V VISITEKAARTJES NIEUWJAARWENSEN KANTOORARTIKELEN VOOR PRIVÉ EN ZAAK vóók het nieuwe aai in uw plaatóeli(k Élad ucci uw &óekhóudinq steeds êetei dtukutetk In de Deurnese Peel nog 100 jaren voorraad Ontwikkeling en Ontspanning St. Nicolaas in Venray Wederopbouw PSYCU. INRICHTINGEN SPORT Drukkerij Uitgeverij Kantoorboekhandel lauan den Wflun cklxc^ Premie bij Woningverbetering en Woningsplitsing Hendriks' Verf F. W. HENDRIKS G. van Ham Taxi nodig gezicht drie maal in successie een hoed van de kapstok in een cafó. Toen de eigenaar van die hoed, het oprapen moe, tegen deze heer zei, dat hy a ub. eens wat beter op moest letten, bleek die heer helemaal geen heer te zyn, want met een machtige zwaai van zyn vuist, stootte hy de eigenaar van de hoed, al zyn tanden uit zyn mond, allen op één na en die heeft de tandarts van de weer omstuit er ook maar uitgehaald. Deze heer kreeg oen boete van f 30 en moet de tandartsrekening betalen en een nieuw gebit. K. uit Lottum had dronken op een fiet* gereden, maar voor de rechtbank vertelde hy, dat het zo erg niet was. De Officier bleek echter goed inge licht te zyn, want genoemde heer had blijkens de bloedproef, waaraan hy was onderworpen een record be haald Hy had op dat moment het grootste percentage alcohol in zyn lichaam, dat. tot dan by be bevoegde instanties bekend was Ondanks dat record kreeg hy f 30 In het politierapport stond C. uit Arcen beschreven als een linke wild jager. Afgezien van het feit, dat dit boeventaaltje al in politierapporten verschijnt, hoewel daar toch al slecht Nederlands genoeg staat, bleek C. inderdaad een goocheme jongen, al was by om en naby do 70. Hy had van verschillende boeren een getekend stuk gekregen dat hy op hun land mocht komen voor te jagen Toen de politie hem een keer snapte op grond van een boer, die hem die toestem ming niet gegeven had, was C. er in geslaagd de naam van die boer op bovengenoemd stuk to schrijven, De Wet laat echter niet met. zich spot ten en achterhaalde de lage list. Wegens valsheid in geschrifte zal hy nu een week moeten gaan brommen K. uit Tegelen was van een bruiloft gekomen en heerlyk in de olie achter het stuur van een auto gaan zitten. Dat is geen zonde, maar ergor was dat hy de wagen startte en wegreed, want toen greep de politie in en deze heer zal 14 dagen kunnen na denken over het feit, dat men geen alcohol moet drinken en dan achter het stuur kruipen Bovendien moet hy dan nog een jaar fietsen, wan hy raakt zyn rybewys voor dien tyd ook nog kwijt. H. had in Venray menig borreltje gedronken en kreeg ruzie met een maat. Om zijn woorden kracht by te zetten sloeg hy diezelfde maat maar met een asbak in zyn gezicht, waar door de asbak kapot ging en de maat pijnlijk werd getroffen f 30. is loon naar verdienste. W. uit Venray had een vracht wagen m huurkoop en toen hy op zekere dag geen geld meer had, ver kocht hy de vrachtwagen en belandde zo in de beklaagdebank. De Officier wees er in deze op, dat de finan cieringsmaatschappijen, die geld voor aankoop van vrachtwagons aan dergelijke mensen geven, zelf oorzaak zyn van veel ellende en verdriet en zelf oorzaak zyn dat zy worden be duveld. Zy kunnen van tevoren weten, dat dergelijke mensen zonder kapitaal onmogelijk de zware lasten op kunnen brengen. W. gaat voor twee maanden brommen. Van T. uit Venray was aan het stropen en kreeg zodoende de hond van de jachtopziener aan zyn broek Hy gaf de hond een watje-kouw maar kreeg nu f 50.— boete, omdat de Officier zyn gedrag misselijk vond, Een nobel viertal uit Mook moesten voor hun baas kolen bezorgen. Zy bezorgden ze lang niet allemaal, want in een minimum van tyd was er een tekort van enkele tonnen kolen, die deze heren voor eigen rekening hadden verkocht. Ondanks het prach tige pleidooi van een hunner, waarby de bloedjes van kinderen weer druk aan het bloeden waren, kregen z« ten antwoord, dat ze aan de bloed jes hadden mobten denken toen ze zich krom sjouwden onder de gestolen kolen, waarover ze nu 0 weken na mogen denken. Een juffrouw N. uit Venlo had by haar mevrouw textiel gegapt. Omdat de politierechter het nog eens pro beren wou, kreeg ze een maand voor- waardel yk. D uit. Venlo, schijnt van beroep schillenboer te wezen en lust op tyd een borreltje Dat is geen kwaad, maar toen hy eens een vracht bor reltjes op had, stapte hij op zyn wagen om een vracht schillen te gaan halen Dan is men fout en ondanks het feit dat genoemde schillenboer een zeer vrolijk iemand is, die en rechters en publiek harte lyk deed lachten om zyn originele verdediging, kreeg hy f 20 C. uit Venray sloot dan de ry en kreeg voor het weghalen van dood gewoon zand, doodgewoon f 10.—. Het is te begrijpen, dat de mede deling, dat de regering voornemens is binnenkort een plan in te dienen betreffende de ontginning van het kolenveld by Vlodrop, ook levendige belangstelling ondervonden heeft in de gemeente Deurne. Niet minder groot was uiteraard de belangstelling voor de van de zyde der K.A.B. gelanceerde op merkingen omtrent de verkieslijk heid van het kolenveld by Meyel Dit zou voor Deurne van directe betekenis zyn, omdat dekolenlagen onder Deurne daarby aansluiten. De gemsento Deurne houdt wel degelijk rekening met de toevallige aanwezigheid van steenkool in haar bodem. Do desbetreffende grond is vrywel geheel eigendom van de gemeente, zodat men by een even tuele exploitatie slechts met een enkele eigenaar rekening te houden zal hebben, aldus lezen wy in „De Tijd", waaruit wy dit artikel in zyn geheel overnemen. Door gebrek aan plaatsruimte kon den wy vorige week geen aandacht besteden aan de interessante lezing van Prof. Dr. v.d. Meer, die handelde over de tegenwoordige situatie van de Kerk. Prof. v.d. Meer was jammer genoeg dikwyls slecht te volgen, terwijl zyn citaten in verschillende talen en uit verschillende boeken voor vele aan wezigen niet te vertalen waren. De gewyde spreker zeide ons te hoeden voor een te groot pessimisme, terwyl we van de andere kant moeten waken voor een te groot optimisme. Want al is het waar dat aan de ene zijde van de wereld de Kerk vervolgd en uitgemoord wordt, aan de andere zyde zyn er tekenen van grote bloei. Maar deze grote uitwendige bloei correspondeert lang niet altyd met innerlijke kracht. We hebben dat meer gezien, ook in de geschiedenis van de Kerk. In de 138 eeuw immers stond Paus Vooralsnog echter is voor Deurne de turf als brandstof nog belangrijker dan de kolen, die toch voorlopig zeker nog toekomstdromen zijn, ter wyl de turf een niet onbetekenende realiteit is. Deurne heeft op het ogenblik nog ongeveer 1600 ha. onontgonnen grond Daarvan zyn 600 ha. gedeeltelijk afgeveend, maar 1000 ha. zyn nog volkomen woest. Wy sproken hier uiteraard alleen over de veengrond. By het grote gebrek aan cultuurgrond heeft men ook in Deurne gezocht naar moge lijkheden om de vervening sneller te doen verlopen. Men kwam tot de conclusie, dat het inderdaad technisch mogelijk zou zyn door het aanschaffen en in gebruik stellen van denieuweie machines, die continu werken kunnen, de gehele vervening in 25 jaar klaar te heb ben. Wat technisch mogelijk is, bleek echter in genen dele ook economisch verantwoord, De grote moeilijkheid immers was voor deze enorme productie afnemers te vinden. Deze turf blykt voor huisbrand minder geschikt 1 Nederlandse industrie voelt er niet veel voor.; Men heeft zelfs gedacht aan de bouw van een centrale, die met turf gestookt zou kunnen worden, maar ook dit bleek geenszins rendabel te zyn. Zodat men nu maar weer op de oude voet voortgaat, d.w.z. met de hulp van twee persmachines en "met het graven met de hand, wat in Deurne toch altyd nog vier millioen turven per jaar oplevert. Het gemeentelijke veenbedryfheeft op het ogenblik in het seizoen circa 70 arbeiders aan het werk en in het naseizoen 20 tot 30. De overigen komen dan veelal terecht by de DUW, wat voor deze mensen moestal niet zo bezwaarlijk is, omdat de graafpryzen zeer hoog zijn, zodat de goedbetaalde seizoen arbeid de minder gunstige tyd daar na compenseert. Met behulp van twee persmachines wordt persturf van zeer goede kwa liteit verkregen, die vooral by de huidige schaarste aan brandstoffen zeer gewild is. Behalve het gemeentelyke veen bedry'f is ook de verpachting van kleine Peelveldjes aan de bewoners van grote betekenis, De geboren en getogen Peelbewo- ners zyn van hun vroegste jeugd vertrouwd met het stoken van turf. De grote fornuizen en „platte buizen" verteren de turf gretig en de warmte, die zy er voor in de plaats geven, is zodanig, dat men geen verlangen koestert naar de dure, zy het dan ook minder stof veroorzakende anthraciet. Daarom is de vraag naar de pachtveldjes steeds bijzonder groot, want allicht levert zo'n veldje, als het veen enige meters dik is, toch voldoende brandstof op voor het koude seizoen. In het afgelopen jaar bracht de verpachting van deze Peelveldjes nog ruim f 40 000 op, waaruit blykt, dat de animo groot is, tot zelfs uit de omliggende dorpen. Op deze manier wordt ieder jaar ongeveer 15 ha. ontveend, wat wil zeggen, dat men in dit tempo nog een honderd jaar kan doorgaan voor al het veen is afgegraven. Pas daarna is men aan het ontginnen toe. Dat wil niet zeggen, dat men nu voornemens is alle ontveende grond maar rustig te laten liggen tot de laatste turf gestoken is. Verre vandaar. Reeds ligt een terrein van ongeveer 350 ha. op ont ginning te wachten. Innocentius op het toppunt van de Pauselijke macht, terwyl de gehele toenmalige wereld Rome als bet grote middelpunt beschouwde. Maar deze Paus kreeg van Franciscus te horen dat de Kerk dreigde in te vallen, toen deze hem in een visioen ver scheen. Prof. v.d. Meer meende de toestand van de Kerk heden ten dage te moeten kenschetsen als een voor christelijke tyd, in die zin, dat wy heden geen zuiver Christelijke tyd meer kennen. Onze tijd is te verge lijken met de tyd, die in het edict, van Milaan de voor-christelijke tyd wordt genoemd. Ook toen was er een grote autoriteit van de leken in de uitbreiding der H. Kerk en ook toen was er een diep Eucharistisch leven. En juist in deze „elementen" zag de spreker hoopvolle perspectieven. Daarby mogen en moeten wy, ook in deze tyd van absolute verzwakking van het geloof blyven denken aan Christus woord Ik ben by U alle dagen, tot het einde der ty'den. Op het ogenblik houdt de financiële kant van deze zaak die ontginning tegen. Als zy eenmaal tot stand ge bracht kan worden, betekent dit land en tuinbouwgrond voor een veertigtal boeren, wat by onze grote armoede aan grond een niet te ver smaden aanwinst zou betekenen. Men zoekt dan ook ijverig om voor dit vraagstuk een oplossing te vinden. U ziet het, al loopt men, wat de eventuele nieuwe kolenmijnen betreft in Deurne dan al een beetje met het hoofd in de wolken der fantasie, van de andere kant staat er wel degelijk met allebei de benen op de grond der realiteit. En dat is uiterst nuttig, ook voo' het geval de fantasie eens werkelijk heid wordt. Als er nog mochten zyn, die niet geloven aan Sint Nicolaas, zijn zy Zondag j 1. toch wel overtuigend verslagen. "Want ondanks zyn drukke werkzaamheden, verscheen dan de goede Heilige, weliswaar op een ge leende schimmel, in Ven rays straten. Begeleid en ingehaald door de beide Venrayse schutterijen, die nog steeds niet met elkaar gelijk kunnen trom melen, en Venrays harmonie, die ook weer een andere maat sloeg, kwam de Heilige Man, voorafgegaan door een heraut zyn jaarlijks bezoek aan onze gemeente brengen. En terwyl rond de trappen van het gemeentehuis honderden kleinen en groten vol liefde en aandacht het gelaat van Sinterklaas stonden te bestuderen en stiekum keken naar de Pietermannen, werd de goede Heil door de Burgemeester hartelijk wel kom geheten in onze gemeente, die, aldus de Burgervader, zo weinig stoute kinderen heeft. Ook St. Nicolaas wist dat reeds, zoals hy ook wist van Venrays voor uitgang, die Hem ondanks alles toch wel optimistisch de toekomst in deed zien. Met gul gebaar worden dan door de Pietermannen de goede gaven rondgestrooid, waarna de rondtocht begon en de stoet begeleid door hon derden kinderen door Venrays straten trok. De Sint bracht ook nog een bezoek aan Jerusalem, waar Hy ook vol vreugde werd ontvangen. De heren Pietermannen hadden ook hier druk werk. De wederopbouw van de Psycliia- triuhe Inrichtingen „St Anna" Éen „St Servatius" te Venray vraagt grote kapitalen. Reeds is het Provinciaal bestuur garant voor twee leningen van f450000 en van f 500000 De op brengst is aangewend voor het ver strekken van vaste leningen aan deze instellingen. De kapitaalsbehoefte van „St Anna wordt in de eerstkomende jaren gesteld op een totaal van rond f 3.500.000 Voor „St Servatius moet gerekend worden op een bedrag van t 2 miiioen By dit laatste bedrag is nog slechts ten dele in aanmerking genomen de restauratie van het hoofdgebouw. "Wil de wederopbouw voortgang kun nen vinden, dan zullen de nodige dek kingsmiddelen moeten worden gevon den- De gestichtsbesturen vragen aan Prov. Staten rente en aflossing te w randeren van te sluiten geldleningen van f 2.100.000 voor „St Anna" en f 1300.000 voor „St Servatius". Een zelfde garantie is door die be sturen gevraagd van Prov. Staten van Gelderland voor het zelfde bedrag. Ged Staten vragen aan Prov. Staten de gevraagde garantie te verlenen. De besturen vragen tevens de termijn van de verstrekte kasgeldlening met twee jaar te verlengen. Deze verschil lende punten hebben Ged. Staten in voorstellen aan Prov. Staten neergelegd R.K.V.V.-,, Juliana" Wanssum in het zilver De in 1927 door een groepje.jongelui opgerichte, voetbalvereniging Juliana te Wanssum, zal in 1952 haar 25 jarig bestaansfeest vieren. Als datum der feestelijkheden werd voorlopig 2de Paasdag aangehouden. Evenals de meeste dorpsclubjes heeft Wanssum ook zyn moeilijke jaren doorgemaakt, maar door inten sieve sportopleiding der Jeugd is men er nu door de impasse heen. Met 3 senioren en 2 junioren elftallen wordt door dit, een kleine duizend zielen tellende dorpje, aan de competitie deelgenomen en alle elftallen nemen een vooraanstaande positie in en wis ten zich stevig in de kopgroep te nestelen. Zo bezien ziet de toekomst voor Juliana er zeer hoopvol uit en kunnen by gelegenheid van het 25 jarig jubi leum de bloemetjes gerust eens buiten gezet worden. Benoemingen Tot hoofd der bijzondere lagere school te Geysteren, werd benoemd de heer C. Steentjes uit Westervoort. De heer Steentjes was reeds 15 jaar als ondei wijzer aan de Jongensschool te Siebengewald werkzaam. Als onderwijzeres aan de byzon dere lagere school te Veulen, werd benoemd mej Magda Schreurs uit Well, welke thans onderwijzeres te Wansum is. Tijdige bestelling is dringend gewenst. Nu is onze sortering nog compleet en kunt U keus maken uit de mooiste kaartjes. Wacht nu niet tot Uw kaartjes op zijn, bestel ze vandaag nog. Het is U onmogelijk om bij de jaarwisseling al Uw familieleden, vrienden en kennissen, be gunstigers en klanten door middel van visite kaartjes Uw wensen te doen toekomen. Nog minder kunt U hen allen persoonlijk geluk en voorspoed wensen. - De advertentie-kolommen in Peel en Maas staan hier tot Uw dienst om in 't nummer van 29 Dec. a.s. Uw nieuwjaar- wens op te nemen. Zorg dat U dat niet ver geet, geef ons Uw advertentie vooral tijdig op. Wanneer U op 31 December a.s. Uw boek houding over 1951 afsluit, dan moeten reeds de nieuwe kantoorboeken en administratie-be nodigdheden klaar liggen. Hoewel wij ruim ge sorteerd zijn van het kleinste kasboekje tot het grootste tabellarische register, is het natuurlijk mogelijk dat wij het door U verlangde artikel niet in voorraad hebben. Wij kunnen U dat nog tijdig leveren, indien u niet met bestellen wacht. Zag u reeds onze grote collectie zak-agenda's, kantoor-agenda's en de bekende Succes-agenda's Het eenvoudige geboorteprentje of het ingewik kelde staafwerk heeft in onze drukkerij steeds de zelfde volle aandacht. Daarom beter druk werk en toch niet duurder. Kijk nu meteen uw voorraad na en bestel het benodigde thans Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van be langhebbenden op de mogelijkheid om in het genot te worden gesteld van een premie by woningverbetering en woningsplitsing. W oni ngrerbetering Op beperkte Schaal is liet mogelyk bydrage te verkrijgen in de kosten van verbetering in zeer urgente ge vallen. Aan deze mogelykheid zijn echter de volgende bepalingen verbenden a. De by het gemeentebestuur door de eigenaar aan te vragen premie bedraagt 50 pet. van f 2S00,— is f 1400,—; b. De premie wordt alleen toe gekend voor de meest urgente ge vallen en voor zover belanghebbende kan aantonen niet in staat te zyn-de kosten van de verbetering zelf geheel te dragen; c. Door de voorgenomen verbete ringen moet een, de kosten rechtvaar digende bevredigende toestand worden verkregen; d. Bij de aanvraag moet worden overgelegd een begroting in drievoud en indien in de indeling van het pand wijziging wordt gebracht, eveneens een tekening in drievoud. Woningsplitsing Van Rijkswege kan gezamenlijk met de gemeente eon premie worden verleend in de kosten van woning splitsing, nl. van 60 pet., onder voor waarde, dat geon premie wordt toe gekend indien deze kosten per woning, welke door splitsing boven het oor spronkelijk in enig pand aanwezige aantal woningen wordt verkregen, meer dan f 3500,of minder dan f 201,- bedragen. Bedoelde premie zal dus ten hoogste 60 pet van f3500,— kunnen bedragen, of f 2100, waarvan f 1575,— voor rekening komt van het Rijk en f 525,— voor rekening van de gemeente. Ook hiervoor kunnende aanvragen onder overlegging van begroting en tekening in drievoud ten gemeente- huize worden ingediend. Venray, 29 November 1951. Burgemeester en Weth. voornoemd, Mr. A H. M. JANSSEN Burgemeester H. VORST, Secretaris Reserve-Grensbewaking a.s. Zaterdag 8 December zal door de Klasse Wanssum (Vonray-MeerJo- Wanssum) om 7 uur in het Bonds- gebouw te Wanssum oen Feest- en propaganda-avond worden gehouden. Er werden voor deze avond diverse convocaties verzonden aan officiële persoonlijkheden. In verband met de beperkte zaal- rnimte kannen alleen degenen toe galaten worden, welke een uitnodiging ontvingen. Overigens kunnen ook gegadigden voor de Reserve Grensbewaking nog toegangskaarten bekomen by db heer L. Wijnhoven re Wanssum. Er zullen tydens deze feestvergadering nog ver schillende attracties zyn, zodat het nuttige met het aangename samen gaan. ADVERTENTIËN Wilt U iets bereiken Blijft dan verstrijken. Dat is beslist de beste die er is. Telefoon 713 Langstraat 46 Voor plezier- en zakenreizen ziekenvervoer HET ADRES: Deken Thielenstraat 16 Telefoon 725 H.H. Duivenvrienden, nu is het tyd voor Bodemwit, Grit Roodsteen, Rodivit, Levertraan enz AVIOL in voorraad Venray's speciaal zaak voor Duiven- Vogel-, Honden-, Aquarium- en Hengelsportartikelen. Wilt U iets met de duiven en vogels bereiken kom dan eerst by F. W. HENDRIKS kijken Niets verplicht U. Beleefd aanbevelend LANGSTRAAT 46 Telefoon 713 Let op huisnummer Bel BOM 418 Venray Zelfs kleine advertenties trekken de aandacht. Adver teer daarom regelmatig.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4