Op bezoek in de Vredepeel De varkenspest Venrav's grootste industrie De toekomst van de moderne stal? Ia gebruikneming nieuwe Ambachtsschool Zuur afscheid Jongveekeuring Oirlo - Castenray De nodige revisie ORGELHOEKJE Hoe dit te voorkomen BEL BIJ BRAND 392 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 No 39 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFJfRI AH VOOR VFNRAY FN OM*5TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. AB0NNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 W CrEilVoLf AU V UVJIV V I HITI UlïlO 1 KCIVDIH PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Er liep eens een oud karrespoor, dwars door de Peel van Venray naar Deurne, midden door onafzienbare vlakten van heide, veen en moeras. Slechts een enkel mens zag men er, een klottesteker, een jager, een scheper; voor de rest was het er stil en onvrucht baar. Dat „eens" is een dikke veertig jaren geleden. Nu wonen en werken er mensen, staan er schone boerderijen, graast er vee en duiden korenmijten op een rijke oogst. Nu is die onafzienbare vlakte doorkruist met rechte wegen, staan er bomon en heggen. Nu ligt er een dorp Ysselsteyn en we vinden dat heel gewoon... Daaraan moesten we onwillekeurig denken, toen Venray's Vroede Vaderen en wat persmensen Zaterdag j.l. een bezoek brachten aan de Vredepeel. Ook hier eens een onafzienbare vlakte heide, met een enkel struikje en een fietspad. Dat „eens" is nog geen jaar geleden. Nu liggen er 350 ha vruchtbare grond zaai klaar. Na zes, zeven eeuwen van ruzie en herrie, heeft men de handen ineen geslagen en ging op 15 November 1951 de eerste schop de grond in om 800 ha grond te gaan ontginnen, waarop een veertigtal boerderijen kunnen gebouwd worden. Een vyf-jaren-plan, werd toen ge- zegd. Maar op 15 September jl. waren ruim 350 ha ontgonnen en stond op een bijna 200 ha de seradella al kniehoog. Elfhonderd mensen, hebben in dit afgelopen jaar gevochten met de grond en hem overwonnen. Dag en nacht draait de zware tractor over de ontgonnen stukken, om te ploegen en te schijfeggen en hem klaar te maken voor de eerste rogge-zaai. De mensen van de Gront- my weten te vertellen, dat volgend jaar om dezé tijd, de hele Vredepeel een vredig einde gevonden zal hebben. Dan zijn 800 ha vruchtbare grond heroverd. Venray's grootste industrie Uw verslaggever is geen boer, hij kan ternauwernood zijn eigen tuintje vrij houden van onkruid, maar zelfs een leek als hij kan hier midden in die Vredepeel zien, welk een groots werk hier wordt verricht. „Venray's grootste industrie" werd eens smalend gezegd over de Vrede peel, maar er zullen weinig industriën zijn, die zulk een pracht werk ver richten. 800 ha, een enorme rijkdom in een land, waarin de boerenjongens vechten om een lapje grond. Veel is er reeds geschreven over de Vrede peel, jarenlang is er gevochten om eindelijk met de ontginning te kun nen beginnen, maar nu het werk met een dergelijk snel tempo gereed gaat komen, nu gaat men denken aan de toekomst. Hoe zal het er daar achter Merselo over dertig, veertig jaren uitzien Wegen zijn aangelegd en zijn al aanbesteed voor een verhard wegdek, fietspaden zijn in aanleg, midden door de bossen; bruggen worden er gebouwd en iedere week opnieuw worden nieuwe percelen by de reeds ontgon' nen gevoegd. De seradel staat in bloei, wordt gemaaid en ondergeploegd, waterlossingen worden aangelegd, stuwen gebouwd en overal werken mensen aan het grootste ontginnings werk' van Nederland, de Vredepeel. Elfhonderd hier samengekomen door de nood der tijden, maar dank zy hun werk zullen vijftig gezinnen niet behoeven te emigreren, worden heide en dorre grond, vruchtbare akkers en weiden. We kunnen iedereen aanbevelen hier eens te gaan kijken, dit werk eens te gaan zien, nu in de herfst, als de wolken jagen over deze vlak ten, waar in de verte de kip wagentjes piepen, er. het driftig tokken van de diesel klinkt, die de groene vlakte seradel doorsDydt niet zyn zware ploeg. De boer zal dan de grond bekijken, en zien dat het meevalt en d6 burger zal begrijpen, dat er veel gebeurt in zyn gemeente, waar hy geen weet van heeft. Venray's grootste industrie. In de laatste halve eeuw heeft de gemeente meer dan vierduizend ha grond ont- gonnen, er zijn gemeenten in Neder land, die in hun geheel nog geen «1000 ha groot zyn. We vinden dat gewoon en uitge zonderd wat belanghebbenden, interes seert het ons weinig, wat er achteraf in de Peel gebeurt. Cijfers hebben we al menigmaal gegeven. Van de 860 ha, die de Vredepeel groot is, is reeds 320 ha ontgonnen. Met serradel zjjn ingezaaid iso ha. In het najaar van 1951 of in het komende voorjaar worden 300 ha ingezaaid met rogge en haver. Voor bosaanleg heeft men ongeveer 35 ha gereed. Tien kunstmeststrooiers zor gen dat de ontbrekende meststoffen zo spoedig mogelijk in de grond komen. De 3.5 millioen, die uitgetrokken is voor deze ontginning, beginnen dus al vlot te krimpen. Wat niet krimpt is het aantal DUW arbeiders, dat hier te werk is gesteld. Men heeft bij de plannen makerij rekening gehouden met ge middeld 500 arbeiders en men vreesde dat men dit aantal niet zou halen. Intussen zyn er verschillende weken geweest, waarin 1300 mensen daar tewerk waren gesteld. Zo is het geen wonder, dat men nog geen twee jaren nodig heeft voor de ontginning van de Vredepeel, waarvoor men 5 jaar „gepland" had. Dat dit voor dé Gemeente Venray op financieel ter rein moeilijkheden met zich brengt, valt te begrijpen. Maar deze moeilijkheden kunnen overwonnen worden. Wat echter niet overwonnen schijnt te kunnen worden is de opbouw van boerderijen, niet alleen de woonhuizen, maar ook de bedrijfsgebouwen. Reeds jaren is men hierover aan het vechten en ofschoon in de Zuider zeepolders wel gebouwd wordt, is het hier schijnbaar onmogelijk, indien tenminste de gemeente en de toe komstige boer niet overdreven grote offers brengen. We kunnen hier kort over zyn, reeds meermalen hebben wij er op gewezen, dat het toch wel eigenaardig is, dat wat elders wel kan, hier niet mogelijk is, maar intussen zit de gemeente er mee. Daar zy hier in geen geval dezelfde regeling wil doorvoeren als in Peel- plan Zuid een regeling, die kippen- hokgevallen tot resultaat heeft moet zij nu ook voor boer gaan spelen en zelf dit geweldige gebied in exploitatie brengen. En dat terwy'1 tientallen jonge boeren maar wachten en wachten Trouwens deze snelle ontginning van de Vredepeel brengt nog andere problemen. Wat gaat er gebeuren als over een jaar de Vredepeel klaar is. Waar bly ven we dan met de mensen, die hier gewerkt hebben. Zo is het geen wonder dat men nu al kykt naar het stuk tussen de Vredepeel en de Deurneseweg en het stuk van Ysselsteyn tot de Deurnese weg, de laatste resten Peel, die Venray nog heeft. De plannen hier voor zyn al in een vergevorderd stadium en hierover zal binnenkort wel meer te vertellen zijn. Maar dan is Venray ook aan het einde van zyn ontginningen en ligt er een stuk sociaal werk achter ons, waar weinig gemeenten in den lande op kunnen bogen. Dan heeft Venray minstens een derde van zyn grondgebied vrucht baar gemaakt, nieuwe kerkdorpen geschapen en vele gezinnen een kans geboden op een behoorlijk bestaan. Venray's grootste industrie heeft velen werk gegeven en een goede kostwinning. De mogelijkheden wor den echter iedere dag kleiner en men zal langzaam maar zeker moeten omschakelen. Hoe dat leert U elders in dit blad. Wy denken wel eens, dat de Hol landse boer moderne opvattingen en methoden heeft en een voorbeeld is voor zyn collega's in andere landen. Misschien is dit terecht, als men zyn open op het Zuiden gericht houdt, maar de Scandinavische landen hebben mede door de gunstiger positie tijdens de oorlogsjaren, een belangrijke voor sprong op ons verkregen. Wanneer men bijvoorbeeld een kykje neemt in een Zweedse veestal, zoals onlangs in de buurt van Malmö in bedrijf is gesteld, komt men tot de conclusie, dat men hier in de loop der jaren het ideaal, dat iedere veeteler op het gebied van arbeidsbesparing, mestverwerking en melkproductie koestert, heeft bereikt. Het Hollandse spreekwoord „De cost gaet voor de baet uit" heeft de eige naar van dit bedryf in practyk ge bracht. De gehele stalvloer, niet alleen onder het vee maar ook de looppaden en mestgoten zyn belegd met een aan eengesloten laag rubber, ook de wan den zyn hiermee tot manshoogte be kleed. Dit maakt het mogelijk de zindelijkheid tot het uiterste op te voeren en te handhaven; in geval van besmettelijke ziekten is desinfectie zeer gemakkelijk. Natuurlijk is deze rubbertoepassing in zijn allermodernste vorm kostbaar en momenteel nog slechts op zeer kapitaalkrachtige bedrijven mogelyk. De practische resultaten, die in deze nieuwe stalaanleg worden be reikt, zyn echter zo opvallend, dat ook de veehouder, voor wie dit voor lopig nog een toekomstideaal moet blijven, er met enthousiasme kennis van zal nemen. Naast deze modernisering in aanleg heeft men ook de nieuwste snufjes op het gebied van melkhygiëne en mestverwerking in praktyk gebracht. Deze kenmerkende verbeteringen in de stal van de toekomst hopen wy later uitvoeriger te bespreken. Men is aan de nieuwe Ambachts school volop aan het werk om zeker de bovenverdieping voor 15 October klaar te krijgen. Dan beginnen de nieuwe avondcursussen en men zou graag hebben, dat deze in de nieuwe school onderwezen kunnen worden. Het betreft hier een 120 leerlingen, die op de avondcursussen theorie krijgen in de vakken metselen, tim meren, stucadoren, machine-bankwer- ken, electriciteit, automontage, lood gieterij en schilderen. Is men eenmaal met de cursussen op dreef dan hoopt men ook gezellen- cursussen te kunnen geven, alsmede lessen voor het toelatingsexamen der M.T.S. en by voldoende deelname tevens de aannemerscursus. Zijn de avondcursussen onder dak, dan verhuist langzaam maar zeker de dagschool. Dan is de bankwerkery het eerst aan de beurt voor verhuizon, waarvan in het nieuwe gebouw 2 eerste klas sen en 2 tweede klassen zullen les krijgen. In totaal betreft dit 100 leerlingen. Tenslotte gaan dan de timmerklassen, waaraan in totaal 45 jongens deelnemen, naar de St. Jozef straat. Zowel de. bankwerkery als de tim merklassen zyn de dagcursussen. Zijn de machines eenmaal overgeplaatst dan zal ook in de avondcursussen voor zover nodig praktyk gegeven worden. Maar voor het zover is zullen we wel 1953 schrijven. Intussen kan zelfs een leek zien, dat deze nieuwe ambachtsschool wel een hele verbetering is, met het noodgeval, waarin leerlingen en leraren zich nu al verschillende jaren hebben moeten behelpen, zelfs zo, dat men op het ogenblik met ploegen moet werken. Frisse ruime klassen, geheel up to date ingericht met de nieuwste snufjes op technisch gebied zullen dan een heel andere sfeer scheppen en men zal eindelijk eens wat ruimte bykry- gen, ruimte waarnaar men nu zit te snakken. Intussen werken de jongens zelf hard om de cantine-inrichting bekos tigd te krijgen en nodigen iedereen, uit maar eens een gokje te maken. De oorlogsgetroffenen hebben het nooit erg op Prof. Lieftinck begrepen De kwestie van 't herstel der ma teriële oorlogsschade is voor hen en dat is een aanzienlijk percentage van de Noord-Limburgse en Brabantse be volking steeds een ware lijdensweg geweest. Tot overmaat van ramp lijkt het, alsof de minister, alvorens zyn steek met de fez te verwisselen, de oorlogs getroffenen ten afscheid nog even extra heeft willen irriteren door in de Staatscourant van 27 Juni een regeling te doen afkondigen, die de verontwaardiging heeft gaan maakt van de Federatie van Stich tingen voor Oorlogsgetroffenen. Deze heeft zich dan ook prompt met een uitvoerig gemotiveerd protest tot de leden der beide Kamers gericht. In afwijking van het oorspronke- kelyke wetsvoorstel heeft de minister eindelijk en ten lange laatste aan de eis van de Kamer toegegeven en in artikel 72, lid 5 de Wet op de Mate riële oorlogsschade een meer bevre digende regeling neergelegd inzaxe bedryfsuitrusting en bepaalde bedrijfs panden. Hierdoor ontstond voor deze schade- categorieën in plaats van de crediet- mogelijkheid in artikel 71, lid 3, ook een regeling voor aanvullende bij dragen a fonds perdu. In lid 11 van artikel 72 werd de mogelijkheid geschapen in een zeer beperkt aantal gevallen wanneer het namelyk absoluut onnodige uit keringen betrof de aanvullende bij drage te weigeren, dus uitdrukkelijk by wijze van uitzondering. Toen echter het ontwerp kracht van wet had gekregen, bleek de minister aan artikel 72, lid 5, een interpretatie te geven, waardoor de bepaling een nog beperkter strekking kreeg dan die van het voor de Kamer onaan vaardbare artikel 71, lid 3, uit het oorspronkelijke ontwerp. Twee jaar nadien terwijl de ge troffen bedryven dus maar weer rustig konden blijven wachten kwam er een uitspraak van het Scheidsgerecht voor de Oorlogsschade, die de minis ter volkomen in het ongelijk stelde. Niettemin zyn de regelen, die de minister ter uitvoering van artikel 72, lid 11, in bovengenoemde Staats courant heeft gepubliceerd, zodanig van tekst en strekking, dat ze de uit werking van artikel 72, lid 5, op de meest radicale wyze schijnen te willen beperken. Terwijl men, zoals boven is ge bleken, met artikel 72, lid 11 bedoelde een uitzonderingsmogelijkheid te scheppen, wordt thans de toepassing van die uitzondering tot regel en de uitkering volgens artikel 72, lid 5 en volgende, tot uitzondering. In plaats van de opzet, de absoluut onnodige uitkeringen te vermijden, komen volgens de thans gestelde regelen slechts de „super-noodzake lijke" uitkeringen tot stand en bly'ven dus in vele gevallen de „maar ge woon" absoluut noodzakelijke uit- Op 23 September j.l. werd door de plaatselijke fokvereniging „Vooruit" de j aarlij kse j ongveekeuring gehouden. De deelname en belangstelling was zeer goed. Uitslagen Rubr. 1 Melkvaarzen geb. 1948—'49. ia Liza, van G. Peter 1; ïbCorry, van H. Linders; ie Laura, van B. Janssen, id Nelly, vanP.J. Rongen; 2a Bertha, van P. Rambags; 2b Truus, van P.J. Swinkels, 2c Mientje, van P.J. Swin- kels; 3a Juliana, van Gebr. Friezen; 3b Toosje, van J. Willems; 3c Bertha, van W. Smits. Rubr. 2 Vaarzen, geb. van 1 Jan. tot 31 Mrt. 1950. ia Cobie, van PJ Steeghs; ib Aafje van M. Dinghs; ie Anna, van P. Ram bags; id Tiny, van P. J. Rong««$ 2a Roosje, van P. J Rongen; 2b Joke. van A. Maesen; 3a Betsie 3, van Jos Geerets; 3b Ansje 3, van J. Willems; 3c Martha, van H. Creemers. Rubriek 3 Vaarzen, geboren van 1 April tot 30 Sept. 1950. ia Jaantje, van M. Dinghs; lb Mia, van L. Geürt8; ie Leent je, van M. ld Mina, van ThStrybos; ie Jeanneke, van P. J. Swinkels; 2a Irene 2, van J. Willems; 2b Antonia, van B. Jans sen. 2c Bertha, van B. Janssen. 3a Roosje, van P.J. Steeghs; 3b Antonette, van B. Janssen 3c Anny van P. J. Swinkels. Rubr. 4, Vaarzen geb. van 1 Oct. t0C 31 Dec. 1950. ia Marietje, van Jean Friessen; ïb Anna, van L. Claessens; 3a Netje, van L. Classens; 3b Mina, 7an J. Phiiipsen. Rubr. 5 Pinken geb. van 1 Jan. tOt 31 Mrt. 1951 ia Nelly van H. Linders; ïb Antje, van P. J. Steeghs; ie Gerry, van L. Willems- id Lena, van J. Phiiipsen; 10 Gerrie van P. Verstegen; 2a Dien, van M. van Ryswyck; 2b Nelly, van G. Peeters; 2c Thea, van Th Buddi- ger; 2d Anna, van P. Rambags; 3a Anny, van Gebr. Friessen; 3b Aaltje, van Gebr. Friessen. Rubr. 6 Pinken geb. van 1 April tot 30 Juni 1951. 1 Roza, van M. Dinghs; 2a Dina, van Gebr. Friessen, 2b Betje, van G. Classens; 2c Kaatje, van M. Dinghs; 3a Roosje en 3b Tonia, beiden van Gebr. Friessen. Rubr. 7 Pinken geb. van 1 Juli tot 31 October 1951. ia Rosalien, van H. Linders; ïb Mietje, van P. Steeghs; ie Juliaantje, vanG. Classens; 1 d Rosalien, van J. Phiiipsen 2a Rosalien, van K. Willems; 2b Nelly, van H. van de Pasch; 2c Tonny, van G. Verstappen; 2d Hetty van P. Ron gen; 3a Annemieke, van P. Rongen; 3b Jo 1, van G. Peeters. Rubr. 8 Pinken geb. van 1 Nov. tot 31 Dec. 1951. ia Marie, van P. Janssen; lb Mia, van H. Creemers; 2a Nelly, van A. Seykens; 2b Tonny, van G Peters; 2c Mia, van Jos Dircks; 2d Riky, van P. Rambags. Rubr. 9 Kalveren geb. in Jan 1952. ia Hermana, van B. Janssen; ïb Paulien, van C. Hesen; 2a Anna, van H. Linders; 2b Gonny, van G. Peeters. Rubr. 10 Kalveren geb. in Febr. '52 ia Catrientje vanH.Linders; ïb Siska, van Th Nelissen; 2a Tiny, van G. Peters; 2b Mientje, van Th Nelissen. Rubr. 11 Kalveren geb. in Mrt. '52. ia Truus, van P. vd Ven; ïb Riky, van M. v Ryswyk; ie Toke, van H. Linders; Nelly, van P. Verstappen; 2a Bertha, van P. Rambagsf 2b Cobie, van P. Steeghs; 2c Joke van A. Maes- 8en; 2d Gerry van H. Rambags; 3a Doortje, van J. Vissers; 3b Nelly van G. Peeters; 3c Fientje, van A. Seykens. Rubr. 12 Kalveren geb. in Apr.'52 ia Gertje, van M. Dinghs; lb Juliana, van Gebr. Friessen; ie Bertha 1, van H. Nabben; id Pollie, van M Dinghs; 2a Roosje, 2b Anneke, beiden van Gebr. Friezen. Rubr. 13 Stieren geb. in Juni '52 2 Gerrie's Paul, van Kind. L. Geurts. Rubr. 14 groep van een eigenaar minstens 3 Stuks. 1 H. Linders, °a P. Rambags, 2b G. Peeters. Rubr. 15 groep van een eigenaar minstens 5 stuks, ia M. Dinghs, ïb P. Steeghs, 2b B. Janssen. De jury was vol lof over 't aange boden materiaal, 'n Terugblik werpend op voorafgaande jaren was er een goede vooruitgang te zien, vooral de jonge rubrieken. Een machine moet geregeld nage zien worden, anders zal ze al gauw niet goed meer werken. Het stof en vuil dat niet tydig wordt verwijderd, hoopt zich op tussen de assen en doet de machine tenslotte vastlopen. Zo is het ook gesteld met de motor in ons, met de ziel, waardoor we leven en werken. Het stoffelijke, dat ons al te zeer in beslag neemt, doet ons het hogere vergeten, om nog niet eens te spreken van het vuil dat verwijderd moet worden. Een geregelde revisie is nodig, zo nu en dan ook een grondige revisie, opdat onB leven zo goed mogelyk aan Gods verwachtingen zal beantwoorden. Maakt eens een retraite mee, dat kan een grondige revisie worden, dat kan van U een gelukkige mens maken, een blijmoedige christen. Een retraite kost geld, natuurlijk, maar het brengt ook volop z'n rente op, heerlijke vruchten. Van 31 October (Vrijdagavond) tot Maandag 3 November is in Venlo een retraite voor mannen, ook voor onge- huwden; het is geen K.A.B.-retraite, geen Middenstandsretraite, maar een Parochieretraite. Denkt er eens over na. En als ge er iets voor voelt, geeft U dan zo spoedig mogelijk op of vraagt inlich tingen bij de propagandisten, of anders bij Pater Domitius. keringen achterwege. Kort en goed komt het hierop noer, dat degenen die pienter en hard ge- werkt hebben minder gunstig behan deld zouden worden. Wy zoeken geen spijkers op laag water, maar kunnen ons toch niet onttrekken aan de in druk, dat hier weer het onhebbelijke socialistische nivelleringsaapje uit de mouw komt. Wy kunnen ons dan ook volledig verenigen met de conclusie van de Federatie, dat de getroffen bedrijven aldus worden gedwongen de middelen, welke de niet-getroffen bedrijven voor andere bedrijfsdoeleinden kunnen en noodzakelijk moeten aanwenden, te bestemmen voor het herstel der oor logsschade. Inderdaad heeft minister Lieftinck de oorlogsgetroffenen, die hy al zolang op sleeptouw heeft gehouden, op deze wijze een wel zure afscheidsgroet ge bracht. Het is te hopen, dat zyn op volger van meer respect voor de rechten der getroffenen blijk zal geven. Nu de varkenspest in steeds sterker mate optreedt en reeds duizenden slachtoffers heeft gemaakt, komt het ons dienstig voor, het volgende onder de aandacht van onze afnemers te brengen. Hoe maakt U de kans: dat uw varkens deze gevreesde ziekte krggen zo klein mogelijk 1. Koop zoveel mogelijk Uw vee voeders in papieren zakken en ontsmet de jutezakken, welke op uw bedrijf aanwezig zyn. 2. Brengt geen dieren van de markt op uw bedryf en wees voorzich tig uw bezoek aan markten en andere varkensbedrijven. De smetstof van de varkenspest kan gemakkelijk aan schoenen en kleren worden overgebracht. 3. Houdt anderen zoveel mogelyk van uw erf verwijderd. Werkt zo min mogelijk met vreemde arbeidskrachten. 4. Betrekt by 'n absoluut noodzaak, aankoop van varkens deze recht streeks van een bedryf, dat vry van pest is of waar de dieren minstens drie weken vóór de koop geënt zyn. 5. Eist dat de varkens aangevoerd worden in een wagen, welke met 3 pet. natronloog (dit werkt goed en is goedkoop) ontsmet is en waarin uitsluitend onverdachte dieren, gelijk met die welke voor u bestemd zyn, worden vervoerd, 5. Bedenkt, dat ook gezonde dieren, die in een wagen, welke zieke of van pest verdachte varkens vervoerd, worden aangetroffen, onder de bepalingen ter bestry ding van besmettelijke ziekten vallen. 7. Laat uw kostbare varkensstapel zo spoedig mogelyk door een dierenarts inenten. De onkosten wegen ruimschoots op tegen de zekerheid, dat u gevrijwaard wordt tegen ontwrichting van uw bedryf. Denkt er echter aan, dat het drie weken duurt, voor de geënte dieren onvatbaar zyn voor de ziekte. i. Legt nieuw aangekochte varkens minstens twee weken geheel apart en houdt ook alle gereed schap, voeder en dergelijke streng gescheiden van de reeds aanwe zige dieren. Zorgt voor een zo groot mogelijke hygiëne en wees voorzichtig met het vervoer van mest en andero afval. 10. Laat geen dekberen by uw zeugen toe, zonder dat u een garantie hebt, dat zy geent zyn tegen de varkenspest. Offert evenmin uw dekbeer op door hem by ongeënte zeugen toe te laten. 11. Roept by de eerste onrustbarende verschijnselen de hulp in van uw dierenarts. De ziekte is moei lijk te herkennen en uit ,zich o.m. in hoge koorts, diarrhee, slingerende gang en huidbloedin gen. Waarschuwt de Burgemees ter van uw woonplaats. 12. Beseft ook uw verantwoordelijk heid tegenover andere bedrijven, indien u onverhoopt varkenspest op uw eigen bedryf hebt. Houdt u aan do wettelijke bepalingen, welke er toe dienen ook uw bedryf zoveel mogelyk tegen de varkenspest te vrijwaren. Thans eerst het vervolg van de verantwoording: Vorig bedrag f 4186,59 Jongenstoneelclub Grote Straat f 8,00 Personeel Zuivelfabriek t 25.00 Orgelbusjes: Buitenweg, Broekweg ,Laagheidseweg, Overl. weg, St. Jozefsgesticht f 46,46 Orgelpijpjes van de Beekweg f 1,04 Uit dankbaarheid f 25.00 Een gezellig snoepdansje f 4,5» De cross-country van de Ruiterclub, die verleden Zondag wegens 't slochto weer moest worden uitgesteld, zal op Zondag 12 October gehouden worden. Op Zaterdag 18 October zal door de Toneelgroep „Hioob" een Eenactor worden opgevoerd ten bate van het Orgelfonds. Voor de muzikale omlijs ting zorgen 't dameskoor en Venray's mannenkoor. Denk aan de Orgel week van 12 tot 19 October a.s. Bouwt allen mee aan Uw orgel 1 Giro nummer 5 7 6 6 0 4 Orgelfondscomité Venray Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS MAANDAG 29 SEPTEMBER Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM DONDERDAG 2 OCTOBER Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Nachtelijke aanbidding Mogen wij U herinneren aan de nachtelijke aanbidding van Donderdag op Vrijdag. O.L. Heer verwacht U. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter alge mene kennis, dat de verordening op de heffing van Marktgeld in de ge meente Venray, vastgesteld by raads besluit van 29 Januari 1952, no. 42, werd goedgekeurd by Koninklijk Besluit van 25 Augustus 1952, no. 3 zulks tot 1 Januari 1957. Deze verordening is vanaf heden gedurende drie maanden voor een ieder ter secretarie ter leziDg neder- gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Venray, 17 September 1932. Burgemeester en Wethouders voorn. A. M.H. Janssen, Burgemeester. Patronaat gaat met ons Patronaat de richting uit. We kunnen de jongens nu meer ontspanning gaan bieden. Nu Zondag beginnen de 3 groepen op de gewone tijd. Blokfluit-el nb Jongens, ook al behoren zy niet tot het Patronaat, die onder deskundige leiding willen leren 'n blokfluit goed te bespelen, moeten nu Maandagavond om half 7 precies bijeenkomen bij het Patronaatszaaltje in de Jongens- noodschool. Ook voor de meisjes Van 25—28 October wordt voor de meisjes van Venray een retraite gegeven in Roermond. Men kan zich opgeven by de propagandisten. Loterij Kwartjesactie Uitslag trekking Serie H d.d. 22 September 1952. In Venray zyn vier prijzen gevallen, t.w.: Lot no. 4791, pr. 107 Fr. Vaske Lot no. 4799, pr. 95 L. Halmans Lot no. 8044, pr. 49 H. Hanssen Lot no. 8043, pr. 88 Jac. Tillemans Het Emigratie Op Maandag 39 Sept. a.s. zal er te Venray in hotel de Zwaan, van 2-3 uur n.m. een zitdag worden gehouden voor aspirant emigranten. Hierbij zal dan de heer W. Derks, Secretaris van de Vestigingscommissie van deL.L.T.B aanwezig zyn en kunnen alle gewenste inlichtingen betreffende emigratie worden verstrekt. Exploratie-boringen in de Peel Ter versteviging van de grondstof- fenpositie van ons land, zo lezen we in de memorie van toelichting op de begroting van Economische Zaken voor 1953, wordt het in 't algemeen noodzakelijk geacht, een diepgaand onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheden van winning en verwer king van de zich in onze bodem bevindende delfstoffen. Teneinde in- 1953 een aanvang te kunnen maken met exploratieborin gen in de Peelvelden, alsmede met andere boringen, worden hiervoor de nodige gelden aangevraagd tot een bedrag van anderhalf millioen gulden.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1