Een jaar ontginning van de Vredepeel Rumoer om bei Duitse kerkhof De kwestie om de schilderijen van Jonas Propaganda-dag te Venray voor de Nationale Reserve. BUITENLAND ORGËLHOEKJE Rijksbureau's en P.T.T. op 27 December gesloten ZATERDAG 15 NOVEMBER 19iS No 46 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS GROOVES™AATV28 FIRTELEFAtS12EN GIRO^SOfSM WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJS PER KWARTAAL f L25 Buiten Venray f 1.45 De „Meerselse Peel" nu aan de beurt Het is nu een jaar geleden, dat de ontginning van de Vredepeel aan de orde kwam: De plannen lagen reeds twee jaren klaar, maar bet was Nov. 1931, dat de Regering zich bereid toonde, dit plan te subsidiëren. Het zat prachtig in elkaar en in vu f jaren tijdszoude Vredepeel ontgonnen zijn en zouden een 625 ha klaar zijn. Men meende, dat vijf jaren wel wat kort gerekend was, maar een kleine stijging van het getal werklozen mocht men redelijk noemen. Nu we een jaar nadien de balans opmaken, kunnen we zegger., dat van al die schone plannen weinig is over gebleven. De enksle honderden werk lozen is uitgegroeid tot oen leger van duizend mensen en het hele 5 jaren plan zal over een half jaar bekeken zijn. Dan is de Vredepeel klaar. Nu een jaar nadat de plannen in de Venrayse Gemeenteraad kwamen, zijn reeds 405 ha cultuurgrond gespit, waaronder 31 ha bosgrond. 170 ha daarvan zijn al met seradella bezaaid geweest en 230 ha staat de rogge al prima 53 km hoofdwaterlossingen en hoofd- en kavelsloten zijn al gegraven en bijna 19 km hoofd en kavel wegen z\jn aangelegd 7 km met geasfalteerde weg is al klaar on rog dagelijks vor dert men met de werkzaamheden. Nu moeten nog slechts 200 ha ont gonnen worden en men kan ver trekken. Aan loon is in die tijd uitbetaald f 1.237.200,— Venrays grootste indus trie dreigt zonder werk te komen. Ontginning Vredepeel Als men bovenstaand kaartje be kijkt, dan zijn de kavels langs de weg van Venray naar hot nieuwe dorp gereed, evenals de kavels links en rechts van de weg naar Mill. Jn het met BOS aangegeven gebied liggen de stukken grond, ongeveer eon 60 tot 100 ha, die men eveneens nog graag zou ontginnen en waarover wji vorige week in dit blad reeds schreven. De hierboven genoemde stukken zijn reeds allen ingezaaid met rogge en dank zij het gunstige weer staat deze prima De stukken, links en rechts van de parallelweg aan het defensiekanaal is men volop aan het ontginnen en practisch iedere week komen er een tien ha klaar. Als bemesting is op de kavels, waar seradella is ondergeploegd, uit gestrooid1000 kg kalk, 350 kg kali 40 pet., 400 kg slakkenmeel en 100 kg kalkarumonsalpeter. waar geen seradella heeft gestaan is bemest met 2500 kg kalk, 600 kg kali 40 pet., 800 kg slakkenmeel en 130 kg kalkammonsalpeter. Is het van de ene kant een treurige zaak, dat al in deze omgeving zovele werklozen hier te werk moeten wor den gesteld, van de andere kant wordt toch ook een stuk productief werk geschapen, waarvan men over hon derden jaren nog de vruchten zal plukken. Het is zo jammer, dat velen van ons dit werk nog niet eens kennen, het niet tens de moeite waard noemen, nog nooit eens zijn gaan kijken, hoe daar een onafzienbare Peelvlaxte verandert in vruchtbare akkers, hoe daar pracht geasfalteerde wegen, schitterende fietspaden, keurige water lossingen worden aangelegd. Een boer, die met jongens zit, die langzaam maar zeker om een boer derij gaan vragen, die ziet men wel eens zo Zondags langs de nieuwe akkers lopen en de grond eens keuren, maar anders blijft het er stil. Tot 's Maandags weer de honderden op trekken in hun strijd tegen heide en bunt. Dan beginnen de tractoren weer te ploegen en te zaaien, te schijfeggen en te bemesten, dan is er volop leven in de Vredepeel, zoals er over vijf, zes jaren levon zal zijn, als de veertig boerderijen zijn opge bouwd en langzaam maar zeker in de Vredepeel een nieuw dorp zal groeien, zoals Ysselsteyn en het Veulen zijn gegroeid. Dat is zo jammer, want hier wordt inderdaad iets groots verricht, hier wordt Venray's geschiedenis geschreven en de ^tueeöte van ons vinden het wel goed. Doch met de nader komende vol tooiïng van de Vredepeel wordt onze Gemeente weer voor vele problemen gesteld. Boerderjj bouw Er moeten boerderijen komen, 45 in de Vredepeel, minstens een 20 stuks in Peelplan-Zuid, in de Meerselse Peel 20, in de Heidse Peel 12 stuks. Bijna 100 boerderijen. Gelukkig schijnen nu de plannen vaster vormen aar. te nemen, waarbij de Regering 40 pet. subsidie geven zal bij de boerderijbouw, waarmede een grote last van de Gemeente wordt overgenomen. Er zijn echter ook nog andere problemen zoals watervoorziening, eleclrificatie e.d. en dan zeker niet op de laatste plaats werkverschaffing. Voor dit laatste heeft men hard gewerkt en zo kunnen we nu melden dat de toestemming voor de ontgin ning der Meerselse Peel onofficieel reeds is gegeven en dat de officiële toestemming aanstaande is. De plannen tot ontginning vaa de Meerselse Peel zal men dus binnen kort wel in de Gemeenteraad kunnen verwachten. De „Meerselse Peel" De „Meerselse Peel", is de officiële benaming van het complex woeste gronden, dat ligt ten Oosten van het Defensiekanaal, tussen de Deurnese- weg en de Bakelse Dijk. De oppervlakte hiervan bedraagt 350 ha. De gronden bestaan in hoofd zaak uit zandgrond, maar er komt her- en derwaarts over het te ont ginnen terrein, vele kleine plekken veen voor. Ook zien we er nogal tamelijk hoge zandruggen in. Er is practisch geen boomgroei, alleen heide en bunt. Voor de hoofd ontwatering wordt het Defensiekanaal gebruikt. Voor enkele kavels, langs de Deurne- seweg, zal parallel met het Defensie kanaal een aparte afwateringssloot gegraven worden, die later weer in het Defensiekanaal zal uitmonden. Hiervan zal men dan tevens profi teren bij de ontginning van de Heidse Peel, waar enkele lage stukken in komen. Midden door het te ontginnen stuk grond zal een verharde weg aangelegd worden van de Deurnseweg naar de Bakelse Dijk, een weg van pl.m. 3,5 km. Via Kempensberg wordt- deze weg nog in verbinding gebracht met de momenteel nog aan te leggen Prov. weg over Ysselsteyn. De justionele molen maalt langzaam, maar goed zeggen de insiders, die het weten kunnen. En zo zal het ook wel gaan met do kwestie omtrent het eigendomsrocht der schilderijen van de schilder H. Jonas, die hu maakte in de tijd dat hij verpleegd werd in Huize St. Servatius. Zoals bekend heeft de weduwe van de schilder indertijd beslag laten leggen op de schilderijen, toen de schoonheidscom missie van Venray Vooruit deze voor een tentoonstelling bijeen had gebracht in de nieuwe St. Petrus Banden school. Mevr. Jonas vocht het eigendoms recht aan op deze schilderijen en was van meniDg dat Jonas deze onmogelijk had kunnen schenken, verkopen of afgeven, toen hij in Venray was. Daarom eist zij, dat de schilderijen aan de erven van Jonas worden ge geven. Hieruit is toen een civiele procedure ontstaan, waai in deze week de procureur van de gedaagde partij, dus van de schoonheidscommissie van Venray Vooruit, een schriftelijk ant woord is ingediend op de dagvaafdi- ging. De juistheid van het gelegde beslag en de vordering tot afgifte van de schilderijen worden door de conclusie van antwoord bestreden. Uit een copieschrijven van de „Schoonheids commissie", die de tentoonstelling organiseerde, bleek, dat zij mevrouw Jonas niet alleen hadden medegedeeld, dat deze tentoonstelling werd gehou den, maar haar ook hadden uitgeno digd bij de opening aanwezig te zijn. Op dit schrijven had mevrouw Jonas geantwoord, dat het haar speet niet bfj de opening aanwezig te kunnen zijn en dat ze de „Schoonheidscom missie" succes toewenst met deze schilderijen expositie van haar overle den echtgenoot. De procureur concludeerde hieruit, dat deze houding in tegenspraak staat met de later ingestelde vordering en dat de goede trouw van de bezitters van de schilderijen boven alle twijfel verheven is. Daarom moeten de schil der stukken aan hen worden terug gegeven. De vordering van de eiseres is evenals het gelegde beslag volko men ten onrechte. Ook ontzegt de conclusie van ant woord aan de enige erfgename, de weduwe Jonas, nadrukkelijk, het recht van de titel van eigenaar. Volgens de conclusie was Jonas zelf al sinds jaren voor zijn dood niet meer bezit ter eigenaar. De inrichting, waar de kunstschil der verpleegd werd leverde alle beno digdheden, mede met het oog op de psychotherapeutische behandeling. Na het ontslag van Jonas uit Huize Servatius in 1937 is hij er nog diverse malen op bezoek geweest. Hij heeft toen nooit de eigendom van zijn werk stukken opgevorderd. Ter zilting kreeg de eisende partij een termijn van 14 dagen voor beraad. lUf-DÊFEX&IF Kamaal De nieuwe kavels krijgen een oppervlakt van gemid deld 16,5 ha, en zijn breed pl.m. I70m en pl.m. 1000 m lang. Doordat de weg in het midden is geprojecteerd komen de boerderijen midden in de kavels te liggen. De grond wordt in het algemeen 50 cm diep gespit. Worden op grotere diepte plaatselijk harde lagen aange troffen dan worden deze doorgespit en gebroken. Het spitten geschiedt zo, dat de zode aan de oppervlakte blijfc behouden en met 10—15 cm. goed bruin zand wordt afgedekt. Egaliseren wordt zo weinig mogelijk gedaan. De hoogste zandruggen wor den als bouwplaatsen gereserveerd. Men schat dat bijna 10 km kavel- sloten moeten worden gegraven en bijna 14 km perceelssloten. Naast de weg Zuid Noord zullen nog 4 km bedrijfs wegen moeten worden aar ge legd. De kosten voor dit nieuwe project- Zondag 7 December zal Venray in het teken staan van de Nationale Reserve, welke op die dag hier een groots défilé zal houden. Vrijwilligers van de Nationale Re serve, van de Reserve Grensbewaking en de Reserve Rijkspolitie uit alle plaatsen van Noord Limburg zullen dan paraderen langs de Commandant der Brigade Limburg, Majoor Schouten, de Commandant der Res. Grensbew., Majoor van der Put en Kapitein Boon der Rijkspolitie te Roermond, alsmede de Heer Burgemeester van Venray. Aan dit défilé werken tevens mede, de Rode Kruis Colonne afd. Venray en de grote Militaire Drumband uit Tilburg. De stoet zal trekken door alle straten van de kom en zal tenslotte na afloop voetbalwedstrijd Venray— Horst op 't Servatius terrein worden ontbonden. '8 Avonds om 8 uur is er in de zaal Wilhelmina een grote voorstelling waarin de verschillende afdelingen van de Nationale Reserve en de Rode Kruiscolonne enkele voordrachten geven. Zo zullen employé's van de K.K N., leden van de Res. Grensbew. een demonstratie geven in Judo (zelfverdediging). Er zal de prachtige film vertoond worden: „Wij leven vrij" en tenslotte zal de bekende spreker, Kapitein Offermans een spreekbeurt houden. De toegang is voor iedereen, zowel dames als hereD, geheel vrij, terwijl aan het bezoek van deze avond nog attracties verbonden zijn. Vorige week werd door een verslag gever van het communistische dag blad „De Waarheid" ontdekt, dat aan het Ministerie van Oorlog door een vereniging van oud-politieke delin quenten verlof gevraagd was om op Zondag 9 November een demonstratie te houden op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. Deze demonstratie zou dan bedoeld zijn als een „Helden gedenkdag", die sinds Hitier aan de macht kwam ieder jaar in November in Duitsland werd gehouden en waarbij naast de gesneuvelden uit de eerste en tweede wereldoorlog, de mannen herdacht werden, die bij de mislukte putsch in Munchen om het leven kwamen. Volgens De Waarheid zou de Minister van Oorlog toestem ming gegeven hebben voor deze demonstratie en men kan wel be grijpen hoe dit blad aan het spek- takelen sloeg. Hier was immers politieke munt uit te slaan. Het communistische Tweede Kamerlid Gortzak was er dan ook direct bij om in de Tweede zijn natuurlijk bij insiders bekend, maar aangezien nog niet geheel vast staat welk gedeelte het Rijk op zich neemt en welk gedeelte de Gemeente zullen nadere gegevens hierover wel ter sprake komen bij de a s. behande ling in de Gemeenteraad. Al met al weer een millioenen- project, dat in tegenstelling met de Vredepeel en Peelplan-Zuid uitgevoerd zal worden in zg. vrije ontginning, dus niet door de DUW. De land arbeiders uit deze omgeving hebben hier dus een project dat speciaal voor hen is bestemd en waar geen werklozen uit andere plaatsen op te werk geBteld zullen worden. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt zullen de lonen, die hier meer op prestatie zijn gegrondvest, zeker niet minder zijn al3 momenteel in de DUW worden verdiend. Men verwacht een uurloon van 881/J cent per uur. Het werk wordt uitgevoerd onder leiding van de N.V. Grontmy. Kamer over deze toestemming te interpelleren, maar Minister president Drees hielp hem wel zeer snel uit de droom. Er was geen toestemming gegeven en er zou ook geen toestem ming gegeven worden. Mochten oud SS-ers desniettemin toch tot een dergelijke demonstratie willen overgaan, dan zou dit met alle middelen worden tegengegaan. Dat het de Nederlandse Regering daarmede ernst was, bleek Zaterdag middag, toen de Regeringsvoorlich tingsdienst meldde, dat j 1. Zondag het kerkhof gesloten zou zijn. En dat bleek ook uit de verdere maatregelen. STRENGE BEWAKING Toen de bewoners van Ysselsteyn Zondagmorgen naar de kerk gingen zagen zü op alle toegangswegen naar het kerkhof gehelmde politie-agenten op wacht staan. Het gebied rond het kerkhof was duidelijk aangegeven als Militair terrein, waartoe de toegang verboden was. De poort van het kerkhof was gesloten en in en rond het kerkhof hielden wit gehelmde marechaussees de wacht. Een ge pantserde overvalwagen stond op het kerkhof. Enkele bezoekers die schijnbaar van de sluiting niets hadden gehoord, werden vriendelijk doch dringend verzocht terug te keren. In Venray zelf werd rijkspolitie in reserve ge houden die via radiowagens in ver binding stonden met de politieposten ïond het kerkhof. Bovendien stond geheime recherche op verschillende plaatsen opgesteld, De talrijke journalisten, die deze morgen in Ysselsteyn aanwezig waren, hebben evenmin als de politie echter ook maar één voormalige SS er ge zien. De genomen maatregelen schijnen dus wel afdoende geweest te zijn. Verschillende touriDgcars met Duitse bezoekers werden aan de grens op de hoogte gesteld van de toestand en keerde na ampel overleg wederom terug. Ook Dinsdag, de feitelijke Heldengedenkdag, was er een grotere bewaking als gewoonlijk, maar ook deze dag verliep zonder incidenten. Het kerkhof was toen gewoon ge opend. tegen Eisenhower en voor Stevenson verklaard en indien hij met de demo craten zou meestemmen, heeft Eisen- houwer geen meerderheid, behalve indien de stem van de vice president Nixon de doorslag geeft. Nog moeilijker wordt de kwestie, doordat een deel der republikeinen voor de oude politiek is van Marshall en Truman, en sommige democraten daar nooit geestdriftig voor geweest zijn. Niemand kan dus weten, wat de richtlijnen zijn voor de toekomst. In het Huis van Afgevaardigden hebben de republikeinen wel een wat duidelijker meerderheid, maai dat Huis heeft veel minder invloed wat de buitenlandse politiek betreft, alleen voor zover het de begroting aangaat. CHINA De persoonlijke overwinning van Eisenhower kan wel worden uitgelegd als een verlangen van de kiezers, om meer aandacht te schenken aan Korea en aan een spoedige oplossing van het conflict aldaar. Eisenhower zal zich dan ook op de hoogte gaan stellen van de toestand, maar hij kan nauwelijks iets doen. Eenmaal aan het bewind staan hem twee wegen open: hij kan traeh ten een oplossing te forceren door China aan te pakken, door het bom barderen van chiDese bases bijvoor beeld en het geheel blokkeren van de havens. Maar hij loopt dan enorme risico's want een oorlog met het uitgestrekte China kan eindeloos lang duren en in plaats van dat de Amerikanen hun troepen zouden kunnen verminderen, zouden zij die moeten uitbreiden. Men vergete tenslotte niet, dat het veel zwakkere Chinese regiem van Tsjiang Kaisjek kans heeft gezien, toch van 1931-1945 weerstand te bieden aan de Japanners, al hadden die een groot deel van China bezet. Moskou zou .zich bovendien zeer verheugen over de moeilijkheden, waarin Amerika verwikkeld zou raken. Aan Europa en het Nabije Oosten zouden de Ver. Staten minder aandacht kunnen schenken, en in Azië zouden landen als India zeer gaan aarzelen wanneer zij zouden denken dat er een typisch Chinees- Amerikaans conflict zou zijn, waar zij buiten willen blijven. Eisenhower heeft echter ook het gezag, om eventueel te gaan onder handelen met Peking, waartoe aan Truman het prestige ontbrak. Indien zulks zich zou voordoen, en als een ontspanning zou intreden, omdat Eisenhower rechtstreeks contact zou zoeken met Peking, zou dit wel een heel grote verrassing zijn. Voorlopig kan men het meest rekenen op een voortzetting van de impasse, en het zou naïef zijn, te menen dat de gewezen generaal wonderen zou kunnen doen. ENGELAND EN Ook buiten do „Orgelweek" heeft onze actie de volle aandacht. De hand boogschutterijen Diana en St. Oda beijveren zich, om in een kamp op de edele handboog een bijdrage te vergaren voor het Orgelfonds. Terwijl we dit schrijven maakt de bridge club zich gereed voor de bridge-drive ten bate van het Orgelfonds. Misschien is dit seizoen de tijd, waarop ook nog andere verenigingen iets op touw kunnen zetten voor hetzelfde doel. Verantwoording: Vorig saldo f 7750.11 Opbrengst toneelavond K.A.B. f 137.— van Jaap f 1.— f 7888 11 Is er misschien iemand bereid de orgelbusjes op te halen in Kruisstraat en Antoniusstraat Zich te vervoegen Paterslaan 10, Venray. Bouwt allen mee aan Uw Orgel 1 Gironummer 576604 Orgelfonds Venray AMERIKA De verkiezingsuitslag in de Ver enigde Staten heeft nauwelijks een einde gemaakt aan de onzekerheid, welke bestond, voordat de resultaten bekend waren. Eisenhower is met grote meerder heid (ongeveer 31 tegen 25 millioen) stemmen president geworden, maar dat is een persoonlijk succes gebleken. Zijn partij is er lang niet zo goed afgekomen. In de Senaat die beslist over de buitenlandse politiek hebben de Republikeinen nu 49 zetels en de Democraten 47. Maar een senator, Morse, beeft zich FRANKRIJK Intussen heeft de mogelijkheid, dat de Amerikanen zich meer voor het Vei re Oosten gaan interesseren, reeds zijn invloed doen gelden in Europa, Frankrijk, dat hardnekkig zijn belan gen verdedigt in Noord-Afrika en daarbij ervaart, dat de Amerikanen de sympathie niet willen verliezen van de Arabisch Aziatische staten, wendt zich tot Engeland dat in de Ver. Naties partij kiest vopr de Fransen. Ook zoekt Parijs de instemmiDg van Madrid. Het zal bevorderen, dat de Spanjaarden weer meer zeggen schap krijgen in de internationale zone van het Marokkaanse Tanger, en dat Franco Spanje wordt toege laten tot allerlei internationale organen, zoals de Unesco. Voor Frankrijk is echter de Britse mede werking het belangrijkste doel. Eo Londen ziet nu ook een kans om leiding te geven aan Europa. Het is opmerkelijk, hoezeer de idee van het „Kleine Europa" weer aan het tanen is, nu de Fransen toch niet zonder Britse medewerking kunnen. De Fransen durven alleen in zee te gaan met de Duitsers, als zij zeker kunnen zijn van overzeese steun. Bij Amerika kunnen zij die niet voldoende vinden, vrezen zij. Ook Eisenhower heeft de indruk gewekt, dat hij Frankrijk (zoals hij deze zomer heeft gezegd) „decadent" vond, en Adenauer heeft te verstaan gegeven dat Eisen hower meer pro duits zou zijn. Zo wordt de gedachte van een groot Europa aangemoedigd door de onzekerheid omtrent Eisenhower's politiek. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 463 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd wordeü vóór 12 uur GROENE KRUIS DONDERDAG SO NOVEMBER Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Alle overheidsdiensten, zoals depar tementen, Rijksbureau's en P.T.T. zullen daags na Tweede Kerstdag Zaterdag 27 December —"gesloten zijn. De practijk heeft aangetoond, dat het over het algemeen niet economisch is, het gehele apparaat een op zich zelf staande halve dag te laten draaien. Oorlogsgeschiedenis van Venray Na wij vernemen is door de heer Burgemeester uitgenodigd, in Venray te komen Bpreken Luitenant-Kolonel B. Koning, lid van de Generale Staf en Leraar aan de Krijgschool. Luitenant Kolonel Koning zal spreken over de bevrijding van ons land in de jaren 1944 en 1945 en speciaal over de bevrijding van deze streek. De spreker staat bekend om zijn grote studie, die hij van deze geschiedenis h6eft gemaakt en om zijn buitengewone voordracht. De spreekbeurt wordt gehouden Woensdag 26 Nov. a.s. in het Luxor Theater voor de besturen van de verschillende verenigingen in Venray en kerkdorpen. Voor zover nog plaats over, is deze lezing verder voor ieder een toegankelijk. De gemeenteraadsverkiezingen Nu de gemeenteraadsverkiezingen alweer in het verschiet gaan komen, kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat de candidaatstelling zal plaats vinden op 14 April en de stem ming op 27 Mei a s. Ingevolge de nieuwe bepalingen van de Kieswet zal de stemming in alle gemeenten op een en dezelfde dag plaats vinden. Pater Mansnetns van Nieuwenkoven o.f.m. Op Zondag 16 November a.s. zal deze beminde Pater zijn tachtigste verjaardag vieren. Vele jaren was hy een gevierd leraar aan het gymnasium te Megen, waar hij latijn en wiskunde doceerde. Ondanks hoge leeftijd en wankele gezondheid weet de ijverige priester zich tot de dag van heden op ver schillende wijze zeer verdienstelijk te maken. En vooral de Venrayse jeugd weet, dat hy een echte kindervriend is. Ad muitos annos! Soldaten-kerkhof Ysselsteyn Prof. Dr. Alois Beek, vroeger leger aalmoezenier en thans belast met de zielzorg onder de mannen te Wenen, die dezer dagen een bezoek aan Ne derland heeft gebracht om op het kerkhof te Ysselsteyn de oorlogs graven te wijden van dein Nederland gesneuvelde Duitsers en Oostenrijkers, heeft na zijn terugkeer in Wenen zijn waardering uitgesproken voor de eer bied, welke Nederland voor de graven zijner vroegere vijanden heeft betoond. Op dit kerkhof rusten 26.000 solda ten. Deze z\jn allen in afeonderluke giaven bijgezet. Ieder graf draagt een betonnen kruis met daarop de naam. Van 6000 gesneuvelden is de iden titeit nog niet vastgesteld, doch aan de hand van de beschikbare gegevens wordt hieraan nog voortdurend ge werkt. Prof. Beek, wiens jongste broer ook in Ysselsteyn begraven iigt, verklaarde de autoriteiten van Kerk en Staat in Nederland bijzonder dankbaar te zjjn voor het aanleggen van dit kerk hof. Het moge, aldus Prof. Beek, een ernstige waarschuwing vormen voor allen, die in onze tijd op verantwoor delijke posten de loop der geschiede nis kunnen beinvloeden. L. Weys jubileerde Woensdag werd in café Martens te Leunen het feit herdacht, dat L. Weys zijn 23 jarig jubileum als stierhouder vierde. Door het bestuur van de oude Stierhouderij Venray-Heide en de Commissie voor Vee ver betering werd de jubilaris op die avond in de bloemen gezet. De heer H. Wismans feliciteerde als voorzitter van de oude stierhou derij Venray en bood een schilderij aan van de stierenstal. De heer Asselberghs, de voorzitter van de K Idankte hem voor zijn plichtsbetrachting, die er mede voor zorgde, dat do KI. in Venray zo

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1