Venray's vroede vaderen vergaderden. T.B.C.-vrij WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vergadering van de L.L.T.B. Kring Venray. Rundveestapel in Venray per 1 Nov. a.s. De schilderijen tentoonstelling van Henri Jonas te Venray. ORGELHOEKJE Venray's Mannenkoor ZYTERDAQ 31 MEI 1952 No 22 DRIB EN ZEVENTIGSTE JA\RGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Woningbouw in Oostrum. Uitbreiding van de ULO-School. Gemeentelijk crediet voor zelf-bouwers. Dinsdag kwam Vonrays Gemeente raad in openbare zitting byeen, voor het behandelen van een 7 tal agenda punten. De Heer Houben had bericht van verhindering gezonden. Punt van de agenda behelsde de kennisgeving van ingekomen stukken o.a. goedkeuring van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten, alsmede een gedeeltelijke goedkeuring van een Raadsbesluit tot onteigening van grond Het betrof bier de onteigening van een gedeelte grond, eigendom van de erven PoelsPoels. Ten gevolge van een gewijzigde houding ten Departemente wil men thans niet overgaan tot algehele goedkeuring van de onteigening van de grond, hoewel aangegeven op de onteigeningskaart, omdat deze gelegen is buiten de begrenzing van het vigerende wederopbouwplan. Deze nieuwe opvatting behoeft generlei bedenking te ontmoeten, nu in hot opnieuw vastgestelde, doch nog niot goedgekeurde wederopbouwplan, reeds aanpassing heeft plaats gehad van dat plan aan bijbehorende grond- verwervingskaart en volledige over eenstemming is bereikt tussen beide kaarten. Moeilijkheden zyn daardoor voor de toekomst ondervangen. Alle ingekomen stukken werden zondermeer voor kennisgeving aan genomen. Punt 2 was een voorstel van B en W om bij wijze van voorschot aan de Gemeente ambtenaren een vacantia uitkering te verstrekken, groot 2 pet. van hun jaarwedde. Een en ander met een maximum van f 75 voor gehuwden en f 50 voor ongehuwden. De Heer VAN HAAREN vindt dit voorstel een verkapte loonsverhoging. Tegen de uitkering als zodanig heeft hy geen bezwaar, maar wel tegen het systeem van deze toeslag. De salaris sen zouden zo moeten zijn dat er vacantia genomen kan worden, en een toeslag overbodig is. De heer ODENHOVEN heeft ook niets tegen de uitkering maar vindt dat een armlastige gemeente als Venray zich zulke dingen toch niet kan permitteren. De ambtenaren moesten maar sparen. De heer Fr. JANSSEN noemt dit geval de loonpolitiek van de regering, die, evenals zulks in het vrije bedrijf geschiedt, door middel van deze toe slag niet boven het loonplafond wil gaan. De VOORZITTER bevestigt dat het inderdaad loonpolitiek van de regering is. Wat het sparen betreft, als het mogelijk is zal iedereen dat wel doen men kan trouwens van so of 75 gulden niet veel op vacantia gaan. Men moet dit dan ook meer als een tegemoetkoming beschouwen. De Raad ging dan ook maar met dit voorstel accoord. Punt 3 was een voorstel om tot aankoop over te gaan van diverse strookjes grond die inmiddels door de Gemeente gebruikt zijn by het ver breden van wegen en de aanleg van trottoirs, en welke nog op naam staan van particulieren. Do heer Fr. JANSSEN heeft ge merkt, dat door bepaalde personen meer geld gevraagd is voor deze strookjes grond dan door de gemeente was bepaald. Speciaal was dit ge schiedt door beter gesitueerden. Wethouder WTNTELS antwoordde, dat zulks inderdaad het geval was, Deze personen blijken geen gemeen schapsgevoel te bezitten en wilden hun medewerking niet vei lenen tegen do door de gemeente bepaalde prijs. De raad stemt daarom maar toe in het voorstel. Schoolnitbreiding in Ysselsteyn In Februari j 1. werd aan de R.K. Lagere School te. Ysselsteyn beschik baar gesteld de sacristie van de kerk te Ysselsteyn om op deze wijze een noodoplossing te bewerkstelligen van ae bestaande huisvestingsmoeilijk heden. Het eerder ingediende plan tot uit breiding der school was te luxe om in de tegenwoordige omstandigheden doorgang te kunnen vinden. Nu is een nieuw plan ingediend, dat eenvoudiger van opzet is en de mogelijkheid openlaat om, wanneer dit eventueel noodzakelijk blijkt, verdere uitbreiding toe te passen. De heer W1SMANS hoopt, dat de raad dit nieuwe plan zal steunen om aan de huidige noodoplossing een einde te maken. De raad doet zulks ook en heeft generlei bezwaren. Uitbreiding ULO Zoals bekend is, heeft het Kerk bestuur van St Petrus Banden be sloten meisjes tot zyn R.K.-ULO toe te laten toen de Zusters Ursulinen te Yenray in 1931 besloten de Meisjes- ULO met ingang van September te liquideren. Op 1 September 1951 werden reeds 20 meisjes tot het eerste leerjaar van de vroegere Jongensschool toegelaten en 43 jongens. Als gevolg van de toelating der meisjes moet het betreffende school gebouw uitgebreid worden. Op i Sep tember van dit jaar moet reeds be schikt kunnen worden over één les lokaal meer, terwijl per September 1954 het aantal leslokalen met 4 moet zyn vermeerderd om het meerdere aantal leerlingen te kunnen opvangen, Tot deze conclusie hebben de vol gende overwegingen geleid. Het is thans niet meer mogelijk om de opgroeiende jeugd uit de land bouwersgezinnen een onderkomen te doen vinden in de landbouw, omdat de toename van de beschikbare land bouwgrond, ondanks de grote ont ginningen, welke in onze gemeente hebben plaats gehad, in uitvoering zyn of binnenkort ter hand zullen worden genomen, in geen enkele ver houding staan tot de toename van de landbouwjeugd en reeds thans ge sproken moet worden over een groot aantal latente werklozen onder deze jeugd. Het is in verband daarmede nood zakelyk, dat de opgroeiende landbouw jeugd wordt omgeschakeld en getracht wordt een andere bestaansmogelijk heid te 'vinden. Eensdeels zal dit kunnen geschieden door middel van industrialisatie anderdeels door emi gratie. Wil 't eerstgenoemde gedeelte te zijner tijd een behoorlijk bestaan vinden, dan zal het nodig zyn, dat zy, stoelend op een behoorlijke voor opleiding een technische scholing zullen gaan volgen. Deze vooropleiding zal echter groten deels gevonden moeten worden in de Ulo-opleiding. Uit dezen hoofde wordt met vrij grote zekerheid in de naaste toekomst een grotere toeloop naar de Ulo verwacht dan tot dusvere het geval was. Wil men gaan emigreren dan is een eerste eis voor welslagen de elementaire kennis van de taal. Reeds nu schijnt op die grond een stijging van het aantal gegadigden voor het Ulo-onderwijs verklaart kunnen wor den. Geldt hetgeen hiervoor wordt op gemerkt t.a.v. de industrialisatie na genoeg alleen voor jongens, talen kennis voor emigrerende meisjes is zeker zo nodig als voor jongens. Tenslotte betekent de verhoging van de leerplichtige leeftijd een factor, welke de stijging van het aantal Ulo leerlingen in de hand zal werken. Een schatting van 90 meisjes en 170 jongens of in totaal 2öo leerlingen per September 1954 lykt dan ook op grond van het vorenstaande zeker niet te hoog. B. en W. stellen daarom voor aan deze uitbreiding modewerking te verlenen, ingevolge de bepalingen van de L.O.-wet 1920. De raad heeft geen bezwaren, toch. wil de heer Fr JANSSEN weten, wie de aanbesteders zullen zijn van deze uitbreiding en die in Ysselsteyn, is dat de gemeente of de schoolbesturen De VOORZITTER antwoordt, dat de schoolbesturen de aanbesteders zyn, de gemeente zal alleen medewerking verlenen. Woningen in Oostrnm Ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen in Oostrum, moet de gemeente daar grond kopen, ruilen en verkopen. B. en W. vragen daar voor de toestemming van de raad. De heer DERKS vraagt hoeveel woningen er gebouwd worden. Wethouder WINTELS vertelt dan dat er minstens 5 gebouwd worden, doch als er meer grond beschikbaar komt nog wel enkele meer. De raad nam maar vast genoegen met de 5 en keurde het voorstel goed. Rondvraag De heer STEEGHS vraagt, of de wegschaaf nog wat te doen heeft, de vorig jaar opgeknapte wegen konden nog wel eens een goede beurt ge bruiken. Ook de rijwielpaden, speciaal in Oirlo en Castenray, konden wel eens door de daarvoor aangestelde minder validen worden bewerkt. Zit er volgorde in het opknap plan van deze paden? Wethouder WINTELS antwoordt, dat de wegschaaf de laatste 14 dagen door de droogte niet heeft kunnen werken, maar anders volop bezig is. De fietspaden komen allemaal aan de beurt maar men kan niet overal tegelijk zijn. Zoveel mogelijk wordt contact gehouden met de raadsleden over eventuele spoedgevallen. De heer WISMANS vindt, dat er goed werk gedaan wordt en heelt geen klagen over de gang van zaken. Wethouder PUBBEN bevestigt zulks doch meent, dat de militaire wagens de wegen dikwijls weer vernielen. De VOORZITTER moet de laatste sprekers beamen en wyst er nogmaals op, dat men niet overal tegelijk kan zyn. Yenray heeft 480 km wegen en die zyn niet ineen twee-drie bewerkt. De heer Fr. JANSSEN weet, dat er door de gemeente nog verschillende woningen gebouwd zullen worden. Om styging van de kostprijs te voorkomen is spoed gewenst. Wanneer wordt er aanbesteedt Wethouder WINTELS hoopt dat de aanbestedingen binnen 14 dagen kunnen geschieden. Hy vestigt er echter de aandacht op dat de gemeente niet kan blijven bouwen, daarvoor ontbreekt het geld, maar dat de par ticulieren het zelf zullen moeten doen, o.a. met de bestaande premieregeling. De VOORZITTER geeft in aanslui ting hierop te kennen dat er een crediet regeling ontworpen is voor zelfbouwers. Deze regeling wordt in de komende raadsvergadering nader besproken. De bedoeling is dat de gemeente hypotheken gaat verlenen van 5 a 6000 gulden, telt men daarbij nog de rijkspremie welke tot f 5200 kan oplopen, dan ls er toch wel kans dat particulieren zelf gaan bouwen. De heer OUSTERS vraagt of er ook geen premie voor boerderijenbouw kan verstrekt worden, zodat ook de landbouwers zelf gaan bouwen. Ook vindt hij dat er wel wat meer werk lozen aan de wegen gezet kunnen worden, aangezien er in de Peel toch al veel meer zyn dan beraamd is. De VOORZITTER antwoordt dat alleen op de boerderijen-woning een premie verstrekt wordt, doch niet op de bedryfsbouw. Meer werklozen aan de wegen is onmogelijk door rijksvoorschrift. De heer WISMANS weet dan nog te vertellen dat op zeer korte termijn in Den Haag een beslissing genomen wordt over een nieuwe premie rege ling voor boerderijenbouw. Deze regeling zal, gezien de diverse bespre kingen, aan veler wensen tegemoet komen. De heer ODENHOVEN vraagt of er nooit geen reclames zyn binnen gekomen over het herbouw en uit breidingsplan van de Kom Venray, en zo ja, wanneer worden die behan deld. De VOORZITTER verwijst naar de komende vergadering waar dan het wijzigingsplan zal worden besproken en de reclames behandeld zullen worden. Niemand meer het woord verlangend gaat de raad in gesloten zitting over om enkele belasting reclames te behandelen. Veevoeder-positie ruim voldoende. In een vrij druk bezochte kring vergadering van deL.LT.B. welke jl. Dinsdag werd gehouden deelde de heer Loonen mede, dat het gebied van de Zuivelfabriek „Venray" ver moedelijk per November a.s. t.b.c.- vry kan zijn. De heer Loonen kwam tot dit vermoeden op grond van de navolgende feiten: Het vorig jaar bedroeg het lande lijk gemiddelde van de t.b.c.- reacties 17 pet., dit jaar nog 11 pet. In Venray waren deze cijfers het vorig jaar 7.1 pet. en in de afgelopen wintermaanden nog geen 3 pet. Spreker was er van overtuigd, dat een algemeen reactie vrij maken nu op geen onoverkomelijke bezwaren stuit. Bovendien zou dit grote voor delen met zich mee brengen, o.a. door mogelijke export van melk en melkproducten naar Amerikaanse legeronderdelen in Duitsland die hun zuivelproducten alleen betrekken uit reactie-vrye gebieden. Veevoeder positie Sprekende over de veevoederpositie deelde de heer Loonen mede, dat momenteel de pakhuizen tot de nok toe vol zitten en volgens hem de distributie daarvan gerust afgeschaft kan worden. Voorzitter Mertens kon dit laatste echter niet onderstrepen. Het is nl onmogelijk een juist inzicht te krijgen in de wereldveuvoederpositie, omdat de regering de alleen-inkoper er van is. Minister Mansholt heeft in het verleden tot in den treure vertelt, dat de toestand hopeloos was en daarom werpen de overvolle pak huizen en rijnaken wel een heel vreemd licht op de mededelingen van de minister. Feit is echter, dat er ruim voldoende veevoeder is voor de eerste 7 maanden. Hoe de toestand zich echter zal ontwikkelen is niet te bepalen, dat hangt geheel af van de politieke en militaire toestand in de wereld, lands deviezenpositie en mogelijke misoogsten in Amerika. Allemaal dingen die de afschaffing der distributie ongewenst maken. Mond- en klauwzeer Het is tot nu toe niet mogelijk geweest de inenting tegen mond- en klauwzeer verplichtend te stellen. Dit vond zyn oorzaak in een tekort aan entstof en ook vanweg9 de nieuwe stam van mond- en klauwzeer welke zich in ons land voordeed. Verheugend is het daarom dat de landbouwers op grote schaal toch vrijwillig tot inenting zyn overgegaan. Verwacht mag echter worden, dat komend jaar de inenting tegen mond en klauwzeer verplichtend zal worden gesteld. Consumptiemelk Er is een garantieprijs van melk vastgesteld, welke gemiddeld 20 ct. bedraagt. De regering geeft nu pl.m. 4 ct. per liter consumptiemelk subsi die, waardoor het publiek ongeveer 19 ct. pei liter behoeft te betalen. Er zijn echter verschillende plaatsen in ons land die niet in hun eigen melkbehoefte kunnen voorzien en deze van elders betrekken. Vanzelfsprekend komen hierbij grote vrachtkosten welke tot op heden worden betaald uit het Zuivelfonds. De bedoeling is nu om deze betaling stop te zetten en de consument zelf de kosten te laten dragen, een en ander natuurlijk binnen redelijke grenzen. Het behoeft echter geen verwondering te wekken als plaatse lijk de melkprijs 25 cent per liter zou gaan bedragen. Zoals bekend, wordt uit Venray zeer veel melk naar elders vervoerd, zodat hier geen melkprysstyging te verwachten is. Pluim veehouderij Er is een streven merkbaar in de pluimveehouderij welke beoogt de kuikentoewyzingen af te schaffen. Er zouden n.l. genoeg kuikens gefokt worden, terwijl de afschaffing dei- toewijzingen ook de opheffing betekent van een duur ambtenarenapparaat. Wel wil men de voedertoewyzing handhaven, omdat hiermede de prijs van het voer binnen redelijke grenzen blyft. Dit laatste is van belang gezien de vrye prijspolitiek welke op de eierenmarkt wordt toegepast. Bacon-varkens De gemiddelde garantiepiys van baconvarkens bedraagt f 2.70 per kg. Deze pry's is noodzakelijk geworden door de destijds verlaagde voeder subsidie. Wel geeft de regering nog subsidie op de varkens omdat Engeland beneden kostprijs koopt. De bacon garantiepiys wordt niet alleen bepaald door de kosten van het veevoeder, maar ook door de opbrengst der slachtafvallen, welke niet uitgevoerd worden, en niet in het minst door de pry's van de zware varkens. Het is nl. zo, dat tot 35000 ton bacon naar Engeland kan worden uitgevoerd, wat natuurlijk een flinke deviezen opbrengst betekent. Het leveren van baconvarkens wordt daarom sterk gestimuleerd. Dit is dan ook de reden waarom de pry's van zware varkens beneden die der bacon gehouden wordt, o.a. door het opleggen van een heffing. Bovendien is er thans ook weinig of geen vraag naar zware varkens, omdat het spek bijna niet verkocht wordt. Prijsvorming De heer Mertens bepleitte in deze vergadering ten slotte nog een rede lijke prijsvorming van land- en tuin bouwproducten. Evenals elke arbeider een minimumloon heeft, zo moet ook de boer weten dat zyn producten een minimum bestaansprys zullen op brengen. Deze prijzen zouden dan moeten gebaseerd zijn op de werkelyk6 kostprijs plus een ondeinemersloon. Eventuele stijging der opbrengsten tot een bepaald maximum zouden dan eveneens de landbouwers ten goede komen en niet door de regering afgeroomd mogen worden. Dit vast te leggen in een land- bouwwet is volgens spreker onmoge lijk, omdat deze minimumprijzen niet over een lange termijn vastgesteld kunnen worden, daar zy teveel aan wijzigingen onderhevig zyn. Zoals wy' reeds hierboven mede deelden, was deze kringvergadering vry goed bezocht. Van het bestuur der L.L.T.B. was niet alleen voorzitter Mertens aanwezig, doch ook secretaris Dinghs, hetgeen nu niet de indruk moest wekken of ze in Roermond toch niets te doen hadden, aldus de heer Mertens. Ook de Pastoor van Merselo gaf door zyn aanwezigheid blyk van belangstelling. Of Z.Eerw. solliciteerde naar het baantje van geest, adviseur, is ons niet bekend, wol, dat sinds het aftreden van pastoor Bodt nog geen nieuwe geestelijke leidsman benoemd Eindelijk gaat een lang gekoesterde wens in vervulling, nu de Schoon heidscommissie van V.V.V. in de gelegenheid gesteld is een oxpositie byeen te brengen van werken van de grote Limburgse schilder Jonas. En wel met name van het werk, dat totstand kwam in de periode, dat de kunstenaar te Venray vertoefde, van 1933 tot 1937. Uiteraard zit hierin enige eenzijdig heid en valt het accent misschien iets te veel op de „gekwelde periode van zyn religieus conflict", maar 't heeft ook dit voordeel, dat nu voor 't eerst het volle licht kan geworpen worden op deze voor velen nog onontdekte periode, daar verreweg de meeste van deze werken uit een zekere piëteit nog nooit geëxposeerd werden. Ofschoon het Noorden, door ander instelling, maar weinig belangstelling aan de dag legde voor de merkwaar dige opleving van de beeldende kunst in Limburg, zyn onze schilders rustig hun gang gegaan en hebben de Nederlandse cultuur op velerlei wijze verrykt. Een der belangrijkste figuren van deze Limburgse groep was Henri Jonas, die, geboren m Maastricht, op 8 Mei 1878, juist op de bevrijdingsdag van z'n geliefde vaderstad 1944, zyn vrome ziel aan de Opperste Kunstenaar teruggaf. Jonas was aanvankelijk huisschilder maar nam ook toen reeds in z'n vrye tyd les in tekenen en schilderen by de bekende Maastrichtse salon-impres sionist Graafland. Nog op latere leeftijd ging hy' studeren aan de Amsterdamse Academie. Daarna bleef hy, met een onderbreking van de Venravse jaren, te Maastricht gevestigd, waar hy in grote bescheidenheid en stilte zijn schoonste werken schiep. Daar scheen in Henri Jonas het type van de vrome middeleeuwse kloosterkunstenaar te herleven, die heel zijn kunst, heel zyn leven stelde in dienst van zyn vroom geloof. Toch leefde in hem ook een sterke en instinctmatige romantische en naar het sensuele gerichte drang, die heftige spanningen kon veroorzaken. Twee machten, geloof en zinnendrang stonden vaak fel tegenover elkaar en dreven hem tot twijfel en vertwijfe ling ten koste van zyn innerlijke gemoedsrust en op het hoogtepunt van zijn kunnen, krijgt hy plotseling een physieke inzinking, zodat de dokter hem moest adviseren zich naar Venray te begeven om te kunnen genezen. De stilte en afzondering, die hierna intraden, hoe tragisch ook, zyn nochtans niet onvruchtbaar geweest, zoals bleek toen hy na de ernstigste faze van zyn zielsziekte weer naar zyn stad weerkeerde en het al gauw bleek, dat er in zijn werk een intens en soms zeer primitief religieus sentiment was gekomen, dat ryk was aan naar binnengericht schouwen bovenaardse verbeelding Jonas moest wel al die dagen van afzondering en eenzaamheid zich overgegeven hebben aan demystische bezinning en meditatie over de Na volging van Christus. In zyn beste werken steeg hy tot een schone onstoffelijkheid, een gees telyke kracht en bezieling, als maai aan weinigen gegeven is. Dan is hy" een visionair, elegisch of fel bewogen uitbeelder van wat hem het heiligst is. Maar tegelijk bewonderen wy de gaafheid waarmee Tiy zyn compositie van figuur en landschap wist op te bouwen en in kleur te zetten. Dit alles getuigt van de onmisken baar grote schilderlyke gave van de zozeer betreurde kunstenaar, al zal het, volgens EDgelman, „voor wie zijn gehele oeuvre kennen, onomsto telyk blijven, dat hy zyn aller prachtigste dingen heeft gegeven in het glas in lood" voor onze kerken. Dat hy daarin een meester was en een voortzetter van 'n grote religieuze traditie, moge blijken alleen reeds uit de serie heerlijke ramen, die hii schiep voor de Franciscanenkerk te Bïeyerheide, die ver uitsteken boven alles wat de laatste eeuwen op dit gebied W6rd gepresteerd. R. Franquinet, aan wiens werk: ..Palet in het Zuiden", wy in het bovenstaande ook een en ander ont leenden, besluit zyn beschouwing over onze kunstenaar met de volgende woorden: Henri Jonas heeft zich onder de grote kunstenaars van zyn tyd een voorname plaats verworven. Zyn werk is van Europese betekenis, omdat hy zich van de meeste zijner landgenoten onderscheidt door zijn geestelijke rijkdom en de verhevenheid van zyn beeldend vermogen". Mogen deze regelen voor volen een aansporing zyn om de Venrayse ten toonstelling te bezoeken, ook al kan ze dan uiteraard geen volledig beeld geven van den meester; maar ook wat stamt uit die meest tragische periode van zyn leven, draagt steeds het merkteken van dat onaantastbaar binnenbeeld, dat Jonas eigen is, zelfs Op de laatste vergadering van het Orgelfondscomité werd besloten een beroep te doen op de OUD-VEN- RAYENAARS. Hun zal een foldertje toegezonden worden met een stortings formulier van de post- cheque- en girodienst, zodat zij op een gemak kelijke manier bun bijdrage kunnen leveren van de bouw van ons orgel. Oud Venrayenaars, die in Peel en Maas geregeld ons orgelhoekje leest, zondert een bsdrag af voor Uwe oude parochiekerk, want ook U zult be grijpen, dat daar een orgel ONMIS BAAR is. Hebt U al eens gedacht aan het kopen van een ORGELPIJP Er zyn er duizenden nodig Verantwoording Vorig saldo f 1539,15 Opbrengst busjes Beek weg 37,45 Buitenweg, Laagh.weg enz. 27,78 Totaal f 1604,33 Bouwt mee aan Uw orgel! Giro no. 576604. al zou men hier en daar twijfelen of zyn hevige innerlijke aandoening nog wordt gedragen door het beeldend teken. De tentoonstelling wordt heden, Zaterdag, geopend en blijft te bezich tigen tot en met Donderdag a.s. in de nieuwe Jongensschool „St Petrus Banden" by de Hofstraat. P.M.Br. Zondag trok Venray's Mannenkoor naarjhet zangconcours in Vierlings beek, om daar in proberen in de Superieure afdeling een plaatsje te veroveren. Uitgevoerd werden de stukken van Tibur van Allons Diepenbrock en Trösterin, Musik van Bruckner. Beide stukken werden zeer goed voorgedra gen en behaalde hiermede 262 pnt. en de twede pry's in de SuDerieure afdeling Jammer genoeg 8 punten te kort voor de eerste prijs. De jury was van oordeel dat beide stukken, hoewel door haar zelf goedgekeurd, feitelijk te licht waren voor deze afdeling en derhalve des te fijner hadden moeten worden uitgevoerd. Het Jury rapport was vol lof over de directie van de heer Janssen, die blyk gaf van een zeer muzikale opvatting. Naar aanleiding van dit toch niet geringe succes op dit zware concours maakte muziekminnend Venray zich Zondagavond op om het Mannenkoor een welverdiende hulde te brengen. De 50 leden van dit koor werden met muziek ingehaald en naar Zaal Schaefiers gebracht, waar Dr. Sala namens Venray's Harmonie de geluk wensen aanbood met dit succes. Hy sprak de hoop uit dat Venray's Mannenkoor zou blijven doorgaan en zou blijven werken om eenmaal de hoogste plaats te bereiken. Ook Mej. Thielen de voorzitster van het Dameskoor feliciteerde haar suc cesvolle collega's en hoopte dat het Mannenkoor zou blijven volhouden zoals ook het Dameskoor zeer zeker blijft doen. De heer Weys sprak namens de Leunse Fanfare en bracht ook geluk wensen over. Alle sprekers feliciteer den ook directeur Janssen, die het mocht gelukken na de bovryding Venray's Mannenkoor op een dergelijk hoog niveau te brengen. Tenslotte sprak de heer P. Gooren een dankwoord namens Venray's Mannenkoor, Nu hy deze hulde had gezien was hy toch weer enigzins optimistisch over de muzikale belang stelling van het Venrayse publiek. Deze tweede prijs, aldus de spreker, zal voor het Mannenkoor een stimu lans zyn haar prestaties nog groter te maken om ook eenmaal de top te mogen bereiken. Daarvoor is samen werking nodig tussen de leden onder ling, tussen de verschillende muziek gezelschappen en tussen geheel Venray. Hy hoopte dat deze samen werking er inderdaad mocht komen, immers samenwerking vermag alles. By de daarop volgende receptie had het Mannenkoor vele gelukwensen in ontvangst te nemen, terwijl verschil- lendo bloemstukken werden binnen gebracht. Vol moed gaat men nu beginnen aan de organisatie voor het zang concours, dat hier in Venray zelf wordt georganiseerd en dat zal gehouden worden op 15 Juni a.s. Verschillende verenigingen hebben hun medewerking reeds toegezegd, zoals oa. het gemengd koor Con Amore uit Amsterdam, verder koren uit Utrecht, Veldhoven, Blerick, Apeldoorn, Nederweert, Angeren etc. Zeker vijftien verenigingen zullen hieraan deelnemen. De jury wordt gevormd door de heren Jac. Janssen, Venray; O de Vaal uit Rotterdam en S. Terpstra. De verplichte werken zullen uitslui tend van Nederlandse componisten zijn. GROENE KRUIS Donderdag 5 Juni: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1