TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Vergadering van de Gemeenteraad. ZATERDAG 5 JANUARI 1952 No 1 DRIE;EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Zo begon dan Vrijdagavond jl. de laatsto Raadsvergadering van 1951, een jaar, dat zoals de Voorzitter in zijn sluitingsspeech liet uitkomen onze gemeente moeilijke ogenblik ken heeft bezorgd, maar'waarin toch ook grootse feiten zyn aan te wijzen in het belang van ons aller toe komst. Voordat de Voorzitter echter aan z(jn sluitingswoord toe was, waren er vorscbillende belangrijke punten onder de hamer geweest. We zullen dan beginnen met de ingekomen stukken. Deze behielden allen goedkeuringen van Ged. Staten over raadsbesluiten aangaande verpachting van 'grond aan Th. Peters, A. van den Munckhof, L. Volleberg on van een zestal kavels in Peelplan Zuid. Bovendien molddo dit College geen bezwaar te hebben tegen het aangaan van e^n geldlening groot f 120 000 terwfjl de Vredepeel ook hun goed keuring wegdraagt, Al deze schrijvens werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bioscoop. In de Politieverordening van Ven- ray staat o.m. dat personen beneden de is jaren de bioscoop niet mogen bezoeken. Ieder jaar opnieuw moet B. on "W. gemachtigd worden deze leeftijdsgrens te verlagen, mits de betreffende films geen nadere leef tijdsgrens stellen. Ieder jaar opnieuw ook geeft de Raad zondor meer de gevraagde machtiging. Scholen. Zoals reeds bekend is, is de Bijz. Jongonsschool in Venray—Kom met ingang van 1 Januari' gesplitst in drie scholen. De eerste school, de „St. Petrus Banden-School", wordt beschouwd als de voortzetting van de oude school. Zy is ondergebracht in het nieuwe gebouw en omvat zes klassen, bene vens tweeklassen voortgezet gewoon lager onderwijs. Deze voortgezette lager onderwys- school zal dan de centrale school zijn voor do parochie „St. Petrus Bandon". De bezetting denkt men zich op direct 217 leerlingen voor de gewone school en 4-1 voor het voortgezet gewoon lager onderwijs. De tweede school is de Hensenius- school en omvat zes klassen, met per 1 Januari 215 leerlingen met zes leerkrachten. De derde school is Dr. Poelsschool gedoopt en kry'gt 126 leerlingen, ver deeld over 6 leerjaren, met vier leerkrachten. Per 1 Sept. a s. rekent men op een vijfde leerkracht en per 1 Sept 1953 op een zesde kracht. De beide laatste scholen blijven voorlopig ondergebracht in het tegen woordige noodgebouw, terwijl zij te zijner tijd zullen worden onderge bracht in de beide nieuwe scholen, welke men zich heeft gedacht aan de Langowegen in Venray—Oost. Het R K. Parochiaal Kerkbestuur vroeg aan de stichting van de Hen- seniusschool en de Dr. Poelsschool de nodige medewerking te willen ver lenen door het beschikbaar stellen van de vereiste lokalen in de huidige noodschool. Aangezien de nodige stukken daar voor aanwezig waren, verleende de Raad zondor meer de gevraagde medewerking. Vacantie... De Minister had begin van dit jaar verteld, dat de aan een deel van het overheidspersoneel toegekende vacan- tiegratifleatie zou veranderd worden den in vacantietoeslag. Hierover zou den nog besluiten genomen worden. In afwachting daarvan heeft de gemeente Venray reeds voorschotten gegeven op basis van de oude grati ficatie. Nu deelt de Minister mede, dat de toeslagregeling niet doorgaat en is de Raad dus gedwongen de voorschot regeling om te zetten in een nieuwe gratificatieregeling. Zonder meer legt deze zich neer by deze louter ambtelijke geschie denis. Een millioen Teneinde te voorkomen, dat de gemeente in betalingsmoeilijkheden zal geraken en mede dus om de mogelijkheid te openen om Bteeds indien daaraan behoefte is direct, zo zich een gunstige gelegenheid daartoe voordoet, gelden te kunnen opnemen, zal liet evenals vorige jaren ook voor 1952 noodzakelijk zyn een algemeen besluit tot 't aangaan van v jgeldleningen te nemen. T bedrag hiervan kan lager zyn oor 1951 werd aangehouden, en de vooruitzichten van dien n, dat slechts zelden kasgeld- a gesloten zullen kunnen en het kort lopende crediet zal moeten worden opgeno- de vorm van rekening courant rband met een en ander stel en W. voor het maximum te bepalen op 1 millioen. Op een millioen meer of minder keek de Raad niet en dientengevolge kreeg B. en W. de benodigde toe stemming. Hakhoat B. en W. vroegen om de gewone jaarlijkse machtiging voor de gewone verkopingen van hakhout, turf enz, voor 1952 te geven. Werd goedgevonden. P. Beerkens heeft in de Grote straat grond tot gewezen gekregen van de gemeente om zyn herbouwplicht te vervullen. Hierop ligt echter nog een noodwoning van do gemeente on het is daarom nodig, dat do Raad goed keuring verleend aan het besluit om 120 M2 van dezo grond weer te huren. Grondaankoop Langs de spoorweg Nijmegen- Venlo liggen verschillende stukken wegen, die het eigendom zyn van de Staat der Nederlanden. Reeds sinds 1942 zyn onderhandelingen gaande tot aankoop van doze verschillende stukken gelogen in onze gemeente. Nu is het dan zover en kan de gemeente diverse stukken overnemen, zodat zy hier zowel het onderhouds- als eigendomsrecht van in handen krijgt. De gemeente kiygt. een en ander gratis, behalve een stuk op de Smakt, waar in de toekomst een parkeer terrein zal komen. Dit kost f 120 De heer ODENHOVEN kan daar wel mee accoord gaan, vooral omdat nu op de Smakt een goede oplossing wordt verkregen voor het parkeren, wat in Maart wel altijd een puzzle was. De heer CUSTERS vroeg naar een paar gedeelten uit de weg Oostrum— Oirlo, maar dezo blijken eigendom van de Spoorwegen te zyn, waarover nog onderhandelingen lopende zijn, o.a. ook over het plantsoentje voor het Station. Boerderij bouw L. J. Thyssen, K 100, is pachter van kavel 3 van vak III in Peelplan Zuid. Diens gezin bestaat uit dertien personen, hy kan hiervoor dus moei lijk een kippenhok plaatsen. Thyssen wil zelf overgaan tot het stichten van een woning met bedrijfsruimten. Hy moet echter bouwen op grond wolke zijn eigendom is, indien hy de door hom te bouwen boerdery zou willen belasten met een hypothecaire inschrijving. Hy heeft daarom verzocht aan hem te vei kopen een gedeelte van de aan hem verpachte kavel. B. en W. stelden voor aan hem te verkopen het aan de weg gelegen gedeelte van die kavel, namelijk een strook ter diepte van 100 meter, ongeveer 1.13.00 hectaren, voor een prijs van f 1750. Thyssen heeft zich met deze prijs accoord verklaard. De overeenkomst zal worden ont bonden, indien niet binnen een ter mijn van twee jaren een boerdery zal zyn gesticht. Bovendien zal in de op te maken akte een zogenaamd „kettingbeding" moeten worden opgenomen, op grond waarvan de gemeente medezegging schap houdt ten opzichte van de eventuele volgende eigenaren, opdat de eigendom van het verkochte ka velgedeelte en de pacht van het in eigendom der gemeente blijvende gedeelte zoveel mogelijk in een hand blyft. De heer WISMANS juicht het toe, dat zo de mogelijkheid geschapen wordt om boerderijen te bouwen. Hy hoopte, dat B. en W. ook anderen in de gelegenheid zou stellen aldus een boerderij te kunnen bouwen. De heer CUSTERS was het er volkomen mee eens. De heer VERMEULEN meende echter, dat men hier op gevaarlijk terrein is. Als men deze mogelijkheid open laat, is het gevaar groot, dat alleen financieel krachtigen boerdery en gaan bouwen en de rest niet. Hy is het met deze plannen eens, mits de gemeente ook de financieel zwak keren helpt met crediet. De heer "WISMANS betoogde, dat hy nergens de finantieel sterkeren naar voren heeft gehaald. De heer VERMEULEN wijst nog maals op het grote gevaar. De VOORZITTER zegt, dat dit nu feitelijk niet aan de orde is en dat geval voor geval wel bekeken zal worden, waarna de Raad hiermede z.h.s. accoord gaat. Grond verpachtingen Kavel 17 en 18 van Vak II en de kavels 8, 9 en 10 van Vak I in het Peelplan Zuid zyn klaar gekomen en een oproep in Peel en Maas voor liefhebbers, bracht 21 gegadigden te voorschijn, die aan het oordeel van de Landbouwcommissie onderworpen werden. Van deze 21 had de Commissie er 14 overgehouden, die nu op de agen da prijkten en waar nu onder geloot moest worden. Voordat men echter tot loting overging, gebeurde er nog het een en ander. Daar was eerst de heer STEEGHS, die vertelde, dat er reeds één was geholpen en niet meer behoefde mee te loten. De VOORZITTER wilde daar ech ter niet aan, omdat bedoelde candi- daat hiervan officieel geen kennis gegeven had en hierdoor later weer moeilijkheden konden komen. Nadat de heer ODENHOVEN hier ook nog wat over gezegd had, werd op voorstel van de hoer VERMEU LEN besloten een reservelot te trekken voor het geval die pers. uit de bus zou komen. Nadat hier lang en breed over gediscussieerd was, zei de heer Pr. JANSSEN deze hele loterijgeschie denis maar apekool te vinden. Hy kon uit deze berg van namen, waar hij niemand van kende, on mogelijk via oen loterij de juiste mensen aanwijzen- Want daar hy de sociale en economische omstandig heden van deze candidaten niet kende, was het voor hem onmogelijk 0111 met do lotery accoord te gaan. Ely zag liever, dat dezo aangelegenheid werd teruggenomen en dat via een enquête, waarin men onder andere de vak bekwaamheid, financiële en sociale toestand van de candidaatzou onder zoeken, tot een toewijzing zou komen, Dan kon ieder raadslid zich zelf over tuigen van de waarde der candidaten. iets waarvan men nu geen notie heeft Bovendien voorkomt men dan het gevaar, dat iemand vijf zes keer mee- loot en telkens een niet kiygt. De heren CUSTERS en HOUBEN zy'h nu ook niet bepaald enthousiast over de gelukskansen, die hier zulk een voorname factor zijn. De heer VERMEULEN begrijpt van een en ander niets. Volgens hem spant men het paard weer achter de wagen. Toen indertijd B. en W. deze zaak regelde heeft de Raad en z.i. terecht gezegd dit is een aange legenheid voor de Raad. De Raad heeft toen een Commissie benoemd en deze Commissie zal een voordracht opstellen. Zy gaat dus naar eer en geweten na, welke de geschikste candidaten zyn en brengt deze in de Raad, die dan uiteindelijk beslist wie de kavels krijgt. Om de gehele Raad te laten be oordelen wie de geschikste persoon is, is dwaasheid. Al is het waar, dat ditmaal 13 candidaten op de lijst staan, een groot aantal, toch is by hem de overtuiging, dat de urgentie van deze gevallen voor de Landbouw commissie aanleiding is geweest ze er allemaal op te plaatsen. Daar er nu maar vyf kavels te verdelen zijn, is het toch de eerlijkste manier om te loten. Krijgt men een niet, dan heeft men toch een eerlijke kans gehad. De heer STEEGS is dezelfde mening toegedaan, de commisssie kon onmo gelijk de personen aanwijzer., daartoe is zy niet gemachtigd en bovendien is dat practisch onmogelijk omdat de urgentie van verschillende candidaten practisch gelijk is ook zy zou moeten loten. Laat men de Raad beslissen over de urgentie, dan worden het eindeloze vergaderingen en komt men tot dezelfde methode. Ook de heer SELDER meent, dat men deze methode moet volgen, nu krijgen de urgenste gevallen een eer lijke kans en zijn inziens is dit de enige mogelijkheid. Nadat de heren Fr. Janssen, Pubben, Odenhoven, Steeghs, Oomens en Ver meulen,bovenstaande argumenten nog eens breedvoerig hebben besproken, brengt de Voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming. Fr. JANSSEN vraagt hoofdelijke stemming en nu blijken de heren Fr. Janssen, Houben, Custers en Wismans er tegen te zijn. Dan wordt er geloot en onder doodse stilte, vooral op de publieke tribune waar verschillende jonge boeren wachten, worden de lukkigen bekend gemaakt B. Geurts, Scheide K 103, kavel 8, vak 1,11,95 ha; G. Willems, Weverslo M 81, kavel 9, vak I, 12,24 ha; G. v Dyck, Scheide K 108, kavel 10, vakl 11,99 ha; J. Spreeuwenberg, Yssel steyn I 78, kavel 17, Vak II, 12,24 ha; J. Classens, Klein-Oirlo F 6, kavel 18, vak H, 11,99 ha. Woningbouw en grondonteigening Bij de verdeling van het bouwvolume voor de jaren 1951 tot en met 1953 werd door de gemeente de mogelijk heid geopend om in totaal 76 nieuwe woningen te bouwen of per jaar on geveer 25 stuks. Met inbegrip van een extra contin gent, zouden in 1951 in totaal 28 woningen kunnen worden opgericht. By de verdeling van deze hoeveel heid werd door de gemeente slechts beslag gelegd op drie woningen, en werd de resterende hoeveelheid beschikbaar gesteld voor particulieren bouw. Liet het zich aanvankelijk aanzien, dat van de geboden gelegenheid door eenieder gebruik zou worden gemaakt, vermoedelijk door de gewijzigde over heidshulp by de bouw door particu lieren is tot dusverre slechts door een klein aantal personen overgegaan tot het bouwen van een woning, zo dat verwacht moet worden, dat van het voor 1951 bestemde volume slechs een klein gedeelte zal worden gebruikt. Het laat zich niet aanzien, dat het jaar 1952 betere beelden zal geven. Wil men niet de kans lopen, dat het toegewezen richtcontingent ver loren gaat, dan zal door de gemeente of eventueel door de bestaande bouw vereniging moeten worden overgegaaa tot het bouwen van woningen. Dit klemt temeer, omdat, lettend op de woningnood, het noodzakelijk is, dat in de gemeente de groots mogelijke hoeveelheid woningen worden ge bouwd en geen gelegenheid om daar toe over te gaan, ongebruikt wordt gelaten. Als zodanig is ook te noemen de nieuwe mogelijkheid welke er voor de gemeente Yenray bestaat in ver band met de industrialisatie. Als be kend mag worden verondersteld, dat als gevolg van de laatst bekende op vatting van de Minister van Weder opbouw in die gemeenten waar de industrialisatie plaats heeft met over heidssteun, het bedoelde volume be langrijk kan worden overtrokken. Zoals gezegd zal en mag de gemeen te Venray deze gelegenheid niet laten voorbijgaan. Het is dan echter drin gende eis, dat de gemeente op zeer korte ty'd beschikt over grond voor de bouw van een aantal woningen. Vooral nu hetgaat om de industrie zal het zaak zyn een groot gedeelte van de le bouwen woningen te plaat sen in de kom van Venray. De zo noodzakelijke zuinigheid welke betracht moet worden brengt dan bovendien met zich mede, dat niet alleen ryenbouw moet wor den toegepast, doch ook uitgezien wordt naar een plaats welke de minste bijkomende kosten met zich zal brengen aan ontsluitingskosten, waarbij dan gedoeld wordt op de kos ten van riolering, aanleg van gas- Water- en electriciteit, terwijl ook de andere kosten zo goring mogely'k zullen moeten zyn. Het uitbreidingsplan voor de oos telijke woonwyk van Venray kom biedt deze gelegenheid nu daarin ryenbouw is geprojecteerd, terwyl de ligging van de betreffende gronden direct aansluitend aan de bebouwde kom de kosten zo gering mogelijk doet zijn. Het is daarom gewenst inde kortst mogelijke tjjd de beschikking te heb ben over de nodige gronden voor de uitvoering van 't bedoeld uitbreidings plan, door de uitvoering nl. van de bebouwing van de meest westelijke verbinding van de Oude Oostrumse- weg er. de Kolk weg. Een aantal eigenaren van de daar voor benodigde perceelsgedeelen volgens B en W wenst niet tot ver koop over te gaan, zodat de eenvou digste oplossing is de onteigening te doen uitspreken van de benodigde gronden. Bezwaren hiertegen werden niet ingediend. De heer FR. JANSSEN vroeg of vlugge onteigening volgens de Weder- opbouwwet nog mogelijk was, waarop de VOORZITTER bevestigend ant woordde. Over de financiële mogelijk heid én van onteigening én van woningbouw hoorden we niets, want zonder verder commentaar nam de Raad dit voorscel aan. Kavel 1G van Vak III in Peelplan Zuid wou men eerst niet, hebben, daarom heeft de gemeente zelf de exploitatie ter hand genomen. Nu is ze hem echter kwijt, en wel op de volgende wyzo: Op het in dustrieterrein is men puin aan het ruimen. Wat daar in tientallen jaren op de vuilnisbelt is gegooid, wordt heden ten dage netjes uitgezift en 0 a. in wegen in de Vredepeel ver werkt. Nu heeft de gemeente én voor dat puin én voor uitbreiding van het industrieterrein grond nodig ten Noorden van de Nieuwhuisweg, dat aan de Gemeente toebehoort en per jaar verpacht is aan van Osch op de Akker weg. Blijkens vele geheimzinnige woor den van de Voorzitter is het nodig dat op kort bestek deze grond vry komt en daar in September van Osch de pacht niet is opgezegd heeft men met van Osch gepraat. Van Osch heeft deze grond al ingezaaid en bemest en heeft dus een hele rekening klaar voor de Gemeente. Maar hij wil deze rekening laten vallen, als de Gemeente hem de veel gesmaade kavel toewyst in Peelplan Zuid. Met een variatie op het bekende gezegde dusde een zyn nood, de ander zyn brood. De heer WISMANS is van mening dat d6 oude Landbouwcommissie dit stuk Peelgrond reeds heeft toegezegd aan een ander persoon, maar de VOORZITTER wijst er op dat de Landbouwcommissie niets toe te zeggen heeft en zeker geen bindende afspraken kan maken. Bovendien prevaleert hier het algemeen belang, doordat door het afstand doen van de pacht op de grond aan het indus trieterrein de mogelijkheid geschapen wordt nieuwe industrie een plaats te geven. De heer STEEGHS wilde wat meer weten over dat gezin en nu bleek, dat van Osch 13 kinderen heeft, terwijl de oudste zoon al 31 jaar is. De heer ODENHOVEN vindt de Voorzitter wel zeer optimistisch t-.a v. de toekomstige bestemming van het industrieterrein, maar hoe hy ook probeerde, de Voorzitter gaf geen krimp en liet verder niets los, waarop de heer Odenhoven toen maar de verzuchting slaakte, dat hy hoopte dat de Voorzitter zich niet zou ver gissen. Op de heer CUSTERS zyn vraag kwam wel antwoord en hierbij bleek, dat van Osch door deze 2 ha af te geven hy er 12 terugkrijgt. De heer MAAS vond die ruil wel een beetje al te grof en zou graag zien dat de Gemeente hem een kans gaf om mede te mogen loten om deze kavel, maar hem werd verteld dat van Osch die kans al heeft, door zich doodgewoon op te geven, wan neer die kavel verpacht wordt. Al is men er van overtuigd dat van Osch hier wel zeer zakelijk volgens sommige Raadsleden zelfs te zakelijk handelt, men legt zich er by neer en zo zal de nieuwe industrie, die volgens de Voorzitter komen gaaf, van Osch een kavel in Peelplan Zuia bezorgen. Rondvraag De heer VERMEULEN had tot zyn ergernis geconstateerd, dat Gemeente gronden werden onderverpacht, waar op hy de toezegging kreeg, dat hier op controle zou worden gehouden. Verder had spreker dezelfde klach ten over de barakken in Peelplan-Z. De minister mag dan in de Tweede Kamer er nog zulk een prachtige dingen van zeggen, de barakken blyven leeg en rotten weg. Is hot niet zaak, dat de gemeente zich dan in verbinding stelt met de ministerraad? De VOORZITTER wil zover echter nog niet gaan en de betrokken minis ter alsnog eens om tekst en uitleg vragen, maar meent, dat ze gebruikt zullen worden voor arbeiders in de Vredepeel. De zaak zal echter nog maals aanhangig worden gemaakt. De heer de BRUYN heeft klachten over de vuilnisbabjes langs de wegen. Hierin deponeert men maar vuil en aan de vuilnisophaaldienst wil men niet moe doen. De gemeentewerken, zullen, aldus de VOORZITTER, hier een onderzoek instellen. De verpachting van kleine stukjes gemeentegrond, wat spreker gaarne zou zien, gebeurt ook inderdaad, maar er zyn niet altijd liefhebbers. Op zyn derde vraag wanneer de muur langs de Maasheeserweg nu eindelijk zou gesloopt worden, ant woordde de VOORZITTER, dat dit punt aanbangig was in Maastricht en dat 1952 waarschijnlijk de defini tieve opruiming met zich zou brengen. Verder was het spreker 'n behoefte daarmede de taak op zich nemende, die de oudste uit de Raad is toe beschoren om op het einde var. dit jaar Burgemeester en Wethouders hartelijk dank te zeggen voor de goede samenwerking die zy immer met dé Raad hadden. De heer Fr. JANSSEN hoopte, dat Ged. Staten dezelfde vlotheid als by de Vredepeel betoond, ook zouden tonen voor de gemeentelijke werk- objecten. In deze dank betrok hy ook de ambtenaren, die menig raadsbesluit hebben uitgewerkt of voorbereid en hy sprak zyn verwachting, dat het hen allen gegeven mag zyn, ook in het komende jaar veel goeds voor Venray tot stand te brengen. De heer SELDER heeft al eens meer gevraagd naar een lantaarn by de nieuwe huizen achter in de Hoender straat. Hij kreeg toen ten antwoord, dat de P.L E M. een en ander in studie had, maar by informaties ter plaatse was de P L E.M. daar niets van bekend. De VOORZITTER zeide dat bespro ken te hebben met de P.L.E.M. in Roermond, die voor de uitvoering zou zorg dragen. De heer SELDER was bovendien boos, dat hy in Peel en Maas had moeten lezen, dat een nieuwe fa briekshal zou worden aanbesteed. Was het niet beter geweest, dat de Raad dit eerst geweten had. De VOORZITTER vertelde hem, dat de Raad het voorbereidende werk zelf in handen van B. en W. hadden gelegd. Bovendien zou hy in zyn afscheidsrede ei wel op terugkomen maar Peel en Maas was inderdaad vlug geweest. De heer STEEGHS had tot zyn verwondering al verschillende weken geen kantonniers meer gezien by hem op de weg, maar hij werd vlug uit de droom geholpen, doordat Wet houder Wintels verklaarde, dat de kantonniersdienst een reorganisatie onderging en dat binnenkort heus wel iemand op de weg zou verschij nen. By het volgende puntje liet de heer STEEGHS zich niet van zyn apropos brengen, toen by nl. nog eens wees op de slechte toestand van de door hem reeds herhaaldelijk genoemde weg. Of de VOORZITTER nu al zei, dat dit by de volgende begrotingsbehan deling eerst op zyn plaats was, de heer Steeghs hield vol, dat men het er beter van tevoren over kan hebben, zodat men hem op de begroting krygt, als eerst by de begrotingsbehandeling aangezien het dan een hele karwei is om iets wat er niet op staat, er wel op te krijgen. Waarvan de op stellers van de nieuwe begroting dus akte kunnen nemen. De heer ODENHOVEN wees er allereerst Gemeentewerken op, dat met het minste of geringste buitje de Overloonse weg vol water staat. Vervolgens zou hy wel eens willen weten van wie dat VW-huisje op de markt was. Toen de VOORZITTER hem vertel de, dat dit eertijds van VVV was, maar juiste in de vorige vergadering met de begrotingswijziging aan de gemeente gekomen was, toen stond spreker paf, aangezien hy waarschijn lijk in de vorige vergadering zelf niets van deze overgave gemerkt heeft. Het kan hem een troost zyn, dat meerdere dat niet wisten. De heer OOMENS ergerde zich by uitvoeringen in Venray altijd door het gedrag van het publiek in de „engelenbak", maar werd door de Voorzitter verwezen naar de uit voerende verenigingen, die hier voor orde moeten zorgen. Dan was het einde der rondvraag daar en meende de VOORZITTER op 't eind© van 1951, verplicht te zyn namens hemzelf en namens het College van B. en W. hartelyk dank te moeten brengen aan de Raad voor de ondervonden medewerking en hulp, een dank, die ook zeker toekwam aan do ambte naren. Hoewel het eerst de gewoonte is, dat op de eerste vergadering van het nieuwe jaar de Voorzitter een over zicht geeft van wat er gebeurd is en gebeuren gaat, meende spreker op deze laatste vergadering toch even te mogen wijzen op alles, wat ondanks de grote moeilijkheden in dit jaar in onze gemeente totstand kwam. Dan is daar op het gebied van de openbare werken, de aanleg van nieuwe straten en wegen met bijbe horende trottoirs, daar is op 't gebied van de woningbouw de 80—90 wo ningen, die zyn gsbouwd geworden. Verder wees hy op het standko- men van de nieuwe school,het begin van de bouw der Ambachtsschool, die men in 1952 al in het gebruik zal nemen. De industrialisatie deed een stap in de goede richting door de vesti ging van de Blitta en ook in de naaste toekomst zullen andere gun stige berichten gegeven kunnen worden. Er is verder te noemen de stichting van een tbc-vrye markt, die voor onze landbouwers van zo'n groot belang is. En dan tenslotte is er het Vredepeelplan, dat dank zij de Staten van Brabant en Limburg een einde maakte aan ruzie en twisten en eindelijk goede vooruitzichten geeft voor onze jonge boeren. Zwaar was 1951 en ook het komende jaar zal moeilijkheden met zich brengen. Samenwerking op alle terrein van het maatschappelijk en economisch leven zal deze echter weten te over winnen tot heil van onze Gemeente. Dank bracht hy daarom nogmaals aan allen, die tot een groter bloei van onze gemeente hun steentje hebben gedragen, speciaal wilde hy dan noemen Venray Vooruit. Met de wens dat alle Raadsleden ook in het komende jaar hun werk met dezelfde ijver zouden vorvullen en hun het beste toewensende voor hun persoonlijk en hun families, besloot de Voorzitter deze vergadering, waarop alle Raadsleden aanwezig waren, behalvo de heer Camps. Kippen moeten meer wintereieren leggen Tjjdens de jaarvergadering ran de Pluimveehouder8bond van de L.L.T.B. heeft voorzitter M. J. Dings Zaterdag morgen de kippenhouders aangeraden de leg tydens de wintermaanden te bevorderen. Opnieuw beklemtoonde hy, dat ver bouw van voedergewassen op het be drijf der pluimveehouders harde noou- zaak is. De regering had een flinke voorraad voederartikelen opgeslagen, voldoende voor een jaar. Toen do prijzen als gevolg van 'de Koreaanse oorlog sterk opliepen, besloot de re gering de voorraden te ruimen, in de hoop dat de prijzen weer zouden dalen. Dit laatste is echter nog niet ge beurd, zodat de aankopen in de dol lar landen stsrk beperkt zullen worden. Zuivere pluimveebedryven, die geen gewassen verbouwen, komen het ergst in de knel. De heer Dings meende zelfs tekenen te zien, dat de overheid voornemens is deze zuivere pluimveebedryven te doen verdwijnen. Evenals op de vergadering der Ne derlandse Pluimvee Federatie te Utrecht en op de jaarvergadering der Coop. Roerniond8e Eiermijn ie Eind hoven wees de heer Dings ook thans de instelling van een garantieprijs voor eieren van de hand. Momenteel onderhandeld de pluim veehoudersbond met een uitvinder van een legnest, zekere heer van Stratum, wiens nest het ei van Columbus zou betekenen. Over pluimveeziekten en haar be strijding sprak verder Dr. W. J. Roep- ke, die onlangs een studiereis in de Verenigde Staten maakte. Over de pseudo-vogelpest heerst in Amerika de overtuiging, dat deze niet meer uitgeroeid kan worden,;waar deze een maal is opgetreden. Het afmaken van de kippenstapel op het besmette be drijf kan wel uitbreiding voorkomen, doch is niet afdoende. Van welke be tekenis de kalkoenhoudery ginds is bleek uit de mededeling, dat in 1950 niet minder dan anderhalf billioen stuks werden geslacht. Hogere honorering fonds-tandartsen In de honorering der fonds-tand artsen komt per 1 Jan. a s. een wijzi ging. In de nieuwe regeling wordt een onderscheid gemaakt tussen z g. gesaneerde patiënten (d.z. verzekerden, die hun gebit in orde hebben laten maken en het geregeld aan een half jaarlijkse controle onderwerpen) en niet-gesaneerde patiënten. Gesaneerden betalen voor vullingen niets. Niet gesaneerden betalen voort aan f 1.50 per vulling. Niet gesaneerden betalen voortaan in bepaalde gevallen voor eon ze nuwbehandeling f 4,50, vermeerderd met f 3,60 per vulling. Doorgaans hebben niet-gesaneerden echter geen recht op een Z6nuwbehandeling. Ge saneerden krygen een zenuwbehande- ling geheel voor lekening van het ziekenfonds. De bijbetaling voor personen, die ten minste zes maanden verzekerd zyn, voor een volledige prothese wordt van 55 tot 60 gulden verhoogd en voor een boven- of onderprothese van f 30 tot f 32,50. Hoger honorarium voor vroedvrouwen Het honorarium der vroedvrouwen voor verloskundige hulp, verleend aan verplicht- en vry willig, verzekerden, wordt met ingang van 1 Januari 1952 voor het gehele land gebracht op f 30,- per verlossing. Tot nu toe was het honorarium in de grote steden f 27,50 en in de overige gemeenten f 22,30.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5