Emigratie. Actie voor het Rode Kruis Lezers schrijven Jongveekeuring te Oostrum Vastelaovend Veurayse geschiedenis. ADVERTENTIEN II. CAMPS, Horlogerie Voorlopig bericht. Verhuisd Langstraat 27 J. COLSEN Ongel uk Toen Woensdagavond Mej. O. H. in Ys8elsteyn met haar Solex huis waarts reed is zy in het donker tegen een kruiwagen opgereden, waarbij zij zo ernstig kwam te vallen, dat zij met een schouderfractuur in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Do duivensport heeft al heel wat geld voor alle mogelijke doeleinden bij elkaar gebracht cn hier in Venray zyn het vooral Santos en hot Rode Kruis, die van dezo gulle gaven profiteren. Nu is het Rode Kruis weer aan de beurt. Naast een Nationale Postdui ven tentoonstelling welke op 7 Decem ber a.s. in Zaal Schellen gehouden zal worden, zal er ook weer een grote loterij worden uitgespeeld, waarbij men waardevolle prijzen kan winnen. Als een dezer dagen U dus loten zullen worden aangeboden voor hot Rode Kruis, dan koopt ook U natuur lijk een lot, waardoor U medewerkt veel leed te verzachten. Vergadering van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Do afdeling Venray van de Ned Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel ,.St. Franciscus van Assisiö" hield jl. Dinsdag een algemene vergadering in Hotel de Zwaan. Op deze vergadering waren ook velo nog ongeorganiseerden aanwezig. Do Districtsbestuurder Janssen uit Eindhoven hield een boeiend betoog over het nut en het doel van een vakorganisatie voor hoofdarbeiders. Alleen wanneer allo hoofdarbeiders goed zy'n georganiseerd, is ook voor hen wat te bereiken. Hy dacht daarbij aan arbeidsover eenkomsten, pensioenregelingen en in de toekomst bij de P.B O. en zoveel andere wensen op sociaal en econo miscli terrein. Samenwerking is dan nodig van alle hoofdarbeiders, op wio hy een ernstig beroep deed zich aan te sluiten by de bond. Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt. De geestelijk adviseur wees op de geestelijke voordelen van het bonds- leven, terwijl de voorzitter dieper in ging op de reeds bereikte resultaten. Staande de vergaderingen werden aanmeldingsformulieren rond gedeeld, die het bestuur zo spoedig mogelijk terug verwacht. Nieuwe leden kunnen zich ten alle tijden aanmelden by het secretariaat Grote Markt 4. 0. en 0. In tegenwoordigheid van de heer Dek6n en Burgemeester werd Dinsdag j.l. de eerste O. en O.-avond gegeven in de aula van het Gymnaium. In zyn welkomstwoord liet de Voorzitter van O. en O., Dr. Veraart, zijn ongerustheid blijken omtrent het aantal abonnementen. In 1050 waren 382 abonnementen verkocht, in 1951 370, nu nog slechts 3.10. Als er hier niet meor bijkwamen, zou O. en O. gedwongen kunnen zijn de toneelgroep Puck, of 't Maastrichts Stedelijk Orkest te laten vervallen. Hy deed dan ook een zeer ernstig beroep op de talrijke aanwezigen voor zover niet reeds gebeurd was, toch oen abonnement te nemen. De spreker van deze avond de heer A. Domburg, gaf een goed overzicht over het ontstaan en de ontwikkeling van de film. Hy wees op de geweldige vooruitgang van de laatste 30 jaren on op de enorme betekenis, die de film heeft op godsdienstig, zedelijk qp maatschappelijk gebied. Het was alleen te betreuren, dat de spreker soms zeer moeilijk te volger, was, wegens zyn zachte stem. Als voorbeeld van filmkunst werd dan getoond de Palade van de Hoge Hoed, waarmede de spreker verschil lende van zijn stellingen kracht bij zette. Voor hot eerst werd op de (X en O.-avonden gelegenheid gegeven tot debat en hiervan werd door ver schillende aanwozigBn druk gebruik gemaakt. Dat O. en O. zich nog steeds in een warme belangstelling mag verheugen, bleek wel uit de grote belangstelling op deze openingsavond. Circus (4cant Het is al heel wat jaren geleden, dat we in Venray een dergelijk groot circus, als het circus Qeant mochten zien. Heel onverwacht kwam deze grote viermaster op bezoek in Venray en ondanks dat was de grote tent Vrijdagavond practisch gevuld.Hoewel hot opbouwen en afbrekon een hele onderneming op zich is, ging het per slot toch allereerst om de circus voorstelling zelf. En ook deze was goed verzorgd. Hoe wol wat nonchalant, worden de diverse num mers in vlot tempo gebracht, waarby vooral de wilde beesten dressuur op viel door quantiteit en kwaliteit. Ook het trapezewerk was te loven, maar van de paarden dressuur, wat toch dë hoofdschotol in eon circus behoort te zyn, werd woinig gegeven. Baodse blaoskapel De Raodse blaoskapel gaf Zondag j.l. in zaal Wilhelmina, haar eerste openbaar concert in Venray. Dat zy in de loop der jaren de nodige belangstelling wist te trekken, bewees de overvolle zaal. Met lustige marsen, polka's en mazurka's werd de stem ming er ingebracht. Teun Metselaar uit Gennep, bracht er zyn conference, die ditmaal niet op zulk een hoog peil stond als op de anjeravond. Peerke van Baokol ver toonde er zijn „starke" stukken op de zyn eigen beschaafde maar zeer komische wijze, De zingende zusjes brachten enkele aardige liedjes ten gehore. Kortom, hot was een echt gezellige avond, dm by het publiek allerwege in de smaak gevallen was en die het gemakkelijk deed vergeten, dat de lichtinstallatie op het toneel onder de voorstelling nog in orde moest worden gebracht en; dat het Venrays kwartiertje, byna drie kwartier duurde. Maar nogmaals, de muziek was prettig, al overstemde een der trom petten, soms de gehele melodie. De zang was goed en de voordrachten, op een kleine uitzondering na, aardig. En zo kan men deze eerste avond van de Raodse blaoskapel, dan ook een succes noemen. Ernst eu Luim Men zou haast zeggen, dat het Venrayse publiek iets heeft tegen onze Zangverenigingen, Want hoe men ook hun optreden bij feesten e.d. waardeert, zo gauw zy zelf eens voor hun eigen plezier iets doen, dan zyn het er slechts weinigen, die zich hier om bekommeren. Zo ook weer j.l. Zaterdag. Het Mannenkoor en het Dameskoor gaven hun medewerking aan de orgel- week, door een avond te verzorgon in zaai Wilhelmina on ondanks het feit, dat het gebodene op hoog peil stond, was het bezoek miniem, in ieder geval veel te weinig. En dat het pro gramma hoogstaand was, word ieder duidelyk, die deze avond bezocht. Bovendien heeft men Harry Loontjes gemist, die ook dezo avond getuigenis aiiegde van zijn grote liefde voor het Limburgse dialect en daarvan zo'n wanne popagandist is. Zyn voor drachten, ernst en luim, gaven voor beelden te over van de rijkdom van onzo Limburgse taal, die vooral in in't Zuiden zo vriendelijk on vloeiend is. Het is voor de spreker en voor de zangverenigingen jammer, dat ze zo weinig bezook trokken, maar zij, die er wel waren, hebben kunnen ge nieten van een hoogstaande avond. Amerikauen in Venray Maandag as brongen een tweetal jonge boerinnen en drie jonge boeren uit Amerika, een bezoek aan de ont ginningen in de Peel. De jonge boerinnen van Merselo, zullen hen een koffietafel aanbieden. Deze Amerikanen zijn op studiereis door Nederland. Duits bezoek met Allerzielen Met Allerzielen zullen een grote groep Duitsers een bezoek brengen aan het Duitse kerkhof. Om 2 uur zal in de kerk van Ys- selsteyD, een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarna een stille tocht volgt naar het kerkhof. Openstelling postkantoor op Allerheiligen Voor de postdienst tot louur; Tele graaf half o tot half i en van m tot 19 uur; postverzending als op Zaterdag. Kanarievereniging „De Huisvriend" opgericht Maandag werd in café Thielen Langstraat een vergadering belegd van vogelliefhebbers, om te komen tot het oprichten van een vereniging. Nadat verschillende aanwezigen hun mening hadden te kennen gegeven, was men het er overeens een kanarie vereniging op te richten. Staande de vergadering gaven zich 17 leden op. Als voorlopig bestuur werd gekozen de heren M. Poels Kruisstraat 28, Fr. Strolenberg Leunen en L. Verbeek Smakterweg 2a. Na de bestuursverkiezing ging men al dadelyk over tot het bespreken van diverse actie mogelijkheden. In prin cipe werd besloten deze winter nog een tentoonstelling te organiseren in onderling verband. Moge de opzet van deze nieuwe vereniging ten volle slagen. Nieuwe leden zyn altijd welkom Opgave kan geschieden bij een der bestuursleden. Sterk verhaal Voor de nieuwe kapel in het woon wagenkamp te Maastricht brachten de leerlingen van Jerusalem f 146.65 by elkaar. Gevonden Stormhoed van regenmantel, Cornelissen, Overloonseweg Ic Gnnning Aan de Fa. Nelissen, aannemings bedry'f alhier, werd opgedragen de bouw van de polikliniek by hei Sint Ignatius Ziekenhuis in Breda. Vertrekt de firma Beeren Er doen goruchten de ronde als zou de N.V. Fr. Beeren en Zn. confectie-ateliers aan de Merseloseweg binnenkort Venray gaan verlaten. De N.V. Fr. Beeren en Zn. bevestigt dat er inderdaad onderhandelingen dienaangaande lopende zyn met de gemeente Horst, die de oude Vee markthallen hiervoor hebbon aange boden. Deze veemarkthallen komen in November weer viy, tot heden is er de R K. Kerk in ondergebracht. Als reden voor een eventueel vertrek wordt opgegeven de weinig mede werking die de firma Beeren liier in Venray ondervindt. Fancy-Fair in Merselo De Fancy fair, die in het afgelopen weekend in het Jeugdhuis in Merselo is gehouden, is een groot succes ge worden, waarvan de Fanfare de vruch ten wel zal plukken. Vooral Zondag avond was er een grote drukte en de verschillende attracties hadden belang stelling in overvloed. Oostrnm vooruit Dat Oostrum de laatstè jaren een opmorkelyke groei vertoond, kan iedereen zien. Zo werd er Zaterdag de eerste textielzaak geopend, wat men weer als een stuk vooruitgang van Oostrum kan zien. Zonder veel vlagvertoon opende de Fa. Derks—Camps, haar textielwinkel die een opmerkelijk uitgebreide collec tie textiel en manufacturen voert. De belangstelling was groot en on getwijfeld zullen de Ooetrumse huis moeders deze nieuwe zaak weten te waarderen. Nieuws in het kort - De Burgemeester van Boxmeer, mr. HLF.M. Baron van Hüvel van Wezovold en Wester Hier, is benoemd tot burgemeester van Oisterwyk. De Burgemeester van Horst, neemt Woensdag afscheid van de ge meente Horst, in een plechtige Raads zitting. De Anjeractie in Hoensbroek, bracht Donderdag de Anjercompetitie Hier werd een gemiddelde gehaald van 4,2 cent. Kerkrade wil nog 'n Anjeravond Op een Woensdagavond gehou den vergadering verklaarden allo medewerkenden aan de Kerkraadso Anjeravond zich accoord met het plan van het plaatselijk OraDje Comité om een tweede opvoering van het Anjerprogramma te geven. Deze her haling zal gehouden worden op Don derdag 30 October in bet Hubertushuis. Aangezien er van de zydo van het Kerkraadse publiek grote belangstel ling voor de prestaties van de Anjer avond bestaat, heeft het Centraal Oranje Comité 't goed geacht deze herhaling te geven, terwijl men tevens hoopt op deze manier de financiële stand, welke Kerkrade op de rang lijst inneemt te verbeteren. Naar Duitsland In het Duitse gebied langs de Lim burgse grens ziju goede plaatsings mogelijkheden voor bouwvakarbeiders. Toch willen de getrouwde Limburgse bouwvakarbeiders er met de nogal hoge Duitse lonen slecht aan. De Duitse patroons betalen namelijk geen kinderbijslag. Dit meldt het kwart aal rapport van hot Gewestelijk Arbeidsbureau in Venlo, in welk dis trict nog vry veel werkloosheid heerst. Ernstig anto-ongeval te Staphorst Dinsdagavond is te Staphorst een volkswagen uit Amsterdam tegeneen trailer gereden. Beide inzittenden van de auto, de 37 jarige T. C. H. Nus en de 28-jarige S. de Wit afkomstig uit Amsterdam, werden vry wel op slag gedood. De slachtoffers waren gehuwd. De chauffeur van de truc heeft ver klaard, dat hy de volkswagen, toen deze uit tegenovergestelde richting naderde, heeft zien slingeren Plotse ling zo zei hy tegen de politie, geraakte de auto op de linkerweghelft. Een aanryding kon hy toen niet meer voorkomen. Wel heeft hy nog krach tig geremd maar de wielen slipten „Jonas" ook naar Limburg Naar men verneemt, zal „Jonas", de reuzen-walvis, die elders in het land zulk een enorme belangstelling trok, binnenkort ook in Limburg te bezich tigen zyn. Het monster wordt op de grootste spoorweg wagon van Europa op 21 October te Sittard en op 26 en 27 October te Heerlen tentoongesteld. S.V.Y.-nieuws Wegens de interland wedstrijd België—Nederland lag de competitie stil Geen enkel Yenrays elftal kwam in het veld. YoorZondag is vastgesteld Venray - IVO, ofwel nummer een tegen num mer twee. De winnaar van deze wedstrijd heefc voorlopig de kop in de competitie. I.V.O. heeft een pittig elftal, dat, vasthoudend als het is, tot de laatste minuut blijft werken. Venray heeft aan zyn supporters nog iets goed te maken, want de nederlaag tegen de hekkesliiiters in Cuyck, ligt hun nog zwaar op de maag. Venray kan winnen maar dan met inzet van alle krachten. Wij verwach ten een spannende wedstayd. Het tweede heelt vrijaf. Het derde gaat op bezoek by Griendtsveen. Vol gens mijn mening de zwaarste op gave, daar Griendtsveen een behoor lijke ploeg heeft, hard en snel speelt. Indien er gewonnen wordt, is dit weer een stap in de goede richting. Het vierde speelt thuis tegen Griendtsveen 2. Indien het vierde speelt zoals zy dat gewoon zyn, dan blijft de overwinning in Venray. Do lichtmasten rond het nieuwe terrein zyn geplaatst. Twaalf meter hoog verheffen zij zich boven de grond. Op elke mast zullen 8 stuks lampen gemonteerd worden. De bedoeling was by het in gebruik nemen van de licht installatie, deze met een wedstrijd te openen: van Venlo, Blerick, Roermond, en Helmond bestaat er geweldige belangstelling. Ook in Venray is men benieuwd, hoe de verlichting zal voldoen. Ver moedelyk zal Woensdag 5 Nov. de eerste lichtwedstryd gespeeld worden. Wielrennen Zondag j.l. had dan de laatste wedstrijd van dit seizoen plaats, en wel te Boekoel. Daar werd het club kampioenschap verreden. Venray startte onder leiding van Aug Willems en we moeten zeggen dat Vehray zich kranig geweerd heeft en een eervolle derde plaats in de wacht wist te slepen. Maar waarom werden die laatste rondes niet harder gereden? Wy menen dat dan de 2e plaats zeker nog bezet had kunnen worden Nu de winterperiode aanbreekt zal toch iedere gelegenheid aangegre pen dienen te worden om het volgend jaar weer direct van de partij te kunnen zyn. Aug. Willems gaat het volgend jaar Amateur worden en Theunissen Nieuweling. Zeer zeker zullen zy daar hun mannetje kunnen staan, maar dan zal er ook getraind moeten wor den, meer als nu, want dan gaan de kilometers mee tellen. Rubr. 1 vaarzen gekalfd, geb. 1948, goede rubriek met soortige kopnum- mers: ia Mina2 Th. Pouwels; lb Clara 6 H. Goumans; ic Marie 2 L. Hen- drikx; 2a Nel 2 W. Janssen; 2b Nelly G. Poeiers; 2c Jana 2 L. Noyen; Roosje Th. Pouwels. Rubr. 2 vaarzen 1 x gekalfd, geb. 1949, goede kopnummers: 1a Nel 2L Hendrikx; ib Fientje W. van Djjck; 2a Nel 3 W. JansseD; 2b Jet 8 W, Janssen; 3a Roosje L. Hendrikx Rubr. 3 gekalfde vaarzen: ia Irma 7 W. Janssen; ib Jet 9 W. Janssen: 2a Truus W. van Dyck; 2b Betje 2 J. Thielen. Rubr. 4 vaarzen geb. 1 1 tot 1—5 50, zeer goede kopnummers: 1 a Marie 2 J. CJaessens; ib Dora L Hendrikx; ic Bertha H. Moorrees; 2a Kaatje G. Peters; 2b Cato J. Thielen; 3a Mina Th. Pouwels; 3b Lena B. Broeren. Rubr. 5. Vaarzen geb. 1 10—1950 en 1-1 1951. 1 a Paula, H. Moorrees; lb Nellie 4, W. Janssen; ic Drieka 2 en 2a Drieka i, J. Jenniskens; 2b Tiny, H. Verrijdt; 2c Nelly 4, W. Janssen. Rubr. 6. Vaarzen geb. tussen 1 1 1951 en 1—6—1951. Goede kopnum mers. ia Corrie, W. Janssen; 2aDientje en 2b Martha, P. Moorrees; 2c Roosje, T. Pouwels; 3a Anna en 3b Theo 3, J. Thielen; 3C Drieka, F. Meyres. Rubr. 7. Pinken geb. tussen 1-8'51 on 1-11-'51. 2a Elsje, L. Weys; 2b Roosje, H. Verrydt; 2c Clara 7, H Goumans; 2d Anna 6, J. Thielen; 3a Betje, H. Verrijdt. Rubr. 8. Kalveren geb. tussen 1 11—'51 en 1-1—'52. 1 a Leent je, L Weys; ib Nel 5, W.Janssen; ie Netty, H. Moorrees; 2a Nelly, M. Aben; 2b Mietje, P. Moorrees;2c Gerrie en 3a Hanneke, F. Meyres; 3b Coba 1, J. Jooston; 3e Marleen, F. Meyres. Rubr. 9 kalveren get. 1 1-'52 tot 15—3—'52, goedsoortige dieren: ia Martina 2 J. Joosten; ïb Sybilla 4 J Claessens; ie Bertha Erven Dircks; id Clara 8 H. Goumans; 2a Bernar- dien M. Aben; 2b Doia 3 W. v. Dyck 2C; Anna 3 P. Moorrees; 2d Jet 1 B. Broeren; 3a Drina 1 H. Goumans; 3b Marie 3 J. Claessen; 3c Roosje Fr. Muyres. Rubr. 10. Kalveren geb. na i5-3-'52 ia Marie 4, J. Claessen; lb Rikie, M. Aben; 2a Tilla 1B. Broeren; 2b Tilda 3 P. Pouwels; 2c Mina 3, Erven Direks; 2d Tiny, H. Verrydt; 3a Dalia en 3b Jet 2, W. Janssen. (In deze rubriek worden alleen brieven opgenomen van diegenen, van wie de redactie naam en adres weet. Anonieme brieven of onder schuilnaam worden onge lezen terzijde gelegd). PATERSKOEL Geachte Redactie. Er is in Venray een prachtig plantsoen met een mooie, maar diepe vyver, t.w. de Paterskoel. In de loop der tijden is daar al menig klein kind ingevallen, voor wie het water nu eenmaal een bijzondere aantrekkingskracht schijnt te hebben. De meeste zyn er uit gekomen met een nat pak voor zich zelf en voor de redder, maar er is toch ook al eens een dodelijk ongeluk gebeurd. En de verschillende moeders uit de buurt van de Paterskoel houden zich dan ook telkens het hart vast, als een van hun klei nen daar in de buurt speelt of over tijd thuis komt. Zou een kleine afrastering onder langs het water er niet af kunnen? Vele moeders zouden daar dankbaar voor zyn. M.C. VRAAG Waar blijft Hensenius? D.O. ANTWOORD: Weten we ook niet. Redactie Donderdag werd onder grote belang stelling de eerste Jongveekeuring te Oostrum gehouden. Deze was georga niseerd door Fokvereniging Volhar ding uit Oostrum en als Jury traden op de heren ir Blauwhof plv. veeteelt consulent en H. Wismans Venray. De Jury was zeer tevreden over het aangevoerde materiaal. De uitslag was als volgt: De Raad van Ellef is de laatste weken weer druk in de weer, want zo langzamerhand naderen we weer het Vastelaovend seizoen en voordat dit met alle statigheid kan worden ingezet, moet er het een en ander gebeuren. Voor de eerste zitting, die op 15 November a.s. gehouden zal worden, zullen de verschillende plannen wel nader worden toegelicht, zy het dan op enigszins vreemde wyze. Trouwens men heeft voor die zitting nog heel wat andere plannen, maar dat horen we later nog wel. De liodjes, die zyn ingezonden zyn over het algemeen tegengevallen en alsnog doet de Raad een dringend beroep op dichters en musici om nog eens even alle kracht in te spannen en een of andere schone schlager te voorschijn te toveren. Het zal ook niet lang meer duren of zo links en rechts zal om persoon lijke medewerking worden gevraagd. Natuurlijk zal die even spontaan gegeven worden als andere jaren, daar we nu eenmaal een naam te ver liezen hebben op het Carnavalsterrein. Dat ook de belangstelling buiten Venray ieder jaar groter wordt, be wjjzen de verschillende brieven, die op het secretariaat ontvangen zyn, waarin nu reeds om het programma gevraagd wordt. Intussen zyn we zo ver nog niet, daar nog overleg moet worden ge pleegd met verschillende instanties en ook andere vastejao vend-verenigingen, die waarschijnlijk in de loop van dit seizoen een officiéél bezoek aan Venray komen brengen. Al met al blijkt wel, dat de Raad van Ellef, al weer volop bezig is en mocht iemand met aardige ideeën rondlopen voor een of ander onder deel van de Vastelaovesviering, dan worden ze in dank geaccepteerd. Laten we vast beginnen met 15 Nov. te reserveren voor de jaarlijks terugkomende Haezepaeper. Critiek. Rector J. v. d. Hoogte heeft als Bisschoppelijk Commissaris der Emi gratie, een reis naar Australië ge maakt en een dezer dagen hierover verslag uitgebracht. Zyn conclusies waren allesbehalve vleiend. Zo was zijn oordeel, dat de voor lichting on voorbereiding van de Ne derlandse emigrant grondig moet ver anderen. Hy toonde voorbeelden van zelfgenoegzaamheid en ondankbaar heid, van 'n geheel verkeerde instelling en meende, dat de katholiciteit van vele emigranten niet diep zat, getuige het feit, dat in een stad als Perth 60 pet. der vrijgezellen emigranten hun geloof verloren hebben. De bewering, dat er geen betere emigranten z ju dan katholieke Neder landers, is volgens de Rector een fabel, die zo gauw mogelyk uit de wereld geholpen moet worden. Want in Australië ligt de situatie geheel anders. Zij twisten onder elkaar, zyn kleinzielig, onbetrouwbaar en ondank baar en laten voor het minste of geringste het hoofd hangen. Hot wordt hoog tjd, dat hier voor de emigrant eens wat gedaan wordt. Uit katholieke emigratiekringen is er nogal wat reactie gekomen op deze critiok en ze wordt daar te gene ralises d genoemd. Al is het waar, dat er zeker emi granten zyn, die zonder voldoende voorbereiding vertrekken, zelfs zonder enigszins de taal te kennen, van de andere kant wjzen deskundigen op het vele, wat voor de emigranten gedaan wordt en op de uitlatingen van Australië zelf, die de Nederlandse emigranten prijzen. Het is waar, dat by bepaalde in stanties de voorlichting en voorbe reiding van de emigrant slecht is, maar van de zjde der katholieke standsorganisaties wordt alles gedaan om de emigrant zo goed mogelyk voor te lichten. Er worden voorlich tingsavonden gegeven, cursussan ge organiseerd en contactavonden ge houden. Als de geestelijke voorbereiding niet in orde is, moet dan de geestelijkheid ook daar niet voor zorgen. Deze verwyten zyn te hard, omdat naast de voorbeelden, die de Rector heeft aangehaald, tientallen andere te stellen zyn, waar de emigratie een succes geworden is, omdat mede door de voorlichting van deskundigen, deze mensen hebben leren begrijpen, dat emigreren een vak is en die de vaak harde ontberingen weten te doorstaan, omdat ze zich dit van te voren hebben Het zyn deze mensen die Neder lands vlag hoog houden en die Austra lië en andere landen de katholieke emigrant doen pry zen. Men moet tenslotte nooit vergeten, dat de emigratie-voorbereiding ook nog groeiende is en, dat men hier eerlijk probeert het practisch bereik bare in daden om te zetten. Dat er dus niets voor de emigrant gedaan wordt, is te sterk overdreven, dat het beter moest, daarvan is wel iedereen overtuigd, maar hiervoor zijn geen middelen. Emigratie-mogelijkheden yoor Canada. Emigratie naar Canada is vrijwel in onbeperkte mate mogelyk voor emigranten uit de akkerbouw, de veehouderij en de tuinbouw. De mogelijkheden in de industrie zijn zeer beperkt. Degenen, die naaste familie in Canada hebben, dus broer of zuster, die voor werk en huisvesting zorgt, kunnen vertrekken, ongeacht beroep of gezinsgrootte. Degenen, die geen naaste familie hebben, dienen hun aanvrage reeds nu bij een aanmelclingskantoor in te dienen, omdat anders vertrek in 1953 niet meer mogelijk is. Kinderen van 18 jaar en ouder, zowel jongens als meisjes, kunnen vooruit gaan om als wegbereider voor het gehele gezin op te treden. De aanmeldingskantoren zyn in het bezit van alle gegevens. Zy zullen graag helpen by aanvrage en de nodige inlichtingen geven. Naast NYLON thans OBLON Een nieuw kunststoffen wonder, dat in ons land voorlopig „no. 53" zal heten, komt by de N V. Kunstzjde- spinneij Nyma te Njmegen, in pro ductie. Het is een textielvezel, die onder de namen orlon, acrilan e.d. in de Ver. Staten byzonder populair is geworden. Naast nylon heelt orlon in de gar derobe van de Amerikaanse vrouw reeds een aanzienlyke plaats veroverd, doch ook vooi technische doeleinden wordt dit product in toenemende mate gebruikt. Voorts wordt deze kunstvezel gebruikt in beklediDgs- stoffen, gordynen, markiezen en dek zeilen. By 't zoeken naar byzondere textiel- vezels op basis van kunststoffen (plas tics) bleek, dat dit product aanzien lijke weerstand biedt aan licht, warmte scheikundige stoffen en weersinvloe den. Daarnaast bleken orlonweefsels een gunstige levensduur te hebben, warmte-isolerend, vormvast en zeer sterk te zijn. De kunstvezel wordt naast ver vaardiging van zuivere weefsels veel gebruikt om met andere natuur- en kunstvezels gemengd te worden. Met het oog op de toepassingsmogelijk heden in ons land heeft de Nyma contact gezocht methet Vezelinstituut TNO, waarnaast naar practische sa menwerking wordt Petrns Johannes Hoefnagels Deze bekende Venray er werd op 28 Maart 1820 geboren te Venray uit*"'t huwelyk van Willem Hoefnagels en Elisabeth Verslejen. Hij werd 20 Sept. i845 priester gewyd na zyn studiën te Leuven. Hy was achtereenvolgens professor in de wijsbegeerte te Rolduc, direc teur van het college te Roermond, professor in de heilige Schrift aan het Groot Seminarie, kanunnik, pre sident van het Groot Seminarie, geheim Kamerheer van de Paus, Vicaris G' neraal, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Prelaat van de Paus, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hy overleed te Roermond 22 Sept. 1904. By zyn uitvaart hield Professor Jos. Keulier de lijkrede. Hy werd te Venray begraven. Do „kerkeineid" De altaren van O L. Vrouw te Venray, waaraan een beneficie was verbonden, kenden ook een kerkemeid. Zy moest voor het linnen van de kerk zorg dragen en voor 't zindelijke onderhoud van het meubilair. Op 2 Sept. 1797 werd aangesteld Anna Maria Vermeulen. De adelaar in de kooi. In 1903 werd de prachtige koperen adelaar uit de Parochiekerk te Venray naar een tentoonstelling te Dinant in België gezonden. By de terugzending in October was verzuimd vrije invoor aan te vragen en zo werd de zending te Venlo aangehouden voor de inkomende rechten. De Venrayse arend zat zo te Venlo in de kooi Na veel corresponderen kreeg de vogel echter einde Februari 1904 de vrijheid en kwam weer op zijn oude plaats in de kerk. Waar komt de eerste dode? Nog niet zo heel lang geleden bestond in Venray het volgend oud gebruik. Zodra een begrafenis was afgelopen en de lijkstoet in 't sterf huis was teruggekeerd, werd het lykstroo" voor het huis verbrand. Uit de richting, die de rook nam, profeteerde men dan in welke buurt en welk huis het eerstvolgend sterf geval zou plaats vinöden. BUBGEBLIJKE STAND Gemeente YENBAY in de week van' 17 t/m 23 October 1952 GEBOREN.: Her.drix, Maria J.Th. Merselo M 11 s de Bruyn, Theodora P.M. Groenewoltsepad 20 Schellen, Catharina JP. Henseniusstr. Janssen, Gerardus J. W. Overbroek H 3 Classens, Antonius G.G.M. Oirlo E 80 Schwachüfer, Josephus M.W C. St. Josephweg nw 7 Bongers, Martinus A M Merselo M 99 OVERLEDEN Lemmen, Willem, 91 jr, Sevenum ONDERTROUWD Gooren, Leonard P.H., 29 jr, elec- triciën, te Meerlo en Voer mans, Her- mina Th M., 29 jr, Langeweg GETROUWD: van Sambeek, Antonius M 29 jr, landbouwer, te Oploo en Achten, Ger- truda H., 32 jr, te Leunen Met grote vreugde en dankbaarheid jegens God geven wy kennis van de voorspoedige geboorte van ons doch tertje en zusje RIENI die by het- H. Doopsel de namen ont ving Catharina Wilhelmina Maria Gemma. J. Verheugen F. Verheugen v. Gansewinkel Marianneke Peter W. v. Gansewinkel Meter C. Verheugen—Debets Venray, 23 October 1922 Sen meesteuveik van ZwtUeU vakmanschap.... fraai, buitengewoon plat model anti-magnetisch volmaakte nauwkeurigheid een reëele prijs 57.50 waterdicht 82.50 U bent „bj de tyd" met een no. 88 A N C R E HoQ Q OO Alléénverkoop Notaris Pluymaekers zal op nader te bepalen datum pu bliek verkopen Huizen en tuin aan de Hoenderstraat 5, 7 en 9 te Venray. met ingang van 27 October a.s. van Maasheseweg 4a naar Architect.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 2