De positie van de kleine boer Het Rode Kruis Korps Piiis Pijls Zo stierven de slachtoffers van Hitier Kolen-omzet sterk terug gelopen 88855»ffi®»,"V^«?™588S!£ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zachte winter en hoge prijzen BUITENLAND Twee-jarige landbouwcarsns te Merselo Jonge Boeren Merselo ORGELHOEKJË Hand- en spandienst» ZATERDAG 15 MAART 1952 No 11 DRIE EN ZEVENTIGSTE J AARGANG TEXTIEL is goed en goedkoop PEEL EN MAAS Ondervindt 't Kleding wint 't Ingrijpen in prijsvorming van akkerbouwproducten nodig geacht De Commissie voor Kleine Bóeren- vraagstukken van de Stichting voor de Landbouw heeft in haar jongste vergadering een diepgaande bespre king gewijd aan de positie van de kleine veredelingsbedry ven, speciaal in verband met de stijging van de prijzen der veevoeders. Het secreta riaat van de commissie had over dit vraagstuk een nota opgesteld, waar van een samenvatting hieronder volgt, en aan de hand waarvan deze bespre kingen werden gevoerd. De snelle stijging van de prijzen, zowel van het gedistribueerde vee voeder als van de vrije granen, heeft de positie van vele kleine bedrijven aanzienlyk verzwakt. Deze bedrijven kunnen zichzelf ook niet helpen door het verbouwen van meer voer, omdat de oppervlakte grnod, waarover zij beschikken hiervoor te klein is. Indien de boeren op deze bedrijven een redelijk inkomen willen verdienen, zijn zij aangewezen op de veredeling van aangekochte grondstoffen. Na de tweede wereldoorlog was de verwachting, dat men in betrekkelijk korte tijd weer voldoende voergiaan op de wereldmarkt tegen redelijke pry's zou kannen aankopen, en dat men een ruime hoeveelheid voer zou kunnen importeren, voornamelijk in het belang van het kleine veredelings- bedrijf. Er kwam inderdaad ook veel graan aan de markt, met name omdat de exportlanden toen over grote voor raden beschikten, die zy gingen ruimen. Bovendien was de vraag naar voergraan in die jaren nog beperkt, zulks in verband met de nog geringe omvang van de veestapel en de ongunstige deviezenpositie van de meeste West-Europese landen. Vooral na het uitbreken der vijan delijkheden in Korea is deze toestand ingrijpend gewijzigd. De ingevoerde granen werden duur, al uitte dit zich voor de veehouders niet onmid dellijk in hoge prijzen voor de vee voeders. De regering verleende namelyk subsidie. Dit bleef echter niet mogelijk en tweemaal is door verlaging van de subsidie de prijs van het ingevoerde veevoeder aanzienlijk verhoogd. De eerste maal in Maart iQ5ide tweede maal op i Februari van dit jaar. Ook de binnenlandse voedermidde len zijn in prijs gestegen. Als eerste zy'n de voedergranen omhoog gegaan, in het laatste jaar zijn ook de ruw- voeders snel in prijs gestegen. De prijsstijging van het aangekochte voer ging in vele gevallen niet ge paard met een dienovereenkomstige verhoging van de prijzen der vee houderij prod ucten Dit geldt hoofdzakelijk voor de melk en voor de eieren; de prys van het varkensvlees is id'de loop van de laatste twee jaren weliswaar gestegen, doch het is de vraag of deze prijs evenredig zal stygen met de jongste stijging van de veevoeder- prijzen. Tengevolge van dit alles is de toestand van het veredelingsbedryf steeds moeilijker geworden. De situatie is langzamerhand zo geworden dat de veredeling (is omzetting van voer in eindproduct) by de pluimvee houdery niet meer en bij de varkens houderij nauwelijks meer lonend is. Daarentegen is de productie van veevoeder, hetzij voor de veredeling in het eigen bedrijf, hetzij voor ver koop, steeds lonender geworden. De productie van veevoer trekt een steeds groter deel van de winst tot zich, welke de omzetting van voer in dierlyke producten oplevert. Van deze ontwikkeling heeft de binnen landse en de buitenlandse producent van veevoer voordeel, terwijl de bedrijven, die dit voer veredelen, er het nadeel van ondervinden. Het ziet er niet naar uit, dat op korte termijn door natuurlijke oor zaken verandering in deze situatie zal komen. In ons land behoren veel kleine bedrijven tot de veredelingsbedryven; zy hebben en moeten dit hebben om een behoorlijk inkomen t6 halen een dichte veebezetting en zij moeten speciaal voor hun varkens en kippen veel voer aankopen. Deze bedrijven komen dus steeds meer in moeilijkheden, omdat zy zelf een te smalle voederbasis bezitten en dus aangewezen zijn opeen ruime voeder aankoop, welke nu alleen tegen hoge pryzen kan geschieden. Verbetering van de situatie is voor deze bedrijven niet te verwachten van verhoging der voedernormen, omdat de pryzen van het distributie- voer zo hoog zijn. De bedrijven zullen zich zoveel mogelijk moeten toeleggen op verbouwen van eigen voer, op verbetering van de bewaring en op rationeel gebruik. Zy zullen hierbij geholpen moeten worden, omdat hiervoor veel extra kapitaal nodig is waarover zy veelal niet besckikken Om de positie van deze bedrijven dragelijk te maken, is het nodig op korte termyn in te grijpen in de prijsvorming van de akkerbouwpro ducten op een directe of indirecte wy'ze. De redelijke bestaansmogelyk heid van de bedrijven met weinig grond hangt immers hiervan af Daarnaast moeten deze bedrijven met weinig grond zeer voorzichtig zy'n ten aanzien van de omvang van hun veestapel. Vele mannen van 20 Juli i044,toen de bomaanslag op Hitier door Majoor von Stauffenbergen zijn medestanders werd gepleegd, heb ik in hun laatste ogenblikken bijgestaan. Ik beschouw het als een heilige plicht het voor de eer van deze mannen op te nemen. Ik was immers getuige van hun dappere houding. Nog zie ik voor my de adelijke verschijning van generaal veldmaarschalk von Witzleben, die als eerste, in een boevenpak en met ruwe klompen naar de galg werd ge voerd. Aldus verkaaarde Oberfarrer Buch- holz dezer dagen, toen hy een relaas gaf over zy'n ervaringen in de nazi tyd, doorgemaakt als aalmoezenier van de beruchte Duitse gevangenis te Plötzensee. Nu het proces van Otto Remer te Brunswyk zoveel achter gronden van het complot tegen Hitier onthult, is ook de oud aalmoezenier met zy'n mededelingen gekomen. In de gevangenis te Plötzensee waren de veroordeelde complottisten opgesloten. De executies in die ge vangenis geschiedden massaal en zonder enig respect voor de mens. Filmopnamen gingen voor Tijdens bedoelde executie t^ad de aalmoezenier ook in de cel van Gen. Stieff. Deze zei tot hem „Eerwaarde, ik ben Protestant, maar ik zou in dit laatste uur nog graag Katholiek willen worden. Myn vrouw is Katho liek en wy' h6bben zulk een gelukkig huwelijk gehad. Wy zyn ook katho liek getrouwd en ik zou gaarne in 't geloof van myn vrouw willen sterven. Vervul mij toch deze laatste wens". Pastoor Buchholz antwoordde, dat hy dit zeker gaarne zou doen, maar dat hij tevoren nog enige andere ver oordeelden moest opzoeken, omdat deze nog voor hem zouden worden geöxcuteerd. Inmiddels werd echter plotseling een persoonlijk bevel van de Führer in de gevangenis bekend gemaakt, dat de ter dood veroordeelde generaals onder geen enkele voor waarde geestelijke bijstand mocht worden verleend. De haat van deze man reikte zelfs tot over het graf. De Katholieke en de Protestantse aalmoezenier werden door de Gestapo mannen ruw ter zyde gedrongen en moesten plaas maken voor de man nen van het filmbedrijf, die in op dracht van Hitier de executie van Von Witzleben en de andere officieren moesten opnemen „tot de laatste stuiptrekkingen". Later moest deze film aan de Führer worden vertoond. Ondanks alle belemmering wist de aalmoezenier toch nog even in de cel van generaal Stieff te komen en aan zyn laatste wens te voldoen. En zoals Maarschalk von Witzleben en de stadscommandant van Berlijn, gene raal von Haa8e, zoals een Höpner en een York von Wartenburg als oprechte mannen wisten te sterven, zogingen ook andere mannen als een Nicolaus. als de Katholieke voormannen Bern, Letterhaus en Pater Delp, moedig de dood tegemoet: Over een half uur weet ik meer dan U, pastoor", zeide deze laatste. Moed betaald met de dood Meer dan daizende mensen heeft aalmoezenier Buchholz gedurende de tyd van de nazi terreur in hun laat ste ogenblikken terzijde gestaan en hun geestelijke bijstand kunnen ver lenen. In de gebouwen van de gevan genis Plötzensee, in het N.W. van Berlijn, waren in de laatste jaren van het Hitler-regime gemiddeld reeds 1500 gevangenen opgesloten, van wie ruim 300 elke dag en elk uur moes ten verwachten ter dood te worden gevoerd. De priester kon hun nog veel geven. De grootste troost van deze slachtoffers der nationaal socia listische „justitie" was, zoals hy zeide, voor de meesten de laatste H. Com munie en het laatste, gemeenschap pelijk gebeden Onze Vader. Tot hen behoorde ook de priester van Seckau, Dr. Metzger. Deze man, geboren in 1877 in het voormalige groothertogdom Baden, was in de ge hele katholieke wereld bekend als leider van het „Witte Kruis", de Katholieke binnenlands missie en vooral als stichter van de „Una Sancta" beweging. Hy had na de ramp van Stalingrad een persoonlijke brief aan Hitier gericht, waarin hy hem met een beroep op diens steeds verklaarde liefde voor het Duitse volk smeekte als Führer af te treden, teneinde de mogelijk te scheppen voor een rede- De dag- en weekbladen publiceren in toenemende mate bijzonderheden over Bescherming Bevolking. In die Bescherming der Bevolking is aan het Rode Kruis een belangryke taak toebedeeld. Het is vooral het Rode Kruis Korps (R.K.K.), dat hieraan met zijn colonnes helpers en helpsters zyn beste krachten moet geven. De colonnes bestaan elk uit een afdeling helpers en een afdeling help sters. Vier man vormen een ploeg met een van hen als ploegcomman dant of cecondant. Drie ploegen vor men een groep onder eon groeps commandant. Drie ploegen stellen een peleton samen onder een arts peleton commandant. De helpsters hebben geen vaste organieke indeling (wel groepen). Afhankelijk van de eisen van het ogenblik worden bepaalde aantallen helpsters alsverpleeghulp aangenomen in hospitalen, noodziekenhuizen, trans portdiensten. Zy" worden ingedeeld als helpsters ie, 2e en se klasse. Helpers en helpsters hebben als grondslag het diploma E.H.B O ter wijl zij verder een geöigene opleiding krygen (gewondentransport, verple ging enz.). Zy moeten werken en streven van het Rode Kruis kennen met de organisatie op de hoogte zyn, rangen en distinctieven van het Rode Kruis kennen en de helpers moeten vuurwapenen kunnenontladen. Na voltooïng van de opleiding te kenen de helpers een verbintenis, waarby zy' zich gedurende twee jaren beschikbaar stellen in de plaats hun ner afdeling en de omgeving daarvan by rampen of ongelukken hulp te verlenen. Het Rode Kruis Korps telt thans ïo.ooo helpers en helpsters. Het plan bestaat het uit te breiden tot isooo leden. Het is over het gehele land verspreid en telt mobiele teams in 187 plaatselijke colonnes in alle be langrijke plaatsen van ons land. Het beschikt over het nodige materiaal, zowel transport-, verpleeg- als verbandmateriaal en geneesmid delen, over MOBIELE MEDISCHE EENHEDEN(M. M.Ewelke door haar mobiliteit binnen de kortst mogelijke tyd de plaats van een ramp kunnen bereiken, waar zij met eigen middelen een medische hulppost kunnen inrich ten, waar per dag ca. 2000 uit het rampgebied aangevoerde gewonden een eerste c q. chirurgische hulp kunnen ontvangen, dan wel direct kunnen worden doorgezonden naar een ziekenhuis of naar hun woning. Hierbij zal ook bijzonder worden gelet op de behandeling van shock - patiönten. Het bezit van een voor haar taak berekende colonne is voor iedere plaats van het grootste belang. Wil de Bescherming Bevolking niet een woord blij ven met een ledig begrip, dan moet iedere jonge man en jonge vrouw, die in Legei, Luchtmacht, Vloot en Politie geen plaats heeft, zich daarvoor instellen. Wie werkelijk paraat wil zyn, bereide zich op die taak voor, door zich aan te sluiten by het Rode Kruis Korps in de Colonne van de afdeling, waarin gy woont. Sluit U aan bij de Colonne Venray en meldt U nog heden daaivoor aan by de secretaris Uwer afdeling, de heer J. Steyvers, Bergweg 4. „Voor het eerst sinds twaalf jaar heeft de brandstoffenhandelaar in het algemeen een werkvoorraad" aldus de heer J. J. Visser, secretaris van de Bond van Nederlandse Handelaren in Brandstoffen. Als oorzaak hiervan noemde de secretaris de door de zachte winter zeer sterk teruggelopen omzet van huisbrand. Er zijn handelaren, die nog to pet. van hun jaaromzet in hun opslag plaatsen hebben. Ook de prijsstijgingen van de kolen achtte de secretaris van invloed op de gedaalde omzet. Binnen het verbruik heeft dit ook verschuivingen te weeg gebracht. Meer dan voorheen is men tot ge mengd stoken overgegaan. Op het platteland is in verhouding een veel geringere daling van het verbruik tot uiting gekomen dan in de grote steden. De secretaris wees er nadrukkelijk op, dat ook al zyn er thans voorraden by de handel, het kolenprobleem geenszins is opgelost. Want het feit blyft bestaan, dat de Limburgse mijnen jaarlijks 300 000 tot 400.000 ton kolen voor huisbrand te weinig opleveren. „By een strenge winter was er thans nergens meereen ton kolen geweest", aldus de heer Visser. De brandstoffenhandel is nu be vreesd, dat het publiek deze zomer geen voorraden in huis zal nemen, hetgeen z.i. fout is, daar het zeer de vraag is, of de regering weer aan zienlijke voorraden zal importeren, terwijl bovendien de weerfactor veel ongunstiger kan werken. Een groot aantal handelaren heeft onvoldoende liquida middelen ten gevolge van de opgeslagen voorraden. FRANKRIJK Verleden week Zaterdag heeft de Fransman Pinay kans gezien, de zoveelste Franse regering te vormen, die Dinsdag voor het parlement is verschenen, en zy het met wat spek takel der communisten, is aangeno men. Maar met het optreden van Pinay is de crisis niet bezworen. Hy heeft voor het eerst een kabinet gevormd zonder socialisten en zonder de medewerking der katholieke MRP voor de economische en sociale politiek. Maar de MRP wilde in elk geval de voortzetting der buitenland se politiek verzekeren en eiste dat Schuman weer de buitenlandse aan gelegenheden zou leiden. Alleen terwille van de internatio nale positie van Frankryk wilde de MRP dus Pinay steunen. Deze zou eohter geen meerderheid hebben gekregen indien niet 27 aanhangers van generaal De Gaulle, tegen de wens van de generaal voor Pinay hadden gestemd. Om financieel- economische redenen want Pinay wil op „liberale" wyze de franc redden, door een sluitende begroting, bezuiniging, amnestie voor belasting ontduikers (opdat die hun verborgen kapitalen weer ih circulatie brengen) en andere maatregelen die de socia listen en de sociaal-georiönteerde katholieken tegen de borst stuiten, omdat zy' in de aanvang te veel offers zouden eisen van de grote Zyn positie is echter moeilijk want voor zy'n economische politiek is hy afhankelijk van het rechtse midden en van rechts, met een aantal Gaul- lyke vrede, voordat het voorgoed te laat zou zyn. Voor deze brief was hy door de razende Roeland", de beruchte pre sident van het Volksgerechtshof, Dr. Roland Freisler. ter dood veroordeeld. Zes lange maanden moest deze dap pere priester in de dodencel van Plötzensee op zyn gruwelijke einde wachten, maar hy ging het martel- hout ongebroken tegemoet. Zelfs de beul moest, nadat hy' zyn bloedig werk had gedaan, tegenover pastoor Ruchholz erkennen, dathy nog nooit een mens met zo stralende ogen de dood had zien ingaan als deze man. listen. Maar die uiterst rechtsen en de Gaullisten zyn tegen Schuman, Pinay wil hem handhaven, om de MRP niet geheel tegen zich te krygen. De tegenstanders van Schuman ver wijten hem, dat hy te veel concessies heeft gedaan aan Duitsland, zowel inzake het plan Schuman, als wat het Europese leger betreft. Met name de Gaullisten zyn er tegen, het Franae leger gedeeltelijk te laten opgaan in een Europese strijdmacht, die door een gemengd opperbevel kan worden geleid. Het ziet er dus vrfo slecht uit voor het Europese leger, als Pinay te veel moet steunen op de Gaullisten. Maar misschien kan hy aan deze zyde voldoende steun vinden, om de franc te redden, die in groot gevaar i>: men heeft reeds vry wat goud moeten afgeven, om niet genoodzaakt te zy'n, nog meer biljetten te drukken en om het buitenland te betalen. De oude combinatie - socialisten, katholieken, radicalen zou wel de buitenlandse politiek, maar niet de franc beveili gen. De vraag rijst dus, of de verwarring straks zo groot zou worden, dat De Gaulle zyn kans krygt, om een auto ritair kabinet te vormen. Maar de afvalligheid van 27 van zyn aanhan gers in het parlement doet weer de vraag stellen, welke waarborgen de generaal biedt voor een sterke rege ring. Voorlopig blyft Frankryk een zwakke schakel in de atlantische wereld. AMERIKA Zoals president Truman reeds in Januari had aangekondigd heeft hy 7.9 milliard dollar gevraagd voor hulp aan het buitenland, voor 90 pet. voor defensie. Maar ook een deel van die militaire bedragen zyn verkapte flnanciöle steungelden. Het ziet er naar uit, dat het Con gres de volle som niet zal geven, daar West-europese landen als Frank ryk niet meer waard zy'n, er „geld in te steken", zoals een leidend congreslid zeide. By de republikeinen in Amerika (tegenstanders van Tru man) voert nu Taft een hoge toon en by heeft indertijd tegen het Atlantische Pact gestemd. Hy wil een aanval op West-Europa van de zyde der Russen wel beschouwen als een oorzaak tot oorlog, maar het West-europese vasteland moeten de Europeanen zelf maar verdedigen met landstry' dkrach ten Taft meent dat de Amerikanen een eventuele oorlog tegen de Russen moeten voeren met zee- en lucht strijdkrachten en met hulp m de vorm van soldaten aan die landen, die het grootste deel van de grond- defensie zelf leveren. Taft moest nu Dinsdag in New- Hampshire in een vóórverkiezing een soort opinieonderzoek onder de partijgenoten zyn kansen toetsen aan die van Eisenhower, wiens buitenlandse politiek gelijk is aan die van de democraat Truman. Natuurlijk zegt zo'n proef stemming binnen een party niet veel, maar Taft zal er veel propaganda mee maken, als hy méór stemmen krygt als republikeins candidaat voor het presidentschap dan Eisenhower. De laatste kan nu niet bepaald wyzen op veel succes in Europa. Intussen hebben de Russen hun begroting bekend gemaakt en terwijl de Amerikanen 60 pet. van hun budget uitgeven voor rechtstreekse defensie, zeggen de Russen, dat zy maar 24 pet. van de begroting voor bewapening bestemmen. Maar de Russische begroting omvat een veel groter deel van het hele nationale inkomen, dat immers overwegend uit staatsbedrijven wordt verkregen. In Amerika zal men weldra 15 pet. van de nationale productie bestemmen voor defensie. De Russische begroting bevat grote posten voor „investering in Staats bedrijven" zonder dat men weet, of dat ook oorlogsbedrijven zyn. En hoeveel de 24 pet. voor rechtstreekse defensie bedraagt van de nationale productie, weet niemand. Vry zeker echter zyn straks de Amerikanen met hun enorme industriële capaciteit, belangrijk sterker dan de Russen. Dan is het woord aan de diplomaten, om tot een vergelijk te komen, Zou dat niet gelukken, dan ontstaat natuurlijk wel een situatie van grote spanning. ENGELAND Terwyl Frankryk in plaats van 13 divisies er aan het einde van het jaar op zy'n best 12 zal klaar hebben, heeit Engeland moeilijkheden met het financieren van zyn defensie plannen omdat de kosten elk jaar hoger bly'Ken dan is geraamd. Nu heeft de Labour groep van Bevan voorgesteld, de herbewapening te verminderen, maar de Labour- leiding wilde haar eigen vroegere politiek niet verloochenen. Dit conflict moest deze week door de partijraad worden behandeld. Hy zal alles doen om een breuk te voorkomen. Vry dag 7 Maart had te Merselo de eindles plaats van een tweejarige landbouwcursus. De heer P. de Ponti Hoofd van de cursus, gaf een korte inleiding over het verloop van deze cursus. Zeer tevreden was hy over de cursisten en prees hen vooral in hun goede opkomst. De heer Roncken, die namens de Rykslandbouwconsulent hier aan we- zigjwas, mocht dan de cursisten testen over hun opgedane kennis. Dat er goed was gestudeerd, bleek uit de antwoorden op de hen gestelde vragen. Hy was dan ook van mening, dat deze cursus wel zyn nut zou hebben, maar wilde er echter nog wel op- wyzen, dat men deze niet als volledig moest beschouwen, maar slechts een begin, vooral nu de landbouwweten schap zulke vooruitgang vertoont. Pastoor Vercoulen richtte ook nog enkele woorden tot de cursisten en zag gaarne, dat zy hun kennis nu in practijk zouden brengen en wees er op, dat zij nu aan het begin stonden van het vele, dat zy nog konden leren Namens de Commissie van Toezicht sprak P. Pubben enkele woorden van waardering. De volgende cursisten ontvingen het diploma W. Arts, M. Hoof, J. v. Meyel, H. v. Rijswijck, M. v. Ryswyck, P. van Ryswyck, L. Verhoeven, G. Wismans. en J. "Wismans, te Merselo; Th. Arts, Heide; H. Claassens, W. In 't Hulst, H. Fleurken», J. Jeurissen en G. Ver hoeven, te Ysselsteyn. Namens de cursisten bracht M. v. Hoof dank aan het Hoofd van de Cursus waarmee zij prettig hadden gewerkt, dank aan de Commissie van Toezicht en de Jonge Boeren, die er voor zorgden, dat deze cursus er kwam. Op een druk bezochte vergadering van de Jonge Boeren, bleek weer grote belangstelling te bestaan voor de verschillende actie's die onder nomen zullen worden. Op deze avond werd het Geestelijk gedeelte verzorgd door de Eerw. Pater Franciscaan, die het onderwerp be handelde „Het dorp als Gemeen schap". Er werd een duidelijke uiteenzet ting gegeven, hoe een gemeentebestuur is opgebouwd, welke taak het heeft en wat er allemaal vanuit kan gaan. Het was een zeer leerzame avond voor de leden. Daar de Jonge Boeren dit jaar haar 30-jarig bestaan zal vieren, werd be- Dankbaarheid is een schone deugd, door iedereen te respecteren en te waarderen. Wy respecteren dan ook ten volle de gulheid, waarmee men heeft bijgedragen aan de collecte voor het klokkenspel, dat eerlang aan Amerika zal worden aangeboden, om over de Oceaan de dankbaarheid uit te zingen van het Nederlandse volk voor alles, wat Amerika tijdens de oorlog en ook daarna deed om ons geteisderde land weer op de been te helpen. Wy vragen niet zoveel en éók niet ineens. Maar wel durven wy vragen: Steunt 't Orgelfonds met een regel matige bijdrage voor het orgel in onze Parochiekerk. Dan zult gy', wanneer binnen af zienbare tyd 't nieuwe orgel wordt ingespeeld, in de jubelende tonen een danklied kunnen beluisteren voor Uwe bijdrage. Stort dus geregeld iets in het Or gelbusje, opdat de eerste lichting dei- busjes tegen April een succes moge zyn l Bouwt allen mee aan Uw ergel Gironummer 57éó04 Orgelfonds Venray. N.B. De collecte tijdens de Carna valsoptocht bracht ruim f 1 sa op. sloten dit niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Behalve sportwedstrijden zal er gezorgd worden voor een goed avondprogramma, wat de leden zelf zullen vermoeden. Ook het technische gedeelte had de nodige belangstelling. In het komend seizoen zullen verschillende leden meedoen aan een aardappelselectie wedstrijd. Naast deze wedstrijd wer den nog twee groepen gevormd, dia elk een proefveld zullen verzorgen. Deze proeven worden door de leden zelf geheel verzorgd, waardoor meer dere leden in staat zyn de proef van naderbij te volgen, waardoor zekar meer interesse zal ontstaan. De sport in de afdeling zal in het zomerseizoen druk beoefend worden, en er zal zeker deelgenomen worden aan sportwedstrijden. De gymnastiekclub der Jonge Boeren is weer aan het trainen voor de nieuwa lessen, die zyn uitgegen voor de sport- demonstratie op de kringsportdagen. Voor het Volleybal bestaat nog steeds grote belangstelling en onderling worden er wedstrijden gehouden. Daar de belangstelling in deze kriDg voor deze sport nog niet zo groot is, kan men slechts zelden de strijd aanbin den met andere clubs. Ofschoon Merselo nog geen voetbal club heeft, is er toch belangstelling genoeg voor deze sport. Een elftal van Jonge Boeren zal Zondag een wedstrijd spelen tegen de gymnastiekclub, die zeker de baas zullen zyn over het J.B -elftal. De deelname door de Jonge Boeren aan de Stille Omgang bleek zeer goed te zyn, een 30 tal leden gaven zich hiervoor op. Het winterprogramma was goed verzorgd, daar zes sprekers de ver schillende actuele onderwerpen hadden behandeld. Naar wij vernemen, zal binnenkort van gemeentewege een aanvang wor den gemaakt met het oproepen van de aangeslagonen in de hand- en spandiensten, voor zover zy" de door hen verschuldigde belasting nog niet hebben afgekocht, voor 't verrichten der opgelegde diensten. In dit verband menen wy goed ta doen op het volgende te wyzen. By' de onlangs plaats gehad heb bende herziening der afkoopsommen voor deze belasting zijn dezo zeer laag gesteld (f 2.- voor een dag handdienst en f 4.— voor een dag spandienst) in de verwachting, dat practisch ieder aangeslagene zou ver kiezen om deze belasting in geld ts voldoen in plaats van nog zelf ds gevraagde diensten te verrichten. Uit de aldus verkregen opbrengst zou met behulp van de wegschaaf het opmaken der binnenwegen en rijwielpaden dan door de gemeente kunnen geschieden met eigen arbei ders. Op deze wyze zal ongetwijfeld meer en beter werk kunnen worden verkregen, dan tot nu toe het geval was. Blijkens de inmiddels plaats gehad hebbende betalingen hebben zeer veel belastingplichtigen zulks ook als zo danig aangevoeld en het aantal der reeds in geld voldane aanslagen is dan ook belangrijk groter dan in vorige jaren. Maar nog lang niet alle aangesla- genen hebben van de mogelijkheid tot afkoop gebruik gemaakt, zodat wy menen goed te doen met or op te wijzen, dat het gemeentebestuur voornemens is over enkele weken over te gaan tot het oproepen der nog openstaande aanslagen. By dit oproepen zal in tegenstelling met voorheen geen rekening meer gehouden worden met persoonlijke belangen of wensen van de aangosla- genen. Eenieder, ongeacht waar by in de gemeente woont, zal voor een of ander wellicht elders gelegen werkobject worden opgeroepen. Hierbij zal dan zeer streng toezicht op de prestaties worden uitgeoefend en indien het werk niet behoorlijk wordt verricht, zal men zonder meer van het werk worden verwyderd, waarby men dan geacht wordt aan

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1