TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Dagboek van een krijgsgevangene K.R.O.-actie In Brazilië ligt een Hollands boerendorp. ALBERT HEIJN Het is weer zo ver Uit „Peel en Maas" Onze missionarissen. Stap over op A.H. HUISHOUDZEEP Q ZACHTE ZEEP OA PALMOLIE ZEEP. OE TOILETPAPIER LUCIFERS ZUIVER VET 40 VET SPEK BRUINE BONEN GEKRUID SPECULAAS OQ AMANDEL-SPECULAAS gg BROKKEN SPECULAAS 4Q GROTE TAAIFIGUREN PS FOND. BORSTPLAAT p CHOCOLADE LETTERS ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 ^No- 43 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG In harde pioniersstrijd met voortvarendheid uit de grond gestampt. Hot is alweer een jaar of vier geleden, dat in Brazilië een Nederlandse emigrantenkolonie tot stand kwam. Deze kolonie was naar liaar vorm een coöperatie en werd gesticht op de 5000 H.A. grote Fazenda „Ribeirao". Op die plaats, waar toen nog slechts een paar onbetekenende gebouwtjes stonden, liggen nu meer dan tachtig boerderyen. Op een van die boer derijen boert Jan van den Broek uit Den Dungen. Yan den Broek is op het ogenblik voor een paar maanden in Nederland terug en „Het Huisgezin" uit Den Bosch had dezer dagen oen ^lang gesprek met hem over zijn ervaringen in Brazilië en over het leven op de Fazenda Emigranten bakten stenen om huizen te bonwen. Jan van den Broek emigreerde met zyn jong gezin eind 1940 naar Brazilië. Toen hy op de Fazenda aan kwam, waren er reeds ongeveer 30 gezinnen gevestigd. Deze pioniers hadden geen gemakkelijk leven achter de rug. Want Brazilië mag een mild klimaat hebben, het is een hard land. En Jan van den Broek verheelt odb niet, dat ook de groep emigranten, waartoe hy behoorde, een zware tyd heeft doorgemaakt. Maar vandaag aan de dag zyn de grootste moeilijkheden achter de rug, de hardste tyd is voorbij en de 700 kolonisten, die op de Fazenda zitten, zien niet alleen met vertrouwen, maar zelfs met optimisme de toe komst tegemoet. Het harde pioniersleven wordt het beste geïllustreerd door de geschiedenis van de Fazenda. Toen do emigrantenkolonie daar „startte" stond er op de aange kochte terreinen een primitief steenfabriekje. Het was zoiets als een royale Limburgse veld- oven. De emigranten hebben dit fabriekj9 uitgebreid en zyn er de stenen gaan bakken waarvan ze later hun huizen hebben gebouwd Er werd een houtzagerij opge richt en het in de bossen gerooid hout werd op die manier voor bouwdoeleinden geschikt gemaakt Op (le Fazenda wordt ook Nederlands brood gebakken Huizen bouwen alleen was niet voldoende. Er moest ook ontgonnen worden en er moest landbouw wor den bedreven. Dit vroeg machines, tractoren on deze eisten op hun beurt onderhoud en reparatie. Dus werden oen smedery en een garage gesticht. Aanvankelyk iri handen van de coo peratie, gingen beide in 1951 in particuliere handen over. De smedery die thans door Stapelbroek uit Diessen gedreven wordt voorziet volledig in alle behoeften, die er op dit gebied op de fazenda voorkomen. De garage zorgt voor reparatie van tractoren en mag zich zelfs in de klandizie van de Brazilianen verheugen. Voorts wordt door de garage een busdienst ingesteld naar de op 40 Km afstand liggende stad Campinas en als het nodig is rydt de bus door naar Sao Paolo. Een coöperatieve winkel, hakkery en slagery, die in particuliere handen is, verzorgen de ievensmiuöelenvoor- ziening. En het brood dat op de fazenda gebakken wordt is Hollands naar smaak en uiterlijk. Boter van de Hollanders een gewild product. Naast de voedselvoorziening voor de emigranten, vergt de fourage van de veestapel enige aandacht. Want vandaag lopen er op de fazenda een 5000 kippen, ongeveer 3500 varkens en een kleine 600 stuks rundvee. Men hoeft er daarom een eigen mengvoederfabriek gesticht. Aanvankelijk had de heer van den Broek daarvan de leiding, 't Mengen moet nog altijd met da hand gebeuren maar er zyn thans mengmachines op komst. Overigens heeft dit mengen met de hand kennelijk weing afbreuk gedaan aan de kwaliteit, want men kreeg onlangs op de fazenda een aanvrage om mengvoeders te leveren aan een van de grote Braziliaanse kippenbedryven in de buurt. De producten van de fazenda vinden gretig aftrek. Er is een /.ui vel fabriek waar de melk tot ver wc. kt wordt. Deze boter heeft een klinkende naam in de hele staat Sao Paolo en onder de elite der Brazilianen is de boter der „Hollandéras', een gewild product. Hetzelfde geldt voor de eieren, die al evenzeer vermaard zijn om hun versheid en kwaliteit Yia een eigen eierveiling vinden iedere maand een kleme twintig duizend dozijn eieren hun weg naar de stad Campinas. De veiling bezit een stempel en sorteerma- chine, de enige in heel Brazilië. „Kinderen van ons volk" in Brazilië Maar het is niet alleen de econo mische bedrijvigheid van de Fazenda die in Brazilië een goede reputatie geniet. Ook in godsdienstig opzicht is dit het geval. De emigranten hebben een kerkje gebouwd en Pastoor Dr Zeyen - een Norbertijn van Postel, heeft tesamen met een der zusters, het kerkje van wandschilderingen voorzien. Over zusters gesproken: er zyn op de Fazenda 8 zusters kanniAiikessen van het H. Graf. Vier daarvan hebben de bevoegdheid lager onderwijs te geven aan de Hollandse jeugd. Voorts geven zy huishoudonderwys aan de grotere meisjes en zij zijn actief werkzaam in de vrouwelijke jeugd beweging. Er valt over deze Nederlandse kolonie nog veel meer te vertellen De jonge boeren hebben er ook hun ryvereniging en er is een toneelclub, die jaarlijks een keer of vier op de planken komt (o.a. speelde zy Ant Coolen's „Kinderen van ons volk"); er wordt lager landbouwonderwijs gegeven en er is een wijkverpleegster en een kraamverzorgster. Kortom: Op Braziliaanse grond ligt een Nederlands boerendorp, dat in vier jaar tyds, met voortvarendheid durf en energie uit de grond werd gestampt, dat de bewondering opwekt van de Brazilianen, die het bezoeken en dat reeds aan 86 Nederlandse boeren kans gaf zich., volledig te ontplooien. En om dit laatste is het tenslotte begonnen. Ondertussen wordt er op de fazenda verder gewerkt. Tweeduizend hectare zyn uitgegeven; voor ontginning van de volgende twee duizend worden de plannen uitgewerkt en het is te verwachten, dat volgend jaar opnieuw een paar groepen emigranten kunnen geplaatst worden. Dc oogstwerkzaamheden zyn gro tendeels weer achter de rug. Menig een is reeds druk bezig mot het afploegen van de grond, voor zo ver dit nog niet is gebeurd. Boer en tuinder gaan zich thans afvragen, welke gewassen 't volgende jaar verbouwd zullen worden en hoe de bemesting zal moeten zyn. Nu kan men natuurlijs een min of meer „lukraak" bemesting gaan toedienen met de gedachte, dat het wel weer goed zal komen. „Immers, zo redeneert men dan. m(jn vader en grootvader hebben ook altyd goed geboerd en ik, ik ben van jongsaf opgegroeid in dit bedrijf, zou ik niet weten wat en* hoe ik moet bemesten Deze redenering gaat er gelukkig meer en meer uit, wij zeggen geluk kig, want anders zou het er met de productiviteit van onze hedendaagse land en tuinbouwgronden niet best voorstaan. Het lukraak mesten is uit den boze en bovendien zeer on-economisch In het hedendaagse leven is een moderne bedrijfsvoering noodzaak. Een van de belangrijkste voorwaarde hiervoor is wel het oordeelkundig mesten van de grond. Het is namelijk zo, dat men hierbij niet alleen rekening moet houden met het te verbouwen gewas, doch ook met de meer of mindere rijkdom van de grond aan plautenvoedende stoffen. Hierbij is grondonderzoek noodzakelijk. De beste tijd hiervoor is thans weer aangebroken. Een van de meest urgente vragen is wel die van de zuurgraad. Hoewel er in dit opzicht in de naoorlogse jaren wel een verbetering valt te bespeuren, blijkt nog steeds weer dat veel misoogsten en opbrengstderving het gevolg zyn van een te hoge zuur (is lage pH) van de grond. Voor verschillende meststoffen is thans de uitstrooiperiode weer aan gebroken. Wij denken, byv. aan het Thomasmeel, de fosforzuurmeststof, die door zyn hoog kalkgehalte de pH van de grond gunstig beïnvloedt. Bezin eer ge begint. De kosten van het grondonderzoek vallen in het niet, bij de voordelen dat het U biedt De land- of tuinbouwconsulenten in Uw omgeving, zullen U gaarne van advies dienen. XXX 15 Sopt. 1945: hoera ze leven! Het is hol nacht nu; op de rand van myn kooi zit ik voor de zoveelste keer, dat kleine stukje papier te betasten en de woorden in me op te nemen, welke een potloodjo er met 5 handen op heeft neergekrabbeld. Vijf handen van myn lievelingen; ik kan het nog haast ni6t geloven. „Lieve jongen; we maken het alle vijf goed. We teilen de dagen, dat je torugkomt. Wat gaan 4 jaar toch gauw om... als je achteruit ziet..." „Als U terugkomt, pappie, brengt U dan een fiets voor me mee", „Ik ben al zo groot als mammie". „Ik kan al schrijven, pappie. Dag pappie". „Dag, lief pappie". Ik lees en herlees de simpele woor den, waarin alles is uitgedrukt, wat er leeft aan liefde en verlangen, aan trouw en hoop. Er zitten er meer rechtop in onze barak sommigen overstuur van geluk, anderen kapot «en geruïneerd door de geweldige klappen, welke de „vrede" hen gaf. De een heeft zyn vrouw verloren in het kamp; een ander één van de kinderen. Druppelsgewijs zijn de berichten van Java tot ons gekomen; zo heel anders als wij ons hadden voorgesteld. En dat is maar goed ook; anders had geen van ons de lange jaren van marteling doorstaan. We vertrouwden erop, dat alles goed zou worden, zodra de oorlog ten einde was. Maar hoe is het ge gaan Nog 2 weken na 15 Augustus zaten we, even opgepropt als steeds, in de gevangenis; we kregen wat meer eten, we voelden ons vry en wisten, dat het vrede was. De Jap bleef zogenaamd „baas", tot de Engelse troepen hun smadelijk verloren kolonie weer zouden bezetten. Het gevoel van „volmaakt gelukkig te zyn" heeft maar heel even geduurd, toen drong zich meteen die alles om vattende vraag aan ons op: „Wat is er van onze gezinnen terecht gekomen? Waar zitten ze en hoe kan contact met hen krijgen We praten er met elkaar zo weinig mogelijk over, omdat we bang zyn met onze onrust en angst te koop te lopen. Maar als een spook sluipt deze angst door onze cellen en gangen; het verpest de stemming en de vreugde, waar we ons zoveel van voorstelden. Van Koninginnedag, 31 Augustus, maken we een feest, al gaat het niet van harte. De vrijgezellen onder ons genieten met volle teugen, die maken zich geen kopzorgen. Ónze overste houdt die dag receptie en iedereen gaat hem de hand druk ken; op het Japanse sportterrein doen we spelletjes, want hard lopen kan bijna niemand. Ook al wordt het eten veel beter en al reageren onze lichamen onbegrijpelijk snel op medicijnen en Hoewel wij in ons land geen kerk vervolging doormaken, staan wy Nederlandse katholieken, toch wel degelijk in een strydperk, waar ook spaanders vallen. Onze sterkste tegenstanders van dit ogenblik, de materialisten, hebben goede bijlen van hard staal. Wij hebben daarom niet genoeg aan een degelijk schild; tegenover de aanval len der ontkerstening hebben wy vooral beproefde aanvalswapenen nodig. Gelukkig hebben wy die en dit van de modernste makelij Een zeer hardnekkig gevecht wordt heden ten dage gevoerd op 't froDt van de vrye, volledige mededeling van onze levensbeschouwing. Het wapen, dat men tegen ons gebruikt, heeft een scherpe zijkant; men schermt met Eenheid Onder dat motto- wordt bestreden, wat wy bereikt hebben in middelen en ruimte voor het uitdragen van onze zuiver katholieke levensstijl, Alles wat hiermee te maken heeft, wil men nivelleren. Lukt dit, dan ondergraaft men ons katholieke onderwijs, onze katholieke pers, onze katholieke radio omroep. Kort na de oorlog werd de stryd om de Radio Omroep met minder democratische middelen gestreden. Er goed eten; in 14 dagen maak je niet goed, wat 3 jaar afbraak hebben teweeg gebracht. Juist op die dag komen enkele transportvliegtuigen over ons kamp vliegen; waaruit boven „ons" vliegveld parachutes neerdalenwe tellen 7 mensen en wel 25 zware paketten. Het is een fantastisch gezicht voor ons, die nooit een parachutist hebben zien springen. Als we uren later van het sport terrein terugkomen in de gevangenis, hoor ik in een der kamers onder d8 poort een vrouwenstem. Het dringt pas tot me door, als ik al voorby ben. Dan blijf ik verwonderd staan en veel langer dan beleefd mag heten, blijf ik staan luisteren naar die hoge, zachte stem, welke als een hemels geluid in m'n oren klinkt. En tegelijk word ik me bewust, hoe rauw en schor onze eigen stemmen zyn, Stiekum blyf ik achter de gevange nismuur staan wachten, of deze „engel" naar buiten komt. Onverwacht, nog staat zij voor ons: een freil, 0 zo blank figuurtje. En glimlachend vertelt ze aan dat pracht stelletje „heren", dat ze van Nieuw- Zeeland komt, journaliste is en voor haar blad indrukken wil schrijven over ons. We weten geen van allen, wat we met dit „geval" aan moeten; wat moet je tegen zo'n wezentje eigenlijk zeggen. Misschien hadden we even vreemd staan kijken, als er een paard voor ons had gestaan. Ook dat hebben we in geen 3 jaar gezien. Een film-man uit Amerika scharrelt de hele dag tussen ons rond; verfilmt ons in al ons doen en laten: de cellen, het eten halen, onze bad gelegenhoid word kortweg getracht de KRO uit te schakelen als autonome omroep. De eerste slag werd door ons ge wonnen, Wy moesten dio slag winnen, onze vryheid van meningsuiting stond op het spel. En het is onze eerste levenstaak te voldoen aan onze opdracht: „Gaat en onderwijst alle volken". Eon taak. die ver uitstijgt boven de zeer tijde lijke en zeer wisselende belangen, dio men met een eenheidsomroep meent te kunnen dienen. De KRO kwam terug. In afwachting van een nieuwe Radiowet werd de omroep in ons land georganiseerd naar de richtlijnen van een ministeriële beschikking. De Nederlandse Katholieken zagen in, hoe nodig het was, dat de KRO tot volle ontplooiing kon komen. En zij gaven zich by duizenden op als lid. De KRO. werd do grootste omroep iu Nederland, groter dan zij ooit weest was. Wil do KRO. de rechtspositiekry gen dio haar toekomt, dan moeten alle Nederlandse Katholieken achter hem staan. Maar nog niet de helft van do ka tholieke gezinnen in Nederland, waar dagelijks de radio spoelt, is lid van de K R.O.j ook niot in Venray. Mogen we ons daar niet eens warm over maken? Het zit toch diep bij ons? In deze weken begint deK.R.O. in deze streek met een actie om nieuw leden. Zo U nog geen lid bent blijft U dan niet achter. Onderschat het belang van Uw lidmaatschap toch niet. Zeg niet nee als men U vraagt zich aan te sluiten. We kunnen met open vizier strijden voor onze overtuiging. Bly'f niet aan do kant staan. 25 October 1890 By het post- en telegraafkantoor werd benoemd als geagreöerd klerk met bezoldiging Mevrouw M. J. C. Aernout, geb. Duinstee. 20 October 1889 T.A.L. Beel was gediplomeerd vee arts in Venray. Vertrok 14 Oct. j 1. Pater Melchise- dech Loenen O.F.M. uit Leunen naar zijn plaats van bestemming Brazilië, over enkele weken zal Pater Rombout Camps O.F.M. de grote reis naar zijn missiegebied in Nieuw- Guinea aanvaarden. Zijn arbeidsterrein zal liggen aan de NIMIKA-kust. Dit gebied werd onlangs door de Paters Franciscanen overgenomen van de Paters van het H. Hart en is gelegen ongeveer so km ten zuiden van de wisselmeren. P. Camps bereidde zich op zyn veel om vattende taak voor o.a. door het volgen van de medische missiecursus te Rotterdam, welke cursus hy met veel succes doorliep, gezien de tweede prys, die hem werd toegekend. Pater Camps bereidde zich echter ook op andere terreinen duchtig voor op zyn moeilijke maar mooie taak Reeds tijdens de jaren, die vooraf gingen aan zijn priesterwijding, ver baasde hij z'n medebroeders door de grote kennis, die by bezat van het land en het volk, dat hem ter missio nering is toevertrouwd. Wellicht vinden wy Pater Camps bereid, ons na zyn vertrek nog iets te vertellen over het land, waarin hy dan werkt en dat voor velen van ons nog zo'n onbekend gebied is. Moge zyn arbeid aldaar met Gods hulp vele vruchten afwerpen. En het is mot deze hoop, dat wy hem van harte succes toewensen met zyn werk in het verre Oosten. en de eigen gebouwde kerkjes. Wij verwijzen hem naar de x barak van het hospitaal, waar nog elke dag jongens sterven; knapen, waar geen medicijnen meer vat op hebben. Wy verwijzen hem naar do mental ward, het verblijf der krankzinnigen, tussen extra hoge prikkeldraden; naar de barak van de oorlogsverminkten. De droeve stoet naar het kerkhof trekt nog elke dag hit; sommigen sterven van over eten, van het schrok ken. De dokters hebben ons duidelijk genoeg gewaarschuwd, dat vet funest is voor onze maag. Maar enkelen kun nen de verleiding niet weerstaan. 3 September verhuis ik met 10 jongens naar Singapore, waar een school en de huizen er omheen aan gewezen zyn als „Dutch Camp". Brits Indiërs houden er de wacht; de volgende dag arriveren de 3000 overige Nederlanders uit ons en andere kampen. En meteen gaat ons leven weer uit elkaar, nu ieder zyn eigen leven kan leiden. De meesten houden zich best, de zorgen drukken hen. Anderen gaan zich meteen te buiten aan vrouwen en drank, zodra ze centen zien. In een havenstad als Singapore van 2 millioen mensen, is alles te koop, letterlijk alles. In enkele dagen arriveren ook 80 duizend Engelse militairen, meest Indiërs zoals Churka's Punjabs en Shiks. Singapore leeft ineens weer op, het geld en de zonde heersen er. De Amerikaanse krijgsgevangenen vertrekken het eerst; dan komen de Aussies en Nieuw-Zeelanders aan de beurt. De Engelsen volgen en wy... wy wachten en wachten, zonder uitzicht op hereniging met ons gezin. De eerste berichten komen nu pas dubbel stukI I Sr 500 gram HBB doos a stuks zeer goedkoopJm rollen A.H. kwaliteit JLa pakken 250 gram"T gerookt. 100 gram oogst 1951. 500 gram fijnste kwaliteit „botervers". 250 gram met veel Amandelen. 250 gram Heerlijke, dikke brokken. 250 gram voor de kinderen 6 voor iets bijzonders. 100 gram 25 en grote letters, ook M en W. per stuk MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! van 27 October 1888 25 October werd het 280 jarig bestaan van het gilde Sint Crispinus opgewekt gevierd. De Hoogwelgeboren Heer W. Clemens, baron de Weichs en Wenne en Emma, barones von Loë—Mheer, vierden 25 October teGeysteren, hun gouden huwelijksfeest. P.J Lichteveld van Broekhuizer- vorst werd benoemd tst onderwijzer te Overloon. Nieuwe weegbrug Door de Boerenbond te Deurne is een nieuwe weegbrug in werking gesteld, die een lengte heeft van 14 Meter en een draagvermogen van 30000 kilo. door en voor de meesten zyn het droeve tydingen. Niet alleen heeft de dood veel vernield in de gezinnen, maar ook de verhoudingon met de Japanners. Vooral de Indo jorgens, wier vrouwen en dochters niet geïnter neerd werden, horen daar verplet terend nieuws over. Nu kan het hen ook niets meer verd.... en ze verdwijnen avond, aan avond in de verdachte buurten van de Chinese stad. De oorlog is een probleem; de na oorlog misschien nog meer. Veel praten we erover, maar intussen wachten we zelf ook. Elke dag is een mar teling Op een avond heb ik weer kamp wacht, als de politie man, wanneer iemand me in het donker een briefje in de hand stopt. Hy zegt er niets by Hier is een briefje voor je. Zek6r weer van de commandant: „Let hier of daar eons goed op", of iets dergelijks. Dus stop ik hot achte loos in myn zak en loop door in de koele nacht. De dagen zyn moordend heet in dezo stad, veel heter dan by ons in de gevangenis. Het is wel 12 uur, als ik langs het raam van een paar offi eieren kom, waar nog licht brandt. Ze roepen me binnen; hebben nog een bakkie koffie over. Onder het praten door denk ik aan het briefje en haal het uit myn zak. Het is opeens of ik aan de grond vastgenageld zit. Het is een dichtge vouwen papiertje, met plakband erom. Met potlood staat myn naam erop en Singapore. Anders niets. Maar het handschrift ken ik 0 zo goed Ik weet niet meer, wat ik gezegd heb, of ik wel wat gezegd heb. Maar de vrienden komen om me heen staan Beker-Biljart Tournooi te Deurne In samenwerking met de Deurneso Biljartbond organiseert de caféhouder Frunt een vierdaags wisselbeker bil- jarttournooi om de Schaapskooibeker waaraan door acht zeer prominente amateurbiljarters wordt deelgenomen n 1. W. van Dongen, kampioen hoofd klasse kader 38-2 Eindhoven; Jac. Peeters, kampioen ie klasse kader 38-2, Eindhoven; L. Reynen, St An- thonis, kampioen 1951 38—2 Oost Brabant; W. Frunt, idem 1952; P. Hubers, kampioen 1949 Oostbrabant; P. van Bracht, Cuyk. J. Nelissen. Vierlingsbeek, terwijl zal mededingen de i5jarige Jos. Schaeffers uit Ven ray. Het tournooi is geopend Donderdag en heden Zaterdag en morgen Zondag zal het om 2 uur aanvangen. en samen lezen wo de korte zinn tjes Van ieder een. Ik word gefeliciteerd, door mekaar geschud door deze mannen, die ook nog wachten en angst kennen. Maar ze gunnen me dit grote, dit overgrote geluk. Een grote beklemmende zorg valt ineens van me af. Nu is hot goed, nu is alles goed. Want ze leven, ze leven! Als je alles, alles verloren hebt, is het „leven" alleen de enige rykdom. Ik weet niet aan wie ik het alle maal zal vertellen; de pastoor trommel ik van zyn bultzak; hy moet het zeker lezen. In myn eigen barak is ook nog alles wakker. Ik stap huppelend binnen en wil net rondbazuinen, dat ik bericht heb. Maar dan zie ik meteen genoeg: een van myn jongens ligt gillenden kreu nend op de matras. Andere jongens proberen hem te kalmeren, maar het lukt niet. ..Baas, hy heeft straks bericht ge kregen, dat zyn vrouw met een Jap..." Meer hoeft niet gezegd te worden, de rest weet ik al. ..Nu heeft hy al onze porties rum opgedronken, van 18 man". Myn briefje is die nacht in myn zak gebleven. Het is vrede kaal en berooid van alles sta ik, ver van huis, maar in myn ziel is het vredo. Ik zal allen weer zien en wat meer zegt We zullen elkaar recht in de ogen mogen zien. De Japanse oorlog is voor mij ton einde! Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5