DE EERSTE ANJER-MOM IN LIMBURG TE Het vermenigvuldigings-cijfer Donderdag 4 September a.s. om 8 uur de primeur in de aula van het Gymnasium NIEUWE KEEKEM E^HH",rTE1EFAN5,^n^OH6^ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN apvertent.EPRUS ABONNEMENTS De Anjer-avond Overvloedig tarwe en rogge dit jaar ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 No 35 DRIE BN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS prijs PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Op 4 September a.s. zal in Venray het startschot worden gegeven voor de Limburgse steden-competitie ten bate van het Anjerfonds. Het hoge culturele peil van Noord-Limburg waarborgt dat zich de beste amateurs zullen aanmelden om de openingsavond tot een groot succes te doen worden. Moge men elders hierin een aansporing vinden om ook bij de nog volgende Anjeravonden het beste te brengen dat mogelijk is, dan is succes zowel in artistiek als financieel opzicht verzekerd. De Commissaris der Koningin in de Provincie Limburg Voorzitter van het Anjerfonds-Limburg Mr. Dr. Fr. HOUBEN Werd door de oorlog aan ons land grote schade toegebracht op materieel gebied, eveneens werd grote schade geleden op geestelijk en cultureel gebied. By al de zorgen welke men besteedde aan de wederopbouw van ons zwaar getroffen land werd de zorg voor de culturele opbouw niet vergeten cd kwam tot stand het Anjerfonds met als doelstelling de zelfwerkzaam heid van het Nederlandse volk op het gebied van kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen, welk doel men tracht te bereiken door het verlenen van financiële steun aan personen of organisaties voor al de zodanige arbeid, die de geestelijke weerbaarheid van het Nederlandse volk kan versterken. Zoals bekend mag worden geacht, zullen ter versterking van de financiële positie van dit fonds in de komende maanden in diverse Lim burgse plaatsen ADjer-avonden worden gegeven, die onder beschermheer schap van Z K.H. de Prins der Nederlanden en onder patronage van de heer Commissaris der Koningin in de provincie Limburg staan. Yalt onze gemeente de eer te beurt de cyclus Anjer-avonden op Donderdag 4 September a.s., in tegenwoordigheid van de heer Commissaris der Koningin, te mogen openen, dit brengt met zich mede, dat des te meer alles in het werk moet worden gesteld om deze avond in alle opzichten te doen slagen, temeer nu aller ogen gericht zyn op Yenray en Noord-Limburg, dat in deze de spits heeft af te byten. Het plaatselyk Anjer comité, belast met de organisatie van deze avond, heeft in kort tijdsbestek en alhoewel gehandicapt door dé vacantie- tijd veel werk weten te verzetten zodat met een mooi programma voor de dag kan worden gekomen. Wanneer wy zien, dat niet alleen uit de gemeente Venray doch ook uit de andere gemeenten, zoals Gennep, Ottersum, Bergen, Wanssum en Mook zich uitstekende krachten hebben aangemeld om mede te dingen in de „sterrenregen" alsmede voor het leveren van hun kunstprestaties voor het algemeen gedeelte van het programma, dan meen ik te kunnen verklaren, dat ons op 4 September a.s. een avond gaat geboden worden, die ieders belangstelling ten volle verdient. Als dit zo is en wanneer wij daarbij bedenken, dat de opbrengst van deze avond geheel en al ten goede komt van het Anjerfonds, dat er naar streeft de culturele noden in ons gewest te lenigen en de culturele ordening te stimuleren, dan meen ik dat een aansporing tot het brengen van een bezoek aan deze avond practisch achterwege kan blijven, over tuigd als ik ben, dat de inwoners van Venray en van de by deze avond betrokken gemeenten in grote getale zullen opkomen om door hun bijdragen het welslagen van deze buitengewone avond te helpen bevorderen ten gunste van het Anjerfonds, dat ieders steun ten volle verdient. Venray, 24 Augustus 1952 Mr. A. H. M. JANSSEN, Burgemeester van Venray Zo staan we dan aan de vooravond van de eerste Anjer avond in Limburg, die Donderdag in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin Mr. Dr. Fr. Houben in het Gymnasium zal worden gehouden. De eerste Anjer zal dan worden geplukt voor het grote Anjerbouquet, dat na afloop van de verschillende voorstellingen in de Limburgse steden aan Prins Bernhard zal worden aan geboden. Na alles wat er in de afgelopen weken over is gepubliceerd, is het geen wonder, dat men storm loopt om de kaartjes en dat de voorverkoop zeer gunstig verloopt. Maar dat moet ook. Op de eerste plaats is het doel steun aan het Anjerfonds, een goed doel. We steunen daarmede het culturele leven in Limburg en maken het zo de verschillende verenigingen die zich op het culturele terrein ver dienstelijk maken, mogelyk om te blijven doorgaan met hun taak. En op de tweede plaats en nu mag men ons chauvinistisch noemen omdat het hier gaat om Noord Lim burg. Noord-Limburg, dat zich nu ook >ns presenteren kan naast het Midden en Zuiden van dit ryke land, waarin zo dikwyls en nadrukkelijk het accent valt op het Zuiden en waarin het Noorden zich soms in de hoek voelt' gedrukt. Afgezien van de vraag of dit juist of niet men zou hier een interessant debat over kunnen houden en we verwachten, dat op de avond 'f hier ook nog wel het nodige over gezegd zal worden doet zich nu een prachtkans voor om eens te later, zien, dat wy' Noord-Limburgers inderdaad er ook wel wat van kunnen, We hebben de generale repetitie meegemaakt en inderdaad kunnen we er wat van. Deze klein-kunst-avond zal iedere bezoeker best bevallen, want er is voor ieder wat. Er zyn dwaze dingen, waarom men hartelyk kan lachen, er is goede muziek, waar men van kan genieten, er is prima toneel en een ry amateurs staan te popelen om een proeve van hun kunnen voor het geëerd publiek af te leggen. Er zyn verschillende orkesten, zangers en zangeressen, kortom er is een vrolijk programma, dat op hoog peil staat en dat de bezoekers zeker zal bevallen en de radioluisteraars een goed beeld geeft van wat men in deze contreien presteert. Wat precies geboden wordt, blijft een verrassing. Vorige week hebben wy U al gemeld, dat een uitstekende conferencier uit Gennep mee doet, die ook enkele aardige schetsjes ver zorgt Dan is er het jongens-orkest uit Ottersum, Hioob uit Venray, de Vlas bloem uit Oostrum, het kwartet uit Castenray, daar is de Smakt, Oirlo en Leunen, waarvandaan weer andere medewerksters en medewerkers komen, die allen samen de grote anjer zullen samenstellen, die Venray als eerste in het Anjerbouquet zal De conferencier van de Anjer- avond de heer Teun Metselaars uit Gennep, die mede zorgt voor de komische noot in het programma steken. Er is nog de Sterrenparade, waarvoor j.l. Maandag de auditie gehouden werd voor Radio-Zuid. Deze commissie was buitengewoon tevreden en voor degene, die deze auditie heeft meegemaakt, was deze werkelyk een openbaring, want niemand zou dacht hebben een dergelyk gróót aantal kleinkunstenaars hier te vinden. En tenslotte is er dan nog de thermometer, een klein kort onder deel van het programma waarin de opbrengst van de collectes en giften worden aangegeven. Hierover willen we een enkel woord nog zog gen. Wat de avond zelf betreft, slaan we een goed figuur, er is en wordt hard gewerkt en met groot enthou siasme. Maar over dit onderdeel van het programma heeft men wel wat zorgen. Niet dat er geen giften zullen komen, reeds nu hebben verschillende bedryven een toezegging gedaan die niet mis is. Maar ook hier moeten we concurreren met de rest van Lim burg, ook hiermede moeten we een goed figuur slaan. Verschillende bedryven moeten nog bezocht worden en iedere gift is welkom. Tussen haakjes, U weet natuurlyk dat U deze gift op onkosten mag boeken. Dan wat de avond zelf betreft. Er Het behoud van de cultuur, is het behoud van een volk. Doel van het Anjerfonds is: het culturele leven op hoger peil te brengen door het ver lenen van financiële steun aan per sonen en organisaties, die op dit gebied werkzaam zyn. Limburg is ryk aan kunstenaars 1 culturele verenigingen, waarvan er helaas velen in financiële nood verkeren. Het Anjerfonds wil helpen, doch beschikt over onvoldoende middelen. Op de Anjeravond voor Noord- Limburg, welke gehouden wordt te Venray op Donderdag 4 September a 8. wordt voorzover U dit nog niet reeds deed, de gelegenheid ge boden Uw bydrage te geven voor dit fonds. Laat geheel Noord-Limburg mede werken aan het welslagen van deze avond, particulier en bedrijfsleven. Want: Tua res agitur. Het gaat om Uw zaak De Voorzitter van het Anjer-comité: L. M. M. LAURENSSE. zijn geen plaatsen gereserveerd, zodat dus degene, die het eerste komt, ook de beste plaats heeft. Men kome dus vooral op tyd, daar er klokslag s uur wordt begonnen. Het is een lang programma en bovendien moeten we rekening houden met de radio. Men wachte dus niet tot liet laatste ogenblik. In de zaal worden stembiljetten verkocht voor de sterrenparade. U weet dat U zelf kunt stemmen, wie van de deelnemers aan de sterrenpa rade later naar Maastricht mag op de finale. Iedereen zorgt dus minstens een stembiljet bij zich te hebben meer mag natuurlyk ook en door het uitbrengen van uw stem het mogelyk te maken, dat ook Noord- Limburgers afgevaardigd worden naar Maastricht. En tentslotte nog een goede raad. Wacht niet tot het laatste moment met kaartjes kopen. De toeloop is groot, de zaal maar klein. Tot Zondagavond bestaat op de ge huchten gelegenheid tot kaartjes verkoop op de volgende adressen Leunen Grad de Mulder; Veulen: H. Hendriks; Castenray Kuypers, kapper; OirloClaessens Hoofd der school; OostrumJean Joosten; Smakt: Joep Nellen, koster; Merselo: Jufl'r. Noyen; HeideS. Gielen, kapper; Ysselsteyn H. van Asten café. Nadien zyn alleen nog kaarten verkrygbaar, zolang de voorraad strekt by het bureau van ons blad, by H. Hartman, Grotestraat en H. Schols Paterslaan. De pryzen der plaatsen zyn f 2 eerste rang en f 1 29 rang. Vele lezers zelfs onder diegenen, die hierbij zeer veel belang hebben zullen by het lezen van dit woord niet weten, waar het om gaat. In 't kort behelst het vetmenig- vuldigingscijfer het volgende: Menig ouder betaalt voor zyn schoolgaande kinderen schoolgeld. Dit schoolgeld is afhankelijk van het inkomen. Nu heeft de gemeente echter het recht om dit bedrag met een vooraf vastgesteld cijfer te vermenigvuldigen (het vermenigvuldigingscyfer). Dit cijfer is voor de gemeente Ven ray 2. Nu bedraagt het maximale schoolgeld per kind f 100.— Hierin schuilt echter de onbillijkheid 'n Ouder met een lager inkomen, die voor zyn kind f 50.— zou moeten betalen, betaalt nu ook f 100.— omdat het schoolgeld f 50.— met twee vermenigvuldigd mag worden, aange zien hy dan nog juist niet boven het maximum komt. Om aan deze onrechtvaardigheid een einde te maken waardoor juist de gezinnen met kleine inko mens gedupeerd worden richtte de Kath. Bond „Voor het Gezin" zich in Juni '51 in een request tot de Raad, met het dringende verzoek, dit vermenigvuldigingscyfer af te willen schaffen. Op de eerstvolgende raadszitting kwam het betreffende request ter sprake, maar had niet het beoogde resultaat, aangezien het college van B. en W. wilde wachten op de nieuwe schoolgeldregeling, die een verlaging zou inhouden. De Kath. Bond „Voor het Gezin" bleef echter niet bjj de pakken neer zitten en diende opnieuw een request in, ditmaal begeleid door 'n schrijven aan alle Raadsleden, waarin deze kwestie nog eens duidelijk uiteen werd gezet. Op de volgende punten werd toen de speciale aandacht ge vestigd: a. Het feit, dat de regering bezig was met de samenstelling van een nieuwe schoolgeldregeling hield met in, dat het vermenigvuldi gingscyfer in de gemeente ver viel. Immers, by een eventuele nieuwe regeling zou dit cyfer 2 in de betrokken gemeente weer worden toegepast; b. Blijkens een met algemene stem men aangenomen motie van het K.V.P.-Kamerlid Peeters, zou de regering zich niet verzetten tegen afschaffing van het vermenig vuldigingscyfer; c. De regering zou zich ook ont houden van het uitoefenen van iedere druk op de gemeente besturen, voor zover het betrof het verlagen van het vermenig vuldigingscyfer; d. Zelfs Min. Rutten verklaarde zich by de begroting in Dec. '51 voor stander van afschaffing van het beruchte cyfer. Ditmaal had het request het ge wenste resultaat. Op 31 Juli'51 werd het raadsbesluit genomen, waarbij het vermenigvuldigingscyfer gebracht werd van 2 op 1. Reden om te juichen was er echter nog niet, want... Gedeputeerde Staten moest dit raadsbesluit nog goedkeuren. Deze goedkeuring is er nog steeds niet. Hopenlyk zal ook dit College overtuigd zyn van de onrechtvaardig heid die het vermenigvuldigingscyfer in zich bergt en dit raadsbesluit goedkeuren, zodat voor vele ouders hun toch al zware lasten verlicht zullen worden en de katholieke bond „Voor het Gezin", haar actie met succes bekroond zal zien. Een volgende keer zal een ander actiepunt van de Bond onder de loupe genomen worden. Bijna overal toestand gnnstig voor 'n record Het departement van landbouw van de Ver. Staten heeft medegedeeld, dat de overvloedige tarwe- en rogge- oogsten dit jaar over de gehele wereld vermoedelijk een record zullen be reiken. Het huidige record, dat van 1938, is 248 millioen short ton. Byna overal is de toestand gunstig voor een record. Sovjet Rusland vormt een opmerkelijke uitzondering. Aan gezien voor dit gebied slechts vage inlichtingen te verkrijgen waren. Het departement deelt mede, dat er enige schade was toegebracht aan de winter granen aldaar maar anderzijds was het weer in de Sovjet-Unie in de laatste weken van Juli en de eerste van Augustus gunstig voor de oogst. Een woordvoerder van het departe ment verklaarde, dat zelfs wanneer Rusland een tamelijke oogst zou hebben, het wereldrecord gebroken zou kunnen worden. Men verwacht, dat de recordtarwe oogst voor de V. S. 1300 millioen bushels zal bedragen en voor Canada 656 millioen. Volgens het departement is uit Argentinië vernomen, dat de vooruit zichten aldaar voor het nieuwe sei zoen gunstig waren terwyl de oogst van het vorige jaar in feite mislukt is. Frankrijk, Italië en West-Duitsland berichtten een toeneming van onge veer 50 millioen bushels tarwe over het afgelopen jaar. In Spanje verwacht men eenzelfde opbrengst als in 1951, dat een ongewoon goed jaar wordt geacht en zelfs nog meer rogge. De vooruitzichten in Azië waren gunstig, in het bijzonder in Turkije, waar een recordoogst wordt verwacht. India en Pakistan maakten melding van een verminderde opbrengst en bleven nog steeds afhankelyk van invoer. Australië verwachtte een daling van 10 millioen bushels in vergelijking met de oogst van vorig jaar, welke 161 millioen bedroeg. Een Braziliaanse kermis te Leunen Wy komen u niets vertellen over het al of niet succesvol slagen der Nederlandse boeren op de Fazenda. Er is nog een andere emigratie, die der Emigranten voor God, zoals men tegenwoordig onze missionarissen graag noemt. Zy, de beste Zonen der kerk, van 't Vaderland, van de parochie trekken uit naar de vreemde om daar te werken voor God, voor 't heil der zielen. Zwaar is 't leven van deze pioniers in een vreemd land, in een krachten slopend klimaat te midden van een moeilyk te genaken bevolking, zodat jarenlang ook maar 't geringste succes uitblijft.' „Uw Ryk Kome", dagelijks bidden wy het, en zouden we dan onver schillig blyven wanneer we 'n steentje Een groep medewer kers van de eerste ADjer-avond de Roodse Blaoskapel, die haar beste nummers breDgt kunnen by dragen om een dezer emi granten voor God te helpen en te steunen „Er zyn mensen, die geven hun leven aan de missie, anderen alleen maar hun oude postzegels". Tot de laatste wilt gy toch zeker niet horen, nu men een beroep doet op uw missieliefde. Toont dat ge wat over hebt voor de uitbreiding van het Ryk Gods. Ja, geeft werkelyk iets meer dan alleensgebruikte postzegels. Men spreekt zo graag over de mis sionarissen als soldaten in de front linie en over ons gelovigen in het moederland als bevoorradingstroepen. Maar zorgen we dan ook dat we dat inderdaad zyn. Steunen moeten we onze missionarissen Ook van ons worden daden verwacht en we herhalen het nogmaals voor wat het missiewerk betreft: Gebed hoofd zaak... geld noodzaak. We doen een beroep op U. Toont uw medeleven en loopt er eens warm voor. Binnenkort vertrekt Pater Melchisedech Loenen O.F.M. naar de missie van Brazilië. We mogen hem niet met lege handen wegsturen. Allen samen moeten we hem by zyn vertrek een bedrag ter hand stellen om dit in onze naam voor het mis siewerk te besteden. Iets van het goede dat hy er mee kan verrichten zal dan door ons verricht zyn. Om dit bedrag te verzamelen wordt in Leunen op 6, 7 en 8 Sept. a.s. een Kermesse Brasileira, 'n Braziliaanse kermis en een loterij georganiseerd. We kunnen daar het nuttige met het aangename verenigen. Er zyn vele attracties en verassin gen. Terwyl we onze missionaris helpen en de missie steunen, hebben we bovendien nog een kans op een der vele prachtige pryzen. Kom, gooi er eens een paar kwartjes tegenaan! Afgesproken dus, tot Zaterdag, Zon dag en Maandag, 6, 7 en 8 September op de Kermesse Brasileira, in het Bondsgebouw te Leunen. 10.10 ao Lyfsgevaar in vroeger dagen j j Eiste sterke wacht en wal, 't Zielsgevaar van thans doet vragen Hoe 't aantal kerken groeien zal

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1