fijnste boerenkaas B m Reken en oordeel, zie uw voordeel Idilii >er! J drukwerken firma d. Munckhof Het werk van het Soc. Char. Centrnm onder de loupe log steeds stijgen de prijzen van het papier en dus ook van minimumprijzen T Aardappelmochcid Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Uto to OUD maakt U het leven f QTQ CD Wij zijn echter in staat, door tijdige inkopen van papier en combinatie van drukwerk-orders, u steeds te berekenen. uiaaqt ons oki[Ui[ocnd, ptii&opqave Kleuterschool in Castenray Nieuwe Hengst in Casenray zodanig ophitst, dat het eind een Libeiale overwinning is! Botha en Smuts hebben doze ont wikkeling (hun reeds door Lord Kit chener voorspeld) niet lijdzaam gade geslagen. Ze zien hun kans. De liberale regering zal de Transvaal zelfbestuur moeten geven De Boerenleiders spreken met de liberale voormannen en al zijn er onder hen, met name Winston Chur chill, die nog wantrouwend tegen over de verlangens der Boeren staan, men kan met goed fatsoen niet anders doen dan ze hun zin geven. Want de Liberalen weten, ondanks alle verkiezingshetze, heel goed dat men die Chinezen thans nog niet missen kan. Daarom dragen ze de liquidatie van déze onfrisse aange legenheid veel liever op aan de Boeren zelf. En door ze zelfbestuur te geven, maakt men nog een mooi liberaal gebaar ook. Botha bemerkt, dat hy op het win nende paard heeft gewed, toen hy aansluiting zocht by de Britse libe ralen. Zijnerzijds geeft hij de ver zekering van de loyaliteit der Boeren: er is geen dorst naar wraak, er is alleen de wens het land weer te doen opleven. Maar dat kan alleen onder een eigen Boerenregering 1 Naar de eenheid Het verloopt niet allemaal zo glad. Vele Transvalersen vooral Vry staters kunnen het maar slecht zetten, dat Botha en Smuts zo met de Britten aanpappen en loyaliteitsverklaringen afleggen. Smuts ontmoet fel verzet als hy, als minister van onderwijs, het Afri kaans op de scholen geen voorkeur wil geven boven het Engels. De me ning van Botha en Smuts, dat er alleen in samenwerking met Engeland nog een toekomst voor Zuid-Afnka is, wordt lang niet door alle Boeren gedeeld. Er is voorts nogal wat wry ving tussen Transvaal en Oranje Vrijstaat. De Vrystaters hebben de Trans valere broederlijk geholpen en in vele gevallen het spit afgebeten. Nu gaat de Transvaal economisch snel vooruit en de agrarische Vrijstaat blijft achter. Terwijl Botha en Smuts de Volks party organiseren, groeit langzaam een oppositie die nog niet openlijk te voorschijn treedt en haar voormannen vindt in oud president Steyn, Chris- tiaan de Wet en Generaal Herzog. Steeds meer echter raakt Botha er van overtuigd, dat Zuid Afrika: het Kaapland, de Vrijstaat, de Transvaal en Natal, één moet worden. Een conferentie over de apoorweg- tarieven maakt hem, en vele anderen, dit volkomen duidelyk En dan begint de grote strijd om de Zuid-Afrikaanse Unie. Znid-Afrika verenigd Uit alle delen van het land komen de afgevaardigden naar Durban, waar Engelse oorlogsschepen saluutschoten afvuren. Hier worden de debatten gevoerd. Voorlopig ziet iedere groep nog alléén het eigen belang, probeert ieder zoveel mogelijk voordelen uit de verenigingen te halen. Sentimen ten om vooroordelen, sympathieön en antipathieën spreken een geducht woordje mee. Een bijna onoverkomenlyk struikel kelblok vormt bijvoorbeeld de vlag der Unie. Zoveel hoofden, zoveel zinnen 1 Maar gestadig vordert het werk. Vooral Botha is onvermoeid bezig, compromissen te sluiten, oplossingen te vinden. Wat zal de hoofdstad van de Unie zyn Tenslotte vindt men ook hiervoor een oplossing: het parlement zal bijeen komen in Kaapstad, de departementen zullen worden gevestigd in Pretoria, Bloemfontein zal de zetel zijn van het recht en van de wetenschap. Het is 'n wonderlijk gezelschap, dat daar in Durban bijeen is. By na al de voormannen uit de Boerenoorlog zitten er, stoere, gebaarde mannen, dragers van beroemde namen Botha, Smuts, Steyn, De la Roy, Christiaan de Wet, Malan... maar onder de afgevaardig den is ook Dr. Jameson, die eens de brutale raid in het Transvaalse land waagde op order van Cecil Rhodes, en die thans het iedeaal van deze geniale „empire-builder"Zuid-Afrika éen toch nog in vervulling ziet gaan Op si Mei 1010 op de dag af 8 jaar na de vrede van Vereeniging is het zo ver. De Zuid-Afrikaanse Unie is geboren. In plechtige zitting wordt h^t besluit bekrachtigd. Nog zetelt in Kaapstad de Britse Gouverneur-Generaal, maar Louis Botha wordt de eerste minister president van de Zuid Afrikaanse Unie. De smaad van Vereeniging is door deze vereniging gewroken De wedergeboorte van Zuid-Afrika is een feitl De Plantenziektenkundige Dienst herinnert er aan, dat slechts eenmaal in de s jaar aardappelen op dezelfde grond verbouwd mogen worden, ter voorkoming van de aardappelmoeheid Waar dus in 1951 of 1950 aardappe len stonden, mogen in 1052 aardap pelen niet worden gepoot. In gebieden of op bedryven, waar ontheffing werd gegeven, gelden natuurlijk alleen de ontheffingsbepalingen. Op volks- en particuliere tuinen mag slechts 1/3 van do grond met aardappelen worden beteeld, met dien verstande, dat dit jaar aardap pelen niet mogen staan op grond waar in ïosi aardappelen werden geteeld. Men kan dit jaar dus in tuinen desnoods nog aardappelen poten op grond van 1950, maar in elk tuintje raag in totaal beslist niet meer dan 1/3 van de oppervlakte met aardap pelen worden beteeld. Indien enigszins mogelijk tele men echter niet op grond van loso, maar houdo zich reeds dit jaar aan de regel: 1 maal in de 3 jaar aardappelen op dezelfde grond. Op besmet verklaarde grond mogen aardappelen, tomaten, boomkwekerij gewassen en bloembollen in het geheel niet worden geteeld. Johannes van der Linden Johannes van der Linden, ook van Lijnden geheten, was te Venray ge boren. Op 16 November 1571 werd hem het pastoraat van Boxmeer opge dragen. Daar gingzjjn levensweg niet over rozen. Want in 1582 moest hy naar Gennep vluchten. Hy kon echter met zich medenemen het kerkegoed en de relikwie van het Heilig Bloed. In 1583 werden kerk en sacristie geplunderd. Maar in 1594 konden de kerk ornamenten uit Gennep weer naar Boxmeer teruggebracht worden. Op 1 Mei 1590 kree§ hij wegens zyn drukke ambtsbezigheden en zwak ke gezondheid ontslag als schepen. In 1606 bouwde hy een nieuwe pastorie „De Weem" genaamd. Alphonsns de Magnée O.F.M, Deze in Venray zo bekende Minder broeder werd 21 October 1871 te Posterholt geboren. Hy werd geprofest by de Minder broeders 4 October 1893 en priester gnwyd 1899. Na een voorbeeldig ver dragen smartelijk lijden overleed hy te Venray op 1 Januari 1921 Frans Willem Cremeren Hy was pastoor te Broekhuizenvorst. By was geboren te Gelder, waar hy ook 8 December 1798 overleed. Engelbertns Wismans Engelbertus Wismans werd geboren te Venray 21 Maart isio. Hy werd priester gewyd te Roermond op 23 Februari 1850. Zyn eerste standplaats was te Horst, waar hy kapelaan werd op 1 Juli 1850. Precies negen jaar later werd hy kapelaan te Ottersum. Op 1 November 1868 kwam zyn benoeming tot pastoor te Siebenge wald en op t Juli 1878 tot pastoor te Middelaar. Hy overleed te Venray op de feest dag van Sint Petrus en Paulus 29 Juni 1897. Hij maakte zelf by zyn leven zijn bidprentje met korte ge beden, waaraan aflaten waren ver bonden. Van zyn grote devotie tot de Lieve Vrouw getuigt de verzuchting: O Maria verwerf my de genade van te leven en te sterven in de liefde tot Jesus. Henricos Hnbertus van Haeff Zyn bidprentje vermeldt de volgen de levensdata. De Overledene werd geboren te Meerlo 5 Februari 1815, professor aan het Collegie te Weert, 10 October 1837, (waar hy woonde Lansstraat 283). Priester gewyd te Luik 10 Maart 1838, Kapelaan-vicaris te Weert 18 Maart 1841. Pastoor te Schinveld 30 Dec. 1854. Pastoor te Kessel 19 April 1857 Pastoor te Venray 4 April 1862. Al daar gesterkt met de H.H. Sacramen ten der Stervenden, overleden 18 December i884. Terecht getuigt het bidprentje: Hy beminde de luister van het Huis des Heren, droeg zorg voor zyn volk en bewaarde het voor verderf. Hy was een vader der armen, een vertrooster der bedrukten, een goede herder, die zyn schapen kende en hy werd daar om bemind door God en de mensen. Petrus Verheggen Petrus Verheggen werd geboren te Buggenum op 2 Juli 1802, priester gewyd 5 Augustus 1825. In datzelfde jaar op 20 September werd hij rector te Asselt, om 23 Maart 1833 onderpastoor te worden te Blerick. Na vanaf 26 Juli 1836 pastoor te zyn geweest in Sevenum, werd hy 22 Juli 1840 pastoor te Venray. Reeds op 13 Februari 1841 werdhy deken van 't Kanton Horsten Gennep. Op 10 Februari 1859 werd hij kanun nik van het herstelde Kapittel der Kathedraal van Roermond. Voorzien van de laatste H. Sacra menten ontsliep hy godvruchtig te Venray 26 3 1862. Op 31 Maart werd door Monseigneur J. A. Paredis bij gestaan door vier Kanunniken plech tig ter aarde besteld. Hy was een wijze raadgever, een voorzichtig man, een trooster van de bedroefden. Zyn ogen waren geves tigd op de behoeftigen en hy reikte de armen mededogend de handen. Zyn bidprentje met afbeelding van hem op het doodsbed, werd gedrukt te Roermond ter drukkerij van het Bisdom by de Wed. A. Welsch. Kiespijn Uit een handschriftje noteren wij het volgend recept tegen kiespijn, opgegeven door een oude Oostindiö- vaarder. Voor - 5 cent gestampte aluin, voor 5 cent Spaanse zeep, en daarvan zalf gemaakt en, dat in een doek gedaan en goed doornaaid en dat in het hol van het hert geleid en binnen twee maal vierentwintig uren gedaan en komt nooit wederom. Vrijdag j.l. hield het Sociaal Chari tatief Centrum een Algemene Be stuursvergadering in Hotel de Keizer, waarin tevens een overzicht werd gegeven van de werkzaamheden over de afgelopen jaren en speciaal sinds de opening van het bureau in de Patersstraat. Aan deze vergadering was voor afgegaan een plechtig lof, dat in de St Petrus Banden werd opgedragen door Deken Berden en waarin de Bis schoppelijke Commissaris van het Centrum, kapl. v. Leipzig, een predi cate hield over de achtergrond van het Soc. Char. Centrum, naar aan leiding van St Paulus woordenDe Liefde is de volheid der Wet. In zijn inleidend betoog wees de voorzitter Dr. v. Homberg, in de eigen lijke jaarvergadering er op, dat het Sociaal Charitatief Centrum nu byna twee jaren is in het dekenaat Venray. En in die twee jaren is ondanks grote moeilijkheden veel bereikt. Nieuwe tijden schrijven nu eenmaal nieuwe wetten voor en zo is ook dit werk geboren, mede op advies van het Ned. Episcopaat, om zo nog beter als vroeger, door samenwerking en deskundige voorlichting de hulp behoevende mensen te geven wat hun toekomt. Daartoe zyn twee dingen allereerste eis n.l.Rechtvaardigheid en Liefde. Zoals aan alle nieuwe dingen kleven ook aan het Soc. Char. Centrum nog on volmaaktheden Spreker dacht daarbij dan aan de trrote kloof, die er is tussen dagelijks B«stuur en Algemeen Bestuur, dacht daarbij verder aan de crisis, waarvan ook aalmoezenier Gerrits reeds vroeger gewaagde, die dit sociaal charitatief werk doormaakt, nu verschillende ver enigingen terug gaan grijpen op hun eigen organisatie, bang dat zij iets aan belangrijkheid in zullen boeten. Maar daarnaast mocht spreker dan toch ook dankbaar constateren, dat in deze twee jaren reeds veel is ge beurd. Al werken sommige advies commissies zeer moeilijk, andere toch hebben reeds baanbrekend werk ver richt. Spreker gaf dan als voorbeeld de Commissie der minder validen, die voor minder-validen een sociaal advies bureau opende, dat in een grote be hoefte voorziet en dat verder reeds plannen heeft ingediend bij B. en W. voor een beschutte werkplaats. En zo zyn er meerdere voorbeelden. Maar er kan meer gebeuren. Alle vertegenwoordigers in het Algemeen bestuur zullen dan echter aan het Ook de teelt van koolplanten, koolraapplanten en ander materiaal, dat bestemd is voor uitplant elders, is op besmet verklaarde terreinen verboden. Dit geldt natuurlijk niet voor de teelt van kool en koolrapen voor consumptiedoeleinden. De berichten omtrent besmetver klaringen worden aan betrokkene persoonlijk gestuurd of door de ge meente openbaar afgekondigd, zodat een ieder zich op de hoogte kan stellen of op zyn grond een teelver- bod is gelegd. werk moeten en plannen dienaan* gaande zyn in studie. Wat de financiën betreft, nog te veel is men gebonden aan particuliere bijdragen. Gelukkig krygt men, na lang onderhandelen nu ook subsidie van Maatschappelijk werk ten Platte- lande, maar nog andere bronnen zullen moeten worden aangeboord. Toekomst Voor de toekomst staat nog veel op het programma. Daar is allereerst een Sobrietascursus, die binnenkort! gaat beginnen en waarvoor liefhebbers zich kunnen opgeven by Mevr. Tille- mans Eindstraat en J. Roodbeen, Burg. v.d. Loostraat. Daar is verder Bejaardenzorg. Het Dagelijks Bestuur heeft over dit pro bleem met de hoogste instanties veel vergaderd en meent nu te kunnen zeggen, dat wegen openstaan om ook met dit hoogstnoodzakelijke werk te kunnen beginnen. En verder moet de structuur van het S C.C. verbeterd worden door de oprichting van kleinere comitó's op de kerkdorpen, zoals we die reeds kennen in Wanssnm en Veulen, op dat ook hier het sociaal-charitatief werk verder kan worden uitgebouwd. In zijn jaarverslag beschreef secre taris Roodbeen nog eens de geschie denis van h9t S C.C. en sprokende over het werk der adviescommissies stelde ook hy vast, dat de Commissie Bejaardenzorg binnenkort de grootste moeilijkheden voor de bouw van het bejaardencomplex heeft opgelost. De Commissie Jeugdzorg kon een dekenale afdeling voor Gezinsvoogdij en Patronage in het leven roepen, térwyl ook de correspondentschappen van meisjesbescherming en kinder bescherming binnenkort zullen worden omgezet in eigen dekenale vereni gingen. Over de Commissie Minder Validen spraken wij reeds hierboven. De Charitas commissie is een per manente commissie voor overleg in zake de hulpverlening aan hulpbe hoevenden. Hier brengen de verschillende chari tatieve verenigingen de by hun binnen gekomen gevallen bijeen en wordt na gegaan op welke wijze het best ge holpen kan worden, zodat ook dubbele ondersteuning kan voorkomen worden, terwijl een en ander door de sociale werkster kan worden onderzocht. Ook de secretaris liet enkele toe komst plannen horen. Daar was aller eerst de oprichting van een katholiek Vrouwengilde. Ook het S.C.C. kampt met een groot gebrek aan vrijwilligers vooral aan vrouwelijke vrijwilligers voor indivi duele taken op sociaal charitatief terrein. In overleg met het kath. Vrouwen centrum wil het bestuur nu komen tot de oprichting van een katholieke Vrouwengilde. Ook" het kindervacantiewerk, wat afgelopen jaar in samenwerking met de Vincentiusverenigmg zulk een prachtige resultaten afwierp, zal dit jaar indien enigszins mogelyk is, wor den uitgebreid. BELEGEN AOO, gram iCt ,.wt Huishoudjam 4 e per pot 73-55-Hr3 Aardbeienjam CE per pot. .73-*A^A Pindakaas qa per pot T Appelstroop aq 450 gram TO Vruchtenhagel OQ 200 gram Af Cocosbrood *y-j 100 gram Am m Ontbijtkoek per stuk. 47-0«^ Margarine Af\ per pak vanaf Macaroni ry*y 250 gram Am. Am Prima Rijst 40 500 gram 51-HO Pruimen <je 250gram 62-42-^53 Haring IT/ft E per blik Makreel 41c Echte Calif, gr. bl. I IÜ Kippered Herring yf g per blik Met een woord van dank aan gees telijke en wereldlijke autoriteiten, alsmede aan de sociale werkster be sloot de secretaris zyn jaarverslag. Uit het financieel verslag over het tijdvak 7an 31 Juli '50 tot 31 Dec. '51 bleek, dat met een klein batig saldo het nieuwe jaar begonnen moet wor den. By de bestuursverkiezing werden de heren van Hombergh en v. Bragt, herkozen als voorzitter en penning meester, terwyl in de plaats van J. Poels, die zich niet herkiesbaar stelde, na verschillende verkiezingen ten slotte mej. E. Raedts, als bestuurslid haar intrede deed in het Dagelijks Bestuur. Altijd dezelfde. Door de vertegenwoordiger der KAB was een voorstel ingediend om de leden van het algemeen bestuur meer in te schakelen in 't bestuursbeleid en hierdoor 't dag. bestuur te ont lasten. De Voorzitter kon er direct mee accoord gaan, dan krygen de andere leden ook een betere kyk op het sociaal charitatief werk, maar dan wordt ook verwacht, dat alle leden hieraan meedoen. Er werden lange discussies gehou den, waarbij bleek, dat 't altyd dezelfde mensen zyn, die 't werk moeten doen, waardoor overbelasting komt en ook vergaderingsmoeheid. Toch zal men een proef wagen. Op deze vergadering werd verder nog medegedeeld, dat er 'n commissie op stapel staat, die de bevordering van de samenwerking tussen de standsorganisaties ten doel hoeft, vooral op politiek en sociaal gebied. Ook 't probleem der a socialen, waarvan we in Venray een groter aantal hebben als menigeen denkt, wordt bestudeerd en hierovei zal in de toekomst meer gezegd worden. Het was de Heer Deken, die namens allen dank bracht aan het dagelyks bestuur, dat ondanks de moeilijkheden toch al veel heeft kunnen bereiken, waardoor de hulpbehoevende mens geholpen wordt. Dit is christelijke charitas in praktijk. Z Ew. wenste het S.C.C. veel succes toe. Na vele maanden van voorbereiding kon dan Maandag Pastoor Rieter eindelyk de nieuwe kleuterschool in Castenray inzegenen. De patronaatszaal heeft men via een schuifdeur in twee helften ver deeld en in een van deze helften is de Castenrayse fröbelschool onder gebracht. Kleine stoeltjes en tafeltjes zyn er neergezet en het geheel gaf een aardige en vrolijke indruk. Hoe nodig deze school was, bewezen de veertig kleine pukken, die vol belangstelling met -hun ouders toe zagen bij de inwyding van „hun" school. Pastoor Rieter zegende de nieuwe schooi in en opende dan met een kort speech je Castenray3 kleuter school. Hij wees daarin op de vele moei lijkheden, die men had moeten over winnen, vooral op financieel terrein. De bouwkosten zyn nu eenmaal hoog en de leermiddelen zyn ook niet goedkoop. Maar nu is dan een en ander in kannen en kruiken, al blijft de fiuanciële positie voorlopig moeilijk. Juffrouw de Kuyper uit Horst is als fröbelleerares aan deze schooi aangesteld en zy zal de Castenrayse kleintjes de eerste geheime bijbrengen van het matjesvlechten e.d., geheimen, die groter zijn als men wel meent, getuige haar inleidend woordje tegen over de genodigden, waarin zy wees op de geheel andere instelling van deze kleinen tegenover de dingen van het dagelijkse leven. Dan was de korte plechtigheid ten einde en Castenrays kleinste jeugd begon dan met volle moed, aanvan kelijk nog onder het toeziend oog der ouders, aan hun zware taak. Getuige de eerste ijver zullen de resultaten van de Castenrayse fröbel school wel formidabel worden. En menig moeder is blij haar kind daar goed geborgen te weten, zodat ook zy wat meer armslag krygt voor haar ander werk. Kampioen van Wost-Dnitslad Onder grote belangstelling van het Bestuur van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard', en paarden kenners, kwam Zaterdag de nieuwe aanwinst van de Hengstenassosiatie Venray, Horst, Sevenum e. 0., de Duitse hengst Honvod aan de Duits Nederlandse grens aan. Terwyl zyn papieren voor de grensovergang in orde werden gebracht, werd Honved voor de belangstellenden voorgeleid en kon deze kennismaken met zyn nieuwe meesters. Deze lichtbruine hengst, de trotse kampioen van Wost-Duitsland viel algemeen in de smaak en het Bestuur der assosiatie had heel wat felicitaties in ontvangst te nemen. De nieuwe hengst was geheel versierd met rood wit blauwe strikken en kreeg aan de grens al direct het stempel van het stamboek ingebrand. Nadat hy een laatste ererondje ge lopen had, nam Rambaghs hem in de wagen mee en intussen heeft hy reeds lang kennis gemaakt met Cos- taud en Nico, met wie hy zal probe ren de Noord Limburgse paardenfok kerij nog meer roem te verwerven. In 1951 emigreerden per K.L.M. vliegtuigen bynasooo personen, waar van meer dan de helft naar Australië In Maria-Hout werd een 22 jarige boerenzoon tot 2 maal toe door een stier aangevallen en op de horens genomen. Toegesnelde hulp wist de stier met een hooivork tenslotte op een afstand te houden. Het slacht offer is vry ernstig gewond. Tussen Vlymen en Den Bosch werden 2 scholieren door een vracht wagen aangereden, de remmen van de wagen bleken niet te werken. De twee jongens liggen nu in het Zieken huis.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6