Mgr. Dr. H. A. Poels Emigratie-cursus zijn leven en zijn werken. Mensmarkten Centrale Fokveedag te Roermond WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRUIMER KWARTAAL^ fi™™ AB0NNEMEN1 s 9 millioen Marshallguldens voor landbouw en visserij Het grote belang van de SPORT ORGELHOEKJE ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 No 38 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNtKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 1.25 Buiten Vfcnray f 1.45 Achter Heerlen, met een wonder lijk mooi uitzicht op hot glooiende Zuid-Limburgse landschap, staat het kasteel Imstenrade van de Medische Missiezusters. In dit kasteel vertoefde Dr. Poels het grootste deel van zijn laatste drie levensjaren en hier werd hij gedurende zijn langdurige ziekte verpleegd. Op de eerste verdieping opent een van de vriendelijke zusters een deur voor U van een grote kamer, de kamer van de Doeter. Door de grote brede ramen heeft men een prachtig uitzicht, tussen twee heuvels door, op Heerlen, op de koeltorens van de mijnen, die dag en nacht bepluimd zijn met wolken stoom. En voor dat raam staat de grote leren stoel, waarin Dr. Poels de eerste maanden van ziekte, urenlang heeft zitten kijken naar het panorama van de Mijnstreek, dat zich daar voor hem vertoonde, in al zijn forsheid, in al zy"n grootsheid. En dan staande in die eenvoudige kamer, met het grote bureau en die grote fauteuil, gemaakt voor een reus, vraagt men zich als Venrayer af of we ooit zullen begrij pen, welk een figuur deze Venrayse zoon is geweest. Wii hier in Noord-Limburg hebben vanuit de verte het leven gevolgd van Monseigneur Doctor Henricus Andreas Poels, en hebben er dikwijls zo weinig van begrepen. En ook heden weten we er te weinig van. Zeker de jongeren onder ons, die met het begrip standsorganisatie zijn geboren en opgevoed, die zo weinig kennen van de toestanden rond de eeuwwisseling en die niet zelf gestaan hebben in de evolutie van een een voudige landbouwstreek, tot eer mijn streek, waarheen duizenden en nog eens duizenden werden gezogen, zegt het zo weinig, als men Dr. Poels een wereldfiguur hoort noemen, een groot bijbelgeleerde, een vader voor het Limburgse volk, een voorvechter, een profeet, een ziener, een pionier. Nu ook Venray naast de Mijn streek plannen beraamd om „onze Doctor" in zijn geboorteplaats te hul digen, menen wij er goed aan te doen in enkele artikelen de figuur van Dr. Poels voor onze lezers te schetsen, al moeten we direct de restrictie maken, dat de betekenis van een dergelijk figuur niet in enkele krantenartikelen te beschrijven is, integendeel, hier zyn boeken over vol geschreven en zullen er ongetwijfeld noggeschreven worden. Maar een summier overzicht van het werken en streven van deze grote zoon van Yenray, behoort toch ieder van ons te kennen en te weten. Op 14 Februari 1868 word in het grote herenhuis aan de Hofstraat een kind geboren, dat bij het H. Doopsel de namen kreeg van Henricus Andreas. Een kind van de Venrayse familie Poels, een koopmansgeslacht, dat tot in Rusland handel dreef in vee, vooral in schapen. Ook de kleine Henri scheen voor bestemd voor de handel. Hy kreeg zyn lessen op de normaalschool en was een flinke uit de kluiten gewas sen knaap, die niet terug ging staan voor een goede kwajongensstreek. Na de lagere school doorlopen te hebben, volgde hy het toenmalige gymnasium, onder welke studie hy zijn vader mededeelde, dat hy priester wilde worden. Poels ging dan naar hec groot seminarie, waar hij een serieus student was, die goed mee kon in zyn klas. Hier viel al op welk een groot gevoel voor taal en stel kunst deze seminarist had. Later op het seminarie in Roermond bleek vooral zyn voorliefde voor de H. Schrift. Daar hy er weinig voor voelde hier of daar ergens rustig dorpspastoor te worden, dacht hy er sterk over om missionaris te worden. Maar zyn oversten beslisten anders. In 1891, het jaar waarin de grote Pauselijke Encycliek Rerum Novarum gaat verschijnen, wordt Henri Poels priester gewijd. Na zyn priesterwij ding ouderen onder ons kunnen zich misschien nog herinneren met welk een feest hier de jonge priester zijn eerste H. Mis opdroeg werd Poels naar Leuven gezonden om daar te gaan studeren en later, na zijn studies, hier in Nederland op een der colleges, leraar te worden. Bijbelgeleerde Na in de aanvang sociologie be studeerd te hebben, werd het hart van de jonge student getrokken naar de Bijbelstudie. In de katholieke Sij bel wetenschap van die dagen viel nog veel werk te verrichten. Zy was ver achter by de ongelovige en andersdenkende Bijbelstudie, welke dikwijls de moderne wetenschappe lijke gegevens misbruikte om het gezag van de H. Schrift te ondermijnen. En daar konden de Katholieken niets tegenover zetten. Dit was werk naar het hart van de jonge priester. Hier moesten wapens gesmeed worden om het ongeloof ook op dit terrein te verslaan, om die ondermijnende arbeid tegen te gaan. En dus werd het studeren, studeren in Leuven, Btude- ren ook in Venray, want iedere vacantie opnieuw trok hy naar het ouderlijk huis in de Hofstraat, iedere vacantie opnieuw trok hy door het ryke natuurschoon van Yenray, waaraan heel zijn hart tot op het einde van zyn leven hing. In 1897 werd Poels doctor in de theologie op een proefschrift over het arkheiligdom in Israel. Voordien had hy al een licentiaats dissertatie uitgegeven en beide boeken trokken zeer sterk de aandacht, ook al door de vele nieuwe gezichtspunten, die hierin omtrent de studie van Bijbel te vinden waren. En dan komt de eerste grote slag. Dr. Poels, die gedroomd had profes sor te zullen worden van het groot seminarie in Roermond en daarvoor zelfs een professoraat aan de Leuvense Universiteit had laten schieten, werd niet aan dit seminarie benoemd. Men durfde het hier niet aan met de jonge Doctor, die recht op de man af zo vreesde men in Nederland ongelukken zou maken. Hij werd daarom Bijbelprofessor op het theolo- gaat van de Missionarissen van het Heilig Hart in Antwerpen, waar hy van 1897—1899 werkzaam was. Eenmaal m Antwerpen kon hy het niet nalaten in woord en geschrift van zyn idealen blyk te geven. In IS99 publiceert hy een brochure „Critiek en Traditie", waarin hy het goed recht en het grote belang van zijn wetenschappelijke overtuiging uit eenzet. Al deze publicaties werden hier in Nederland, waar men zijn oude rus tige gangetje heenslofte, niet bepaald gaarne gezien. Men was wel overtuigd van Dr Poels zijn kunnen, maar waarom nu direct een knuppel in het hoenderhok ge gooid Naast vele voorstanders had Poels ook zyn tegenstanders en daarom meende zijn kerkelijke Overheid er goed aan te doen, dezn vurige geleerde eens wat te temperen. Hij werd dus benoemd tot kapelaan in Yenlo. Hij, de Bijbelgeleerde, die intussen een Europese vermaardheid had gekregen, werd jongste kapelaan aan de Sint Martinusparochie in V6nlo. Welk een teleurstelling dit moet zyn geweest voor Dr. Poels is moeilijk te zeggen. De Doctor zelf heeft zich er eerst veel later over uit gelaten. Maar dat verhinderde hem niet zyn werk als jongste kapelaan ook met alle kracht ter hand te nemen en ook voor deze priester-arbeid zyn gehele persoon in te zetten. Intussen echter had men Rome op de hoogte gesteld van Poels doen en laten als Bijbelgeleerde, om zo een uitspraak te krijgen over Dr. Poels zyn werk. Deze uitspraak kwam. De Bybelkwestie werd in de Kerk steeds ingewikkelder en onrustbaren der. Gevaarlijke elementen trachtten in troebel water te vissen. Het was voor Rome zeer moeilijk beslissingen te nemen, die nog niet tot volle rypheid waren gekomen. Daarom stelde de paus een com missie in voor By belgeleerden, die zowel diepgelovig als up to date wetenschappelijk waren. In deze bekende Bijbelcommissie werden met de uiterste zorg, twaalf consultoren gekozen uit de gehele katholieke wereld. Onder deze twaalf consultoren stond ook de naam van Dr. H.A. Poels, jongste kapelaan te Yenlo. Een grotere en betere erkenning van zijn arbeid als Bijbelgeleerde had Dr. Poels nooit kunnen hebben, een grotere rehabilitatie was niet mogelijk. In 1902 komt Dr. Poels naar Yenray terug, om daar zyn studies en zijn arbeid als consultor van de Pauselijke Bijbelcommissie te gaan beginnen. Zoals reeds eerder is bekend ge maakt, werd met de Amerikaanse regering in princiepe overeenstemming bereikt over het vrijgeven van 30 millioen gulden van de tegenwaarde rekening voor de bevordering van de productiviteit in Nederland. Het verder overleg met de Ameri kaanse regering heeft thans geleid tot overeenstemming over de besteding van ruim 9 milioen gulden van boven genoemd bedrag voor de uitvoering van een aantal projecten, die in direcfe dan wel indirecte zin de ver hoging van de productiviteit in de Nederlandse landbouw en visserij ten doel hebben. Het grootste project, waarvoor een bedrag van f 3.400.000 wordt beschik baar gesteld, heeft betrekking op de verbetering van de cultuurtoestand van 140.000 ha landbouwgronden met relatief lage opbrengsten, o.m. rondom het IJselmeer, in de Betuwe en in Friesland. Door verbetering van de bemestingstoestand en de waterstand regeling zal het mogelijk zyn op deze gronden een verhoging van de op brengst te bereiken van 23 tot 100 pet, overeenkomende met een meer-op- In zyn jaaroverzicht op de eindles van de emigratiecursus op j.l. Don derdag gaf de leider van de emigratie cursus Kring Venray de heer P. J. Gerrits een overzicht van het wel en wee van de afgelopen cursus, waarbij verschillende interressante conclusies getrokken werden. Zo bleek uit zyn overzicht dat dit cursusjaar begonnen werd met 68 mannen en is vrouwen, die de Engelse cursus zouden volgen. Hier van waren resp. is mannen en 2 vrouwen die reeds een vorige cursus hadden gevolgd en hierop waren gediplomeerd. Voor Portugees gaven zich 5 man nen op en 3 vrouwen. Deze laatste hadden reeds een cursus achter de rug. In totaal werd dus gestart met 94 leerlingen, waarvan 61 zich reeds bij de verschillende instanties hadden opgegeven om te emigreren. In de loop van de cursus zyn reeds 15 candidaten vertrokken naar Canada, 3 naar Australië, 14 naar Nieuw Zeeland en 1 naar Brazilië. 10 cursisten hebben verder de studie niet beëindigd, ofwel omdat ze te jong waren om alle lessen te kunnen volgen, ot omdat ze om andere oorzaken niet alle lessen hebben ge volgd. En aangezien de cursusleider op het standpunt staat dat alle lessen moeten worden gevolgd, een stand punt, dat de leeraren volkomen delen, kunnen deze dus niet gediplomeerd worden. Als we even stilstaan by de 33 vertrokken personen, dan zien we, dat Brazilië niet meer in trek is. Toen men begon met deze cursus sen in 1948 was het alleen Portugees wat geleerd werd, nu is het practlsch alleen Engels. Deze 33 cursisten hebben ongeveer een dertigtal familie leden of gezinsleden meegenomen, zodat men practisch kan zeggen, dat een zestigtal mensen nu al profiteert van deze cursus. 72 van de 94 cursusbezoekers waren aangesloten by de L.L.T.B4 by de N.C.B., 3 by de Middenstand, 5 bij de K.A.B. terwijl 10 bij geen enkele organisatie waren aangesloten. Hier uit blykt dus weer eens to meer dat voor het overgrote deel de landbou wers de emigranten zyn in deze streken. Sprekende over de organisatie van de cursus, vertelde de heer Gerrits, dat in 194s een kleine groep mensen besloten rond pater Sergius Emonds, een kring wist te vormen waar men Portugees kon leren. Portugees, vooral in verband met de emigratie naar Brazilië die toen de hoofdschotel vormde. Einde 1949 had de L.LT.B. in Roermond, het grote belang ingezien van goede emigratiecursussen in Lim burg en uit deze kleine groep ont stond toen de emigratiecursus, die hier in het Limburgse land zulk een grote successen heeft geboekt. Door de Vestigingscommissie werd de heer Gerrits als leider in Vönray aangewezen en van toen af aan is de belangstelling telkeDjare groter ge worden. Aan de cursus 1949—1950 namen meer dan 60 cursisten deel. Reeds toen zag men de snelle op komst van het Engels, omdat de emigratiemogelijkheden naar Canada heel wat groter waren geworden. Aan de cursus 1950-1951 namen meer dan 90 personen deel en hier had het Engelse gedeelte verreweg de meeste liefhebbers. Van de in 't begin 1950 vertrokken emigranten, had slechts 20 pet de cursus gevolgd, heden is dat cijfer bijna 70 pet, wel een tekeo, dat het werk wordt geapprecieerd. Trouwens, de heer Gerrits was in zyn overzicht goed tevreden over de y ver en de studielust van de leerlingen, die dikwijls grote offers moesten brengen om deze cursus te kunnen volgen. Ziet men op andere plaatsen dik- brengst van bijna 200.000 ton aan voederwaarde. Een bedrag van f 2.400.000 is bestemd voor de verbetering van boerderijen, (met het zwaartepunt op de stalling van vee), en koelgelegenheden alsmede voor de verbetering van sterilisatie van het melkgereedschap. Men ver wacht hierdoor een verhoging en een kwalitatieve verbetering van de melk- kroductie, alsmede een besparing op het gebruik van veevoeder. Het resterende deel van het vrijge geven bedrag heeft o.m. betrekking op: a. Verbetering van de veevoeder- verbouw en de verbouw van nieuwe gewassen, zoals hennep, waarmee beoogd wordt aan de vraag naar vezel stoffen van de touwslageryen te voldoenf 500.000. b. Het in goede banen leiden van de mechanisatie van de kleine boeren bedrijven f 400.000. c. Het omzetten van gronden met slecht hakhout in goede cultuur gronden f 130.000. d. De bevordering van de land- bouwtechnische scholing in het kader van het boeren- en landarbeiders jongerenwerk f 210.000. wijls, dat de cursus verloopt, of dat er slechts belangstelling bestaat voor een enkel onderdeel van de cursus, hier in Venray hebben gelukkig alle lesseD, ook de godsdienst- en de huis- houdlessen, alsmede het gesprek met de dokter ruime belangstelling. De Venrayse cursus duurt in tegen stelling tot die andere plaatsen tot einde Juli en ondanks het drukke seizoen zijn ook de zomerlessen goed bezocht. Trouwens het diploma hangt er ook vanaf. Al zyn er nog verschillende wensen, toch meende de heer Gerrits te mogen concluderen, dat ook deze cursus weer veel goeds zal brengen voor hen, die het vaderland verlaten gaaD, voor een betere toekomst in andere staten. Als we bedenkeD, dat uit Venray na de bevrijding byna 300 mensen zyn geëmigreerd, als we horen hoe telkens en telkens weer wordt aan gedrongen op taalkennis en kennis van land en volk, dan geloven we inderdaad te kunnen zeggen, dat deze cursus van zeer groot belang is. Met ingang van 22 September a.s. zullen in een groot deel van ons land de varkensmarkten, voor zover het de aanvoer van fok- en opfokvarkens betreft, voor onbepaalde tyd worden stopgezet. Deze maatregel moest door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening worden genomen in verband met de steeds meer om zich heen grijpende varkenspest. Slachtvarkens vallen buiten het verbod. Gelyktydig met het stopzetten van de markten wordt een vervoersverbod van fok- en opfokvarkens uit de gebieden waar de markten zyn stop gezet, naar het overige gebied van kracht. Ook hier is derhalve een uitzon dering gemaakt voor het vervoer van varkens direct naar de slachtplaats. Het marktverbod geldt voor geheel Nederland, behalve Groningen, Fries land en Drenthe, Overijssel benoorden het Zwartewater, Dedemsvaart en de Vecht, Zeeuws Vlaanderen en de Waddeneilanden. De maatregel is noodzakelijk nu de productie van entstof tegen de varkenspest niet voldoende blykt te zyn, om op korte termijn tot vacci natie van de gehele varkenstapel over te kunnen gaan. De varkensmarkten zyn de voor naamste verspreidingshaarden van deze virusziekte. De volgende bekroningen werden behaald door Venrayse inzenders Rubr. 2. Stieren geboren tussen 1 Jan. ii>49 en 31 Jan. 1950. 1A Bora's Paul, K. I. Verg. Venray; iB Mia's Paul, K. I. Verg. Venray; 28 Maria 12's Paul, K. I. Verg. Venray; 3A Jan van Kokkelert, K. I. Verg. Venray. Rubr. 3. Stieren geboren tussen 1 Februari '50 en 1 November 1950. 3 Betje's Jumbo, K. I. Verg. Venray. Rubr. 6. Stieren geboren tussen 1 Juni 1951 en 1 September '51. 1C Nellie o's Jumbo, Gebr. van Meyel Heide. Rubr. 11Productieklasse. 2C Roosje I, Gebr. van Meyel, Heide. Rubr. 12. Koeien geboren vóór 1 Januari 1943, gekalfd na 1 Jan. '52. iB Anna 13, J. v. Dyck, Venray. Rubr. 14. Koeien geboren van 1 Jan. 1943 tot 1 Oct. 1944, gekalfd na 1 Jan. 1952. 1A Rika I H. Willems, Heide; lB Nellie's 5, Gebr. van Meyel, Heide; lE Trui, H. van Ryswyck, Veulen; 2A Truu8 I, P. vanMeyel, Ysselsteyn; 2E Anna 17, J. v. Dyck, Heide; 3D Martha I, J. Willems, Venray. Rubr. 16. Koeien geboren vanaf 1 Oct. 1944 tot 1 Jan. 1946, gekalfd na 1 Jan. r52.2A Amab'a, H. Camps,Heide. Rubr. 17. Koeien geboren vanaf 1 April 1945 t/m 30 Sept. 1946, gekalfd vóór 1 Jan. '52. 1A Sjoerda 6, Gebr van Meiiel, Heide; iK Mien, P. van Meyel, Heide. Rubr. 19. Koeien geboren vanaf 1 Oct. 1946 t/m 15 Maart 1947, gekalfd vóór 1 Jan. 1952. 4A Martha I, P. v. Meyel, Ysselsteyn. Rubr. 20. Koeien geb. van 1 Jan. tot 30 Juni 1947: ic Nelly, Gebr. van Meyel, Heide Rubr. 22 Koeien geb. van 1 Juli 1947 tot 31 Jan. 1948: ïb Roosje van Gebr. van Meiiel, Heide Rubr. 23 Koeien geb. van 1 Dec. '47 tot 31 Aug. '48: ie Mia van J. Hendrix, Veulen. Rubr. 24 Koeien geb. van 1 Febr. tot 31 Aug. '48, gekalfd na 1 Jan. '52 ie Rika van H. Willems, Heide; ie Rika van P. Loenen, Leunen; ie J. Willems, Venray Rubr. 25 Melkvaarzen geb. van 1 Sept.'48 tot 1 Mei '49: if Doortjevan J. Hendrix, Veulen Rubr. 26 Melkvaarzen geb. na 1 Sept '48, gekalfd voor '52: ld Alberthavan J. Willems, Venray Rubr. 28 Vaarzen geb. van 1 Jan. tot 15 Dec. '49: id Rica van H. Wis- mans, Venray Rubr. 30 Vaarzen geb. van 1 Maart tot 15 April '50: ic Doortje van J. Hendrix, Veulen Rubr. 31 Vaarzen geb. van 15 April tot 1 Juli '50: ia Rika van H. Wil lems, Heide Rubr. 32 Vaarzen geb. van 1 Juli tot 15 Oct. '50: ie Lena II *an H. Jenniskens, Ysselsteyn Rubr. 36 Groep eigenfokte volbloe den, 3 stuks van fokkers tot en met 7 melkkoeien: lb J. Willems, Venray ie H. Willems, Heide Rubriek 38 Groep eigen gefokte vol bloeden 4 stuks van fokkers met meer dan 7 melkkoeien: ia Gebr. van Meyel, Heide Rubr. 39 Kampioenschap stieren: Reserve Kampioen Paul van K.I.- vereniging Venray. S.Y.Y.-nieuwe De eerste competitiedag is weer voorbij. Het weer was buitengewoon voor voetbal en duizenden hebben dan ook genoten van behoorlijk voet bal. Zo was het ook in Venray. Er was vrij ve®l publiek en ofschoon nu bepaald geen grootse wedstrijd werd gespeeld hebben wy toch ge noten, want Venray kon 7 maal het net van Helden treffen. Helden was te zwak als tegenpartij en daarom speelde Venray lang niet op zyn best. Wel was het opvalland hoe beweeglijk de centervoor was daarom ook vaak zeer gevaarlijk. Niet minder dan vier voltreffers wist hij te plaatsen. Indien hij in de komende wedstrijden zo actief blijft, dan zal hy voor elke achterhoede een gevaar vormen. Tot de laatste minuut probeerde Helden er van te maken, wat mogelijk was en bleven doorspelen om ten minst9 de traditionele eer te redden. De scheidsrechter was niet altijd even gelukkig met het nemen van zijn beslissingen. Het tweede bracht ook een over winning mee van Venlo.Venl. boys 2 moest met 6—3 het onderspit delven. Voor Zondag zyn wegens de inter land-wedstrijd Denemarken—Neder land, door de K.N.V.B. geen wed strijden vastgesteld. Het derde heeft ook nog rust, maar het vierde begint de competitie met een uitwedstrijd tegen Ysselsteyn 2. Indien er kampioensaspiratie's zijn, dan moet begonnen worden met een overwinning. Zulks kan en daarom vertrouwen wy op jullie, dat de over winning mee naar huis komt. Wy maken er de leden van S.V.Vop attent, dat Zondag de Hoogmis zal worden opgedragen voor d9 levende en overleden leden van SVV. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Matinée Morgen Zondag zal Venray's Har monie een matinee geven op de Markt, Aanvang half 12. Benoeming Met ingang van 1 Sept. is benoemd tot organist koordirigent aan de deke nale parochiekerk te Amersfoort, de heer J. Kronenberg. Deze nog zeer jonge man ontving zyn opleiding by de heer Welting, by de stedelijke Muziekschool in Nijmegen en aan de Ned. Kerkmuziekschool in Utrecht. Kringbesturen J.B. Afgelopen week-end waren in Ven ray de besturen der kring van de Jonge Boeren en Tuinders in Venray by een, waar zy Zaterdagmiddag diverse takken van sport beoefenden op het voetbalterrein aan de Leunse- weg. Later sprak de sportleider Joosten uit We6rt over de sport voor de jonge boeren. Rector Joosten, de bonds- adviseur sprak over het geestelijk heil. Zondagmorgen werden zy toege sproken door M. de Ponti, die hun uitleg gaf over het winterprogramma. Pater Lucinius Verbey, verzorgde verder nog een spreekbeurt over het Gregoriaans. Melkersexamen te Venray Onder toezicht van het Rykszuivel- coti8ulentschap voor Limburg had te Venray het examen plaats van de melkerscursus, georganiseerd door de Coüp. Zuivelfabriek alhier. De theore tische lessen werden gegeven door de heer Gerrits, landbouwonderwyzer te Venray, en de practische lessen door de heer M. Muyzers, voormelker te Merselo. Wegens uitstedighoid van de Pen ningmeester vindt U het vervolg van de verantwoording in het Orgelhoekje van 27 September a.s. Mogen wy U ook even wijzen op de cross country, die gehouden wordt op Zondag 21 September op het terrein tegenover het Ziekenhuis'? De op brengst hiervan komt ten bate van Het Orgelfonds. De reclamebiljetten voor de Brom fiets- en fietsenrallye zyn uit. Deelne mers en deelneemsters aan een van van deze rallye's geeft Uzo spoedig mogelijk op aan een van de op do raambiljetten vermelde adressen. De poppententoonstelling van Pater Loop op 12, 13, 14 en 15 October, de sohatgravery op Zaterdag io Oct. gaan door. Verenigingen of clubs, die met hun plannen voorde Orgelweek klaar zijn, gelieven deze zo spoedig mogelyk te melden by ons secretariaat Paters- laan 16. Nadere bijzonderheden volgen. Steunt de Orgelweek Bouwt allen mee aan Uw orgel I Giro nummer 5 7 6 6 0 4 Orgelfondscomité Venray Derde Orde mededelingen De leden van de Derde Orde worden dringend verzocht om by ziekte of overlyden van een der medeleden, hiervan kennis te geven aan een dei- bestuursleden, Het schijnt voorgekomen te zyn, dat de leden geen bericht hebben go- had van iemands overlyden, omdat dit aan het bestuur onbekend was. Het is een voorschriftvan de Derde Orde Regel om by de begrafenis van een broeder of zuster aanwezig te zijn en voor de ziel van overledene to bidden. Dit is een prachtige gewoonte die wy zoveel mogelyk moeten hand haven. Ook delen wy nogmaals mede, dat de Bibliotheek weer geopend is. Er zyn vele nieuwe aanwinsten. Op het examen, hetwelk op Maan dag 13 dezer werd afgenomen op het bedrijf van H. vd. Hulst, Laagheidse- weg, slaagden alle 13 leerlingen, te wetende dames Truus v.d. Ven, Jo Marcellis, Mia van Lipzig, Lies Gourts en Nelly Jacobs en de heren H. Mar cellis, J. van Well, M. Swinkels, H. van Lipzig, H. Voermans, P. Jacobs, G. Winnen en P. Coopmans. Als Juryleder» fungeerden: Ir. A.J. van Wyk, Rykszuivelconsulent voor Limburg; J. Boonen, Leraar-voor melker C.Z.N.Z. te Roermond en J. Rongen, voormelkei te Oirlo Na de uitreiking van de punten- lijsten, waaruit bleek, dat enkele leer lingen een zeer hoog puntenaantal hadden behaald, werden de geslaag den gefeliciteerd en toegesproken namens de examencommissie door Ir. A.J. van Wyk, de Rykszuivelconsulent en namens het Bestuur van deCo<">p. Zuivelfabriek „Venray" door de direc teur, de heer A. de Kroon. Ongelok Zaterdag botste te Leunen, de jonge man v. D., tegen een personenauto, waardoor hy zo ernstig verwond, dat hy naar het Ziekenhuis moest worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de ge vaarlijke hoek aan het transformator huisje en het is waarschijnlijk, dat noch de fietser v. D., noch de be stuurder van de personenwagen elkaar hebben kunnen zien aankomen. De politie stelt een onderzoek in. Sport Op de intergewestelyke politiekam- pioenschappen in Groningen, werd wachtmeester Thyssen 2e op de 3000 m in de fraaie tyd van 10,7 min. SUCCES! By Koninklijk Besluit van 13 Aug. 1952 No. 4 is het Raadsbesluit d.d. 31 Juli 1951 No. 478 goedgekeurd, inhoudende vaststelling van het vor- menigvuldigingscyfer voor de heffing van schoolgeld voor het gewoon en voortgezet lager onderwijs op 1 zulks met ingang van 1 September 1931. Dit betekent, dat de heffing van het schoolgeld voor genoemd onder wijs vanaf die datum gehalveerd is. Eindelijk zyn dan de pogingen van de Kath. Bond „Voor het Gezin" van de afd. Venray met succes bekroond. AANBESTEDINGEN Het aanbrengen van een 3 m. brede verharding over een lengte van onge veer 1100 m. op de nieuw aangelegde weg van de geprojecteerde Dorpskern in de Vredepeel, naar de 2e Parallel weg, gelegen tussen de Rips en Endepoel. Volker, Sliedrecht f 37.150 Schepers Bont Raamsdonk f 36.000 v. Crey en Zn., Rosmalen f 36 650 Konings, Vucht f 36.300 Gebr. Hoyinck, Arnhem f35 980 De Oosthoek, Uden f 35.670 van Engelen, Nijmegen f 34.840 Janssen en de Jong, Horst f 33.900 L. van Drunen en Zn. f 33.520 Donderdag j.l. werd aanbesteed het slopen en herbouwen van de beroemde muur aan de Maasheseweg. Het eerste cijfer geeft aan wat voor rekening van Jeruzalem is, het tweede wat voor rekening van de gemeente. Het derde cyfer geeft de totaalsom. M. Poels, Venray 15.770 22.330 38.100 Poels, Horst 15.300 21.soo 37.300

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1