Venray's Raad vergaderde Dt Vrcdcpccl-plan z.h.s. aangenomen. Feest in Huize Servatius De splitsing van de R.K. Jongensschool Postduivententoonstelling 'te Venray Prof. Beel, Minister van Binnenlandse Zaken! Als een St. Nicolaas-surprise kregen de heren Raadsleden Woensdag een uitnodiging voor een spoedeisende Raadsvergadering op Donderdag. De agenda bevatte, naast wat en tourage, feitelijk maar één punt, dat van groot belang was voor het Vre- depeelplan, wat U op de ie pagina van dit blad uitvoerig vindt uiteen gezet. O. danks de belangrijkheid van de agenda ontbraken de heren Cainps, Oomens, Wismans en Vermeulen. Namens deGrontray. de ontwerpers van het Vredepeelplan, waren de heren Hanraets, Blom en Daamen aanwezig. De VOORZITTER hield een korte inleiding, waarin hy de voorgeschie denis van de Vredepeel besprak, die zyn einde vond in het Kon. Besluit van 1951, toen door gezamelyk over leg de mogelijkheid geschapen werd om de Vredepeel te ontginnen. Hy verzocht Ir. Hanraets het plan verder te bespreken. Vredepeel-plan Ir. Hanraets herinnerde er aan, dat hy reeds vroegei in Venrays Raads zaal een dergelijk groots plan mocht uitleggen, nl. het Peelplan Zuid, waarvoor in 1939 drie jaren waren uitgetrokken, maar dat, tengevolge van oorlog enz. 13 jaren geduurd heeft, voordat het binnen enkele weken voltooid zal zyn, op de boer derij bouw na. Spreker vertelde verder, dat de ontginning eerst gedacht was als '11 mechanisch object, maar de veran derde tijdsomstandigheden waren voor de DUW aanleiding om dit plan geheel met handenarbeid te verwe zenlyken. Men meent dat in dezelfde tyd te kunnen doen als de machines ook in 5 jaren en inderdaad zijn er in de Vredepeel stukken, die zich beter voor hand ontginning lenen. In brede trekken schilderde spr dan het Vredepeelplan, zoals dat op onze voorpagina staat beschreven, waarop hy op enkele punten nog even nader inging. Afwatering. Volgens spreker kan men tegen woordig beter spreken daartoe gedwongen door de feiten van waterbeheersing als van waterlossing, want het is zo, dat water moei worden kunnen toegevoerd als wei onttrokken aan de grond. Naast de „beregening", wat in de toekomst zeker by de gewone arbeid komt voor de boer, is er dan de infiltrator, die in de Vredepeel zal worden toege gepast. Men diene echter niet te vergoten, dat in een droge zomer dan 30.000 M3 water por etmaal moet worden ingelaten en het is een vraag of Rijkswaterstaat zoveel water kan inlaten. Aanplanting. De aanplanting van bomen en struiken geschiedt in overleg met iSUaisbosbeheer. Er zal een brede windsingel komen aan de Westzyde van het Defensiekanaal, terwyl pa rallel aan de weg naar de Rips, midden door het ontginningecomplex een tweede windsingel komt, terwyl de erfbeplanting zodanig wordt, dat ook deze by elkaar aansluit en de nodige luwte brengt. In zyn uitstekend betoog liet Ir. Hanraets uitkomen, dat de meeste nieuwe boerderijen a's zy gereed zyn een dusdanige kwaliteit hebben, dat zy meer dan voldoende bestaans zekerheid zullen geven aan de toe komstige boer. Vraag cn antwoord. In antwoord op de verschillende op- on aanmerkingen van de tieren Odenhoven, Fr. Janssen, Steeghs en Custers, vertelde Ir. Hanraets nog, dat de boerderijen allemaal aan de harde weg komen liggen, terwijl het, land tevens bereikbaar is uoor de zandwegen. Bovendien loopt by iedere kavel een hoofdleiding. De nieuwe dorpskern is geprojec teerd aan de „Ripse weg", omdat daal de geschetste terreinen er voor lagen en deze kern tevons bedoeld is voor de ontginningen in de Merselosepeel en de gemeentebossen, die ook „nog wel eens" aan de orde zullen komen. In tegenstelling met wat op vooraf gaand kaartje staat, zal de hoofdweg van dit plan zyn de weg Ysselsteyn - Rips, die via Oss naar Utrecht gaat lopen. De andere weg naar Mill, zal waar schijnlijk slechts naar Westerbeek lopen. Maar hierover zal nog nader gesproken worden met de provincie Noord-Brabant. Mocht de DUW door gebrek aan arbeiders niet klaar komen dan zal tot mechanische ontginning worden overgegaan. Voor de kerk van „Vredesdorp" worden 50 Ha. land gereserveerd. Er zyn inderdaad enkele niet loodrechte stukken in dit plan, maar de per- ceelsloten komen toch loodrecht in de hoofdleiding. Alleen het eerste en laatste perceel heeft hier last, van, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Financiën De VOORZITTER besprak daarna het financiële, wat U elders uitvoerig vindt weergegeven By deelde in zyn toelichting dan verder mede, dat onderhandelingen met de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven tot resultaat heeft gehad, dat de gemeen te hierdoor een rekening courant- crediet verleend wordt voor enkele i jaren van f 350.000 tegen een rente 'van 3 pCt. I Wanneer dat bedrag voor einde j 1953 in zyn geheel is opgenomen, wil men het saldo tot maximaal f 400 OOn omzetten ir. een zgn. voor- fi ia'Ciering a 4 pCt per jaar, terwyl men in 1054 deze financiering dan wil omzetten in een geldlening. Hierdoor is dus voor een groot deel van dit werk reeds geld be schikbaar. Zonder hoofdelijke stemming Nadat de Raad bij monde van de heer Fr. JANSSEN en STEEGHS B. en W. dank had gebracht voor het vele en moeilijke voorbereidingswerk, bracht de Voorzitter het voorstel van B en W. in stemming: a. te besluiten tot het ontginnen van 634.5 ha van de Vredepeel; b. te besluiten tot de bebossing van 230 ha van de Vredepeel; c. te besluiten tot het aangaan van een geldlening als boven omschreven met de Centrale Boerenleenbank. Z.h.st. ging de Raad daarmede accoord. Dankwoord van de Voorzitter Nu dit plan, waarvoor de Gemeente Venray byna anderhalf millioen moet besteden, met zulk een overtuigende eensgezindheid is aangenomen, voelde de VOORZITTER zich verplicht dank te brengen aan de College's van Ged. Staten van Brabant en Limburg die het allereerst mogelijk hebben ge I maakt dat de eeuwenlange twisten zyn opgehouden en zich verder voor de volle honderd procent achter dit ontginningsplan hebben gesteld. Verder dankte hy de Gemeente raden en de Peelcommissie, die allen tot deze grootse oplossing hebben medegewerkt. Hy dankte hen dat zy ondanks de grote financiële offers, toch het sociaal economisch hoofd motief voor alles hebben gesteld. Het is echter van het grootste belang dat de subsidie voor boerderybouw in de toekomst gegeven wordt, wil men geen krepeergevallen scheppen. Hy hoopte met de Grontmy evenals voorheen in de beste harmonie samen te kunnen werken en besloot met de bede dat het inderdaad de Gemeente gegeven mocht zyn dit Peelplan in 5 jaren ir. vrede te mogen voltooien Als besluit deelde de VOORZITTER mede, dat zodra het weer het toelaat met de voorbereidende werkzaam heden wordt begonnen, zodat in het voorjaar 1952 de eerste spade in de Vredepeel gestoken kan worden. Op Donderdag 13 December zal in Huize Servatius op officiële wyze het centraal paviljoen „St Marie" in ge bruik worden genomen. Dit herbouw de Ziekenhuis heeft plaats voor 306 patiënten, waarbij inbegrepen is de observatie voor onrustige en storen de patiënten, alsmede het sanatorium en de zalen voo. oudt-n van dagen. Het oude ziekenhuis is geheel ge restaureerd, herbouwd en uitgebreid door Aannemersbedrijf Gebr Janssen o.l.v. h«t architectenbureau Hendriks vd Sluys en v d. Bosch uit Rotter dam. By deze gelegenheid hoopt men de verschillende autoriteiten tevens de zes jaren wederopbouw van de ge hele inrichting te tonen. De officiële ingebruikstelling zal geschieden door de Commissaris der Koningin in Limburg Mr. Dr. F. Houben, in aanwezigheid van leden van Ged. Staten van Limburg en Gelderland, de heren Inspecteurs van het Staatstoezicht op krankzinnigen en vele andere autoriteiten. Om 9 uur zal een plechtige H Mis worden opgedragen, terwyl om 11 uur de plechtige openingsbijeenkomst is, waarna receptie tot 1 uur. Op 1 Januari 1928 werd deze school geopend met 376 leerlingen. Nu, na 24 jaren is ze uitgegroeid tot een der grootste van het land en telt 606 leerlingen. Het zal dus niemand ver wonderen dat de jongens in het noodgebouw zitten samengopakt als sigaren in een kistje en dat ze er byna uitknappen. Bovendien bereikt de aangroei in de komende 3 jaren een record. In elk dezer drie topjaren zullen gemiddeld 132 leergierige jongelui zich verdringen voor onze schooldeur om te worden toegelaten tot de ie klas. Het werd dus hoog tyd om de nodige voorzieningen te treffen voor de toekomst. Men is na overleg met de Bisschoppelijke en de Rijksinspec tie gekomen tot het volgende plan. De grote school wordt ingaande 1 Januari 1952 gesplitst in drieën 1. De oude school blijft voortbe staan onder de naam Petrus Banden- school en wordt ondergebracht in het nieuwe gebouw aan de Hofstraat. Zy zal bestaan uit 6 klassen lager onder wijs en 2 klassen voortgezet gewoon lager onderwijs. Deze 7e en se klas zyn bestemd voor alle v.g.l.o. leerlin gen van de parochie. In totaal krijgt deze school dus 8 leerkrachten. 2. De tweede school, welke Hen- 8eniusschool zal heten, zal zes lager onderwijs klassen bevatten met zes leerkrachten. Deze school blijft in het noodgebouw totdat haar nieuw gebouw, dat in de buurt van de St. Annakapel zal verrijzen, klaar is. 3. De derde school zal de naam Dr. Poelsschool dragen en beginnen met 4 leerkrachten. Op 1 September 1952 krijgt deze school echter reeds de 5e en op 1 September 1953 de 6e leerkracht. Ook deze school blijft in het nood gebouw, waar nu voldoende ruimte komt, de dag afwachten dat ze haar nieuwe gebouw zal kunnen betrek ken. Dat zal komen in de buurt Overloon8e weg—Desselke. De nieuwe scholen zyn genoemd naar grote Venrayers om hen te eren en om hun nagedachtenis en hun voorbeeld by de jeugd levendig te houden. De aandachtige lezer heeft zeker reeds begrepen, dat er nu niets anders op zit dan de parochie in schoolwijken te splitsen zoals dat overal in de grotere plaatsen het geval is, Dit is dan ook reeds geschied en wel zo danig dat de scholen, zodra de nieuwe gebouwen er zijn, centraal in hun wijk zullen liggen. Met 't oog op deze vereiste centrale ligging zyn wy bjj het vaststellen der schoolwyk voor de Petrus Banden school begonnen by de Oude Oostrum seweg en hebben toen tegen de w ijzers van de klok ingaande de daarbij aan sluitende sector van kom en buiten wijken genomen tot en met de Over loonse weg. Toen was de school vol en kon er niets meer bij. De rest van de parochie wordt dus verdeeld over de beide andere school- wyken. Do grens tussen beide wijken wordt pas nauwkeurig vastgesteld zodra ook de Dr. Poelsschool 6 leer krachten zal hebben. Deze zal wel lopen even ten zuiden van deMorselose eg. De leerlingen van de Hensenius-j en de Dr. Foelsschool zullen dus nog' een tijdje de meestal langere weg naar de noodschool moeten afleggen. Daar is nu eenmaal niets aan te doen en School- en Gemeentebestuur zullen de bouw van de nieuwe scholen zoveel mogelijk bespoedigen. Wanneer een nieuwe school wordt gesticht moeten daar de nodige formaliteiten voor worden verricht. Daar zal tegenwoordig wol niemand aan twijfelen. Zo moet het gemeentebestuur de garantie hebben dat de nieuwe school ook werkelijk nodig is en dus ook door een voldoend aantal leerlingen zal worden bezocht. Nu is in Yenray wel niet veel ge vaar voor onderbevolking van de scholen maar de wet maakt ook voor ons geen uitzondering. Dus moet het Schoolbestuur aan de Gemeente een verklaring overleggen waarop een aantal vaders uit de betrokken schoolwyk door hun handtekening hun voornemen te kennen hebben gegeven hun jongens naar de te stichten school te zullen sturen. Het Schoolbestuur zal daartoe een aantal vaders of verzorgers uit de wijken der nieuwe scholen aanschrij ven met het vriendelijke verzoek a.s. Zondag 9 December even op het kantoor van de heer Fr. Vermaaten te komen om deze formaliteit te vervullen. We vertrouwen dat be doelde ouders zich gaarne de gevraag de kleine moeite in het belang van de jeugd zullen gel roosten. Zo zal onze parochie dus op 1 Sept. 1953 drie complete jongensscholen bezitten wier gezamenlijke capaciteit wel voor jaren voldoende zal zijn daar het geboortecyfer vanaf 1948 weer enige daling vertoont. Voor verdere bijzonderheden komen we nog wel eens terug. J. HEGGER Onder grote belangstelling hield de Postduivenvereniging „de Zwaluw" Zondag een mooie nationale tentoon stelling in zaal Schellen. Er waren ruim 700 inzendingen, zodat de twee keurmeesters, de heren de Haan uit Lent en P. Kersten uit Venray een zware taak hadden, De uitslagen waren als volgt: Oude doffers, 124 stuks l J. vd Heijden; 2 F. Schellen; 3 J. Gommans; 4 Kiilaers, Tegelen; 5 Jac. Verstegen; 6 H. Arts Zn; 7 A. de Riet; 8 Kiilaers, Tegelen; 10 Joh, Janssen; 11 M. Kelders; 12 Jen Gou mens; 13 van Gasselt; 14 Verhofstad Groeningen; 15 Gebr. Janssen, Horst; 16 M. Siebers; 17 J. Arts W; 18 F. van Zwamen; 19 J. Joosten, Horst; 20 H. van Ass; 21 H. Henckens; 22 J. vd. Heijden; 23 J. Aarts W; 24 J. Reusing, Boxmeer; 25 Jaap Verstegen Oude duiven, 98 stuks 1 J. Reusing, Boxmeer; 2 P. Spee; 3 M. van Rooy; 4 H. Vermeulen; 5 vd. Munckhof, Horst; 6 H. Henckens; 7 P. vd Laar; 8 Jan Gommans; 9 W. Hermsen; 10 M. Steegs; 11 F.Schellen 12 J. Gommans; 13 Jac. Verstegen; 14 H. Arts Zn; 15J. Rausing, Box meer; 16 A. de Riet; 17 J. Meijers, Horst; 18 G. van Daal, Horst; 19 J. vd Heijden; 20 J. Reusing, Boxmeer Jarige doffers, 91 stuks 1 Mikkers, Deurne; 2 vd Munckhof Horst; 3 Swinkels, Horst; 4 A.deRieti 5 Th', van Houdt; 6 P. Janssen Gzn;' 7 Swinkels, Horst; 8 Th. van Houdt; 9 J. Joosten, Horst; 10 G. van Daal, Horst; 11 M. vd Munckhof, Horst; 12 H. Vermeulen; 13 P. Lemmen; 14 G. Martens; Horst; 15 H. Arts Zn; 16 de Clerk, Deurne; 17 P. Theuwen W 18 Gebr. Hendriks Jarige duiven, 77 stuks 1 J. Gommans; 2 Vervuurt, Horst; 3 J. vd Heyden; 4 Gebr. Hendriks; 5 A. de Riet; J. Reusing, Boxmeer; 7 Kleven; 8 L Schreyen, Boxmeer; 9 vd Munckhof, Horst; 10 L. Schreyen, Boxmeer; 11 J. Gommans; 12 A. Wil- lems; 13 H. Arts Zn; 14 F Schellen 15 Gebr Hendriks Jonge doffers, 79 stuks 1 J vd Heyden; 2 Gebr Ewals; 3 G Janssen W; 4 Smits, Tegelen; 3 P Strybosch; 6 Hutten. Boxmeer; 7 Smits, Tegelen; 8 P. Spee; 9 Janssen Horst; 10 J. Aarts, Horst; 11 Gebr. Hendriks; 12 P. Vermazeren; 13 B. Peeters, Horst; 14 W. Thyssen; 15 Gebr. Hendriks; 16 Jo Denen Jonge duivinnen, 83 stuks 1 G. van Dyck; 2 Fuchs, Horst; 3 Reusing, Boxmeer; 4 en 6 Swylink, Nijmegen; 5 H. Henckens; 7 P. Jansen Gz; 8 W. Hèrmsen; 9 A Smits, Ven ray; 10 A. Smits, Tegelen; 11 Weiten Deurne; 12 Gebr. Rutten; 13 Willems 14 Servaas; 15 Janssen, Horst; 16 P. Strybosch; 17 Gebr. Ewals Jonge bonte doffers, 34 stuks 1 Joosten, Horst; 2 H. Henckens; 3 A. Aarts W; 4 de Wit, St. Hnbert; 5 W. Kessels; 6 P. Strybosch; Joh. Janssen. Jonge bonte duivinnen, 42 st. 1 en 3 Reusing, Boxmeer; 2 de Clerk, Deurne; 4 P. Lemmen; 5 H. Strybosch; 6 Gebr. Hendriks; 7 Swij- link, Nijmegen; 8 L. Coopmans Late jonge doffers, 28 stnks 1 A. Smits, Venray; 2 F. Schellen; 3 P. Strybosch; 4 Schryen, Boxmeer; 5 M Kelders; 6 E. Oudenhoven. Late jonge duivinneD, 35 stuks t en 5 Jac Verstegen; 2 Schryen; Joep Janssen; 4 en 6 Joosten, Horst, 7 Gebr. Jan3sen, Horst Schoonste oude duiven: J. Gommans jarige duiven: A. de Riet, jonge dui ven A. Smits, Tegelen, jonge bonte: Joosten, Horst, late jonge duiven: L. Schryen, Boxmeer. S.V.V.-nieuws. Afgelopen Zondag bracht voor het eerste elftal de laatste wedstrijd van de eerste helft van de competitie. Het was de wedstrijd tegen F.C.V. die vooral in het eerste kwartier zeker niet in het voordeel van Venray was. Integendeel, onze achterhoede moest toen alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Maar hierna kwam de voorhoede aan het werk, die de hele wedstrijd door goed werk heeft geleverd. De rust ging in met een 3 0 voor sprong, stuk voor stuk prima goals, ontstaan uit goed samenspel tussen de voorhoede. Direct na de rust viel nr. 4. Maar toen kwam F.C V. opzetten en toen bleek onze achterhoede nu niet be paald safe. Twee doelpunten en een penalty brachten de stand op 4 3. Maar nu vond Thuyls het welletjes en in een solo-ren maakte hy er 5—3 van, waarmede deze nogal forse wed strijd eindigde. Al met al bewees ook deze wed strijd weer, dat onze voorhoede de smaak te pakken heeft en we mogen na het stuntelige begin dankbaar zyn voor de stand die het eerste nog wist te bereiken. De tweede helft van de competitie wordt ingezet met een wedstrijd tegen Boxmeer, dat Zondag drie punten achterop kwam bij Horst en die dus alles in het werk zullen stellen, om die achterstand niet groter te doen worden. Wy geloven, dat het een enerverende wedstrijd zal worden. Er zal flink moeten worden aangepakt om winst te behalen. We zyn wer kelijk benieuwd naar de uitslag. Venray 2 wist met liefst 7—1 van Venl Boys2 te winnen Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat het zulk een overwinning zou worden. De eerste helft was een tamelyk slome partii. Ruststand 1—0. Na de rust werd een heel wat vlotter spel ver toond. De Boys wisten de eer te redden door een strafschop Zondag moet het tweede bii Witten- horst 2 op bezoek, Hier zal men de handen vol aan hebben. Het derde speelde Zondag gelijk. Het vierde wist weer te winnen en liefst met 6—1. Het 3de en 4dè zijn Zondag vry. Home-trainer-wedstrijd De door de wielerclub Venray ge organiseerde hometrainer-wedstrijd, had Zondag niet die belangstelling, die men mocht verwachten van een dergelijk sportgebeuren. Verschillende goede renners hebben hier in aardige en spannende wed strijden hun beste krachten gegeven en ook verschillende Venrayse renners hebben op deze machine staaltjes van hun kunnen getoond. De uitslag was als volgt: Nieuweling sprint. 1. Verhofstad; 2 Kerstjens. Tijdrit. 1. Willems; 2. Verhofstad; 3 Hulsman; 4. J. Janssen; 5 Kerstjens. De sprint liep over 500 meter, d9 tijdrit ging over 1 km met vliegende start. Achtervolging over 3 km: 1. Ver- liofstad; 2. Willems; 3. J. Janssen; 4. Kerstjens; 5 Hulsman. Bii de profs namen deelLambrichts Vinkon, Janssen en Schweitzer en hun krachtmeting had als resultaat: Tijdrit: 1. S. Jansen 28,2 sec.; 2 Hub. Vinken 28.8 sec; 3. Jan Lam brichts 33,8 s.; 4. J. Schweitzer 35,4 sec,. Sprint profs: 1. Lambrichts; 2. Vin ken; 3. Jansen; 4. Schweitzer, zodat hef> totaalklassement by de profs luidde: 1. Lambrichts; 2. Vinken; 3. Jansen; 4. Schweitzer. De avond werd muzikaal opgeluis terd door 't Venrays MICRO orkest o.l.v. J. Gommans. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden véór 12 uur GROENE KRUIS Maandag 10 December Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Oproepingskaart meebrengen. Donderdag 13 December: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Bekendmakingen De Burgemeester der Gemeente Venray brengt hierbij ter openbare kennis, dat de raad dier Gemeente in zyn openbare vergadering van 27 November 1951 is vasgesteld het we- deropbouwplan voor de kern Oirlo, waarbij de bestemming en het gebruik van de in dat plan begrepen gronden en van het geen zich daar bevindt wordt geregeld in verband met de verwoestingen veroorzaakt door oor logsgeweld of te beschouwen als uit vloeisel van de oorlog, alsmede met het oog op vervanging van het ver woeste. t Venray, 29 November 1951. De Burgemeester voornoemd. Mr A. H. M. Janssen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de „Verordening tot wijziging van de Algemene Politieverordening Venray", vastgesteld by besluit van de gemeenteraad van 30 October 1951 No. 694, en blijkens bericht van Ged Staten van Limburg van 17 Novem ber 1951, 4e Afdeling, No B. 27321 aan dat college medegedeeld, gedu rende drie maanden op de gemeente eecretarie (Afdeling I) voor een ieder ter inzage is neergelegd. Venray, 29 November 1951. Burgemeester en Weth. voornoemd 2e Muziekavond O. en 0. Temidden van alle andere bericht geving, mag toch niet onvermeld blijven, dat het Venrayse publiek op Dinsdag 4 December van een prach lige avond heeft kunnen genieten. De opkomst was, Sint Nicolaas en het verleden in aanmerking genomen bevredigend De avond verdiende meer Deze combinatie van afzonderlijke pianomuziek en declamatie bleek een openbaring. Zy kon dat zyn door de voortreffelijke uitvoering. En zij was het, behalve, door de combinatie op zich, door de auteurs en de stukken die gecombineerd werden. Bach bleek het prachtig te doen naast Bertus Aafjes en Mozart mis stond in het geheel niet by Werumeus Buning. Met die componisten en met die declamaties verbonden zich als uitersten Schabert naast Debussy en Bartok tot een prachtig geheel. De vleugelik weet geen betere in Venray. Went U maar aan het vleugelfonds 1 Concert Maastr. Stedelijk Orkest Op Dinsdag 11 December vindt het inmiddels traditioneel geworden jaar lijkse concert van het M.S 0. plaats. Het programma is veel belovend en (en in tegenstelling met het vorig jaar) zeer uitgebreid. Men overtuige zichde Unvollendete van Schubert; het viool concert van Mendelssohn; de bekende „Peer Gynt" Suite van Crieg; „Danse Macabre" van Saint Seans en tenslotte (iets minder bekend) „Espanavan Chabrier. Solist is Marcel Tyssens. Zevenklappers Had men 's middags by het bezoek van Sint Nicolaas nog gezongen van makker staakt uw wiJd geraas, Zon dagavond was van die staking weinig meer te merken. Een stel opgeschoten jongens hebben zich toen „vermaakt" om tussen het winkelende en kijkende publiek zeven klappers te gooien, die zo links en rechts nogal verwarring stichtte. Ondanks het feit dat de politie enkele van deze belhamels te pakken kreeg vielen tot laat in de avond de knet terende slagen, een spelletje dat Maan dag en Dinsdag nog eens werd herhaald De grootste sortering in DAMESKOUSEN vindt U in VENRR'J Speciaalzaak 'n Prima standaard Nylon Kous reeds vanaf 4.25 De oudjes doen het nog best De 82-jarige K., de 85-jarige S., de 76 jarige E. en de 73 jarige de B., waren deze week aan het wandelen, toen eensklaps een eekhoorntje hun pakkruiste. De heertjes dachten terug aan de dagen hunner jeugd, keken elkaar eens aan en ondanks de last der jaren, trokken ze achter het eek hoorntje aan. Moe maar voldaan, konden ze 10 minuten later meldden, dat het beestje gevangen was. 42 mijnwerkers Na de onlangs in Venray gehouden wervingsactie voor de steenkolen mijnen gaven zich hier 42 jongens voor dit werk op. Voor het orgelfonds De op Donderdagavond gehouden Bridge drive ten bate van het orgel fonds heeft f 155.— opgebracht. Hulde aan de iniatiefnemers. Voor allen een voorbeeld dat zeker navolging ver dient. Gevonden 1 lederen gevoerde herenhandschoen Franssen, Beek weg 20; portemonnaie met inh. f 0,45, N. Verhalle, K 50, Leunen; 1 paar gebreide wanten, van Ham, Stationsweg 29a; 1 paar ge breide wanten, G. v Dijk, Langstraat 70a; muntbiljet, I. Millen, Paterstraat 13; portemonnaie inh. f 30,36, wed. Custers, Molenhofweg 1; 1 paar dames handschoenen, Willen, Maasheseweg ib; zwarte rozenkrans en portemon naie, Lerou Kemp weg 31; portemon naie met inhoud, Claessen, Hensenius plein 3; vulpen, Lucassen, Oude Oostr. weg 31: glacéhandschoenen, kazerne Rijkspolitie; werkschort, Dijkman Oostrum C 23; handschoen, Rullen raad, Langstraat 39; herenpolshorloge Janssen Beekweg 6d; ceintuur, van Gerven Kempweg 22; bal, van Osch Akkerweg 4; portemonnaie inh. f 1,40 en een sjaal, Gielen Stationsweg 37; pakje roomboter, van Bracht Kemp weg 27; portemonnaie inh. f2,38 wed Derks,- Langeweg 27; portemonnaie inh. f 2,27, S. v. Kessel, Hensenius- straat 16; portemonnaie inh. zegels, Arts Langeweg 20; huissleutel kazerne Rijkspolitie. St. Nicolaas in Oostum en Castenray Voor en na zyn bezoek aan Venray bracht St. Nicolaas Zondag eveneens in bezoek aan Oostrum en Castenray. In Oostrum weid St Nicolaas ver welkomt door de heer Pastoor, terwijl hem door de jeugd een zanghulde werd gebracht. Voordien was hy plechtsta- tigafgehaald aan de Wanssumse grens door Oostrums Harmonie In Castenray werd hy ontvangen 1 het Partronaat en daar werd hij toegesproken door de heer Vollenbergh, die hem hartelijk welkom hete in Castenray. Ook hier bood de jeugd St. Nicolaas een zanghulde aan en voerde ry dansen voor hem uit.. In beide plaatsen liet de Sint zich niet onbetuigd, maar strooide met gulle hand zyn goede gaven. Kind viel in kokend water Het twee en een half jarig zoont je van de landbouwer van de P. te Ysselsteyn is in een onbewaakt ogenblik in een ketel met kokend water gevallen. De kleine bekwam zeer ernstige brandwonden en moest in het St. Elisabeth ZiekenhuisJwor den opgenomen. Onzi 6(j Alle ii,„ Als opvolger van de overleden Minister Maarseveen is Prof. dr. L. J. M. Beel, hoogleeraar aan de Univer siteit in Nijmegen, benoemd tot Minister van Binnenlandse Zaken. Hy is tevens voorzitter van de Staats commissie tot herziening van de Grondwet, die het volgend jaar haar plannen in de Staten Generaal zal behandeld zien. Reeds in het 2de ministerie Gerbrandy als wel in het ministerie Schermerborn-Drees heeft Prof. Beel deze portefeuille gehad. Weer in vrijheid De Duitse generaal Christiansen voormalig Wehrmachtsbefelhaber in den Niederlanden en General der Flieger, die tot 12 jaar werd veroor deeld, zal voor Kerstmis in vrijheid worden gesteld. Hy heeft ongeveer de helft van die tyd in de gevangenis doorgebracht. Oorlogsschadevergoeding tot 1958 Minister Lieftinck heeft Donderdag avond in de Tweede Kamer practisch alle bezwaren van de hand gewezen, welke waren aangevoerd tegen de wyze, waarop in veel gevallen de oorlogsschaden worden afgewikkeld Hy moest toegeven, dat het lang duurt, doch daaraan valt weinig te veranderen. Als in het huidig tempo kan worden doorgegaan kan in 1958 alles zyn uitgekeerd. Het was zyn „innige" wens, dat de omstandig heden spoedig weer van dien aard zouden zyn, dat jaarlijks 500 millioen zou kunnen worden uitgekeerd. Tot nog toe is van het totaal be: drag van f 6.389.000.000, dat naar schatting met de oorlogsschadeuitke ringen gemoeid zal zyn f3.507.800 000 uitgekeerd, ofwel 55 procent. Wat de particuliere schade-claims betreft, ligt dit pereentage nog iets hoger n.l. 62 procent. By de huisraadschade en roerende bedrijfsschade is het 70 pet en in de agrarische sector zelfs 90 pet. De berekening van de aanvullende uitkering van de huisraadschade komt in de loop van 1952 gereed. Het be drag wordt 0verifier jaar uitgesmeerd. Enkele moeilijke gevallen blijven misschien liggen tot 1953, doch in dat geval zal de uitkering in drie jaar plaats hebben. WEST-DUITSLAND Nadat Adenauer in Rome was ge weest, luidden de berichten over de samenwerking met de Duitsers zeer gustig. Er was enig gejuich in Bonn, omdat West-Duitsland op weg scheen naar Maar de ïo'ioj enkel# u juicht critiek gehoori, Adenauer u nemen met m het Westen 05 d, standen, ornb^ rechts extremis, nen bieden.jW ciële bijdrage, v Duitsland zou kd: gering zijn.TtJ, welke nu worden geèigt Zo, moeten betalen, ii genoot zelf sok op dezelfde «cha Westerse landen. Het is opgeia Duitsland gebouwd dan ind winnaars (een mi dat het volgend j? zich voorstilt 0c te bouwen, land met e®teTC zo klein is, ilechtj West-Duitland ren dan de 'anden zyn industrie he oorlogse pil 0 bekend werd, het westen aan kosten, rezm yg critiek. Voorlopig iade Duitsers wel wille zy volkomen sou rechtigd woéd, Maar in feite wf kat uit de boom z derheid vaL>- 8ocialisten - vre opneming en ben Duitsland elke ee Duitsers onnogely Bovendien hebbe geweigerd grenzei het Saargebied streken komen 1 Reich, tenzij opoe een accoord tot ab Men is eu mi weer even ver Rome waar de bijeen wareo - duitse bydrapie kerkeiijk; PAROCHIEKERK' PAROCHIE-ACT voor de uitbieidm God in ons aal! en Priester v. d. weel 2e Zondagv,Ij vd. Bogaart enecl overl. ouders Jans lm voor de pcb' 10 u. hOOgBl8i 2 Congregatie met 0 leden; 3 u. kindei H. Familie; 7 n Maandag3643^— O.L.Vrouw; 630 parochianen; 1 u.. hoven; 7.30 lm O' Rutten; 8 15 iiitvaa 7 u. zielelofenro gadering van H.i DinsdagEDarc fam. Jonckei8-Cls van Jan v.d.Heuv Regina de Bruyn- jaard. Anna Cath- Woensdag:5 da 6.30 lm; 7 u.lmw Claessens; 7.10 zija vader en moeder; Simon Jansan,ecl Wilhëlmina; 815 Tillemans—Verbee Donderdag: H. 1* sen verering van hoogmis t.e.v. H. Janssen en docht Sacramentshoogmi 8.15 gest. jasrd J echtgenote en kim Vrijdag70 dag 630lm; 7ulmov' vd. Berg; 7,30lm Martens; 8.15 g® Willems en echtge Zaterdagoctaaï bevlekte Ontvanger hoogmis; 7 u.lroó^ ^d. Berg; 7.30 lm Grisel;8 i5 gesf.jai W.H. v. HaeffOE rozenhoedje. VELTUM. Dondf fam. Loonen-Cooi KATECISHÜS.i leren deze vrook h kerstpakjes Evenals andere jf pagandisten van d een huis aan huis om geld en gift0n zamelen. Met Kei alle zieken van degenen die hier elders verpleegd kerstpakje van de rast. Wy rékenen Jeugd-H Heden Za'erdag- d el yk se byeenkoc H. Familie. Weg' van de Congrogoti dering niet om kwart over 3, y.0 wacht. Handboek]5 gezinscwso5 A.s. Woensdag ?a, om 6 uur alleme'ej toespreken over".

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2