Kerkfonds kan geestelijkheid uit nood helpen Van links Gaat het verstandelijk peil van ons volk achteruit WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Het grensverkeer dient vereenvoudigd te worden ORGELHOEKJE ZATERDAG 19 JULI 1952 No. 29 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ^OANSTURIATV2ESF,RTEALEFAN5UEN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Er zün klachten tot uitiog gekomen over de slechte resultaten der eind examens van onze Hogere Burger scholen, die in de pers zyn gepubliceerd en sommige bladen aanleiding hebben gegeven tot beschouwingen. Bit jaar Echynt een groter percen tage van leerlingen der Hogere Bur gerscholen vooral in het Westen van ons land, te zyn afgewezen dan anders. Wanneer de ongunstige uitkomst niet te wyten is aan de moeilijkheid der opgaven en dit wordt ontkend dan moet men de oorzaak elders zoeken. Men kan menen, dat de ouders onvoldoende worden voorgelicht en dat er daardoor te veel leerlingen de middelbare school bezoeken, die voor een eenvoudiger opleiding moesten worden bestemd. Wy geloven dat niet. Wy menen, dat de lagere school haar plicht doet en dat op de middelbare school de ouders door rapporten en waarschuwingen overmatig nauw keurig op de hoogte worden gesteld. Daarnevens beschikt men over de psycho technische instituten, die waar devolle adviezen kunnen verstrekken over de verstande! yke aanleg der jonge mensen, waardoor tydig kan worden uitgemaakt of zy voor-de middelbare school geschikt zyn en teleurstellingen kunnen worden voor- kotnen. De vraag kan worden gesteldof er niet, ondanks de gematigdheid dei- examenopgaven, t"Ch een te zware selectie wordt toegepast by de beoor deling Er is misschien een neiging by sommige middelbare scholen de sterke schifting over te nemen, die wy zich aan de universiteit zien voltrekken. Men wil alleen de besten van de besten tot de hogere studies toelaten ten einde de intelectuelen markt niet te overvoeren. Die schifting zou zin hebben indien men daardoor bereikte, dat de bezit ters van hogere diploma's ook werke lijk voor hogere maatschappelijke functies werden bestemd. Maar de sociale toestanden werken het in de hand, dat de ouders hun matig ge- talenteerden kinderen aan de marteling van een hogere opleiding onderwerpen. Niet de ydelheid viert hiei hoogtij, maar de levenskans is het enige motief. Voor de allersimpelste betrek kingen wordt het bezit van een eind diploma H.BS. vyf-jarige cursus vereist. Moet men er zich dan over verwonderen, dat ouders hun kinde ren dwingen in het gareel van de middelbare school, welke na doorlopen te hebben, de voorwaarde is voor het verkrijgen van een matige boterham. Nederland bezwijkt onder de exa mens - men bestudere de vestigings eisen voor de middenstand en het verhinderd daardoor, dat jonge men sen, die weinig stoelvast zijn, maar een gezond karakter hebben* en over zekere vaardigheden beschikken, hun kansen krijgen. Een andere vraag is, of het examen systeem de waarborgen biedt, die men er van verlangt. „Waar blyven de knappe kinderen riep Multatuli al uit en die uitroep was daarom gewettigd, wijl de praktijk te zien geeft, dat dikwijls de ware studiezin na de middelbare school ontwaakt. Wy kennen voorbeelden van zeer middelmatige leerlingen, die later belangrijke maanschappelyke functies uitnemend vervulden en van „knap- sten van de klas", die in het leven nooit uitstegen boven de middelmatig heid. De moderne eis is, dat deleraar in staat gesteld wordt meer omtrent zijn leerlingen te weten dan de cijfers van examen-prestaties. Aan die eis wordt voldaan in de nieuwe wetsontwerpen betreffende het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs van minister Rutten. De instelling van werkuren, die onder onmiddellijke leiding van de leeraar berusten, lykt ons van ont zaglijk belang vooi de opvoeding. Het is zaak, dat deze hervorming zo spoedig mogelijk haar beslag krijgt. De middelen, die door de school kunnen worden aangewend om teleur stellende resultaten by de eind examens te voorkomen liggen op tafel. Men treuzele niet met hun aanvaarding en toepassing. Maar er blijft, wanneer wy over de achteruitgang verontrust zyn, nog één belangrijke oorzaak over. Zijn niet de povere resultaten een gevolg van de toestand van gisting waarin ons volk verkeert. Is er voldoende rust in de gezinnen Heeft liet kind van heden die rustige levensachter grond, die wy ouderen, toen wy jong waren als een weldaad ondervonden Is er niet te veel afleiding? Is er niet een te veel aan jeugd-organisaties, welker bestaan wy op zichzelf waar deren, maar die in staat zyn de studie te ondermijnen Heeft de radio geen schuld en straks de televisie De achteruitgang in de intellectuele prestaties der jeugd wijst misschien op een gemis van levensevenwicht bij ons ouderen, levensevenwicht, dat wy liever van daag dan morgen moeten herstellen Want de bes'.e opvoading is nog altijd het voorbeeld. Gratis begrafenis en huwelijksmis als tegenprestatie De oprichting op geheel vrijwillige basis van een kerkfonds, waarvan de leden de gezinnen der parochie maandelijks of wekelijks een vaste bijdrage storten, zou de oplossing kunnen zyn van de grote financiële moeilijkheden, waarin vele parochies met pastoors en kapelaans verkeren. Het huidige inkomen der parochie geestelijkheid wordt geschat op f fiooo. - per jaar, hetgeen ten enen male onvoldoende is voor het levens onderhoud van drie tot vier priesters en het personeel. Iedere normale parochie, welke 1000-2000 gezinnen telt, moet per jaar minstens 13 tot 15 duizend gulden opbrengen, willen de kosten van het levensonderhoud naar behoren zyn gedekt. Het kerkelyk wetboek bepaalt in canon 682 en 122, dat de gelovigen het recht hebben om van de priester de geestelijke goedeien en vooral de tot de zaligheid noodzakelijke hulp middelen te ontvangen, maar het bepaalt ook, dat zij tot plicht hebben de geestelijkheid te onderhouden op zodanige wyze ais zy nodig heeft om naar staat en stand te leven. In 5 %en1eeil Werd deze PÜcht door de Nederlandse katholieken goed begrepen en vervuld, vóórdat de alge mene geldontwaarding ook de reële ontnam aan de stipendia; thans zyn deze onvoldoende om in het levens- Amerika Mevrouw Eisenhower heeft de over winning van haar man met migraine moeten betalen. Toen Ike van zyn bezoek aan zyn overwonnen rivaal terugkeerde, lag zy te bed. De strijd om het candidaat- schap der Republikeinse Party is ook voor haar geen sinecure geweest. Na enkele rustige weken zal Eisen hower met zijn eind-campagne voor onderhoud der geestelijkheid op rede lijke hoogte te voorzien. De heer F. J. van Aalst, admini strateur van het St. Ignatius-zieken- huis te Breda, schrijft in „Ons Zieken huis", het officiële orgaan van de Vereniging van Katholieke Zieken huizen, dat by de stichting van dit kerkfonds te leer kan worden gegaan by de inrichting van het ziekenfonds De schrijver gaat hierbij uit van de veronderstelling, dat men minstens evenveel over moet hebben voor de geestelijke gezondheid als voor de lichamelijke gezondheid. In dit kerkfonds zou de schrijver de stipendia willen opnemen voor het. lezen van een H. Mis per jaar tot intentie van ieder der aangesloten gezinnen. Hiermede zou niet alleen vervuld worden aan de onderhouds plicht van de geestelijkheid, maar tegelijk de mogelijkheid, de zekerheid worden geschapen van het doen neerdalen van de onwaardeerbare genaden van het H. Misoffer op de betreffende gezinnen en tot hun intenties. Uit practische overwegingen zou tot de „verstrekkingen" van het kerkfonds ook moeten worden ge rekend vrydom van betaling by huwelijks- en begrafenismissen. Dit alles zou kunnen worden verwezen- lyke door de betaling van f 0.25 per week per gezin. het presidentschap der Verenigde Staten beginnen. In de rede, waarin hjj het candidaatschap der Republi keinse Party aanvaardde, gaf hy het thema aan, dat zyn eventueel presidentschap zal beheersen, namelijk „een kruistocht voor de vrijheid van Amerika en voor de gehele wereld". Deze weken van rust zullen echter maar betrekkelijk zyn, omdat Eisen hower twee belangryke taken wach ten. Ten eerste zal hy weer de een heid in de Republikeinse Party moeten herstellen, die door de stryd om de benoeming tamelijk geschonden is. Ten tweede zal hy zich uitvoerig moeten laten inlichten over de bin nenlandse vraagstukken van de Ameri- lanse politiek. Eisenhower is gcon wondermens, die overal van op d9 hoogte is. In tegendeel hy moet zich in de binnen landse politiek voelen als een kat in een vreemd pakhuis. Een militaire loopbaan van 40 jaar is nu eenmaal niet de meest geschikte opleiding voor politici en regeerders. Chicago wordt nu het strijdtoneel voor de Democratische Party. De eerste Democratische aspirant candi- daat voor het presidentschap, Senator Russell, heeft in hot Conrad hotel zyn hoofdkwartier reeds opgeslagen. Volgende week begint namelijk de Democratische Conventie in Chicago. Zy zal een keuze moeten doen uit Senator Kefauver, Senator Russell. Senator Kerr, Gouverneur Adlai Stevenson en Harriman. De Democraten, die de Conventie van de Republikeinen over de televisie hebben gevolgd, en zich vrolyk hebben gemaakt over het schouwspel, dat hun politieke tegenstanders te zien gaven, staan nu aan de andere kant van de camera. Nu is het de beurt van de Republikeinen om zich vrolyk te maken over het Democratische politieke kijkspel. De verkiezingscampagne van de Republikeinen en de Democraten zal op het gebied van de binnenlandse politiek worden uitgevochten. Er be staan geen echte meningsverschillen tussen de twee partyen inzake de buitenlandse politiek. Harriman gaf de toon aan in het debat over het binnenlandse beleid door te zeggen„Neemt U in acht voor het nieuwe liberalisme van de Republikeinse party. Het mag dan misschien aantrek kelijk lyken als de glimlach van Eisenhower; zyn senatoren zullen, als zy de meerderheid verkrijgen in het Congres, toch het mogelijke doen om de sociale hervormingen, die de laatste 20 jaren zyn uitgevoerd, te vernietigen. Wy kunnen geen vooruitstrevende buitenlandse politiek voeren naast een reactionnaire in het binnenland", zei Harriman. Duitsland De scheiding van Duitsland is voor de Duitsers een doorn in hot oog. Officieel zijn alle Duitse leiders er dan ook op gebrand deze doorn uit het oog der geliefde onderdanen te trekken, ook de Oost-Duitse leiders. Dezer dagen echter hebben de laatsten de doorn er nog verder ingeduwd. Onder leiding van Walter TTlbricht is het Politburo van Oost Duitsland in speciale zitting bijeen geweest en heeft het plan bekend gemaakt, dat Oost Duitsland als „Volksrepubliek" zich formeel als satelliet by de Sovjet Unie aansluit. Een duidelijker gebaar tot bekrachtiging van de scheiding had Oost-Duitsland niet hebben kun nen maken. Het plan omvat elf punten, zoals het verscherpen van veiligheidsmaat regelen, het vergroten van de-macht van staatsorganen, het versterken van de positie van de communistische party, het aanknopen van nauwere banden met Rusland, China en de andere volksrepublieken en het be vorderen van de klassenstrijd. De vijf provincies, waarin de Rus sische bezettingszone thans is ver deeld, zullen verdwijnen. In de plaats daarvan komen 15 districten, die be stuurd zullen worden door raden met aan het hoofd daarvan een regerings commissaris, die alleen aan Minister- President Grotewohl en het Oost- Duitse Politburo verantwoording ver schuldigd zyn. De Oost-Duitse Minister van Justitie, Nordheimer, is reeds bezig met het aanbrengen van wijzigingen in de Oost-Duitse grondwet, om die aan te passen aan de status van een satelliet staat. Wanneer dit plan geroed is, dan is daarmede ook een nieuwe scheidings muur opgebouwd, die moeilijk afge broken zal kunnen worden. Korea In Korea is de toestand niet erg duidelijk. Ofschoon de communisten de lange maanden van onderhandelen hebben gebruikt om zich geducht te versterken, twyfelt Generaal Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, er sterk aan of de Noordelijken een nieuw offensief in Korea zullen beginnen. Het is de Chinezen rauw op de maag gevallen, dat de Amerikaanse vliegers zich niet meer aan de Koreaans-Mandsjoeryse grens storen by hun bombardementen. De Chinese president heeft tenminste verklaard, dat de Amerikanen de gevolgen van deze „grensschending" zullen onder vinden. Het zyn hier echter niet de Ameri kanen, die verantwoordelijk zyn, maar de Verenigde Naties, welke de goed keuring van de gehele vrije wereld achter zich hebben. Er is door de communisten reeds genoeg met de V.N. gesold. Westbrabant raffineert geen sniker meer Met Roosendaal is thans de derde suikerfabriek van V.C.S, in West- Brabant opgehouden met het raffine ren van ruwe Cubasuiker om de eenvoudige reden, dat in plaats van deze suiker geraffineerde suiker uit landen achter het ijzeren gordyn is besteld om dollars te sparen. Volerlei en ernstige moeilijkheden ondervindt de bevolking aan beide zyden van de Nederlands-Duitse grens by hot grensverkeer. In Kevelaer werd dezer dagen een bespreking hierover gehouden door enige burgemeesters uit Noord Lim burg met de Nederlandse consul en een aantal burgemeesters uit het Duitse grensgebied uit de Kreisen Geldern en Kleef, benevens de voor mannen op industrie en handelsge bied. Duidelijk kwam tot uitdrukking, dat men eenstemmig van mening was, dat de tegenwoordige regeling van het zg. „klein grensverkeer" niet gemakkelijker, doch integendeel nog moeilijker was dan het verkeer met een grote pas. In het bijzonder geldt dit met betrekking tot de beperkingen, welke gelden voor het aantal personen, die hiervoor in aanmerking komen, als wel tot het doel waarvoor klein grensverkeer wordt toegelaten. Bovendien geldt het bezwaar, dat men steeds is aangewezen op een bepaald grenskantoor voor de over gang en de moeilijkheid om een grenspas te verkrijgen, die meestal slechts voor één reis of voor een bepaald aantal dagen geldig is. 30 Km. zonder grenskantoor Het gevolg hiervan is, dat de enkeling overgaat tot het aanvragen van een grote pas, wat de moeilijk heden voor hem echter slechts ten dele ondervangt en weer andere met zich brengt, daar nu de overgang slechts aan de grotere grenskantoren mogelyk wordt. Dit is voor Noord Limburg een bijzonder bezwaar, omdat de bezitter van een grote pas hier alléén by Venlo aan de grote kantoren Herun- gen en Dammerbruch de gr9ns kan passeren, of hij nu in Gennep woont of in Velden. De tussen gelegen grenskantoren kunnen alleen „klein grensverkeer" behandelen. Dit leidt steeds tot moeilijkheden en teleurstellingen aan beide zyden der grens voor reizigers en toeristen die hiermede niet op de hoogte zyn en dan gedwongen zijn grote omwe gen te maken om de hiervoor wel ingeschakelde grenskantoren te be reiken. Naar de mening van alle verga derden zyn dit toestanden, welke thans dienen te worden opgeruimd, en iechts Kind onder lorrie gedood In Beesel geraakte Dinsdag een zesjarig meisje van het gezin T. aldaar, onder een lorrie en werd hierbij vrijwel op slag gedood. Het ongeluk gebeurde nabij de hoeve Burgerhof, waar op geregelde tyden een door een kleine locomotief ge trokken treintje, bestaande uit een aantal lorries, passeert. Het wegge deelte aldaar is zeer smal. Het kind werd Dinsdag door een familielid per fiets naar school ge bracht. By het passeren van het treintje is de kleine zy zat op de duo van het rijwiel van de fiets gevallen en ongelukkigerwijs onder de locomotief van het treintje terecht gekomen. Tragiek van een kinderfietsje De Arnhemse politierechter heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de 31-jarige Veenendaalse poli tieagent S G., die terechtstond wegens diefstal van een oud kinderfietsje. Deze agent kreeg opdracht een hoop oud roest achter het politiebureau op te ruimen. Hij vond in de rommel een oud kinderfietsje. Hy liet het op knappen als verjaardagsgeschenk voor zyn dochtertje. Dinsdagmorgen is de man veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. De verdediger heeft tegen het vonnis hoger beroep aange tekend. De Officier van Justitie had een maand geeist. Nederland 38 millioen De Amerikaanse strijdkrachten i„ Europa hebben in het afgelopen be grotingsjaar voor een waarde van 683.818.854 dollar orders geplaatst in Westeuropese landen voor munitie, schepen en andere militaire goederen, aldus is in Parijs bekend gemaakt. Ambassadeur William H. Draper, de speciale Amerikaanse vertegen woordiger in Europa, heeft verklaard, dat de grootste bedragen besteed worden in de negen Nato-landen. De meeste orders werden in de afgelopen drie maanden geplaatst. De orders werden als volgt over de ver schillende landen verdeeld België -16 millioen dollar, Denemarken6 mil lioen dollar, Frankrijk335 millioen dollar, Griekenland 11 millioen dollar, Italië: 129 millioen dollar, Luxem burg: 300.000 dollar, Nederland: 38 millioen dollar, Noorwegen 6 millioen dollar, Verenigd Koninkrijk69 mil lioen dollar. In Zweden, Zwitserland en West- Duitsland werden orders geplaatst tot een totale waarde van 43 millioen dollar. Sterftecijfer onder lijders aan kanker De wereldgezondheidsorganisatie heeft een statistiek van de sterfte cijfers onder lijders aan kanker en andere kwaadaardige tumors uitge geven. Voor Nederland geeft dit rapport cijfer 141.0 (per 10.000 inwoners. Het hoogste cijfer heeft Engeland, namely'k 187.2. Er is een opmerkelijke stijging wat betreft het aantal gevallen van long kanker met dodelijke afloop in de laatste 20 jaar, speciaal onder mannen. Roken wordt een belangryke factor by longkanker genoemd. Dr. Parcua haalt een onderzoek aan dat in 1950 in Engeland is uitgevoerd en waarin men de indruk kreeg, dat in de leeftijd boven 45 jaar het risico van longkanker toeneemt in ver houding tot de hoeveelheid die ge rookt wordt. Mogelijk is het risico van long kanker naar schatting 50 maal zo groot voor hen, die 25 of meer siga retten per dag roken dan voor niot- rokers. Andere factoren, die'misschien tot longkanker bijdragen, zyn het lang blootgesteld zijn aan industriële emanaties en afvoergassen van auto's. Oefening bij Venlo mislukt? Het Tweede Kamerlid Ritmeester (VVD) heeft aan de minister van Oorlog o.m. de volgende vragen ge steld Is het juist, dat een driedaagse oefening in de omgeving van Venlo en Roermond, onderdeel van enige ;.g. Q bataljons, van 16 Juni tot en met 4 Juli gehouden in de kampen de Wittenberg te Oirschot, naar het oordeel der betrokkenen als totaal mislukt dient te worden beschouwd Zo ja, wat is daarvan de reden? Welke motieven zijn er voor ge weest om deze driedaagse oefening te doen houden by Venlo en Roermond, terwijl de oorlogsbestemming dezer bataljons Deventer en Zutphen is? Mochten deze redenen gelegen zyn in het feit, dat tegelijkertijd in het gezagsgebied dier bataljons oefeningen van andere militaire eenheden werden gehouden, die als van hoger belang worden beschouwd, was het dan niet juister geweest deze Q bataljons eerder dan wel later op te roepen Zwarte bessen kregen zware klap Plukken in smoorheet weer onder de paraplu, of tot 18 cent plukloon geven, omdat men het werk zelf niet af kon en dan later mogelyk een klein kwartje per kilo kry'gen, want er zyn een massa zwarte bessen doorgedraaid, dat is toch wel erg raak. De zwarte bes maakte het vrijwel nooit zo slecht, als dit jaar; ze was daarom een gewilde en ook aan bevolen teelt. We zagen een gestadige en zelfs de laatste jaren zeer snelle uitbreiding van de met zwarte bessen beplante oppervlakte. In het jaar 1939 bedroeg deze nog 1214 ha en het voorbije jaar was ze reeds gestegen tot 1692 ha. Het conflict In de Peel Het vorige week Donderdag gerezen geschil tussen de Duw-arbeiders in de Sevenumse Peel en de werkleiding schijnt spoedig opgelost te worden. Naar men verneemt zullen aan staande Maandag de arbeiders, die by dit loonincident betrokken zyn, weer normaal hun werkzaamheden hervatten, als gevolg van overleg met de betreffende instanties. Te Venlo wordt het antwoord ver wacht van de minister, tot wie de K.A.B., die de laatste dagen alles in het work heeft gesteld om deze pijn lijke kwestie voor beide party en tot een bevredigende oplossing te brengen, zich tweemaal met een telegram richtte. Het vraagstuk, dat thans, een week na de staking naar voren komt is de regeling van de loonuitkering op de dagen der staking. Tot nu toe is nog niet bekend welke maatregelen dien aangaande genomen zullen worden Nieuws uit Venray en Omgeving Het derde kwartaal is begonnen. En zoals U weet worden elk kwartaal de orgelbusjes opgehaald en door NIEUWE (beter gezegd LEGE) ver vangen. Reeds deze week wordt in sommige wijken daarmee begonnen. Zorgt allen, dat 't totale op te halen bedrag niet minder, liefst HOGER Zeer binnenkort zal door leden van t orgelcomité een bezoek worden gebracht aan de instellingen en nota belen om te trachten ORGELPIJPEN te verkopen. Deze orgelpijpen worden aangeboden in pry zen van f 10.— tot f 1000.—. Door deze actie hoopt 't orgelcomité GROTERE bedragen bin nen te krijgen. Het kopen daarvan zy U ten zeerste aanbevolen, om zodoende de totstandkoming van ons orgel te bespoedigen. SPAARDERS, wilt U by de lichtiug der Spaarkassen eens even denken aan 't Orgelfonds? Bouwt allen mee aan Uw Orgel Gironr. 5 7 6 6 0 4, Orgelfonds Venray. Zondagsdienst Loktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed getallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 24 Juli: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Fiets- en wandeltocht Morgen Zondag zal vanwege V.V.V. een fietstocht naar Geysteren worden gehouden, vandaar zal gewandeld worden door de mooie omgeving. Bijeenkomst om kwart over tien aan het V.V.V.-huisje Henseniusplein, Volksconcert Morgen Zondag om 8 uur zal door Venray'8 Harmonie een volksconcert worden gegeven op de Markt. Emigratie Op Donderdag 24 Juli zal er te Venray in hotel de Zwaan, om 2 uur n.m. een zitdag worden gehouden voor aspirant-emigranten. Hierbij zal dan de heer P. Criins, Secretaris van de Vestigingscommissie van de L.L. T B. aanwezig zyn en kunnen alle gewenste inlichtingen betreffende emi gratie worden verstrekt. A.V.O.-collecte Er gaat byna geen week voorby of men wordt vriendelijk verzocht een speldje te kopen voor een of ander goed doel. A.8. Zondag is het de A.V.O, welke in Venray-kom, een speldjes-verkoop organiseert ten bate van de Neder landse Vereniging, Sociale Zorg voor Minder-validen. Deze vereniging stelt zich ten doel de minder-validen, dus zy die een lichaamsgebrek hebben of door lang durige ziekte geen arbeid gewend zyn, tot behoorlyke arbeidskrachten op te leiden, en bemiddeling te verlenen bij plaatsing in het bedrijfsleven. Voor zover nog nodig, willen wy deze speldjes-verkoop by onze lezers aanbevelen. Hondensport Zondag werd door de Venrayso Hondendresseerclub een nationale dresseerwedstryd gehouden. De uitslag was als volgt ie van Oosterhout, Hoensbroek. 2e Op de Broek, Venlo. 3e J. de Kinderen, Tegelen. 4e Franssen Tegelen. 5e Van der Zanden, Tilburg. 6e J. Dirix Amerika. 7e J. van Bladel, Tilburg. Na afloop werden do prijzen door Dr Hillebrand uitgereikt. Brand Dinsdagmorgen is een berghok van Keyzers aan de Langeweg uitgebrand. Een 4 tal rijwielen werden o.a. door het vuur vernield. De brandweer wist uitbreiding te voorkomen. Handboogsport Op het Concours te Koningslust werden door onze handboogschutte rijen de navolgende pryzen behaald Korpswedstrijden Ere-afd. se pry's St. Oda met 154 pnt. Afd. B. 7e prys St. Oda II met 1 is pnt. Afd.C. 88 prijs St. Oda III met 101 pnt. 9e prys Willem Tell II Oirlo met 100 pnt. 1 ie prijs De Batavieren, Casten- ray 98 pnt. SVV-Jengd Jongens, er bestaat thans weer gelegenheid zich aan te melden by de SVV-jeugd, voor de A- of B elftallen. Als men a s. competitie wil mee spelen, moet men zich voor volgende week Zaterdag aanmelden. Le Venrayse Kaj otters hielden Maandagavond de jaarver gadering in hun nieuw hersteldo blokhut op 't sportterein. Het bestuur werd als volgt samengesteld H. Beerkens, J. van Bergen, P. Inge- pas, H. Relouw en J. Wijnhoven. Tot juniorenleider werd in plaats van T. van Els benoemd K. Verstegen daar van Els naar dienst moet. Be sloten werd nog om op de Derde Zondag in Augustus een bedevaart naar Kevelaar te houden. Geslaagd Aan de M.T.S. te Eindhoven slaagde voor de afdeling „Mechanische Bedryfs- techniek" de heer J. Duykers to Castenray. Op het onlangs te Rotterdam ge houden examen slaagde onze oud dorpsgenoot de heer W. v. Opbergen als assistent van 's Ryks Belastingen. Aan de M.T.S. te 's Hertogenbosch slaagde voor Burgerlijke Bouwkunde de heer H. Rutten uit Overloon. Aan de Vakschool te Oirlo zyn op 15 en 15 Juii geslaagd voor Lingerie: Annie Baten en Johanna Baten, Leentje vd. Beuken, Nelly Nooyen, Mia Zanders, Truus Zanders en Anny Duykers allen te Oirlo; Mia Baltus- sen, Jet Heesen, Anny Loenen. Anny 'van Kempen, Truus Weys, allen te Leunen; Anny Janssen, Gerarda Fleur- kens, Wilma Lucassen, Mia Rongen, Jo Vink allen te Venray; Mia Baten, Gertje Friesen, Corry de Mulder,

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1