De Anjer-Avond te Venray Venrayse Ontginningen vordert prima Nederland gunstige uitzondering op gebied van eerste hulp. Festival in Oirlo Emigratie-cursns WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJSRP^R KWAR!TAALCf lP2™mBuiten0Venray f 1.45 Wat de buitenwereld hiervan weet Uit „Peel en Maas' ORGELHOEKJE BUITENLAND ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 No 34 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRIAT 28 TELEF. 512 GIRO Al blijkt er naar buiten weinig van, toch is ons Anjer-Comité druk in de weer, om de éérste Anjer- avond, die in Limburg gehouden zal worden en wel in de Aula van het Gymnasium te Venray - zo goed mogelyk te doen slagen. Na ons artikel van vorige week, waarin we op de eerste plaats ver teld hebben, dat het Anjerfonds er is voor steun aan culturele doelstel lingen en waarin verder uitgelegd is, wat de bedoeling van deze ADjeravond is, namelijk om geld bij elkaar te krijgen, om die doelstelling van het Anjerfonds ook voor Limburg te verwezenlijken, is er een golf van enthousiasme losgeslagen. Sommigen mogen misschien wel denken, dat dit een groot woord is, maar zelfs het Anjercomité had nooit durven dromen, dat zy een dergelijke medewerking zou kunnen verkrijgen. Want dagbladpers en radio mogen dan het idéé en het plan opgevat hebben voor deze avonden, nu blijkt wel langzamerhand, dat 't overgrote deel zélf moet gedaan worden en dat zélf initiatieven genomen moeten worden. En het mag dan voor Venray een grote eer zjjn, om door Prins Bernhard uitgekozen te zijn als éérste plaats van Limburg, waar deze Anjeravond gehouden wordt, dit maakt de taak van het comité des te moeilijker. Want de overige plaatsen kunnen eerst eens afwachten, om te zien wat de voorgangers er van maken. Dat is wel een zeer grote factor en zy' hebben ook veel meer tyd be schikbaar. Toch heeft ondanks die betrekkelijk ongunstige omstandigheden het Anjer- Comité, de volle medewerking ge kregen van verschillende Venray se verenigingen en van vele kerkdorpen. Maar deze avond gold niet voor Venray alléén, op deze Kléin-Kunstavond moest gehéélNoord-Limburg op de planken komen, en ofschoon men b.v. in Gennep zeer terecht opmerkte, dat ook Gennep recht had op een eigen avond, heeft men daar alle medewer king toegezegd en zullen de beste klein kunstenaars uit die contreien aan deze avond het Noord-Limburgs cachet komen geven. En niet alleen Gennep, het kleine Ottersum b.v., brengt een jongens orkest van 9 man naar Venray, dat het klappen van de zweep kent en reeds meermalen voor de radio optrad. Ons beroep op kleinkunstenaars, die in onderdeel van 't cabaretprogramma n.l. de Sterrenparade zouden moeten optreden, heeft liefst 18 aanmeldingen binnen gebracht. Deze 18 nummers zullen Maandag avond in de aula van het Gymnasium getest worden door een speciale commissie van Radio Zuid. Deze auditie begint om half 8 en is niet voor het publiek toegankelijk. Maar dit bewijst toch wel, dat men ondanks tijdgebrek en andere be zwaren, vast voornemens is Venray en Noord-Limburg goed voor de dag te laten komen. Op de avond zelf zullen we zelfs hele circusprogramma's op de planken zien brengen, komt er een prima con ferencier uit Gennep, treedt het be roemde mannenkwartet uit Castenray op, speelt de Boerenkapel van Venray en het genoemde jongensorkest van Ottersum, zyn er zangvirtuozen uit by na alle kerkdorpen, komen er toneelkunstenaars uit Bergen, met aardige sckeches, kortom, dan zal 't publiek een avond vrolijkheid ge boden worden, die door de eensgezinde samenwerking van geheel Noord Limburg mogelyk is geworden en op hoog peil staat. Verschillende schilders hebben aan geboden het décor te maken, terwijl de bloemisten samenwerken om de zaal smaakvol te versieren, kortom uit alles blijkt, dat men van plan is, van deze avond iets goeds te maken en zó te laten zien, dat Noord Lim burg op dat gebied ook zyn mannetje staat Gezien de prettige samenwerking, die men overal toont, zal ook de bedryfsactie zeker slagen. Want op deze Anjeravond zal aan het Anjerfonds tevens worden over- eedragen de giften en gaven, die het bedrijfsleven en verenigingen hebben geschonken. Ook aan dit onderdeel is een wedstrijd verbonden en ook hier mag Noord Limburg geen slecht figuur slaan. Op al die Anjeravonden door geheel Limburg zal de geldthermometer aantonen, hoeveel gemiddeld per inwoner per gemeente aan het Anjer fonds is geschonken. Ook hiervoor worden plannen beraamd en uitge voerd, opdat ook die thermometer voor onze streek een behoorlijk getal mag halen Zo zien we dus, dat achter de schermen hard gewerkt wordt en mocht in de komende dagen 'n beroep op een van ons gedaan worden, laten we dan mee aanpakken om zo het goede doel te dienen en tevens Noord Limburg mee te helpen tegenover de rest van Limburg een goed figuur te doen slaan. En laten we verder zeker niet vergeten Donderdag 4 September te reserveren voor de Noord Limburgse klein-kunst-avond, de eerste van Limburg, in de Aula van het Gymnasium. De Commissaris der Koningin, Dr. Fr. Houben, heeft de wens te kennen gegeven, deze eerste Anjeravond persoonlijk by te willen wonen, om door zyn bezoek nog eens te onder strepen het grote belang van 't werk van het Anjerfonds. Nog een reden te meer, om met allen samen te werken en deze Noord Limburgse avond te doen klinken als een klok 1 Rond de Venrayse kermis heeft men in verschillende dagbladen nogal fantastische verhalen kunnen lezen over de Peelontginningen rond Ven ray, waarin o.m. zeer triomphantelyk werd aangekondigd, dat de Vredepeel- ontginningen dit najaar zouden be ginnen, waardoor dan tevens zoveel mogelijk werkloos geworden land arbeiders zouden kunnen worden te werk gesteld. Deze berichtgeving toont weer eens te meer aan, hoe bitter slecht men wel op de hoogte is, van wat in deze streken gebeurd. We zijn nu in de Vredepeel intus- Ben reeds zover, dat 256 ha zyn ge spit, waarvan 170 ha reeds met seradella zijn bezaaid en die het ko ingezaaid. Verder zijn in deze ontginning bijna 5 km kavel- en hoofdsloten gegraven en zyn er meer dan 15 km bedrfjfs-, hoofd- en exploitatiewegen aangelegd. Bovendien zyn reeds 32 ha bos- terrein gespit. Aan dit werk staan al bijna een half jaar lang 1100—1200 mensen te werken en is reeds meer dan soo 000 gulden verloond. Men is thans reeds zover, dat ge middeld iedere week 10—13 ha gereed komt en wordt dit tempo volgehouden dan is in het voorjaar van 1953 dé gehele Vredepeel vergeten, al zal de boerderybouw ontegenzeggelijk nog zware offers kosten. Men weet wel te vertellen in dit artikel, dat Venray per jaar by na een millioen rijker wordt aan de op brengsten van deze gronden, omdat - weer volgens datzelfde artikel een ha f 1000 per jaar opbrengt, een redenering, die vele van onze land bouwers zeker niet zullen volgen, maar nergens staat vermeld, hoe de gemeente Venray aan de gelden moet komen voor deze ontginningen en hoe vooral de boerderijen gebouwd kunnen worden, zonder dat de toekomstige pachters voor pachtprijzen komen zitten, die zelfs voor de vette klei van Wieringermeer zeer hoog zyn. Iaat staan voor de toch altyd nog schrale ontginningsgrond. Men is dus wel wat achter in de grote pers. Trouwens in datzelfde artikel kon men lezen, dat de wegen voor Peelplan Zuid nog moesten worden aangelegd en, dat hier een nieuwe dorpskern zou komen. Inderdaad is daar in het verleden wel eens over gedacht, maar het is reeds jaren een uitgemaakte zaak, dat dit gebied onder Ysselsteyn zal blijven en dat er in de toekomst nog veel zal moeten veranderen, wil men inder daad tot kernvorming overgaan in Peelplan-Zuid. Wat de wegen betreft is de toe stand zo, dat wel niet alle wegen in prima staat zijn, maar men kan toch voor het merendeel de verschillende stukken zeer goed bereiken. Of men dit najaar reeds zal begin nen aan de ontginning van de Heidse peel (stuk tussen Ysselsteyn en de Deurneseweg) waarover in boven genoemd artikel gesproken wordt, is een vraag, die nog niet is opgelost. Vast staat, dat ook de ontginning van deze 250 ha in DUW-verband wordt klaar gemaakt en de restau ratie van de barakken in de Peel schijnt hier verband mee te houden Immers, hierdoor kunnen werkers aan dit object tamelijk dicht by hun werk legering en onderdak krijgen, Ook heeft men reeds plannen op gesteld voor de ontginning van de Merselosepeel (stuk tussen Deurnese weg en Vredepeel), maar men is nog aan het overleggen of deze ontgin ning in vrij werk zal gebeuren of dat Zondag 24 Aug. Pleisteractie E.H.B.O. 19 Aug. droeg Pater Humilis (Antonius Hoogen) te Overloon zyn eerste plechtige H. Mis op. Pater Celestinus Hoovers hield de feest preek. In 1951 werden alleen by verkeers ongevallen ongeveer duizend doden genoteerd. In hetzelfde jaar eiste het verkeer 12.000 zwaar en 10.000 licht gewonden. Meer dan 400.000 werknemers zyn door kleine of grote ongelukken in hetzelfde jaar getroffen, terwijl ruim 400 mensen de dood door verdrinking hebben gevonden. De niet gerubriceerde cijfers van huiselyke ongevallen, benevens de ongelukken, die plaats hadden by sport en spel, zouden, eveneens als gevolg van de bevolkingsdichtheid van ons land, ontstellende cyfers te zien geven. De E.H.B.O. verleent jaarlijks vele honderdduizende malen des kundige en verantwoorde Eerste Hulp aan de talrijke slachtoffers van snelverkeer, fabrieks en nog andere ongevallen. Ondanks de sombere gegevens, die ons land op dit punt stempelen tot het meest ongunstige van Europa trekt de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. de conclusie, dat ons land door deskundige en verantwoorde Eerste Hulp, die in vele gevallen ge boden wordt, tot het meest bevoor rechte op dit gebied in vergelijking met alle andere landen in Europa, behoort. 20000 leden van de Bond, gevat in 400 afdelingen, verlenen, wanneer on gevallen zich voordoen, by dag en nacht doeltreffende eerste hulp. Het is hulp, die in menig geval een leven bedreigd door het ongeval, weet te redden, in andere gevallen blijvende invaliditeit voorkomt, voorbijgaande invaliditeit weet te beperken. Het ligt dus voor de hand, dat de reeksen ongevallencyfers o.m. die van 1951 aanmerkelijk hoger zouden zyn t.a.v. het doden en zwaargewonden cyfer, wanneer die eerste hulp niet zou zyn geboden. Deze stelling klemt destemeer, om dat de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. het werk vooral ten plattelands vestigde, speciaal ook op plaatsen, waar geen medicus woon achtig is of deze een zo uitgebreide practyk heeft, dat hulp in vele ge vallen te laat zou komen. De niet geüniformeerde mannen en vrouwen verrichten het werk meesten tijds en uit de aard van de zaak on opvallend en individueel, hoewel in tyd van oorlog en vrede meermalen in massaal verband werd opgetreden. Het is niet alleen, dat deze helpers helpsters vrye tyd ter beschikking stellen, studeren, oefenen en boven dien de aanschaffing van materialen zelf bekostigen, maar ook wordt in menig geval eigen leven ingezet om dat van hun medemensen veilig te stellen. Deze vrouwen en mannen betrekken op vele plaatsen van ons land een voorpostenpositie en voorkomen door hun optreden zeer veel persoonlijk leed, afgezien ook nog van het feit, dat de materiële schade tengevolge van ongevallen door die deskundige en verantwoorde hulp belangrijk wordt teruggebracht. Morgen Zondag 24 Augustus zal de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.Ode Zondag van de Barm hartige Samaritaan, aan alle Katho lieke kerken een Pleisteractie houden, waaraan in samenwerking met K.K.O. een grote attractie is verbonden. Aan alle kerken worden couverts met pleisters aangeboden tot steun voor het werk van de E.H.B.O. Onder deze couverts zyn er waaraan grote waarde is verbonden. Want diezelfde avond zal de K.R.O. van 20.35 tot 21.35 uur mededelingen doen, dat aan een aantal dezer couverts bijzondere prijzen zyn verbonden, byv. een vier- personenauto, een scooter, een koel kast, een vliegreis naar Rome, een reis naar Lourdes, een jaar gratis wonen of een jaar gratis roken. Dit zal een reden te meer zijn om die zo noodzakelijke en waardevolle activiteit van de E.H.B.O. te steunen of wat nog belangrijker is, zich zelf ter beschikking te stellen om na een opleiding van 26 x 2 lesuren instaat te zijn deskundige Eerste Hulp aan de medemens te verlenen. Ter gelegenheid van haar zilveren feest, heeft de Fanfare „Ons Genoegen" in Oirlo, op Maria Hemelvaart en de daarop volgende Zondag een groots festival gehouden, dat ondanks de minder prettige weersomstandigheden een groot succes is geworden. Niet alleen financieel, maar zeker ook hetgeen geboden werd. Vrydag moest vanwege het slechte weer al een uur later worden be gonnen en op die dag traden op de Harmonie van Venray, de fanfares van Swolgen, Meerlo, Ysselsteyn en Merselo terwyl de Gemengde Zang verenigingen van Oirlo en Castenray, alsmede het dameskoor van Venray en de zangvereniging van de Heide, het vocale gedeelte verzorgden. Zondags traden op, de fanfares van Melderslo, Leunen, Broekhuizenvorst en Blitterswyck, alsmede de harmo nieën van Well en Oostrum, waarbij de dames zangvereniging van Wans- sum, het vocale gedeelte verzorgde. Vrijdags gaf de fanfare van Wans- sum o.l.v, de heer J. Wijnhoven, een uitstekend avondconcert, dat vele be zoekers trok, terwijl de Koninklijke Harmonie van Lottum op buiten gewone wijze Zondags het avond concert verzorgde. Dit Festival is een waardige be kroning geweest van het 25-jarige feest van Ons Genoegen, dat het tal rijke publiek veel schoons geboden heeft en voor de kas zeker zijn voor delen heeft gebracht. te VENRAY Gedurende het a s. winterseizoen zal, onder auspiciën van de Katholieke Limburgse Emigratie Stichting, waar in o.a. de K.A.B., Middenstandbond, L.LT.B. en St. Adelbert op federatieve basis samenwerken om emigratie cursussen in Limburg te geven, o.a. ook te Venray. Het volledige rooster omvat 150 lesuren, waarvan ongeveer de helft besteed worden aan de elementaire beginselen der Engelse taal, en de rest over diverse lessen, als de ken nis van emigratie, land en volk, ge zondheidszorg, godsdienstbeleving in het nieuwe land, persoonlykheids- vorming en aanvullende huishoudelijke kwesties, opvoedkunde, woninginrich ting, enz. De volledige cursus duurt een half jaar, met 2x3 lesuren per week. De kosten bedragen f 25 per persoon en voor echtgenote, verloofde of gezinslid f 20. voor volgende gezins leden f 15. Dit bedrag moet vooruit betaald worden en is voor ongeor ganiseerden f 10. hoger. Men kan zich opgeven by de heer P. J. Gerrits, Stationsweg 49. In verband met het tijdig starten der cursussen geve men zich in ieder geval >op vóór 15 September a.s., omdat dan de eindles en diploma- uitreiking in het voorjaar aansluit op het gunstige tijdstip voor vertrek en van aankomst in het emigiatieland. Het moest overbodig zyn om op het belang van zulk een cursus te wijzen. Tijdens de lessen en door het samenzijn met andere deelnemers komen de a.s. emigranten op de makkelijkste en goedkoopste wyze tot een elementaire taalkennis, die als aanvangs grondslag voldoende is. Verder vormt de cursist zich een steeds helderder beeld van de levens milieu en werkterrein, waarin hy in de toekomst zal leven'. Ook de juiste mentaliteit, een gezonde ondernemings zin, nuchterheid, durf, doorzettings vermogen en een zeker idealisme worden onderling aangekweekt. Zon der deze verantwoorde en noodzakely ke voorbereiding brengt emigratie, deze enorme levensbeslissing, al te ook dit een DU W-object zal worden. Gezien de snelle vooruitgang van het werk in de Vredepeel, zal dit laatste hoogstwaarschijnlijk het geval zyn. Wanneer men met deze 350 ha zal beginnen, is ook nog niet bekend, maar het zal waarschijnlijk volgend jaar worden. Uit bovenstaande blijkt wel, dat de voorlichting op het gebied van de ont ginningen rond Venray nogal hapert. Wie hiervoor verantwoordelijk is, weten we niet, wel weten we, dat hiermede de zaak niet gediend wordt. Integendeel zelfs... veel risico mee voor het onvoldoend bewapende gezin of enkeling. Ook echtgenoten en verloofden zij met klem op het gewicht dezer cur sussen gewezen. Hoevelen beklagen zich later schriftelijk dat ze na vier of vyf maanden hun eigen kinderen niet meer verstaan. Dat ze ook anders- zinds onvoldoende voorbereid waren op de aan deze stap verbonden con sequentiies. En waren zy niet van te voren gewaarschuwd Ook voor jongeren die wegens hun leeftijd of onmisbaarheid thuis nog niet weg kunnen, doch die het voor uitzicht hebben eens te emigreren staan deze cursussen open. Voor hen geldt eveneensMeldt U tijdig. 23 Ang. 1890 De landbouwer Johannes Peeters aan het Laagriebroek, die 't ongeluk had onder zyn paard te geraken, overleed op 21 Aug. aan de gevolgen daarvan. Door de muziekgezelschappen van Venray, Arcen en Well werd te Well een concert gegeven. Een nieuw vaandel werd ingewijd. Het was te Roermond door de Firma Houz en Laumen vervaardigd. Tot stand kwam de telepho nische verbinding Venray—Horst. 24 Ang. 1889 Op 18 Aug. brandde de woning met schuur en stal, bewoond door A. Gussen op de Smakt af. De totale schade werd op f 800 geschat. Tot Gardiaan te Venray werd benoemd Pater W. Brico, tot Vicarus Pater V. Sieben. Te Maastricht had het plechtig afscheid plaats van de missionarissen van China, Paters Cassianus Pompe en Ivo van den Boer. De laatste was leraar geweest aan het Gymnasium te Venray. 25 Ang. 1888 Bestuurders van paarden en rijtuigen werden door de Burgemees ter uitgenodigd, ter voorkoming van ongelukken, op de hoeken van straten en pleinen, voornamelijk by 't Raad huis, niet harder dan stapvoets te ryden. Vanwege de commissie der Va ticaanse Tentoonstelling werd aan de Zusters van „Jerusalem" een diploma van aanmoediging toegekend voor haar inzending van calligraphieën en miniaturen. Op 18 Augustus vertrokken van Amsterdam twee Ursulinen van Ven ray met bestemming Oost Indië. Op 27 Aug. zou Mgr. Boermacs Bisschop van Roermond, het hoog altaar van de Kapel Klein Lourdes te Tienray consacreren. Mogen wy U om te beginnen nog even onze „Orgelweek" in herinnering brengen Die wordt gehouden in de week van 12 tot 10 October. Tot ons genoegen kunnen wy mededelen, dat in die week de inte ressante befaamde Poppententoon- stelling van do Bond zonder Naam in Venray komt. Hieraan zijn ver schillende attracties verbonden, zowel voor volwassenen als voor kinderen. De entree prys zal zeer laag worden gehouden. Dat deze tentoonstelling een grote vermaardheid geniet, blijkt, uit de enorme belangstelling, dio zii op vele plaatsen in ons land mocht trekken. Dit is de laatste gelegenheid om voornoemde tentoonstelling in ons land te bezichtigen. Daarna ver trekt zy naar Suriname en de Antillen. Zorgt dus, dat U die gelegenheid niet mifltl En nu de verantwoording Vorig Saldo f 2514,10 Wed. P. S. Heerlen f 10,— Dr J. „Lous Deo" f 10, L. C. Westerbeek f iof— H. A. O. Heerlen f 5,— Br. B. Den Haag f 2,50 Kindertoneel Oostsingel f 2,44 Totaal f 2554,13 Bouwt allen mee aan Uw Orgel Giro 576604 Orgelfonds Venray P.S. De collectanten die de 2e busjes lichting nog niet hebben verricht, worden vriendelijk verzocht die deze week doen. CHINA Deze week is te Moskou een belang rijke delegatie aangekomen uit Peking onder leiding van de premier van Peking, Lai. Belangrijke Russen waren bij de ontvangst aanwezig en er zyn vriendelijke woorden gewisseld. Men weet vrij zeker, waarvoor de Chinezen komen. Het verdrag, dat zij in Februari 1950 hebben gesloten met Moskou, bepaalt, dat de Russische troepen, die nu nog in Mantsjoerye zyn, voor het einde van dit jaar zullen vertrekken. Behalve, wanneer een oorlog met Japan dreigt of met een bondgenoot van Japan. Als zo danig stellen de communisten de Amerikanen voor. Voor Moskou is het een netelige zaak. Het, wil zyn troepen natuurlijk wel in de oorlogshaven Port-Arthur houden en langs de spoorweg, die de kortste verbinding is tussen de Rus sische steden Irkoetsk en Wladiwo- stok. Maar dan moet het verklaren, dat er gevaar voor oorlog bestaat, en... dat de Russen de Chinezen zullen helpen, als zo'n oorlog zou komen. Dat nu doen de Russen ongaarne, want de Chinezen zyn op het ogen blik in een tamelijk agressieve bui. Zy overschatten hun macht zeer, omdat zy de werkelijke technische macht van de Ver. Staten onvoldoende kennen. En als Peking zo zou manoeuvreren dat het wordt verwikkeld in een oorlog met de Ver. Staten zou Moskou automatisch zich daarin moeten werpen. Én dat lacht de Russen geenszins toe. Wat .er nu uit de bus zal komen, valt te vermoeden. Rusland zal meer economische steun geven, het zal proberen zyn invloed in Mantsjoerye te houden (of althans gedeeltelijk of •bedekt) zonder de Chinezen te stijven in het riskeren van oorlogsgevaar. En er zal wel niet veel veranderen. Voor een bestand in Korea stelt Peking hoge eisen aan de Amerika nen, de Russen zullen die wel niet kunnen temperen en de Amerikanen zullen ze niet inwilligen. Het zal al mooi zijn, indien de impasse voort duurt zonder veel bloedvergieten. De nieuwe dictators De Egyptische generaal Naguib heeft verdeling bevolen van het grote grondbezit en verlaging van de huren om de grote massa voor zich te winnen. Tegelijk heeft hy stakers in een grote fabriek, die brand wilden stichten, hard aangepakt. Een sterk gezag moet worden erkend, ten bate van de grote massa zelf, zo heet het. Op die manier tracht Naguib de oude politici terzijde te schuiven en zijn dictatuur rechtstreeks te grondvesten op de massa. Men herkent hier een steeds meer voorkomend geval van anti commu nistische leiders, die zich ook anti kapitalistisch noemen. Men denke aan Peron in Argentinië, die al school maakt in Zuid-Amerika aan de falan- gisten achter Franco (die zelf dat program niet zo duidelijk heeft ge steld) aan Mossadeq in Perzië. In achterlijke landen is geen basis voor echte westerse democratie. De nationalisten die ontwikkeld genoeg zijn om leiders te wezen, komen voort uit feodale kasten of uit de rijke burgeryDe massa van analphabeten heeft geen begrip van internationale, en nauwelijks van grote nationale problemen. Vandaar in minder ont wikkelde bevrijde landen een klove tussen „intelligentia" en arme massa Komt nu een legerleider die over bruggen, dan vermeerdert hy zyn gezag tegenover de ryke heersende kasten en steunt op een volgzame massa. Misschien moeten zulke landen die periode doormaken, waarin met ge weld de orde wordt gehandhaafd en toch allerlei wordt bereikt voor millioenen, die in onbeschrijflijk slechte omstandigheden leven. Maar een Europees ideaal kan men het moeilijk noemen. Vertraging Atlantische bewapening Men weet dat in België nog al geprotesteerd is ook in de kazernes tegen de militaire diensttijd van twee jaar. De socialistische vakbon den hebben er zelfs een dag voor gestaakt. Nu heeft de Belgische regering de oefentijd verminderd tot 21 maanden, het gemiddelde van de verschillende diensttijden in Nederland. Zy beweert niet te zyn gezwicht voor socialis tische druk maar dat lijkt nog al gezocht. Waarschijnlijk is het katho lieke kabinet op zij gegaan voor een grote groep in de eigen gelederen, die ook vermindering wilde van de dienstplicht. De Belgische regering heeft nu deze uitweg gezocht: zy heeft aan Frankrijk, Italië, Nederland en Luxemburg (die eventueel met West-Duitsland een Europese Defensie- Gemeenschap zullen vormen) gevraagd ook de diensttijd te verlengen tot twee jaar. Toen dit werd geweigerd, heeft zy haar eigen termijn verkort. Zy maakte dus die vier andere landen verantwoordelijk voor haar beslissing. Dat is echter niet geheel billijk. Italië is veel armer dan België, Frankrijk heeft een legermacht te onderhouden in Indo-China, en Neder land heeft veel grotere overzeese verplichtingen dan België, afgezien van de veel ernstiger oorlogsverliezen. De stap van België echter wijst op de strekking, de militaire inspanning in atlantisch verband geringer te maken. Die tendens bestaat in alle landen, nu het oorlogsgevaar in Europa verminderd wordt geacht. Indonesië gaat achteruit Het botert niet erg in de Indone sische republiek. Was het Zondag president Sukarno zelf, die zyn volk en de wereld attent maakte op een dreigende gezagscrisis, een dag latei- publiceerde 't blad „Mimbar Indonesia" 'n krachtig gesteld artikel van de hand van de Indonesische oud minister van Financiën, Jusuf Wibi- sono, die tot de conclusie komt, dat Indonesië na bijna drie jaar vry en souverein te zyn geweest, eerder achteruit dan vooruit is gegaan. In materieel opzicht is dit zichtbaar in de slechter wordende economische toestand van de staat, aldus schrijft de oud-minister. Op geestelijk gebied is dit te bespeuren in de crises op politiek-, gezags- en moreel terrein. Er zyn leiders, die zich voordoen alsof zy een grote geest en een ruime kyk hebben en die zeggen, dat men niet behoeft te vrezen, dat deze toestand de staat in het verderf zal storten. Zy noemen deze verschijnse len de kinderziekten van een jonge natie. Wibisono noemt een dergelijke philosophie gevaarlijk, daar zy olko drang naar verbetering in de kiem smoort. De materiële en geestelijke achter uitgang wordt volgens Wibisono ten" dele veroorzaakt door de houding van de politieke leiding en de vakbonden, die het verwerven van populariteit belangrijker achten dan het geven van leiding. Wibisono zegt in het vervolg van zyn artikel, dat het jammer is, dat er slechts weinig volksleiders zyn, die openlijk willen verklaren, dat de slechte toestanden in de Indonesische staat hec gevolg zijn van het feit, dat wij zelf terug schrikken voor hard en disciplinair werken. Geen applaus Zelden hoort men de leiders zeggen

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1