Vlucht van platteland naar stad een rainp &eenSt^v2e8fi^evFan51?enKS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN &vJrp1TKK^ Ernstige waarschuwing van Australische bisschoppen BUITENLAND Vreemdelingenverkeer in Venray Zilveren Kloosterfeest BEL BIJ BRAND 392 SPORT BINNENLAND ORGELIIOEKJE ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 No 36 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS In twintig jaar tyds is de bevol king van Australiö gestegen van 6 millioen tot 8.5 millioen zielen. In dezelfde tijd is het aantal boerderijen, die speciaal tarwe verbouwen, met 10.000 verminderd. Het tarwe-areaal zelf verminderde met 3 millioen are. In lost werden minder graan en meel geëxporteerd; de boterproductie daalde het vorige jaar voor het eerst beneden het peil van voor de oorlog De opbrengst van de melkproductie in het algemeen bevindt zich in dalende lijn. Het vlees-exportcijfer is nog nimmer zo laag geweest als in 1951. Deze feiten vormen de achtergrond van de ernstige waarschuwing, die de Australische bisschoppen hebben gericht tot Australië, en tot de Katholieke Australiërs in het by zon der. Het is de gewoonte, dat het episcopaat ieder jaar een sociale ver klaring uitgeeft. In zijn Social State ment 1052 wijst het erop, dat het land een ramp tegemoet snelt wegens de vlucht van het land naar de steden en het daaruit volgende falen in de voedselproductie, terwijl dit voedsel juist zo nodig is, zowel in het land zelf als in de gehele wereld. In duidelijke en ondubbelzinnige bewoordingen laten de bisschoppen zien, waar de verantwoordelijkheid ligt. Zy tonen aan, wat gedaan moet worden wil er verbetering in de toestand komen en wijzen op de plicht der katholieken om daarbij de leiding op zich te nemen. De sociale verklaring der Australi sche bisschoppen is bestemd voor Australië, doch zy zou gericht kunnen zyn aan alle landen, die met man en macht en ten koste van veel willen industrialiseren. De bisschoppen schrijven om.: De eerste en voornaamste verandering in de publieke opinie moet zijn de over tuiging, dat de landbouw de spil is van ons nationaal bestaan, de totaal onmisbare „industrie". Hier moet de overtuiging aan worden toegevoegd, dat de vlucht van het platteland een nationale gesel is en dat de economische maatregelen, die bewust het tegenovergestelde beogen, slecht zijn. De bisschoppen wijzen erop, dat de bevolkingscijfers over de gehele wereld zich in stijgende lijn bevinden, doch dat de voedselproductie daar mede geen gely'ke tred houdt. Na te hebben uiteengezet, welke de waarde van de landbouw is, merken de bis schoppen scherp maar terecht op, dat er geen enkel natuurrecht is, welke bepaalt, dat de Australiërs moreel gerechtvaardigd zyn het huidige, zeer hoge consumptiepeil te handhaven, terwijl in andere landen de mensen ondervoed zyn en in vele gevallen zelfs het slachtoffer zyn van periodiek terugkerende hongersnoden. De regering heeft tot taak, aldus de bisschoppen, by immigratie voor rang te geven aan boeren en land arbeiders. De immigratie beperken zou een nationale ramp van eerste grootte betekenen. Immigrerende boeren moeten bovendien spoedig in de gelegenheid zijn zelf land in bezit te krygen. Dit geldt evenzeer voor jonge Australiërs. Het is waarschijnlijk, aldus de bisschoppen, dat kortzichtige perso sen in die richting werkende rege ringsmaatregelen zullen te niet willen doen. Of deze kortzichtige lieden nu fabrikanten of vakbondleiders zyn blyft om het even. Het belang van de natie eist deze maatregelen. Doch niet alleen aan de regering is de waarschuwing der bisschoppen gericht. Ook de boeren zelf wordt op hun plicht en taak gewezen. Zy hebben de plicht hard te werken en veel te produceren. De boeren verke ren in de verleidelijke positie veel geld voor hun productie te kunnen vragen. De bisschoppen wijzen hen er echter op, dat ook zy" hun plicht ten aanzien van hun naasten hebben en dat zy zich niet van het mensdom mogen isoleren. Het vacantieseizoen is practisch achter de rug en hoewel het wellicht iets te vroeg is om reeds de balans op te maken, is het misschien wel goed, om toch eens een paarwoorden te wyden aan het vreemdelingen verkeer in deze contreien in het afgelopen seizoen. Over het algemeen gesproken, ge loven wij niet dat de verschillende pension- en hotelhouders reden tot juichen hebben en dat er, ofschoon we veel trekkers hebben gezien, veel blijvers zijn geweest. In het kort gezegd komt het dus hierop neer, dat wat vreemdelingen verkeer betreft, we ook dit jaar weinig succes hebben geboekt. Het bezoek aan het Duitse kerkhof heeft de balans nog gunstig beïn vloed, ofschoon dit bezoek zich alleen over één dag uitstrekte. We weten niet hoe bv. in Overloon het bezoek is geweest, wel dat we er hier weinig van gemerkt hebben. Voor dit alles zyn verschillende rede nen aan te wijzen, maar de voor naamste is wel, dat er dit seizoen wel zeer weinig is gebeurd om de vacantieganger korter of langere tyd in ons stadje te laten blijven. Jammer genoeg schynt de tyd voorbij dat de direct belanghebbenden in samen werking met Venray Vooruit reclame voor onze plaats konden maken, terwijl de tyd dat Venray en Over loon in deze samenwerkten wel voor goed verleden tijd schynt. De gevolgen hebben zich wel laten zien. Men kan hierover klaagzangen gaan zingen, men kan zich hier over ergeren, maar het schynt nu eenmaal dat we in ons goede Venray op dit gebied niet die samenwerking kunnen opbrengen, die elders honderden bezoekers trekt en korte of langere tyd vasthoudt. We weten dat dit niet gemakkelijk is, en dat de concurentie over het gehele land groot is. Maar er zyn voorbeelden in overvloed, die bewijzen, dat juist de samenwerking voor de direct belanghebbenden deze successen hebben mogelijk gemaakt. Als we hier een hotelhouder horen vertellen, dat hij het niet druk heeft gehad, maar ja, dat was geen wonder met die kinderverlamming, dan blykt dat deze goede man niets, maar ook totaal niets ervan begrijpt en dat deze nog veel zal moeten leren. Men kan nu aan de winterslaap beginnen en vurig zitten hopen, dat het volgend jaar de zaak wel weer goed zal komen. Of men kan ook weer eens gaan samenwerken om te pro- boren dit teruglopende bezoek het volgend jaar weer op te voeren, waarby we niet enkel en alleen aan Venray-kom denken, maar ook aan Overloon, en Geysteren, ja zelfs aan heel Noord-Limburg. Men zal dan niet zulk een rustige winter hebben, want er zal dan gewerkt moeten worden. Maar dan is er wel kans, dat het volgend jaar daarop het punt vreemdelingenverkeer heel wat optimistischer bekeken kan worden als nu. In het laatste geval zal echter de zwaarste opgaaf wel zijn de direct belanghebbenden er van te overtuigen dat het om hun voordeel gaat. Aanstaande Zondag 7 September zal het 25 jaar geleden zyn, dat Pater Gardiaan van het Patersklooster de wereld vaarwel zei en om de bruine py van Sint Franciscus vroeg. Dat hy toondertijd gevoel voor humor had, een eigenschap, die hem zyn gehele kloosterleven zou bijblijven, - blykt wel uit het feit, dat hy by zyn intrede de naam aan nam van die guit uit het gezelschap van Vader Franciscus, broeder Juni- perus, die al zyn medebroeders wist te vermaken door zyn kostelijke invallen en zyn smakelijk lachen. Een naam, een levensprogram Feit is, dat Pater Juniperus, toen hy kort na zijn priesterwijding tot leraar in het Duits was benoemd aan het Missiecollege te Katwijk, spoedig onder de jongens doorging voor ,,de lollige Pater." Dat hy nog andere, opmerkelijke kwaliteiten heeft, is wel duidelijk aan het licht getreden door zijn benoeming Gardiaan van hot assis tentenklooster te Vorden. Drie jaar geleden werd hy gekozen tot definitor van de Nederlandse Minderbroeders provincie en benoemd tot Gardiaan van het Patersklooster in Venray. Het hoofdbestuur heeft m hem de juiste man op de juiste plaats gezien en hem daarom de vorige maand herbenoemd in zyn functie. Alle bezoekers van de Paterskerk zullen het er over eens zijn, dat Pater Gardiaan in de afgelopen drie jaar veel goeds tot stand gebracht heeft voor de luister van de plech tigheden en de verfraaiing van het kerkgebouw. Voor velen ook is hij een gezocht biechtvader geworden, die altijd voor hen klaar staat en by wien ze nooit tevergeefs om steun en troost komen aankloppen. Zondag a.s. zal hy om o uur een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdragen en van half twaalf tot half een is er in het gastenkwartier van het klooster gelegenheid om de jubila ris geluk te wensen. Pater Gardiaan, nog vele jaren zegenrijk bestuur toegewenst Rusland Bitter weinig nieuws dringt naar buiten door over de conferentie, welke momenteel te Moskou wordt gehouden tussen de Chinese regering en de regering van Buiten-Mongolië en de regering der Sovjet-Unie. De Chinezen vooral zyn met een grote delegatie bestaande uit minis ters, generaals en financiële deskun digen naar Moskou gekomen om, zoals het heet, algemene economische en financiële vraagstukken te bespreken. De buitenwereld staat natuurlijk zeer argwanend tegenover dergelijke besprekingen, die nu al twee weken aan de gang zijn. Immers, China heeft een militair pact met de Sovjet-Unie, waarvan de sehrikaanjaagende con sequenties te zien zyn in de oorlog op Korea. Bovendien weet de wereld goed, dat een intense economische samen werking, vooral onder oorlogsdreigin gen, betekent; wederzijds leveren van oorlogstuig of grondstoffen tot ver vaardiging daarvan. De wereld verwacht niet, dat de dictators spoedig in openlijke com- muniqué's zullen verkondigen, wat zy overeengekomen zyn. Doch met zekere spanning zien insiders de gevolgen tegemoet, die zich in de komende maanden zullen openbaren. De Sovjet-Unie verbergt ook andere verrassingen; in October zal sinds 13 jaar opnieuw een Congres van de Communistische Party worden houden, nu niet onder voorzitterschap van Stalin, maar van Malenkof, de man, die de opvolger van Stalin zal worden, zoals men verwacht. De voortekenen van dit Congres zyn een weinig onheilspellend. Er is n.l. in den brede aangekondigd, dat er bepaalde organisatorische veranderin gen zullen worden ingevoerd, zoals de afschaffing van het Politbureau en de verwijdering van de term „Bolsjewik" I De draagwijdte van deze verandering 'wordt door deskundigen net zo groot geacht als de betekenis van de oproep om openlijk zyn mening te zeggen over hetgeen er mis is in de Party. Yan hoogste zijde heeft men n.l laten weten, dat vele communisten alleen maar profiteurs zijn geworden en weinig ijver aan den dag leggen voor de Party. Wijst dit op een achteruitgang in de Party zelf, op een afkeer van het volk tegenover het regiem? Als men zekere Amerikaanse be richten mag geloven, dat een om wenteling in de Sovjet-Unie slechts van binnen uit kan komen, zou deze veronderstelling wel eens meer grond van waarheid kunnen bevatten, dan ogenschijnlijk wordt gedacht. In dit verband zijn de uitlatingen en reorganisatie-plannen gemakkelijk als een voorbode van grootse zuive- ringsplannen op te vatten. Ook hier moet de tyd leren. Voor-lndië In Geneve worden op dit ogenblik weer nieuwe pogingen gedaan om het conflict tussen Pakistan in India over Kasjmir tot een oplossing te brengen. In het algemeen vindt men in Europa deze aangelegenheid niet be langrijk, omdat het om verafgelegen gebieden gaat. Om dezelfde reden stelt men ook weinig belang in de hoogst gevaarlijke situatie van Viet-Nam. Maar een con flict tussen twee landen in het verre Oosten is onder de huidige omstan digheden even gevaarlijk als een grens conflict in Berlijn. De geneigdheid van Pakistan en India om tot overeen stemming te komen over Kasjmir is niet groot. Reeds enkele jaren zit Dr, Graham, wel bekend uit de bespre kingen Nederland-Indonesië te dok teren aan een oplossing. Zyn succes is tot nu toe echter gering. Hij probeert nu te bereiken, dat beide landen hun troepen zullen terug trekken en een volksstemming in Kasjmir mogelijk zullen maken. Perzië Tenslotte ergert geheel de wereld zich van dag tot dag meer over de houding van Mossadeq, de dictator van Perzië. De situatie van zyn land, dat de Russen scheidt van de Perzische Golf en de toegangspoort is tot de Oosterse olievelden en de verbindingslijn van Europa met het Verre Oosten, moet men levensgevaarlijk achten. Slechts enkele rijken i/4 pet der bevolking hoeft 70 pet der nationale rijkdom in haar bezit. Het volk zelf verpaupert, geneigd tot communisme en facisme. Het is zoals het er nu voorstaat in weinig dagen tot bezet gebied der Sovjets te maken. Indien dit gebeurt zou dat voor de Vrye Wereld een ramp betekenen. Mossadeq weet dat, maar blyft liever met vuur spelen, dan een stap temg te doen. Hy wenst de olie industrie geheel nationaal bezit te doen zyn en de Engelsen geheel uit Perzië te weren Hoe lang nog? Opening nieuw voetbalterrein te Oostrum Zondag 7 Sept. verwacht Oostrum veel supporters van Venray en om streken, daar dan het nieuwe sport terrein in gebruik zal worden ge nomen. Het programma is als volgt: Om 2 uur lof, waarin Bestuur en voetballers, alsmede sportminnend Oostrum, aanwezig zullen zyn; 2.40 u. begint de optocht naar het nieuwe terrein, voorafgegaan door Oostrum's Harmonie, en Bestuur en spelers van beide elftallen; Op het terrein plech tige inzegening met een kort woord van de Geest. Adviseur, en de voor zitter van de voetbalvereniging; BroederHémerius, zal de aftrap doen. Supporters, Oostrum verwacht U Geslaagd Volley-tournooi te Merselo Het door de Jonge Boeren georga niseerde Volleytournooi heeft Merselo een geslaagde sportmiddag bezorgd. Door de Fanfare werd dit sportfeest muzikaal ingezet met een mars door het dorp. De publieke belangstelling was zeer groot en men heeft kunnen genieten van soms zeer spannende wedstrijden. De uitslag luidde: Merselo I 16 144-57 Ambonezen 12 108—72 Bergen I 11 111-73 Leunen I 10 125 79 Merselo II 10 107—88 Jong Nederland 7 88—99 Mer88l0 III 4 82—124 Heide I 2 si 104 Leunen II O 38 178 De heer W. Hendriks, sportleider, reikte direct na de wedstryden de prijzen uit aan de deelnemende clubs. Naast de vele pryzen ontvingen de vier beste clubs nog een medailles welke geschonken waren voor dit tournooi. De Jonge Boeren hadden een mooie sportmiddag en de animo voor de volleysport zal er zeker groter op worden Sportmiddag iu Leunen Op Maandag 8 Sept. a.s. zal er te Leunen een gezamelijke sportmiddag georganiseerd worden door de Jonge Boeren en de Jonge Boerinnen. D'it is in navolging van andere plaatsen, waar er zeer prettige erva ringen mee werden opgedaan. De sportmiddag begint om 12 uur met het afwerken der series 100 meter hardlopen dames en heren en de series hoog- en verspringen. Om circa 2 uur vindt dan de officiële opening plaats. Waarna door de Jonge Boeren en Jonge Boerinnen een geza melyke rydans zal worden uitgevoerd. Hierna wordt vervolgd met de fina les 100 meter hardlopen dames en heren en de finales hoog- en versprin gen. Na afloop hiervan zullen in gezellige wedstryden, o.a. ringsteken per kruiwagen, moeras lopen, haven- spel e d., de leden van de jonge boerenstand elkaar bekampen. Als het weer enigszins wil meewerken zal het best gezellig worden op het sportterein te Leunen. Na de prijsuitreiking zal er in het Patronaat te Leunen een groot feest gehouden worden hetwelk ook voor het publiek gratis toegankelijk is. Jullana-nienws Het nederlaagtournooi van Juliana te Wanssum werd verleden Zondag besloten met een wedstrijd tussen de reserves van Juliana en Hegelsom. Het vrij talrijke publiek heeft kun nen genieten van een betrekkelijk snelle en sportieve kamp. In de eerste helft wist Wanssum een 3-0 voorsprong te behalen. Na de thee zette Hegelsum er een schep op, maar dit hielp niet. Wanssum werd met 9—4 overwinnaar. F.C.E.B II wist in de eerste wed strijd van dit nederlaagtournooi een gelyk spel te behalen en wonnen hiermee de prachtige beker. Wanssum I speelt morgen Zondag een wedstrijd tegen Oostrum I bij gelegenheid van de opening van het nieuwe terrein. Wanssum II speelt thuis om 2 uur tegen Venray III. Wanssum AI zal vermoedelijk een wedstrijd spelen tegen Oostrum A I op 't nieuwe terrein by St Paschalis. Betrouwbaarheidsrit op 7 Sept. Ten gerieve van de talrijke deel nemers morgen Zondag zy nog even medegedeeld, dat te Wanssum om 1 uur gestart wordt door de bromfietsers; de auto's en motoren 1.30. Het is raadzaam het reglement en route-schema een half uur voor de aanvang af te halen. Na afloop in 't clublokaal uitreiking van pryzen en herinneringsmedailles. Jaarbeurs geopend Maandag is de 59ste Jaarbeurs te Utrecht zonder enig ceremonieel geopend. De eerste dag ontving de jaarbeurs bezoek van afgevaardigden uit 23 verschillende landen. Aantal branden in Mei Gedurende de maand Mei zyn in ons land 28 boerderijen in de as ge legd. Schade f 723.070. Er kwamen 24 stuks vee in de vlammen om. Het weer in Augustus Het weer in Augustus was van opvallende middelmatigheid. Er kwa men geen hoge en geen lage tempe raturen voor. Het aantal uren zonne schijn bedroeg slechts 175 tegen 190 normaal. Voor 1 millioen dollar kroet- en fabrieksappelen naar Duitsland. Tussen de Nederlandse en Duitse commissies inzake tuinbouwaange- legenheden is nu overeenstemming bereikt over het met ingang van een nader te bepalen datum naar Duits land exporteren van zogenaamde Mostappelen (kroet en fabrieksappelen) Van Duitse zyde is voor deze invoer een bedrag van een millioen dollar beschikbaar gesteld. De export van deze appelen is niet gebonden aan de minimum prys, die geldt ten aanzien van het andere fruit. Verbrand De zeer gevaarlijke gewoonte om in bed te roken, heeft ook de 29 jarige kok W. Broer uit Zevenaar het leven gekost. Het Zomerpension waar hy te Kootwijk werkzaam was, is hierbij afgebrand. De schade, behalve het mensenleven, bedraagt enkele tien duizenden guldens. De grap ran de maand In de stad Groningen, waar men de vriendelykheidsmaand met allerlei staaltjes van wellevendheid tegenover elkaar heeft ingezet, kregen de men sen gelyk met een gratis pakje suiker, een aanslagbiljetje van de belastingen in de bus. Net nog op tyd om de vriendelykheidsmaand mee te begin nen. Hond voorkwam flinke brand In de nacht van Woensdag op Donderdag 12 Juni jl. werd een zestienjarige Zwolse jongen uit zyn slaap gewekt door een herdershond die zyn gezicht aanhoudend likte. De jongen werd boos en wilde het dier van zich afschudden, maar dat lukte niet. Toen eerst merkte de jongeman dat het bed waarin hy sliep in brand stondDank zy het optreden van de hond kon erger worden voorkomen en bleef de schade beperkt tot een bedrag van ongeveer 200 gulden. Het behoeft geen betoog, dat de familie de hond danig heeft vertroe teld. Kalm aan op pas gerepareerde wegen Nu in deze tyd van het jaar in alle delen van het land meer dan anders de wegen worden vernieuwd, waarby op het wegdek „split" wordt gestrooid, gebeuren er, naar de KNAC bericht, talrijke ongevallen doordat snelrydende passerende auto's stenen opwerpen, die koplampen en voorruit vernielen. Berijders en passagiers van motorfietsen zyn in enige gevallen hierdoor ernstig gewond. De KNAC verzoekt alle bestuurders van motorrijtuigen daarom nogmaals dringend op vers gestrooide gedeelten van wegen langzaam te rijden, zodat het soms noodlottige opwerpen van stenen wordt voorkomen. Cummissie voor noodgebieden De Minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, die een sociaal economisch onderzoek zal moeten instellen naar de oorzaken van het structureel tekort aan werk gelegenheid in de Brabantse en Lim burgse Peel, de linker-Maasoever in Midden-Limburg en enige andere. Verder heeft de commissie tot taak, concrete maatregelen aan te geven, welke tot een oplossing van het gestelde probleem kunnen bijdragen, en eventueel bepaalde gedeelten van deze probleemgebieden tot ontwikke lingsgebied aan te wyzen en maat regelen aan te geven welke passend in het kader van een industrieel ontwikkelingsplan - de industriële vestigingsmogelykheden aldaar kun nen verbeteren. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd dr. A. Winsemius te 's-Gravenhage, directeur-generaal voor de industrialisatie by het departement van economische zaken. Tot de leden behoren o.a. de heren Th. Peters te Venray, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, dr. H. C. W. Roemen te Maastricht, directeur van het economisch-technologisch instituut in Limburg en van werkgeverszijde o.a. de heer mr. E. E. Th. J. J. Teeuwen te Venlo. Lof voor Nederlanders in Anstralië De Australische minister voor de Immigratie, Holt, heeft Dinsdag op een persconferentie te Londen ver klaard, dat Australië in de toekomst niet op grote schaal emigranten kan opnemen zonder hulp van overzee. Volgens de minister, die zojuist een rondreis door West-Europa gemaakt heeft voor het bestuderen van emi gratieproblemen, is deze hulp in de eerste plaats nodig voor de bouw van huizen, scholen, ziekenhuizen, enz. Wanneer grote sommen worden be steed aan wederopbouw en huisvesting Nog nimmer hebben wij met zoveel genoegen in ons orgelhoekje do vor- antwoording gepubliceerd als deze week. Dit moge U blijken uit de volgend cijfers: Vorgig saldo f 2639,78 Voor een examen N.N. f 5,— Kindertoneel Broekweg f 1,54 Circus Rubaromu f 30,— Opbrengst offerblokken mnd. Augustus f 29,70 Familie NN f 230,— Opbrengst orgelbusjes van de Eindsttaat, Bontekoestraat, Lull, Kard. v. Rossemstraat, Mgr. Nolenstraat Charles- Ruysstraat, Marktstraat, Grote Markt, Maasheseweg, St. Annalaan, Smakterweg f 157,15 NN een orgelpyp f 250,— NN een orgelpyp f 250,— NN een orgelpyp f 100,— NN een orgelpyp f 100,— NN een orgelpyp f 100,— NN-een orgelpijpje f 10, NN een orgelpypje f 10, NN een orgelpijpje f 25,— NN een orgelpypje f 10,— NN een orgelpijpje f 25,— NN een orgelpypje f 10,— Totaal f 4003,17 Thans zyn onze verwachtingen ge steld op de ORGELWEEK, die zoals u weergehouden wordt van 12—19 OCTOBER a.s. Verenigingen, hebt u uwe plannen al klaar Zo ja, deel ze dan zo spoe dig mogelijk mede aan 'i Orgelcomitó. Zo neen, dan wordt het tyd een plan op te zetten. Definitief staat vast, dat er gehouden zullen worden een brom- fietsenralley, een fietsenralley en een schatgravery. De inschrijvingen hier voor zullen eerstdaags worden geopend. Werkt allen mee, dan is er wat te bereiken. Dat kunt U zien in de verantwoording, waaruit blijkt, dat de jeugd zelfs in staat is een behoor lijk bedrag by elkaar te brengen. Bravo I Circus Rubaroma en Broekweg jullie gaven een prachtig voorbeeld! Bouwt allen mee aan Uw Orgel Gironummer 5 7 6 6 0 4 Orgelfonds Venray. in Europa, moeten de Europese landen er ook voor zorgen, dat hun mensen zich overzee kunnen vestigen, aldus minister Holt. Holt verklaarde overtuigd te zyn, dat er geen beter soort immigranten is dan die Australië in aanzienlijke hoeveelheid uit Nederland kan krygen. „Het is een bijzondere ervaring om te zien, hoe levendig de belangstelling in Nederland voor emigratie is", aldus Holt. Hoeveel radio-luisteraars telt Nederland Het aantal aangegeven radio ont- vangtoeste'.len in Nederland bedroeg op 1 Sept. 1.696.2H tegen 1 690.806 op 1 Augustus. Op 1 Augustus waren er 133.047 aangeslotenen het Ryksradiodistribu- tienet tegen 482.658 op 1 Juli. Enorme brand te Griendsveen 300.000 kg graan verloren Een urenlang durende brand in oen opslagplaats heeft 300.000 kg graan, de oogst van een 100 ha groot stuk bouwterrein, verloren doen gaan ter wijl het gebouw waarin de voorraad zich bevond, ernstige schade opliep. Tegen 11 uur Dinsdagavond ontdek te men de brand in de opslagplaats van de landexploitatiemaatschappy v. d. Griendt te Griendsveen. De man, die toevallig het vuur bespeurde, wekte onmiddelyk zoveel mogelijk bewoners van het dorp. De pompiers met hun uit de vorige eeuw daterende babyspuit bemerkten dadelijk, dat zy geen party waren voor de vuurzee, zodat de hulp werd ingeroepen van de brandweren te Venlo en Horst, die zeer spoedig kwamen. Naderhand arriveerde ook een blusploeg uit Helmond, die over de grote weg had moeten ryden, zodat een omweg van 40 km moest worden gemaakt. Van de oogst van 200 ha bouwland die zich in de opslagplaats bevond ging ongeveer de helft verloren. Het duurde tot diep in de nacht, voordat men het vuur had gelocaliseerd, maar desondanks bleef de brand nog ge ruime tyd in volle hevigheid woeden, al was het gevaar voor uitbreiding geweken. De oorzaak van de brand is op het ogenblik nog onbekend. De schade wordt door de verzeking gedokt. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 463 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS MAANDAG 8 SEPTEMBER Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1