ALBERT HEIIÜ 19 39 Indrukken en ontmoetingen in Australië Mon. Reserve groeit eeipeln zingen. Werkloosheid in deze streek U kunt er beslist niet buiten! nieuw vaderland Tel het maar op uw vingersLna!! Uil do geschiedenis van Venray. maaMr U het leven stukken goedkoper! Haizena Huishoudzeep IQ Toffees d.e luxe iO rolia s koekje BEL BIJ BRAND 392 Jachtwet Aantal oefenklassen belangrijk uitgebreid. liet is een verheugend verschijnsel te kunnen constateron, dat de ge dachte steeds meer veld wint, dat het niet langer verantwoord is, om werkeloos langs de kant te blijven staan. De tijdsomstandigheden en de internationale spanningen maken een sterk thuisfront met do dag nood zakelijker on liet stemt slechts tot voldoening, dat dit ook meer en meor wordt bogrepn. liet hoste komt zulks tot uiting in de aanmoldingon van vrijwilligers dio zich in de Nationale Reserve willen inzetten om als het onverhoopt nodig mocht zyn zich in te zotten en op de bros te staan voor onze vrij heid, tor bescherming van vrouw en kind, huls en haard. Hot aantal oefonverbanden bij het District Limburg is dan ook in de laatste tijd belangrijk uitgebreid. In de laatste weken werden weer nieuwe oefenklassen gevormd in Venray 011 Horst. In Maasbree is een nieuwe oefenklasse gekleed en in Meüel is eveneens een nieuw oefen- verband opgericht. In do Limburgse hoofdstad Maas tricht, waar tot dusverre nog geen oefenklasse bestond, zijn thans twee klassen tegelijk opgericht. Naast de verschillende oefenver- banden, waar de vrijwilligers door ervaren Instructeurs voor het diploma „geoefend soldaat" worden opgeleid, zijn in Venlo en Stramproy kader klassen gevormd, waarbij vrijwilligers die door hun houding en gedrag daarvoor in aanmerking komen, zijn ingedeeld, om straks als kaderlid organieko functies bij de Nationale Reserve to bezetten. Zeer binnenkort zullen nog nieuwe oefë'nklasBen worden gevormd in Brunssum, Beesel en Sittard, terwijl de vorming van een nieuwo kader klasse te Roermond in het voornemen ligt. Hot duidelijkste bewijs voor de gestadige groei van hel District Lim burg is wel, dat het aantal oefen- verbanden, dat ruim een jaar geleden nleehta s bedroeg, thans tot ongeveer ir. is uitgegroeid. In Kerkrado is een grootse propa- gandaactie op touw gezet, welke haar uitwerking niet zal missen. Zeer terocht heeft Majoor Schouten Commandant van het District er in zijn afscheidstoespraak tot Kolonel Stoltz, Inspecteur van de Nationale Reserve, dan ook op gewezen, dat 't District Limburg niet langer hot zorgenkind meer is, doch zowel in •iuantitelt, maar vooral ook in moreel en gevechtswaarde dagelijks toeneemt. Inderdaad, er komt schot in Getuigen van Jehova We worden in Venray de laatste weken weer overstroomd met alle mogelijke blaadjes van de Getuigen van Jehova. Doch daarmede niet alleen. Verschillende mensen hebben reeds bezoek gehad van deze gods dienstige sekte, die boeken en bijbels trachten te verkopen. Hoe het mogelijk is, is feitelijk on begrijpelijk, maar altijd zijn er weer mensen, die hier in vliegen. De een kocht een bijbel voor Marietje, de kleine meid, on de ander liad een hoek besteld, omdat ze meende, dat ze voor de blinden kwamen. Na alles wat reeds over de Getuigen van Jehova is gepubliceerd ook in ons blad schijnt het toch nog nodig te zijn er op te attenderen, dat men veel beter met dezo mensen niet kan gaan praten. Weiger beleefd, doch beslist, hun praat aan te horen en hun materiaal te kopen. Het is zonde van Uw tyd en Uw geld. Zwembad Nu de ene warme dag, do andere opvolgt, ziet men velen, ondanks de hitte, de tocht naar de Maas of naar Horst aanvaarden, om zo tenminste aan en in het wator wat verfrissing t.e vinden. En dat de jeugd vooral weer foetert, dat we met ons 18.000 inwoners nog steeds geen zwembad hebben, behoeven wij U niet te ver tellen. De vaders en moeders zullen dat nog beter weten als wij. Over do noodzaak van eeii zwem bad, niet alleen uit het oogpunt van verfrissing, maar zeker voor de volks- hygiëne zullen wij het ook wol alle maal eens zijn, alleen or is er geen. Toch schijnt het zijn langste tijd geduurd te hebben, dat we zonder zwembad zitten. Een Vonrayse jonge man is van plan, midden in do kom oen zwembad neer te zetten en de plannen zijn reeds in een vergevor derd stadium. Maar de verwezenlijking van dit plan, waarmede toch een gemeen schapsbelang gediend wordt,zal naast veol geld, ook de nodige medower king nodig hebbon, vooral van hoger hand. Moge dezo ..hogerhand" die mede werking dan ook zo krachtdadig mo gelijk geven, opdat wo oen volgend jaar geen kilometers vor moor be hoeven te gaan om oen rondjo te kunnen zwemmen, maar moge dank zü hun hulp en steun dan aan de Wilhelmina8traat de poorten van een nieuw zwembad met douches, kleed lokalen on wat dies moor zü,goopond kunnen worden. Venrays jeugd en haar ouders zullen dat op hogo prijs stellen. Zieken vervoer Reeds eerder is er in deze rubriek op gewezen, dat het niet aangaat, dat een van de meest uitgestrekte ge meente van Nederland, n.l. Venray, geen ziekenauto heeft. Deze week zagen wij heei toevallig Blijkens een rapport over de ont wikkeling van de arbeidsmogelijk heden in onze gemeente over het laatste halfjaar, blijkt, dat de werk loosheid in dezestreek slechts weinig afneemt. In vergelijking met bv. het tweede kwartaal i85i, zien we de volgende cijfers: 1951 1952 Maart i'oo 411 April 191 336 Mei 179 337 Juni 164 321 Hieruit is duidelijk te zien, dat het werklozengetal tegenover vorig jaar bijna 100 pet groter is, terwijl de aanvragen tegenover die van het vorig jaar bijna 100 pet minder zyn. Uit dit laatste blijkt wel de niet noemenswaardige opleving van het bedrijfsleven. De voornaamste oorzaakvan de daling van het werkloosheidscijfer is de toenemende drukte in de steen bakkerijen en de bouwnijverheid. Maar desniettegenstaande waren er bijv. in deze laatste nijverheid nog 141 werklozen ingeschreven (vorig jaar 3) Van de 321 ingeschrevenen zijn er 209 werkzaam in de DUW. Uit bovenstaande cijfers, die sinds Mei 1951 maar steeds zyn blijven groeien en ook nu tegen alle ver wachting in, buitengewoon hoog zyn, wordt weer eens te meer aangetoond, dat de toeneming van de werkge legenheid geen gelijke tred 'houdt met de aanwas van de beroepsbe volking. Het bedrijfsleven zelf is door een strengere personeelselectie gedwongen geweest jongere arbeidskrachten elders werkzaam, wegens besparing van reis- en verblijfkosten, te ontslaan. Al is de werkgelegenheid in de bouwnijverheid toegenomen, toch ligt deze nog ver beneden de vroeger gekende activiteit. Wel zyn verschillende grotere objecten in uitvoering, doch woning en boerderybouw bleef ver beneden de verwachting Daarmede blijft ook de werkge legenheid by de onder-aannemers achter. By de verdere takken van onze nijverheid kan men hoogstens spreken van een zekere stabiliteit. Hopen!ijk kan de nieuwe plastic-industrie bin nenkort gaan beginnen en is tegen de winter, wanneer de fabriek van de Firma Franssen aan de Maashese- weg klaar komt, werkgelegenheid te verwachten voor metaalarbeiders. Voor de rest zyn de toekomstver wachtingen niet hoog, al kan de bouw van een 30tal nieuwe woningen voor de gemeente opleving brengen. De pogingen, die gedaan worden voor verplaatsing van arbeidskrachten in het binnenland, hebben practisch maar alleen succes bij de Staats mijnen. Uit alles blijkt, dat ook nu weer met alle kracht moet aangedrongen worden op méér industrie, waarvoor men ondanks alle tegenslagen en moeilijkheden zal moeten bly'ven werken, uit alle kracht, want boven staande cyfers zyn te hoog en tonen een duistere toekomst. Tijdens mijn verblyf in Australië heb ik een groot aantal emigranten ontmoet en gesproken. Daarbij is my vooral één ding opgevallen. Zy maken een foutje in hun bere kening over de tijd die het zal duren om hun doel, een volledige plaats in de Australische volksgemeenschap te verwerven, te bereiken. Als hun tyd- berekening niet blykt te kloppen, dan gaan zy diep de put in. Hiermee wil ik en dit heeft myn reis ondubbelzinnig bewezen nog niets zeggen omtrent de mogelijk heid om bun doel in werkelijkheid te bereiken. Deze is in de meeste gevallen aanwezig, doch de fout in de tydberekening en de daarop ge- basseerde verwachtingen wreken zich en brengen menige emigrant in de put, waarin hy niet zou zyn gekomen, als hy beseft had dat 't ingroeiïngs- proces veel meer inspanning vraagt en veel langere tyd vergt, dan hy in al zyn optimisme oorspronkelijk meent te moeten verwachten. Hulpacties Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat men zich al die tyd als volkomen eenzame door het nieuwe land zal behoeven te bewegen. Het tegendeel is waar. In verschillende plaatsen van Aus tralië zyn uit de burgerij organisaties gegroeid, wier doel bet is om de nieuwkomers met uitgestoken hand welkom te heten, met andere Austra liërs in contact te brengen en hen over de eerste moeilijkheden van de aanpassing aan een nieuw land heen te helpen. Deze organisaties heten in de ene plaats Good Neighbour Coun cils, in andere plaatsen New Settlers League of wellicht anders, doch de bedoeling is in alle gevallen hetzelfde. In Brisbane, in de hoofdstad van Queensland, is de New Settlers League een samenwerking van ver schillende organisaties, zoals de plaat selijke Roode Kruis en andere orga nisaties. De hele stad is in blokken verdeeld en in elk blok heeft de vertegenwoordigster van de organisa tie tot taak om contact op te nemen met elke nieuwkomer in haar blok, hem te vragen waarmede de organi satie de nieuwkomer misschien kan helpen, hem in aanraking te brengen met Australiërs waar hy persoonlijk of zakelijk iets aan kan hebben, en hem uitnodigingen te doen toekómen voor gemeenschappelijke avondeD tot kennismaking met de Australische bevolking. Deze vertegenwoordigster krijgt de adressen van de nieuwko mers niet alleen langs officiële weg, maar staat ook in contact met bak kers, slagers en kruideniers, die haar meehelpen tot het verkrijgen van de namen van de nieuw-aangekomenen. Een van de sterkste indrukken, die ik van Australië al sprekende met de leiders van dit soort organisaties heb gekregen, is wel deze, dat de Austra lische bevolking de Nederlandse emigrant niet alleen van harte welkom heet met woorden, maar ook bereid is zyn vrye tijd voor een deel er aan te offeren om het de emigrant gemakkelijker te maken. Hieruit volgt niet, dat de Neder landse emigrant in een door de Australische bevolking gespreid bedje zou stappen, zou verkeerd zyn. Men is vriendelijk, men is behulpzaam, maar iedere Australiër verwacht dat de emigranten tenslotte hun eigen boontjes zelf zullen doppen. Hij doet het zelf en verwacht het van anderen. Te grote verwachtingen Zonder dit te begrijpen kan men Australië niet begrijpen en zal een emigrant zich vreemd voelen of op het transport van eeh zieke naar het ziekenhuis. De benen van de patiënt staken achter door het koffer van de wagen naar buiten en zo ging het tot groot vermaak van de jeugd naar het ziekenhuis toe. Wio voor dit schandaal verantwoor delijk is, weten wij niet, maar wel, dat hier een einde aan moet komen. den duur ernstige teleurstellingen ondervinden. De gemiddelde emigrant verwacht vooral in het begin al te veel hulp van anderen. Zelfs van emigranten die nog slechts korte tijd eerder dan hy in Australië aankwa men. Deze kunnen hem misschien wel een goede raad geven, maar ze staan zelf nog teveel in het begin om hem meer dan dat te bieden. De nieuwkomer voelt zich dan vaak verongelijkt en beschouwt de eerder gekomenen als zelfzuchtige egoïsten. Later begrijpt hy of zy hoe naast hy er aanvankelijk was. Na deze zeer vreugdevolle ervaring op het Zuidelijkste puntje van Austra lië viel het my bitter tegen in het dorp op de Noordelijke oever van het eiland, waar ongeveer een ioo-tal Nederlandse emigranten een goed bestaan vinden, te moeten vernemen, dat hier doodgewone nyd en onder linge afgunst het leven van alle emigranten Vergallen. De een gunt de ander de verdienste van een penny-per-uur-méör niet en gaat dan verdachtmakingen rondver tellen. Midden in de bossen van West- Australië, op een zagerij van de staat met ongeveer 80 man personeel, ontmoette ik een achttal emigranten, die in 2 groepen verdeeld niet meer met elkaar spraken uit afgunst, omdat sommigen meer verdienen dan de anderen, kan van my aannemen dat dit meer verdienen uitsluitend berust op hogere prestatie of grotere bekwaamheid. Dit is een van de meest onaange name aspecten van de emigratie, die ik in Australië aantrof. Ik hoorde van predikanten en R.K. geestelijken, dat zy er dag aan dag en Zondag op Zondag tegen vechten, tegen deze onderlinge afgunst. Het is werkelijk noodzakelijk dat onze emigranten geestelijk getraind worden voldoende kracht te bezitten om in het nieuwe land niet aanstonds in dit kwaad te vervallen. Geestelijke stenn Ik ben ook zeer onder de indruk gekomen van de zware eisen, die door de emigratie gelegd worden op de schouders van degenen, die als geestelijken zich t.b.v. emigranten naar Australië begeven, om daar deel uit te maken van de kerk waartoe zy behoren of zich aangetrokken voelen, om van daaruit de Nederlandse Nu is het lijd om een fles vruchtenlimonadesiroop in huis le nemen. Wat U daar een plezier van be leeft I Echte vruchlenlimo- nade valt bij iedereen in de Smaak en 't is een wijze huisvrouw, die een fles bij de hand heeft. De Gruyler biedt de keuze uil sinaasappel en fram bozen-bessen. van 1.50 per fles. als U het aller beste wilt hebben. Maar er is ook Grenadine en sinaas appel van slechts t.10. Beide soorten worden met een cassabon voor 10 korting verkocht. De Gruvler maakt het U dus wel voordelig emigranten achtergrond en onder grond te geven. De emigranten, al te ze er gericht om binnen hun foutief tijdschema tot welslagen te komen, vergeten vaak het allerbelangrijkste en kloppen in vele gevallen al te laat aan de deur van hen by wie zy zich in de eerste plaats hadden moeten melden, n.l. by de geestelijken van de kerk waartoe zy behoren, om het even of dit een Nederlander is dan wol een Australiër. Ik zou gemakkelijk door kunnen gaan U uren le vertellen van de indrukken, die ik in Australië kreeg byv. over de prachtige gebieden die dit werelddeel bezit, ook wat natuur schoon betreft en de dorre woestijnen, welke het Centrale deel orvan vormen. Duizenden kilometers heb ik er ge vlogen om dit land voorde emigrant te verkennen. Ik wys op de prachtige landbouw gebieden: de Darling Downs, de hoog vlakte met prachtige agrarische bedrijven, Oost van Brisbane, aan de Table Lands, oen hoogvlakte met prachtig klimaat; Oost van Cairns, waar nogal wat Schotten zijn, die er maïs, olienoten, koren en tabak ver bouwen met vele mooie zuivelbedry ven, die een goede opbrengst leveren, In West-Australiö, met zijn prach tige tarwegebieden en in de Zuid- Oost hoek van deze staat, een strook die geïrrigeerd is waar zuivel- en gemengde bedrijven zich goed ont wikkelen, bosbouw en tabaksteolt in volle ontwikkeling zyn. Ilc denk aan Zuid-Australiö, waar de uiterwaarden van de grootste Australische rivier de Murrey inge polderd zyn en waar de boeren zeker aan tientallen Nederlandse agrarische gezinnen uit de veebedrijven werk gelegenheid kunnen geven. Ook in Tasmanië en Nieuw-Zuid- Wales zijn voor agrariërs, en liefst jonge agrariërs, mogelykheden aan wezig zich een goede toekomst te verwerveD, terwijl uit do plaatsingen van Pater Maas in Melbourne bleek dat ook Victoria nog ve9l gelegen heden biedt. Het is daarom waarlijk geen wonder dat de Australische Regering aan de overkomst van agrarische werkkrachten een zeer hoge prioriteit geeft. In samenwerking met de Australi sche Regering hopen wij plannen op dit gebied te ontwikkelen, zodat de agrarische emigranten naar Australië de onmisbare fundamentele ondertoon zullen vormen in de totaalstroom van emigranten van Nederland naar dat land. Australië is als land in een ont wikkeling en maakt als zodanig natuurlyk ups en downs, betere tyden en tyden van terugslag, mee. Maar een ding is zeker, n.l. dat de primaire industrieën, ik denk hierby aan de staalindustrie, de energie verwerking en andere daarmede samenhangende takken van ny ver heid, voorrang zullen behouden in de ontwikkeling en dat dus ieder die geschikt is of zich. door een herscho lingscursus op een Rijkswerkplaats, die hiertoe opengesteld zal worden geschikt weet te maken, een toekomst kan verwerven in Australië, zowel voor zichzelf als voor zyn kinderen. Haisyesting Een groot probleem vormt de huis vesting. Door dit te zeggon vertel ik niets nieuws. Maar ik wil er wel op wyzen, dat de Nederlandse emigranten die door de Australische Regering als emigrant aanvaard worden en in kampen gehuisvest worden totdat zy eigen huisvesting hebben gevonden, er betrekkelyk goed aan toe zyn. De meeste kampen die ik bezocht heb, voldoen aan alle eisen die men daar aan zou willen stellen, zy het dat het begrip luxe er volkomen vreemd aan is. Wenst U snel en zeker naar een te gaan, komt U dan op de eerst volgende zitdag van Reis-en Passage bureau Jos. Peetere, VENLO, by de V.V. Venray, Nederlandse CJrediet- bank. Nog eens Trynes—Poels Naar aanleiding van ons stukje Trynes—Poels (Peel en Maas 21 Juni 1932) ontvingen wy van hooggeachte zyde de volgende aanvulling: Meerdere jongelui uit Venray brachten een eeuw geleden een of twee jaren door als scheper by Arnold Trynes, Lecomte (overleden in 1900 in Warcoing, België) om, tegelyk met de kennis van schapen, die van de Franse taal op te doen. Op hun reizen voor de handel in het buitenland zouden zy die niet kunnen missen. Velen van hen waren familie van Arnold Trynes, in Ven ray steeds aangeduid-kals Tryneze— Nol, wiens geboortehuis in Leunen naby „de Kapel", later door'n nieuwe boerderij vervangen werd. Hy was de oom van Henri Trynes, die zoals vele onzer lezers zich nog zullen herinneren, lid werd van de Provinciale Staten van Limburg en de grote promotor was van de beide gestichten St Servatius en St Anna. Zonder zyn toedoen zouden deze inrichtingen niet in V6nray gevestigd zyn. Volgens de thans nog levende zoon van een dezer schepers, die in War coing by zyn oom Arnold Trynes inwoonde, hoorde hy uit de mond van zyn vader, dat deze dikwijls evenals de herders op de velden van Bethlehem de nacht doorbracht bij de schapen met zyn trouwe hond. Hy moest namelijk een paar malen de „schutsels" zoals men in Venray GROOT PAK van 200 GRAM zwaar, dubbel stuk ,00 gram 3 f i. heerlijk licht in gewicht 250 gram Macaroni 250 gram 22 Biscuits 200 grarrt29 Zaanse Korstjes Per pak 29 Zomer Drups 1 50 gram25 Limonadesiroop grote fles vanaf 07 Appelmoes v.Goud- - reinellen groot blik V.af Cervolaatworst ca. 28 plakken p. 100 gr T* Haring In lomalen: Inhoud 400 grai zegt die de omheining vormden, verplaatsen, vooral met het oog op de bemesting. Deze omheining was nodig om het afdwalen der schapen te verhinderen. Hy sliep daarbij in een overdekt ledikantje op wielen. In bovenbedoeld stukje kon men ook lezen: „Een dochter van Arnold Trynes huwde later met Johannes Poels uit Venray, die van 1880— 1 q 10 de Compagnie in Londen vertegen woordigde. Een kleinzoon van deze huwde een Venray's meisje". Dit Venray's meisje heeft de grote vriendelijkheid gehad zich aan ons bekend te maken als Maria Gryspeerdt, geboren Messemaeckers. Deze heeft nog Brukskes bloed in haar aderen. Haar grootmoeder van moederszijde was een zuster van Peter Johannes Poels. In haar bezit is nog een kerkboek, uitgegeven in 1749 en behorende aan Petronella Jenniskens, geboren in 1749 en gehuwd met Henricus Camps. In dit boek kan men o.m. lezen: „Petronella Jenniskens hoort, dit boek toe en zij heeft dit geschreve in 't jaer ons Heere Jesum Christum anno 1800. Die het vindt, die moet het wederom geven. Die het niet en doet, die moet bidden voor yder letter eenen paternoster. Petronella Jenniskens hoort dit boek toe. Venray Anno 1800". De kindeien uit dit huwelyk Camps- Jenniskens zyn allen in het kerkboek vermeld, alsmede de generatie H. Poels en Johanna Camps, met alle kinderen uit deze geboren. Theodora Poels, de grootmoeder van Mevrouw Gryspeerdt—Messemaeckers geboren in 1855, was de jongste van negen kinderen, die vermeld worden. Deze bleef in het bezit van 't kerk boek, hetwelk een sluiting heeft van gesp met de initialen J. K. Zy gaf het kerkboek aan een dochter van Peter Johannes Poels (nu de schoon moeder van Mevrouw Gryspeerdt - Messemaeckers), die het weer aan deze laatste vermaakte. Dat alles staat in het kerkboek, waarop de bezitster van nu wo nend: 49 Purley Downs Road, Purley (Survey) terecht zeer trots is. De Burgemeester van Vonray brengt ter algemene kennis, dat door de lieer Minister van Landbouw, Visserij on Voedselvoorziening het navolgende is De jacht op grof wild zal in alle provincies geopend zyn als volgt Grof wild reebokken van 23 Juli t/ra 11 Aug. '52. reegeiten van 2 Jan. t/m r»Jan. 1053; Klein wild patrijzen van 1 September '52 t/m 31 Dec. '52; fazanthanen van 1 October '52 t/m 31 Jan. 1953; fazanthennen van 1 Oct. t/m 31 Dec. '52; houtsnippen van 16 Oct. '52 t/m 31 Jan. '53; hazen van 1 Oct. t/m 31 Dec. 52; korhanen van 1 Doe. t/m 31 Dec.'52. Waterwild alle soorten ganzen, behalve brand- ganzen, rotganzen en Canadaganzen, van 1 Oct. '52 tm 13 Febr. '53; wilde eenden (anas boschas, anas platyrhyncha) en slobeenden, van 24 Juli '52 t/m is Jan. '53, met dien verstande, dat de jacht over het tyd- vak van 2-t Juli '52 t/m r> Aug. '52 slechts is geopend van een half uur voor zonsopgang tot 8 uur on van 16 uur tot een half uur na zonsonder gang; alle overige soorten eenden, behalve eidereenden, bergeenden en kroon- eenden van 7 Augustus 1052 tot en met 31 Januari 1053; Watersnippen van 7 Augustus 1932 tot 15 Januar 1953; Goudplevieren van 16 October tot en met 15 December 1932; dat de jacht niet wordt geopend op a. eenden van welke soort ook, die wegens hun onvolledige bevor dering niet in staat zyn tot vliegen; b. edelherten, damherten, reewild geboren in 1953, (waarvan dus de derde kies in de onderkaak 3delig is) dassen, steenmarters, boommarters, korhennen, zwanen, brandganzen, rotganzen, Canadaganzen, eidereenden bergeenden, krooneenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes. Venray, 8 Juli 1952. Hengelsportartikelen F. W. HENDRIKS Langstraat 46 (naast Coopmans Zaad handel)

Peel en Maas | 1952 | | pagina 8