lek DODENHERDENKING Limburg heeft iets goed te maken P- Priiete bi|ms1 Pripifvi ADVERTENTIEN geen spreekuur Dr. Hillebrand KL [E wc Pootfpp ca. 1 Hedenavond om 7 uur zal, als herdenking van Venray's bevrijding, in de Parochiekerk St. Petrus Banden een plechtig Lof worden gecelebreerd, waarna in stille tocht het publiek via de Hofstraat naar het Oorlogs monument zal trekken. Na het gebed, bestaat gelegen heid bloemen bij het monument te leggen. VLEESKEURINGSDIENST Burgomoester en Wethoudors van Venray brengen ter algemene kennis dat z.g. huiSBlachtingen ook aan keu ringen onderworpen zyn. Alle aangiften voor keuringen, dus zowel door slagers als door particu lieren, van gewone zowol als van noodslachtingen, dienen te geschieden ter secretarie Afdeling 1 tussen o en 12 uur vm. Do keuring voor huisslachting zal geschieden TeWan8sum, Geysteren, Oostrum, Boshuizen, Smakt, Oirlo, Castenray en Hoogriebroek iedere Zaterdag vm. keuring van levende slachtdieren. En Maandag en Dinsdag keuring van geslachte dieren. In het overige gedeelte der gem. Venray Iedere Woensdag keuring van le vende slachtdieren en Woensdag (oventueel) Donderdag en Vrijdag keuring van geslachte dieren. De keurlonen bedragen voor een eenhoevig dier f 7.50 een rund (uitgez. kalf) f 5.— een kalf f 3.— een nuchter kalf f 1.50 een varken f5.— een schaap f t.so een geit f 1.50 voor noodslachtingen dezelfde tarieven met uitzondering van varkens beneden 100 kg, waarvoor in zodanig geval verschuldigd is f 2.50. Tenslotte wordt er de aandacht op govestigd dat slachten zonder vergun ning wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of geld boete van ten hoogste f 300 Venray, 15 October 1952. Vergadering H.K.W. De Ned. Kath. Bond van Admini stratief-, Verkopend- en Verzekerings- personeel „St. Franciscus van Assisiö", afd. Venray, houdt Dinsdag 2t Oct. a.s. in hotel „De Zwaan" haar eerste algemene vergadering in dit seizoen. Aanvang 8 uur. Als spreker is aanwezig de heer Janssen, districtsbestuurder van de H.K.W. Alle ledon worden vriendelijk, doch dringend verzocht op deze ver gadering aanwezig te zyn. Ook alle ongeorganiseerden worden verwacht. Toneeluitvoering K.A.B. De Toneelvereniging van de K.A.B. speelt op 25 en 26 October a.s. „De Poets van Akkerlust". Kaarten in voorverkoop by H. Dommeck, Hagel- weg. Vergadering invalidenbond Woensdagavond had de Invalidenbond een vergadering in „'t Brouwershuis", waar o.a. sprak de heer Krijn, sport redacteur van do Gazet van Limburg. In zyn inleiding riep Voorzitter Bartels o.m. de meer dan 100 invaliden in onze gemeente op, om zich te ver enigen, opdat de bond kan spreken namens allen, indien haar hulp nodig is of gevraagd wordt. De heer Kryn sprak eerst ovor de maatschappelijke betekenis van de sport in het algemeen. Hy wees de sport aan als een middel tot vorming en ontspanning voor hen, die ze be oefenen. Tenslotte wees hy op de opvoedende taak van het spel, reden waarom by tegen het professionalisme gekant was. Io het tweede deel van zyn betoog besprak deze sportredacteur zyn be levenissen van vele deelnemers. Ook andere takken van sport, als athletiek en voetbal werden onder de loupe genomen. Bij de rondvraag wees hy er verder op, dat de Overheid moest bysprtygen, wanneer een sportvereniging moeilijk heden had en, dat zij ook op ander terrein aan de sport haar volle mede werking moest geven. Katholieke Arbeidersvrouwen vieren haar lustrum De Katholieke Arbeidersvrouwen- boweging bestond vyf jaren en dat was voor de dames aanleiding om de bloemetjes eens buiten te zetten. Met verschillende genodigden werd doze week in Zaal Schellen dit eerste lustrum herdacht. Ook de Heer Deken en het bestuur dor K.A.B. waren op de feestavond aanwezig, alwaar Mej. Stolman nog oens duidelijk doel en streven van de K.A.V. naar voren bracht. Ook de Heer Deken bood in een sympathiek speechje zyn gelukwen sen aan en wenste deze vereniging nog voel succes in de toekomst. Er werd verder een geschiedkundig overzicht gegeven van het doen en laten dezer vereniging, waaruit wel bleek, dat het eerste lustrum niet zonder werken is behaald. De Kajotters zorgden voor een muzikale afwisseling en er was een prachtige koffietafel. Was het een wonder, dat de ijverige voorzitster Mevr. Janssen—van Daal, woorden tekort kwam, om allen te danken, die door hun trouw lidmaat schap, hun persoonlijk werk dit lus trum hebben mogelijk gemaakt. Onnodig te zeggen, dat van andere verenigingen gelukwensen waren aan- goboden, die zeer op pry's werden ge stold. Jongveekeuring te Oostrum Op Donderdag a.s. zal in de weide van S.H. Moorrees, te Oostrum een jongveekeuring worden gehouden. Deze is georganiseerd door de Fok- vereniging „Volharding" en begint om half twee. Een 80-tal dieren zijn voor deze keuring aangegeven. Landbouwconsulentschap in Horst Te Horst is Dinsdag 't tweede Rijks- landbouwconsulentschap in Limburg door burgemeester dr. Van Grunsven officieel geopend. Tevoren had deken Debye van Horst na een H. Mis de gebouwen ingezegend. De opening werd bijgewoond door diverse autoriteiten, o.a. de inspecteur van de landbouw, ir. Don Engelsen en een vertegenwoordiger van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Stopzetting Op het Zinkske te Helenaveen zul len de werkzaamheden van de D.U.W. enige tyd worden stopgezet. Zulks staat in verband met het feit, dat dit terrein opnieuw onderzocht moet worden door de rijksdienst voor de opruiming van gevaarlijke projectie len, landmijnen en andere oorlogs „souvenirs". Melkerscursns te Maashees De Goöp. Zuivelfabriek „Venray" organi8eerdo een melkerscursus te Maashees. De deelnemers werden theoretisch opgeleid door de heor van Dommelen van genoemde fabriek en de practische lessen werden gegeven door de heer K. Jenniskons, voor melker te Wan8sum. Dinsdag werd de deelnemers een examen afgenomen op het bedrijf van M. Botden tej Maashees. De geslaagden zijn: Dina Duykers, Maria en Dinie Rieter, Marga Litjens J. van Dyck, F. de Hoog, A. Botden A. Janssen, J. Janssen, P. Duykers, H. Pingen, R. Franssen en H. Wel- s. Deken van Roermond te Amsterdam overleden In het O. L. Vrouwengasthuis te Amsterdam is Donderdagavond over leden de plebaan-deken en proost van het kapittel te Roermond, de hoog. eerw. heer J. Rhoen. Hy was daar sinds 30 September ter behandeling opgenomen. Mgr. Hanssen, bisschop-coadjutor van het Bisdom Roermond, heeft plebaan Rhoen Donderdagmiddag de laatste H. Sacramenten toegediend. Deken Rhoen bereik to do leeftijd van ruim 72 jaren. Hoensbroek niet langer zonder film De bioscopen van Hoensbroek, drie in getal, die zoals bekend op 21 Juli j.l. in overleg met de Neder landse Bioscoopbond gesloten werden in verband met eon conflict over de vermakelijkheidsbelasting, hebben gis teren hun voorstellingen hervat. Zoals gemeld, heeft de gemeente raad van Hoensbroek dezer dagen be sloten de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen te verlagen van 35 tot 25 procent. Harde klap voor onze frnit-export De Nederlandse fruithandel moet een harde klap incasseren, doordat met ingang van heden do export naar Duitsland by na geheel dreigt te ver vallen. De Duitse overheid heeft namelijk do minimumprijs voor importfruit van heden af van twintig cent per kg verhoogd tot dertig cent. Beneden deze prijs mag derhalve niet meer worden geïmporteerd. Wat dit betekent, kan men be grijpen, als men weet, dat slechts enkele zeer goede soorten deze mini mumprijs zullen halen. Hier komt by, dat Duitsland tege lijkertijd zijn grenzen open zet voor Italiaans fruit en dat daarvoor geen minimumprijs is vastgesteld. Deze maatregel is een gevolg van de ongunstige handelsbalans tussen Duitsland en Italië. Om hierin ver betering te brengen wordt nu op deze wyze gotracht de invoer van Italiaans fruit te stimuleren. Van Nederlandse zijde is en wordt natuurlijk getracht om verandering te brengen in de situatie, maar tot nu to6 mocht men daarbij geen resultaat boeken. Kolenliandelaar knoeide Tegen de kolenhandelaar van D. uit Nijmegen, is Donderdag voor de Arn hemse rechtbank wegens verkeerde manipulaties met facturen on het uit lokken van fraude, anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Verdachte was steenkoolleverancier v. d. Provinciale Gelderse Electriciteitsmaatschappij. Jongen door rat aangevallen Toen do 15-jarige B. de V. uit Klarenbeek op do boerderij van de landbouwer Oodelaar de achterdeur binnenging, werd hy plotseling be sprongen door een grote rat. Het dier beet zich vast in het been van de jongen, die vergeefse pogingen deed om zich van het ondier te bevrijden. Huilend van pyn riep hy om hulp. De bewoners konden de rat ook niet van het been loskrijgen en hebben het toen met een stuk hout moeten dood slaan op het been van de jongen. Zelfs toen liet het dier niet los. Men moest de bok openbreken voordat de jongen van het lugubere beest bevrijd was. De knaap heeft zich onder medische behandeling moeten stellen. Voer drie zwaluwen een enkele reis naar Rome Op de rand van hun nest in de garage van dokter Van Welsenes in de Beem8ter zaten drie jonge zwa luwen alleen op deze koude wereld, want vader en moeder zwaluw zijn reeds naar warmer oorden gevlogen. Het doktersgezin was met de achtergebleven wezen zeer begaan en waarschuwde een vogelexpert in de Beemster, die er wel raad op wist. Een kartonnen doos met luchtgaatjes werd de tijdelijke verblijfplaats van de vogeltjes en de KLM zorgde voor verder transport: enkele reis Rome, waar de zwaluwen de vrijheid werd hergeven. Of vader en moeder die dag ook in Rome waren Verbetering met haudel in bacon-varkens Van 1 September af heeft het be drijfschap voor vee en vlees de over neming van baconvarkens stopgezet. Zulks in verband met het volleveren van het contract met de Engelse regering, dat tot einde van dit jaar loodt. Zeer binnenkort zal echter, zo verneemt men, het overnemen van bacon-varkens weer beginnen, waar schijnlijk reeds volgende week, al werd hierby niet gezegd, dat de uit voer naar Engeland zal worden hervat. Een definitieve beslissing over het overnemen der varkens kan ieder ogenblik worden verwacht. Nieuwe Zuivelfabrieken in Oost-Nederland 106 zuivelfabrieken in Gelderland en Overijssel hebben een gemeenschap pelijke verkooporganisatie voor de afzet van hun overschot aan melk, de Comsga, welke ongeveer 3,5 millioen kg melk afzet aan particuliere melk- bedryven. Dertien van deze 106 fa brieken bouwen nu in Lochem een eigen melkpoederfabriek, die in Mei 1953 gereed zal komen. 62 van de 106 fabrieken (waarby ook de dertien deel nemers aan de melkpoederfabriek) zullen bovendien een condensfabriek oprichtenHet is nog niet bekend waar deze komt te staan. Naar verwacht wordt zullen met de tot stand koming van deze fabriek nog twee jaren gemoeid zyn. Beide fabrieken samen, zullen onge veer 1,2 millioen kg melk verwerken, dus ongeveer een derde van het over schot van de 106 fabrieken. Emigreren per bromfiets De 24 jarige Hilversumse student in do chemie Pim Blokhuis en de 27-jarige Jan Waardenburg, een Rot terdamse kelner, zyn Maandag per bromfiets uit Hilversum naar Zuid- Afrika vertrokken. Het tweetal wilde op een goedkope wyze emigreren en de brommer was daartoe voor hen het middel by uitstek. De eerste dag willon zy 400 km afleggen en dan gaat hot zonder al te grote haast naar de Afrikaanse kusten. Van Tunis af willen de emigranten door de Sahara en via Abbessynië hun doel bereiken. „Iu Afrika pakken we alles aan om vooruit te komen", vertelden de beide heren by het vertrek uit Hil versum. Meer aanhangwagens achter één tractor is toegestaan Het gerechtshof van Leeuwarden heeft het vonnis van de kantonrech ter te Assen vernietigd, waarby de landbouwers D. te Norgervaart waren veroordeeld tot zos gulden boete, omdat zy meer dan één aanhang wagen mot een tractor trokken. Het Hof ontslag hen van rechtsvervolging omdat het feit niet strafbaar was. Roermond vierde Anjer-actie Met een gemiddelde opbrengst van 9.2 cent por inwoner heeft Roermond zich Donderdagavond vierde geplaatst in de Limburgse Anjer competitie. Het totaal bedrag beliep ruim 100 gulden en daarvan kwam alleen voor rekening van Posterholt een bedrag van 130 gulden, gecollecteerd tydens het bezoek van Koningin Juliana. De competitiestand is thans 1 Echt, 2 Venray, 3 Beek, 4 Roermond, 5 Weert en 6 Maastricht. Haarlems herkenbonwcollecte De Opbouwdag voor de kerken in het Haarlems diocees, welke op 14 September jl. is gehouden, is, wat de financiële resultaten betreft, oen succes geworden. De opbrengst van de toen gehouden collecte in de kerken van het bisdoni was namelijk opmerkelijk veel betor dan verleden jaar. Zy kan veilig worden geschat op een som van 130.000 a 140 000 gulden. Met het gevolg, dat de maand September voor het Bouwfonds een totaal opleverde van ongev. f 215*000 tegen f 157.000 in 1952 En met die 215.000 gulden hebben de diocesanen de bouw mogelijk ge maakt van een halve kerk. Immers, gemiddeld moeten de bouwkosten op een vierhonderdduizend gulden wor den geraamd, 't Is hier en daar wel goedkoper, maar in de grote steden is het, mede door de zeer hoge grond prijzen, veel duurder en loopt het soms wel tot f 700 000. S.Y.V.-nieuws Al met al was het Zondag by het eerste elftal een droeve vertoning. S.V.V. had een invaller voor haar linksback, maar een dergelijke neder laag tegen de hekkensluiter JVC hadden de talloze supporters, die mee naar Cuyck getrokken waren, zeker niet verwacht. En ook JVC had dit nooit verwacht. Maar in plaats van bij de pakken neer te zitten, bleek dit elftal van het begin af aan voornemens te zyn, de huid zo duur mogelijk te verkopen. Toen dan ook uit een plotselinge schermutseling de eerste goal ten hunne gunste viel, gaf dit hen een zodanige stimulans, dat in een mini mum van tyd de stand gebracht werd op 3—0. Nu scheen eindelyk SVV het wel letjes te vinden en voorde rust werd de stand nog op 3-2 gebracht. Wie gerekend had op een opleving in de tweede helft, kwam bedrogen uit. Alleen JVC zwoegde als een paard en bleef keer op keer gevaarlijk. De achterhoede had handenvol werk en de stand bleef zoals hy was. Venray heeft zyn eerste nederlaag te pakken, en dat tegen een club, waarvan zy technisch verre de meer dere was, maar die door enthousiast spel en hard werken de onze op de knieën kregen. Een harde les, die ons echter twee puntjes heeft gekost, als men er maar uit leert, dat men er met techniek alleen niet komt, maar dat voetballen, de gehele man vraagt, 2x3 kwartier lang. Het tweede wist met 6—4 van Sp.Irene 3 te winnen. In de eerste helft had ons 2de verre het beste van het spel en was de stand 4-1 bij de rust zeker verdiend. Na de rust waren echter de bordjes verhangen en was het Irene, dat de toon aangaf. Het derde speelde tegen Overloon een vriendschappelijke wedstrijd en wist mot 7—1 te winnen. Indien het derde zo regelmatig uitkomt moet het kampioenschap behaald kunnen wor den. Vooruit jongens die richting moet it in. Het vierde kwam niet uit dus geen uitslag. Voor Zondag geen enkele wedstrijd. Wielrennen Zondag werd te Haelen de revanche wedstrijd van het kampioenschap van Noord Limburg verreden. Met het ingaan van de laatste ron den juichten de weinige Venrayse suporters reeds, want Aug. Willems lag alleen op kop. Helaas kwam hy te vallen en moest vol builen en schrammen op armen en benen de strijd staken. Morgen wordt dan de laatste wed strijd van dit seizoen verreden en wel om het clubkampioenschap van Noord Limburg te Boekoel. Van elke vereniging komen zes renners aan de start, die om de drie minuten vertrekken. De tyd van de eerste drie aankomenden telt. We geloven wel dat Venrays wielerclub een goed figuur zal slaan. Voor Venray komen aan de startAugust en Antoon Willems, Herman van Hoof, Theunissen, Tinneveld en Weyers. Jongens er zit een kans in dus doe je best. Laat in deze laatste wedstrijd een zien dat het inderdaad kan. Cross-Country De orgel-cross country is een goed succes geworden voor de organisators, de Venrayse ryveröniging Stlsidorus. Het was prachtig weer voor de paardensportliefhebbers tn de uitge zette baan, was niet te moeilijk. Van hor en der waren liefhebbers gekomen om mst hun paarden elkan ders krachten te beproeven op het terrein tegenover het Ziekenhuis, dat zich voor een cross wel zeer goed leent. De uitslagen waren als volgt 1P. Hermans, Wanssum; 2. F. vd. Weyer, Ysselsteyn; 3. J. Lucassen. Leunen; 4. W. Loenen, Leunen; 5. H, Marcellis, Venray; 6. P. v. Rijswijk, Merselo; 7. P. v. Lankveld, Twist; 8 J. Goumans, Leunen. Handboogsport Zondag j.l. hield de handboogschut terij St. Sebastiaan te Heide het onderlinge prijsschieten, voor ieder zestal afzonderlijk, uitslag als volgt: 't Eerste zestal M. Muyzersi97 pnt. Jan Gielens 172 en Jos Gielens 157 pnt. 2e Zestal, Jan Fransen 148, H. Cremers 130 en J Nellen 112 pnt. 3e Zestal J. Janssen 133, Th. Ver meulen 130 en Jos Nellen 118 pnt. Er werd geschoten met 50 pijlen Oiteeprnzinqm Groslijstverkiezingen Waarschijnlijk als reactie op het stuk, wat in dit blad werd gepubliceerd naar aanleiding van het bedanken van twee gekozen Kamerleden voor een benoeming als zodanig, hebben verschillende bladen een stuk opge nomen, waarin 0 m. wordt verteld dat Noord Limburg helemaal geen reden tot klagen heeft, dat haar candidaten niet zyn benoemd, omdat ie een en ander volgens tevoren gemaakte afspraken gebeurd is, 29 de Kamerleden dor K.V.P. geen zit. ting hebben namens een bepaalde streek, maar namens het gehel Katholieke volksdeel. Onze critiek, als men die zo noemen mag, ging in de eerste plaats tegen dergelijke afspraken. We zyn er van overtuigd, dat de K.V.P. evenals ieder andere party „vakmensen" nodig heeft, mensen, die verstand hebben van de moeilijke problemen, die diverse onderdelen der Staatshuishouding nu eenmaal op leveren Maar hot is en blyft voor ons een vraag of die mensen niet op een andere wyze gekozen kunnen worden. Gaat dit niet, dan dient men het publiek van te voren van de gemaakte afspraken op de hoogte te stellen. Hierdoor worden kosten en moeite gespaard en wekt men naderhand geen wrevel op. Dat die hier is, kan iedereen horen en merken die zyn oor te luisteren legt. Het tweede argument, dat een kamerlid er zit voor de'gehele K.V.P. en niet voor een bepaalde streek, is in zoverre juist, dat zeker de gehele K.V.P. vooraan staat, maar dat ook de streek met een eigen candidaat wel gebaat is. Om voor Venray slechts te wijzen op Jan Poels z.g. Rutten uit Wanssum e.a. Men kan nu eenmaal niet eisen, dat een Zuid-Limburger of Noord- Hollander van de problemen van Noord-Limburg op de hoogte is. En, dat hier problemen zyn, zal toch wel niemand durven ontkennen. Dat hy anders maar eens naar Peelplan-Zuid wandelt, of de boeken ter inzage vraagt. Speldjes Orgel-Comité Tot sluiting van de Orgeiweek worden de laatste speldjes van het Orgelfonds Morgen Zondag aan de Parochiekerk en Paterskerk verkocht. Steunt dit goede dool door het kopen van een speldje. In de kerk van het St. Gerardus bedevaartoord te Wittem heeft een vrouw uit Utrecht in een vlaag van godsdienstwaanzin het beeld van St. Gerardus Majella vernield. Er is niemand die de kwaliteiten van de heer Vis uit Hilversum, zal aanvallen, integendeel, maar wel het gehele verkiezingssysteem, dat zo een groslijstverkiezing waardeloos maakt. Er wordt speciaal in Noord-Limburg geklaagd over de geringe belangstel ling, die de K.V.P. ontmoet, maar dat men hier het gevoel heeft er toch maar by te bungelen, zal voor iedere insider duidelyk zyn. Hoe is het anders mogelyk, dat in do Statenkieskring Horst, slechts 4 bestuursleden zitten van deze kant der Maas, terwijl de andere zyde er 6 heeft, maar met heel wat minder KVP leden achter zich. Het interes seert de mensen niet. Peelplan Zuid Dr. Droesen hoeft de Minister een vraag gesteld, of de minister nu kan vertellen, welke maatregelen hy zal nemen om te komen tot een verant woorde boerderij bouw in de ontgon nen Peelgronden, zoals b.v. Peelplan Zuid. Reeds eerder heeft Dr. Droesen deze vraag gesteld, maar de minister zou een en ander eens onderzoeken. Intussen is er een nieuw Ministerie en dus Bekend is dat minister Mansholt een voorstander is van Rijkssubsidie by deze bouw, maar dat de voor malige minister van Financiën het niet over zyn hart kon verkrijgen, hiervoor gelden beschikbaar te stellen. Misschien dat zyn opvolger in het nieuwe kabinet wat gunstiger gestemd is en nu eindelyk een oplossing ge vonden kan worden, waardoor het de Gemeente mogelyk wordt zonder te zware offers harerzijds hier boerderijen te bouwen. We wachten dus met spanning het ministeriële antwoord af en kunnen slechts hopen, dat by de boerderybouw dan tevens gerekend wordt op electri- citeit en waterleiding. Winkelsluiting De doorvoering van de nieuwe Winkelsluitingswet stuit op nogal wat bezwaren. Men behoeft daarvoor zyn oor niet speciaal „te luisteren te leggen". De critiek en de protesten waaien iedereen, die het maar horen wil van alle kanten tegen. Niet alleen landelijk, maar ook plaatselijk. Nu is alle critiek niet direct juist. Er is zeker wat voor te zeggen de openstelling van winkels aan zekere banden te leggen. En het moet mogeljjk zyn de koper op te voeden tot het besef, dat de gelegenheid tot kopen binnen bepaalde redelijke grenzen moet worden gehouden. De grote vraag is echter, hoever men in die binding en die begrenzing kan gaan. Tast men dan niet op een gegeven ogenblik een groep neringdoenden aan met maatregelen, die hen van een deel van hun inkomen be roven. Al is het zeker dat een bevredigende regeling practisch niet te vinden is, men zal uiterst voorzichtig dienen te wezen. Was het eerst zo, dat de midden- standsvereniging ternauwernood haar enquote formulieren terug kreeg, waar op de verschillende neringdoenden hun wensen konden kenbaar maken, nu de theorie praktijk is geworden, blykt dat de theorie der winkelslui ting zich mooier en aantrekkelijker liet aanzien, als de praktijk uitwijst te zyn. Nu de Gemeenteraad van Venray eerstdaags uitspraak krijgt te doen over de verschillende voorstellen, die dienaangaande zyn gedaan, kan men slechts hopen, dat de consequenties goed overwogen zullen worden, opdat niet ingegrepen wordtin de inkomsten vorming van verscheidene midden standers. Van de andere kant is het misschien voor sommige middenstanders een les, die enkele maanden geleden niet de moeite namen hun wensen via hun standsorganisatie naar voren te bren gen. Nu is het misschien te laat. Van de Katholieke gezinnen in Limburg, die een radio ontvang toestel hebben, is slechts 31,7 procent lid van de K.RO. Een slecht figuur, als we gaan bedenken, dat de provincie Utrecht 60,2 pet en Drente 39 pet leden telt. In Maastricht is de situatie zelfs zo, dat op iedere honderd Katholieke gezinnen, welke over een radiotoestel beschik ken, slechts 28 by de K.R O. zyn aangesloten. Brunssum slaat 'n beter figuur met 44,2 pet, terwyl boven het landsgemiddelde (48 pet) slechts de gemeenten Hoens broek en Heerlen uitkomen met 57 en 50,6 pet. Van de vroege ochtend tot de late avond - hier en daar zelfs tot diep in de nacht zenden radiostations uit alle windstreken hun program ma's de lucht in. En het nieuwste snufje op radio technisch gebied, de televisie, begint ook reeds een aardig woordje mee te spreken in het koor der radio technische wonderen. Hoewel de meeste radioprogrammas een keur van muzikale uitzendingen bieden, ontbreekt vrijwel 's morgens het gesproken woord. Al mag het aantal gesproken uitzendingen dan ver ten achter staan by de hoeveel heid muziek, die dag in dag uit de aeiher ingestuurd wordt, de betekenis en de invloed van het gesproken woord blyven uitermate belangrijk. Want do radiosprekers oefenen even zeer invloed uit op de vorming der publieke opinie als pers en film. Toen het radiotoestel in onze huis kamers niet langer als een luxe gold, maar tot oen schier onontbeerlijk amusementsapparaat voor het gezins leven werd, ontstond er een nieuw gevaar. Dat gevaar lag in het in onze huizen binnendringen van allerlei averechtse opvattingen en ideeën. Nu de televisie niet langer alleen het geluid maar ook het beeld bij de huiselijke haard brengt, is ook het gevaar van immorele visuele vorm geving zeker niet ondenkbaar. Meer dan een kwart eeuw geleden zagen enkele vooruitstrevende Katho lieken, welke gevaren aan de radio verbonden kunnen zijn. Daarom riepen zy een eigen Katholieke Radio omroep in het leven, die in de achter ons liggende jaren heeft getoond de toets der critiek met iedere andere omroep vereniging met glans te kunnen doorstaan. In vele opzichten steekt het peil van de uitzendingen van onze K.R.O. ver uit boven dat der andere omroeporganisaties. Het zou te verwachten zyn, dat, nu Katholiek Nederland in de KRO een omroep bezit, waarop het trots kan zyD, ook alle Katholieke Neder landers pal staan voor de eigen omroep. Helaas tonen statistische g9gevens aan, dat dit in het geheel niet zo is en dat zelfs do nagenoeg geheel katholieke provincie Limburg de KRO schromelijk in de steek laat Dit is een ernstig verzuim, dat des te zwaarder weegt, nu binnen niet al te lange tijd het ontwerp Radiowet by de Staten Generaal zal worden ingediend. Indien deze wet wordt aangenomen zal de zendtydverdeling onder de omroepverenigingen afhankelijk wor den gesteld van het aantal leden der respectievelijke omroeporganisatie^. Dit wil dus zeggen, dat, indien de KRO niet het aantal leden telt in overeenstemming met de Katholieke bevolking van ons land, onze omroep zendtyd zal. verliezen. Om dit te voorkomen, heeft de KRO in het gehele land een grote propaganda actie ingeluid. Nog is het niet te laat Maar de Katholieke radiobozitters dienen snel te handelen, want in de Troonrede is aangekondigd, dat in dit zittingsjaar der Staten Generaal het ontwerp Radiowet zal ingediend worden. Limburg kan dus nog iets goed maken Maste van OrgelfonJJand me ?ien<?9 isdag 22 mgedieri rj yerhei Penning! jólensstr Rectoraat St. Antoulus van Padua YEÜLEN 208te Zondag na Pinksteren. 7 uur >1. tot Communiceren; 7 30 leesmis voor Gerard Janssen; 10 uur hoogmis voor Ant. Leijssen, vrouw Verhoeven en overl. kinderen. De hoogmis is de votiefmis voor de Voortplanting des Geloofs, zonder Gloria. De tweede collecte is voor de Voortplanting des Geloofs. 2 30 Lof. Maandag7.30 leesmis tot dankz. t.e.v. St. Antonius en H. Gerardus voor gen. van een zieke. Dinsdag7 30 leesmis Jan Reintjes besteld door een vriend. Woensdag: 7.30 leesmis Gerardus Willems en Hendrina Jacobs. Donderdag: 7.30 lm. tot dankzegging Vrydag7.30 lm. voor beh. reis. Zaterdag7.30 leesmis voor Drini van Ryswyk; biechtgel. van 530 tot 6 30 uur; 7.30 Lof t.e.v. Maria. BURGERLIJKE STAND Gemeente YENRAY in de week van 10 t/m 16 Octolier 1952 GEBOREN Arts Henricus J. M., Ysselsteyn I 83 Buyssen Catharina P.G., Leunen K 69 v.IJzendoorn Wilhelmina, Veltum Lsi Douven Wilhelmina, Oostrum C 39c Goumans Gerardus, Smakterweg 7 Pijpers Petrus G. M., Wanssum Peeters Theodorus, Vlakwaterweg 2b Schols Karei H. J. M., Paterslaan 2 Stiphout Gertruda J. A., Hagel weg 16 Ouwerkerk Anna A. M Leunen K39 Beerkens Adriana E A.M., Grotestr. 21 Backus Antonius G, Stationsweg 23 ONDERTROUWD Meulendyks Josephus, oud 30 jaar, landbouwer te Deurne en Pelzer Hendrina A., 27 jaar, te Veltum. Mulders Henricus P. A., 31 jaar, landbouwer, Veulen en van Lipzig Maria P., 28 jaar, Ysselsteyn. Mulders Franciscus A. H., 29 jaar, landbouwer, Veulen en van Kempen Rica A24 jaar, Leunen. Loonen Martinus J. L., 32 jaar, landbouwer te Veltum en Lensen Gerarda J., 27 jaar te Vierlingsbeek. GETROUWD: Pelzer Antonius H. R., 26 jr, loon- dorser, Veltum en Vousten Maria H. F24 jaar, Boxmeer. Tot onze grote blijdschap en dank baarheid schonk God ons heden ons derde kindje KAREL dat by het H. Doopsel de namen Karei Hubertus Joseph Maria ontving H. J. A. SCHOLS G. W. M. SCHOLS-VOSTERS ANNIE PIETER Venray, 13 October 1952. Donderdag a.s. <Sc/u(, Wegen Btand va terreiD jende r val der 1 Boeton 5 in uitzie! ,j nader on Iq ver! Harlc! aan en bi latgravei kunne reeds ge) ,rskaarte m. Woen E bij de pe: Mgr. Noli d ingew ran het el welde mijn vi leek do ten Zorl in de caftf lenberg. teryen jelfon :tobei ren en ïtige Vogellit MaandaJnm. 8 .ngstra ipricht niet tot 1 te v met het io| breng het aangezien J laats vóór Allon bieer verzorgen. 1 JACÉ IMU Tuinaanlegl 1 HET NIH fa. Th. Pou] 1 H Het adii frks- ■Oost Uw adres m s pn m 0 G torks Rost NAKERMIS GENNEP TRIO BROSCH In Hotel van Bergen om te £oi een verenij Wy venÉiënten Bintje AB 1 3 K Eersteling 1 Alp'kg. Bestell«n b< M. JEuios 6170 I 71-85 86—100 I 101-110 1 TH. Me» van nette h| of omgevin| winkelmeisje ding, voor 1" Brieven od dit blad. GEVRAAGD' Meid H. Peters, GEVRAACfl kleern Kleermaken Thielenstraatl Ruime aan de Land M. Verschuur! GEVRAAG by voorkeur 1 Jacq. Her mil VERLORË naby StoU bruint Terug te 1 Leunen K 69.[ Kame in Venray, kinderen. m Adres burewl'

Peel en Maas | 1952 | | pagina 2