ADVENT. Vroede vaderen vergaderden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Adventsviering in de Paterskerk. ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 No 48 DRIE EN ZBVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.2S Buiten Venray f 1.45 Als de blaren van de bomen zyn en de aarde weer kaal wordt en koud, de mens weer terugblikt naar de voorbije tyd, dan komt in de winterse troosteloosheid ineens weer de lich tende glans van het Kerstfeest en do warmte en blijheid van het intieme Kerstgebeuren dat hot mensenhart elk jaar opnieuw met ontroering vervult. Het is of midden in de dood het leven opeens weer naar ons toe stroomt en engelen met bazuinen de mens doen ontwaken uit zijn winter slaap. Langzaam en heel fijnzinnig bereidt de Kerk ons voor op dit grote gebeuren. Het is alsof zy bang is dat ons hart dit niet ineens kan verwer ken en als een zacht gefluister gaat het door onze liturgie: „Nog een korte tyd en God zal komen; Het is gauw weer Kerstmis Men noemt deze tyd „Advent". De Kerk wil ons voorbereiden. Want. het past niet en het is niet goed onvoorbereid op een feest te komen. Uw hart wordt altijd weer jong by de intimiteit van de Kribbe en kinderen kijken weer hun ogen uit en drinken hun hart boordevol. Deze rijkdom zal de mens ten deel vallen als hy heeft meegeleefd met die naderende komst zoals de gedach ten van een man cirkelen rond zijn vrouw en hij met haar meeleeft als zy een kind verwacht. Want de vreugde van uw Kerstfeest is de vreugde van uw liefde en liefde moet groeien. Langzaam moet zy ry'pen in het mensenhart. En daarom geen Kerstfeest zonder Advent en daarom geen Zalig Kerstfeest zonder goede Advent. Als gij oprecht verlangt naar een Zalig Kerstfeest en waarom zoudt gy er niet naar verlangen als gy het toch zelfs anderen toewenst dan zult gy u ook voorbereiden Hoe Om de 4 Adventspreken te beluis teren die in de Paterskerk zullen wot Ier. gehouden. In deze conferenties zal de komst van Christus worden belicht in zijn moderne aspectenHet Christendom is de ziel in het gezin, in de Maat schapjij en in de wereld. U zult, hopen wy, weer dieper ervaren de rykdom van uw christen zyn en uw roeping ju het leven weer idealen gaan zien. Daarom komt allen Laten wy samen ons gaan voorbe reider op Zijn komst, door ons zelf eens af te vragen: Wat gaf Christus mij en wat doe ik met Zyn gaven En daarom: Zalige Advent 1 P. Medardus Wo9stenburg of.m. Weert. Na de lange adempauze van 25 Zondagen na Pinksteien, breekt dan morgen een meer bewogen periode aan in 't kerkelyk leven. Wei zyn er in die 25 weken enkele hoogtijdagen geweest, zoals by'v. H. Sacramentsdag en 't feest van Maria's ton Hemelopneming, maar deze kerkelijke feesten stonden meer op zichzelf. Ze vielen op een bepaalde dag, maar hadden even goed op een andere dag gevierd kunnen worden. Die dagen eisten niet zo'n lange voor bereiding en brachten ons er niet toe er nog lang over na te denken. Ook werden er niet zulke funda mentele geheimen van ons H. Geloof in de afgelopen tyd gevierd. Maar nu wy binnenkort Christus' geboorte gaan vieren is dat anders. Daarop moeten wy ons voorbereiden. Morgen begint met de eerste Zondag van de Advent de grote kringloop van 't kerkelyk jaar, waarin de hoogte punten zyn Kerstmis, Pasen en Pinksteren, drie feesten, die elk weer een ander aspect belichten van onze Verlossing. Dit jaar zullen wy in onze kerk heel bijzonder werk maken voor de Adventsviering. Vooreerst vragen wy Uw aandacht voor de Zondagen. Zoveel mogelijk komt U natuurlijk in de hoogmis. Breng Uw zangbundel mee om goed mee te kunnen zingen. 's Middags om 5 uur houden we een Adventslof, waarvoor U boekjes wor den uitgereikt. We rekenen op grote belangstelling. De predikant die we speciaal hier voor laten komen, heeft al op een andere plaats in dit blad zyn ge dachten over de advent kort samen gevat. 't Ligt voor de hand, dat in de advent onze gedachten niet alleen naar de komst van Christus uitgaan, maar ook h»el sterk getrokken wor den naar Zyn Moeder, naar Maria Haar houden wy vooral in deze weken gezelschap We herinneren U nu reeds aan 'i feest van haar Onbevlekte Ontvangenis op 8 December, de naviering hiervan op de Zondag daarna onder 't lof met de processie door 't kloosterpand. Vooral ook mogen we niet vergeten de prachtige Gulden-Mis op Quater- temperwoenRdag 17 December,'s mor gens om half zeven. U weet nog wel hoe dat verleden jaar een succes is Merselose Peel wordt ontgonnen Scholen worden gebouwd Recreatie-oord in opbouw. Het voornaamste punt van deze agenda was ontegenzeggelijk het ont ginningsplan van de Meerselsepeel, waarvoor de N.V. Grontmy de plannen heeft opgesteld, die wy reeds eerder in ons blad bespraken. Dit plan omvat de woeste gronden gelegen tussen de Deurneseweg en de Bakelsedyk, ten oosten van het Defensiekanaal en beslaat een opper vlakte van ruim 330 ha, waarvan ruim 300 ha veranderd zullen worden in cultuurgrond. In de lengte van dit complex is tussen de Deurneseweg en de Bakel sedyk een hoofdweg geprojecteerd, waarlangs boerderijen zijn gedacht. De terreingesteldheid bracht met zich mee, dat de verschillende bedrij ven, in totaal 20 stuks, door bedoelde hoofdweg worden doorgesneden, het geen volgens B. en W. geen bezwaar hoeft op te leveren en buitendien ook niet anders kon worden opgelost. De eerste boerderij krijgt dus als grond de eerste helft van kavel 1 en de eerste helft van kavel 2 De tweede boerdeiy de gronden gelegen in de tweede helft van kavel en in de tweede helft van kavel 2 enz. enz. De verschillende kavels worden op soortgelijke wijze ontgonnen als in de vredepeel. Ten einde de waarde van de grond te verhogen is in het plan tevens opgenomen het uitstrooien vóór het doorploegen van 50 ton goede compost. Zeiden we reeds, dat het complex in de lengte richting wordt door sneden door een geprojecteerde weg tussen Deurneseweg en Bakelsedyk, bedoelde weg heeft zelf nog een tus sen verbinding via Kempkesberg naar de geprojecteerde grote verbindings weg door de gehele Peel, vaDaf de Vredepeel door Ysselsteyn naar de grens der gemeente Horst, (zie kaart) Deze wegen krijgen een 3 m. brede verharding, terwijl ook de Bakelsedyk van een dergelijke verharding zal worden voorzien voor zover het ge deelte betreft tussen de hoofdontslui tingsweg en de grote Peelweg. Door een en ander is dus een zeer behoorlijke ontsluiting verzekerd. 2,5 milioeu De by het plan behorende begroting van kosten geeft een totaal cijfer aan van f 2.575.000,—, waarbij dan nog komt f 12 000,— voor de verharding op de Bakelsedyk, zodat uiteindelijk met deze ontginning een bedrag zou zyn gemoeid van f 2 587.000,—. Lettend op het grote aantal arbei ders uit deze streek, die niet per ma nent werkloos zyn en dus in weze niet gerekend kunnen worden tot hen die in de D.U.W, werkgelegenheid vinden, heeft B. en W. de uitvoering van dit werk gedacht als zgn. vrij- werk, waarop dus b.v. ook werk ge legenheid ontstaat voor het niet onbelangrijk aantal seizoen-arbeiders uit de landbouw uit de streek. Als gevolg daarvan werd het plan ter goedkeuring voorgelegd aan de Cultuur Technische Dienst en werd aan die dienst een subsidie gevraagd in de kosten van de uitvoering. Bedoelde Dienst heeft het plan goed gekeurd en deelde mede dat in de kosten ervan een subsidie wordt verleend van 80 pCt van alle kosten. In verband met een sedert kort getroffen regeling zijn uit de subsidi ering echter uit gelaten de kosten van de wegen- en erfbeplanting, waarin door het Staatsbosbeheer wordt gesubsidieerd. Tevens werd nog geen rekeniDg gehouden met het boven genoemde bedrag van f 12.000,— wegens ver lenging van de verharding van de Bakel8edijk. In deze kosten zal echter te zijner tyd het subsidie van 80 pCt worden verleend. Door het uitlaten van bedoelde beplantingskosten werd het eindcijfer van de begroting verlaagd tot f 2.561.675,—. De subsidie op dit be drag is in totaal f 2049,340, zodat ten laste der gemeente blijft een bedrag van f 512335,—, te vermeer deren met 20 pCt van de bedoelde f 12000,—, of in totaal f 514335,—. Wanneer het werk thans een aan vang kan nemen denkt men het in 1954 voltooid te hebben, met welk werkplan ook de subsidiëring rekening houdt. Via de Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid in Limburg is bereids aan het Financieringsfonds geweest. Dit jaar gaat dat nog beter. Onze voorbereiding op 't feest van Christus Geboorte zou niet geslaagd zijn als we liierby lieten. Gedurende heel de advent verwachten we een drukker kerkbezoek, een veelvuldiger meevieren van 't offer van Christus, een vuriger ontvangen van de Sacra menten. Mocht de kou U afschrikken, weet dan, dat we van de week de ver warming hebben aangestoken PATER GARDIAAN. gevraagd dat bedrag te willen ver strekken. Wanüeer thans nog begonnen kan worden met het graven van enkele ontwateringssloten maakt dit op de voortzetting van het werk zeer veel uit, weshalve ook reeds aan Ged. Staten van Limburg om de nodige machtiging is gevraagd. Van beiden is nog geen antwoord ontvangen. B en W. vertrouwt echter dat deze toe stemming spoedig zal komen, zodat met de werkzaamheden een aanvang kan worden gemaakt. Tegen dit hele plan kon do Raad >en bezwaar maken, dat stond al vast. De heer de BRUYN sprak er dan ook zijn voldoening over uit, dat deze ontginning in vrij werk zou gebeuren, waardoor men niet in DUW-verband gedwongen zou zyn te werken en mis schien de Ionen ook iets hoger lagen. Komyorming De heer HOUBEN had op de kaart twintig bedrijven geteld, die dus ge middeld 15 ha groot zouden zijn. Is dat niet te groot, aldus spreker, want een dergelijk bedryf eist nogal wat investering van de beginnende boer. De VOORZITTER wees hem er op. dat moeilyk anders koD, door dë lig ging van het terrein. Bovendien is ook in de Vredepeel ongeveer het ge middelde van 15 ha aangehouden. De heer VERMEULEN vraagt zich af, hoe men hier later een zekere grens wil maken, tussen de verschil lende kerkdorpen. Als de VOORZITTER dan antwoordt, dat zeker een deel van de zich hier vestigende mensen in het nieuwe Vrededorp ter kerke zal gaan en een ander deel naar Ysselsteyn, dan wijst de heer VERMEULEN er op, daar nog lang zo zeker niot van te zyn. In de Vredepeel komen een 40 tal boer deryen en hy zou wel eens willen weten, wie voor 40 boerderijen daar een bakkerij of smederij gaat vestigen. Hy wordt er echter door de heren Camps, Fr. Janssen en Wismans op gewezen, dat hy dan de kom wel erg klein ziet. Een deel van de Twist, van de Rips en van het Zwart Water, zal zich hier zeker bijvoegen, terwyl toch ook nog verdere ontginningen in die buurten mogelijk zijn. Het merendeel van de Raad was dan ook van oordeel, dat dit wel los zou lopen. De toekomstige ontwik keling zal zeker aantonen, dat deze situatie zich vanzelf oplost. En dat was feitelijk alles, wat over dit ontginningsplan gezegd werd, zodat zonder hoofdelijke stemming dit millioenen-project aangenomen werd. Nu kunnen we dus verwachten, dat binnen niet al te langs tyd de eerste spade in de Merselosche Peel zal gestoken worden. Voor de behandeling van dit punt was de Raad al een hele agenda doorgewandeld. Ze had de Raad geen bezwaar tegen een voorstel van de Minister van Binnenlandse Zaken, waarin werd aangedrongen op een 5 pCt loonsver hoging voor het gemeentepersoneel, voor zover die hun salaris uitbetaald kry'gen van de gemeente. De verwarming van de school te Ysselsteyn deed echter een spraak water val losbarsten. B. enW. stelden namelijk voor, dat de Raad medewerking zou verlenen voor het aanbrengen van een centrale .verwarmingsinstallatie in de nu tot 5 leslokalen uitgebreide lagere school te Ysselsteyn. Nu was er geen enkel Raadslid, dat de Lagere School te Ysselsteyn die verwarming misgunde, integendeel zelfs, maar hier werden oude wonden opengehaald. Zo wozen de heren DERKS en VERMEULEN er op, dat toen twee jaren geloden Oostrum een nieuwe school met 5 klassen bouwde, hierin geen verwarming mocht komen.' Idem in de nieuwe school te Oirlo, waar toch 3 leslokalen zyn en een gymnastieklokaal. De heer STEEGHS was er als de kippen by, om ook op Castenray en de Heide te wijzen, waar ze nog steeds met kachels aan 't hannessen zyn. Bovendien snapte hy niet waar om Oirlo een gymnastieklokaal kreeg en Castenray niet. De heer CUSTERS hielp hem wat dit laatste punt betreft, uit de brand, door te wyzen op de meisjes. De VOORZITTER behandelde de vermeende achteruits^elling van de genoemde scholen. Uit zyn betoog bleek, dat de normen van 't ministerie, dat uiteindelijk beslist, nog al eens een keer wijzigen. Zo is 't ook hier geweest. Toen de school te Oostrum werd gebouwd, weigerde 't ministerie centrale verwarming, evenzo by de andere scholen. Nu is men soepeler geworden en krijgt Ysselsteyn wel centrale verwarming. Dat binnenkort deze school nogmaals met een of twee klassen moet worden uitgebreid zal hieraan ook wel niet vreemd zyn De heer Fr. JANSSEN vroeg waarom by dit vooretel geen kostenbegroting was ingediend, zo kan de Raad zelf niet weten wat hy goedkeurt en dit is toch anders ook. De VOORZITTER was het daar niet mee eens, Voor leermiddelen werd wel een begroting gegeven, maar voor dergolyke diDgen, die nog moesten worden aanbesteed, nam de Raad een principe besluit, na aanbesteding moet de Raad het bedrag nog goedkeuren. Was hij goed ingelicht, dan schatte men de kosten op f 10.000,—. De Raad had daar geen bezwaar tegen, alleen sprak de,heer de BRUYN de hoop uit, dat B. en W. het school bestuur zou wijzen op de Venrayse installateurs. Aldus werd toegezegd. Nogmaals scholen De nieuwe school op de Heide moet kachels, gordijnen en lessenaars heb ben en ook hier wordt de medewer king van de Raad gevraagd. Deze wordt zonder meer gegeven, maar nu is het de heer VERMEULEN, die er op wyst, dat verschillende Ven rayse firma's dit alles kunnen leveren, Ook hiermede zal rekening gehouden worden. Verpachting grond Per 1 Nov. en per 1 Dec. eindigen verschillende pachtcontracten. Met de Commissie voor Landbouw en de Rijksconsulent zya nieuwe pacht prijzen opgesteld en B en W. stelden voor, volgens dit advies opnieuw te verpachten. De heer Fr. JANSSEN had in dat advies wel een hoop namen gezien, maar geen kaartje, dus hy wist nog niets. Uit het antwoord van de Voor zitter bleek, dat dit grond betrof in de Geijsterse hei en op Klein-Oirlo. Op de desbetreffende vraag van de heer VERMEULEN antwoordde de Voorzitter, dat nu rechtstreeks werd verpacht aan de werkelijke gebruikers. Diegenen, die vroeger hadden onder- verpacht, zijn nu gepasseerd. Dan vond de Raad het wel goed. Vullings uit Ysselsteyn, heeft een 42 are in pacht van een gemeente terrein aan de Veulenseweg, dat in totaal 8,8 ha groot is. Staatsbosbeheer wil het overgebleven stuk opnemen in het bebossingsplan. Daarom stellen B. en W. voor, de 42 are aan Vullings te verkopen voor f 1750,— per ha. Ook hiermede gaat de Raad accoord. Aangezien een begrotingswijziging over 1951 niet behoorlijk was toe gelicht, hield de Raad op voorstel van de heer Fr JANSSEN, dit punt aan tot een volgende vergadering. Woningrnimte Volgens de Woningruimtewet moet ieder jaar de leden van de advies commissie worden benoemd. Van de nu zittende leden zullen de heren J. van Gerven, H. JansseD, L. Janssen en P. J, Steeghs een herbenoeming aanvaarden. Voor de heer J. Derksen stelden B. en W. staande de verga dering, de heer J. van Opbergen, Stationsweg 10 voor. De heer VERMEULEN had zo het idee, dat B. en W. het wel geloofde met deze commissie. De woningnood is nog steeds groot en daarom snapte hy niet hoe het mogelijk was, dat 2 paartjes, die n.b. nog moesteD trouwen een heel huis kregen, terwyl elders grote gezinnen dringend wat meer ruimte nodig hebben. De VOORZITTER antwoordt, dat hem hiervan niets bekend is, waarop de heer Fr. JANSSEN dan vraagt, of B. en W. voor iedere huistoewijzing het advies van deze commissie vraagt. Neen, aldus de VOORZITTER, deze commissie heeft als taak het College van advies te dienen alleen by vorde ring van huizen, en dau wordt dit advies meestal opgevolgd. Hieruit bleek voor de Raad ook wel, dat het belang van deze Com missie niet zo groot is, als wel wordt gemeend en bij de stemmiDg werden alle zittende leden herkozen, alsmede de heer van Opbergen. Scholenbouw B. en W. deelde mede, dat de bouw van de Dr. Poelsschool en de Henseniusschool is goedgekeurd. Zy stelden derhalve voor om voor deze kapitaalswerken een vaste leniDg te sluiten by de Ned. Credietbank. De heren SELDER, VERMEULEN en ODENHOVEN zyn ietwat ver wonderd. Toen het College met plan nen kwam voor de bouw van deze scholen, is de suggestie gewekt, om het voorzichtig te zeggen, dat zh gefinancierd zouden kunnen worden uit geblokkeerde gelden, die de Gemeente nog by het Rijk heeft staan De heer ODENHOVEN ging zelfs nog verder en meende dat B. en "W. toen vertelden, dat binnen enkele dagen met de bouw begonnen zou worden. De VOORZITTER gaf toe, dat B en W. inderdaad de financiering zo heeft voorgesteld, maar dit is mislukt Den Haag ging er niet mee accoord en dus heeft men andere wegen moeten zoeken. Dat is de leDing by de Credietbank. Dat B. en W. zoud-i hebben voorgesteld, dat binnen enkele dagen met de bouw begonnen kon worden, moest de Voorzitter af wyzen, wel is gesproken over de enkeli dagen, die de termijn slechts duurd< om de scholen te bespreken by de aannemer. De heer DE BRUYN wil er verder niets meer over zeggen. Maar nu de scholen er komen en het geld geleend moet worden blijkt dat ze bitter duur zijn en dat er dus weer eens misbruik gemaakt is van de nood te Venray En daarop besloot de Raad zonder meer zyn goedkeuring aan deze lening te geven. Recreatie-oord en sportvelden Het dan volgende voorstel van B. en W. maakte opnieuw de stemmen los. B. en W. wilden nl. 6 ha grond aan het Vlakwater, eigendom van de fam. Vullings te Horst, ruilen tegen 12 ha aan het Defensiekanaal. De gronden in het Vlakwater worden dan bestemd voor een recreatie centrum. De heer VERMEULEN wil eerst weten of in dit recreatie-centrum sportvelden worden aangelegd en of deze op die grond kunnen worden aangelegd. De VOORZITTER vertelt, dat daar inderdaad plannen voor bestaan, maar die moeten in samenwerking met Commissie van Openbare Werken nog eens duchtig bekeken worden. De heer CUSTERS meent, dat B en W. hier beslist voor Sinterklaas wil spelen, 6 ba slechte grond worden hier zo maar geruild tegen 12 ha goede grond en dan nog wel aan een Horster familie, terwyl we hier met onze Venrayse mensen al geen raad weten. Hadden B. en W. hier niet wat beter handelsman kunnen zyn. Ook de heren STEEGHS en MAAS vinden B. en W. wel knap royaal. Wethouder WINTELS voelt er weinig voor de rol van Sinterklaas toegewezen te kry'gen. Hy zegt, dat B. en W. inderdaad gehandeld hebben, wel een half jaar lang, maar de bezit tors van die grond zyn ook niet gek Die wet9n even goed als wie ook dat dit de laatste kans is voor d* gemeente Venray, om vlak by het dorp een recreatie centrum te krijgen En die zyn handelsman genoeg om dat uit te buiten. Wil Venray die laatste kans aannemen, dan zal men inderdaad water by de wyn moeten doen. En nu moet men het van de andere kant ook weer niet zo stellen dat die stukken aan 't Defensiekanaal zo prima zyo, dat is ook niet waar Het is woeste grond, die nog moet ontgonnen worden. Bovendien ligt hy bijzonder beroerd daar over 't kanaal en het woonwagenkamp ligt er v'ak by. Van die grond in 't Vlakwater is van alles te maken al3 parken, speelplaatsen, sportvelden, maar hier zijn nog geen plannen voor, die zullen met de Commissie van Openbare Werken moeten worden opgesteld We hebben eigen compost, dus we kunnen er veel van maken. Hoofd zaak is nu echter het te krijgen en spreker ziet geen andere mogelijkheid dan deze ruil. Dezelfde mening is de heer Fr JANSSEN toegedaan, die meent, dat de kwestie sportvelden nog niet zo dringt. De heer ODENHOVEN vindt ook, dat men deze laatste kans mcwt aangrijpen, alleen zou hy nog graag horen, of hier nog gemeentegrond by aansluit. Wethouder WINTELS verklaart, dat hierbij nog 4 ha gemeentebos liggen en 1 ha van de familie Poels Zo wordt dus het gehele complex tussen verlengde Kruitweg, Hoopweg en verlengde Vlakwaterweg in de toe komst een groot recreatie oord, vlak by het dorp. De heer CUSTERS zegt dan nog maals, dat hy het jammer vindt, dat dit stuk Peelgrond dan verruild moet worden, temeer daar hem bekend is, dat er verschillendo jonge boeren op staan te springen. Van de andere kant moet hy Wintels gehoord hebbende toegeven, dat er weinig anders op sal zitten. De heer WISMANS vraagt, of Defen sie deze ruil zal goedkeuren, daar dit departement vroeger ook het een en ander hierover te zeggen had. Volgens de VOORZITTER is dat nu in orde, terwyl verder de grond, die achter deze 12 ha ligt, ook nog verpacht kan worden, bv. voor weide gronden. Een verplichting om op deze 12 ha een boerderij te bouwen is er niet. Dit laatste in antwoord op 'n andere vraag van de heer WISMANS. De Raad gaat dan zonder hoofdelijke stemming met dit ruil-plan accoord en begint vol goede moed aan de Rondvraag De heer Fr. JANSSEN opent het vuur met een opmerking over de winkelsluitingswet. Een en ander duurt toch wel knap lang. Eu dat was zo erg niet, als niet in andere plaatsen in de buurt koopavonden e.d. zyn, die feitelijk ook niet gehouden mogen worden, maar wat men op de üen of andere wijze toch klaar speelt. In Venray is dit onmogelijk, omdat hier nu eenmaal naar de letter in- plaats van Daar de geest van de wet geregeerd wordt, waardoor de naam van Venray als winkelcentrum, een knak krygt en buiten dat, veel mid denstanders de dupe worden Is het niet mogelijk, ook voor Venray uit zonderingsbepalingen vast te stellen De VOORZITTER antwoordt, dat hy juist van de Kamer van Koop-' handel bericht gekregen heeft, dat haar advies vandaag of morgen kan komen. Dan is hot dus aan de Raad om dit te bespreken in comité generaal. Op de andere vraag van de heer JANSSEN, wanneer do gunning van de 15 woningen er is, wordt mede gedeeld, dat juist vanmorgen met de bouw van die woningen begonnen is. Kleine kinderen De heer CAMPS vraagt voor de zoveelste maal, hoe het staat met de Geysterseweg en hoe met het plein voor de kerk in Oostrum. Als de VOORZITTER antwoordt, dat de Geysterseweg nog steeds door de Prov. Waterstaat wordt bestudeerd, omdat by de gehouden begroting de aannemingssom te hoog was, merkt de heer CAMPS op, dat de Raad wel op kleine kinderen lijkt, die telkens en telkens moeten vragen, mag ik dit, mag ik dat. Hoe lang is men nu al aan het plannen maken met de Geys terseweg en hoe dikwijls is al beloofd, dat die in orde komt. Al die plannen makerij kost ook geld en de mensen kunnen maar wachten. Dit moet de VOORZITTER beamen, maar de zaken liggen nu eenmaal niet anders. Het pleintje voor do Kerk wacht nog op het terrein bij de Zuivelfabriek. Hierover zou B. en W. oog een uitsluitsel kry'gen. De heer SELDER moet nogmaals aandringen op de omrastering om de Paterskoól. Dat er nooit ongelukken gebeurd zyn is wel gelogenstraft door het ingezonden stuk in Peel en Maas en hem persoonlijk is bekend, dat daar in de buurt een moeder woont, die zulk een angst heeft voor deze koel, dat ze er ziek van is. De VOORZITTER belooft dat Open bare Werken zullen kijken wat er aan te doen is Op een andere vraag van deze Rpreker antwoordt de Voor zatter, dat de nieuwe schoorsteenveger in het. bezit is van vestigingsdiploma «n vakdiploma, wat bij de heren Raadsleden nogal gelach veroorzaakt. Sluitingsuur café's De heer van HA AREN vraagt wat de reden is, dat Ged. Staten nog steeds niets hebben laten horen op het Raadsbesluit om de café's tot 12 uur open te houden. Volgens de wet, moet dit op korte termijn gebeuren en hier zyn al enkele maanden over heen. Verder dringt hij er nogmaals opean, om de verlichting van Venray z»ker op kruispunten de gehele nacht aan te houden en de andere lampen later te doven. Op de eerste vraag van de spreker antwoordt de VOORZITTER dat Ged. Staten reeds geantwoord hebben. Zy hebben namelijk om de motieven gevraagd en hü verwacht dan ook eerstdaags het definitieve antwoord. Wat punt twee betreft, de kruis punten zyn z.i. genoegzaam verlicht, maar hy vreest dat langer branden der lampen de Gemeente nogal wat geld gaat kosten. De Heer VERMEUELEN is echter niet zo bevreesd, daar hy uir bevoegde hron vernomen heef», dat dit slechts f 2oo per jaar meer zal kosten. De VOORZITTER is daarover ver baasd, maar zal direct om inlichtingen vragen. (vervolg z.o.z.)

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1