Charitas... Huurvraagstuk regerings struikelblok Werkloosheids problemen Concert WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BEL BIJ BRAND 39 2 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 No 45 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 AAN DE ABONNÉ'S VAN PEEL EN MAAS Doordat het mogelijk was reeds op Vrijdagnamid' dag aan het Bureau van dit blad, de nieuwe num mers van P. en M. te kopen, is het meermalen voorgekomen dat onze postabonné's, die de krant eerst op Zaterdagmorgen ontvangen, te laat reflec teerden op advertenties e.d. Om moeilijkheden te voorkomen en tevens een zo gelijktijdig mogelijke verspeiding van ons blad te bevorderen, worden er vanaf volgende week óp Vrijdagmiddag geen kranten meer verkocht. Voor hen die gewend waren P. en M. Vrijdags in de winkel of drukkerij af te halen, wordt deze voortaan vanaf Zaterdagmorgen 8 uur verkrijgbaar gesteld, We vertrouwen dat onze abonné's deze maatregel zullen billijken. De administratie Recreatie-gebied moet worden opgeofferd Een probleem dat niet eenvoudig is op te lossen Het is geen wonder dat de huurverhoging, die al maanden in de pen is, zo lang uitgesteld is. Dit vraagstuk is voor de meest, bekwame deskundigen een zorgenkind. De grote moei- iijkheden, waarmee onze huidige regering tot stand is gekomen, hebben het probleem nog ingewikkelder gemaakt. Bezien wy enkele van de konsekwenties aan een drastische verhoging verbonden, dan komt men tot merkwaardige conclusies. Over de noodzaak van huurverhoging bestaat practisch geen verschil van mening. Zowel in werkgevers als in werknemers kringen ziet men in, dat de huidige huurprys van een huis in een wanverhouding staat tot de lasten aan de exploitatie verbonden. De grote vragen richten zich ook niet op de mate van verhoging. Men acht algemeen een styging van minstens een kwart van de huurprys van 10 Mei 1940 gewenst. Over rendabiliteit van het huizenbezit zal men dan nog nauwe lijks kunnen spreken. Het is duidelyk dat een zodanige verhoging van de huurprys voor de meeste huurders niet te dragen zal zyn, omdat het huidige loonpeil op de bestaande huren is gebasseerd. Het meest eenvoudige zou dus zyD, de lonen evenredig te verhogen. Dit zou slechts voor loontrekkers een oplossing brengen, die bovendien nog averechts voor hen uitwerkt, om dat een loonsverhoging tot prysstyging leidt, waarmee de werkgelegenheid ernstig kan worden geschaad. Die werkgelegenheid is gedeeltelijk afhan kelijk van orders uit het buitenland, die aanzienlijk moeten afnemen wanneer wij tot prijsverhoging moeten overgaan. De regering zal dus die loonsverhoging als middel tot aanpas sing verwerpen, omdat de werkgele genheid een zaak is van de eerste orde. Ook zyn met een loonsverhoging de dótaillisten, zelfstandige ambachts lieden etc. niet gebaat, integendeel, zij moeten dan behalve de hoge huren voor bedrijfsruimte én woning óók hogere salarissen uitbetalen. Een drie dubbele verzwaring van lasten dus. Zy zullen een veel hogere prijs moeten berekenen voor hun diensten. Tenslotte zyn pensioentrekkers niet in staat hun grotere huuruitgaven door enige toename van inkomsten te compenseren. Dus prijsverlaging De oplossing van het vraagstuk schijnt gelegen in een aanpassing via verlaging van de kosten van levens onderhoud. Dat zou betekenen subsidie op verscheidene levensmiddelen, doch hiermee wordt het staatsbudget wel licht overmatig belast. Bovendien kan een subsidie-stelsel een grote vraagverschuiving in het leven roepen, zodat sommige bedrijfs takken er door worden bevoordeeld, terwyl andere ernstig worden getrof fen.Daarom zal een subsidie-compen satie niet op de juiste wy'ze aan de veranderde situatie het hoofd bieden. Men zou een directe aanpassing kunnen bereiken via verlaging van loon en inkomstenbelasting, maar men vergete niet, dat juist de land genoten met de grootste zorgen met grote gezinnen en lage inkomen, dan de last te dragen krijgen, omdat zy geen belasting betalen. Men zal een drastische huurverho ging alleen kunnen opvangen door een combinatie van maatregelen, waarbij zowel het bedrijfsleven de staat, de huurder als de verhuurder een steentje moeten bijdragen tot het algemeen welzijn. Daarbij zullen de laatsten zoveel mogelijk moeten wor den ontzien, omdat de huiseigenaren nu reeds 12 jaar lasten dragen, die het volk in zyn geheel dient op te vangen. De staat kan wellicht een offer brengen in vermindering of af schaffing van de grondbelasting, waar echter ook nadelige gevolgen aan verbonden zyn. In termijnen...» Gezien de geweldige schok van een belangrijke verhogingis het misschien aan te bevelen de verhoging in etappes te doen plaats hebben b.v. met tussenruimten van een halfjaar of een jaar. De huurders kunnen zich dan ook beter rekenschap geven van de hoge kosten aan een woning ver bonden, zodat alle beschikbare woon ruimte ook nuttig wordt gebruikt. Dit is nog steeds niet het geval en zodra de financiële konsekwenties by het betrekken van woonruimten een rol gaan spelen, mag men verwachten dat het huisvestigingsprobleem-veel sneller wordt opgelost dan men mag hopen. En een huurbelasting By alle vragen worstelt de regering nog met het probleem of een huur belasting moet worden ingevoerd. In socialistische kringen wordt dit dikwyls bepleit. Het is echter duide lijk, dat hiermee de huiseigenaren wel worden gegriefd, doch niet zjjn gebaat. Het is lang niet onwaarschijn lijk dat deze kwestie het huurvraag stuk nog op de lange baan zal schui ven om de levensduur van de regering te rekken. Het lykt immers onmogelijk, dat in een kabinet, waarin de meeste vogels geen rode of rose veren dragen, de langzame socialisatie van ons huis zal worden voorgestaan. Het zijn zowel technische als principiële vragen, die het verwaarloosde huur beleid zullen maken tot een doorn in het vlees van ons ministerie en de vraag dringt zich aan ons op of deze doorn verschillende ministers niet zo prikt, dat zy de komende huurverhoging met hun zetel in het kabinet zullen moeten betalen. in nieuwe kerk te Boxmeer Het Brabantse Orkest heeft, tot nu toe in vrywel alle daarvoor in aan merking komende gemeenten con certen gegeven. Wegens het ontbreken van een geschikte zaal echter, bleef het Noord oostelijk deel van Brabant, het zogenaamde Land van Cuyk, nog van het optreden van het orkest verstoken. Thans is in Boxmeer een nieuwe kerk van de paters Carmelieten in aanbouw die waarschijnlijk rond Kerst mis voor de kerkelijke eredienst in gebruik zal worden genomen. In November zal de kerk echter zover klaar zyn, dat de banken er in staan en de verwarming kan branden. Men is nu op de originele gedachte gekomen van het tydelyk bezit van een grote zaal gebruik te maken voor een concertuitvoering. Zo zal nu op 9 November a s. Het Brabantse Orkest zyn eerste concert in het Land van Cuyk geven. De kerk die 1200 plaat sen telt zal slechts eenmaal voor dit doel gebruikt kunnen worden, want na de consecratie is gebruik voor profane doeleinden uiteraard niet meer mogelyk. De belangstelling voor dit unieke gebeuren blijkt reeds nu zo groot te zyn, dat men verwacht, dat alle plaat sen bezet zullen zyn. Adverteerders gelieven hun St. Nicolaas-adver- tenties tydig te bezorgen, zodat wy er de nodige zorg aan kunnen beste den en plaatsing kunnen garanderen Het leven in ons land wordt als maar smaller Iedere geboorteaangifte, welke er plaats vindt, betekent voor ons allen als het ware „een beetje opschikken" Het is nu eenmaal zo, dat grenzen niet de eigenschap hebben elastisch te zyn en daarom moet er wat ingeschikt worden als een nieuwe wereldburger de lijst van geboorten wat langer maakt. Laat het dan zo zijn, dat de mens zyn miniatuurstaat nog weinig vraagt, eens als hij uitgegroeid is tot een volwassene, komt hij toch zyn recht opeisen om met inzet van zijn arbeidskracht het brood voor zich en de zijnen te kunnen ver dienen. De krappe arbeidsmarkt heeft in de jaren na de oorlog ettelijke gezin nen hun heil doen zoeken in emi gratie. Er is heel wat gedaan om de mensen te bewegen elders, waar de vraag naar arbeidskrachten 't aanbod overtrof, hun tenten op te slaan. Maar toch kan die landverhuizing nooit een algehele oplossing bieden van de problemen, die een tot be- nauwens toe volle arbeidsmarkt te voorschijn roept. Men kan de mensen tenslotte niet dwingen tot de oversteek naar een ander land. Daarom blijft het ook een eerste vereiste, dat in eigen land niets onbeproefd wordt gelateD, waar een mogelijkheid kan schuilen tot het verschaffen van arbeid. En de Nederlanders hebben in dit opzicht altijd getoond, dat zij alles wisten aan te grijpen, wat meer kansen bood, die perspectieven voor meer werk openden voor het volk. De elasticiteit, die naar buiten niet mogelijk was, werd, om het maar eens zo te zeggen, naar binnen doorgevoerd. Zo werden verscheidene woeste streken tot vruchtbare grond gemaa t waarin zaad werd uitgestrooid, dat nieuwe arbeid leverde. Zo kwamen de Zuiderzeewerken tot stand, waardoor menige hectare uit het water werd gewonnen. En weer is een groot werk in uitvoering genomen: de indijking van de Bies- bosch. Ook de Vredepeel moet tot dergelijke objecten gerekend worden. Het is zelfs vooreen leek op landbouwkundig en ontginnings-gebied iets buitenge woons dat werk te zien groeien en iedere dag meer grond ter beschikking zien komen. Maar er is om de ontginning van dit gebied wat rumoer ontstaan. Ia de te bebossen gedeelte der Vredpeel liggen nog enkele stukken, die zelfs beter geschikt zijn voor ontginning als andere, die men ontgonnen heeft- Maar het is afblijven geblazen. Bij de opstelling der ontsluitingR en ontginnigsplannen heeft Staatsbos beheer terecht een woordje meegespro ken en heeft van het te ontginnen gebied een gedeelte gekregen voor te bebossen. En het is logisch, dat nu er stemmen opgaan om van dat gedeelte ook nog iets bij de ontginning te krygen, dat nu Staatsbosbeheer terecht wyst op de eens gemaakte afspraak. Ook voor Staatsbosbeheer, dat practisch de zorg heeft voor de hout opstand in Nederland, telt iedere ha maar van andere zijde wordt er weer opgewezen, dat men voor een dergelijk bos, heel wat slechtere grond kan gebruiken. Zo staan dan twee partyen tegenover elkaar, die beiden gelyk hebben op hun terrein. Blyft Staatsbosbeheer op haar stand punt staan, dan worden enkele prima stukken grond, waarop nog een twee tal boerderijen een goed bestaan boden, onmogelijk gemaakt voor de eerste 20 30 jaren. En nu zal een bos eenmaal volgioeid ook wel zyn geld opbreDgen, maar heel wat minder arbeid verschaffen Het is toch zo, dat men in ons vaderland nog wel stukken kan vinden die bebost kunnen worden, ook hier in Yenray, waar men tenenemaal niet aan zal beginnen met te ontginnen. Er zal wat water bij de wyn gedaan moeten worden, alleen al door het feit, dat we hier twee boerengezinnen willens en wetens naar de vreemde sturen, terwijl met enige goede wil deze hier een nieuw bestaan zouden kunnen opbouwen in de Peel. Eertijds kon het ook niet op de Paardenkop, nu wel. We zyn overtuigd van het goed recht en ook van de dwingende noodzaak, dat Staatsbos beheer dry'ft, maar als wede factoren tegen elkaar afwegen, dan zal ontginning de doorslag geven. We snakken nu eenmaal naar grond, we kunnen onmogelijk al onze boeren jongens land verschaffen, maar als er een mogelijkheid is, moet deze ook aangegrepen worden. Nu men nog volop bezig is met de ontginning, wachte men niet te lang met een beslissing. De ZEw. Heren H. Th. E. Beel en P. H. Gerrits, Aalmoezeniers voor Sociale Werken, komen a s. Zondag naar Venray Het Bestuur van het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum is voor nemens geweest op Zondag 9 Nov. een Charitasdag te houden voor de parochie Venray. Zoals mende Missiegedachte tracht te verbreiden door het houden van de bekende Missiedag, op welke dag men in de Parochiekerk preekt over het missiewerk, een missietentoonstelling organiseert, een missionaris spreekt over zyn werk en hiervoor geld inzamelt zo tracht men thans ook de Charitasgedachte en het werk te verbreiden in onze katholieke gemeenschap. In verschillende plaatsen van ons land werd reeds een dergelijke dag gehouden, met predicatie in de kerk, een tentoonstelling van het werk der sociaal charitatieve verenigingen, speciale buitenkerkelijke acties, een speciale bijeenkomst, waarin het Charitaswerk door een deskundig spreker nader wordt belicht enz. Het doel van een dergelyke chari tasdag is op de eerste en voornaam ste plaats om alle mensen de charitasplicht bij te brengen, d.w.z. in ieder mens het besef te versterken van zijn wezenlyk christelyke taak, namelyk de LIEFDE te beoefenen, die vanzelf voert tot liefdadigheid, want zonder liefdadigheid is de liefde slechts schijn. Op de tweede plaats om alle gelo vigen in de gelegenheid te stellen een bijdrage te geven voor het werk van de Charitas. Het heeft in de bedoeling gelegen van het bestuur om Zondag 9 Nov. Venray geheel in het teken van de Charitas te stellen. Het voeren van buitenkerkelijke acties is echter niet mogelijk gebleken door verschillende moeilijkheden. Teneinde alsnog de moderne chari tas voor zoveel mogelijk bekendheid te geven, hebben zich de Aalmoeze niers Beel en Gerrits bereid ver klaard op Zondag 9 November over dit moderne charitaswerk en het werk der sociaal charitatieve centra predicaties te houden. Deze predicaties, te houden door twee uitermate deskundigen op dit terrein, bevelen wij ten zeerste in Uwe aandacht aan. In Uwo mild dadigheid de collectes, die dan tevens worden gehouden om de financiële basis van het sociaal charitatief werk te versterken. Sociale ontwikkeling en Charitas. Wy dienen ons wel te realiseren, dat de sociale ontwikkeling, zoals wy heden ten dage kennen, met de Charitas begonnen is. De beste sociale voorziening kan nooit goed zyn zonder de liefde. De Charitas van thans dient ook eigen tijds te zyn en gebruik te maken van de mogelijkheden van deze tyd Nu wendt de charitas zich op de eerste plaats tot de persoon en dient ook de persoonlijkheid te respecteren. Onze moderne mens staat zeer op zyn persoonlijkheid. Iemand die een gezin heeft, moet middelen hebben om dit gezin te onderhouden. Kan hy dit niet meer, en heeft hij hulp nodig, dan ligt hierin opgesloten een gevaar voor de persoonlijkheid van de man of de •«'rouw. Het is in dit geval zeer goed mogelijk, dat de zich zelf respecterende man of vrouw een gt voel van waardevermindering krijgt. Daarom tracht de charitas dit zoveel mogelijk te voorkomen, door te proberen de man of vrouw op gang te helpen, zodat hij of zy verder zichzelf kan redden. De moderne charitas wil deze charitas ook eigendom maken van de gemeenschap. De mensen willen immers liever geholpen worden door de gemeenschap, waartoe zy zelf be horen en die zy op hun beurt ook weer diensten bewijzeD. Dit verklaart ook het feit van het zich krachtig ontplooien der verschillende solidari teitsdiensten van onze standsorgani saties. En ook dit is 100 pet. charitas Dit betekent geen socialisatie! Men vindt het immers normaal by uitzending naar een sanatorium ge holpen te worden door Herwonnen Levenskracht of door Santos. Men heeft hier immers zelf aan byge dragen. Tenslotte streeft het moderne charitaswerk naar doelmatigheid en deskundigheid. Wil men helpen, dan dient men afdoende te helpen. Men probeert de mensen er weer boven op te brengen, zodat ze lietzelf verder I af kunnen. Vroeger kon dit niet altijd, maar tegenwoordig, nu derge lyke kwesties in handen worden '1 van deskundigen, kunnen I deze gevallen grondig bestudeerd en beoordeeld worden. Wij en (le Charitas Bovenstaande gedachten hebben geleid tot het Katholiek Sociaal- Charitatief Centrum. Dit Centrum zyn we allen samen. Deze moderne methode raakt ons allen. Het ware misschien wel goed als alle vereniging8menseo, alle parochia nen regelmatig entree op de vergade ringen van het Centrum hadden. Nood onder de mensen is er zoveel, problemen bovendien in een bonte verscheidenheid. Men krygt soms het gevoel van „hier komen wy nooit meer uit". Toch zei Mgr. Dr. Hanssen in zyn waardevolle en inhoudrijke toespraak tot de werksters en werkers van het Sociaal-Charitatief Centrum Weert in haar laatst gehouden Charitasdag: „Wanneer wy vitale christenen zjjn, die de christelyke liefde tot werke lijke kracht maken in het maatschap pelijk leven, dan zullen we ook de moeilykste problemen kunnen oplos sen". Problemen en zorgen, onze ouden van dagen, onze invaliden, onze woningzoekenden, onze werklozen, onze jeugd in nood. Dan nog de vaak specifieke noden van deze tyd met zyn geperfectioneerde sociale voor zieningen. Mgr. Hanssen was niet baDg zo'n moeilijk probleem te noemen nl. dat er nog mensen zyn, die buiten alle sociale voorzieningen vallen. Een persoon bv. van 40-50 jaar wordt niet meer in dienst genomen omdat de sociale lasten te zwaar zyn. Droevig gevolg van het maatschappe lijk bestel, waarin mensen op bepaalde leeftijd niet meer worden geaccepteerd en geen werk meer kunnen krygen De charitas kan hier prachtig werk doen. Als allen de taal van de liefde verstaan en allen wat willen doen. dan is er een oplossing. Het is dé taak van het diocesaan of interdio ce8aan Sociaal Charitatief Centrum (aldus Mgr. Hanssen), te proberen deze mensen te verdelen over de diverse werkplaatsen en bedrijven, Staande voor zo'n probleem zegt men: „Er is niets aan te doen", maai de charitas wil er wel iets aan doen, omdat er voor ieder een plaats is om te leven en te werken in deze wereld. Do charitas wil er zich niet vanaf maken door te zeggen, dat zo iemand te duur is voor de pensioenregeling. De charitas zal zich alle moeite geven om ook deze mensen nog een kans te geven om voor zyn gezin te verdienen. Geconfronteerd met de nood van de mensen mogen we niet zeggen: „Er is niets aan te doen". De plicht van liefde gebiedt ons niet machteloos en hulpeloos toe te zien. Denken we eens na over woorden van Mgr. Hanssen: De beste sociale voorziening kan nooit goed zjjn zonder liefde. Het sociale bestel moet gecompleteerd worden door de liefde. De daadwerkelijke naastenlief de is een eis van het Christendom, is haar voornaamste gebod en de maat staf van christelijk leven. Aan U is het gegeven het ons mogelyk te maken aan Charitas te doen, d.w.z. aan ieder noodlijdende., voor zover het ons mogelyk is, onze hulp te bieden. U kunt vrijwilliger of vrijwilligster zjjn voor dit mooie werk en dit zowel in verenigingsverband als voor indi duele taken. U kunt ook door uwe financiële bjjdrage dit werk mogelyk maken en verder doen uitbouwen. Het ministerie van sociale zaken en ons gemeentebestuur waarderen ons werk en steunen dit voor zoveel mogelyk. Hun subsidies hebben het ons mogelyk gemaakt een modern en deskundig apparaat op te bouwen. De start naar het werk der naas tenliefde is geschied. Op ons rust de taak dit apparaat aan 't werk te zetten. Algemene en bijzondere acties wachten op uitvoering. Standsorganisaties, sociale en cha- ritieve organisaties helpen ons naar vermogen; kloosters en instellingen geven medewerking en steun. Dit heeft 't ons mogelyk gemaakt de algemene en individuele noden op te sporen en te bestuderen. Wij willen deze noden echter zo spoedig en goed mogelyk lenigen en daarvoor hebben wy de medewerking en steun nodig van alle parochianen, In welke vorm dan ook, geeft uwe medewerking aan dit Centrum, dat uit alle sociale en charitatieve ver enigingen uit ons dekenaat is samen gesteld en wordt bestuurd door de vertegenwoordigers hiervan. Regering, gemeente en verenigingen zjjn U voorgegaan in samenwerking voor de naastenliefde De taak der Charitas is een geweldige Ook Venray van 1952 zal beoordeeld worden naar de liefde, waarmee wy ons werk hebben gedaan J. A. ROODBEEN, Secretaris Dek. Soc. Char. Centrum, Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG 13 NOVEMBER Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen MAANDAG 10 NOVEMBER Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Naturalisatie Niet minder dan 6 wetsontwerpen zijn ingediend by de Tweede Kamer, waarin wordt voorgesteld een groot aantal personen tot Nede lander te Naturaliseren. Daaronder troffen we do volgende namen aan van personen wonende in VenrayL. Janssen, chauffeur; Th. A. Erren, religieuse en J. Lichteveld, kleermaker. Opening nieuwe zaak Vorige week Donderdag opende de Fa. Custers—Peeters in de Faterstraat, officieel de nieuwe winkel. Reeds lang was de zaak herbouwd, maar steeds bleef de winkel „dicht- gekalkt". Toen echter j.l. Donderdag het gordyn viel, bleek de Paterstraat een prachtige nieuwe winkel rijker geworden te zjjn. In de nieuwe zaak zjjn een keur van artikelen te zien, zoals haarden, electr. wasmachines, brandkasten, kluizen, rugspuiten, spuitmachines, kogellagers etc. en uit het geëxposeer de bljjkt wel, dat men ruime keuze heeft in verschillende soorten en uit voeringen. Bjj de heropening herdacht de zaak tevens haar 30-jarig bestaan en een mooiere bekroning had men moeilijk kunnen vinden. Velen gaven bljjk van hun belang stelling en een schat van bloemen gaven een prettige sfeer bjj de opening van dit nieuwe winkelpand. Yenrays Mannenkoor Venrays Mannenkoor bracht eon bezoek aan Overloon, ter gelegenheid van het eerste lustrum van de ge mengde zangvereniging ..Logeko" aldaar. Ook de heer Oudenhoven, gaf daaraan solistische medewerking. Het Mannenkoor verzorgde daar enkele muzikale nummers en de pre sident, de heer Gooren, bracht namens de zangvereniging de beste wensen over. Over het optreden van de Ven ray so zangers was men best te spreken. Rectorsfeest Zondag zal op het Gymnasium het jaarlijkse rectorsfeest worden ge houden. De nieuwe Rector, Pater Silvanus v.d. Meer, zal dit jaar de feesteling zjjn en men verwacht dan van de jongens, ouders—familieleden. Verbrand Het 4 jarig zoontje van B. op do Hiept, trok de koffiepot van tafel. De kokende inhoud kreeg hjj over zyn lichaam en hjj moest met ernstige brandwonden in het ziekenhuis wor den opgenomen. Een broertje, dat bjj hem stond, liep lichte brandwonden op. Bond van het Gezin Zondag hield de Bond voor het GeziD, een ontspanningsavond in zaal Wilhelmina. De regenbuien, die Zon dagavond rijkelijk neerstroomden zullen er mede oorzaak van zjjn geweest, dat de publieke belangstel ling niet zo groot was. Na een korte inleiding van Voor zitter van Meyel, hield de oud-voor zitter van de Landelijke Bond de heer van Meegeren, 'n rede over de rechten van het gezin, waarin hjj op heldere en duidelijke wijze wees, op de ver schillende punten waarin het gezin en vooral het grote gezin wordt achter gesteld, ook in deze tyden. Spreker die zyn onderwerp als g6en ander beheerste, stelde later gelegen heid tot vragen, waarvan ook gebruik werd gemaakt. Dan was het de beurt aan Jac. lanssen, Jan Gerrits, de zingende zusjes en de Mondharmonicaclub, die een feestelijke stemming in de zaal brachten. Een tombola met ryke prijzen deelde zyn goede gaven uit. Al met al een avond vol sfeer en plezier. Op bezoek naar Brazilië Op 27 Nov. a 8. zullen een viertal Noord-Limburgse boeren, in Rotter dam, scheep gaan voor een familie bezoek van 4 maanden aan hun kin keren in Brazilië. Met het stoomschip „Alioth" zullen dan G. MiGhels (62 jaar); J. Hoey- makers(6s jaar), Sevenum; J. van do Sterren (72 jaar), Wanssum en M. Goumans (71 jaar) Venray de 3wokon durende reis naar Brazilië maken. Michels heeft daar twee zonon, Hoeymakers een dochter, v.d. Sterren een priesterzoon en twee dochters. De paters, van der Sterren en Gou mans, zullen 't gezelschap van de boot komen halen. De last van byna 300 jaren hebben deze heren niet geteld, integendeel vol

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1