Ptfês Pqlt Van Kruger tot Malan Vastenavond 1952 Détailhandel kan van crediet niet leven BEL BIJ BRAND 392 De werkloosheidswet treedt 1 Juli in werking Garantie aan kopers van tlc.-vrij vee. ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 No 8 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG TEXTIEL is goed en goedkoop PEEL EN MAAS Ondervindt 't Kleding wint 't gR00TENsTU^iTV2Es firTmeaLEFAN5,2EN G.RS™ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^1rptEeF In het jaar 1952 zal men in de Zuid-Afrikaanse Unie niet slechts de Van Riebeekfeesten vieren. Het is dan ook precies een halve eeuw geleden, dat de Boerenrepublieken ten onder gingen in de stryd tegen het toen overmachtige Engeland. In enkele artikelen willen wy deze periode van ondergang èn wedergeboorte schilderen. Die Vierkleur van ons dierbaar land die waai weer oer Transvaal wat dit weer neer wil haal. Waai hoog nou in die helder lug Transvaalse vryheidsvlag Ons vijande is weggevlug Nou blink een blyer dag 1 (Afrikaans stryd lied) By de intrede var. de 20ste eeuw heerst onrust en zorg in de Boeren republieken. Vijf jaren tevoren heeft Dr Jameson zyn onberaden aanval op de Transvaal gedaan. De expeditie eindigde roem loos... de voorschoot van een kaffer m9id gaf het signaal tot capitulatie. Maar de oude staatspresident Kruger is gewaarschuwd. Hy heeft het op dringen van Engeland gadegeslagen Hy weet, dat er nu in Londen een geheide imperialist aan 't roer staat: Joe Chamberlain. Langdurige onderhandelingen met het Engelse gouvernement, voor namelijk ov9i' de rechten van de roerige uit landers, slepen zich voort en er is geen uitzicht op overeen stemming. Kruger ziet het conflict onver mydelyk nader komen. Wanneer het tot strijd Komt, wil hy zelf de tyd bepalen. Thans is het zover. Er zyn slechts weinig Engelse troe pen in het land, er is thans volop voer voor de paarden Nü moet men de Engelsen duidelyk maken, dat men baas in eigen huis wil zyn, ze in één machtige aanval onder de voet lopen en de zee in vegen. De Zuid-Afrikaanse Republiek zendt het fatale ultimatum. Vier en twintig uren later rijden de commando's uit naar de grens. De Boerenoorlog is begonnen Verkeerde tactiek Maar men weet het voordeel van de verrassing niet uit te buiten. De oude gentleman Joubert, de opperbevel hebber, zogtAls God een vinger uit steekt, moet men niet de hele hand grijpen. De Boeren belegeren Ladysmith, ver dedigd door Baden Powell, zonder dat ze over voldoende belegeringsgeschut beschikken. Onderwijl komt het ene transport na het andere, ontlaadt En gelse troepen en kanonnen. Wel mag de jonge Louis Botha, aan wie Joubert na een hem over komen ongeval het opperbevel heeft overgedragen, de schitterende over winning van Spionkop naar zyn re gering seinen. Wel rouwt gans Engeland, wanneer in de „zwarte week" duizenden van zijn zonen vallen, waaronder de enige zoon van Lord Roberts. Maar Botha maakt zich geen illusies: Hy kent het spreekwoord, dat Enge land alle veldslagen pleegt te ver liezen ...behalve de laatste. Steeds meer openbaart zich het ge brek aan discipline in de boeren- commando's met hun zelfgekozen aanvoerders. De burgers nemen naar goeddunken verlof om te kijken hoe thuis de zaken staan. Vrouwen en kinderen slepen trage ossenwagens, belemmeren de bewegingen en het is vooral daardoor, dat de oude Piet Cronjé zich met zyn hele strijdmacht by Paardeberg moet overgeven... een materiële, maar ook morele klap voor de Boeren. President Kruger probeert inmiddels in het buitenland steun te vinden voor de Boerenzaak. Er zyn enthou siaste betogingen overal, maar de regeringen schepen hem af met sym- pathiebetuigen. De Duitse Keizer, die een telegram van gelukwens stuurde na de Jameson-inval ontvangt hem niet eens... Lord Roberts neemt het opperbevel in Zuid-Afrika ir. handen. Met zyn sterke troepenmacht rukt by op Bloem fontein aan, bezet de hoofdstad van de Oranje Vrijstaat en marcheert dan op naar Johannesburg en Pretoria in de Transvaal. Ook daar waait spoedig de Engelse vlag. Lord Roberts wast zyn handen van de hele onderneming en keert terug om zich in het vaderland als over winnaar te laten huldigen. Lord Kitchener of Khartoum krygt tot taak, de laatste resten van het verzet te onderdrukken. En dan begint het pas goed. De guerilla's Officieel ls de oorlog geëindigd, de hoofdsteden, spoorlijnen, de verkeers wegen zyn in handen der Engelsen. Maar juist nu wordt het epos ge schreven van „De Boeren", de onver moeide, de dappere, de stoutmoedige guerilla's. Hun commando's zyn overal en nergens. De Vrystater Christiaan de Wet, „de onvindbare", is zelfs in Engeland populair, waar de publieke opinie zich steeds meer tegen de regering keert De commando's breken spoorlijnen op, tappen telegraaflijnen af, overvallen colonnes en kampementen, doen pant sertreinen ontsporen. En dan ver dwijnen ze weer als op vleugels van de wind. Kitchener ziet al spoedig waar de schoen wringt. De ongeuniformeerde Boerenkrygeris zonder wapens gewoon burger, mèt z'n geweer opeens weer een gevaarlijke tegenstander. Iedere hofstede is een verzetsnest, een cen trum van bevoorrading en spionnage. Dan beginnen de grootscheepse drijfjachten, het in brand steken der hoeven, het opdrijven van vrouwen en kinderen naar de beruchte concen tratiekampen, welke de naam van Engeland schandvlekken door de on voldoende medische en sanitaire ver zorging, als gevolg waarvan tien duizenden vrouwen en kinderen ster ven. De Boeren kunnen niet meer. Ze hebben zich in stoutmoedige raids gewaagd tot onder de rook van Kaapstad, maar die kolonie is niet, naar ze hoopten, in opstand gekomen. Ze kampen met tekorten aan alles, zitten te paard in lompen of buitge maakte Britse uniformen gehuld. Ze leven van de hand in de tand, gewonden en zieken moeten worden overgelaten aan de barmhartigheid van het Engelse Rode Kruis. De capitulatie Dan komt de wapenstilstand, welke de capitulatie voorafgaat. In Vereni ging, een klein mynplaatsje aan de Vaalrivier, vergaderen de gedeputeer den der commando's. Martinus Steyn, de gebaarde presi dent van de Vrystaat, schoon ernstig ziek, is in hun midden, maar ge durende de beraadslagingen stort hy geheel in en moet naar zyn hoeve worden vervoerd. Velen zyn voor dóórvechten tot het bittere eind, maar Botha vraagt of dit bittere eind niet nü gekomen is Christiaan de Wet wil in geloof en godsvertrouwen doorvechten, maar de wjjze De la Roy, legt de nadruk op het „Uw wil geschiede". En tenslotte is het Smuts, die cod stateert, dat God dit volk heeft ge voerd door het dal der schaduwen des doods, maar het daaruit kan leiden in het licht van de heldere dag. Zo vergaderen de Boeren. Hun zit tingen beginnen met bijbellezing en gebed. Ze sturen een delegatie naar Pretoria om met Kitchener en Milner te onderhandelen. Men vecht voor de onafhankelijkheid. Maar Engeland is onvermurwbaar. Zuid Afrika zal En gels worden. De leiders der Boeren, vooral Botha en Smuts, zien echter achter deze zwarte wolk nog een lichtschijnsel. Zy weten, dat de publieke opinie in Engeland omzwaait. Zij sturen aan op zelfbestuur. En met die wetenschap adviseren ze de afgevaardigden, de Engelse voorwaarden, hoe hard ook te accepteren. Op 30 Mei 1902 komt het voorstel, de Engelse voorwaarden te aanvaar den, in stemming, 54 afgevaardigden stemmen vóór, 6 tegen. Onder doodse stilte klinken de stem men van de dappere aanvoerders der Boerencommando's, wanneer ze het doodvonnis over hun land bekrach tigen. Tranen biggelen over gebaarde gezichten. Niemand schaamt zich ervoor. De vierkleur van Transvaal, het oranje blanje-bleu van de Vrystaat, ze liggen in het stof vertreden. Maar uit dat stof wordt straks een nieuwe natie geboren We staan weer aan de vooravond van de grote Vastentijd, een tyd van boete en versterving, een tyd van inkeer en bezinning. En aan de voor avond van dit feest gaan we Carnaval vieren. Over de Vastentijd als zodanig zul len we in dit blad nog wel eens een artikel wijden, vandaag willen wy ons beperken tot de Vastenavondviering als zodanig. Men kan, zoals nog dikwyls gebeurt, zich afvragen of de Vastenavond viering wel bestaansrecht heeft, men kan hier zelfs als een van onze grootste schrijvers Antoon van Duin kerken een heel boek over schrijven, feit is, dat de officiële Carnavals viering in onze gemeente zijn intrede heeft gedaan en, dat zelfs pertinente tegenstanders moeten zeggen Ja, het is toch heel wat anders dar vroeger, toen de onderen knap in de lorum waren en een groot deel van de jeugd zonder de minste controle maar ergens in de vreemde zat. Nu hebben we een echt volksfeest thuis, met een echte optocht, die ieder jaar groter en beter wordt, we hebben een gezellige boerenbruiloft Kortom, we hebben een Carnavalsfeest, als iedere andere plaats in Limburg en we kunnen drie dagen in eigen huis eens echt plezier maken. Tegen een dergelijk feest is niets Er wordt Iets gedaan, maar welvaart kan men op deze wijze niet bereiken De Middenstand zal zich verheugd hebben over de bekendmaking van minister Albregts' plannen ten aanzien van een drietal nieuwe vormen van credietverlening, die speciaal bedoeld zyn als een steun voor detaillisten, dus voor kleine middenstanders. Er zal komen een crediet voor bedryfsuilrusting, zodat velen, die in financiële moeilijkheden zitten hun zaak kunnen moderniseren, al ontbreken de daarvoor nodige gelden. De overheid stelt zich blijkbaar op het standpunt da' dc zwakheid van veel detaillisten wordt veroorzaakt door een gebrek aan voldoende outillage. De uit rusting is verouderd, het publiek wenst dat de leveranciers met de tyd meegaan en het gevolg is dan dat een zaak verloopt. Ook zij, die bun zaak willen uitbreiden, ontbreekt het dikwyls aan de daarvoor benodigde middelen. Een speciaal crediet tegen soepele voorwaarden verstrekt, kan in deze gevallen uitkomst bieden en als reddingsboei zullen er velen naar grijpen. De tweede vorm bestaat in een vostigingscrediet, waardoor jonge middenstanders, die wel capaciteiten hebben, doch financieel niet sterk staan, ook een kans krijgen zich een zelfstandig bestaan te scheppen. Men meent in dit verband wel het verschijnsel te hebben geconstateerd, dat velen onder de oudere detaillisten zich uit hun zaak terugtrekken ter wijl hun kinderen niets voor vaders bedrijf voelen en zich elders een bestaan trachten te scheppen. Hier wordt dus door middel van crediet- verstrekking getracht een bepaalde bedrijfstak te verjongen of, indien de toestand nog hopelozer is, te redden van de ondergang. Naast het sentimentele argument, dat hier jongeren worden voortge holpen is het prijzenswaardig, dat men in ieder geval de bepaalde groepen van detaillisten voor de maatschappij wil behouden en ook dit lykt zeer aanbevelenswaardig. Tenslotte zal er nog een afzonder lijk crediet komen om organisaties van samenwerking in het leven te roepen. Wij zien deze laatste vorm als de meest gunstige, doch zij roept zo vele vragen en tegenstellingen op, dat wy haar nog eens afzonderlijk zullen bespreken. Bepalen wy ons nu tot de eerste twee crediet vormen, die de regering van zins is in het leven te roepen. Behalve hetgeen wy hierboven reeds ten gunste van deze crcdieten hebben opgemerkt, is het bijzonder prijzens waardig, dat de overheid nu het plan heeft opgevat iets voor de midden stand te doen. Dit heeft lang geduurd, wy zouden willen zeggen te lang en dat blykt ook wel uit de vorm waarin die steun zal worden ge boden. GELDGEBREK Do financiering van het bedrijfs leven stuit overal op moeilijkheden. Er is een geweldig gebrek aan risico dragend kapitaal, niet in het minst by detaillisten. Voor een groot deel is deze ellende te wijten aan het pryzenbeleid van de regering in het verleden. Men heeft by dat beleid destijds de vervangingswaarde als uitgangspunt verworpen. Dat kwam de regering tegen. Men moet al heel bepaald een nurks zyn, als men de mensen niet gunt eens een keer een bombakkes op te zetten en zeker, dat we in de grote Vasten de bloemetjes nog eens even buiten zetten. Maar van de andere kant ligt daarin ook opgesloten, dat, als we flink mee doen aan de Vastenavond, we ook flink meedoen aan de Vasten en zeker houdt het in, dat we het plezier op de Vastenavond niet een aanfluiting en tot een bespotting maken. En deze twee punten zullen we ondanks het „gekken en dollen" toch voor ogen moeten houden. De Vastenavond heeft in vele plaat sen een slechte naam, omdat daar geen maat gehouden is en misbruikt is voor het najagen van andere dingen als een drie dagen vrolijkheid en plezier, omdat men daar vergeten is, dat plezier iets anders is als „bezopen in de goot" liggen, om van andoro dingen nog maar niet te spreken. Wy zyn ook met de Vastenavond christenmensen, die ondanks het bom bakkes en ondanks de bals de Tien Geboden te gehoorzamen hebben en onze katholieke levensbeschouwing hebben uit te dragen. En zo ls Vastenavond ook bedoeld door de autoriteiten, door de organi sators en door de leiders. Drie dagen pret, drie dagen plezier, maar dan zonder bijsmaak, zonder ge- niepigheden of gemenigheden. Want dan alleen kunnen de Vastenavond- dagen fy'ne dagen zyn, als men niet. vergeet zyn verstand te gebruiken, de ware cultuur te laten spreken en zich door de christelijke zedenwet te laten leiden. Zo alleen zal Vastenavond een ge meenschapsfee8t worden, waar ieder een wat aan heeft, waar het gopd zal by te zyn. Zo alleen zal de Venrayse Vastenavond slagen. Iedereen, ouders, mannen, vrouwen, jongens en meisjes zullen moeten be grijpen, dat we als christen en als Venrayse mensen ook in de komende feestdagen verplichtingen hebben. Dan alleen zal Vastenavond voor ons allen ook dit jaar een goede in leiding zyn op de Vasten en dan alleen zal dit gemeenschapsfeest geslaagd genoemd kunnen worden. zo goed te pas by haar stryd tegen inflatie. Nu zit men met de moeilijk heden, want de bedryfsuitrustingen zyn in het verleden onvoldoende in de kostprijzen gecalculeerd. Meer dan by het grootbedrijf, dat op een brede vermogensmarkt kan opereren moet de detaillist er rekening mee houden, dat hy zelf, zyn uitrusting uit de opbrengst van zyn producten moet financieren. Men heeft dit in veel branches onmogelijk gemaakt. De lage winstmarges uit de tyd der prysbe heersing liggen ons nog vers in het geheugen. Bovendien zyn de bestaande finan ciële reserves by de middenstand door een reeks van belastingaanslagen weggevaagd. Het is bekend, dat in veel detailzaken de administratie niet al te perfect is. Dat is te veroordelen, niettemin doet dit aan de gewone gang van zaken weinig afbreuk. By de afrekening van de achterstallige belastingen uit de oorlogsjaren is dit velen zeer tot nadeel geweest. By gebrek aan voldoende administratief bewijsmateriaal zagen veel midden standers hun aanwezig bedrijfskapitaal als een vorm van „oorlogswinst" naar de staatskas verhuizen. De detailhandel m de meeste branches zou vandaag nog een krach tige economische groep Tormen in dien zij niet was afgebroken door fiscale maatregelen en een aanvecht bare pryspolitiek. Die prijspolitiek is h-Jden róg aanvechtbaar. Zien wy naar vele winstmarges in de kruideniersbedryven. Letten wy eens op de stryd rond de pry's voor volksbrood, waarby men nb. in offi ciële publicaties niet schroomt toe te geven, dat de bakkers een deel van hun omzet zonder enige winst verkopen. Wy wijzen op de hoge belastingen, die de koopkracht ondermijnen. Wy zien met medelijden naar de bran ches waarin de zeer hoge weelde belasting moet worden opgebracht. Is het wonder, dat de „oude garde" het strijdperk in de detailhandel verlaat Uit deze verschijnselen vloeit de noodzaak voort tot credietver- strekking, ook crediet voor niet- bezitters met capaciteiten. De middenstand zal er weer boven op moeten. Credietverstrekking in de geschetste vormen zal onvermijdelijk zyn, al blijven er nog tal van economische bezwaren onbesproken. Indien de regering echter de nieuwe credietmogelykheden niet doet samen vallen met een serie andere maat regelen, waardoor een economisch klimaat ontstaat, waarin ook een detaillist nog kansen heeft, zal alle moeite vergeefs zyn. Dan zal de overheid ervaren, dat een groot deel van het verstrekte crediet verloren gaat. Men kan geen bloemen kweken in een donker vertrek zonder zuurstof, al doet men er nog zo veel mest bij. Men kan geen welvarende detaillisten kweken wanneer het economisch klimaat verstikkend is, al geeft men millioenen crediet. De beoogde crediet- vormen zullen zonder andere verluch tende economische maatregelen vol komen steriel blyken te zyn. REINIGINGSDIENST Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis, dat op Carnavals Dinsdag 26 Februari 1952, in de gemeente Venray gaen straat- en huisvuil zal worden opge haald. Dit zal in de Carnavalsweek der halve geschieden UITSLUITEND op Vrijdag 20 Februari 1932. Men wordt verzocht hiermede rekening te houden. Venray, 20 Februari 1932. Openstelling Gemeentebureanx Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 25 en Dinsdag 26 Februari a s. de gemeente secretarie, het kantoor van de gemeente ontvanger, het kantoor van gemeente werken en het bureau van de vlees keuringsdienst uitsluitend zullen geopend zijn van 10 tot IS uur. Venray, 31 Januari 1932. Burgemeester en Weth. voornoemd Mr. A. M. H. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris Wie voor uitkering in aanmerking komen De werkloosheidswet zal op 1 Juli a.8. in werking treden. Niet echter alle werklozen zullen onder deze wet vallen. Zy, die op 1 Juli a.s. werkloos zyn, zyn van de voor delen van de wet voorlopig uitge sloten. Zy zullen voor een korte overgangstijd vallen onder de sociale bystandsregeling en over bruggingsuitkering genieten. De werklozen van vóór 1 Juli komen daarmede in een ongustiger positie dan zy, die zonder werk raken na deze datum. Immers het maxi mum van de bystandsregeling, waarmede werklozen van vóór 1 Juli worden geholpen bedraagt f 30.90 per week, terwyl aan hen, die na 1 Juli zonder werk raken, mits zy zyn gehuwd, 80 procent van het laatst genoten loon wordt uitgekeerd. Onder de werkloosheidswet vallen allen, die in loondienst zyn, met uit zondering van ambtenaren, onder wijzers, het vaste spoorwegpersoneel, huispersoneel, personen met een vast loon van meer dan f 6000 per jaar en personen van 65 jaar en ouder. Onder zekere beperkingen vallen ook zy, die niet steeds in loondienst zijn, zoals personen, die aangenomen werk ver richten, provisie-reizigers, thuiswer kers, DU W-arbeiders. De werkloos heidswet houdt twee verzekeringen in, t.w. een wachtgeldverzekering en een werkloosheidsverzekering. Om aanspraak te kunnen maken op uitkeringen krachtens de wacht geldverzekering moet de betrokkene minstens 136 dagen in loondienst hebben gewerkt in een zelfde bedryfs tak in de 12 maanden voorafgaande aan de werkloosheid. Voor recht op een uitkering ingevolge de werkloos heidsverzekering is nodig, dat betrok kene 78 dagen in loondienst heeft gewerkt, onverschillig in welke bedrijfstak, in de 12 maanden aan de werkloosheid voorafgaande Premie van het loon De premie, die voor de wachtgeld verzekering moet worden betaald, verschilt voor de verschillende be drijfstakken en houdt verband met het werkloosheidsrisico. Gemiddeld zal deze premie waar schijnlijk 2 8 procent van het loon bedragen. De premie wordt Yoor de helft door de werknemer betaald. De premie wordt onder goedkeuring van het algemeen werkloosheidsfonds door olke bedrijfsvereniging in de betrokken bedryfstak vastgesteld. Voor de vaste arbeiders in deland- bouw zal die premie 1 procent bedragen, voor losse arbeiders 10 procent. Het bouwbedrijf heeft beslo ten de voratrisico's zelf te dragen. Hierdoor kon de premie voor deze bedrijfstak op 4.5 procent worden vastgesteld. Voor de textielindustrie bedraagt de premie 2 procent, voor de grafische industrie 2.2 procent, voor de metaal industrie 2 6 procent, voor de ver voerssector 2 procent, voor de bakkers en slagers 2 procent. De werkloosheidsverzekering is voor het gehele bedrijfsleven gelijk. Voor het eerste jaar is de premie vastge steld op 2.8 procent van het loon. Deze premie wordt voor de helft door het Ryk en voor de andere helft door de werkgever en werkne mer betaald, zodat in het eerste jaar O 7 procent van zyn loon door de werknemers als premie aandeel moet worden bijgedragen. Uitkeringen De arbeiders, die onder de werk loosheidswet vallen, kunnen, wanneer zy zonder werk raken, aanspraak maken op een uitkering gedurende 48 dagen per uitkeringsjaar volgens de wachtgeldregeling. De mogelijkheid is behouden, dat door de bedrijfsver enigingen dit aantal dagen kan worden verhoogd. Na deze 48 dagen, kunnen deze werknemers aanspraak maken op 79 dagen uitkering volgens de werkloos heidsverzekering. Indien de werk nemer geen recht op wachtgeld heeft, krijgt hy 126 dagen (48 en 7S dagen) uitkering volgens de werkloosheids verzekering. Voor beide verzekeringen bedraagt de uitkering 80 procent van het loon voor gehuwde mannen en kostwinners; 70 procent voor kost gangers en alleen wonenden van is jaar en ouder en 60 procent voor de overigen. Ingaande 1 Maart a.s. invoering van kaarten en verklaring. De Provinciale Gezondheidsdiensten in Nederland hebben nu besloten, om aan de witte en wit-groene verklaringen voor t.b.c.-vry rundvee een garantie te verbinden. Vanaf I Maart 1952 wordt gegarandeerd, dat het rund waarvoor een witte of wit groene verklaring is afgegeven, niet binnen 16 dagen na afgifte van de verklaring, op de tuberculineproef zal reageren. Voor RODE verklaringen geldt deze garantie NIET. Zoals bekend, bestaan er sedert enkele jaren certificaten voor t.b.c.- vry rundvee. Het zyn verklaringen, welke inhouden, dat een bepaald rund vry is van tuberculose. In de praktijk hebben deze ver klaringen nog wel eens verwikkelin gen opgeleverd. Iemand kocht by voorbeeld een koe, die blijkens de bijgevoegde verklaring t.b.c.viy was. Enige tyd later bleek deze koe te reageren. De koper beweerde nu, dat hy geen een besmette koe gekocht zou hebben, terwyl de verkoper het standpunt innam, dat het dier besmet zou zyn, nadat hy het van de hand had gedaan. Gezondheidsdienst en dierenarts kwamen er dan aan te pas en in veel gevallen bleek de zaak dan wel geregeld te kunnen worden. Ter vermijding van bedrog Er zyn nog tal van andere voor. beelden te geven, die niet zo heel eenvoudig zyn als het bovenstaande- Natuurlijk zijn er gevallen voorge komen, die niet op goede trouw berustten. Om van de gevallen van zwendel die niet aan het licht kwamen niet te spreken. Maar ongeacht of de moeilijkheden nu voortkwamen uit een handeling, die volkomen te goeder trouw gesteld was, of uit een overeenkomst waar aan bedrog ten grondslag lag, de Provinciale Gezondheidsdiensten wil len er een eind aan maken. En terecht. Niet alleen omdat de goede naam van de gezondheidsdiensten, de repu tatie van dierenartsen en de faam van het gehele bestrijdingsplan 6r door in discrediet zouden kunnen geraken, maar ook omdat op die manier de tbc bestrijding by de mens op den duur niet het effect sorteren zou dat men verwacht. Afgifte certificaten alleen als men verklaart, rnnd eventueel terng nemen. Er bestaan drie soorten van certi ficaten voor een tbc vry rund; 1. Een witte verklaring voor een rund uit een tbcvrye stal. 2. Een witte verklaring met een groene opdruk (de zogenaamde witgroene verklaring) voor een rund uit een reactievrye stal. 3. Een rode verklaring voor een rund, dat zelf niet reageert, maar dat afkomstig is uit een stal, waarin reactiedieren in voorkomen. Aan de twee eerstgenoemde ver klaringen wordt thans de garantie verbonden, dat het rund, waarvoor deze verklaring is afgegeven niet binnen 16 dagen op de tuberculine proef zal reageren. Deze garantie zal op i Maart a.s. in werking treden. Teneinde de garantie te kunnen nakomen, zullen de gezondheids diensten deze verklaringen alleen afgeven aan veehouders, die schrifte lijk verklaren het betreffende rund te zullen terugnemen, wanneer het bij een onderzoek binnen do 16 dagen by do koper zou reageren. Deze garantie houdt natuurlijk niet in, dat het ruDd niet besmet kan zyn tijdens de periode, die verloopt tussen de afvoer van het bediyf van de verkoper naar de koper. Het rund kan intussen op een niet tbcvrye markt geweest zyn. Een besmetting treedt evenwel niet aan het licht by een tuberculinatie, welke binnen 10 dagen na de besmet ting plaats heeft. Koper mijde besmetting 1 De garantie houdt echter wel in, dat de verkoper een tbcvry rund aflevert, dat afkomstig is uit een reactievrye stal. Een kopend veehouder doet er daarom verstandig aan, als hfi maat regelen neemt, die de besmetting van het rund voorkomen. Niet alleen moet hy uiterst voor zichtig zyn met vervoer - hiervoor zyn reeds nu maatregelen genomen - maar deze voorzichtigheid ook betrachten by stalling en in de wei, waar de gekochte dieren streng ge scheiden gehouden moeten worden van mogelijke reageerdera.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1