Een vulpen koop geen prul een merkpen PARKER, SWAN, LUXOR, UNION, Vulpotloden Emigratie nog altijd in trek. T.b.c.-vrije Veemarkt koopt men niet voor enkele dagen volledige garantie. tya van dm Hïlunckhefy 't Mooiste geschenk wat U vinden kunt. Boenwas BEL BIJ BRAND 3 9 2 Binnenkort kolenspaarkaart Honger, een experiment in de V.S. Schoonmaak Katholieke boeren maken goed figuur Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. F. W. HENDRIKS Stoomwasscrij DePeelparel tt""' P. BEERKENS TE VENRAY Uw aangiftebiljetten P. BEERKENS, Grotestraat 21 doch koop onder êiedt ll am em qecte ccUeciie ook verkrijgbaar met bijbehorende aanbesteden, het vergroten en het verbouwen van het bestaande Gym nasium met bylevering van alle ma terialen. van 5 April 1902 Een inschrijving was geopend voor een geschenk aan Paus Leo XIII by zyn zilveren Pausjubileum. .,Peel en Maas" bracht f 368,52 by elkaar. De markt van April was druk bezocht. Er stonden ongeveer 280 runderen aan de lyn. Biggen waren er tamelijk veel, doch „ze verdwenen als sneeuw voor de zon". De Ryk8norraaalschool te Venray begon het nieuwe leerjaar met *26 leerlingen. Op de buiten-vergadering van de Venrayse onderwijzers sprak de heer M. van Meijel, onderwijzer te Merselo. Jan Vermeulen hulde het beeld van Jezus' H Hart in een nieuw er. sierlyk gewaad. Aan de heer Math. Ousters werd de vervaardiging opgedragen van een aantal candelabres en kroonluchters in kunstsmeedwerk voor een R.K Kerk te Eindhoven. Commissieleden voor de LimburgRe Katholiekendag te Sittard, waren o.a.: H. C. H. Esser, burgemeester; l)r Henri Poels; Jean Poels en G. de Ponti, Oirlo. Grote ambitie heerste er onder de Handboogschuttery „Sint Joris" te Leunen. De politie attrapeerde te Oostrum 15 cafébezoekers, die het politie uur vergeten waren. Tot paRtoor te Mook werd be noemd de Herder van Oirlo, J.A Geurts. De Staatscourant bevatte de sta tuten van de vereniging tot. verbetering van de zuivelbereiding te Geysteren. In de Venrayse Peelparel stryken Venrayse mensen de Venrayse Overhemden en Boorden Als dieren aan hout knagen, ver langen ze naar een beetje zout. Broedeieren van elders betrokken beware men een dag of drie, al vorens men ze onder een kip legt Vooraf moeten ze schoon gewas sen worden in lauw water en goed worden afgedroogd. Bescherm uw wintergoed tegen mot ten motten hebben een hekel aan terpetyn spiritus. door in de kast terpetyTi te sprenkelen en een bakje met deze vloeistof neer te zetten, jaagt u de motten de deur uit. Op 31 Maart zal een landelijk spaar systeem voor het aanschaffen van huisbrand worden ingevoerd, dank zij de medewerking die de brandstof fenhandelaren bij de Rykspostspaar bank gevonden hebben. De rijkspostspaarbank zal via de kolenhandel kolenspaarkaarten gaan uitgeven, waarop men spaarbankze gels van f l. of f 2.50 kan plaksen en welke kaarten door de kolenhan delaren als betaalmiddel moeten wor den aangenomen. Het idee is afkomstig van de Bond van Katholieke Braudstoffenhandela- ren St. Theobald en werd nodig ge acht omdat de pry's der kolen sinds de oorlog vervijfvoudigd is en de kolenhandelaren het zonder contante betaling by deze hoge prijzen niet lang zonden kunnen bolwerken. Dit spaarsysteem maakt het de huismoe ders wat gemakkelijker, wanneer het nodig is over geld voor de kolen te brschikken. De consumenten zullen er verstan dig aan doen, reeds in het voorjaar een hoog peil stonden en Nederland zijn beste krachten afstond voor deze taakomdat slechts weinigen onzer beschuldigd kunnen worden van ras- haatsen, welke in Engeland en Ame rika algemeen is. Wij hebben geen kolonie Indië meerhet zij zo. Maar moge het aan de nieuwe leiders gegeven zijn dezelfde welvaart en rust te brengen, welke er waren tijdens de Pax Neerlandica. Want dit volk houdt van rust en in die rust ligt haar welvaart. Wordt vervolgd. Een groepje Amerikaanse dienstweigeraars werd, gedurende de laatste oorlog, in de gelegenheid gesteld zich te melden voor een onderzoek betreffende de honger. De resultaten van deze onderzoekingen zyn opgenomen in een onlangs verschenen stan daardwerk, getiteld „De biologie van de honger" en het verschij nen van deze publicatie werd gevierd met het aanzitten aan een feestelijke maaltijd van al de proefpersonen. Blijkbaar had de ge meenschappelijk doorgestane hongerperiode het leggen van vriend schapsbanden bevorderd. Het doet natuurlijk ons Europeanen wel enigszins vreemd aan, dat men in de Verenigde Staten, het rijk van •ie overvloed, zyn best ging doen om het hongerlijden na te bootsen, waar aan wy in do oorlogsjaren tegen onze wil ten slachtoffer vielen Hoe het zij, de bevindingen van "het experi ment waren belangrijk genoeg. Voor al het maatschappelijk gedrag van de deelnemers aan de proef bleek op merkwaardige wyze te veranderen deze inteleetuele, goed opgevoede mensen, die er in het normale leven prettige manieren op na hielden, werden onuitstaanbaar toen zy een poosje op een zeer beperkt diëet had den geleefd. Er ontwikkelde zich een kinder achtige achterdocht, ieder maakte zich bezorgd dat zyn buurman aan tafel hem zyn (kleine portie zou af nemen, sommigen legden zelfs be schermend hun hand om het bord. Het werd ook al spoedig gewoonte het bord af te likken. De gedachten en gesprekken gingen zich meer en meer beperken tot alles wat met eten en smullen te maken had, voor on derwerpen van andere aard bestond niet de minste aandacht meer. Er werden recepten voor bizondere lekkere gerechten uitgewisseld, 6n dikwyls zaten deze mannen in kook boeken te grasduinen. Velen maakten het plan na afloop van de proef van beroep te veranderen en hetzy kok te worden, om zelf heerlijke maal tijden te kunnen klaarmaken ofwel een boerenbedrijf te beginnen, en al tyd vlees, meel, boter en eieren by de hand te hebben. Slechte stemming De kameraadschappelijke omgang van het begin der proef verdween geleidelijk aan. Men was prikkelbaar verdroeg niets meer van zyn lotge noten en mopperde op alles en ieder een. Tót werkelijke opstootjes en ge weldpleging kwam het niet, denkelijk waren de proefpersonen daar te uit geput voor. Er trad een aanmerkelijke afstomping van de morele hoedanig heden op. Daarnaast ontwikkelde zich een grote onverschilligheid voor de ver zorging van het uiterlijk, men liet het scheren na, liep er slordig by, lichtte de hand met tandenborstelen en met kammen van het haar. Ook voor studie bestond geen spoor van belangstelling meer. Het gevoel voor humor verdween. Er ontstond echter een opvallend krachtig ge^09l van solidariteit met die medemensen, overal ter wereld die eveneens door honger gekweld worden. Dit is dus een duidelijk winstpunt. Voor de rest echter blijkt uit dit onderzoek, hoe een mens kan aftakelen in lichamelijk en geestelijk opzicht, als het hem aan het nodige voedsel ontbreekt. en de zomer kolen te betrekken en het vormen van een voorraad niet uit te stellen, tot de winter in het land is. Anders zullen grote moei lijkheden in de winter niet uitgeslo ten zyn. Geheel Europa heeft te kort aan magere kolen. Dé regering kan echter slechts magere kolen importeren, wanneer zy een regelmatig afnemer is. Om deze regelmaat te bevorderen, dienen zy, die over bergruimte be schikken reeds in het voorjaar en de zomer kolen te betrekken. staat voor de deur. Weett verstandig en geeft Hendriks' BEHANG en VERF de voorkeur. Ondervindt 't Hendriks' Verf wint 't. Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS AC Langstraat H-O Telefoon 713 De perspectieven voor de emigratie in ons land zyn de laatste maanden weer een weinig gewijzigd. Canada heeft meer voorzorgsmaatregelen ge troffen tegen het binnenkomen van geschoolde niet landbouwers, zodat in de toekomst velen, die het liever in Canada dan in Australië wilden pro beren, nu weer zullen omschakelen naar Australië. De vraag is echter of de vervoers capaciteit deze omschakeling kan verwerken, waarna weer onmiddellijk in twijfel kan worden getrokken of Nederland dit jaar wel 55.000 per sonen kan laten emigreren tegenover 38 000 in het vorig jaar. Dit alles echter verhindert niet, dat de animo om elders een goed heenkomen te zoeken groot blijft. De eerste maanden van dit jaar bedroeg het aantal aanvragen voor Canada alleen reeds 30.000. Als wij echter bedenken, dat Canada niet meer dan 12000 Nederlandse boeren wil toelaten, dan kan men zien, dat er toch wel heel wat liefde voor de emigratie bestaat. Katholieken meer enthousiast In katholieke leidende kringen be stond lange tyd vrees, dat het Katho lieke volksdeel te veel de mogelijk heden der emigratie aan zich liet ontgaan. Die vrees is, dank zij een doeltreffende propaganda, niet blijven voortbestaan. Immers in 1947 bedroeg het aantal Katholieke emigranten nog sléchts 7 pet, doch in de daarop opeenvol gende jaren steeg het aantal tot 25 pet, waarby de boeren in het bijzonder achter bleven en slechts 20 pet be haalden. Onder de niet katholieken begon inmiddels het percentage terug te lopen. Inmiddels heeft het gemiddelde der katholieken reeds de 30 pet be reikt, waarbij de boeren een bijzonder goede figuur slaan. Interessant is te vermelden, hoede emigranten onderverdeeld zijn naar kerkelijke gezindten. De cijfers van 1951 worden hieronder vergeleken met het totaalcijfer over de jaren 1948. 1951 1948 Katholieken 10 659 11.323 N. Herv. 10.051 13 415 10 853 12.845 1.469 2 520 4.624 9 387 Geref. (alle overt.) Overige gezindten Zonder gezindte 37.606 49.130 Intussen bleef over het gehele land de zin voor emigratie toenemen. Het was ia de eerste plaats Australië, dat de grootste aantrekkingskracht' uitoefende, daarna volgde Canada. Behalve deze landen echter is Nieuw Zeeland in de loop van 1951 voor de emigratie een belangrijk woordje mee gaan spreken; vergeleken by 1950 is het aantal emigranten daarheen ver zesvoudigd. Een van de belangrijkste concessies van Nieuw Zeeland van de laatste tijd is, dat het land voor het eerst gehuwden zal toelaten. Voorlopig is toestemming verleend voor 100 nog kinderloze.jonggehuwde boerengezinnen, maar ei is goede hoop, dat er spoedig meer zullen kun nen volgen. De emigratie naar Zuid Afrika is in 1951 by het jaar ervoor vergeleken verdubbeld. Daarentegen gaf de emigratie naar Australië slechts een geringe stijging te zien, terwijl de emigratie naar de Verenigde staten zelfs een lichte da- liDg te zien gaf. Tenslotte het volgende. Het wordt wel eens voorgesteld, dat de emigratie zy het niet alleen dan toch wel voor het grootste deel, een agrarische zaak is. De cijfers van 1951 wijzen echter uit, dat er op dat punt een zekere kentering gaande is. Van het aantal emigranten in dat jaar zyn er 13.589 mannelijke beroepsbeoefenaars van 15 jaar en ouder als volgt over de grootste groepen verdeeld. Agrarische bedrijven 3 695 Metaalbedrijven 2.062 Bouwnijverheid 1.618 Kantoor- en onderwijzend pers. 1.610 Handel 975 Voedings- en genotmiddelen 782 Verkeer te land 724 De agrarische emigranten maakten dus in 1951 27pct. van het totaal uit. Inderdaad leveren land- en tuinbouw dus nog de greotste groep, wanneer we de emigranten naar beroepen on der scheiden. Maar het aantal is be duidend minder dan in de vooraf gaande jaren. Emigratie is dus geen eenzijdige agrarische zaak meer. Venrayse namen Wy laten in deze rubriek een aan tal Venrayse namen volgen, die wij hier en daar aantroffen. Deze rubriek kan met veler mede werking ons in kennis brengen met talrijke Venrayse geslachten. Wy roepen de hulp van allen in. Men zende desgewenst in bruik leen aan de Redaci ie, onder letters CS Oudere boekjes, documenten, bid prentjes enz. enz. Mettertijd krijgen allen een beurt. 1859 geboren te Lobeek-Smakt. Hy huwde met Christina Asselberghs en overleed, door een beroerte getroffen, 10 Januari 1921. Een van zyn kinderen stond toen dicht bij zyn Priesterwijding. Baeten Anna Catharina Baeten werd op 10 Maart 1879 te Sevenum geboren, trad in het huwelijk met Gerard Lambert Frans Poels en overleed 4 Februarie 1940 te Oostrum. Zy was in haar leven voorzitster van de Boerinnenbond geweest. Beckers Seger Beckers, architect en Catha rina Beckers lieten na hun overlijden vyf minderjarige kinderen achter,dat waren Johannes Theodorus, zonder beroep te Venray. Franciscus Josephus, kloosterling O.F.M. te Weert. Alphons Joseph, Josepha Maria en Maria Josephina. Deze laatste woon den zonder beroep te Venray. Hun voogd was Peter Nijssen, akkerman en gemeenteraadslid, hy woonde 1870 op de Steeg te Venray Toeziend voogd was Gerard Willems, akkerman aan den Eikelenbosch te Horst. Seger Beckers trad een tweede maal in het huwelijk met Mechtildus Maria van den Bosch. Zy had een familielid te Haarlem n.l. Martinus van den Bosch, die van beroep plaat snijder was. Petronella Catharina Beckers werd geboren 29 Juni 1853; zy was gehuwd met Gerardus van Dyck. Zy overleed 6 Februari 1927 te Merselo. Berkens Theodora Maria Berkens werd ge boren 14 April 188I te Venray, huwde met Jan Vermeulen en overleed 12 Augustus 1938. Een dochter van haar was religieuze. Tan den Boogaart Henricus van den Boogaart werd geboren 6 Januari 1793. Hy trad in het huwelijk met Theodora Wilhel- mina Janssen. Hy was lid van het parochiaal Kerkbestuur, wethouder van de gemeente en broedermeester van de aartsbroederschap van de heilige vyf wonden m de Paterskerk. Hij overleed 21 October 1868. van den Bosch Gerarda Henrica van den Bosch werd geboren op 7 October 1875 te Vieilingsbeek, trad in het huwelijk met Johannes Raedts overleed op 22 December 1943 te Venray. Camps Johanna Camps werd geboren te Venray 18 November 1853, trad in het huwelijk met Martinus van de Voort en overleed op 1 April 1920. Deze Martinus van de Voort was geboren te Venray 2 Februari 1854. Na een lang en smartelijk lijden overleed hy 10 Juni 1892. Hij was secretaris van de gemeente Venray en lid :;Van het Parochiaal Kerkbestuur. Als gemeente-secretaris werd zijn opvolger de heer J. Stoot uit Venlo - Maria Gertrudis Camps werd geboren 27 April 1852 te Venray, trad in het huwelijk met Henricus Poels en overleed 19 Apiil 1893. Ambrosins Johanna Ambrosius, was geboren te Venray op 22 September iei9. Zij huwde Gerardus Janssen en overleed ruim 83 jaren oud, op 20 Mei 1903. Arts Hendrikus Arts werd geboren te Venray op 5 April 1822, trad in het huwelijk met Gertrudis Poels en na haar dood met Anna Elisabeth Geurts. Hij overleed 18 Maart 1893. Asselberghs Frans Asselberghs werd 19 Augustus ADVERTENTIEN pracht Reclame Grote doos 95 ct. By aankoop van 2 dozen een grote voetbal cadeau. Langstraat 46 Telef. 713 Dankbetuiging Exzeem. De heer D. WESTDIJK, Vi8straat 16, Brielie, betuigt zyn hartelijke dank voor de prachtige genezing veel heb ik ver dokterd, doch nergens baat gevonden als met uw middel.-Ik zal het ieder exzeemlyder aanbevelen. Inlicht. Br. postz. v. antw. J. HARWIG, Eibergen (G Is de was U soms een kruis, Doe ze dan toch gauw uit huis. Steeds tot Uw dienst Kempweg 15-fi3a Tel. 586 u uw kamers met een nieuwe gezellige sfeec föes ui+ de prachtcof/ecfie BEHANG van Grotestraat 21 MAANDAG 31 MAART Inkomsten- en Ondernemingsbelasting worden vakkundig ingevuld door Accountants- n kantoor JJts. j). oieieima Gebroeklaan 52, MAASNIEL Spreekuur 's Maandags van 10-12 uur Hotel Schaeffers Schoolstraat 3, VENRAY. en wont het wordt gemakkelijk prachtig met VERF van

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6