DEGRUYTER Nieuwe gezichtspunten in het Voor de politierechter van de 100 verschillende modellen mantels in de prijzen van fl 69.- tot fi 129.- l/lNVT U IEVERE WEEK EEN GULVEN IN VE BRIEVENBUS? en hoger zuiver wollen velours travers diverse winter- tinten -j FL T." NIJMEGEN KORTE MOLENSTRAAT. HOEK ZIEKERSTRAAT 't trefpunt voor de modieuze Vrouw in de morgenuren is het prettig kopen Dinsdag 11 November is door de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid aan de Tweede Kamer de Tweede Nota over de Emigratie aan geboden. In dit stuk zyn vele cyfers en feiten verwerkt de emigratie van Nederlanders in het afgelopen jaar en worden de inzichten ontvouwd over het emigratie-beleid, dat de Re gering zal voeren. Wat dit beleid be treft, zyn er enkele nieuwe gezichts punten. Gewijzigde omstandigheden Er heeft in het laatste jaar een duidelyke wyziging voltrokken in het emigratie verkeer van Nederlanders naar diverse landen. In de jaren 1947— iqs 1 zyn vele tienduizenden Nederlanders naar ver schillende emigratie landen vertrok ken, waar de arbeidsmarkt een abnor male onderbezetting vertoonde. Het was voor al deze emigranten dan ook niet moeilyk vertoonde. Het was voor al deze emigranten dan ook niet moeilyk, werk te vinden in hun nieuwe vaderland. Aan het vak, dat zy voordien had den uitgeoefend en aan hun vakbe kwaamheid werd in de ..ontvangende" landen niet veel aandacht besteed. Voor wie werken wilde, was er werk te vinden. Dit tijdperk sehynt nu wel te zyn afgesloten. In de ver schillende emigratie-landen gaat zich nu de behoefte aan bepaalde cate gorieën van immigranten steeds dui delyker aftekenen. Met andere woorden, deze landen nomen by voorkeur nog slechts arbeids krachten op in takken van bedryf waarin een tekort aan arbeidskrachten heerst. Het spreekt vanzelf, dat Nederland zich aan die behoefte moet aanpassen, wil men althans de emigratie van Nederlanders op dezelfde of zelfs grotere schaal mogelyk bly ven maken. En dat is zeer zeker de bedoeling. Scholing van a.s. emigranten In verband met deze gewyzigde omstandigheden, overweegt de Re gering verschillende maatregelen op het gebied van de voorlichting en voorbereiding van a.s. emigranten. Eén van die maatregelen zal zyn, het scheppen van de mogelijkheid voor a.s. emigranten om zich in de uit oefening van een bepaald beroep te bekwamen. Op de Rykswerkplaatsen zullen -ieder jaar enkele duizenden a s. emi granten gelegenheid krygen, zich te laton scholen of omscholen, b.v. tot metaalbe werkers of bou wvakarbeiders. Ook een zekere voorbereiding voor agrarische beroepen ligt in het voor nemen. Bovendien zal worden gestreefd naar een grotere spreiding van de emi granten naar verschillende landen. Tot nu toe toonde de Nederlandse emigrant een grote voorkeur voor Australië en voor Canada. In de meeste gevallen was die voorkeur min ot meer willekeurig. Door een actievere voorlichting hoopt men de a.s. emigrant er toe te brengen, zich er van te overtuigen, welk emigratieland hem in zyn be paalde omstandigheden de beste kan sen biedt voor het welslagen van zijn emigratie. Do Regering onderzoekt voorts, welke mogelijkheden er liggen in landen als b.v. Brazilië, waar zich tot nu toe slechts weinig Nederlanders vestigden. Het meenemen van bezittingen Een belangrijke maatregel, die bin nenkort is te verwachten, heeft be trekking op het meenemen van be zittingen uit Nederland. Aan emigranten zal worden toege staan een bedrag van hoogstens f 15 000 in geld te laten overkomen, mits dit geld zal worden gebruikt voor het zich zelfstandig vestigen of voor huisvesting in het nieuwe vader land. Dit zal gelden voor alle emigratie- landen, behalve voor die in het dollar- gebied, waarvoor een maximum zal gelden van f 9 000,—. Wie in plaats van geld goederen wil laten over komen, krygt daartoe ook de gelegen heid, eveneens tot een maximum van f 15.000. Bovendien zal het mogelyk worden een montagewoning te laten overkomen of aan te schaffen tot een waarde van f 10.000. En daarnaast zal de mogelykheid worden openge steld jaarlyks bedragen van f 1000 tot een maximum van f4000 te laten overkomen. In totaal zullen emigranten dus tot een waarde van hoogstens f 29.000 achtergelaten kapitaal in hun nieuwe vaderland kunnen aanwenden. Deze maatregelen zullen met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1950 wor den genomen. Snbsidie-regeling Ook in de subsidiëring van de emigranten zal een wyziging worden aangebracht. De Regering zal er van uitgaan, dat iedere geschikt persoon mogelyk moet worden gemaakt naar een ander land te vertrekken. Afhankelyk aan hun individuele omstandigheden, zal aan de-emigram ten de uitvoer van een hoger bedrag aan deviezen worden toegestaan. De kleine publieke tribune zat j l. Vrydag tjok vol en dan kan men er zeker van zyn, dat voor de groene tafel zich enkele byzondere gevallen af zullen spelen. Het begon al met een zekere H. uit Blerick, die men dronken op een fiets had aangetroffen. Hoe het komt dat zovelen na het nuttigen van de nodige glazen bier met alle geweld het stalen ros willen bestygen, is een studie appart, maar de Staat der Nederlan den incasseert trouw de nogal vele en grote boeten, die wegens dit delict met gulle hand links en rechts wor den rond gedeeld. Op de vraag van de politierechter, hoe dat kwam, wist de verdachte niets anders te zeggen als: „oververmoeid meneer", maar het proces verbaal sprak maar liefst van 22 glazen bier en daar moet een mens wel moe van worden. De eis was 8 dagen, maar om dat deze heer een kuur aan het volgen was, om zo van die „oververmoeidheid" at te raken, werd het 1 mnd. voorw. Dan verschenen er twee dames, de ene spichtig en mager, de andere rond en welgedaan. Eerst was de spichtige verdachte. Zy had de wel gedane by een burenruzietje geschopt en gekrabt, waardoor de welgedane pynlyk was getroffen. De welgedane vercelde, zy het met onderbrekingen van de spichtige, die helemaal niet op haar mondje gevallen was, hoe de geschiedenis zich ontwikkeld had tot dit krab- en smytdrama. Het was begonnen door de kinderen van de spichtige, die by de welgedane de zaak vuilliepen. Het einde van het drama was dat de spichtige f 20.— boete kreeg. Maar toen draaiden de rollen om Toen de spichtige gezien had dat de welgedane naar de politie trok, was zy er een half uur later ook en nu was dus in de volgende zaak de wel gedane de schuldige en de spichtige getuige. Met ware wellust vertelde die dan hoe de welgedane in die zelfde ruzie haar de kleren kapot getroken had. Waarop de welgedane op de vraag van de politierechter of dat waar was, verachtelyk snoof en zei, dat dat on- mogelyk was, daar de spichtige altyd lompen aan had. Gelyke monnikken, gelyke kappen, nu kreeg de welgedane f 20.—, maar die eiste achter elkaar hoger beroep, waaruit dus wel bleek, hoe men deze dikkerd dodelijk bele digd had. Op de publieke tribune herriëden de dames nog wat na, maar eerst gingen zy broederlyk getuigen- geld halen. De helft van de boete waB toen al verdiend. van het jaar F Een lichte vin gerdruk, en de tube geeft U de juiste hoeveel heid. De inhoud der tube droogt niet uit, en kan voor de volle 100°/o benut worden. Darnell brengt nu ook haar beroemde dag- en nacht crème in de Tip Top Tube. Veilig in Uw tas en een sieraad op Uw toilet tafel. DARNELL EEN IDEAAL PRODUCT IN DE IDEALE TUBE! Alleenverkoop BERGERAC N.V. Hofwijckpl.46-47,Den Haag U zou zeker Uw ogen niet geloven als dat zo was! Maar een goede klant van De Gruyter is helemaal ■niet verbaasd, elke week een gulden te krijgen voor ingeleverde cassabons! Zorg toch óók voor een extra gulden elke week. Voor tien gulden aan cassabons, één gulden contant terug. Cassabons blijven altijd geldig. Als U zegt: ,,Het bestaat niet, dat De Gruyter zomaar gu Idens weg zoü geven", bedenk dan, dat De Gruyter met eigen fabrieken en meer dan 360 eigen winkels zóveel voordeliger werken kan, dat 10% korting mogelijk is. 't Ligt voor de hand! Hak dus de knoop door; word óók klant I EEN GREEP UIT ONZE BISCUITS VOORDELIGE Marie Petit Beurre Croquette Festival Zandkoekjes Mocca Frou-Frou 100 gr. 1 8 ct. 100 gr. 20 ct. 100 gr. 22 ct. 100 gr. 23 ct. 100 gr. 25 ct. 100 gr. 25 ct. 100 gr. 28 ct. Choco Bitterkoekjes 100 gr. 35 ct. 100 gr. 35 ct. Taai-Taa Speculaas per stuk 250 gr. 5 ct. 42 ct. 750 gram blik 1 26 ct. Am. speculaas 250 gr. 56 ct. 750 gram blik 1 68 ct. Alléén De Gruyter geeft 10°/° korting op alle artikelen, behalve suiker, zout en soda. Een juffrouw uit Blerick zag op de markt een prachtige heren onderbroek, maar toen ze naar de prys gevraagd had, bleek ze 16 cent tekort te heb ben. Dies pakte zy de onderbroek maar vast en wou naar haar vriendin lopen, die een eindje verderop aan het markten was, om 16 centen te lenen. De marktkoopman meende echter dat ze de broek wou gappen en di9 zelfde gedachte had ook de Officier, f25.— boete was de rekening groot en een schrikwekkend verhaal van openstaande gevangenispoorten voor marktdieveggen. Er waren eens 5 Ambonezen, keu rige kereltjes, met vriendelyke gezich ten. En deze vyf Ambonezen hadden ruzie gekregen. Latupeirissa, No. 1, had Lilipaly No. 2 geslagen. No. 2 had Manuputty No. 3 geslagen en deze had op zyn beurt Djakaria geslagen, die op zijn beurt Watimena een watje kouw verkocht en deze laatste sloeg no. 1 weer op z'n duvel en was het rytje rond en stonden de heren voor Mr. Movig de politierechter. Plechtig werd een tolk beëdigd en de zaak kon beginnen, maar de tolk had wat moeite en toen begon opeens de politierechter met radde tong de ss'en te sissen en de r's te laten rollen en bleek dat Mr. Movig een behoorlyk mondje maleis sprak en het graag sprak. En terwyl de hele rechtszaal maar zat te luisteren kon er niemand wys uit worden. Zelfs de tolk niet. Later, toen de politierechter zyn hart nog eens had opgehaald aan dat wonderlyke taaltje, toen bleek, dat deze ruzie feitelyk ontstaan was, omdat het geld, wat zy met appelen ffukken verdienden, betaald werd aan ïun vrouwen. En hoewel ze hun vrouwen dit buitenkansje niet mis gunden, is het geen stijl hen als man zo voorby te lopen. De baas des huises moet de centen hebben (hm hm..), zo hoort het (hm hm..) tenminste volgens de Ambonezen. Om de een of andere duistere reden kregen ze daar onder elkaar ruzie over, er werd met een mesje gestokeD, met een tang wat gaten in verschil lende Ambonnese schedels gemaakt en wat blauwe ogen geslagen, die toch niet opvielen onder de chocolade kleur. Toean Officier zat kennelyk met zyn handen in het haar, temeer daar men Latupeirissa en zyn kor nuiten met geen mogelykheid aan het verstand kon brengen, wat ze daar nu feitelyk moesten komen doen. Als zy wat te bakkeleien hadden, dan had men daar toch niemand by nodig. Laten we het verhaal kort maken. Ze kregen f 20.—, maar ze moeten gratie vragen, anders moet de Staat der Nederlanden het toch maar betalen. Bovendien betaalde de Staat getuigengeld, daar de een voor de ander moest getuigen en zo is die Ambonnezen ruzie een dure geworden. Deze heren streken echter heel tevre den de getuigencenten op en waren eens te meer er van overtuigd dat die toean blandas hier of daar. toch wel met molentjes lopen. Een oude rot in het vak verscheen, die al direct de dagvaarding aanviel. Hij was niet in Vierlingsbeek geboren, zoals daar beschreven stond, maar in Overloon en dat is dus dik-fout. Aan het gezicht van de Officier te zien had deze liever gehad dat verdachte maar nooit geboren was. Want deze oude baas had maar liefst 30 veroor delingen achter de rug en 34 jaren van zyn leven in de bajes gelogeerd. Nu had hy in de omgeving van Gennep een plank geratst, hetwelk hy pertinent ontkende. De volgende keer zal hy weer verschynen, want de Officier zal de getuigen er by halen. Een jonge dame verscheen dan, die op de rechtszitting niet veel te zeg gen had, maar die zo links en rechts wat guldentjes by elkaar heeft ge gapt. Een flinke schobbering en f 25 boete waren nu haar loon, terwyl ze vier weken voorw. op haar boekje krygt. Dat men zo maar geen luiken kan gappen en deze tot brandhout kan verwerken, ondervond een Venrayse juffrouw. Deze had van een gemeente woning de luiken gehaald en er de was op gestookt. Gezien het niet brandschone register van deze juffrouw en het feit, dat luiken gewoonlyk niet worden veivaardigd om er de was mee te koken, kreeg ze een maand gratis logies. Een juffrouw uit Venlo ging uit werken, maar overal waar ze gewerkt had, verdween het een en ander. Een klein overzicht van de buit was o.a. koortsthermometer, speelgoed, mondharmonica, schorten, kousen etc. Maar. het schoonste van alles was, dat ze zelf aangifte ging doen van de diefstallen, totdat de politie haar kreeg. Dank zy de vurige verdediging van haar vader veranderde de politie rechter de geëiste gevangenisstraf in vier maanden voorwaardelijk. Een Venrayse juffrouw kreeg het met haar schoonzuster aan de stok en niet zuinig ook. De schoonzuster verloor nog al wat plukken haar en hield er enxele blauwe plekken van over. f 20.— boete was de pleister op de wonden. H. uit Horst, die dronken zyn fiets bestegen had, bofte, want vanwege de kermis kreeg hy geen f 30.—, maar slechts f 25.— boete. Dan verscheen er een man met een prachtige leren jas, die kraakte by elke beweging die hy maakte. Deze schone joDgeling was op een keer uit een café gekomen, waar buiten enkele jongens stonden. Daar hij in de stellige mening verkeerde, dat een er van hem aan wilde vallen, sloeg hy er maar op los, en zelfs zo goed, dat de getuige, drie maanden daarna, nog kreupel liep. Hy bofte niet, want het kraken van die leren jas, irriteerde schijnbaar de Officier, die voor een dergelijke rammelpartij een maand eiste. De politierechter'vroeg f 50. maar op allebei de eisen ver telde de jongeman, dat hy dat niet aan kon nomen. De vraag is echter, of men hem zal vragen dat aan te nemen. Zyn kameraad was ook zo'n lieve jongen, die sloeg een ander maar blauw en hy kreeg f 25.— boete en een maand voorw. Iu een van de vorige rechtszittingen verscheen een juffrouw uit Grubben- vorst, die een kleine jongen van de fiets getrokken zou hebben en ge slagen. Zy ontkende toen pertinent, maar de Officier besloot haar het volle pond te geven en daarom ver scheen er nu een hele processie getuigen, die allemaal gezien hadden hoe aggressief die juffrouw wel was. Het jochie zou nog alles bedorven hebben, toen hy' vertelde, dat hij helemaal geen pyn had gehad, maar gelukkig kon een andere getuige verklaren dat hy brulde alsof er een varken geslacht werd en luidkeels om hulp geroepen had. En toen hing de juffrouw, f 25.— boete was haar loon. De Staat der Nederlanden moeBt echter f30. uitbetalen aan getuigen geld. B. uit Venlo is een enthousiast voetbal supporter, al te enthousiast zelfs, want toen op het voetbalveld iemand een ietwat stekelige opmer king maakte over zyn favorieten, toen mepte hy die ander zyn oog maar toe. Hy mag nu een week naar Roermond om netheid te leren en om zodoende de 12de veroordeling op zyn boekje te krygen. J. uit Baarlo lydt aan vallende ziekte, maar is desondanks toch al drie keer dronken op een fiets gesnapt en nu was de maat vol. 8 dagen brommen is de remedie en hy kreeg meteen de boodschap mee, dat hy de volgende keer voor 3 jaren naar Hoorn kan vertrekken. En met die prettige boodschap sloot do zitting. Oude Spiegels herverzilveren F. W. HENDRIKS Langstraat 46

Peel en Maas | 1952 | | pagina 8