Trekvogels krijgen radiozenders Tlc.-vrjje Veemarkt Venray Maandag 28 April mivm KERKEW Schrikkeljaar Inzegening Patronaat wéér 'n bewijs... 'n fdxUie koyth. manJi nM in ptyj. Terwijl de muziek het Wilhelmus speelde, spelde do Burgemeester Broeder Adelbertus van den Bekerom het herinneringskruis 1940-1945 op de borst. Een bloembouquet van de patiënten was een der eerste felicitaties, die werd aangeboden. Broeder Adelbertus nam dan het woord om het Ned. Rode Kruis to danken voor deze attentie; een attentie die hy gaarne had aangenomen, niet ▼oor zich zelf, maar alleen voor hen, die zich inderdaad zo hadden ingezet in die beruchte oorlogsdagen en waar van reeds velen elders zyn. Juist in die dagen had hij ook begrepen, wat het Ned. Rode Kruis doet en wil en had ook Servaas de zegeningen van dit nobele werk ondervonden. Van de andere kant, aldus de sprekor, moet men niet vergeten, dat de bewoners van Servatius toen niet meer hebben gedaan dan hun plicht. De Broeders van Liefde hebben juist in deze dagen hun naam waardig kun nen maken en hy is er dankbaar voor dat ze het nog konden doen. Na een muzikale serenade werd deze plechtigheid besloten. Onder deze nogal vreemde titel presenteerde Hioob voor de eerste maal een cabaret revue j.l. Zondag in zaal Wilbelmina. Na het beruchte Vonrayse kwar tiertje, dat z&ker by toneelvoorstel lingen nu eenmaal onvermijdelijk schijnt, opende de Boerenkapel met enkele fikse marsen. De conference, die in handen was van de heer Rouvroye voldeed goed en stond op hoog peil, alleen leed hy in de aanvang aan het Zondag-avond- trein-complex, want in sneltreinvaart ging hy met de tekst er van door, waardoor liy moeilijk te volgen was, maar later remde hy gelukkig wat af. De Hioba'8 in een andere samen stelling als gewoon, brachten enkele goede liedjes, waarin Venray's wel en wee op originele manier uit de doeken werd gedaan. Er waren verder aardige schetsjes, er werden bloemen gegeven aan een scheidend lid, er waren accordeon- virtuo8en, kortom het geheel was een goed stuk cabaret, waaraan M. Arts aan de piano zeker het zyne toe by droeg. De teksten van P. Vermeltfoort waren dikwijls zeer aardig er» Venray's politiek moest het kunnen by Judocus en Peterhannes, terwyl P. Janssen als zanger en zangeres een openbaring was. Al met al een gezellige avond, die door de driekwart volle zaal wel op prys werd gesteld. Alleen hebben wy ons afgevraagd, waarvoor die glimmende microfoon diende, aangezien die geen ander resultaat had als wat dof gebrom. Zondagmiddag was het druk in de kleine zaal van het houten school gebouw an de Paterstraat, waarin sinds enkele weken het Patronaat een plaats gevonden heeft. Daar was dan ook reden voor, want dit nieuwe onderkomen werd toen ingezegend door de heer Deken. By deze inzegening waren naast een honderdtal jongens, o.a. aanwezig de heer Burgemeester, alle jeugdleiders, de Voorzitter van de jeugdcentrale de heer Colsen en verschillende ouders. Na het kruis en hot gebouw ge zegend te hebben, feliciteerdo do heer Deken, Pater Domitius, jeugdleiders •n de jongelui met dit niouwe onder komen. Al is het dan ook nog niet zoals we zouden wensen, aldus de Deken, we zyn voorlopig onder dak en met het patronaatswerk kan begonnen worden. Vervolgens wees hy op het grote nut van het patronaat, waar de jongelui onder vrienden en bekenden samen zyn, samen werken en samen plezier maken, in plaats van op de hoeken van de straat staan te lum melen en maar kwajonsstreken uitte halen. Ook de heer Burgemeester felici teerde de jeugd van Venray met dit nieuwe onderkomen. Hy wees op de vele moeilijkheden, die overwonnen moeten worden en riep de medewer king in van allen, om mee te helpen dit werk te doen slagen. Men schuift wel alles op de over heid, maar alle ouders moeten hier aan meewerken, moet de jeugd aan- Verscheidenen kruipen naar buiten, ook ik. En met de Pater loop ik rond, hy knielt hier voor een absolutie daar om een dode de ogen te sluiten- Deze priester heeft geen angst blijk baar. Hö kent alleen plicht. We staan even te praten, de doden en gewonden zyn weggebracht. Toch meteen zyn er alwoor drie nieuwe kisten in zicht. Ik roep nog: „Kom mee, ik weet een diep gat" en ren de kampong door. Een drie meter brede sloot spring ik over en net duik ik het gat, of de hel barst los. Een regen van zand valt op me neer, ik kruip er uit, weer zand en dan een slag, welke me verdooft. Als ik weer overeind kruip uit een laag nieuw zand en over de rand kijk, liggen mijn vrienden dood. Weer nieuwe dreunen. Bomen ▼allen krakend neer, je weet niet of je nog leeft. Als alles zwijgt en een doodse stilte ineens over de kampong valt, zie ik weer die priester rondlopen. Overal liggen doden en gewonden. We tellen deze keer to doden. Ik heb veel bombardementen mee gemaakt de laatste maanden, maar nu zie ik de uitwerking pas goed in deze kampong. De bamboehuisjes hangen scheef of staan in brand; do bomen liggen kris kras door elkaar. Maar al die doden; vrienden, waar je maanden lang lief en leed mee hebt gedeeld Nu weet ik ook pas wat haat is, intense haat, die al het menselijke in je doodt. Wordt vervolgd. sporen lid te worden en steun geven. Do jeugd is baldadig, zo klaagt men, maar door het jeugdwerk in het al gemeen wordt de jeugd op het rechte spoor gehouden, helpt men mede opbouwen.^ Hij vertrouwde, dat het patronaats werk ryke vruchten zou afwerpen in de toekomst. De heer Colsen sprak dan als Voor zitter der jeugdcentrale er zijn vol doening over uit, dat nu het patro naatswerk tenminste kan beginnen. De omstandigheden zyn wel niet ideaal, maar als de Ambachtsschool naar het nieuwe gebouw aan de OverloonBeweg" gaat verhuizen, dan krygen we in de oude Ambachts school weer meer ruimte bij en zo komen we toch langzaam in het goede spoor. Het jeugdwerk kampt met vele moeilijkheden, maar als we allen eensgezind samenwerken, dan zal ook Venrays jeugd uiteindelijk krijgen, waar ze recht op heeft. Hy gaf aan het patronaatswerk zijn beste wensen mede. Na afloop van de plechtigheid, waren er sportwedstrijden op het voetbal terrein aan de Leunenseweg. Nieuw experiment van Nederlands vogeltreksfation I Op het vogeltrekstation Texel - dat niet op Texel maar te Leiden is gevestigd is men doende met plannen om dit voorjaar een vrij groot aantal vogels op het nest te vangen. Men wil een klein zendapparaatje aan de dieren bevestigen om ze daarna de vrijheid te hergeven. Het zendertje zendt een bepaald sein uit. Over het gehele land verspreid zal een net van helpers de uitgezonden seinen met ontvangapparaat- jes opvangen. Op deze wyze hoopt men in grote lijnen de weg te bepalen, die de vogels volgen by het begin van hun trek. Wie heeft nooit gedroomd die ge heimzinnige verre reis mee temogen maken, gezeten op een reuzenvogel, in snelle vaart wiekend over bergen, zeeën en landen In werkelijkheid zyn bergen en vooral zeeën, grote hinderpalen voor de trekvogels. Ze gaan dergelijke versperringen angstvallig uit de weg. Zo bijvoorbeeld de ooievaar, de meester vlieger, die een afstand van rond io.ooo km aflegt om in Zuid Afrika te overwinteren. Door proeven met ringen wist men dat veel ooievaars uit West Europa hun weg kiezen over Spanje en Gibraltar, terwyl die uit het Oosten over Klein Azië en Palestina naar Afrika trekken. Allen vliegen om de Middellandse zee heen. Aan de oversteek wagen ze zich niet. Jonge vogels, die werden vast gehouden tot de ouderen vertrokken waren, sloegen zonder mankeren de goede richting in. Om nu te proberen of de reisweg wordt bepaald door het karakter van het landschap, bracht men oostduitse ooievaars naar westduitsland om ze daar pas los te laten toen de anderen het land al hadden verlaten. Ze trokken gewoon in zuidoostelijke richting af, dus in de richting, die ze hadden moeten inslaan, als ze in hun geboortestreek waren gestart. Men zou daaruit de gevolgtrekking mogen maken, dat de vogels niet de trekweg zelf, maar de trekrichting is aangeboren. Bang voor water De watervrees van de ooievaar bleek duidelijk by een andere proef. Men ving 23 jonge ooievaars en transporteerde die per vliegtuig naar Engeland, waar de vogel alleen maar bekend is uit sprookjesboeken. Ze wachtte vol spanning wat er zou gebeuren. Toen de vogels op de vleugels gingen, werden hun gangen zo nauwkeurig mogelijk nagegaan. Omstreeks midden Augustus voor een ooievaar een normaal tijd stip van vertrek namen ze hun weg rechtstreeks naar het Zuiden. Daar stieten ze evenwel op 't Kanaal. Daarna zochten ze een uitweg langs de kust naar het Oosten. Plotseling schenen ze een kloek besluit te nemen en vlogen naar zee, richting Ostende. Doch de afstand leek hun blijkbaar te groot. Ze keerden terug en overnachtten by Dover. Deze aarzeling dreigde noodlottig te worden. Schijnbaar doelloos bleven ze rondzwerven met een drang naar het Zuiden, doch steeds op de kust stotend als insecten die tegen het raam vliegen om de zon te kunnen bereiken. De groep raakte vordeeld. Veertien vogels gingen naar het eiland Wight en dwaalden vandaar het engelse landschap weer in. Anderen kwamen terecht in Cornwallis. Eindelijk,begin October, verloor men de laatste ooievaars uit het oog. Zeven weken na het begin van de trek. De nachtegaal vei trekt tegen 1 September, het kwikstaartje en de oeverzwaluw een dag of wat later, het blauwborstje 10 September, de watersnip 11 September, tegen half September vergaderen de leeuwerik ken en de huiszwaluwen en circa 25 September gaat de zanglijster weg. HOE Er is in Nederland haast geen vogelsoort, die in het geheel niet trekt. Hoe komt het nu, dat al die dieren elk jaar dergelijke afstanden reizen, niet de verkeerde kant uitgaan en de weg nog terugvinden ook? Men heeft daar tal van theorieën over opgesteld, maar er zullen nog heel wat onderzoekingen moeten worden verricht voor alle raadsels rond de vogeltrek zyn ontsluierd. De dreigende voedselnood in de winter zal er wel iets mee te maken hebben. Want vogels, wier voedselbron in gematigd Europa ook 's winters te bereiken is zoals de meeuwen trekken niet ver weg. Terwyl vogels, zoals de sterns, wier voedselbron 's winters volkomen on bereikbaar wordt, naar de tropen emigreren. De directe oorzaak van de trek kan de voedselnood echter niet zijn. De ooievaar is eind Augustus verdwenen, terwyl er dan toch nog lekkere hapjes in de vorm van ke vers, sprinkhanen, kikkers en vissen in overvloed beschikbaar zyn. De vogelkundigen gaan met hun verklaringen terug tot in de ijstijd, toen de steeds verder voortschuivende ijskap de vogels terugdrong uit hun broedplaatsen in het poolgebied. Maar ook kooivogels in de kamer, die van hongor en kou geen last hebben, tonen in de trektijd duidelijk neigingen om hun gevangenis te ontvluchten. Men meent te weten, dat men moet zoeken in de richting van de hormonen. De afscheiding daarvan schijnt in direct verband te staan met het korten en lengen van de dagen, zoals is gebleken toen men by kooivogels de dagen kunstmatig langer en korter ging maken. Vast staat thans wel dat elke vogel een bepaald instinct heeft dat hem dwingt om in de herfst in zuidelijke richting te trekken. Zoals uit de proef met de ooievaars bleek, blijven de vogels in dezelfde richting trek ken, ook als ze tevoren werden ver plaatst, zodat ze in het zuiden op grote afstand van hun soortgenoten terecht kwamen. Vast staat ook wel dat de vogels in het algemeen en dus niet alleen maar postduiven in staat zyn een bepaalde plaats van verre afstand terug te vinden. Maar hoe dit alles in zyn werk gaat, daar weet men het fyne nog niet van. Handboogsport Vorig jaar werd door de handboog schutterijen De Batavieren, Venlo en St Oda Venray besloten, onderlinge wedstrijden te houden. Hiervoor werd een wisselbeker beschikbaar gesteld. Men zou schieten met 4 zestallen, waarvan de 18 hoogste schutters zouden tellen, in telkens 25 pylen. Vorig jaar 26 Aug. „kwamen de schutters van De Batavieren naar Venray, om bij StOda ae eerste wed strijd te schieten en slaagde er tevens in om de beker met een gering aantal punten verschil te winnen. Zondag j.l. trokken de schutters van St Oda naar Venlo, om De Bata vieren in eigen huis te bekampen. Het werd een spannende strijd en met slechts 2 punten verschil wist St Oda tenslotte de beker te bemachtigen. De uitslag van de 18 hoogste schut ters in 25 pylen, was als volgt De Batavieren 1330 punten; StOda 1332 punten. Tevens was de uitslag bekend van het nederlaag tournooi, dat De Bata vieren deze winter gehouden hebben en waarvoor door de doel houder van De Batavieren, een wisselbeker be schikbaar was gesteld. Dit tournooi werd op hun tbinnendoel gehouden. De uitslag was als volgt 23 Dec. De Batavieren 925 punten, E.H.S. Venlo 985 punten; 30 Dec. De Batavieren 936 punten, De Eendracht Veulen 816 punten; 6 Jan. De Batavieren 890 punten, St Oda Venray 1043; 13 Jan. De Batavieren 954 punten, Diana Venlo 940 punten; 27 Jan. De Batavieren 985 punten, De Batavieren Tegelen 1037 pnt. Zodat ook deze beker door St Oda werd behaald. Op dit winter-nöderlaag-tournooi bracht St Oda de Batavieren niet alleen de grootste nederlaag toe, maar schoot tevens ook nog het hoogste aantal punten. Voor deze wedstrijd werd met 14 schutters geschoten, waarvan de 12 hoogste telde. Deze hebben 't seizoen prachtig ingezet en beloven veel voor de komende maanden. Op Nakermis-Zondag 10 Aug. komen de Batavieren naar Venray om te proberen de beker terug te winnen. Jongen verdronk jammerlik Het 7-jarig zoontje van de heer v.d. H., bewaker der sportterreinen van de H.T.M. te Helmond, geraakte bij het spelen in de vy ver van het sport park en verdronk jammerlijk. Voor St Pieter by 't Vaticaan Droeg Constantyn twaalf korven aan Met zand, de Apostelen ter ere. Wij dragen onze kwartjes aan, Dat 't aantal kerken zich vermere Zuiver wollen Flausch- fantasie swagger, waar- v,an het model jajren in C A75 de mode blijft. fl q Zonnig jurkje van gestreep te, kreukvrije toile, vlotte kleurnuances. *3675 'n ktaMt /lay&l. maal niai cn pfy! NIJMEGEN - KORTE MOLENSTRAAT. HOEK ZIEKERSTRAAT 't trefpunt voor de modieuze Vrouw In de morgenuren is het prettig kopen Opa legt een kaartje erbij - Zoon student, studeert erbij Vader rookt een sigaartje erbij Ma schenkt in en zwéért erbij En betere waar En 10 procent Alleen De Gruyter

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6