Het patronaat begint weer Pastoor Gerards in Oirlo legt het herdersambt neer Boerderijbouw in de Vredepeel Piiü Boomplanting door Venrays jeugd WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SarSmSnLtUn«""ESS'ITS BUITENLAND Nieuwe middelen tegen Tuberculose. Goedkopere visa voor Duitsland Wandeling „Venray Vooruit" Wees niet koffie-krenterig! ZATERDAG 8;MAART 1952 No 10 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Ondervindt 't Kleding wint 't Toen men begon met het opstellen van een plan voor de ontginning van het complex van gronden waaronder de befaamde terreinen van do Vrede peel, is men o i. van een zeer gezond standpunt uitgegaan, nl., dat direct by de ontginning ook de boerderijen zouden worden gebouwd. Men kende van naby de ellende in Peelplan-Zuid, waar zowel jonge ge zinnen als grote gezinnen zich moeten behelpen met nood verblijven, welke aan geen enkel voorschrift voldoen, vaak te klein zyn om het gezin op een menswaardige manier te huisves ten, bron vaak zyn van moedeloosheid en ernstige zorgen. Van naby kende men ook de ellen dige huisvesting van het bedryfsge- deelte, waardoor een gezonde ontwik keling van het bedrijf wordt geremd en onmogelijk gemaakt. Om een herhaling van dat alles te ontgaan was maar één oplossing, on middellijk in het ontginningsplan de bouw van de nodige boerderijen op nemen. Vol moed is men aan het plannen maken geslagen en bij een nauw keurig uitgewerkt plan tot ontsluiting, aanleg van wegen en waterlossingen kwam ook het bouwplan van ruim 40 boerderijen. Niemand zal er aan twijfelen, dat de bouw van deze boerderijen, ook met aanname van het destijds in uit zicht gestelde Rijkssubsidie van 40 pet. in de bouwkosten, nog altijd on rendabel blyft en dat de bouwer, in casu de gemeente, niet in staat zal zyn om al de daaraan verbonden kosten te verhalen op de eventuele pachter. Toch aanvaardde de gemeente Venray de consequentie by het op stellen van het gehele ontginnings plan. Groot zal ongetwijfeld de schrik zyn geweest van een ieder, toen vrijwel tegelijk met het aan de orde zyn van het plan in de raad van onze ge meente, in de kranten de simpele mededeling kwam, dat de gedachte en in het vooruitzicht gestelde sub sidieregeling niet door kan gaan, zulks in verband met de zeer zorgelijke toestand van 'sRyks financiën. Voor onze ontginning is zulks o.i. niet meer of minder dan een ramp, hierdoor vallen alle schone plan nen in duigen en wordt aan de ver wachting van velen de bodem inge slagen. Men behoeft er niet aan te denken, dat by de gestegen rentevoet en de moeilijkheden welke er met betrek king tot de kapitaalmarkt zijn gerezen op het punt van het aantrekken van gelden, voor de gemeente een mogelijk heid ligt om zonder de regerings subsidie over te gaan tot het bouwen van de gedachte 44 boerderijen. Wy vragen ons dan echter af of er niet op een andere wyze een oplossing kan worden gevonden welke wellicht uiteindelijk nog een beter resultaat oplevert. Wy menen ons te mogen wagen aan het opperon van een denkbeeld, dat wellicht velen vreemd in de oren zal klinken, bij grote groepen ernstige bedenkingen zal doen rijzen, doch wij zyn er van overtuigd, dat bij grondige bestudering van dit probleem ook de directe voordelen naar voren komen en dat gezien de huidige toestand dit plan, hoe vreemd misschien ook, toch voor verwerkelijking vat baar is. Op de begroting in het Vrodepeel- plan staan f i.oso.ooo uitgetrokken voor boerderijbouw, wat betekent dat iedere boerdery f 27 000 gaat kosten. Zou het Ryk inderdaad 40 pet. subsidiëren, en die mogelijkheid is practisch uitgesloten, dan zou de gemeente nog altijd f 04S.000 zelf moeten bijeenbrengen. Rekent men aan rente en aflossing per jaar 6 pet. dan kosten deze boerderijen, zonder byrekening van onderhoud f 38 880 per jaar of per boerderij f 972. En nu zal er wel niemand zyn, die meent dat een dergelijk bedrag, naast de pacht voor de boer is op te brengen. De Gemeente blijft dus ieder jaar met duidende lasten zitten, lasten, die voor het overgrote deel weer ten laste komen van de gehele Gemeenschap, lasten, die met onder houdskosten, verzekeritfg etc. er bij gerekend en met de rijkssubsidie er afgetrokken meer dan f 20.000 per jaar bedragen. Het nieuwe plan De opbrengst van het complex gronden uit de Vredepeel kan, wan neer de Gemeente die gronden zelf zou exploiteren gevoegelijk vastge steld worden op f 125 per ha, per jaar. En deze opbrengst zal voorlopig ook wel te handhaven zyn. Dit gehele complex gronden, bijna 600 ha, zou dus in eigen exploitatie per jaar ooo x f 125 of f 75.000 opbrengen. Deze grond wordt dan op dezelfde wijze ge-exploiteerd als in de Zuiderzee polders, nl. met inschakeling van jonge boeren, die by de uitgifte van de gronden over 10 jaren voorrang hebben, mits zy bewezen hebben in deze 10 jaren inderdaad goed boer te zyn. Zy hebben dus in die 10 jaren een bestaan als landarbeider op de ont ginningen. In deze 10 jaren heeft de Vredepeel dan voor de gemeente opgebracht 10 x f 75 000 ofwel f 750 000, wat vermeerderd met rente zeker zal stijgen tot f 800 000. Wanneer men dan de boerderijen gaat bouwen kan dit uit de eigen opbrengst van de grond gebeuren en behoeft alleen geld aangetrokken te worden over het verschil (f 1.O8OOOO min f 800 000 ofwel 280 000). De 6 pet. over dit bedrag otwel 10 800 is voor iedere boer op te brengen, omdat dan f 420 betaald behoeft te worden per jaar. Nadelen Ontegenzeggelijk heeft bovenstaand plan ook zyn bezwaren, en een der voornaamste daarvan is wel dat het zo lang zal duren voordat de jonge boer een eigen boerdery, een eigen bedryf heeft. Van de andere kant staat daar tegenover dat het niet veel langer duurt als nu is geraamd, want zoals uit bovenstaande blykt kan dit plan in 10 jaren uitgevoerd zijn terwyl ze nu reeds eigen land bewerken, de hoedanigheden daarvan beter leren kennen en niet gedwongen zijn enkele jaren in een kippenhok of dergelijke te wonen. Een feit wat eveneens geldt voor de veestapel. Bovendien moet men de opzet niet vergeten. Het gaat er om om de Gemeente te ontlasten, we hebben een schuld die tot in de millioenen loopt en het is ondoenlijk om ieder jaar opnieuw de Gemeente maar op te laten draaien voor f 20.000, het tekort van de boerderijen exploitatie. Wordt de regeling voor boerderijbouw gunstiger, hoewel de vooruitzichten anders liggen, dan wordt bovendien de termijn ook korter, dus het een helpt het ander. We zijn er van overtuigd met dit plan een geheel andere kant op te gaan, als menig boer zou wensen. Waar armoede heerst moet men echter andere wegen zoeken en daar om lijkt het ons dienstig dat deze plannen, hierboven kort omschreven eens nader worden uitgewerkt en dat vooral onze jongere boeren hier over hun mening 66ns zeggen. Wy van onze kant geloven, dat gezien de huidige omstandigheden, dit inderdaad een voordeel kan bete kenen voor de Gemeenschap maar zeer zeker ook voor de toekomstige bewerker van de Vredepeolgronden. Vrije jeugdvorming voor onze jongens Eindelijk is het zo ver, dat wy iets kunnen gaan beginnen voor de jon gens vanaf 13 jaar die by geen enkele jeugdbeweging zyn aangesloten. In de nood8chool van de jongens zal een lokaal van 12 by 6 meter worden ingericht voor onze niet- georganiseerde jeugd. Het is natuurlijk een primitief begin, maar we zullen het zo gezellig mogelijk maken. Het zal weer zo'n soort „patronaat" worden zoals dat vroeger geweest isZondags ontspan ning in het zaaltje, by goed weer buiten, en in de week zullen geregeld vry'e clubs gehouden worden voor de liefhebbers, voor handenarbeid b.v, postzegel verzamelen, toneelspelen en dergelijke. Het nuttige zal met het aangename verenigd worden. Zondags is er ontspanning voor 3 groepen van half 3 tot 5 uur voor jongens van pl.m. 13 jaar; van half 6 tot kwart véór s voor jongens van u of 15 jaar; van kwart vóór 8 tot kwart vóór lil O (voor jongens vanaf 17 jaar tot l|ialf 11) voor grotere jongens. Men kan zich volgende week schriftelijk opgeven met vermelding van naam, adres en geboortedatum bij Pater Domitius, Patersklooster of by de heer Jac. Dinjens, Julianasingel. OPROEP In verband met het voorgaande doen wy een beroep op de burgerij van de parochie St. Petrus Banden. Er zyn zoveel mensen die altyd maar zeiden: Er moest weer zo'n soort „patronaat" komen, wat hebben wy een mooie tyd in dat patronaat mee gemaakt, onder Pater Nielen zaliger b.v. Laten die mensen dan ook hun volle medewerking geven, nu we met zo'n soort „patronaat" weer beginnen. We bedoelen niet alleen de ouders, het is duidelijk dat die ten volle moeten meewerken. We kunnen n.I. ook nog enkele idealistische mannen of jonge mannen vanaf 20 jaar gebruiken, dit leiding kunnen geven in de bijeenkomsten. We hebben al enkele leiders, maar als er wat meer zyn is dat prettiger, omdat men dan met z'n allen niet zo veel van zyn vrije tyd behoeft op te offeren voor dit mooie werk. Die er iets voor voelen kunnen zich ver voegen by Pater Domitius. Verder zullen we ook 'n beroep moeten doen op de vrijgevigheid van onze parochianen. Wie wil ons helpen aan goede spelen zoals in goede staat verkerende damborden met stenen, kinospelen, tafelbiljart en dergelijke. Ook kunt U ons verrassen met een royale gift voor ons werk of als donateur ons „patronaat" steunen. U hebt er meer verdienste van wan neer U uit eigen beweging ons zoiets aanbiedt dan wanneer wy eerst by U moeten komen bedelin. Pater DOMITIUS Venray breidt zich uit met nieuwe wegen en straten, terwyl andere wor den opgeknapt en verbeterd. Doch daarnaast veigeet men ook niet de bomen en planten, die een werkelijke verfraaiing van onze gemeente be tekenen. Toen het vorig jaar bomen werden geplant hebben wy er m dit blad op gewezen, dat dit toch feitelijk het werk van Venrays jeugd moet zyn, die op de eerste plaats hiervan zal pofiteren. Nu dit jaar bomen werden geplant heeft het Gemeentebestuur dit inder daad door de jeugd van Venray laten doen. Daarvoor stonden Woensdag morgen de hoogste klassen der lagere scholen en de Mulo aangetreden. De heer Burgemeester sprak daar de jeugd toe en wees hen op de be tekenis van de boomplanting. Niet alleen wordt hierdoor de jeugd dichter by de natuur gebracht, waar door zy er een beter begrip van krijgt, maar bovendien zal die jeugd er voor zorgen, dat deze bomen ongestoord kunnen opgroeien en niet door bal dadigheid of anderszins zullen worden vernield. Deze bomen worden geplant voor de toekomst, aldus de Burge meester, dejeugdis onze toekomst. Hy drukte de jongens op het hart, toch zuinig te zyn op het natuur schoon/wat Venray nog heeft en er by sport en spel toch aan te denken, dat het vernielen van bomen en planten niet alleen schade toebrengt aan de natuur, maar ook aan de gemeen schap. Liefde voor de natuur kent de jeugd nog te weinig. Moge daarom deze boomplanting het hare er toe bij dragen om Venrays jeugd die liefde meer by te brengen, tot haar eigen voordeel en geluk, aldus besloot de Burgemeester zyn inleidend woordje. Toen nam de jeugd de schop op en trok naar de Oostsingel, waar na deskundige voorlichting van het ge- meentepersoneel de eerste van de ruim vijfhonderd koningslinden werd geplant. En toen de jeugd eenmaal 't kunstje kende, was in een minimum van tyd de Oostsingel en Oude Oostrumseweg voorzien van nieuwe bomen. 's Middags volsde de hoogste klassen van de Lagere Scholen het voorbeeld van de Mulo en werd begonnen aan de beplanting van de Langeweg. Bijna vijfhonderd jonge bomen vonden zo een plaats langs Venrays Op zijn verzoek heeft Mgr. Lemmens eervol ontheffing verleend van zijn herdersambt in Oirlo aan de ZeerEerw. Heer G. H. J. Gerards met ingang van 15 Maart a s. Hiermede komt een einde aan het werk van een zeer verdienstelijk priester, die jaren lang de Oirlose gemeenschap is voorgegaan en daarbij een grote genegenheid verworven heeft bij al zyn parochianen. Hoezeer men zijn werk waardeerde, kwam wel tot uiting toen de nieuwe kerk van St. Machutus werd inge wijd. Deze nieuwbouw waarvoor hy, ondanks zyn zwakke gezondheid met hart en ziel geijverd heeft, is een van de hoogtepunten van zyn pastoors- ambt geweest en het is geen wonder dat men by de in gebruikneming de bouwer van deze kerk heeft willen eren, temeer daar hij toen meer dan 25 jaren als pastoor in Oirlo werk zaam was. By die gelegenheid is wel duidelijk naar voren gekomen hoe Pastoor Gerards zich ten volle aan zyn taak gegeven heeft en hoe deze priester, zonder veel ophef en zonder veel commentaar een ware herder geweest is voor zyn steeds groter wordende parochie. Geboren te Venlo op 16 Maarc 1879, werd hy priester gewijd op 19 Maart J904. Na kapelaan geweest te zyn in Wanssum, Middelaar, Broekhuizen vorst en Sevenum, werd hy benoemd tot kapelaan te Oirlo, terwijl hy in 1922 Rector van Castenray werd. Toen in 1925 beide parochies werden gesplitst werd Rector Gerards Pastoor van Oirlo en tot 11 Maart a.s. zal hij deze zware taak nog blijven ver vullen. Naast een bevordering van de ver ering van de H. Machutus zyn onder zyn leiding verschillende godsdienstige organisaties opgericht en verder uitgebreid. Als adviseur van de boerenbond mocht hy een grote bloei van deze organisatie meemaken, terwyl ook verdere acties op het maatschappelijk terrein zyn grote aandacht hadden. Mede door zyn bemiddeling vestigden zich in Oirlo de Zusters van de Goddelijke Voor zienigheid. Pastoor Gerards blyft in Oirlo wonen en wel in het kapelaniehuis Moge deze yverige herder daar nog lang een welverdiende rust vinden. EGYPTE Tijdens het afgelopen weekeinde heeft Egypte zyn tweede crisis beleefd sinds 26 Januari, toen een volksop stand in Caïro, gepaard aan plundering en brandstichting, leidde tot de val van Nahas Pasja. Hy beschikte over de meerderheid der zetels in het parlement, maar zyn onmacht, om de orde te handhaven, was zo heel duidelijk gebleken, dat hy wel moest heengaan. Trouwens hy was zelf verantwoor delijk voor de relletjes, want hy had de massa op straat laten brengen om te demonstreren tegen de Britten en deze menige eenmaal gemobiliseerd, ging aan het plunderen uit haat tegen alles wat welvarend was. De eigen Wafdparty van Nahas vond dit inderdaad te erg; zy is tenslotte wel een nationalistische, maar ook een aristocratische party. Het hof was fel gebeten op de Wafdleiding een oude stryd om de macht en vond Maher Pasja bereid, een nieuwe regering te vormen. Deze zat nu tussen het hof en de Wafdmeerderheid van het parlement in, maar het hof eiste het schorsen van het parlement. Dat ging Maher te ver en hy giDg heen. Zo kwam een vriend van de hofgroep, Nogoeib Hilalie, aan het bewind en hy zond het parlement naar huis, verlengde de staat var. beleg en sloot de universiteit met zyn roerige studenten. Nu moet men weten, dat de weder zydse beschuldigingen van corruptie niet van de lucht zyn. De Wafd beschuldigt de opperbe velhebber en de adjudant des konings straten en ongetwijfeld zullen zy, onder de bescherming van Venrays jeugd, daar rustig kunnen uitgroeien tot prachtige lanen. er van, dat hy geld voor wapens aan te kopen in zyn zak gestoken heeft, zodat de Egyptenaren niet konden vechten tegen Israël, noch in de Suezkanaalzone tegen Engeland. En dat deze commandant met opzet niet ingreep by de woelingen in Caïro op 26 Januari, om de Wafd party te compromitteren. Het hof heeft weer een actie aangekondigd tegen de corruptie van de Wafd leiders. Intussen zyn de onderhandelingen met Engeland die Zaterdag hadden moeten beginnen, voorlopig uitgesteld In deze omstandigheden meldde de britse ambassadeur zich maar ziek. Wie vertegenwoordigt voldoende de egyptische natie, om een duurzaam accoord aan te gaan Wie heeft ook voldoende macht om concessies te doen tot het bereiken van een compromis over de gemeen schappelijke defensie Alleen dan gaan de Britten uit de kanaalzone, als de verdediging daar van is gewaarborgd door een groep van staten, die met het Westen samenwerken. Dus moet Egypte zich daarbij aansluiten. Ook hier staat alles weer eens op losse schroeven. Nabije Oosten De Egyptische impasse is des te onaangenamer, omdat Engeland en Amerika het ook al niet eens kunnen worden over de leiding by defensie van het oostelijke bekken van de Middellandse Zee. In Washington meent men, dat het Britse prestige veel geringer is dan het Amerikaanse, zodat alleen de V.S. het vertrouwen zouden kunnen winnen van de Arabische landen. Turkije en Griekenland, nu leden van het Atlantisch Pact, wilden hun troepen niet plaatsen onder bevel van de commandant voor het Nabye Oosten, die misschien een Brit zou kunnen zyn, maar rechtstreeks onder Eisenhower. Die is daar nu heen. Maar Turkije en Griekenland achten zich onmiddellijk bedreigd door de Russen. Dat is met de Mohammedaanse landen niet zozeer het geval en die hebben ook geen haast, zich onder de vleugelen van Amerika te plaat sen. Perzië bijvoorbeeld doet niet eens voldoende concessies, om de oliewinning te hervatten met behulp van de Wereldbank. Een feit is, dat het gewone volk zo weinig profiteerde van de winsten der oliewinning (die in de zakken vloeiden der aristocraten) dat het niet veel armer is dan voorheen. Alleen de 60.000 man, die werkten voor de Anglo Indian, krijgen nu grotendeels steunuitkering. De grote werken, die men zich voornam uit te voeren uit de oliegeldeD, blijven achterwege en op de duur zal dit zich wreken. Maar sociaal verantwoordelijkheids gevoel was nooit erg sterk bij de leidende groepen in Azië. De Britse politiek In hoeverre heeft Churchil conces sies gedaan aan de Amerikanen om hun medewerking te verkrijgen voor de Britse doeleinden in het Nabye Oosten De vraag is weer gesteld in het Lagerhuis in een fel en onaangenaam debat. Opgejaagd door de linkse oppositie in hun eigen party (Bevan) moesten Attlee en Morrison aan Churchill verwijten, dat hy de Ame rikanen had beloofd, eventueel toe te staan, dat vliegbases in Mantsjoerije zouden worden gebombardeerd. Nu hebben de Ver. Staten daarin zelf weinig lust en zy dreigen er wel mee, maar het is hun best, dat de vijande lijkheden byna zijn gestaakt. De Chinese luchtmacht en land troepen zyn geleidelijk zeer versterkt en voor de Amerikanen is hier niets te bereiken. Maar Churchill kon er op wijzen, dat Attlee zelf ook maat regelen tegen China in uitzicht had gesteld, als de gevechten in hevige mate hervat zouden worden. Hy verwees daarbij naar geheime stuk ken, wat ook al niet gebruikelijk is. Een onverwikkelyk debat, dat alleen bewees dat Labour en Churchill het in de buitenlandse politiek eens waren. Een dwaze aanleiding om dan te gaan redetwisten. Onbehagen heeft het in Amerika en Engeland gewekt, dat een aantal militairen der V.S. hebben toege staan, dat Tsjiang Kai-sjek Ameri kaanse wapens (ontvangen voor de verdediging van Formosa) heeft ge smokkeld via Siam naar Burma, waar in een verwijderde grensprovincie zich tienduizend man van Tsjiang na hun nedarlang in China hebben terug getrokken. De Burmese regering ia te zwak om in te gry'pen, en deze Chinese troepen leven grotendeels van illegale verkoop van opium. InderdaadAcheson zal moeten ingrijpen om Tsjiang tot de orde te roepen en geen verwikkelingen in het leven te roepen, waardoor de conflicten in Azië nog uitgebreid zouden worden. Engeland heeft nu wel bekend gemaakt, dat het ook atoombommen kan maken, doch de Russen hebben die natuurlijk ook en niemand heeft belaDg bij een oorlog. Te Lissabon is genoeg gebleken, hoe ontzaglijk kost baar bewapening is en hoe weinig men de gestelde doelen in feite kan benaderen. Crisis in Frankrijk Zeer teleurstellend is ook, dat in het Franse parlement geen meerder heid was te vinden voor een belasting verhoging van 15 pet. eigenlijk alleen nodig door het enorm aantal ontdui kingen. Maar als er geen geld komt, zal de franc weer in waarde dalen, alles wordt nog duurder en van de herbewapening komt dan nog minder terecht. Faure is afgetreden na zyn neder laag en de president moest weer nieuwe gegadigden zoeken. Steeds luider wordt de roep, om de geldver slindende oorlog in Indo China te staken door een wapenstilstand naar Koreaans voorbeeld. Onmiddellijk na de atlantische conferentie van Lissa bon is de malaise groter dan ooit. Het is duidelijk dat economische problemen alles overheersen. Geluk kig niet alleen voor het Westen. Ook de Russen krijgen gebrek aan schaarse grondstoffen en doen moeite, hun handelsbetrekkingen uit te breiden vandaar de economische conferentie te Moskou. De „Basler Nachrichten" heeft van de zijde van de „Hoffman-La Roche en Cie A G." te Bazel nadere mede delingen gekregen over het tot stand komen van het nieuwe geneesmiddel tegen tuberculose, waaromtrent de laatste tyd is bericht. By genoemde firma is reeds jaren lang een speciale ploeg onderzoekingen aan het ver richten naar middelen tegen tubercu lose, onder leiding van dr Bernhard Fust. In samenwerking met dr Studer en dr Tanner ontdekte dr Fust, uit gaande van een verbinding van het vitamine B complex een middel, Nico- ty lamid, dat anti tuberculeuze werking bleek te hebben. Het moest echter met sterke doses worden toegediend en vertoonde onaangename nevenuitwerkingen. Men' onderzocht toen een groot aantal verwante verbindingen en werkte daarby nauw samen met Amerikaanse collega's van de Hoff mann La Roche onderneming in Nutely (New York) In de zomer van 1 os 1 kwamen de onderzoekers Grimberg en Schmtzer, die by de Amerikaanse groep werkten tot de conclusie, dat van de door hen beproefde verbindingen het hy- drazid van isonicotinezuur en zyn isopropyl-derivaat een zeer krachtige anti tuberculeuze werking hadden. Het hydrazid kreeg de naam „rimi- fon" en het isopropyl derivaat de naam „Marsilid". Deze verbindingen waren als zoda nig reeds van vroeger bekend en konden niet gepatenteerd worden, Korte tyd later bleek, dat ook het laboratorium van de Amerikaanse Squibb fabriek ongeveer gelijktijdig tot een soortgelijk resultaat gekomen was. Het product van deze onder neming kreeg de naam „Nydrazid". Beide ondernemingen traden toen in overleg met de vereniging van Amerikaanse tbc-artsen, waarna er uitgebreide klinische onderzoekingen begonnen." Doordat oen groot aantal personen b(j deze onderzoekingen betrokken was, werden eerder dan aanvankelijk in de bedoeling lag, bijzonderheden bekend en daarom deed dr Kogler van de stadsziekenhuizen van New York dezer dagen op een perscon ferentie nadere mededelingen, welke tot de jongste persberichten leidden. Men staat echter nog midden in de ontwikkeling van het onderwijs en pas enkele van de vele vragen die zich by het onderzoek van 't nieuwe middel voordoen, zyn opgelost. Als resultaat van de besprekingen te Bonn tussen Nederlandse Duits® douaneautoriteiten wordt gemeld, dat met ingang van 1 Aprii de pry's voor een visum voor meer reizen wordt gesteld op f 9.— en voor één visum voor een reis op f 4.50. Kostenloze visa zullen kunnen worden verstrekt voor doorgaande reizigers, voor par lementsleden, voor Nederlanders, di® in Duitsland wonen en voor Duitsers die in Nederland wonen, en tenslotte voor hogeschool studenten, die zich voor studie-doeleinden naar Nederland of Duitsland begeven. Een aantal grensovergangen,£die van Duitse zyde nog gesloten waren, wor den opengesteld, zodatde vooroorlogse toestand op dit gebied gedeeltelyk is hersteld. Voor Limburg zyn doze posten dio voor grootverkeer worden opengesteld Waubach, Echterbos, Posterholt, Vlo drop, Siebengewald en Susterseel. Enkele kleine grens overgangen van voor de oorlog blijven nog buiten deze regeling. Door deze nienwe regeling wordt het grensverkeer slechts gedeeltelijk vergemakkelijkt en iets goedkoper. Overigens is het nieuwe Desluit slechts een dun doekje voor het bloeden, aan gezien men practisch geen aanval heeft godaan op het „papieren gordyn" Degenen die een uitstapje over d® grens willen maken moeten op de voorhand er voor zorgen dat ze er familie hebben wonen. Het is op het neerhalen van deze barricade dat we zitten te wachten. Om te kunnen genieten van de ontwakende natuur is er Zondag a.s. een natuurwandeling naar de Bos huizen, onder leiding van de heer Wijnhoven. Vertrek vanaf het Henseniusplein om half elf. Er zijn van die kleine dagelijkse genoegens in hel leven, die een mens zich zeker gunnen meet. Eén van die genoegens is ons dagelijks kopje koffie en we zijn er niet krenterig mee nu de koffie vrij is. Maar aan de p r ij s kun nen we wat doen. Ruim twtnttg cent per half pond kunnen we hesparen op koffie van de beste soort. Want De Gruyter's koffie wordt met eassabon verkocht. In deze dure tijd maakt 10 korting op kwaliteits-koffie zóveel uit. dat geen enkele huisvrouw zich veroorloven kan daar van niet te profiteren.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1