Van links mvm vimm I P. SLITS-BROUNS T.b.c.-vrije Veemarkt Middenstanders en ieckh Wetten op cadeaustelsel, uitverkoop en opruiming. De Davelschnur in dc anla TE VENRAY Maandag 18 Februari IIQóói módeene tytuitaanplantinq Waterglas F. W. HENDRIKS Stoomwasserij De Peelparel F. W. HENDRIKS' Hot jaarverslag van Voorzitter en Secretaris op de jaarvergadering van de middenstandsafdeling in Venray was nu niet bopaald optimistisch. Do eersto gal in zijn overzicht de zorgvolle ontwikkeling aan, die 1951 in vele middenstandsbedryven is vol trokken. Door hoge prijzen en een gedaalde koopkracht vraagt de finan ciering van het middenstandsbedryf groto offers, olfers die nog vergroot worden door de steeds sneller komende aanslagen. Een goede organisatie kan de vele moeilijkheden slechts ver minderen. Do Secretaris besprak meer het verenigingsleven in Venray zelf en kon mot bepaald enthousiast zijn over de belangstelling van de middenstan ders voor hun bond. De enigste ver gadering, die was uitgeschreven, werd slechts door een handjevol mensen bezocht en de contributie inning was een fiasco geworden. Gelukkig staat daartegenover een goed contact van de vakorganisaties in de maandelijkse bestuursvergade ringen. D« middenstanders zullen echter dienen te begrijpen, dat ook zy zelf actief dienen mee te werken in hun bond. De lieer Verheugen kon als „man van Santos" echter een ander geluid laten horen. In 1051 was in Venray byna 1500 gulden by«on gebracht. Maar aangezien in Venray verschillende middenstandsgezinnen geholpen moe ten worden, zal dit b«drag in 1952 groter moeten worden. Iedere midden stander werd derhalve gevraagd een verpleegdag op zich te nemen OodertusBen was hotel de Keizer aardig vol gelopen en begon men aan een meer feestelijk gedeelte, dat, ver zorgd werd door een Venloos bandje en Peer van B»oke1, die met ziin con ference en zyn goocheltoeren tot 12 uur de go°d« stemming pr in hield De R. Mis waarmede deze midden standsdag geopend werd, alsmede de daarop volgende koffietafel had wel wat, meer belangstelling mogen hebben. Gy vraagt „Wat is een bouwpastoor?' Het is een arme collectant, Wiens ijver wer«t maar altyd door Voor 'n kerk in 't Limburgs land. Giro 1 02 08 0 NIKE Haudboogsport Woensdag 6 Febr. traden Diana I en II en De Eendracht I en II tegen elkaar in het strijdperk voor de wintercompetitie. Diana wist met beide zestallen de puntjes binnen te halen. De uitslag was Diana I 436 en De Eendracht I 433 punten; Diana II 270 en De Eendracht II 217 punten. Vrijdag 8 Febr. kwamen St. Hubertus I en de Batavieren I aan de start; St. Hubertus behaalde in deze strijd hun eerste puntjes binnen door de Batavieren te kloppen. De uitslag was hier St. Hubertus 496 en De Batavieren 391 punten. Op Vrijdag 22 Febr. komen alle schutters nog eens te samen en zullen nog een onderlinge wedstryd houden." Op deze avond zullen dan tevens de prijzen worden uitgereikt. Te Asten overleed op 101 jarige 1 en tijd do oudste inwoner Antonius Mikulkes uitLitauen, die in het liefde gesticht aldaar verbleef. Te Someren kwam de 70 jarige wielryder Jan van Eyk onder een luxe auto. fly overleed aan de ge volgen. In het Clarissenklooster te Megen, ziin vier van de 40 slotzusters aan gri»*p overleden. Een twintigtal zyn nog door deze ziekte aangetast. Te Hoen8broek is een 34 jarige vrouw aangehouden die verdacht wordt twee mannen te hebben ver giftigd, waarvan een met dodelijke afloop. Burgemeester Berger te Venlo, die op 24 Febr. 63 jaar wordt, zal oinde deze maand zyn functie neer leggen. Hy was ruim 30 jaar burge meester van deze gemeente. Een motorrijder uit Stolkwykby Gouda reed op drie dames in, waarbij er twee werden gedood en ook de motorrijder overleed. Dit jaar zullen nog 23000 emi granten uit ons land naar Canada vertrekken. Als ge^o'g van de zware sneeuw val en grote lawines in de Duitse, Oos tenrijkse en Zwitserse bergen zyn reeds 26 mensen omgekomen. Middenstanders moeten hun eigen taak kennen. De middenstanders moeten een duidelijk besef hebben van de ver houding tussen hun eigen taak en de rol van de overheid. Zowel een ongemotiveerd aanleunen tegen de overheid en het koesteren van ongerechtvaardigde verwachtin gen ten aanzien van hulp van buiten enerzijds, als een te ver gaande overheidsbemoeiing anderzijds, dienen te worden vermeden, aldus minister Albregts Maandagmiddag op de offici ële bijeenkomst van de Bossche Diocesane Middenstandsbond, die zyn gouden jubileum vierde. Minister Albregts ging in zyn toe spraak, waarin hy zeide, dat de oprichting van deze diocesane bond de eerste belangrijke stap vormde naar het tot stand brengen van een het gehele land omvattende stands organisatie, de bemoeienissen na van de regering met middenstandsaange legenheden. Binnenkort behandeling van credietaanvragen. De Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 byv. hetft duizenden middenstands jongeren, aldus de minister, tot studie gezet. Zy zouden daartoe nooit de tyd hebben gevonden, wanneer niet de Winkelsluitingswet en andere maatregelen hadden bewerkt, dat de overmatige werktijden van patroons en bedienden werden bekort Herinnerend aan het vraagstuk van het cadeaustelsel, dat voor >940 de Wegens mond en klauwzeer is de smokkelhandel van vee naar België lamgelegd Het veevervoer is een 10 kilometer lange stronk lang de Neder land8e grens verboden. Drie jongens van 17 jaar te Weert, zagen kans voor circa f 300 bladlood van een kerk te stelen. Ze zyn op gnzonden naar een gesticht De op koper kreeg 3 weken gevangenisstraf In Januari zyn in ons land meer faillisementen uitgesproken dan ooit tevoren in één maand sinds de be vrijding, Tot nu toe was het record 190 maar Januari van dit jaar bracht het tot 202. Dekathólieke arbeiders van Ouden- bosch hebben besloten de oude basiliek ter plaatse voor verder verval te be hoeden. Vrijwilligers zullen in hun vrije tyd het eerbiedwaardige kerk gebouw restaureren, onder medewer king van middenstanders en boeren. Dode das deed jagers de das om De jagers te Well ondervinden in hun jachtgebied veel schade van dassen. Zij vonden dezer dagen niet minder dan achttien konijnennesten, die kennelijk door de dassen waren leeg geroofd De das graaft een hol met wijdvertakte gangen, die eerst afwaarts gaan en dan opwaarts. De poging om door inpompen van water in de gangen de dassen uit hun schuilplaats te jagen had dan ook geen effect. Toen besloot men de dassen uit te graven. Men was hiermede doende en had reeds een exemplaar onschadelijk ge maakt, toen een politieagent ver scheen proces-verbaal opmaakte en alle schoppen en geweren in beslag nam. De das is n.l. by de wet be schermd. Tenlose Boerenleenbank in het gond 19 Februari zal het gouden bestaans- feest van de Venlose Boerenleenbank worden gevierd. In de vyftig jaar is de bank uitgegroeid tot een der groot ste boerenleenbanken in Nederland met een omzetcijfer in 1931 van f 60.000.000. De feestdag wordt begonnen met een plechtige Hoogmis in de St Mar- tinuskerk, gevolgd door een ontbijt in de feestzaal „National", waarom half twaalt een feestvergadering begint. Van een tot twee uur receptie en tenslotte des avonds een feest in het Concertgebouw. Wel stenen maar geen linizen De toestand in het bouwbedrijf doet zyn invloed gevoelen op de steen- en pannenfabrieken in het Ryk van Nijmegen. Met millioenen staan de stenen en pannen opgetast op de fabrieksterreinen. Vele arbeiders in de steenindustrie langs de Waal kry gen ontslag of gaan op wachtgeld. Blijkens rapport van het Geweste lyke Arbeidsbureau te Nymegen zyn de directies van verscheidene steen fabrieken overgegaan tot het op wacht geld stellen der arbeiders. Volgens de laatste opgaven zyn er achttienhonderd werklozen in de bouwvakken van het district Nymegen. In de aardewerkindustrie zyn er thans ruim zevenhonderd werklozen Op een steenfabriek in het Over- Betuw8e Heteren, is een honderdtal arbeiders ontslagen wegens de over productie. Brief maakte rondreis In een verstrooide bui stuurde een inwoner van Deurne 1 Februari een brief naar de St Rochusstraat 48 in Nymegen. Nymegen heeft echter geen St Rochusstraat De brief kon niet naar de afzender worden geretour neerd, daar deze vergeten had naam en adres op de enveloppe te ver melden. De besteldienst der posteryen in Nymegen zond de brief ten einde raad naar Tante Pos in Den Haag, bureel rebuten. Daar toog men aan 't snuffelen en vond uit, dat er een Rochusstraat is in Amersfoort, Den Bosch, Eindhoven en Boxmeer. Opnieuw begon de brief een rond reis. In Amersfoort was de geadres seerde onbekend, in De Bosch(Orthen) had hy zyn domicilie ook niet, maar in Eindhoven was het raak. Hulde aan ons aller Tante. gemoederen in hoge mate bezig hield merkte spr. op, dat tal van zaken dit stelsel opnieuw zyn te baat gaan nemen ter verruiming van hun afzet. De excessen, die zich de laatste tyd weer voordoen, hebben bij de minister de overtuiging doen rijpen, dat het niet raadzaam is met het treffen van maatregelen te wachten tot het tot stand komen van publiekrechtelijke lichamen. Hy zoide opdracht te bobben ge geven het in de departementale archieven voorhanden zynde wets ontwerp aan de bestaande toestand aan te passen. Binnenkort zal het gereed komen. De minister zeide te vertrouwen, dat het ontwerp ten spoedigste de Staten Generaal zal bereiken. Spr. overweegt ook een herziening van de wet op hot uitvorkopen en opruimen in het winkelbedrijf, waartoo aan een groot aantal representief te achten organi saties om advies is Minimum prijsregeling Wat betreft de door 't bedrijfsleven maakte minimum prijsregelingen zeide minister Albregts, dat het de bedoeling is in te grijpen, wanneer blykt, dat dergelijke regelingen het aan efficiënt werkende bedryv9n onmogelijk maken hun omzet door prijsverlaging te vergroten. Binnenkort hoopt spr. in deze zelfde stad de aandacht te mogen vestigen op een nieuw aan de Brabantse K.'s van K. ontsproten initiatief om speciaal voor de kleinere bedrijven in regionaal verband ruimere mogelijk heden tot verbetering van de efficien cy te openen. Vervolgens ging de minister in op een ander onderdeel van dt door de regering gevoerde middenstandspolitiekde versterking van de financiële weerstandskracht van de ondernemers. Sedert de bevrijding tot medio 1931 zyn by na elf duizend credieten tot een totaalbedrag van 28 millioen gulden verstrekt. Zoals bekend, zyn budgetaire maatregelen genomen voor het scheppen van de voor een aantal nieuwe credietvoorzieningen benodig de garantie. Het gaat daarbij om het overbruggen van financiële moeilijk heden, die het gevolg zyn van de in het algemeen sterk gestegen kapitaal behoefte eu van het gebrek aan liquide middelen. Het is de bedoeling in de eorste plaats credietverlening mogelijk te maken in gevallen, waarin het bestaande werktuigencrediet geen hulp kan bieden, namelijk by aan schaffing van niet technische bedryfs uitrusting, zoals winkelinrichting, betimmering, verbetering van de winkelpui, enz. De tweede ontworpen credietvoor ziening heeft bevoidering van de economische samenwerking op het terrein vau do middenstand ten doel. Verder acht spr. het verlenen van credieten aan jonge middenstanders, die zich zelfstandig willen vestigen, noodzakelijk. By het tot stand brengen van deze laatste credietvoorziening zullen de overheid en het georgani seerde bedrijfsleven de handen ineen moeten slaan, ten einde gezamenlijk waarborgfondsen in het leven te roepen. Naar zich laat aanzien zal met de behandeling van credietaan vragen kunnen worden begonnen, zodra de begroting van economi sche zaken kracht van wet heeft gekregen. Dc credietrestrictie Op het gebied van de financiering is er lening van de voor rekening en risico van het Rijk door de Ne derlandse Middenstandsbank verstrek te credieten. Huis voor f 5000 Een bouwonderneming te Wolvega heeft, in samenwerking met een ar chitect uit Leeuwarden, een ontwerp gereed voor een volwaardige woning (zonder luxe uiteraard), welke zy wil bouwen voor rond f 5000. Deze woning omvat een kamer, hal met trap, keuken en bijkeuken, en boven twee slaapkamers, een douche cel en een bergplaats, waarin des noods ook nog een ledikant kan staan. Voor een gezin van 4 tot 6 personen zou deze woning zeer geschikt zyn. Met dit ontwerp wordt dan do serie „goedkope" woningen uitgebreid, waartoe het bekende Bouma-plan de stoot gaf. Tevoren was eveneens in Fries land reeds een huis ontworpen, dat kant en klaar f 5500 kostte en de volledige goedkeuring van de Wederopbouwen Dienst voor Volks huisvesting kon wegdragen. Daarna is de Vereniging van tim merledenpatroons in Oostelingwerf met twee modellen voor een goed kope woning in dezelfde prijsklasse gekomen. Het begint haast op een revolutie in de woningbouw te lijken. Eigenlijk zijn deze goedkope wo ningen al de hierboven genoemde ontwerpen zyn reeds goedgekeurd bestemd om in grotere series te wor den gebouwd, maai het ligt toch in de bedoeling ook „eigenbouwers" van de goedkope aanbieding te laten pro fiteren. Men zou zich kunnen afvragen, aldus het A.N.P. waarom niet eerder aannemers met dergelijke plannen zijn gekomen. Het schijnt, dat de werk loosheid in de bouwvakken hier een rol speelt. Enkele jaren geleden, toen er overal nog goed werd verdiend, had men er geen behoefte aan goed kope woningen te bouwen, waaraan weinig werd verdiend. Dat begint nu anders te worden. Vooral op het platteland is het werk krap Voor de duizenden woning zoekenden betekent de ommezwaai naar goedkoper bouwprijzen een licht puntje. De credietrestiictiemaatregelen, in 1950 door de Nederlandse Bank in overleg met de minister van Finan ciën ingesteld, dreigden de credieten, die in het kader van de middenstands- politiek door de regering zyn gegaran deerd, te beperken. Thans kon minister Albregts echter zeggen, dat zyn ambtgenoot zich in principe heeft bereid verklaard mode te werken aan een regeling, waardoor met behulp van door 't ryk verschafte middelon kan worden voorkomen, dat de Nederlandse Middenstandsbank wat betreft voor rekening en risico van het ryk verstrekte middenstands- credieten beperkt wordt in haar credietcapaciteit. Het welslagen van de P.B.O. wordt in belangrijke mate bepaald door wat de verbonden en verenigingen van ondernemers en werknemers aan kracht en inzicht opbrengen om de nieuwe maatschappelijke organisatie vorm te verwezenlijken. Dit vraagt tyd en nu het wat lang blijkt te duren voor zichtbare resul taten worden bereikt, beginnen stem men van ongeduld te klinken, zo zelfs, dat de regering min of meer in ge breke wordt gesteld. De regering zou met forse middelen als instelling van bedrijfschappen by de wet de tot stand koming moeten afdwingen. Deze critiekkan spr. begrijpen maar niet billijken, omdat de verantwoor delijkheid primair ligt bij de organi saties van het bedrijfsleven. Eerst dan is er echter voordevrye organisaties aanleiding om van de regering te verlangen, dat deze de stoot zal geven aan een realisatie van publiekrechtelijke lichamen in bedrijfs takken waar het eigen iniatief van het bedrijfsleven tekort schiet, aldus minister Albregts. Het is al meer dan 25 jaar geleden, dat in de Antwerpse schouwburg de première ging van de Duvelschuur, een Brahants spel van Constant Lindemans. En niemand heeft het verwonderd, dat deze première een éclatant succes werd. Hoe kon het ook anders 1 Constant Lindemans was er immers in geslaagd het oeroude thema, dat door Goethe's Faust klassiek werd in de literatuur, het thema van de mens die door wanhopige trots gedreven in handen valt van de machten der duisternis en in uiterste nood tenslotte gered wordt, tot nieuw leven te wekken. Dat is geen geringe verdienste. Hij deed meer dan dit eeuwig- menselijk conflict een locale kleur geven door het te plaatsen in het schone Brabantse land, waar vrome christenmensen wonen. Hy brengt geen typen op het toneel, maar levende mensen, karakters waarin men het leven ziet ontstaan en be klemmend groeien tot de tragische val. Gelukkig betekent deze val voor een christenmens nog niet het einde. Er volgt een boeiende stryd tussen de genade enerzijds, de menselijke hartstochten en de satan anderzijds. Bemoedigd gaat de toeschouwer huiswaarts, wanneer hy heeft gezien, dat vertrouwen en gebed tenslotte altyd het kwaad in de mens over winnen. Een aangrijpend spel van menselijke zwakheid, duivelse sluw heid en goddelijke goedheid, geschre- in overleg met H.H. Consulenten of volgens eigen ontwerp N.A.K. B garantie LANGEWEG 26 VENRAY ven in een prachtig, sappig Vlaams, vol rake geestigheden. kunt dit spel Zondag 24 Februari gaan zien in de aula van het Gym nasium. De studenten spelen het ten bate van de Nieuw-Guinea Missie der Paters Franciscanen. Laat de kans om iets waarlijk moois te genieten niet voorbijgaan. (Zie verder de advertentie in dit nummer), Vergoeding van Oorlogsschade De Statenkring Horst van deK.V.P. heeft in zijn Zondag gehouden verga dering als uitvloeisel vaneen voorstel der afdeling Bergen een motie aange nomen, waarin met klem wordt aan gedrongen op een spoedige en vlotte afdoening van de oorlcgsschadege vallen* De motie overweegt, dat de nog steeds trage afhandeling en uitbetaling van de aanvullende uitkering huis- raadscbade, voor het merendeel door het ministerie van Financiën wordt verdedigd met een beroep op de peni bele toestand van 's lands financiën. Zulks geldt evenzeer voor de afwik keling van de bedrijfsschade en van die van het onroerend goed (gebouwen) Blijkens de kort geleden gepubli ceerde mededelingen van de minister van Financiën, hebben de geraamde belasting-opbrengsten over I95i een overschot van meer dan 500 millioen gulden opgeleverd, waarvoor ook de oorlogsgetroffenen hun aandeel moeten leveren. Hierdoor is thans de mogelijk heid aanwezig om de oorlogsgetroffe nen tegemoet te komen in hun rede lijke eisen om spoediger afdoening hunner schadegevallen. Terloops wordt nog opgemerkt, dat nog steeds geen uitvoeringvoorschrif ten zyn verschenen, c.q. bekend zijn, t.a.v. het onroerend goed terwijl des ondanks herhaaldelijk vorderingen worden ingesteld voor voldoening van rente en aflossing van verstrekte voorschotten. ADVERTENT1EN bestemd om uw kelder watérdicht te maken. SCHILDERSBEDRIJF Telefoon 713 Langstraat 46 Is de was U 's winters een kruis, Doe ze dan toch gauw uit huis. Steeds tot Uw dienst Kempweg 15-23a Tel. 586 Ridders van de kwast Zy komen U niet tot last, Wil de schilder met een opdracht vereren Dat zullen ze allo waarderen. Veel 8cUilder8 steken al de spade in de grond Die toestand is zeer ongezond. Eigenaars van huis, fabriek, klooster of kerk, Zet de schilders aan het werk 1 U stelt een sociale daad daarmee En de schilders zyn dankbaar en tevree. Dus laat ze met schilderen beginnen En U kunt nog 20 pet. extra innen. Inlichtingen hierover verstrekken U gaarne al mijn H.H Collega's Schilders. Schildersbedrijf Langstraat 46 Telef. 713

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6