Pqls Dèn haai genneu tied nier PlGitflTli Fricke Dorsmachines Gebr. Lucassen, Leunen Uit „Peel en Maas" Jongvee-keuring S%u/ncü3teb 71 ZCuy J/uut/iêewMoefye -üxror-e&n nietoi&e ji&zrtnavi&yit Engelse thee nu in vele Nederlandse gezinnen Ramo wol 3.95 Vcsdre wol 2.9S door herman H.J. Maas Dit was de tweede Venrayse zegs wijze, die ook betekende: Hard op de loop gaan, benen maken 1 De geschiedenis, waardoor dit gezegde ontstond en in zwang bleef, is gebeurd ten ty de van Baron Clemens de Weichs de Wenne van Geysteren, die gestorven is op 27 December 1893. Dat is pas 59 jaren geleden, dus zullen in de gemeente Venray, in Gefjsteren, Wanssum, Blitterswyk Meerlo enz. nog wel mensen in leven zyn, die hem gekend hebben (evenals zijn even oude rentmeester van Soest) Baron Clemens is 86 jaren jud geworden. Hy was burgemeester van Wanssum Lid van de Provinciale Staten van Limburg, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Ridder van de Eikenkroon en Ridder van het Heilig Graf van Jerusalem. Als jongen van twaalf jaren moest ik voor myn vader eens een bood schap doen op het kasteel: er was een wagon kolen voor den Baron aangekomen. Ik werd binnengelaten in een koepel, daar zaten de Baron en zyn rentmeester te dampen uit lange Duitse pijpen, zo, dat de beide heren in een grijze nevel schenen te zweven. Wie van de twee het doofste was, weet ik niet, maar ik moest uit alle macht schreeuwen. Ilt scheen de Ei Sc boodschap wel goed gedaan te hebben achterna: „Waacht mer, Fr... Toon, ik krieg t'r ow toch wel beej, menneke!" Dat was een listigheidje van den boswachter. Hy deed net, of hij dien stroper heel goed kende en hem toch wel verbaliseren zou, al ging die er ook nog zo hard van door. Natuur lijk hoopte hy, dat Toon nu wel zou blyven stil staan en ook zou omky ken. Als Toon immers dacht, dat verder lopen toch niets meer baten kon Maar Toon bleek gaar genoeg om zich Diet zo gemakkelijk te laten, beetnemen. Hij liep even hard door' zonder omkijken, en om den boswach ter te plagen, schreeuwde hij terug „Ik heb gennen tied Dat sloeg op „waacht". De bos wachter had dat woord alleen bedoeld als dreigement, zoals men ook wol tot een ondeugend kind zegt„waacht geej," mennekeMaar Toon nam het uit plaag- en terglust opzettelijk ver keerd op, alsof de boswachter daar mee had gemeend, dat hy moest blyven stilstaan en op hem wachten. En daar had Toon geen tyd voor, hy moest er immers zo hard mogelijk vandoor Honderdmaal werd die poets ver teld en telkens weer met evenveel en ook verder in de smaak gevallen te zyn door myn antwoorden. Althans, de Baron vroeg my, of ik graag overal in de Geijsterse bossen zou willen wandelen. Dat wilde ik zeker en de rentmeester moest my daarvoor een kaart geven. Zolang als ik daarna nog in Oos trum heb gewoond, heb ik overal vrij door de bossen gelopen. De jongste zoon van Baron Clemens Baron Joseph, student in de Rechten aan de Universiteit te Leiden, is op St Petrus en Paulusdag 1884 by het baden in de Maas op 22jarigen leeftijd verdronken tegenover de Lage waard. Hy was op vacantie thuis en nam een jachthond mee, die zeer aan hem gehecht was. Stoeiend gingen ze dan samen het water in, de hond liet hem niet los en Joseph verdronk. Leid8che studenten hebben hem grafwaarts gedragen. Hot hardstenen kruis, tot aandenken geplaatst aan de oever van de Maas, heb ik in myn Venrayse tyd dikwyls gezien. De oude Barones (geb. de Loë te Mheer) heeft Baron Clemens overleefd; zy was in haar diepzwart als geregel de kerkbezoekster in Oostrum een .zeer bekende figuur. Of de kerkvloer bedekt was door modder of sneeuwklontors, de oude barones liet zich languit voorover op de stenen vallen en bleef daar een tijdje roerloos in gebed verzonken liggen Hoeveel herinneringen neemt men mee door het leven Nu, die oude Baron Clemens deed heel veel goeds. Als bijv. iemand getroffen was door brand (velen waren destijds niet verzekerd) dan was hy gul met goed hout uit zyn bossen voor de opbouw. En omdat toen het geld zo schaars was, nam hy in de regel helemaal geen betaling aan. Maar stropers kon hy niet zien of luchten. De boswachter moest scherp op stropers letten, met de uiterste strengheid en mocht niomand ont zien. Zo was het ook ton opzichte van de fruitboomlanen in de bossen, byv. de kastanjelaan by de Rosmeulen. Ik weet nog heel goed, dat twee Oos- trummers op een Zondagmiddag in de bomen geklommen waren om met een staak kastanjes af te slaan en door de boswachter betrapt werden, Het avontuurtje leverde hen geen kastanjes op, maar wel 21 dagen gratis hotel in Roermond. Men had Fr... Toon al meermalen gewaarschuwd, dat het moest en zou mislopen met zijn stroperijen en dat hy in de gevangenis terecht komen zou. Maar alles baatte niets, hij was aan het stropen verslaafd. De zucht naar stropen was hem in het bloed getrokken. "We weten allemaal wel, dat er to§n en altijd veel over gemopperd is, dat iemand op zyn eigen velden de hazen en konijnen maar gewassen moest laten afvreten enz, Dat laten we nu maar rusten, zo heel eenvoudig is de zaak trouwens ook niet. Het was echter met die stroopzucht al even eigenaardig met de smokkelzuclit. Velen, die daaraan verslaafd waren, maakti voor de bevrediging van die zucht hun leven kapot. Voor behoorlijk werk overdag ver loren zy alle geschiktheid. By nacht en ontij dwaalden zy rond, in regen en wind, koude en sneeuwjacht en verwoestten hun gezondheid. Misbruik van sterke drank ging er nog al eens mee gepaard. En wet is nu eenmaal wet, tegen overtreding wordt streng gewaakt, Zo moesten smokkelaars hun lagen en listen in werking stellen tegen over de bewakers, wat het karakter, het gemoed, de moraliteit van velen ondermijnt. Zeer zeker is de uitwer king altijd niet even erg. Het geval van Toon behield zyn humoristische kant, ondanks zyn verslaafdheid. Wellicht is dat zyn gelukkig gesternte geweest. Tenmins te ik weet wel, dat hy op gevorderde leeftijd getrouwd, toen niet voel meer op stropen uittrok. Op een keer zat de boswachter Toon achterna. En Toon liep, wat hij lopen kon. De boswachter had al zo lang op Toon geloerd en had zich nu vast voorgenomen, hem deze keer te pakken. Ofschoon de maan scheen, was de boswachter niet voor do volle honderd percent verzekerd, dat hij Toon voor zich had. En hels, dat hij misschien die bliksemse stroper deze keer weer niet te pakken zou krijgen, riep hy den vluchteling hard ?an 13 October 1888 Tot Rector te Mersolo werd benoemd de Weleerw. Heer C.A.G. Otten Kapelaan te Wanssum. Tot Kapelaan te Venray de Weleerw. Heer JJ. Gitmans, kapelaan te Blerick, Op 5 October vertrokken enige Zusters uit Jeruzalem om te Frank fort een nieuw pensionaat te beginnen. Op 3 October ontstond bij de her bergier G. Maas te Oostrum brand De schade bedroeg 1300 gulden. De jaarwedde van de Secretaris der Gemeente Wanssum werd vast- geteld op f 200. op de loop gegaan was, behalveDó kos wisse sneje"!, ook wel: „Uên haai gennen tied mer!" In die tyd grapte en lachte het Venrayse volk toch graag. En velen deden niets liever dan iemand er tussen nemen, Ik heb sclijjt an de moppen, as ik het leven mer behou Ik herinner my nog heel goed, dat in myn kinderjaren op de kermissen in Venray en op alle feestdagen van Onze Lieve Vrouw in Oostrum Piet Mop geregeld met een kraampje stond, Men zei toen, dat hy al over de negentig jaren oud was. In zyn huis aan de varkensmarkt hield hy ook een snoepwinkel. Maar veel snoep- centen kregen de Venrayse kinderen in die tyd ni.et. Gelukkig voor Piet Mop werden er veel kermissen ge vierd, in de kom en in alle gehuchten. Daarby kwamen dan nog de Lieve Vrouwendagen in Oostrum met de processies en groepen bedevaartgan gers. Zo kreeg Piet Mop nog al wat extra gelegenheden voor zijn negotie. Hy had de naam „beestig riek" te zijn. Vermoedelijk volksfantasie, zoals van dat soort van het peperkoeken huisje. Dat kraampje van Piot Mop bestond slechts uit een paar planken op twee schragen. Daarop stalde hy zyn koop waar uit, allemaal ééncents snoep goed, babbelaars, suikerpinnen, anijs- bollen en moppen. Arglistig gluurde hy dan rond, of geen bengel er op loerde, een mop ol een suikerpin van zyn kraampje te gappen. De lekker nijen lokten immers ook allen, die .geen snoepcenten hadden, ja, mis schien die nog erger dan de jongens, die wel wat op zak hadden. By de grote mensen is het precies zowie geen cent meer heeft, verbeeldt zich, dat liy het zonder bier of een borrel en een doosjo sigaretten onmogelijk stellen kan. Alios wat men van Piot Mop wist te verhalen, werd nog in vee! ergero mate toegeschreven aan zyn vader Jan Mop, die hetzelfde bedryf had uitgeoefend. Hetzy de overleveringen sterk gekleurd waron of niet, men verzekerde in ieder geval, dat Jan Mop zyn leven in gevaar zou hebben gebracht om een ééncentsmop. Maar dat was dan toch wel heel anders uitgevallen, toen het er op aankwam Tydons de Belgische Opstand van 1830 haalden een paar snuiters een grap met Jan Mop uit by gelegenheid van de Venrayse kermis. Limburg had nooit by „Holland" gehoord. (Die geschiedenis vertel ik een andere keer wel). Maar in 1 s 15 had het Congres van Weenen (die historisch befaamde fuifparty!) België met de noordelijke Nederlanden tot één koninkrijk verenigd. In officiële zaken ging in het Venrayse Land alles 'op zyn Belgisch. Brieven over onderwijs zaken aan myn grootvader Joannes Deenen uit Hasselt in de Franse taal, gemeentetekeningen in francs, enz! 'f verdrong er zich omheen, begerig naar al dat lekkers. Jan Mop had het overdruk met handen en ogen om de centjes te beuren en de lang- vingers van zijn zoete schatten af te weren. Daar opeens begon iemand van het complot te roepen „De Hollender, de Hollender!" Al het kermisvolk er vandoorHet was een paniek. Ook Jan Mop vlucht te en liet zyn dierbaar kraampje zelfs in den steek. Maar de jeugd had lak aan de komst van d? „Hollender'', viel halsoverkop op de zoetigheid aan. E6n van de snuiters van het com plot, die natuurlijk ook maar was blyven staan, schreeuwde Jan Mop achterna „Jan, de moppen!" Maar Jan riep terug: „Ik heb scbyt an de moppen, as ik het leven mer behou Het had hem zijn hele kraampje met snoepgoed gekost, maar hy had het leven behouden "Wat nood dus? De geleden schade kon hersteld worden. Binnen het uur wist iedereen, dat het „maar flauwe kul" was geweest om Jan Mop er tussen te nemen. Of er toen gelachen en kermis gehouden werd Het gezegde van Jan Mop bleef in de Venrayse taal bestaan als de uit drukking van een wyze levensles. Dikwyls hebben de mensen tobberijen over tegenspoeden van zich afgezet door de gedachte, die vervat is in do woorden van Jan Mop. Als men niet denkt aan de dode letter, maar aan de levendmakende geest, dan zeker heel wy"s Op Woensdag 1 October werd door de fokvereniging „Eensgezindheid" te Venray Heide een jongveekeuring gehouden in de boomgaard van de Wed. M. Claessens te Leunen. Ondanks het slechte weer werden 115 stuks joDgvee aangevoerd, terwijl ook de belangstelling aanmerkelijk groter was dan in de vooraf gaande jaren. De uitslag is als volgt Rub. I Vaarzen ïx afgekalfd, geb. voor 1 September 1949. ia Doortje 2 van J. Hendrikx; ib An na 31 van J. van Dyck; icTruusvan W. van Rens; 2a Roosje 3 van M. van Kempen; 2b Leida 12 van Jos Geurts; Kleine goede rubriek. Rub. II Vaarzen ïx gekalfd gebo ren na 1 September 1949. ia Toosje 4 van M. van Kempen lb Mina van P.A. van Dyck; 2a Siska 1 van J. Slangen; 2b Riky 3 van J. Hendrikx; 2c Etta 2 van Wed. H. Claessens; 2d Rika 1 van Geb. Loonen; 2e Bloem 4 van G. Geelen; 3a Netje 16 van J. Hendrikx; 3 b Bertha 3 van W. van Rens. Goede rubr. met goede kopnummers. Rubr. III Vaarzen geboren voor 1 Januari 1950. ia Nelly 3 van Wed. M. Claasens; ïb Annie van J. v.d.Berg. Toosje 1 Gebr. Loonen; 2a Roosje 4 van M. van Kom- >en; 2b Roosje 19 van E. Michels. Kleine goede klasse vaarzen. Rubr. IV Vaarzen geboren tussen 1 Jan. '50 en 1 Mei 1950. ia Aaije 3 van J. Derikx; ïb Roosje 20 van E. Michels; ie Lena 1 van J. Derikx; ld Doortje 3 van J. Hendrikx; ie Annie van Wed P. Loonen; 2a Anna 32 van J. van Dijck; 2b Mia 2 vau Jos Loenen; 3a MiDa 1 van J. Slangen; 3b Nelly 7 van P. Goumans. Zeer goede rubr. met heel soortige kopnummers. Rubr. V Vaarzen geboren tussen 1 Ik heb nog veel geschriften uit die tyd van Joannes Deenen in myn bezit. België kwam in opstand. Vonlo is toen nog door Belgische troepen belegerd. De „Hollanders" waren Limburg niet goed gezind. Jan Mop stond met zyn kraampje op de markt in Venray. De jeugd ia Rika 4 van H. Willems: lb Anna van H. Willems; 2a Anna 1 van H. Claessens; 2b Martha 4 van J. Wil lems; 2c Greta 3 van L. van Osch;* 3a Doortje 3 van P. Goumans; 3b Lizr 15 van W. van Rens. Rubr. goede vaarzen met 2 beste kop- nnmmers. Wacht eens evenl Het geld voor zulke dingen kunt U toch verdienen, want dat is géén kunst en géén moeite. Drie, vier gulden of méér eigen geld per maand kunt U zeker hebben van De Gruyter's cassabons. 't Zou toch al te gek zijn als U daarvan niet profiteerde! U kunt best begrijpen, dat De Gruyter 10°/o korting geven kan. Grote bezuinigingen dank zij eigen fabrieken en méér dan 360 eigen winkels maken dat mogelijk. Iedereen wie maar wil kan van De Gruyter's cassabons profiteren. EDELJAM Oranje Marm. Framb.-Bessen Aardbeien pot 78 ct pot 95 ct. pot 95 ct. HüiSHOUDJAM Appel-Pruimen Pruimen App.-framb.-bess. pot 50 et. pot 60 ct. pot 60 ct. Aardbeien Gember Kersen Abrikozen 8osbessen Frarnb.-Bessen Reine-Claude Bramen pot 78 ct. pot 73 ct. pot 78 ct. pot 78 ct. pot 78 ct. pot 74 ct. pot 74 ct. pói 74 ct. Appel-Aardbeien pot 60 ct. Appel-Kersen pot 60 ct. Alléén De Gruyter geeft 10°/o korting op alle artikelen, behalve suiker, zout en soda. Royale afschenk is opvallend In talloze gezinnen van Neder land wordt op hot ogenblik een Engelse tliee geschonken. Men weet, dat de Nederlandse huisvrouw op hot gebied van thee haar eigen wensen heeft en in de regel weinig op een „buitenlandse", een andere theesmnak is gesteld. Met de Engelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van thee-proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee, Engelse melange, in Nederland heeft gebracht (tegen de prys van 76 cent per pakje I), is het opvallend hoe sterk het aan trekkelijke groene pakje in de winkels wordt gevraagd. Men kan deze overgang naar Pickwick Thee toeschrijven aan 2 redenen. In de eerste plaats is Pickwick Thee opvallend krachtig en geurig. En buiten dien heeft deze Engelse melange een buitengewoon ry'ke af schenk iets, dat in onze dagen weer behoorlijk meetelt. Ingezonden mededeling Ruhr. VI Vaarzen geboren tussen 1 Aug. ,50 en 1 Dec. 1950. ia Toosje 3 van U. van Rens; ïb Albertha 2 van Wed. H. Claessens; ie Jo 2 L. van Osch; ld Elly 2 J. Slangen; 2a Drika 2 van Jos Loenen; 2b Truuske 3 van E. Michels; 2c Mina van P. Loenen; 3 Tonie 1 van L. Osch. Vry goede rubriek met voldoend soortige kopnummers. Ruhr. VII Vaarzen geboren tussen 1 Dec.'50 en 1 Maart '51. ia Mia 4 van J. Hendrikx; ïb Trui 4 van H. van Ryswijck; ïcBetsie van P.A. van Dijck; 2a Amalia 12 van H. Camps; 2b Netje 17 van J. Hendrikx; 3 Miesje 14 van H. Camps. Voldoende rubriek met goede dieren aan de kop. Rubr. VIII Vaarzen geboren tussen Maart '51 en 1 Mei '51 a Mina 9 van G. Geelen; ïb Cuna van P. Goumans; ie Drika 1 van J, Slangen; 2a Bertha 10 van Gebr. van MeyeJ; 2b Roosje 6 van Gebr. van Meyel; 2c Carlien van J. Slangen; 2d Colly 6 van J. Hendriks; 3a Truus van M. van Kempen; 3b Tonny van W. Willems. Behoorlijk goede rubriek met best kopnummer. Rubriek IX. Pinken geb. tussen 1 Mei en 1 Juli 1951. ia Nelly van W. van Rens; ib Drika van P. van Lipzig; ie Bet je 2 van J. Slangen; id Marthas van J. Willems; 2a Rika 5 van P. Loenen; 2b Trunsl van J. Geurts; 3 a Annie I van J. van Wylick; 3b Gerda 4 van Jos. Geurts. Goede rubriek met goedsoortige dieren aan de kop. Rubriek X. Pinken geboren tussen 1 Juli en 15 September 1951. ia Nelly 4 van wed. M. Claessens; ïb Treesje 3 van H. Claessens; ie Tini 6 van H.van Ryswijck; idDora2 van L. van Osch; ie Toosje 2 van Gebrs. Loonen; if Nelly 3 van W. Willems; 2a Anna van G. Geelen; 2b Paulina 3 van J. Slangen; 2e Drika 2 van J. van Wijlick; 2d Drika 3 van Jos. Loenen; 3a Mietje 8 van W. van Rens; 3b Mina 11 van G. Geelen; 3c Cólly 7 van J. Hendrikx. Zeer goede rubriek met behoorlijke uniformiteit en beste kopnummers. Rubriek XI. Pinken geboren tussen 15 September en 1 November 1951. ia Trui 5 van H. van Ryswijck; ib Mary'ke 2 van we'd. P. Loonen; ie Sjoerda 8 van Gebrs. van Meyel; ld Aaltje van P. Loenen; 2a Lena 4 van Th. Jacobs; 2b Elly van Jos. Litjens; 3a Lena 5 van Th. Jacobs; 3b Riek van H. Claessens; 3c Beatrix van P. Arts; 3d Mina 3 van P. Arts. Goede da machina van kwaliteit Melotte ploegen verschillende modellen Aardappelsorteerders, fijn zevend, Iichflopend Bietensnijders Vleeshouwers 5-6-7 messen Kunstmeststrooiers rol- en schotelstrooiers Hakselmachines hand- en riemkracht Mulders spaarketels veilig, zuinig, eenvoudig Stalwagens met ijzer- en luchtbandwiel Uit voorraad leverbaar Nog voordelige pryzen Machinehandel-Smederij Telefoon 485 rubriek met beste kopnummers. Rubriek XII. Kalveren geb. tussen November en 1 December 1951. ia Paula van Gebrs. van Kempen; ïb Roosje 3 van wed. M. Claessens; ie Toos 4 van Jos. Geurts; 2a Truus 3 van H. Claessens; 2b Roosje 3 van Gebrs, Loonen; 2c Greta 2 van H. Coopman8. Zeer goede rubriek met extra soort. Rubriek XIII. Kalveren geb. tussen 1 December 1951 en 15 Januari 1952. ia Corrie van Jos. Litjens; ibBetje3 van Joh. Loonen; ie Anna 35 van J. van Dyck; 2a Amalia 13 van H. Camps; 2b Anna 36 van J. van Dyck; 2cBet- sie 2 van P. A. van Dyck; 3a Truus 1 van J. van Dyck; 3b Toosje 1 van Kind. Loonen; 3c Miesje 15 van H. Camps. Beste rubriek kalveren. Rubriek XIV. Kalveren geb. tussen 5 Februari en 1 April 1952. 1 Agnes van Kind. Custers; 2-a Tini 7 van H. van Ryswijck; 2b Netje 19 v. J. Hendrikx; 2c Albertha 7 van J. Willems; 2d Netje 18 van J. Hendrikx. Kleine behoorlijke rubriek kalveren. Rubriek XV. Kalveren geboren na 1 April 1952. 1 Sientje I van J. Slangen; 2d Truuske 5 van E. Michels; 2b Mia 4 van Jos. Loenen. Kleine rubriek goed soortige kalveren. De Jury had hoge verwachtingen van het jongvee uit de fokvereniging „Eensgezindheid". Vooral de jongere rubrieken hebben hunne verwachtin gen nog ver overtroffen. Deze twee t étende merken alleen by

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6