De &eviildiny van Tfledeïtand ievctydinq van IQeniay. en de Adverteert in „Peel en Maas" ZATERDAG 29 NOVEMBER 11952 No 48 DRIE BN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS De mens vergeet snel, aldus Overste Koning, die Woensdagavond in het Luxor Theater een lezing hield over de bevrijding van Nederland. En inderdaad, uit zyn by na 3 uren durende boeiend betoog, bleek niet alleen, dat we reeds veel vergeten zyn, maar ook, dat we nog veel niet wisten. Daarom was deze avond, die m het kader van de actie Steunt Wettig Gezag was opgezet, zeer leerzaam. Aanwezig waren, naast de besturen van de verschillende organisaties o.m. de Heer Deken, Deputé Peters, de Heren Burgemeesters van Venray en OverlooD; de Commandanten van de Reserve Grensbewaking en de Nat. Reserve in Limburg en vele anderen Juli-September 1944 Na de verschrikkelijke landing der geallieerden in Juni 1944 op de Franse kust, zien we de bloedige gevechten in Normandwaar tenslotte, o.a. in de zak van Falaise, de Duitsers zulke klappen krijgen, dat het geweldige leger der Duitsers ineenstort en in wilde vlucht naar Duitsland probeert terug te trekken. Dan schieten de geallieerde legers voorwaarts en hoe groot de verwar ring toen was, hebben we kunnen zien op Dolle Dinsdag, 5 September, toen we hier zelf de Duitsers over haast zien trekken en slepen „Nach Venlo Do geallieerden stoDden dan practisch aan de Nederlandse grens. En terwijl wy op de spoedige bevry ding zaten te wachten, werd er druk overleg gepleegd tussen de geallieerde opperbevelhebbers, die met grote moeilijkheden zaten. Vanuit Normandie waren ze in goed anderhalve maand over shchte wegen meer dan 500 km opgerukt. Dit had schatten gekost aan mensen en materiaal, die beiden rust nodig hadden en rivisie. Moeilijkheid no. twee was, dat de toevoerwegen te lang werden. Dat geweldige leger moest een zeer grote aanvoer krijgen, wat materiaal en tijd %kostte en dat moest veranderen. Antweipen was zonder slag of stoot in Canadese handen gevallen, maar de Schelde was nog niet vrij. De Duitsers intussen hadden zich gereorganiseerd en waren en bleven goede strategen. Ook zij begrepen, dat Antwerpen waardeloos zou zyn, als zij Zeeland zouden houden. Wilden zij echter Zeeland houden, dan moest tevens Noordbrabant en Limburg worden behouden, om in Zeeland niet afgesneden te wordeD. Zy hadden een prachtige verdedigingslinie achter 't Belgische Albertkanaal en de Nederl. rivier. Terwijl dus daar aan de Hollandse grens even werd uitgerust door de geallieerden, werden de Duitse troepen gereorganiseerd en wist Himmler, door zijn bedreigingen, nieuwe kracht aan de Duitse soldaat te geven. Het hoofddoel der geallieerden bleef echter Duitsland, dat beschermd werd door een venijnig sterke Westwall In Aken hadden de Amerikanen, langs de Belgische en Limburgse grens reeds kennis gemaakt en dat was niet prettig. Hier heeft men drie maanden moeten vechten om daar ter plaatse er doorheen te komen, Men stelde derhalve twee plannen op: een voor de bevrijding van Ant werpen en een voor de verovering van de Westwall. Luchtlandingen Om dit laatste te bereiken ontwierp Montgommery een geniaal plan. Hy wilde door Nederland om de Westwall heen trekken. Dit zou mogelijk zyn, omdat bezijden Nijmegen geen Westwall meer lag. Hy had daarvoor echter verschillende moeilijkheden te overwinnen. Zo moest hy het Wilhelmmakanaal Dommel, AA, Zuid Willemsvaart, Maas, Maas-Waalkanaal, Rijnen Yssel overtrekken om in de buurt van Zutphen een bruggehoofd te kunnen vormen, vanwaar uit naar Duitsland doorgestoten zou kunnen worden. Allemaal bruggen, die van grote waarden waren en liefst onbeschadigd veroverd moesten worden. Als dit plan verder lukte, sneed hy' meteen de aanvoer door van de Duitse troe pen in Zeeland. Op 17 September '44 begint dan de uitvoeriüg van dit grootse plan. Rond Son, Vechel, Grave en Arnhem wer den parachutisten neergelaten, terwijl tevens vanuit Valkenswaard de Engelse begonnen op te rukken. Het zy nogmaals herhaald, dat de Duitsers mischien wel verward waren maar desondanks prima strategen waren. Ook zy hadden hun plannen opgesteld en redeneerdenAls het geallieerde leger Nederland binnenvalt, dan kan dit niet anders als over de grote wegen. En hier hadden zy inderdaad hun troepen samen getrokken. Toen de Engelse opmars begon, stoten zij by Valkenswaard op SS troepen, die ver bitterd vochten en oorzaak waren dat Eindhoven 24 uur te laat viel. Hier door vloog de brug bij Son de lucht in en ook deze moest worden hersteld Dit alles koste tyd en nog eens tyd en het kind van de rekening waren de parachutisten, die bij Nijmegen en Arnhem gesprongen waren. De Amerikanen konden na Grave zeker gesteld te hebben, Nijmegen nog bereiken en dank zy het binnen lands verzet de brug te pakken kry gen, maar de Engelsen troffen het by Arnhem veel beroerder. Het stom me toeval wilde u.m. dat in do buurt van Deventer 2 Duitse pantserdiviesies op Erholung waren, die natuurlijk direct werden" ingezet tegen de licht bewapende parachutisten, die hier in de betuwe en in de omstreken van Arnhem gruwelijke gevechten heb' ben moeten leveren, doordat zy nu niet tijdig genoeg hulp kregen uit het Zuiden, werden zy reddeloos verslagen. Welk een gevechten rond Arnhem geleverd zijn, kan misschien het beste geillustreerd worden door het feit dat van een groep, die op 17 September met 845 man wareD, op 24 September de laatste 16 overgeblevene zich overgaven wegens gebrek aan munu tie. Van de 10094 man, die bij Oosterbeek waren geland, waren op 23 September, toen Montgommery het bevel tot de terugtocht gaf nog 2817 man in leven. Het resultaat van deze actie was, dat van een bruggehoofd over de Yssel geen sprake meer was, en dat als het ware een speerpunt in Zuid Nederland gedreven was, met de punt in Nijmegen. Een dergelijke punt is natuurlijk zeer trefbaar en we zien dan ook dat by Veghel de Duitsers tot 2x toe kans zagen, de punt gewoon midden door te snijden. Actie Zeeland Intussen drong de tyd dat de haven van Antwerpen gebruikt moest wor den. De Canadezen begonnen derhalve de aanval van België uit op West Zeeuws Vlaanderen, zo te zien een peuleschil, maar deze aanval mislukte totaal, doordat de Duitsers op handige wijze gebruik hadden gemaakt van oude linie van Prins Maurits, hier in 1600 opgeworpen tegen de Span jaarden. Wat de Canadezen ook deden ze kwamen er niet door en moesten een landing via de Schelde proberen voordat ze vaste voet in Zeeuws Vlaanderen kregen. Dat de verovering van Zeeuws Vlaanderen zwaar was bewezen de vele gesneuvelden. Intussen was een andere groep begonnen aan de verovering van Bergen op Zoom en achter deze groep vocht een ander zich een weg naar Zuid Beverland. Op 31 October was dit stuk van Zeeland veroverd en stond men voor Walcheren, dat door de Duitsers was uitgebouwd tot een enorme vesting. Hier stonden de modernste kanonnen opgesteld, die de Duitsers hadden en het eiland was slechts te bereiken via een smalle dijk tussen Walcheren en Beveland. Tegen deze vesting was maar één middel. Men gooide aan vier zijden met bommen de dijken kapot en de hele vesting Walcheren verdronk. Toch zijn ook nog hier tegen de Duitse Wittebrood-divisie zo ge noemd omdat zij bestond uit alleen maaglijders, die naar Zeeland waren overgeplaatst, waarde prima Zeeuwse tarwe een uitstekend geneesmiddel voor hun kwaal was, verbitterde gevechten moeten geleverd worden Op 28 November was echter de haven van Antwerpen vry en geluk kig net op tyd, want op 16 Nov. begon de Duitser zijn Ardennenoffen sief, wat door het geweldige, via Antwerpen aangevoerde materiaal in het kort bereikt was, gelukkig tot staan werd gebracht. De strijd rond Orerloon en Venray Als we weer even terugdenken aan dit spits, gedreven door Zuid— Nederland, dan is het duidelijk, dat deze toestand zo niet kon blijven, Zowel naar Westbrabant als naar Noordlimburg moest de beroemde corridor worden uitgebreid. Het saste Engelse legercorps stond met de actie Limburg voor een beroerd geval De Duitsers stonden hier in 'n gebied dat in het Zuiden begrensd werd door het kanaal van Wessem naar Nederweert, in het Westen door de Peel en het Defensiekanaal, terwijl in het Noorden de grens ongeveer liep over Oploo. Stevensbeek, Vortum Mullem. Het plan was nu hier in het Noorden flink toe te tasten, maar dan onverwachts van uit het Zuiden te komen, dus van Nederweeri af, om zo de duitsers in de rug aan te vallen. Ze werd dan de 11de Britse divisie ingeschakeld voor de verovering van Overloon en Venray. Venray was als knooppunt van wegen in Noord Limburg, zowel voor duitsers als britten van groot belang. Toen de 11de Britse divisie haar aanval begon op de frontlijn Oploo, Vortum, bleek aldra dat de duitsers van geen wijken wilden weten. Er werd om versterking gevraagd en het opperbevel zond de beroemde 7e Amerikaanse tankdivisie, de zg. Spookdivisie, die sinds de landing in Normandië als duivelstoejagers waren gebruikt en ook hier wel dit zaakje zouden klaren. Zy maakten hier echter de fout van hun leven. Want in plaats van op een punt een doorgang te forceren met alle kracht die zy hadden, giog men op vyf punten tot den aanval over, namelijk by Oplo, by Lactaria, by Stevensbeek, tussen Stevensbeek en Vortum en by Vortum. De groep Oploo liep hopeloos vast bij de molen achter Overloon, de groep Lactaria bracht het niet verder als het Hazebroek, de groepen by Vortum werden tot stilstand gebracht by Kasteel Hattert. De Duitsers hadden hier laten zien dat zij nog een hartig woordje moe spraken en van do Spookdivisie was weinig meer over. Het front was nu wel ingedrukt tot de bossen boven Overloon, maar de grote doorstoot naar Venray was mislukt Intussen zitten de Duitsers niet stil en zy blijven in de corridor lastig. We zien dan byv. hun aanval vanuit Meyel in de richting Liessel en dit heeft tot gevolg, dat ook nu de Spookdivisie ijlings teruggetrokken wordt om daar hulp te gaan bieden De Engelsen formeren zich dan op nieuw en voor de grote strijd om Overloon staan dan aan Engelse zijde de 3de divisie, het 6e Reg. artillerie en en een pantserregiment. In allerijl hadden de Duiters hun nieuwe Tiger en Panthertanks naar het front gestuuid en de Engelsen begrepen, dat er geen doorkomen aan was, als niet anders werd opgetreden Het wegenknooppunt, waarover de Duitsers hun reserve kregen aange voerd, moet worden uitgeschakeld Dus werd Venray gebombardeerd en begon een beschieting van Overloon, die een der grootste is geweest van de laatste wereldoorlog. Op die gedenkwaardige 11 October werden meer dan 93000 projectielen op Overloon en zyn bossen afgevuurd en nog hebben de Engelsen letterlijk met de blote hand moeten vechten om door de taai®, door SS troepen bezette Duitse linies heen te breken Welk een grote offers deze strijd gekost heeft, daarvan getuigen de slagvelden rond Overloon, Alleen is het jammer, dat de En gelsen b\i de verovering van Overloon zich vergrepen hebben aan een dertig tal SS ers, die op het kerkhof werden doodgeschoten. De weg naar Venray lag open, maar eerst moest de Molenbeek genomen worden. Nu, een onnozel beekje, toen, door de aanhoudende regen, een stroom, waarachter de Duitsers met succes stelling namen. Op 18 October echter, viel c laatste hinderpaal en werd Venray veroverd. Tot begin December liep het front hier toen vast. Op 14 Nov. staken de Engelsen het kanaal bij Wessem over en wisten Roe; mond en Meyel te bevrijden. Na de spectaculaire verovering van Blerick, waar de Engelsen in bossen luidsprekers hadden opgesteld, die geluiden deden horen van optrekkende legers e.d waarop de Duitsers van de overkant van de Maas, deze bossen vol charge aan het beschieten gingen en door deze luid spreker beschieting, prompt hun opstellingen verrieden, werd het front opgerold tot aan de oevers van de Maas en zo werd Noord en Midden-Limburg dan eindelijk bevrijd. De overzijde van de Maas heeft heel wat langer moeten wach ten op haar bevrijding. Op 23 Maart 1945 trok Montgom mery vanuit Nijmegen, Duitsland in, achter de Westwall om. Vanaf Aken kwamen de Amerika nen en zo werd een dodelijke omsin geling gelegd om de Westwall en werd bv. Venlo, vanuit Duitsland bevryd. De Canadezen begonnen aan de bevrijding van Oost Nederland. Ter wijl Montgommery oprukte naar Bremen en Berlijn, moest deze groep beginnen aan de verovering van Overijssel, Drente, Friesland en Gro ningen. Hier is op sommige plaatsen, b v Grooingen, nog bitter gevochten, ter wijl in de veengebieden ookparachu tisten moesten springen om bruggen te vernielen. Op 17 April viel Groningen en ston den de Canadezen voor de Afsluitdijk. Wat de Duitse Commandant bezielt heeft, die de Wieringermeer toen onder water liet lopen, zal wel een raadsel blijven, al zal haat wel de grootste drijfveer zyn geweest. Mili taire betekenis had het in geen geval. Men stond dus aan IJssel en aan de Zuiderzee. De bedoeliüg was nu om de Duitse troepen aan deze IJssel te binden, waarvoor men eer, aanval begon over de IJsel heen, op Apeldoorn. De Duitsers trokken inderdaad haas tig naar Apeldoorn en toen werd aangevallen vanuit het Zuiden door een groep die doorstootte naar Nij kerk, wat inderdaad lukte en dooreen andere groep, die naar Utrecht wilde. Deze laatste liep echter te pletter op de Grebbelinie, waar ze dan ook maar bleef. Aangezien het einde van de oorlog voor de deur stond, is toen radio grafisch aan de Duitsers medegedeeld, dat de Engelsen voedsel zouden gaan gooien voor de Nederlanders, die als straf voor de spoorwegstaking, die begon by de slag om Arnhem, rustig door de Duitsers uitgehongerd werden. De Duitsers, hoewel nog steeds de baas in Holland, hebben dit bevel aanvaard en zo is dan het einde gekomen. Dit kort overzicht van het door Overste Koning behan delde onderwerp, geeft wel een beeld van het besprokene van deze avond. De les, die uit deze hele geschiede nis te leren valt is, dat de mens voor zyn vryheid van geest en voor de rechten van de mens alles moet over hebben. Nu de wereld andermaal bedreigd wordt door een totalitaire macht, die alleen met divisies rekening zal houden, nu is het nodig, dat wy bereid staan, willen al die offers, die zijn gebracht, niet vergeefs zijn. Moer dan 33000 geallieerden hebben hun leven gegeven voor de bevryding van Nederland. Meer dan 370000 Nederlanders zyn gedurende de oorlog een gewelddadige dood gestorven. Als een nieuwe wereldoorlog los breekt, dan zyn de aantallen nog groter, want dan loopt het uit op algehele vernietiging. Dat te voorkomen moet ons aller doel zyn. We moeten zorgen, dat we economisch gezond staan, sociaal sterk zyn en militair krachtig. Aan het voldoen van deze voorwaarden wordt in Nederland op voorbeeldige wyze gewerkt. Maar er is nog meer. De moderne oorlog houdt niet op aan de fronten. Ook de burgerbevol king lydt en bloedt, ook hier moet hulp zyn. Dit wordt mogelijk door de Bescherming Burgerbevolking, waarvoor ieder zich op kan geven. Moskou heeft nog andere troeven en dat is het hele communistische leger over de gehele wereld. Mocht Mussert in 1939 beweren dat hy geen hand zou uitsteken als de Duitsers zouden binnenvallen, de communisten zullen dat wel doen. Zy zullen een sterke 5e colonne vor men, die het achterland zal desorga niseren en die zal pogen de burger bevolking te terroriseren om zo de soldaat aan het front een dolk stoot in de rug te geven. We moeten paraat zyn tegen dit onderaardsgevroet in Steun Wettig Gezag, in de Nationale Reserve. Dan kunnen we met een gerust hart de toekomst iDgaan, omdat we sterk zyn, een macht vormen, een macht, waarvoor het Kremlin ontzag heeft. Ook de commandant der Nationale Reserve, Reserve Majoor Schouten wees op deze gevaren en verzocht allen propagandist te zyn voor de diensten der Nationale Reserve. Tenslotte dankte de heer Burgemeester de sprekers en spoorde aan om zich persoonlijk in de diensten in te zetten. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden PAROCHIE-ACTIEWees eerlijk. Priester v.d. weekPater Domitius Eerste Zondag van de Advent. 6 uur leesmis Peter Janssen en Johanna Arts; 7 uur leesmis Miet en Grada Hendriks; 8 uur leesm vd.parochianen; 9 uur kindermis voor overl. fam. van Stokkum-Janssen; 10 uur Hoogmis Gerlach Spee; 2 uur grote Congregatie in de kapel van Jerusalem; geen kind er lof; 7 uur Rozenhoedje en Lof. Na de hoogmis verg. Apostolaat des Gebeds op het Dekenaat. MaandagH. Andreas. 6 30 zielemis voor alle overl. parochianen; 7 uur leesmis vrouw van Martin Jeuken en zoon Martin; 7 30 leesmis Martin Goumans en echtgenote; 8 uur gest. jrd. Petronella Smits (1H); 7 uur zielelof en Rozenhoedje. DinsdagH. Bibiana; 6.30 leesmis; 7 uur leesmis overl. fam. Janssen- Willems-Graat; 7.30 leesmis overl. fam. M. Jacobs; 8 uur gest. jaard. Wilhelm Wilms (iB). WoensdagH. Franciscus Saverius. 6 30 leesmis overl. fam. Pouwels; Wismane; 7 uur leesmis; 7 30 leesmis Theodorus Pouwels en Johanna Frie zen; 8 uur gest. jaard. weleerw. heer W. H. van Haeff (1H). DonderdagH. Petrus Chrysologus, 6.30 leesmis; 7.15 H. Sacramentshoog mis; 8 uur best. jaard. Gertr. Drabbels- Janssen; 6—7 uur gel. tot biechten: 7—8 H. Uur, daarna nach tel. aanb. Vrydag: eerste Vrydag; 6.30 lm. verlaten zielen; 7.15 H. Harthoogmis; 8 uur leesmis Sophia Sala-v. Aarsen; 7 uur Rozenhoedje, Lof en verering reliquie van H. Kruis. Zaterdag: H. Nicolaas. ïsteZater dag en Priesterzaterdag; 6 30 O.L Vrouwhoogmis; 7 uur lm. Jacomina Theuws, echtg. en dochter Elisabeth, 7.30 lm. Carolina Janssen-de Bruyn; 7.30 zyaltaar lm. St. Nicolaasgilde; 8 uur best. jrd. Elisabeth Oudenhoven- Arts; 7 uur Maria-lof en gebeden van eerste Zaterdag. VELTUM: Donderdag 7.30 leesmis Peter Joh. Derks en Hendrina Smits. KATECHISMUSAlle schoolkinde ren leren deze week de 258te les. CONGREGATIEAls voorbereiding op het feest van O.L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis wordt het jaarlijkse triduum gehouden in de kapel van Jerusalem. Het begint Zaterdag om 7.15 uur. We verwachten dan alle Congreganisten. We doen een beroep op de ouders om hun meisjes a s. Zaterdag naar de congregatie te sturen PATRONAAT. Omdat St. Nicolaas Venray bezoekt, zal groep I pas om 4 uur bijeenkomen, maar dan ook allen present, want de St. Nicolaas- viering van de volgende Zondag moet voorbereid worden. Groep II kan dadelijk om 5 uur beginnen en zal eindigen vóór het Lof van 7 uur. Ook groep II moet zich nog goed voorbe reiden om van de St. Nicolaasviering iets moois te kunnen maken. Groep III houdt de St. Nicolaasviering nu Zondag al, om 8 uur. PATERSKERK. ïste Zondag vd.Advent: H.Missen 5 45, 6 30, 7.45 t.e.v. O.L.Vrouw(R); 9 u. hoogmis; ïste collecte Paterskerk; 2de byz. noden; 5 u. onze ie Advents oefening met predicatie door pater M Woestenberg uit Weert, onderwerp: „De vreugde van Christen te zijn". MaandagH. Andreas, Apostel; 7 u H.Mis voor Wilhelmus Kateman; even eens 711. voor overl. fam. Voermans— Ke88els; 7 30 voor Mart. Claessens; 8 30 te.v. OL Vrouw(R.) Dinsdag: 6 uur uitstelling van het Allerheiligste; 7.30 H. Mis v. Willem Schloosz; 8 u. v. overl. fam. Gerrits— Derickx; 7.30 'gez. Requiem; 6.30 lof waarna verering vd. reliquie van St Antonius. Woensdag; St Franciscus Xavenus; 7 u. H. voor Miepie Arts; 7.30 v. Ant. Verheggen; 8.30 t.e.v. O L Vrouw(R Donderdag: H. Peters Chrysologus; 7 uur H. Mis voor J. Beckers, als lid van 't Koordje; 7.30 Wilh. Arts en Gertruda Niessen; 8.30 t.e.v. O.L.Vr (R); 4—8 biechtgelegenheid. Vrydag: ïste Vrijdag vd. maand; 7.30 tot eerherstel; 7.30 hoogmis, waar na litanie van 't H. Hart van Jezus gebeden wordt; 8 30 t.e.v. O.L Vrouw (R); 6 30 lof met oefening van eer herstel. ZaterdagSint Nicolaas; 0 30 fam. Drabbels; 8.30 voor zalige dood(R); van 3—8 u. biechten. PAROCHIE i H. Catharlna, LEUNEK Eerste Zondag v.d. Advent; 7 uur H. Mis vd. parochie; 8 30 H. Mis voor Jan Beckers; 10.15 hoogmis voor Peter Thyssen; 2 30 Congregatie d. meisjes; 3 uur Lof. Maandag7.30 gest. jrg. echtgenote van Antoon Smits Claessens. Dinsdag 7.30 gez. zieledienst overl. fam. Martens-Heesen; 7.30 godsdienst cursus voor 18-jarigen; biechtdag voor de meisjesschool. Woensdag7.30 gez. jaarg. Maria Smits; biechtdag v.d. 2de klassen. Donderdag: 7.30 sol. gest. jaarg. P. A. Peters, Theodora Thielen en God fried Lifjens; biechtdag vd. jongens school; 7 uur opening v.h. Triduum voor hen, die de persoonlijke toewy ding doen aan Maria, preek door Pater Fidelis Wijnhoven. Vrijdag: ïste Vrydag vd. maand; 7 u. H. Mis voor Petronella Litjens; 8 u. hoogmis t.e.v. 't Allerh. Hart tot intentie van hen, die daartoe offerer, en algemene H. Communie; 3.30 lof vd. schoolkinderen geen conferentie. Zaterdag: de Zaterdag vh. Onbevl. Hart van Maria; 7.30 gest. jaarg. Eng Janssen—Wismans en overl. kinderen biechten van 5—6 u half 7Conferen tie Triduum; 7 u. lof t.e v. O.L.Vrouw; a.8. Zondag maandcollecte voor onze kerk (vorige collecte 84 gulden). Parochiekerk St.Gertrndls, OIRLO Eerste Zondag van de Advent; 3 uur Lof met rozenhoedje. Maandag: 7.30 gest. jrg. voor Peter Mathias Billekens. Dinsdag7.30 gest. jrg. voor Gerard de Ponti en Jacomina Peeters Woensdag: 7-30 gest. jrg. Jan Teuws en Anna Baten. Donderdag: 7.30 gest. jrg. v. Piet v.d. Beuken en Petronella Lemmen. '«ivonds van 6—7 gel. tot biechten; Vrydag: eerste Vrydag vd. maand; 6.30 uitreiken vd. H. Communie; 7 30 gest. Hoogmis t.e.v. het H. Hart; 's avonds 7 uur H. Hart Lof. Zaterdag: Priester-zaterdag en ïste Zaterdag t.e.v. het Onbevlekte Hart van Maria; 7.30 best. dienst t.e v. het Onb. Hart van Maria v.d. heiliging der priesters; 's avonds van 6—7 gel. tot biechten; 7 uur Marialof. A s. Zondag, eerste Zondag van de maand, speciale collecte v.o. kerk. RECTORAAT HEIDE Eerste Zondag v.d. Advent; 8 uur te.v. O.L. Vrouw v.h. H. Hart voor de gelovige zielen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Lof. Maandag: H. Andreas; 7.30 overl. fam. ClaesDerikx. Dinsdag7.30 verlaten zielen, Woensdag: 7.30 overl. fam. van Kempen Poels. Donderdag: 7.30 P. A. v. Heyster; biechten van 6—7 uur. Vrydag: eerste Vrydag; 6 45 H. Communie; 7.30 Maria Claessens en overl. kinderen; 7 uur Lof t e v. H. Hart Zaterdageerste Zaterdag, Priester zaterdag; 7.30 overl. fam. van Dijk- Wismans; 5 30 biechten; 7 uur Lof met gebeden v.d. eerste Zaterdag. PAROCHIEKERK YSSELSTEYN Eerste Zondag van de Advent; 7 30 leesmis vd. fam. Geerets; 9 uur kin dermis; 10.15 Hoogmis v.d. parochie; 2 uur Lof. Maandag: 7.30 leesmis v.d. overl fam. Camps Spreeuwenberg. Dinsdag7 30 leesmis voor Joh. Peeters en echtgenote. Woensdag7.30 leesmis v.d. fam. Janssen Spreeuwenberg. Donderdag7.30 gez. jrg. voor Jan Geurt8. Vrydageerste Vrydag vd. maand; 7 30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart voor Maria Claessens; na de H.Mis uitstel ling v.h. H. Sacrament en toewijding a.h. H. Hart. Zaterdageerste Zaterdag vd. maand toegewijd a.d. ver. vh. Onb. Hart van Maria; 7.30 leesmis voor Jan Rongen; 7 uur Marialof en opening van het Triduum voor de Congregatie. PAROCHIEKERK OOSTRUM Eerste Zondag van de Advent; 7 uur H. Communie; 7 30 en 10 uur de beide H.H. Missen; 3 uur Lof. Maandag7.30 best. zielemis voor overi. fam. van Hegelsom. Dinsdag7 30 gest. gez. jaarg. voor Theod. Meyer, echtgenote en hun zoon Woensdag: 7.30 best. zielemis voor Frans Janssen en dochter; 7.30 rozen krans v.d. vervolgden om hun geloof. Donderdag 7.30 best. zielemis voor Antoon Paules en Wilhelmina Jacobs Vrijdag: eeiste Vrydag vd. maand, 7 30 pl. H. Mis t.e.v. het H. Hart voor Reinier Verrydt en echtgenote; 7.30 pl. Lof t.e.v. het H. Hart. Zaterdageerste Zaterdag vd. maand 7 30 best. zielemis voor ouders en kinderen; 7.30 Maria-lof. RECTORAAT St. Jozef, Smakt Eerste Zondag van de Advent; 6 30 leesmis voor een overledene; 7 30 leesmis voor Jacobus Janssen, A M. Pauwels en kinderen; 10 uur hoogmis voor de overl. fam. Versteegen Koenen; na de Hoogmis M G. (meisjes); s uur Lof en rozenhoedje. Maandag7 uur leesmis voor de meest verlaten zielen; 7.45 voor Jan Hubert Gelissen; 's avonds 7 uur M G (jongens). Dinsdag7 uur leesmis v. Theodora Janssen-Vermeulen; 7.45 voor overl. fam Cox. Woensdag7 uur leesmis t.e.v. St. Joseph; 7.45 uit dank t e.v. St. Joseph; 'savonds 7 uur M.C. (jongens). Donderdag7 uur leesmis v. overl. fam. Zegers Tiessen; 7.45 voor overl. fam. Koenen-Derkx; 'savonds van 5—7 biechtgelegenheid; 7.30 H. Uur. Vrijdag: eerste Vrydag vd. maand; 7 uur leesmis te.v. H. Hart, daarna uitstelling, litanie en zegen. Voor en na de eerste H. Mis biechtgelegen heid. 7.45 gez H. Mis t.e.v. H. Hart. ZaterdagPriesterzaterdag; 7 uur leesmis t.e.v. O.L. Vrouw; 7.45 gez. H. Mis t.e.v. O. L. Vrouw; van 5—7 biechtgelegenheid; 7 uur Maria lof. Rectoraat St. Antonius van Padua VEULEN Eerste Zondag van de Advent; 6 30 gel. tot communiceren; 7 uur leesmis voor Drini van Ryswyk; 10 uur hoog mis tot intentie; 2.30 uur Lof. Maandag: H. Andreas. 7.30 hoogmis t.e.v. St. Cecilia tot int. v.h. zangkoor. Dinsdag7.30 leesmis tot int. v.h. werk van Oostpriesterhulp. Woensdag: 7.30 leesmis tot dankz. t.e.v. de H. Antonius en H. Gerardus Donderdagr.30 leesmis voor overl- ouders Fleurkens-Vriends. Vrydag: eerste Vrydag v.d. maand; 6 30 gel. tot communiceren. Dit com- inuuie uitreiken is speciaal gedaan voor degene, die 's morgens omdat ze vroeg naar hun werk moeten, niet in staat zyn om op de eerste Vrydag de H. Mis by te wonen Wy doen dit reeds een paar maanden, uuch wy hebben helaas moeten constateren, dat er tot nog toe geen gebruik van is gemaakt door betreffende. 1 uur hoogmis t.e v.h. H. Hart tot intentie. Ouder de H Mis alg H Communie der kinderen en jeugdstandsorganisa- ties Na de H Mis uitstelling, oef v. eerherstel en zegen m.n. Allerh. 7.30 Lof t e v.h H. Hart. Zaterdag7.30 leesmis voor Drini van Rijswijk. Biechtgel. van 5 30 tot 6.30 Om 7.30 Marialof. Oudej 8, stuurt al uw kinderen, die in 33 en 34 zyn geboren naar de godsdienstcursus. Deze is iedere week in school op Vrijdagavond om 7 30 u. Deze cursus is door vader bisschop voorgeschreven. Kuim drie ton naar België gesmokkeld Maandag is door de Maastrichtse rechtbank behandeld een illegale geldhandel, waarbij in anderhalf jaar tyds een bedrag van ruim drie ton aan Nederlands geld naar België werd uitgevoerd. Het geval kwam uit, toen op 11 October de vrouw van de Belgische caféhouder N. de Nederlandse grens wilde passeren met een fles jenever by zich. Toen zy werd gevisiteerd, bleek in haar onderkleding een bedrag van f 2000 in biljetten van tien gulden verborgen te zyn. Het spoor leidde naar het café van M. aan de Markt te Maastricht, waar de opsporingsambtenaren een notitie boekje ontdekten, waarin over het tydvak van Maart 1951 tot October 1952 bedragen van ontvangst en door geven van Nederlands geld tot een totaal van f 320 000 met adressen en al stonden aangegeven. Ter zake van overtreding der Nederlandse deviezenbepali"gen eiste het O.M. by de Meervoudige Kamer der Economische rechtbank, Maandag middag tegen de vrouw acht maanden gevangenisstraf en een boete van f 10000, terwyl tenslotte de eis tegen de Maastrichtse caféhouder, die ver klaarde niets aan de transacties te hebben verdiend en die geen begrip had van deviezenbepalingen en be talingsbalans, zes maanden waB, waarvan vier voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en verbeurd verklaring van hetinbeslag genomen geld. De rechtbank zal Maandag 8 Dec. in deze zaken uitspraak doen.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1