ORGELÜOEKJE Inenting tegen Diplitcrie Bedevaart naar de Smakt voor een sociale vrede. Museumpark Overloon Groot Concert W. N. Gieskens Vrijdag a s. geen spreekuur Limburgse Bedevaart Lourdes BUITENLAND Wezen wy de vorige week op de aanstaande kermissen en feesten, waarop 't orgelfonds kan worden be dacht, thans kunnen wy mededelen, dat dit reeds succes heeft gehad. Wel niet van een kermis, doch van een bruiloftsfeest. BRUILOFTEN lijken ons zeer geschikte gelegenheden om een collecte te houden voor 't orgelfonds. Een BRUILOFT is immers een feest van vreugde. Dan geeft men meteen BLIJ HART. En wio geeft met een bly hart, geeft dubbel. De collecte op bovenbedoelde bruiloft bracht op't mooie bedrag van f 10,20. Hartelyk dank Leo en Lies en een gelukkig huwelyk gewenst! De volledigo verantwoording luidt nu als volgt: Vorig saldo f 1519,03 Van de bruiloft v.Leo en Lies 10,20 Totaal f 1539 r Bouwt mee aan Uw orgel! Giro 576604. Op Maandag 26 Mei n.s. zal de gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting togen diphterie van de kinderen boven de zes maan den uit de kerkdorpen Leunen, Cas- tenray, Oirlo en Oostrum, die tot op heden niet werden geönt. De inenting is opengesteld voor alle kinderen, die de school bezoeken of op de bewaarschool zitten en nog niet tegen deze gevaarlijke kinder ziekte werden ingeënt. De inenting zal plaats hebben: om 2 uur in café Martens Leunen Ks om 2.40 in byz. lagere school Castenray om 3.20 in de meisjesschool te Oirlo om -1 uur in byz. lagere school Oostrum De tweede inenting zal plaats heb ben Maandag 23 Juni a.s. op dezelfde plaatsen en uren. Vertrouwd wordt, dat alle ouders, wier kinderen nog niet tegen deze gevaarlijke kinderziekte zijn geënt, van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Men wordt verzocht stipt op tyd aanwezig te zyn. Het trouwboekje waarin de te enten personen staan aangetekend, alsmede indien aan wezig de inentirgskaart van het betreffende kind, moet worden mee gebracht. Venray, 21 Mei 1952. Gelyk wy reeds wisten te berichten zal er morgen Zondag het machtige leger der K.A.B. vanuit alle afdelin gen in Noord-Limburg optrekken naai de Smakt. De arbeiders, die St. Jozef tot patroon hebben, besloten elk jaar een bedetocht te houden naar de Smakt. Zo ook morgen. Dan zullen de leden van alle afdelingen van Tegelen tot Mook en van Maasbree tot Venray zowel per autobus als per fiets of te voet opgaan de voor velen zo lange weg, naar de grens van Limburg en Noordbrabant. Als wy bekijken de honderden aan meldingen tot deelname, dan is er reden om aan te nemen, dat het er inderdaad duizenden zullen worden. De afdeling Afferden kan met ere worden vermeld, dat vandaar uit meer dan het dubbele van het aantal leden de tocht zal meemaken. Vanuit al die plaatsen zal een machtige smeekbede opstijgen tot de eerste arbeider, St Jozef, om hunne behoeften, zorgen en moeilijkheden te verlichten en neer te leggen aan do voeten van zyo Zoon. Voor dit jaar is als ren bijzondere intentie gekozen: „Voor oen sociale rrede." De dagindeling is als volgt: Te half tien zal Pater Dr. Gerats, Directeur van Vorming en Propaganda der Limburgse K.A.B.. alsmede de opvolger van de Generaal van Credo Pugno, de plechtige Hoogmis opdra gen tot voornoemde intentie. Doze Hoogmis zal worden opge dragen in de openlucht, daar de kapel te klein is. De predikatie zal worden verzorgd door de Hoofdaalmoezenier van de Arbeid, K. Roncken uit Heerlen. Na de Hoogmis, die verduidelijkt zal worden door een geluidsinstallatie, kunnen de meegebrachte boterham men worden gebruikt. Tegen half twaalf een plechtig Lof, oveneens in de open lucht. In aansluiting met het bovenstaande verzoekt het bestuur van de Centrale K.A.B. omvattende de afdelingen Venray-Dorp, Oostrum, Oirlo—Cas tenray, Leunen -Veulen, Ysselsteyn oris mede te delen, dat de leden van de K.A.Balsmede hunne vrou wen of verloofden, die aan deze bedetocht deelnemen, verzocht wor den om HALF NEGEN aanwezig te willen zijn by het Gemeentehuis op de Markt, om vandaar gezamelyk te vertrekken naar de Smakt. De rijwielstalling zal aldaar worden verzorgd door do Kajotters. Het spreekt vanzelf, dat vooral Venray in grote getale als een machtig biddend leger op zal trekken naar St Jozef op de Smakt. GROENE KRUIS Maandag 26 Mei Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Oproepingskaarten meebrengen Donderdag 29 Mei: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Hij is weg, misschien gesneuveld, heel misschien weer terug in het land van do kersenbloesem; maar vergeten zal ik hem niet, deze edele Japannor. "Wordt vervolgd Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 463 Alléén voor spoed gCTallm Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Plechtige professie Zondagmorgen legden zes Minder broeders in handen van de Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderbroeders uit Weert, de plechtige professie af. De gehele communiteit was hierby tegenwoordig als ook vele familie leden. De dag werd in Franciscaanse geest doorgebracht in het by zyn van de familie van de geprofeste broeders. Volksconcert A.s. Zondag zal Venray's Harmonie, een volksconcert geven op de Markt. Aanvang 's avonds s uur. Emigratie Dinsdag 27 Mei nam. 2.30 zal er in Hotel de Zwaan, Markt een zitdag worden gehouden voor asp.emigranten Hierby zal dan de heer P. Cryns, secretaris van de Vestigingscommissie van de L.LT.B. aanwezig zyn en kunnen alle gewenste inlichtingen betreffende emigratie worden verstrekt Diploma Eerste Hulp bij Ongelakken Hiervoor slaagden deze week Truus en Annie Coenen; Annie van Waayenburg; Annie Janssen, Vier. lingsbeek; Bep Theeuws; W. Jacobs; J. Jacobs; J. Arts, J. Booymans; G. Branjé. K.V.P. Paraat Nu zo langzamerhand de verkiezin gen meer in de belangstelling komen te staan herleeft weer iets van de vroegere verkiezingsstrijd. De Statenkring Horst maakt zich op om door massale meetings de kiezers en kiezeressen wakker te schudden, om tot meerde activiteit te geraken zyn er verschillende meetings belegd en wel te Gennep voor de afdelingen Mook Middelaar, Milsbeek en Ottersum Te Bergen voor Afferden, Heyen en Siebengewald. Te Well voor Well, Wellerlooi, Lomm, Arcen en Velden. Voor de rest van de statenkring wordt er een grootse meeting gehou den te Venray. Datum en uur, alsmede de sprekers, worden nog bekend gemaakt. Stamboekkeuring te Yenray Op de Woensdag gehouden stam boekkeuring van het Nederlandse Trekpaard, werden de volgende paar den in bet stamboek opgenomen: Nicoline van Schadyk, P. Thissen, Veulen; Elly van Nico, G. Peeters Lull; Tilly, Kind. At ts, Merselo; Nicora van 't Zwaitwater, N. van Tilburg Merselo; Liza III, Kind. Arts, Merselo; Josephina, P. v. Dyck, Ysselsteyn; Jeannekevd. Smakt, M. Geurts, Smakt: Nicolien v.d. Steeg, Kind. Bomm, Leunen; Hermien van Nicolien, J. v.d Wink6l, Smakt; Mientje, P.M. Deriekx, Ysselsteyn; Jeannete II, v. Eduard, M. Aben, Ooscrum; Mia v.d. Geysterse Hei, A. Achten, Leunen; Astrid van Nico, J. Bouten, Venray; Ellie van Bree, LJ. v. Kempen, Veulen; Tilly v. 't Kleindorp, L. v. Asten, Yssel steyn; Landria, Gebr. van Kempen, Heide; Vera van Nico, W. Litjens, Brukske; Paula van Janslust, L. van Osch; Tinie van Gratjes, J. Wilms Weverslo. Tweede Pinksterdag door het bekende Tilburgse Politie-Muziekcorps Aanvang 3 uur. BRAND Woensdag moest de brandweer uit rukken voor een brandje op de Over loonseweg, waar een „schansenkoop" op onverklaarbare wijze in lichte laaie stond. Met vereende krachten kon erger voorkomen worden. Tevoren had de brandweer reeds by de landbouwer M. L. in Oostrum een stevige strobrand geblust, ook hier kon het woonhuis behouden worden. Donderdagmiddag is achter de Vier* uitersten een perceel duingras en heide afgebrand. Ook hier kwam de brandweer by te pas. In Toneelzaal Willielmina werd afgelopen weekend een kinder operette uitgevoerd, die een drukke belangstelling mocht ondervinden. Bedoeld als een opwekking voor de missieliefde by de kinderen en ook om by gelegenheid van de wereld Kindsheidsdag wat geld bijeen te krygen voor costuums voor een latere Kindsheidsoptocht, is men daarin wonderwel geslaagd. De operette werd werkelijk op zeer aardige wyze ten tonele gebracht en het moet een heel werk zyn geweest de jeugdige spelers de rollen, die zij op zulk een aardige wijze wisten te vervullen, by te brengen. Yierjarig melsje onder anto Zondagmiddag kwam het dochtertje van V. te Oirlo, onder de luxe wagen van S. uit Horst. Het meisje, datzich per rywiel op de weg bevond, liep een beenbreuk op en een ernstige ver wonding aan het hoofd. Op dokters advies werd het slacht offertje naar het ziekenhuis over gebracht. Schildpad gevonden Vonden voor enige weken terug arbeiders bezig met de aanleg van rijwielpaden te Oirlo een schildpad, Zondagmiddag vond dhr. Oudenhoven op de grens van Venray en Overloon wederom een schildpad. Dit diertje is iets groter dan het vorige en heeft een middelyn van plm. 23 cM. Het schy'nt toch dat deze dieren zich in Nederland hebben gevestigd of dat ze by een liefhebber zyn verdwenen. Ongeluk Op de Stationsweg gebeurde Woens dag een ongeluk, dat gelukkig goed afliep. Doordat B. uit Geijsteren de bocht vanaf de Oostsingel wat ver nam botste hij tegen een luxe wagen op. Deze werd beschadigd evenals de fiets. De beryder kwam met de schrik vry. KAB Leunen De afdeling der K.A.B. te Leunen, Castenray en Veulen kreeg een nieuwe voorzitter in de persoon van E. de Lauw als opvolger vanL. Cox, Veulen. Ook deze afdeling zal a.s. Zondag aan de bedevaart naar de Smakt deel nemen. Toneel in Lennen. Zondag werd te Leunen de jeugd- week gesloten met een opvoering van het bekende toneelstuk: ,,'tKoosauch aanders" door de Keraediespeulers uit Maastricht, onder leiding vanBèr Hollewyn. Onnodig te zeggen, dat de zaal overvol was en dat dit toneelstuk in Zuid Limburgs dialect alle aandacht kreeg, hoewel het in 't begin voor velen niet meeviel een en ander goed te verstaan. Bèr Hollewyn en zyn groep heeft echter desondanks allen doen genieten van het goede spel. Een betere slui ting van de jeugdweek had men moeilijk kunnen vinden. Schutter8COnconrs Het concours, dat de schutterij St Petrus te Bergen op Zondag 29 Juni zal organiseren, belooft heel wat. Reeds thans heeft men van 25 schutterijen bericht ontvangen, dat zy aan het concours deelnemen. Mr. P. Trnyen onderscheiden Te Eindhoven is Maandag de alge mene vergadering van de Coöp. Centr. Boerenleenbank gehouden. Jhr. Mr. E. van Lennep, thesaurier- generaal van het ministerie van Fi nanciën, heeft In die vergadering mede gedeeld, dat bet H M. de Koningin heeft behaagd mr. P.W.H. Truyen uit Roermond, president van de raad van toezicht van de bank te bevorderen tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau ter gelegenheid van het feit, dat hy vijftig jaren een leidende functie heeft vervuld in dienst der Boerenleenbank. Er was een totaal aan voorschotten van f 41 millioen, tegen f 29millioen in 1950. Wel een bewijs, dat de boeren leenbanken zich goed hebben aange past aan de stijgende crediotbehoofte. Do rentetarieven bij de boerenleen banken zyn zeker niet hoog in vergelijking met die by de hypotheek banken en by het commerciële bank wezen. Het ligt in de bedoeling de credietrente te verhogen en de rente voor het liquiditeitsgeld te verlagen. (Vervolg van SPORT Tweede blad) S.Y.Y.-nieuws Voor Zondag is SVV I uitgenodigd naar Asten. Het tweede dat Zondag j.l. verloor kan Zondag tonen meer waard te zijn, door op het terrein aan de Oostsingel tegen Sportclub Irene 2 van leer te trekken. Venrav 4 krijgt Hegelsom op be zoek en ook hier geldt, dat de laatste loodjes wel het zwaarst zullen wegen. RKHFC-DIS 4-4 Voor de beker competitie van de Onderafdeling Limburg, speelde DIS Hemelvaartsdag tegen RKHFC Haelen De Oirlonaren namen het aanvan kelijk nog al licht op, zodat de thuis club na ongeveer 15 min. zelfs de leiding nam. Prompt daarop scoorde DIS rechtsbuiten na goed samenspel de gelijkmaker en vlak voor rust was 't de linksbinnen die DIS een 2—1 voorsprong bezorgde. Haelen kwam na rust fel opzetten en mede door 't effectvolle terrein was de DIS defeüsie alles behalve safe. Nadat de thuisclub gelijk had ge maakt, bracht de rechtsbuiten der groenwitten de stand weer op 2—3, maar de gastheren gaven zich aller minst gewonnen, maakten andermaal gelyk en namen zelfs een 4—3 voor sprong. Vlak voor 't einde was 't weer de rechtsbuiten der groenwitten die met een scherp schot gelyk maakte en daar door zyn club in de demi finale hielp. Moeder brengt kind om De 43 jarige M. J. L, van I. in Eindhoven heeft Donderdagmorgen haar kindje van ruim twee maanden, terwyl dit in de wieg lag, met een mos van het leven beroofd. Het kindje was vrijwel op slag dood. De moedor, die door de politie spoedig na haar daad werd gearresteerd, was in Januari ontslagen uit de psychiatri sche inrichting Voorburg te Vught, waar zy enige jaren was verpleegd Prins wenst inzicht in Limburgse problemen. Prins Bern hard zal op 26 en 27 Mei een werkbezoek aan Limburg brengen, waarbij hy verschillende industriën zal bezoeken, zoals de ENSI, de Kon. Papierfabriek te Maas tricht, de Textielfabrieken te Vaals en Vlodrop en de sodafabrieken te Herten. De Prins heeft de wens uitgespro ken om zeer speciaal ingelicht to worden omtrent de landelijke en agrarische aspecten van Limburg. Hy stelt zich voor daartoe Thorn, Gra- them en omliggende dorpen te gaan bezoeken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de daar heer sende toestanden. HUIDARTS Immigrant ontdekte lioe goed Canada if, dank zij een dief. In Canada loopt een Nederlands immigrant rond, die oen dief 'n goed hart toedraagt. Het is de heer Meijer die enkelo dagen geleden kort na zyn aankomst in Canada op 't station de pynlyke ontdekking deed, dat iemand er met een koffer vandoor was gegaan, waarin de Zondagse kleren van hemzelf, zyn vrouw en zyn tien kinderen zaten. „Wij moeten die dief dankbaar zyn" zei hij dezer dagen, want door hem zyn wij gewaar geworden, hoe goed Canada kan zyn". Vrydag had de diefstal plaats, Zaterdag stond er een stukje over in de krant en te middernacht werd de lamilie Meyer gewekt door een man, die kwam aandragen met vijf dollar. Hy zei, dat hij aan de bevrijding van Nederland had deelgenomen en niet vergeten was, hoe goed het Nederlandse volk was geweest voor de Canadese soldaten. De volgende dag kwam er een enveloppe by, waarin een bedrag van 261 dollar zat, afkomstig van een collecte in een kerk van Toronto. De immigratiedienst van de Her vormde kerk, die bekend maakte, dat er een boerderij gezocht werd voor de heer Meijer, werd overstroomd met telefoontjes van mensen, die helpen wilden. En tenslotte bood een Italiaanse aannemer de bestolen immigrant een baantje aan, dat hem 1.10 dollar per uur kan opleveren. WIST U dat op 25 Mei te Hengelo de kam pioenschappen motoiryd9n plaats hebben; dat van 31 Mei tot o Juni de wieler ronde van Nederland draait; dat op 1 Juni de opening van het visseizoen inzet; dat van 5 Juni tot 4 Juli in Den Haag het traditioneel zangconconrs gehouden wordt; dat op 13 Juli te Nijmegen de inter nationale hondententoonstelling zal plaats vinden; dat op 23 Augustus te Rotterdam een groot bloemencorso georgani seerd wordt. De bestrijding van de Coloradokever De warme dagen van de laatste weken hebben reeds talrijke colorado kevers uit hun winterslaap gewekt. Deze winterkevers kunnen aan do pas te voorschijn komende aardappelplan ten aanzienlijke schade toebrengen. De meeste kevers komen langs de randen van percelen voor, zodat men hieraan bijzondere zorg dient te be steden. De Plantenziektenkundige Dienst raadt daarom dp verbouwers van aardappelen aan, het gewas en vooral de randen van het perceel regelmatig, te controleren en indien daarop kevers worden aangetroffen tot bespuiting over te gaan. Voor dit doel kan het beste een DDT emulsie worden gebruikt tc-r sterkto van 0.4 pet van een 20 pet-ig (4 ons per 100 1. water), of 0.3 pet van een 25 pet-ig product (3 ons per too 1. water). Indien alleen kevers aan de randen van het perceel voorkomen, kan de bestrijding voorlopig beperkt bly ven tot de kantryen, waardoor wordt voor komen, dat de kevers zich over het gehele veld verspreiden. Aardappelopslag in granen en an dore gewassen dient zoveel mogelijk vernietigd te worden, daar dit een ernstige besmettingsbron kan vormen. Nadere inlichtingen worden ver strekt door de Plantenziektenkundige Dienst en de Rjjkslandbouwvoorlich- tingsdienst. HUISBRAND „Moeten we nu reeds kolen opdoen?" Deze vraag houdt velen bezig. Een lid van de Adviescommissie voor de Huisbrandvoorziening, waarin ver tegenwoordigers van de belangrijkste handels-, werknemers- en verbruikers organisaties zitting hebben, antwoordt hierop: „ja". Doordat de productie der Limburgse mynen ook dit jaar slechts ten dele in de behoefte zal kunnen voorzien en de import van grote hoeveelheden buitenlandse kolen, by de zeer hoge wereldmarktprijzen, te zware eisen aan onze betalingsbalans zou stellen, maar bovendien door de algemene kolenschaarste ook r99ds aan grenzen gebonden is, staat het vast dat ook in de a.s. winter van overvloed geen sprake zal kunnen zyn. De winterproductie der Limburgse mynen en de winterimporten zullen ternauwernood voldoende zijn om in de behoefte te voorzien van de velen, die om diverse redenen onmogelijk een voorraad kunnen vormen, terwyl noch de mijnen, noch de handel, de in de zomermaanden ter beschikking komende hoeveelheden kunnen op slaan. Onvoldoende afname in de zomer maanden zou dan ook noodzaken de productie of de invoeren af te minde ren, met als onvermydelyx gevolg nijpende tekorten in de wintermaan den. Zyn raad is daarom„Indien ge kunt, bestel dan tydig een redelijke hoeveelheid 1 Terug naar het gebruik van tuinkruiden Vroeger vormden de tuinkruiden een klein maar belangrijk onderdeel van allerlei gerechten. Dat is, jammer Pelgrims welke per autobus naar de trein in Maastricht wensen te reizen, gelieve zich per omgaande op te geven by Garage ,.'t CENTRUM", HORST, Telefoon 39. Vertrek per autobus in Ysselsteyn, kruispunt Deurneseweg. genoeg, nu niet meer het geval; bij ons blijft het meestal by peterselie ovor de vis en de worteltjes, een uitje door de sla en selderij in de soep. Wie kent nu nog het vlees met salie gekruid of de sla met venkel? Wat kan zo'n enkele kleinigheid de smaak en geur van een gerecht al „ophalen!" Van tuinkruiden kunnen we meer leren genieten wanneer we ze weer zelf gaan kweken zoals onze grootouders dikwijls deden in hun eigen kruidentuintje. Wenken voor het zaaien en het gebruik van tuinkruiden vindt U in het vouwblad „Tuinkruiden", te be stellen by het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, Koninginne gracht 42, Den Haag, per briefkaart, waarop aan de adreszyde 7 cent extra porto geplakt is. Duitsland Duitsland neemt nog steeds een belangrijke plaatsin by de besprekin gen over het vredescontact met West Duitsland en de Westelijke geallieerden Moe, maar voldaan kan de West Duitse Bondskanselier Adenauer terug zien op zyn besprekingen met de drie hoge commissarisen. Mense lijkerwijze gesproken is hy van de goedkeuring van het West Duitse parlement verzekerd. Komende Maandag hopen Adenauer, Acheson, Eden en Schuman het vredescontract to tekenen. Een zaal in Adenauers kanselarij te Bonn wordt reeds voor de plechtigheid in gereed heid gebracht. Over een punt konden de Hoge Commisari8sen het met de Duitsers niet eens worden. De Amerikanen en Engelsen verlangen van de Bondsre publiek 6,8 milliard Mark voor het onderhoud van hun in Duitsland gelegen troepen. Maar de West Duitse minister van Financiën, Schaefer, wil maar 4,5 milliard toestaan. Hy is n.l. bevreesd, dat by een totaal van 10,2 milliard aan defensie uitgaven te weinig geld overblijft om de kosten van de 12 Duitse divisies, die er moe ten komen, te dekken. Inmiddels hebben de Duitsers een nieuw voorstel ingediend om uit de financiële impasse te geraken. Zy achten dit voorstel zeer censtructief. De Amerikanen hebben echter haast. Zy willen persé dat er binnen de kortst mogelijke tyd orde op de West Europese zaken wordt gesteld. De minister van Buitenlandse Zaken der Westelijke drie staan voor enige zeer drukke dagen. Op de vergadering van de Europese Raad te Staatsbuig zullen de Duitse contracten voor vrede en Europese Defensie Gemeenschap nog eens bekeken worden. De confe renties die nog nodig zyn om de laatste moeilijkheden uit de weg te ruimen, eisen meer tyd dan er beschik baar is. Hoe komen de horen op tyd klaar? Dat was do vraag, waarop men te Londen vergeefs antwoord zocht Er zitten echter nog meer haken en ogen aan het vredescontract. In do op handen zijnde conferenties dar Ministers van Buitenlandse Zaken zullen nog harde woorden vallen over het voorstel der Amerikanen om het vredescontract voor een deel ten uitvoer te leggen, nog voordat de parlementen der onderscheidene landen het'hebben goedgekeurd. Vooral by de Fransen is het plan reeds op heftige tegenstand gestuit. Het is immers lang niet zeker, dat het Franse parlement het verdrag zal goedkeuren. Ook verwacht men tegenstand van de kleinere Westelijke geallieerden zoals België en Nederland. Toch willen de grote Westelijke Drie Maandagmid dag de Duitse overeenkomst te Bonn tekenen. Hoe zy het klaar moeten spelen, weten zy echter zelf nog niet# Frankrijk De overigens sympathieke aspirant dictator generaal de Gaulle heeft volgens met officiële berekeningen 7 zetels verspeeld in de Franse Senaat by de verkiezingen, welke deze week in 36 Franse departementen en 37 overzeese gebiedsdelen zyn gehouden. De conservatieven daar en tegen zouden zes zetels hebben gewonnen. Overigens zouden de verkiezingen weinig verrassingen hebben opgeleverd Van de 114 senatoren, die zich ver kiesbaar hadden gesteld, zyn er tot dusverre 94 herkozen. De Gaullisten behaalden tot dusverre 26 zetels, de communisten 14, de so cialisten 19, de radicalen 30, de volks republikeinen 12, de gematigde con servatieven 36. Een zetel ging naar een party loze senator. Italië In Rome staan de gemeenteraads verkiezingen voor de deur. Alle par tyen hebben een voor ons ongekende heftige campagne ontketend. Hot zal dit jaar evenals in 1948 gaan om de Christen Democraten en de commu nisten. De strijd heeft de communisten tot allerlei unfaire middelen verleid. Zy schamen niet met plakkaten uit te komen, waarop Christus of de Moeder Gods staan afgebeeld. Overigens verbergen zy zich graag achter on schuldige partijtjes. Het officieuze blad van het Vaticaan ..Osservatore Romano", heeft daarom een ernstige waarschuwing tot de Italianen gericht om hun plichten als Katholieken niet te veronachtzamen, Engeland Engeland heeft zyn les in China geleerd. Het heelt zyn miliarden investeringen in Rood China prys ge geven, omdat Londen beseft, dat dez9 toch verloren zyn. De Engelsen betreuren het, dat de Chinezen hen ondanks de vele pogingen om tot een toenadering te komen, door een vyan- dige politiek hiertoe hebben gedwongen De Engelse ondernemingen laten volgens nog al uiteenlopende schat tingen bezittingen ter waarde van 3 tot 7 milliard gulden in de steek. De Anglo-America Tobacco Comp. heeft het voorbeeld gegeven. Deze verliest nu ruim 100 millioen. Nu worden ook de fabrieken, werven en kantoren van vele andere bedrijven, o.a. van de Shell, prijsgegeven. De directies hebben lang getalmd, maar langzamerhand is de toestand onhoud baar geworden. Zaken konden niet worden gedaan. Vorderingen ten bedrage van in totaal 6 milliard gulden op Chinese autori teiten werden niet betaald. Het gevolg was, dat de bezittingen in China een grote schadepost waren geworden. Nu is ook duidelijk, welke hoop Engeland een tijdlang heefl gekoesterd toen het op een „concrete" houding tegenover Mao aandrong. Maar Mao weigerde te marchanderen over zaken, die hy toch voor het grijpen had. Van heden af, nu China definitief is gesloten voor het Westen, staan Engeland en Amerika in het Verre Oosten gelyk. Dit is voor het Wastentet voordeel van het verlies, dat Groot Brittannië lydt. De Londense afschrijving onder streept verder de mislukte comedie van de in Moskou gehouden econo mische conferentie. BURGERLIJKE STAND Gemeente YENRAY in de week van 16 t/m 21 Mei 1952 GEBOREN Ghielen, Catharina A.H. Jan Hensenstraat 6a Verhoeven, Willy E J. Julianasingel 1 Massoeurs, Maria HM Mersel.wegnw 23 Creemers, Theodorus H G. Vlakwater Hoex, Leonarda J.M. Oostrum C 33 Poels, Mechelina A.AM. MerseloM96 OVERLEDEN De Bruyn, Carolina, echtgenote van Janssen, Jan, 70 jr, Hoenderstraat Rongen, Johanna, echtgenote van van Gestel, Joseph M 59 jr, Broek weg. ONDERTROUWD: Thomassen, Gerardus C, 28 jr, huis schilder, Kruisstraat 3 en Peeters Nelly, 24 jaar, Heuvelstraat 3 GETROUWD: Coopmans Wilhelmus J., 28 jaar, landbouwer, Brabander en Schelber- gen Johanna, 25 jaar, Smakterweg Nabuurs Cornelis, 30 jaar, landb. Veulen H 36 en van Dyck Maria, 25 jaar, Ysselsteyn Michels Johan, 30 jaar, landbouwer Vol en en van Dijck Johanna, 22 jaar Heide Baltissen Antoon, 28 jaar, kleerm., Merselo en Jacobs Martina, 22 jaar, Ysselsteyn KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petras-Banden PAROCHIE ACTIEWees eerlijk. Priester van de week Pater Domitius Zondag onder 't octaaf v. 's Heren Hemelvaart 6 uur leesmis; 7 uur leesmis overl. fam. Branjé v. Kastoren; 8 uur loesmis voor de parochie; 9 uur kindermis; 10 uur Hoogmis voor de vruchten der aarde en andere openbare noodwendigheden; 2 uur vergadering van de zelatricen van het Apostolaat des Gebeds op het Dekenaat; 3 uur kinderlof; 7 uur Vespers en Lof. MaandagH. Philippus Nerius. 6 30 zielemis voor alle overl. parochianen; 7 uur leesmis Carolina Janssen-de Bruyn; 7.30 leesmis wed. Swinkels- Hendrik8; 8.15 gest. jrd. Philip Esser en echtgenote (sol. 1 kl); 7 uur ziele- lof en Rozenhoedje; 8 uur gr. Maria- congregatie. DinsdagH. Beda. 6 30 leesmis wed. Claessens-Bistervels; 7 uur leesmis t.e.v. St. Oda; 7.30 best. dienst voor overl. fam. Janssen-Oudenhoven; 8 15 gest jaard. Hendrik v.d. Heuvel (2kl). Woensdag: H. Augustinus. 6 uur leesmis Leonard v. Dyck en echtg.; 7 uur leesmis t.e.v. St. Gerardus; 7.30 leesmis Antoon Verschuuren; 8.15 gest. jaard. Notaris Linssen (sol. 1 kl); 10 uur pl. huwelijksmis v. bruidspaar Janssen-Oudenhoven. Donderdag: Octaafdag v. 'sHeren Hemelvaart; 6 30 leesmis Piet Derks; 7 uur leesmis t.e.v. O.L. Vrouw; 7.30 H. Sacramentshoogmis (leiding meis jes); 8 15 gest. jaard. E. Messemaekers, Agnes Geenen en kinderen (2kl). Vrijdag: na het octaaf van's Heren Hemelvaart; 6 30 leesmis Johanna Thuyls; 7 uur leesmis Ria vd. Hulst; 7 30 leesmis Petronella Loonen; 8.15 Rest. jaard. P. J. Derks en Maria Petr. "Wismans (3kl), Zaterdag: Vigilie van Pinksteren, geb. vasten- en onthoudingsdag; 6.30 O. L. Vrouwhoogmis; 7 uur leesmis Gerlach Spee; 7.45 wijding van doop water daarna Hoogmis; gelegenheid tot biechten van 4-6 en 6 30—8 uur. VELTUM Donderdag 7 uur leesmis Martinus Smits. MEIMAANDIedere avond 7 uur Marialof en Rozenhoedje. KATECHISMUS: De kinderen van de 3e en 4e klas leren deze week de 53e les, de hoogste klassen de 52e les. Patronaat Zondag moet groep 1 om half 3 samenkomen by het patronaat en groep 2 om tien vóór 5, eveneens by het patronaat. Groep 3 zal deze keer ook eens een uitstapje makenwe gaan naar Venlo met de fiets om te kyken naar de grote historische optocht en naar de grootse Missietentoonstelling. Om 2 uur worden alle joDgens van groep 3 verwacht bij het patronaat met hun fietsen die goed in orde moeten zijn. Alle jongens van groep 3 worden verwacht, niet de helft of nog minder. Als men zich bij het patronaat heeft aangesloten, moet men ook elke koer komen, tenzy men wettig ver- j hinderd is. Het is voor de trouwe

Peel en Maas | 1952 | | pagina 2