De Maas verlegt haar bedding Zieken-Triduum 100 jaren postbestelling WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kinderbijslag-pot van honderd millioen BUITENLAND Uit „Peel en Maas' ORGELilOEKJR ZVTSaDAG 12 JULI 1952 No 28 DRIB EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS n»fTK FN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venray f 1.45 De wandelende brievendrager In 1852, dus precies honderd jaren geleden, werd de postwetgeving doorgevoerd. Honderd jaren geleden aanschouwde dus Tante Pos het levenslicht en viert zy dus dit jaar wel een gedenkwaardig jubileum. Het is waard even stil te staan bij de snelle ontwikke ling die de Posterijen sindsdien hebben doorgemaakt, ook in deze strekon. Want, in die honderd jaren hebben we hier in Venray alreeds meer dan drie postkantoren versleten. Tn 1852 was er heus niet meteen dat machtigo apparaat in werking dat wü heden ten dage kennen. Integendeel. Van telefoon was b.v. geen sprake. We spreken tegen woordig wel van PTT, doch de laatste twee TT zyn van heel wat latere datum. In de begindagen was het de gewoonste zaak van de wereld, dat de post een paar dagen bleef liggen, vooral als de brief er „niet gewichtig" uitzag. In do aanvang waren er zelfs geen vaste bestellingen. Maar dat alles veranderde al heel gauw. De postboden van heden hebben een heel wat gemakkelijker baan als hun voorgangers rond 1900. Want als toen de schemering nog hing over het dorp dan moest de brievendrager al uit de veren en dan moest de klok gewoonlijk nog half vyf slaan. Ook op Zondag, want ook des Zondags waren er brief bestellingen. In het eerste postkantoor wat Venray kende, de huidige woning van Dr. Vercauteren, werden dan de brieven gesorteerd die door de post wagen, waarop in de winter de postiljon halt bevroren zat te kijken, daar waren afgeladen. En dan begon de tocht door het dorp, door de hele gemeente. Want nu heeft wel ieder kerkdorp zyn eigen postkantoor, maar die zijn van betrekkelijk late datum. Rond de eeuwwisseling konden de Venrayse postboden de post voor de hele gemeente versjouwen. En al is het waar dat de gemeente toen nog niet zo uitgebreid was en dat er lang zoveel poststukken niet werden ver stuurd als vandaag, wandelingen van 40 li so km waren heus geen zeld zaamheid. En dat de bojes van toen onze krant, die reeds toen in alle uithoeken der gemeente kwam wel eens vervloekt hebben, wie zal het hen kwalijk nemen. Vier, vyf bestellingen in do kom van het dorp waren heel gewoon. 's Avonds om 10 uur zag men de dikwijls gebaarde postbode nog trekken. We hebben nu naar de „buutinge' prachtige wegon, maar hoe was het toen. Modder en stuivende kar wegen en blaffende woeste kettinghonden, was een dagelijks menu. Was het een wonder dat dikwijls de post enkele dagen bleef liggen en dat men 's Zon dags na de Hoogmis in de kerkdorpen de bodes aan de kerkdeur kon vinden. om daar de post uit te delen. Dit „wachtkloppen" bespaarde de bode een hoop likdoorns en blaren. En al dat werk en al die moeite werden gedaan voor het prachtige salaris van 120 tot 140 gulden per jaar. Daar liep zo'n bode zich een ongeluk voor met alle lief en leed van heel de gemeente in zyn posttas. En dan dat mooie uniform met de heerlijk stijve boord, die op warme dagen om je nek ging knellen als een muur. Het werk van deze mensen, die het om de drommel niet gemakkelijk hadden, is toch wel een eresaluut waard. Tenslotte werden de Zondagsbe stelliDgen afgeschaft en kon het publiek Zondags zelf de post af komen halen. De gemeente breidde zich uit en op verschillende kerkdorpen kwamen bijkantoren. Rond 1922 kwam, dank zij het werk van gemeentebestuur en middenstand de eerste telefoon, later was het kantoor ook 's nachts open en weer later kregen we de automatische. In die tussentijd is er veel veran derd. In 1903 kwam het grote nieuwe postkantoor klaar en men meende toen, dat de eerste honderd jaren plaats in overvloed was. Direct na de bevrijding hebben we wel terdege aan de lijve gevoeld, hoe mis men het toen had. Met de gemeente is de post ge groeid en als we nu terugdenken aan een honderd of vijftig jaren geleden, dan kunnen we ons moeilijk meer voorstellen dat de brievendragers van toen een allesbehalve prettig baantje hadden, dat hy toen de vertrouwens man was van velen, die niet konden lezen of schrijven en voor wie hy ook zo'n beetje particulier secretaris was. Als nu iedere morgen een groot aantal postbodes het modern inge richte kantoor verlaten om de post bestelling vlug en goed uit te voeren, dan is dat een heel ander beeld als voor honderd jaren. Maar hun taak is dezelfde. Zy zijn de brengers van het lief en leed en als we hun werk heden prijzen, dan mogen we zeker niet vergeten, de werkers van het eerste uur een pluim op hun hoed te steken, die onder dikwijls zo moei lyke omstandigheden het aan hun toevertrouwde op de juiste plaats wisten af te leveren. in de bochten vindt een dergelijke erosie plaats, omdat natuurlijk daar de druk van het water sterker is. Aan de andere oever van de Maas zien we hele lagen modder. Hier komt dus weerwat grond by, al zyn het dan maar modderpoelen. Venrays jeugd gebruikt die nu by gebrek aan wat beters echter maar als zwembad Zo zien we dat ondanks de kana lisatie van de Maas, ook thans de bedding van de rivier nog wordt verlegd, zy het dan niet zo drastisch als vroeger. Het is een traag slijtend proces, dat langzaam voortgang vindt en dat minder prettig is voor de grondeigenaren langs de brede stroom der Maas 1 Slijtage-proces vindt langzaam voortgang. Waar bet plateau van Langres overgaat in de Mt. Faucilles, moet men de oorsprong zoeken van de rivier de Maas, die vroeger een van de grootato regenrivieren van het continent was. Het was, menen we, vader Cats, die de wijsgerige woorden neerschreef: „een druppel holt de hardste steen" en dat slechts door de slag alleen. Met een rivier als de Maas ook al is deze nu gekanaliseerd is dit niet anders. De uitschuringen uitholling begint al in Frankrijk en zet zich dan voort in Belgiö. Hier blykt wel, dat de kracht van het water enorm wordt, waDneer daar de factor tyd bijkomt. Eeuwenlang heeft deze rivier in de rotsgebergton van Loraine en de Ardennen deze harde rotsen uitge schuurd, tot er tenslotte een diepe kloof werd gevormd met steile wanden. Vreemde gevolgen Dergelijke kloven werden de na tuurlijke bedding van het water en deze uitschuring, deze erosie, zet zich ook thans nog sterk voort in die rotsgebergten. De stroomkracht van 't water nam bovendien nog toe door het grote verval in de bedding, waardoor stroomversnellingen ontstaan, kolken en watervallen. In de bovenloop heeft de Maas zichzelf dus aan banden gelegd voor wat betreft de bedding. Binnen de steile hellingen en'kloven heeft de Maas geen keus en geen variatie, maar dat wordt anders in de lage landen, waar de bodem soepeler is en de erosie dus ook veel meer kans «rijgt. Hier gaat echter in de regel de uitschuring niet in de diepte, maar in de breedt. De eeuwen door heeft de MaaB zich over grote afstanden verplaatst en op oude kaarten kan men duidelijk de oude bedding zien. Soms kreeg men hierdoor heel vreemde situaties. Het kasteel van de heren van Cuyk bijv. dat aanvankelijk op het land was gebouwd, liep onderen verzakte, zodat het thans op de bodem van de Maas ligt. Nu zou men de conclusie kunnen trekken dat deze verplaatsing van de bedding na de kanalisatie zou zyn afgelopen. Dit is echter niet waar. Het proces voltrekt zich nu echter in een verlaagd tempo, omdat de rivier nu niet meer de kans krijgt, de bedding in één keer te wijzigen, zoals vroeger wel het geval kon zyn. Uitholling van de oever Het is een algemeen bekend feit, dat de Beerse Overlaat in werking werd gesteld om de enorme water massa's in de winter op te vangen. In 1942 werd dit zgn. Traverse- gebied gesloten, maar er is ook een tyd geweest, dat van een opvangen van de watermassa's langs vry ge regelde methoden (zoals de Overlaat) geen sprake was. In de winter wanneer het water zwol, trad de rivier buiten de oevers, waar dit het eenvoudigste ging. Dikwyls werden dan stukken land en verhogingen weggeslagen en wan neer de grond op die plaats zacht was, schuurde het water hier. in één winter een nieuwe bedding uit. Enkele jaren daarop echter was het heel goed mogelijk, dat de rivier weer in de oude bedding terug viel. In deze streek kenden we vroeger de overstromingen bij Geysteren en Wan8sum, waar dan gewoonlijk het halve dorp onder water stond. De oude Maas liep voordat ze geka naliseerd werd in een bedding, die aan beide oevers met zware stenen en zogenaamd kribwerk verstevigd was, zodat het water betrekkelijk weinig vat had op de gronden langs de rivier. Trouwens, in de zomer stond er dikwijls zeer weinig water in de Maas. Na de kanalisatie kwam het water veel hoger staan en overspoelde weldra de kribben, die men aan beide zijden had opgeworpen. Wat dat betekent, kan men in Geysteren en Maashees reeds goed merken, waar hele stukken grond langzaam maar zeker worden weg gespoeld. Hier gaat dus mettertijd de goede grond verdwijnen. In enkele weilanden aan deze kant der Maas is dit zelfs zeer goed te zien. Vooral Het heeft opzien gewekt, dat de Regering in verband met de nieuwe Werkloosheidswet zo maar de kin- derby slagpremie met een hall percent verlaagde. Begrijpelijk wordt nu ge vraagd, of men dan al die tyd teveel betaalde. Het loont de moeite dit even onder de loupe te nemen aan de hand van het kortelings verschenen verslag van het Kinderbyslag-vereveningsfonds over het boekjaar 1950. Interessant is het te weten, dat in dat jaar f 227.5 millioen aan kinder bijslagen zya uitgekeerd. De ontvangen premiön (bijdragen) beliepen f 256.5 millioen, latend een overschot van f 29 millioen. Ook de jaren '47, '48, '49 leverden overschot ten op van respectievelijk 6, 28 en >1.7 millioen. Verwonderen kan het dus niet, dat het Kinderbyslagvereveningsfonds per 31 December 1950 een batig sa" aanwees van niet minder dan f 75 millioen. Over 1951 zyn nog geen cijfers bekend (men verwachte zé niet voor Maart '53) doch het staat vast, dat ook het vorige jaar als usantieel een overschot opleverde en het batig saldo van dit Fonps met de lange naam op jongstleden Oudejaar de f 100 millioen overschreed. In feite hebben wy hier te doen met een der vele vetpotjes van onze Staatsfinanciën De verlaging der kinderbyslagpremie met een half percent komt neer op een reductie met ongeveer 1 twaalfde en zal dus een kleine f 25 millioen van de tegenwoordige Fondsinkomen afnemen, zodat met ingang van 1 Juli 1952 de periode der grote over schotten in de kinderbijslagpot is afgelopen. Rest de vraag, wat met de iuim honderd millioen, die er reeds in zitten, dient te gebeuren. Het is mogelijk, dat deze de weg opgaan van alle overschotten in de Rijks diensten, namelijk versterking van het collectieve volksvermogen. Uit deze gegevens blykt intussen, dat de Regering haar in de roemruchte verklaring van 17 Maart 1951 gegeven belofte te zullen waken „tegen on evenredige achteruitgang van de grote gezinnen", best had kunnen waar maken. Toen het op stemmen aankwam, stond de K-V.P. alleen, met de heer Willems van de P.v.d A. op de bres. De paar centen extra konden er niet af Sedertdien is de Sociaal Econom. Raad aan het studeren op het advies dat hy in deze materie aan de Re gering gaat uitbrengen. De cijfers van het Centr. Bureau vd. Statistiek hebben overigens reeds voldoende aangetoond, dat inderdaad de grote gezinnen evenredig zwaar getroffen zijn. Slotciifer: in 1950 werden 737.558 kinderbijslagboekjes uitgereikt voor in totaal 1.716,611 kinderen. Is er beter bewy's denkbaar van de orde van grootte der volksbelangen, verbonden aan de Kinderbijslagwet geving steld progamma. De ene dag zal dit zyn een speurtocht of een wandeling, de andere dag het uitvoeren van diverso buitenspelen, waarvoor het benodigde materiaal aanwezig is. De middag-boterham wordt door de kinderen weer gezamelyk gebruikt, onder toezicht. Niet al te laat wordt de dag besloten met het neerhalen van de vlag en gezamelyk gebed. Onder toezicht der Leidsters wordt dan de terugtocht aanvaard. Daar wij in Venray nog niet be schikken over een gebouw, waarin een groot aantal kinderen kan wor den ondergebracht, zal het slagen van deze vacantieweek natuurlijk voor een groot deel afhangen van de weersomstandigheden. Mochten er echter in deze week regendagen voorkomen, dan zullen deze in de daarop volgende week worden ingehaald. Ouders Wy hopen, dat wy er in geslaagd zyn U in deze serie artikelen, te overtuigen van de nood zaak, het nut en het mooie van dit vacant ie werk. Zelf hebt U kunnen lezen, dat de voorbereiding goed en grondig is geweest. Alles is gewikt en gewogen en zo weinig mogelyk is aan het toeval overgelaten. Wat dit werk betreft: wy staan er nog volkomen onervaren by. Wy hebben ons best gedaan de organisa tie zo goed mogelijk te doen zijn. Thans is de daad aan U Uw belangstelling, uw medeleven, maar vooral de deelname van uw kinderen moet dit vacantiewerk doen slagen. Hebt gy het U toegezonden foldertje nog niet ingevuld Doe 't dan NU Niet alleen bezorgt gy uw kinderen een onvergetelijke vacantie, maar bovendien helpt gij mede, dit werk in volgende jaren groter op te zetten en alle kinderen erin te be trekken. Ouders wij rekenen op Uw aller medewerking! Comité „Kindervacantiewerk" Venray. In aansluiting op de beide vorige artikelen over het „Kindervacantie werk", waarin het ontstaan en de organisatie van dit werk is geschetst, rest nog bekend te maken datgene, wat Uw kinderen gedurende de week, die aan dit vacantiewerk besteed zal worden, gaan doen. Uit het foldertje, dat de ouders, via de scholen hebben gekregen, weten zy reeds, dat de week van 17 t/m. 24 Aug. voor het vacantiewerk bestemd is. Vanzelfsprekend begint iedere dag met een H. Mis in de Parochiekerk, daarna verzamelen zich de kinderen en onder leiding der Leidsters trekt men naar de plaats, die voor deze dag gekozen is. Hier wordt begonnen met het hysen van de vlag en het zingen van een liedje. Iedere Leidster, die aan het vacan tiewerk deelneemt, krygt nu een groep van 15 kinderen aangewezen, waarmede zy uittrekt. Het zal natuurlijk aan allerlei om standigheden afhangen, welk spel men met de kinderen speelt. Nooit zal echter zo maar in het wilde weg met de kinderen worden uitgetrok ken, alles gebeurd volgens een van te voren door de Hoofdleidster opge Dit is dan de laatste keer dat wy dit jaar Uw medewerking komen vragen voor ons Triduum. Wy hebben U van alles gevraagd: Uw auto, Uw geld, Uw bijdrage in natura, Uw belangstelling, Uw hartelijke liefde. Wy danken U nu reeds voor Uw spontane hulp. Maar we zyn er nog niet! Wy allen samen kunnen zo hard werken als wij willen, als de Heer Zijn zegen niet geeft werken wij vergeefs. Daarom vragen we nu UW GEBED. Het gaat er immers niet alleen om onze zieken een paar PRETTIGE dagen te bezorgen, en de materiële verzorging zal thuis of in 't zieken huis ook wel in orde z(jn. Neen, de hoofdzaak is het GEESTELIJK heil van 170 ouden van dagen, invaliden, bedpatiënten; mensen dio veol geestelijk voedsel moeten missen; die een kruis te dragen hebben, dat dikwyls zwaarder is dan gezonde mensen zich kunnen indenken. Daarom is een Triduum voor hen zo'n weldaad. Door het H. Misoffer, door de preek, door de weldoende sfeer van oprechte naastenliefde, zullen zij de diepe betekenis, de zin van het lyden beter begrijpen. Zij zullen inzien, dat zy helemaal geen overbodige ledematen zyn van het grote lichaam de Kerk, maar juist zéér veel kunnen by dragen tot de groei van dat Lichaam, de uitbreiding van het Gods Ryk, de redding der zielen, do bekering van zondaars. Door samen met de Kruisdragende Kristus hun kruis te dragen, kunnen zy onze arme wereld redden Laten wy dan met hen en voor hen bidden, jdat God zijn milde zegen moge schenken; dat Hij hun ziel moge vervullen met troost en storkfe, met moed om hun kruis te dragen, ja met vreugde zolfs, omdat zij hierin mogen gelijken op Hem, die door zyn H. Kruis de wereld vorlost heeft. FRANKRIJK Generaal De Gaulle, de grote Franse verzetstrijder uit de oorlog, heeft in de politiek een ernstige nederlaag geleden. Ongeveer 30 kamerleden en 20 senatoren, loden van zyn eenheids beweging R.P.F., hebben hun leider de rug toegekeerd. Dit gebeurde tijdens de nationale partijraad, die tijdens dit weekeinde werd gehouden. Men hesprak daar de houding der 27 dissidenten, die de huidige ministerpresident, Antoine Pinay, tegen het advies van de gene raal in, op 6 Maart hun stemmen meegaven en deze liberale politicus practisch aan 't bewind hielpen. De Gaulle dreef er een motie door die de fracties in de Assemblé en de Senaat voortaan stemdiscipline op legt. De dissidenten besloten daarop zich voorgoed van de R P.F. af te zullen scheiden. Zy achten het voor een afgevaardigde onwaardig met de pink op de naad van de broek oiders van boven te moeten afwachten. De Kamerfractie van de R.P.F., die verleden jaai met 119 man als de sterkste uit de bus te voorschijn kwam en sindsdien al vier leden verloor, krimpt nu fot ver beneden de 100 in en die der socialistische S.F.I.O. wordt daarmee met haar 106 leden het grootste party bloc, gevolgd door de communisten (102) DUITSLAND In Duitsland is er weer eens een conflict ontstaan tussen de geallieerde en de Duitse regering. Reeds lang was een discussie gaande over het antwoord, dat men nog altyd aan Rusland schuldig is met betrekking tot de voorstellen, welke het heeft gedaan over de eenwording van Duitsland. Na veel gepraat, waarin natuurlijk ook niet officieel de Duitse regering is gekend, waren de drie bezettende machten het eens geworden over het antwoord, dat aan de Sovjets zou worden gedaan. Dat antwoord is echter niet aan de Duitse regering ter kennis ge bracht voor het kant en klaar was, beweert Duitsland. In feite staan er natuurlijk een aantal punten in, welke Duitsland er niet in wilde hebben of anders wilde. Zodoende is het tot een fel protest van Adenauer gekomen en zou deze kanselier Frankrijk zelfs ervan hebben beschuldigd opnieuw tot „het dictaat van Versailles" te willen komen. Dergelijke termen zyn in Duitsland heel erg gewild in deze tyd en Adenauer kan er bij alle critiek, die hij in eigen kringen ondervindt, alleen maar succes mee hebben. Maar in ieder geval hebben de protesten van Duitsjand geholpen en zijn de veranderingen, welke Duits land al lang op zyn briefje had staan aangenomen. Maar meer nog... men is in Franse kringen van mening, dat men in het vervolg niet meer met de Sowjet Unie kan onderhandelen zonder Duitsland. Van Frankrijk is dat ook weereen late ontdekking, nadat men eerst aan Duitsland zelfstandigheid had gegeven. AMERIKA Chicago heeft het misschien wel het rustigst gehad tijdens de con ventie van de Republikeinse Party, want van te voren is de stad zorg vuldig uitgekamd. Alle ongure elementen zyn uit de stad verwijderd. Op de conventie zelf echter is het er heet aan toegegaan. De strijd tussen Ike Eisenhower en Taft is in alle hevigheid ontbrand. Reeds in de eerste rede op de Natio nale Conventie, waar de candidaat door het presidentschap zal worden gekozen, roken de 1206 afgevaardigden de ruzie. De verklaring van voorzitter Ga- briel8on, dat het nationale comité der Republikeinse Partij eerlijk en trouw zyn plicht heeft gedaaD, ont lokte aan de Eisenhower aanhangers een alles overstemmend hoongelach. Heeft de partijmachine niet met ongekende meedogenloosheid elke maatregel getroffen om Eisenhower te slaan en Taft de overwinning te geven Gekozen afgevaardigden, die voor de generaal waren, mochten niet naar Chicago en werden vervangen door Taftmannen. Eisenhower, gesteund door de 23 gouverneurs, die hebben geprotesteerd tegen de methode van de party orga nisatie, gesteund door een groot deel der pers en de gewone man, die meer voelt voor hem dan voor al de te koude en handige politicus Taft, zal vechten tot het uiterste. De eerste overwinning heeft Eisen hower behaald, toen zyn voorstel tot wijziging van het conventiereglement met grote meerderheid aangenomen werd. De kiezers, het volk, hebben ten slotte veel meer sympathie voor de eerlijke Eisenhower, dan voor de eeuwig glimlachende, maar koudeen handige politicus Taft. yan 14 Juli 1888 Cornelius van Boekei, pastooi te Blitterswijck, zou in 1888 zyn gouden priesterfeest vieren. van 19 Juli 1890 Op 15 Juli bezocht de Bisschop van Roermond het pensionaat Jerusalem ter toediening van het H. Vormsel. Boven Oirlo woedde op 15 Juli een hevig onweder. De bliksem sloeg in de molen, zonder brand te veroor zaken. Op 13 Juli brandde het huis met stalling van de herbergier A. G. te Swolgen geheel af. De schade werd begroot op ongeveer f 4050.—. Te Well brandde 12 Juli een schuur vol granen en het woonhuis van de landbouwer C. W. af. Volgens een verslag telde het Gym nasium I.C. op 1 Januari isoo 88 leerlingen en 9 leraren. B. Th. Berendsen, hoofd van de school te Siebengewald was van plan te Venray een cursus voor Gymna stiek te geven aan onderwijzers en belangstellenden. van 27 Juli 1889 By de gemeenteraadsverkiezing op 16 Juli kwamen op 72 kiezers. Her kozen werden F. van den Boogaart met 70, E. C. H. Esser met 68 en J. Camps met 63 stemmen. De Heer J. C. L. Esser slaagde voor candidaat-notaris. De heor Th. H. H. Houba, onder wijzer te Noorbeek, werd benoemd tot tweede onderwijzer aan de dorps school te Venray. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Leunen werd benoemd mej. J. vd. Berg, aldaar. Te Venray overleed op 21 Juli in de ouderdom van 76 jaren, Joanna In >t Groenewolt, geb. van Valkenburg. yan 28 Juli 1888 De fanfare Euterpe gaf op 13 Juni Venrayse kermis nadert met rasse schreden. Toen we daaraan dachten, schoot ons opeens te binnen dat vóór die kermis in Venray diverse SPAAR KASSEN worden gelicht. En we herinnerden ons, dat telkenmale aanzienlijke bedragen onder de spaar ders konden worden gedistribueerd. Bedragen voor kermisvermaak voor sommigen, voor anderen voor een vacantiereisje, voor weer andoren voor 't aanschaffen van benodigdheden voor de een of andere liefhebberij enz. Allemaal prachtig Wy wensen alle SPAARDERS van harte veel genoegen van hun gespaarde geld. Maar mogen wy ook even herinneren aan 't orgel fonds? Is er wel een mooiere ge legenheid voor een kleine COLLECTE ten bate van 't orgelfonds, dan een spaarkaslichting? Wil U er eens aan denken Vorig saldo f iom.28 Bruiloft J. Th. f 5.3s Zilveren bruiloft Fr. P. f 23.3* Totaal f 1943.04 Bouwt mee aan Uw orgel! Giro 5 7 6 6 0 4 Orgolfonds Venray een uitvoering op de Markt. Hot talrijke publiek liet door luid applaus zyn tevredenheid blijken. By het examen voor hoofdakte te Arnhem slaagde op 17 Juni mej. M. J. E. E. Bronsveld en mej. J. W.' van Thiel, beiden te Venray. Op de Markt van 16 Juli werden aangevoeld 2225 halve kilo's boter. Pry's per halve kilo 46 a 61 cent. Op 24 Juli werd door de Commis saris van de Koningin tot veldwach ter te Venray benoemd Gerardus Arts. Ph. Esser, burgemeester, maakte bekend, dat op de kermis te Venray geen orgeldraaiers, harmonica spelers, liedjeszangers of dergelijken zoudon worden toegelaten. Op 16 Juli overleed te Ravenstein in de ouderdom van 75 jaren Dr. Joannes Aloysius Antonius van Roos malen, die gedurende 22 jaren te Venray zyn praktijk uitoefende. Op 16 Julidroeg Mgr. F. A. H. Boermans een pontificale Hoogmis op te Tienray. De pastoor van Venray, W. A. Notermans, hield de feest predikatie. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERQH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 14 Juli: Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Oproepingskaarten meebrengen Donderdag 17 Juli: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Dr vd. HOMBERGH, Diasdag en Woensdag afwezig Op het te Rolduc gehouden toela tingsexamen tot de Philo8ophie slaagde o.a. P. Theuws uit Venray. In den Haag slaagde voor hot tweede gedeelte gemeentefinanciön do heer V. Ewals, kommies ter gemeente secretarie te Overloon. Benoeming Naar wy vernemen, is tot algemeen directrice van het Mator-Ambila-werk in den Haag benoemd onze oud-dorps- genote, mej. M. L. H. J. van Haaren.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1