Problemen in deze streek vragen oplossing! B^STTS»v2E8F1^e1EvFan51?enG,^S WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Eendracht maakt inaclit BUITENLAND Haezepèper smaakte best! BEL BIJ BRAND 3 9 2 Lezers schrijven Bescherming Burgerbevolking Minister Drees en Staat door ond-NSB-ers gedagvaard ORGELnOEKJE ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 No 47 DRIB EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS De na oorlogse tijd stelt deze streek wel voor bijzonder zware problemen Problemen, waaraan maar weinigen van ons hebben gedacht, toen we in <>40 plotseling werden wakker ge schud uit het rustige leventje, wat we tot dan leidden. De oorlog kwam en na de oorlog kwam de bevryding en met de bevry- ding kwamen de problemen. Een oorlogsschade, die menigeen moedeloos maakte en die menig zweetdruppel heeft gevraagd, voordat weer enigermate werd hersteld, wat verwoest werd. Nederland weigerde te betalen, wat deze streek ook voor de bevrijding van het gehele land aan offers had gebracht on zo word da oorlogsschade een wel zéér zware last op de schou ders van de, getroffenen, een last, die ook heden nog steeds zwaar drukt en vooral menig middenstander voor zware problemen stelt wat financiering en herbouw betreft. By de arbeiders zien we een steeds stijgende werkloosheid, die met uit zondering van de gemeente Bergen, in het district Venray waaronder Wanssum en Meeilo, het grootste is van geheel Noord Limburg en ver ligt boven het provinciale en ook het landsgemiddelde. De ontginning van de Vredepeel waarvoor men hoog uit gerekend had op 500 DU W arbeiders, heeft constant meer dan 1000 werklozen uit deze streek werk verschaft en dit is wel het grootste teken aan de wand. Er is inderdaad moeite gedaan om industrie aan te trekken Er is zelfs wat industrie gekomen, maar om het arbeidersoverschot op te vangen is er veel te weinig gekomen. De vraag is of hiervoor niet meer gedaan had kunnen worden, maar daarnaast moet men begrijpen, dat voor deze plaatsen geschikte industrie zo maar niet een, twee, drie te voorschuil zijn te.toveren en over zijn te halen zich hier te vestigen. Bovendien kan men geen vaklui leveren voor verschillende industriën, maar dit heeft men opgevangen door de stichting van een ambachtsschool, die om meer dan een reden nuttig werk verricht. Arbeiders in het bouwbedrijf, die in deze streken het merendeel der arbeiders vormen, zijn voor een groot deel werkloos, omdat door premiestop en gebrek aan financiën niet kan gebouwd worden. By de boeren zien we een grote landhonger, waaraan de ontginning van Peelplan Zuid, de Vredepeel enz weliswaar enige verlichting geeft, maar daarnaast toch niet verhinderd, dat de latente werkloosheid, juist onder de boerenbevolking schrikbarend hoog is. Een omschakeling op tuinbouw, waardoor meerdere jonge boeren geholpen worden, gebeurt wel, maar dit vordert vele jaren, terwijl ook de omstandigheden nu eenmaal geen grote omwenteling mogelijk maken Emigratie van vele -jonge mensen en omschakeling naar andere vakken geeft wel enige verlichting, maar 't probleom blijtt zwaar drukken op deze gehele streek. De omscholing is mede door het gebrek aan industrie en plaatsings mogelijkheden niet erg gewild. Het is dus geen wonder, dat deze streek practisch tot noodgebied is verklaard. Achter de schone gevels, die zijn opgetrokken en de mooie zaken, die zy'n gesticht, is dikwijls de nood hoog en de slachtoffers zullen dan ook niet uitblijven. Vele arbeiders moeten elders gaan werken of moeten naar de Vredepeel. Vele boeren moeten emigreren of omscholen en het feit, dat de as. ontginning van de Heydse Peel alléén zal gebeuren door landarbeiders toont wel duidelijk, hoe groot de nood hier is. Haar over enkele jaren is er geen Peelgrond meer te ontginnen zullen vele landen, waarheen men thans nog emigreren kan, de poorten gesloten hebben. En wat dan? Men kan dit toekomstbeeld mis schien wat pessimistisch vinden en misschien van oordeel zijn, dat wie dan leeft, die dan zorgt, maar o.i. is het beter de zaak juist te stellen en nu reeds te gaan werken om een debacle in de naaste toekomst te ver mijden. Er is misschien een lichtpunt in de ontginning van de Peelkolenmynen, "waarin vele mensen uit deze streek ongetwijfeld werk en toekomst zullen vinden. Maar deze zaak wordt eerst onderzocht en het kan nog vele jaren duren, voordat men aan de ko'en- mijnen toe is, als men er toe komt. Er is door -de Minister van Econo mische Zaken een aparte commissie ingesteld, die juist de nood in deze streken eens moet onderzoeken en aanwijzingen moet geven om tot een oplossing van deze nood te geraken. Dit oncerzoek zal hier met spanning toch wel duidelijk ge,worden in de achter ons liggende jareD, dat hier zeker van Regeringszijde zal bijge sprongen moeten worden, wil diezelf de regering hier later niitmillioenon moeten uitkeren aan de werklozön. Deze problemen en de oplossing daarvan is zwaar en moeilijk. Men in -ig zich echter afvragen of de verschillende Noord Limburgse ge meenten, die hier practisch met de zelfde moeilijkheden zitten, niet wat beter met elkaar konden samen werken. We hebben onlangs gezien, dat enkele gemeenten aan de overkant van de Maas zich tot de Minister hebben gewend in verband met het onderzoek naar de kolenvelden. Was het niet beter geweest, dat alle Noord Limburgse gemeenten hier bij betrokken waren geweest Zou een gemeenschappelijk onder zoek naar de problemen en hun oplos singen, een gemeenschappelijk beroep op de regering geen groter effect hebben, als dat iedere gemeente af zonderlyk maar blyft kloppen De nood ir. deze streek is groot, moet dan de gehele streek niet samen werken om die nood opgelost te krijgen. Eendracht maakt macht en gezien de nabye toekomst, lykt het ons wel gewenst, dat men eventuele klein zieligheden aan de k-ant zet en dat voor chauvenisme geheel geen plaats moet zyn, waar men voor de oplos sing: van dergelijke problemen staat En tenslotte mag de vraag gesteld worden of de provincie Limburg zelf geen onderzoek zal instellen. We hebben de publicatie gezien van het Brabants welvaartsplan en we twijfelen er niet aan of ook de regering zal op verschillende conclusies zyD geattendeerd. Maar liggen vele Brabantse pro blemen hier in Noord Limburg wel veel anders? We twijfelen er niet aan, of binnen kamers zal al heel wat werk verzet zyn, maar als geheel Nederland eens openlijk getoond wordt, dat het in Noord Limburg niet allemaal rozen geur en maneschijn is, dan zal dit ongetwijfeld zyn nut wel hebben. We hebben dat gezien aan Overijssel en Drente, we zien dat ook in Brabant. Al met al geloven wy, dat de tyd voorbij if, dat ieder gemeente voor zich maar probeert er van te maken wat er van te maken is. Hier moet door de gemeenten met de Provincie en de R9geriDg worden samengewerkt om een oplossiDg te krijgen. Gebeurt dit niet en wel op korte lermy'n, dan is over enkele jaren de ellende niet te overzien. En zal de rekening gepresenteerd worden. Een rekening, die duizelingwekkend hoog zal zyn. Voorbereiding voor de aanstaande Vastenavond Zaterdag was de opening van het Vastenavondsoizoen 1953, toen de Raad van Ellef in galazitting byeen kwam om het publiek een bordje hazepeper aan te bieden. De Boeren kapel blies er lustig op los, toen het doorluchtig college, met boerenkool gemijterd, zaalWilhelmina binnentrok. fEn de altijd getapte conferencier P. Janssen, had de zaal al direct aan het zingen, toen de Raad van Ellef plechtig werd onthuld. In deze galazitting traden dan een rij bekende sterren op als Graat en Bernadien, die dit keer bijzonder pun tig waren, de zingende zusjes, de boerenkapel en al zeer spoedig had men een behoorlijke stemming in de zaal, die lustig meedeinde op de ver schillende liedjes die ten gehore wer den gebracht. Daar waren verder nog accordeon virtuozen en een kleine Volendamse, die hun nummertjes vlot brachten. Daar was Hannes en Sientje, enkele voordrachten van de heer Scheepers en tenslotte Jac, Janssen en Jan Gerrits, die in verschillende num mertjes de zaal hartelijk deden lachen, Daar was een geheugenestafette met veel haas in en veel peper, maar tenslotte mocht dan een viertal toch een dikke haas meenemen. Daar was een liedjeskeuze, die dit jaar heel niet meeviel, omdat het nieuwe melodieën moesten zyn en daar was tenslotte de traditionele hazenverloting, die weer enkele be zoekers een haas rij kei maakt e. Het droevigste gedeelte van de avond, was wel het afscheid van Prins Lei d'n urste, die zonder blikken en blozen aan Hub de Jong, werd ver kocht als oud materiaal, maar die tenslotte nog f 11.11 opbracht. Met treurmuziek werd hy in de zak ge- tegemoet worden gezien, want het is j stopt en uit de zaal gedragen en zo VERENIGDE NATIES In de vergadering der Verenigde Naties te New York blijkt de Ameri kaanse delegatie niet in staat, enige leiding te geven, omdat de delegatie geen beslissingen durft te nemen, welke in Januari in stryd zouden kunnen blyken met het standpunt van de nieuwe president Eisenhower. Bovendien zal het grootste deel van de huidige Amerikaanse vertegen woordigers dan heengaan, om plaats te maken voor republikeinen. Figuren als Acheson en mevrouw Roosevelj; zal men dus niet meer ontmoeten. KOREA Er zyn evenwel uiterst belangrijke dingen aan de orde. Daar is eerst de Koieaanse kwestie. Naar het heet is de enige belemmering voor een be stand, dat de communisten alle krijgsgevangenen van beide kanten naar hun punt van uitkomst willen dóen zenden. De geallieerden wensen aan diegenen, die niet naar een com munistisch land terug willen de vrijheid te gunnen, als burger zich elders te vestigen. Allerlei delegaties (die van Mexico, Peru, Israël, India enzhebben nu voorstellen ingediend, om te bemiddelen. Waarschijnlijk echter wensen de communisten in het geheel geen bestand, zonder dat allerlei dingen zyn geregeldtoelating van PekiDg en van Noord-Korea tot de bespre kingen, een accoord over Formosa (het eiland dat Peking opeist) en een overeenkomst in zake eenwording van Korea. Dat alles kan tot niets leiden de Amerikanen zullen zeker niet meehelpen, om Tsjiang Kaisjek uit Formosa te verdrijven, en eenheid van Korea zou alleen burgeroorlog betekenen. Eisenhower zal Korea bezoeken, en misschien ook Europa, zo wordt ge zegd, om zich nog voor zyn president schap (op 20 Januari 1953) op de hoogte te stellen. Pas daarna zal men misschien iets vernemen van de koers der Amerikaanse politiek. OOST TEGEN WEST Intussen is er in de V.N. ook heel iets anders aan de handeen front vorming van Arabische, Aziatische en Latyns Amerikaanse landen tegen de Atlantische Staten. De gedele geerde van Pakistan noemde dit jaar in de V.N. het „anti koloniale jaar". De genoemde landen zyn vry wel alle koloniën geweest of afhankelyke gebieden, en zy hebben nu allerlei verlangens. In de eerste plaats, dat de staten van het noordelijk halfrond hun kapitalen lenen ter ontwikkeling van landbouw en industrie, opdat de levensmiddelenproductie gely'ke tred kan houden met de grote toeneming van de bevolxing, die bovendien werk moet vinden in nieuwp-bad: yven, Het voordeel voor het Westen zou dan zyr, dat het straks meer kan verkopen aan hondeiden millioenen met een hoger levenspeil en dat het meer grondstoffen kan krygen in ruil. Een ander verlangen van deze heeft deze sst.e Venrayse Prins zyn kortstondige regering wel op buiteo gewoon vreemde wijze beëindigd En zo kwam dan laat in de avond het einde van dit inderdaad bonte kolderprogramma, waarmede een goed begin gemaakt is voor Vastenavond 1933. De Raad van Ellef gaat nu vol charge aan het werk, voor de opbouw van de boerenbruiloft, optocht, reclame wagens etc. opdat ook Venray een behoorlijk figuur slaat bij alle Lim burgse Camevalsverenigingen. Zondag j.l. mocht Venray een extra applaus in Venlo in ontvangst nemen, waar zy met de andere Limburgse vereniging een felicitatiebezoek ging brengen aan Jocus, van wege het 110 jarig bestaan. Hier viel de Raad van Ellef op door haar kleding en de nar. Men verzoekt ons verder mede te delen, dat de hulp van alle Venrayse mensen binnenkort zal worden inge roepen voor de voltooïng van de ver schillende onderdelen van do nieuwe Vastenavond. Geef dan die medwer- king spontaan, het is mede een belang van ons allen, als hierin Venray een Vastenavond goed kan worden ge organiseerd, waardoor ieder in eigen plaats drie dagen echt plezier kan hebben. Op aller medewerking wordt dan ook gerekend. Oirlo was Zondag aan de beurt, waar de Raad van Ellef der Spurriemökken een aardig programma in elkaar had den gezet. Ook daar speelde een boerenkapel uit de Fanfare lustige wijsjes en werden de nieuw ingezon den Vastelaovesliedjes op hun popu lariteit onderzocht. Teun Metselaar uit Gennep wist de verschillende koldernummers met zyn conference aardig aan elkaar te smeden en ook hier heerste droefenis, toen de oude Prins moest gaan ver trekken. Deze werd per raket naar de maan geschoten. Kortom ook deze zitting bracht vooreen overvolle zaal olezier en jool en toonde aan dat ook Oirlo weet wat Vastelaovend vieren is. minder ontwikkelde landen is, op te treden als kampioen van „onderdrukte rassen" of volken, die nog niet geheel zelfstandig zyn. De Amerikaanse delegatie durft zich niet te verzetten tegen zulke aanspraken, uit vrees dat de klagers vatbaar zullen worden voor de com munistische leuzen. Met 41 van de 60 stemmen is ze aanvaard, een commissie van goede diensten in te stellen, die moet meehelpen, om de positie van de 400.000 Voor Indiërs, die in Zuid Afrika wonen, te verbe teren. De Ver. Staten stemden voor, vele Europese landen onthielden zich. Ten aanzien van Marokko en Tunesië, ..~ar de Fransen in staat van bo schuldiging worden gesteld, verwacht men, dat de Amerikanen zullen bevorderen, dat de Fransen worden aangemaand, spoed te maken met hervormingen. Intussen was ook nog de rassenwetgeving in het algemeen aan de orde, vooral die in Zuid- Afrika. De Nederlandse regering liet ver klaren, dat de meerderheid der Nederlanders de maatregelen in Zuid- Afrika „steeds minder begrepen", maar dat zy betwijfelde of de Ver. Naties wel bevoegd waren, zich er mee te bemoeien. Een advies van het Int. Hof zou op prys worden gesteld, en Nederland zou zich van stemming onthouden. KENYA Natuurlyk kwam ook de toestand in Kenya ter sprake, waar de Britten verantwoordelijk zyn. Het ongeluk kige is, dat de Europeanen die zeker niet van rassenvooroordelen kunnen worden beschuldigd, en die geleide lijk onontwikkelde volken naar zelf bestuur voeren, nu ervaren, dat die volken overmatige verwachtingen gaan koesteren en onvervulbare wensen tot uitdrukking brengen, zelfs overgaan tot geweld, omdat zy menen, dat de meerderheid van de V.N. aGhter hen staat. De houding van Amerika is mins tens dubbelzinnig en zo heeft de huidige zitting van de V.N. er toe medegewerkt, dat de West-Europese landen, toch al verwikkeld in een koude oorlog met de Sovjetstaten, ook nog allerlei aanmaningen kregen van landen, waarmee zy op andere gebieden zyn verbonden. Zelfs West-Duitsland moet het ondervinden; omdat het Israël wil schadeloos stellen ten bate van joodse slachtoffers van het nazi regiem die er onderdak vonden, dreigen de Arabische landen zyn goederen te boycotten. Bonn zou aldus Israël steunen, dat de Arabieren zo haten. GRIEKENLAND In Griekenland zyn voor de derde keer binnen drie jaar verkiezingen gehouden. De vorige regeringen waren zwak, doordat tientallen partyen allerlei vluchtige coalities vormden en geen stabiel regiem konden vesti gen. Nu is het districtenstelsel weer ingevoerd, waardoor de kleine par tyen, die in elke kieskring in de minderheid zyn, geen enkele zetel verkrijgen, de grotere des te meer. De stryd ging tussen de coalities van generaal Papagos (een soort Griekse De Gaulle) en oude politici als Piastiras en Venizelos, die de andere sterke groep aanvoeren. De uitslagen meldden een grote overwin ning van generaal Papagos, die persona grata is der Amerikanen. Waterleiding De bekendmaking, dat het water met ingang van Nieuwjaar 20 pCt duurder wordt, is voor vele huis moeders minder prettig. Men kan zich de vraag stellen of het wel nodig is, dat een Water). My, waarvan de gemeenten wel de voornaamste aandelen hebben en die er toch op uit moeten zyn om haar klanten zogoed en goedkoop mogelijk water te leveren, maar liefst 6 pCt dividend uitkeert (zie het laatste verslag gemeenteraad) Dit mag voor de gemeente een goede geldbelegging zyn, maar wat minder kon ook geen kwaad en dan was het misschien niet noodzakelyk, binnen twee jaren na de aanleg de pry's met 20 pCt te verhogen. Trouwens, wie zegt, dat dit de laatste verhoging is Zo zyn die mensen toch maar gelukkig, die zich van al die stoere dreigementen van de gemeente niets hehben aangetrokken, dat aangesloten moest worden, daar zy anders door gemeente gedwongen zouden worden, en nog rustig water bly'ven pompen uit hun oude pomp. Anderen, die of wel uit gemeen schapszin, of wel vanwege de dreige menten zyn gezwicht, heeft men nu aardig te pakken. Trouwens met die dreigementen loopt het wel los. De waterleiding zegt op haar kwitantie, dat zy, die niet betalen, zullen worden afgesloten. By myn weten krijgt men hoogstens de politie op zyn dak, maar afsluiten, ho maar, want anders Het leidingwater mag dan allerlei kwaliteiten bezitten, vele huismoeders RECTIFICATIE Staatsbosbeheer Houtverkoping In de aankondiging welke voor kwam in ons blad van 15 Nov. j.l. werd abusievelijk als verkoopdatum vermeld 29 November. Dit had moe ten zyn 20 November. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat de verkoop reeds op 20 November heeft plaats gevon den en dat het dus onnodig is zich op 29 November naar het verkoop lokaal te begeven. In het raam der bescherming burgerbevolking zal Woensdag 26 Nov. a.s. te 20.30 uur een bijeenkomst plaats hebben in Luxor-theater Merseloseweg alhier Als spreker zal hierbij optreden de Luitenant Kolonel B. Koning, met als onderwerp „De Bevrijding van Nederland 1944 1945", waarbij dan meer in het bijzonder zal behandeld worden de slag om Venray en Over- loon. Aangezien dit onderwerp ongetwij feld ieaer inwoner(ster) van Venray ten zeerste interssseert en het daar enboven wordt behandeld door een op dit gebied zeer deskundig iemand, die zyn toehoorders(sters) van begin tot einde door zyn voordracht weet te boeien, zal het overbodig zyn tot het bijwonen van deze bijeenkomst aan te sporen. Alhoewel deze bijeenkomst in eerste opzet bedoeld is voor de besturen van de diverse organisaties, zal zy, voor zover de plaatsruimte zulks nog toelaat, toegankelijk zyn voor ieder een. Toegang vry. Venray, 19 November 1952. De Burgemeester van Venray, Mr. A. H. M. JANSSEN. Wegens slniting Peel-lierkhof Do stichting „Oud politieke deling quenten" vroegere leden van de N.S.B. heeft de Staat en deminis ter president gedagvaard om de schade te vergoeden, die de stichting heeft geleden door de sluiting van het oorlogskerkhof in de Peel op Zondag 9 November. De stichting, die ia Amsterdam is gevestigd, verwy't dr Drees dat hij op aandringen van het communistisch Kameilid Gortzak, de minister van oorlog heeft bewogen het kerkhof op ..Heldengedenkdag" te* sluiten, hoewel de algemene bepalingen ver melden dat bezoek in groepsverband is toegestaan. De stichting had kosten gemaakt voor de organisatie van een tocht van een aantal personen naar het afge legen kerkhof. De stichting verklaart verder, dat het niet in de bedoeling gelegen heeft een demonstatie te or ganiseren. Derhalve wordt het ingrij pen van dr Drees als een onrecht matige daad beschovwd. De zaak dient volgens de stichting heden 22 Nov, in den Haag. verlangen terug naar hun oude pomp die zeker voor hun huishouden heel wat voordeliger water leverde. P.J. Hand- en spandiensten De aanslagen van hand- en span diensten zyn weer uit. Over het algemeen zal men wel vrede hebben met deze belasting, die hoe uit de tyd ook, toch zyn nut heeft voor de gemeenschap, omdat hierdoor het op knappen van wegen en fietspaden mogelijk is. Er schijnt nu eenmaal geen andere weg te vinden te zyn in ons goede Venray. Alleen zou ik wel eens willen weten hoe andere gemeenten, die dit middeleeuws belastingstelsel niet kennen hiervoor centen by elkaar krygen. Maar vooruit, hierover zullen we dan maar niet praten. Waarover echter wel te praten valt, is, dat diegene, die pertinent weigeren deze belasting te betalen, welliswaar alle mogelijke dreigbrieven ontvangen van gemeentewege, maar verder niets meer horen, als ze deze dreigementen rustig langs zich neer leggen. Dit is niet onbekend en waar het nu eenmaal zo is, dat geen mens voor de lol belasting betaald, zal dit voor beeld wel zeer aanstekelijk gaan werken, waardoor en de gemeente niet aan haar trek komt en enxele burgers betalen, wat anderen schijn baar niet hoeven. Kan hierover geen uitsluitsel gege ven worden. v.M. Sport en gemeente De sport neemt in het leven van de mens in de tegenwoordige tyd een grote plaats in. Vooral by de jeugd staat de sport zeer hoog aangeschre- Mogen we dit orgelhoekje beginnen met een hartelijk woord van dauk aan de actieve Bridgeclub, die reeds voor de tweede maal en succesvol, een drive organiseerde voor het Orgel fonds (zie verantwoording). Op de tweede plaats een hartelijk woord van welkom aan de collectan ten voor de Oude Oostrumso weg, do Draalstraat, Kruisstraat en Antonius- straat, die zich op onze eerste oproep beschikbaar stelden voor de 3maan delijkse verwisseling der orgelbusjes, Dank U. Dat zelfs in den vreemde voor onze orgelfor.d8actie belangstelling bestaat, moge blyken uit een gift voor oen orgelpijpje, afkomstig van emigranten uit het verre Canada. Gedenkt U hier in Venray ook nog eens zeer bijzonder de orgelbusjes: U weet: 1 cent per week per gezinslid. Op een verjaardag zoveel centen als men jaren heeft. Dit kan er wel af en vele kleintjes maken op den duur een groot. Verantwoording: Vorig saldo f 78S8.ii N.N. maandelijkse storting per giro f 3.- Handboogschutteryen St. Anna en St. Oda f 80.— Bridgedrive f 126.— N.N. Canada, orgelpypje f 10.— Orgelbusjes Langstraat, Wilhelmina8tr., Kolk weg JulianasiDgel, Grote straat en Stationsweg f 148.96 Totaal f 8258.07 Bouwt allen mee aan Uw orgel Gironummer 57660-1. Orgelfonds Venray ven. Al heeft het lang geduurd, men is er tegenwoordig wel van overtuigd, dat sportbeoefening noodzakelijk is, niet alleen voor de mens en voor zyn gezondheid, maar dat ook een mach tig hulpmiddel is voor karakter- en wilsvorming van de mens, vooral van de jonge mens. En inderdaad diegene, die actief aan de sportbeoefening meedoet, zal dit kunnen beamen. Ook van de zijde der Geestelijkheid heeft men dit nog eens onderstreept door de aanstelling van geestelijken als sportadvi8eurs by alle mogelyke sportverenigingen, die actief meewer ken om deze karaktervorming in goede banen te leiden. Sportbeoefening eist echter ruimte, speelvelden enz. en men zou ver wachten, dat de Overheid, gezien de bovengenoemde belangen, hieraan haar volle medewerking zou geven. In Venray echter zien we daar wel weinig van. Men zal misschien wijzen op de subsidie, die aan de jeugd van Venray geschonken wordt, maar dan moot men ook wijzen op de krentenpolitiek, die enerzijds met gulle hand geeft, anderzijds echter weer mot gulle hand terug neemt, daar by sportwedstrijden etc. een groot deel der inkomsten moet betaald worden aan belasting op vermakelijkheid. Als een voetbalclub byna f soo per jaar aan deze belasting betaald, dan moet zy al minstens f 1000 subsidie krygen, wil men inderdaad van steun kunnen praten en dat is iets, wat nog wel geen enkele vereniging zal ondervonden hebben. Verkeert Venray in de gelukkige omstandigheid, dat anderen voor een vereniging de speelvelden verzorgen, iets, wat in de meeste gemeenten de taak is van de Overheid (in Boxmeer, Horst, Mill etc dan zou men kunnen verwachten, dat zy op ander terrein meer steun zou geven, nu zy hiervoor niets behoeft te betalen noch te doen. Onze hockeyers moeten naarDeurne, zwemmen schijnt wel totaal onmoge lijk te zijn, wordt naar particulier initiatief verwezen en de rest van de sportbeoefenaars naar het sportveld aan de Leunseweg, dat echter al als speelplaats moet dienen voor de hele Venrayse jeugd. Wat in Venray voor de sport wordt gedaan is wel een triestig beetje. Waarschijnlijk zal er het volgend jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen wel weer een party zyn, die in haar „program" heeft staanmeer hulp en steun aan de sportende jeugd. Laat men er zich dan van overtuigd houden, dat men dat als een afge zaagde mop zal beschouwen, maar dat men nu al sinds de bevryding op een daad zit te wachten. M.M. Stichting bond ond-stoottroepers kring Cnyb Het bestuur van de bond van oud- stoottroepers kring Cuyk, houdt een „Groot Appel", op Zondag 23 Novem ber 1952 te Cuyk. Het programma luidt als volgt: 9 30 uurplechtige H. Mis voor de gesneuvelde Stoottroepen in de kapel van de Eerw. Zusters. Celebrant de Eerw. Pater E. Hol- link, O S C., die tevens de predicatie houdt. De Aloysius zangertjes zingen onder leiding van de eerw. Frater Jérüme. 11 uur. Bijeenkomst in Hótol „De Korenbeurs" waar aanwezig zullen zyn Pater Dr. L.A.M. Goossens, OF.M. Generaal Maj J A J Sitzen, Oud Com mandant Sjef de Groot, en Het Hoofd bestuur van de B.O.S.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1