Van links Mijn vrouw Qwizicht Kamer van Koophandel qtM ieden tót óptlm'Ume Belangrijke weekends Dc Zuivel- en tuinbouw- productie in 1951 De wioterbcspuiting iu de boomkwekerij PETR01LLA zet de lekkerste koffie- NIEUWE KERKEN en lechts Vorige week Donderdag kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord Limburg te Venlo bijeen om o.a de Nieuwjaarsrede aan te ho ren van de voorzitter dezer Kamer, de heer L A. Ousters. Uit deze rede willen wy hieronder enkele feiten memoreren. De voorzitter zei o.m. dat in 1951 de politieke gebeurtenissen op inter nationaal gebied van overwegende invloed zijn geweest voor de econo mische ontwikkeling, waarvan Neder land in belangrijke mate de gevolgen heeft ondervonden. De toeneming van de bewapening en de sterke verhoging der militaire uitgaven, konden voor 'n deel slechts gecompenseerd worden door een ver hoging der belastingen. Het afnemen der Marshallhulp en de daling van onze gulden t. 0. v de dollar vergden grote financieele offers. De grote voorraad vorming in het begin van 1931 wreekte zich door onverkoopbaarheid of veel te lage prijzen in de rest van het jaar. Ge dwongen door deze en andere factoren, wijzigde de regering haar invest^rings- politiële, waardoor de consumptie be peiki werd en het doen van niet pioductieve uitgaven achterwege bleef Dit alles had tot gevolg een daling van de binnenlandse koopkracht, zo dat de iudustiiön meer moesten ex porteren of er kwam w*rk»-looKhejd Het zal daarom noodzakelijk zijn dat de Nederlandse industrie een redelijk aandeel krijgt in de militaire orders, die nu aan de markt komen, wil men verdere werkeloosheid voor komen. De industriën in dit district, die voor deze orders iniresse hebben, krijgen gaarne advies van de Kamer Toch zijn er ook gunstige gezichts punten aan te wijzen. In dit verband kan de Nederlandse handelsbalans genoemd worden die een gunstige wijziging heeft ondergaan, zodat zelfs Nederland bij de E B.U. een credit saldo bereikte. Gelukkig heeft ook Duitsland dit zeltde beeld en kon daardoor een grotere invoer toelaten. Dit is vooral voor Noord Limburg, dat sinds vele jaren uitgebreide handelsrelaties met West Duitsland onderhoud, van bij zondere betekenis Al met al is vooral voor het gebied van deze Kamer met zijn grote be ▼olkingstoewa8 het allernoodzakelijkst dat de industrialisatie krachtig be vorderd wordt, reden waarom de ves tiging van een technische Hogeschool ln het Zuiden van het land dringend noodzakelijk is. In het gebied van de kamer Wilde de Voorzitter verder wijzen op het respectabel aantal nieuwe ont ginningen dat is gesticht sinds de be vrijding. Dankbaar constateerde hij de wederopbouw der winkelcentra in de voornaamste plaatsen. De laatste tijd is de woningbouw echter zeer terug gelopen, door gebrek aan kapi taal, wat ook een iem is voor do bouw van industrieflats. Gelukkig heeft de Regering ingegrepen en in verschillende noodgebieden subsidies verleend voor de aanleg en opbouw van industrieterreinen. Al is het Jammer dat nabij Well geen brug gelegd kan worden, de in richting voor het wegverkeer van de brug in Gennep is verheugend te noemen. Wat het spoorwegverkeer aangaat, zal de dienstregeling op het baanvak Venlo Nijmegen en Venlo Roermond aanzienlijk worden verbeterd met in gang van 1 Mei a.s. Op het baanvak Venlo Nijmegen zullen i.p.v. 8 nu 11 treinen gaan loper, en wel Diesels, terwijl ook Venlo Roermond aanzien lijk verbeterd zal worden. Wat het internationaal vervoer aangaat, waarin Noord Limburg zulk een werkzaam aandeel heeft, blijft het te betreuren- dat voor inter nationaal transport naar Hollland geen vergunningen nodig zijn, terwijl daar entegen de Nederlanse vervoerder bij zijn transporten naar het buitenland deze wel nodig heeft o.a. naar België. Werkloosheid In zijn rede wees de Voorzitter van de Kamer ook op de styging van de werkloosheid in Noord Limburg. In vergelijking met einde 1930 ligt de werkeloosheid in dit district 50 pet hoger (Voor Venray is dit by na 100 pet. Red. P. en M) Vooral de bouwnijverheid vertoont een angst wekkend hoog getal, terwyl verder de werkioozheid toenam in de metaal nijverheid, in de landbouw en ten aanzien van de losse arbeiders. De natuurlijke bevolkiugsaangroei beïnvloedt de cijfers ongunstig, terwyl geconstateerd moet worden, dat de industrialisatie nog steeds geen ge lyke tred houdt met deze aanwas. Hit werk der Kamer Het blijkt dat in ïosi de 4 Kamers van Koophandel in Limburg voort durend en innig samenwerkten, wat betreft de oplossing van de verschil lende giote problemen, die vooral van belang zijn. Zo werd gestreefd naar een verruiming van het personen verkeer tussen Duitsland en Nederland o.a. door afschaffing der Visums. In het middelpunt derbelangstelling stond 0 a. de kanaalplannen, w 0. de aanleg van een kanaal van de Maas naar de R(jn en de opheffing van de stop b(j Ternayen, waarvoor een stu- diecommissie in het leven werd geroepen. In het handelsregister werden in 1951 456 nieuwe zaken ingeschreven, terwyl er verder 168 werden opgehe ven. 214 Vestigingsvergunningen wer den verstrekt en 243 aanvragen voor een Ministeriele verklaring werden geadviseerd Het aantal certificaten van oor sprong, o.a. voor uitvoervergunningen beliep 733, een vermeerdering t.o.v. 1950 van 247, waaruit wel blijkt dat ook de export in dit district nog steeds toereemt. Een algemeen overzicht geeft dan de volgende gegevens. K'eiwaren industrieverhoogde ex port, geringer afzet in binnenland door bouwstop en finaDCierings- moeilykheden Metaalnijverheid Export-afname en verbruiksbeperking Gieterijen Dalende lyn, ontslag en importmoeilykheden. Textielindustrie Ongunstige afzet in binnen en buitenland. Verliezen door prijsdaling. Houthandel: Ongunstig door bouw stop en hoge prijzen. Aannemersbedrijf: ongunstig door bouwstop en stijgende prijzen. Meubelindustrie: bijna geen export en verminderde omzet door daling van de koopkracht. Ketelfabrieken: hogere productie kosten, maar ook grotere export. Ook voor de middenstandsbedryven was i95i een moeilijk jaar. De dalende koopkracht van het publiek had tengevolge dat veel inkopen en dat niet alleen zuiver luxe uitgaven moeten achterwege bly'ven; had toenemende concurrentie ten gevolge tussen de detailhandel onderling. In de bekende Katholieke Volks hogeschool Drakenburgh" zullen een drietal weekends worden georgani seerd over „Kunst en Cultuur". Het programma vormt één geheel van drie aaneensluitende, doch op zichzelf waardevolle delen. Gedachtenwisse lingen completeren de inleidingen. In het eerste weekend, dat 16 en 17 Februari gehouden wordt, zullen de lezingen gewyd zyn aan „Kunst als levensopenbaring". Een viertal sprekers, Jan Beerends, Rutger Schou te, Dr. Jop Pollmann en Ch. Wentinck zal dit onderwerp dan belichten, terwyl lichtbeelden en gramafoon, muziek ter illustratie zullen dienen. „De kunst van deze" tyd" zal 15 en 16 Maart aan de orde zyn. Hans Raedeker, Prof. Dr. J. Ros S J. en Dick Ouwendyk zullen dan resp. spreken over de huidige beeldende kunst, het moderne toneel en de romanlitteratuur van dit ogenblik. Dit tweede weekend zal besloten worden met een lezing over „De taal van de film", waarbij fragmenten uit belangryke films zullen worden vertoond. In het derde weekend op 3 en 4 Mei zullen „Kunst en religie" worden besproken. Het programma vermeldt dan een inleiding over „Artistieke ontvankelijkheid en religieus gevoel" door Dr. van der Kerke S.J. Verder zal waarschijnlijk Bernard Verhoeven spreken over de poëzie van St. Joan nes van het Kruis en zal door Dr J. Vollaert de aandacht gevraagd wor den voor „Moderne Kerkmuziek". Naast een samenvattende bescbou wing vermeldt het slotprogramma van dit laatste weekend een declama tie-avond door Ben van Est. De deelnameprijs voor deze uiterst belangrijke weekend-reeks bedraagt volledig pension en logies inbe grepen slechtsf 10.—per weekend. Voor iemand die op de gehele reeks intekent worden de onkosten verlaagd tot f 25.-. Gezien het hoge peil, waarop het Volkshogeschoolwerk op Drakenburgh ligt, en de prettige sfeer, die er steeds heerst, beloven deze weekends Rchone dagen voor ieder, die zich serieus met deze problemen bezig houdt. Op aanvrage worden nadere inlichtingen gaarne verstrekt door het Secretariaat van de Volkshoge school „Drakenburgh" te Baarn. Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is de melk productie in 1951 slechts 2.4 pet. lager geweest dan in het record jaar 1950. De ongunstige berichten in het begin van het jaar deden een veel sterkere daling verwachten. Door de veehou ders is ruim 4.670.000 ton melk by de fabrieken aangevoerd. Het vetgehalte vertoont een styging van 2,62 pet. in 1950 naar 3,65 pet. in 1951. Door deze styging is de totale botervet produc tie slechts met 1.6 pet. verminderd. Bovenstaande cijfers betreffen alleen de melk welke aan de fabrieken wer den afgeleverd. Met inbegrip van de melk die op de boerderijen werd ge consumeerd of die werd aangewend voor kalveropfok en voor de bereiding van Boerenboter en boerenkaas, be droeg de totale melkproductie in 1951 5 688 000 ton (tegen 5.771.000 ton in 1950). Wat de melkproductie per koe be treft, staat Nederland aan de spits. In 1951 bedroeg deze 3730 kg per dier Er werd in 1951 minder boter ge produceert dan in 1950; de boterpro- ductie daalde met 105 pet. Daaren tegen is de kaasproductie gestegen. Deze laatste nam toe: voor volvette kaas met 18 7 pet voor 40 plus kaas met 5 2 pet. en voor 20 plus kaas met 17 2 pet. Ook het verbruik van consumptie melk vertoont in 1951 een stijging van 2 3 pet. Voorts steeg het verbruik van room met ruim 6.5 pet. en van karnemelk met ruim 8.5 pet. De tuinbouwsector geeft voor het jaar 1951 eveneens een enorme om zetstyging te zien. Ofschoon juiste cijfers nog niet beschikbaar zijn, wordt aangenomen dat de jaaromzet van de veilingen de 375 millioen zal over schryden (tegen 315 milioen in 1950) Speciaal de appel, de tomaat en de aardbei hebben aan deze stijging mee gewerkt. Het areaal aardbeien was groter dan in 1950 en de middenprys hoger ook de oppervlakte tomaten is toegenomen. De omzetstijging van groenten is veroorzaakt door de ho gere pryzen. Alles te samen was 1951 geen slecht jaar voor de tuinbouw; et>n deel der gemaakte winst moet echter de ver liezen over 1950 compenseren. Voorts moet met deze verhoogde inkomsten ook de sterke kosten styging worden opgenomen. Bestrijding van blad-, dop- en schildluizen en spit dringend geboden De steeds toenemende eisen, welke het buitenland aan de voor export bestemde boomkwekerij-producten stelt, maken het noodzakelijk aan de bestrijding van spint en verschillende luissoorten gedurende dit winter seizoen de uiterste zorg te schenken. By de inspecties voor uitvoer van boomkwekerij-producten zal de Plan ten ziek ten kundige Dienst derhalve streng letten op de aanwezigheid van parasieten; besmette gewassen komen niet voor export in aanmerking. In het bijzonder zal gelet worden op schildluizen, welke in ons land voor komen en waarvan enkele nauw verwant zyn met de gevreesde San José-schildluis, oa. de gele en rode oestervormige schildluis. Om aantastingen door genoemde schildluizen zoveel mogelijk te voor komen, is het noodzakelijk de desbe treffende gewassen te bespuiten met. gecombineerde minerale olie-DNC (kleurstof) middelen of met vrucht- boomcarbolineum. De gecombineerde olie-kleurstof middelen worden in het algemeen verspoten in de maanden Februari en Maart, dus in elk geval later dan half Jar.uari, omstreeks welk tijdstip de bespuitingen met vruchtboom carbolineum beginnen. Men dient met de eerstgenoemde middelen te spuiten, wanneer in de genoemde periode de gemiddelde etmaaltemperatuur tenminste 5 gr. C bedraagt en dan by voorkeur tijdens een bedekte lucht. Van DNC-middelen (kleurstoffen) is de werking op schildluizen nog niet voldoende bekend, zodat thans nog aan gecombineerde olie-kleurstof of vruchtboom carbolineum, welke beide groepen een afdoende doding van de aanwezige oestervormige schildluizen teweeg brengen, de voorkeur moet worden gegeven. 'n Oude grijze ezelin Een jonge kaffer bood zes stuiver Ik stond op het stoffig marktplein in Lydensburg (Zuid Afrika), en keek naar de verkoop van het overschot van ezels, die te koop werden aange boden. De meeste van de arme dieren werden verkocht. De manier waarop de nieuwe eigenaars ze in bezit namen, beviel me in het geheel niet, want ze sloegen hun aankopen zelfs vóór deze een taak opgelegd werd en hun gewilligheid getoond hadden. Een voor een werden de kleine pelgrims op de weg gebracht, die langs veel werk en hongerlijden voert naar de genadige dood. Op het laatst was er nog maar één over, 'n oude gryze ezelin met een blind oog en een gescheurd oor, dat er by bungelde. Ze was bedekt met teken, haar knieën waren krom en ze liet de kop hangen. Een toonbeeld van armzaligheid. Een jonge kaffer bood zes stuiver voor haar en lachte schor. Ik was toen ter tyd aan het goudzoeken en stond er slecht voor, maar was nog niet geheel aan lager wal, want ik had nog mijn werktuigen en zes shilling in myn zak. Ik had het plan een zak meel te kopen en myn voor raad suiker en koffie aan te vullen. Maar toen wist ik, dat ik de oude ezelin moest kopen eu een kogel moest opofferen ook. Tussen de ogen en een beetje er boven, en ze zou nooit meer weten wat er gebeurd was. Ik bood dus hoger tot een shilling en offerde myn koffie op. De ander bood een shilling en drie stuivers. Ik zond myn portie suiker achter de koffie aan en verhoogde het bod met drie stuivers. Myn tegenstander maakte een boze opmerking en droop af. De ezelin behoorde aan my en mijn oude geweer zou haar verlossen 7,0 gauw we buiten de stad zouden zyn. Om geen enkele reden noemde ik haar Petronella. Om haar de stad uit te krijgen was niet zo eenvoudig, gezien haar toestand, dus dook ik in myn bagage en haalde er wat zout uit, wat een soort amhrozyn is voor alle ezels over de hele wereld. Haar goede oor ging recht op staan toen ik het snoepje voor haar snuit hield, haar neus rimpelde extatisch toen ze het opat, en ze maakte die merkwaardige ratelachtige geluiden, die in de ezel etiquette plezier uitdrukken. Met nog meer zout op myn hand lokte ik haar de weg op. Het behoort tot de slechte gewoon ten om een geweer te dragen inde stad, dus zat myn oude geweer in mijn bagage. Toen we op een voldoen de afgelegen punt waren gekomen, haalde ik het geweer er uit en hing het aan myn riem. Deze bezigheid herinnerde Pe tronella aan wat lekkers en ze kwam bedelend dichterbij. Ik gaf haar nog wat zout, en toen om een onver klaarbare reden maakte ik myn bagage vast op haar magere rug. Ze richtte haar goede oor op en begon het bergpad op te klimmen, zoals een goed getraind lastdier dat doet. ROODMERK p. 250 gr. I. 2.04 BLAUWMERK p. 250 gr. f. 1.96 ORANJEMERK p. 250 gr. f. 1.86 Coffeïne vrije koffie p. pak f. 2.50 Weg was de treurige houding en weg ook de trillende knieën. In plaats van het zielige gedierte op het marktplein, was er nu een tengere maar besliste oude dame, die klaar was en het prettig vond om het soort werk te doen waar ze aan gewend was. Er was een soort waar digheid over haar gekomen nu ze aan het werk was. Ik dacht„Wel, als ze me enige last bezorgt of dreigt in elkaar te zakken, zal ik haar dood schieten, maar het is plezierig niet zelf myn bagage te moeten dragen." Ze bezorgde me inderdaad last. De eerste nacht ging ze aan myn bagago- tas knabbelen om by het zout te komen. De volgende avond, toen we gingen kamperen, verdween ze. Ik dacht: „Daar ben ik vanaf", maar begon er over te tobben of ze soms een poot gebroken had of door een slang gebeten was, en dus liep ik de halve nacht om haar te zoeken. Toen ik het tenslotte opgaf en terug keerde, vond ik haar naast de as van het vuur liggen, weer bijtend aan myn knapzak. Daarna hield ik op me er iets van aan te trekken, en in het jaar dat zy en ik samen optrokken, liep ze dikwijls op haar eentje weg voor enkele uren, maar ze kwam altijd terug om haar pakje te dragen. Ze bedacht een spelletje, nadat ze voelde, dat we elkaar genoeg kenden. Altijd als we in het zicht kwamen van een dicht genoeg bosje, placht ze vooruit te draven en zich er in te verstoppen. Nadat ze een schuilplaats had gevonden, dicht genoeg om mij voor de gek te houden, bleef ze dood stil staan, terwyl ik liep te roepen en me suf liep te zoeken, gewoonlijk vlakby waar ze zich verstopt had. Na een half uur van dat soort pret, ging ze balken of ze me uitlachte, om te tonen waar ze zo lang had gezeten, en. dan kwam ze te voor schijn en snuffelde aan mijn zakken om een beloning te krijgen, dat ze zo knap was geweest. Dat waren goede tijden, want onze behoeften waren weinige en het land leverde het meeste daarvan op. Lange warme dagen, heldere koele nachten, soms regen, maar altyd gevolgd door een zon en wind die ons droogden. We leden ook wel eens dorst, maar nooit erg, want Petronella's instinkt was onfeilbaar, en alles wat ik te doen had, was haar te laten gaan en haar kleine slanke lijfje te volgen naar een watergat. Eens op een dag kwam er iemand voorbij een h0!0 troep ezels, en daar was een mannetje by. Petronelia had op haar leeftijd beter moeten weten. Maar meisjes zijn nu eenmaal meisjes, en na verloop van tijd kwam de erge waarheid aan het licht: Petronella zou moeder worden. Toen haar tyd naderbij kwam, moest ik naar Lydensburg voor een dringende aangelegenheid, en dus liet ik haar achter in de zorg van jongen, die ik dacht te kunnen ver trouwen. Binnen de week was ik terug, laat op een avond, by een erge stormwind. Ik zocht mijn knechtje overal om te weten te komen hoe het met Petronella ging. Hy was verdwenen en tevens de grootste helft van myn keet. Ik strompelde verder in de modder en de regen, wachtende op bliksemflitsen, om te zien waar myn ezelin was. En toen hoorde ik de jakhalzen keffen en grauwen op een plateau boven de bron. Ik kwam daar juist te laat, want de naarlingen hadden het pasgeboren veulen stukgetrokken en het stierf toen ik het optilde. Petronella had tegen ze gevochten zo lang ze maar kon. Ze was in een vreselijke toestand, haar snuit open gereten en haar flank stukgebeten. Ik droeg het dode veulen en bracht de ezelin naar de stal en legde haar neer, waar ik licht genoeg had om haar wonden te verzorgen. De gehele volgende dag liep ze my als een hondje na, en als ik stil stond, drukte ze haar kop tegen myn been, omdat haar ellende te groot was om alleen te dragen. Ze wilde niet eten of drinken, en haar enige vrees scheen te zyn, dat ik haar verlaten zou. Ze stierf op de tweede avond na mijn terugkeer, met haar geknakte oor tegen my aangedrukt en haar arme magere flanken minder en minder ademend, totdat ze eindelijk geheel stil waren. Ik groef een diepe kuil waar nooit goud gevonden zou worden, en legde tegen de jakhalzen zware stenen op het dier en ook op het gesloten graf. Ik begroef haar kind by haar. Terwyl ik dit deed, herinnerde ik me het zwarte kruis over haar rug, de lange balk recht over haar rug en de kruisbalk dwars over haar schouders. De gekleurde knechten in de Kaapkolonie vertelden ons eens lang geleden, dat het zwarte kruis teken op de. grijze ezels gedrukt was, omdat ééns de MENS op één van hen in zegevierende nederigheid onder de mensen reed. A.G. MC-RAE („The Johannesburg Star") 10 20 80 Zy groeien vast in tal en last De bouwpastoors en klagen. Wanneer gij hoort hun smekend woord Helpt dan een luttel dragen. Giro 10208 0 NIKE De Nederlandse bond van haring- handelaren heeft een contract afge sloten voor 18.000 vaten gezouten haring ter levering aan Polen. De voorraad is hiermede vry'wel opge ruimd en er kunnen alleen nog leveringen uit hoofde van reeds aan gegane verplichtingen naar gebieden in West-Europa worden gedaan. Volgens het nieuwe Vaticaanse Jaarboek (Annuano Pontificie 1952) wordt in twaalf door de communisten overheerste landen byna honderd bis schoppen belet hun taak t8 vervullen. De meesten worden gevangen ge houden, sommigen staan onder bewa king en anderen zyn gedeporteerd. Van enkelen vreest men, dat zij niet meer in leven zyn. Waarsclmwing Te Bakel is op een vergadering van de Stierhoudery werd de boeren dui delijk voorgehouden het grote gevaar, dat de Nederlandse veestapel momen teel bedreigt, nl. het mond- en klauw zeer C. Met klem spoorde men de boeren aan van Bossche veemarkt weg te blyven, omdat juist daar groot besmet tingsgevaar schuilt. Ook in Bakel werd reeds een hele veestapel in één dag tyds aangetast. Prinses Armgard katholiek Naar „Het Scapulier", een door de Nederlandse paters Carmelieten uit gegeven maandblad, verneemt, is prinses Armgard, moeder van prins Bernhard, in Mei 1951 overgegaan tot het katholicisme. De aartsbisschop van Keulen, kar dinaal Frings, heeft haar in Augustus het Heilig Vormsel toegediend. Boete voor ronselaars van mijnwerkers Een mijnwerker uit Heerlen en een caféhouder uit Geleen zyn door de kantonrechter te Heerlen veroordeeld tot ieder 250 gulden boete wegens overtreding van de arbeidsbemid- delingswet. Sedert Augustus van het vorig jaar ronselden zy Nederlandse arbeiders voor tewerkstelling in de Belgische mijnen zonder daartoe in het bezit te zijn van een vergunning. Veertien dagen geleden eiste de ambtenaar van het Openbaar Ministe rie tegen ieder van hen een boete van 750 gulden. Ook eieren dn order Op de coöperatieve Roermondse eiermijn zyn Maandag de groothandels- prijzen voor eieren voor de binnen landse markt met één cent per ei ge stegen. Waarschijnlijk zal dit tot gevolg hebben, dat ook de winkelprijs voor eieren met één cent oploopt. Een en ander als gevolg van het duurder worden der in te voeren voedergranen.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6