T.b.c.-vrije Veemarkt |a. u. d. Vflunckkcl 1940 en nu! „Grasland scheuren" Uit „Peel en Maas" 0!U DE BRDlffl ÏM DE IJL (III) Egypte ontwaakt I Het is weer HERFST. A.E. CAMPS, Oostrum Tel. 239 TE VENRAY Maandag 26 November 70 29 48 Boter Banket Staven Boterletter M per stuk f2.- maakt U het leven dat ziijn geschenken voor iedereen De TlC.-bestrijding onder het rundvee He«ft deze oorlog ons iets geleerd Wat Is Uw inzicht hierover? Pater de Greeve zei indertijd in het programma voor de Nederlandse Strijdkrachten o.m. het volgende: „De diepste zin van het oprechte soldatenleven ligt NIET in het feit dat men een geweer in de hand heeft, schieten kan en op een ge geven ogenblik wellicht genood zaakt wordt een medemens neer te schieten. De diepste zin ligt in de handhaving van het recht van de waarheid, wat niet alleen Godde lijke begrippen zyn maar Goddelijke werkelijkheid. Laat Uw eigen ondervinding spre ken en de herinnering aan de afgelopen oorlog. Woorden als: trouw, plichtsbetrachting, helden moed, offervaardigheid, die zo ge makkelijk in redevoeringen worden gebruikt en maar al te vaak ge makkelijke reclamewoordon lijken, hervonden daar hun volledige zin en inhoud in feiten die na honderd en tweehonderd jaren nog naver teld zullen worden. Zo'n periode hebben wij achter de rug. Wie garandeert ons, dat zo'n periode van gevaar weer niet op komst is Maar een ding is zeker de enige garantie die zo'n periode zou kunnen tegenhouden voor ons continent en vooi de hele wereld is de aanwezigheid van een mach tig leger, dat niet vecht om te vechten, maar vechten zal om het recht te verdedigen, om de eer onzer vrouwen, de onschuld onzer meisjes, de vrijheid in ons leven en al de geestelijke rijkdommen die wij ten koste van de grootste offers aan beschaving, cultuur en godsdienst in 2000 jaar Christen dom hebben verworven. Het gaat hier waarlijk niet alleen om het bezit, om de materie; het gaat om alles, urn het naakt be staan, om de deugd, om de liefde, om de vrijheid, om het geloof, om God. Listig worden de inzichten van de eenvoudigen omsponnen met leugens, die door een vijfde colonne worden uitgedacht, die profiteert van de materiële na oorlogee nood en van de fouten waaraan wij ons helaas schuldig gemaakt hebben in het verleden en in het heden. Het is hen ér heus niet om te doen de volkeren te bevrijden van de nadelen die de volkeren zelf veroorzaakt hebben, De grote fouten die wij voor onze rekening moeten boeken zouden echter gevolgd worden door reeksen misdaden gepleegd aan onze vrou wen en kinderen, onze beschaving en onze diepste overtuigingen, mis daden, waarbij de fouten waaronder wy nu lijden, deugdzaamheden zouden zyn. Er zijn niet voor niecs 10.000 militairen gedeserteerd uit het Sovjetleger naar West Duitsland. Het is te begrijpen dat ouders hun jongens niet gaarne afstaan aan de dienst, wanneer de idealen elders lagen, en eigen zaak en bedrijf hun kracht nodig hadden, maar zy be roven hun kinderen van het be wustzijn een roeping te volgen, die hen siert en groot maakt, als zij de uitoefening van deze plicht het brandmerk meegeven van een ramp, van een noodlot, van een ongeluk Het moet voor hen mogelijk zijn de harde plicht te zien als een roeping. Ingeschakeld in de paraat heid van een heel vasteland met als machtige steun de enorme krachtige reserves van Amerika, redden zy de beschaving, redden zy het Christendom. In deze zelfde gedachtengang moet de oproep verstaan worden tot vorming van een Nationale Reserve. Wy zyn in gevaar." Tot zover Pater de Greeve. Verstaat U de oproep tot vorming van de Nationale Reserve goed 1 Als wij in gevaar zyn dan bent U dat ookhet gaat om Uzelf en de Uwen. U wilt de slavernij niet doch de vrij heid. Willen is niet voldoende. Er wordt van U op dit moment een daad gevraagd om Uw vrijheid te beveiligen in het belang van Uzelf en de Uwen. De Nationale Reserve stelt U in de gelegenheid die daad te Btellen. Het is Uw zaak. voor 50 jaren terng No. van 30 Nor. 1901 24 November werden in de Muziek zaal een drietal voorstellingen gegeven met de „Aethera Bioscope" van de Heren Martelhof en Co te Utrecht. Voor de som van f 26,— per jaar werd aan de heer M. Verriet, als hoogste bieder het verenigingslokaal toegewezen, voor één jaar, van de schutterij „Het Zandakker". Het nieuwe gedeelte van de dorps school was onder dak. 28 November werd plechtig het feest gevierd van Sint Oda, patrones tegen oogziekten. In de parochiekerk was het de hele dag uitstelling van het Allerheiligste, dat oa. bezocht werd door de heren studenten en de dames pensionalres. De feestdag van de H. Cecilia werd op 25 en 26 November door de leden van het kerkelijk zangerskoor met een „zekere" opgewektheid ge vierd. Gebruikelykerswyze werd 't zangers koor van het dorp vereerd met een bezoek van Sint Nicolaas. Deze werd echter met zyn gezellen door enkele vlegels op straat erg lastig gevallen en zodanig met stenen ge bombardeerd, dat ze genoodzaakt waren om een goed heenkomen te In 1881 landden Engelse troepen in Egypte, onderdrukten opstand en vestigden er hun gezag. In 1898 verdreef Lord Kitchener de Fransen van de Nijloever en plantte de Britse vlag in de Soedan. En tenslotte werd Egypte een Brits pro tectoraat. Wanneer Wereldoorlog I begint, heerst in naam de Khedive over Egypte, maar in werkelijkheid deelt een Engelsman, Lord Cromer, de lakens uit. Engeland en Egypte be heren de Soedan gezamenlijk, maar uit de aard der zaak heeft alleen En geland in de Soedan iets te vertellen. Wanneer in Wereldoorlog I de Turken, in bond met de Duitsers, het Suez kanaal bedreigen, verklaard En geland Egypte tot een Brits protec toraat. Maar inmiddels zyn in Egypte de nationale gevoelens sterker ge worden en vooral de Wafd-party onder leiding van Zaghloel Pa\ja, maakt bet de Britten lastig. Zaghloels op volger, Nahas Pasja, wordt de expo nent van het Egyptische nationalisme. Engeland moet rekening houden met de veranderde omstandigheden. Het protectoraat wordt opgeheven. Foead, met de opgedraaide snorren, wordt koning van Egypte. Steeds meer trekken de Engelsen zich terug, tot ze nog slechts de kanaalzone bezet houden. Faroek dreigt... en bnigt Engeland is niet meer de onaan tastbare grootheid van voorheen. En wanneer Wereldoorlog II bpgint kry- gen de Britten het in Afrika hard te verantwoorden. Rommels Afrika- korps rukt op, de Duitse officieren dromen reeds van de genoegens van Alexandrië Koning Faroek, die zyn vader Foead is opgevolgd, overweegt ernstig de poorten voor RommelR zegevierde strijdkrachten te openen Maar Engeland brengt hem tot andere gedachten. Artillerie wordt samengetrokken rond het koninklijk paleis en tanden knarsend accepteert Faroek zyn neder laag Maar hy laat er geen twijfel aan bestaan, dat hy, wanneer de tyd daar is, de Engelsen deze daad betaald zal zetten Toch hebben de Egyptische nationa ÜRten niet zoveel reden om Engeland te verdrijven. Want Engeland heeft veel gepresteerd in dit verwaarloosde en veronachtzaamde land, dat door wanbeheer van wereldrijk was ge degradeerd tot Turkse provincie. De Njjl getemd De Engelsen hebben de Nyl, eens goddelijke eer toegebracht als de moeder der welvaart, getemd. Door grootse irrigatiewerken hebben ze katoenopbrengst binnen korte tyd weten te verdrievoudigen. Geweldige stuwdammen regelen de bevloeiing; by Assoean is een groot stuwmeer gekomen, ook in de Soedan, by Djebel Aulis en Sennar, zorgen de Engelsen voor geweldige reser voirs met een capaciteit van vele milliarden tonnen, terwijl het Tana- meer in Abessynië, dat de Italianen vergeefs probeerden te bereiken, een natuurlijke vergaarbak vormt. Door dit alles is de welvaart van land en volk toegenomen, maar het nationalisme, geleid door de felle Nahas Pasja, rekent niet met feiten en cijfers, doch met sentimenten. Het wordt gevoed door religieus fanatisme. Men is liever arm en vry, dan welvarend en geknecht. Zoals Lord Leverhulme ervoer, dat zyn ar beiders hun eigen krotten verkozen boven een modelwoning „van de baas'" zo laten ook de Egyptenaren zich door dit fanatisme opzwepen en sluiten de ogen voor het wanbeheer van de eigen mensen en de zegeningen die het Westen heeft gebracht. Faroekg stunt Koning Faroek, die droomt van een Pan Arabische staienliga waarin hykoning van Egypte, de eerste viool zal spelen, heeft zich niet bijster po pulair gemaakt, door zyn persoonlijk leven en het militair debacle tegen Israël. Hy probeert zijn invloed te herwinnen... zyn huwelijk metNarri- man Sadek, die hem een zoon moet schenken, is één stap in de richting. Thans aangevuurd door het succes dat Mossadeq bereikt heeft, die niet eens uit zyn bed kwam om de En gelsen uit Iran te verdry ven, acht hij het uur der wraak gekomen. Ook in de Soedan leeft het nationa lisme op maar daar heeft Faroek niet veel aan. Want dit nationalisme keert zich nog heftiger tegen Egypte dan tegen Engeland. De Engelsen weten dat ook wel en het is niet zonder reden, dat zy zo zeer aandringen op „zelfbeschikkings recht" voor de Soedan en weigeren die te „verkwanselen" aan Egypte In een onafhankelijke Scdanese staat heeft Engeland nog altyd ver scheidene vingers in de pap. Engels bolwerk Daarby komt, dat Engeland Afrika ziet als bolwerk van de macht van het toch al zo gekortwiekte imperium. Sinds Engeland zich terugtrok uit India, heeft het zyn militaiie macht samengetrokken in Centraal Afrika. Het kan zyn positie in Afrika niet zonder meer opgeven. Voorts heeft het kans hier zyn „gezicht te redden" en de Labour- regering heeft wellicht, aan de voor avond van de verkiezingen, willen tonen, dat zy niet toelaat, dat de Britse leeuw straffeloos aan de staart wordt getrokken, om daarmede Chur chill wind uit de zeilen te nemen. Daarby grenst Egypte niet, zoals Iran, aan Rusland en weet Engeland zich gesteund door alle staten, welke belang hebben by een vrije vaart door het Suez-kanaal. Faroek speelt hoog spel. Zal hy winnen Of zal het Engelse Imperium zich handhaven in Afrika? „Meer voer voor onze bestaande veestapel" is momenteel het parool voor onze boeren. In verband hier mede is het zeer belangrijk eens nader te beschouwen welk aandeel in de voederproductie geleverd kan worden door ons grasland. Volgens een studie van de gras landdeskundigen Ir. M. L. 't Hart en Ir. D. v.d. Woerdt moet in ons land nog een oppervlakte van rond 200.000 ha grasland voorkomen die als onpro ductief beschouwd moeten worden. Dit heeft natuurlijk zyn oorzaken. Op zandgrond liggen die oorzaken vooral op het gebied van de bemes ting, het matige tot zelfs slechte gebruik dat ervan gemaakt wordt, maar vooral de verwaarlozing van de grond zelf, die speciaal op zand na enige jaren grasgroei zodanig slecht van structuur blykt te zyn geworden, dat de bekende sukkeljaren optreden Nu' is het mogelijk om deze sukkel jaren te voorkomen en te genezen. Het geheim van goed weiland is gelegen in het simpele feit, dat wij er voor zullen moeten zorgen dat ons hele bedrijf in het zgn. wisselbouw systeem wordt opgenomen. Hierdoor verstaai men dat men zo mogelijk alle percelen enkele jaren in gras en enkele jaren als bouwland moet zoeken en een van hen een bloedige wond bekwam. De Redactie besluit het berichtZo iets is natuurlijk ten strengste af te keuren I De heer Jos. Rutten, een vroegere dorpsgenoot, werd benoemd tot leraar in de Russische taal by het Middel baar onderwijs, speciaal aan de Han delsschool te Amsterdam. De feestdag van „Sinte Katrien" werd herdacht. Voor de studerende jeugd aan de hogere onderwijsinrich tingen was er een „feestavond" aan verbonden, waarbij myziek toneel en voordrachten de dames pensionairen en de heren studenten enige vrolijke uren verschaften. In Leunen werd de zogenaamde knollenkermis gehouden. Op 24 November gaf de handboog- schuttery „St Hubertus" te Merselo, een muziek- en toneeluitvoering. Op gevoerd werden 0 a. „Men kan geen boer wijsmaken, hoe een soldaat aan den kost kwam" en „De Barbier— Brugwachter". Er had te Merselo nog een voor stelling plaats, die niet op 't program stond. By de kastelein G. Baltezen werden 14 bezoekers uit Venray en Overloon daar vergast op een minder aangenaam „Souvenir de Merselo" te laat verblijf in de herberg. gebruiken. Hierdoor worden de na tuurlijke vruchtbaarheidsfactoren van de grond zodanig gunstiger gemaakt, dat dit een direct voordeel oplevert zowel voor de akkerbouwgewassen als voor het weiland zelf. Men zal" er direct aan moeten be ginnen, en de tyd is er nu zeer geschikt voor, om onproductieve graslanden te scheuren en te ver vangen door productievé kunstwei den. Hierdoor zal het na enige jaren mogelijk zyn om van een kleinere oppervlakte gras meer hooi en weide- gras te oogsten en daardoor nog land vrij te krijgen om extra hoeveelheden mais of aardappelen te verbouwen, wat weer nieuwe mogelijkheden schept om nog meer varkens en kippen te houden. Dit alles by elkaar zal er zeker toe bijdragen om de rentabiliteit van het kleine gemengde bedryf aanzienlijk te verhogen. Op het ogenblik wordt de gemid delde productie van ons grasland geschat op rond 2500 kg zetraeel- waarde per ha. Men neemt aan dat hier zeker 3500 kg bereikbaar is, mits alle landbouwtechnische maatregelen worden toegepast om ons grasland te verbeteren. De hoeveelheid verteerbaar ruw eiwit per ha zou momenteel 500 kg bedragen en dit zou eveneens tot 1000 kg kunnen worden opgevoerd. Ir. Penders, Inspecteur van de Landbouw berekent, dat, wanneer men er in zou slagen slechts 40 pet. van de geraamde verbetering te bereiken, dit niettemin voor ons land de aanmerkelijke deviezenbesparing van byna 2 millioen ton krachtvoer- import zou besparen. Is dit voor onze nationale handels balans van niet te onderschatten betekenis, de waarde voor de boeren, bedryven is er niet te minder om- Immers door een hogere voederwin ning op eigen bedryf wordt men veel minder afhankelijk van de prijzen op de voedermarkt, men kan zo nodig meer vee houden en de kostprijs van onze zuivelproducten wordt aanzien lyk lager, hetgeen voor de afzet hiervan in het buitenland van groot belang kan worden. Gezien de grote achterstand die ons grasland nog heeft op het gemid delde peil van het bouwland, wordt het tyd dat onze boeren ook op gras landgebied „by" komen. Men drukt, het wel eéns uit, dat men hiertoe gemakkelijk zal komen indien men het weiland slechts gaat behandelen en verzorgen alsof het bouwland was. Belangrijke punten op dit gebied zyn o.a.: betere verkaveling van de grond; regeling van de watervoorziening en en binnen enkele weken kunnen weer FRUITBOMEN, BESSEN en andere boomkwekerij-artikelen worden geplant. Wy hebben ook voor dit seizoen weer flinke voorraad in de bekende prima kwaliteit onder N.A.K.B. garantie. Zo U dit wenst helpen wy U niet alleen met aanleggen, doch ook met verder onderhoud als snoeien, afbinden enz. volgens bepaald systeem. Wy nodigen U tot een bezoek aan onze kwekeryen gaarne uit. Margarine Per pak Slaolie Grote fles I Witte Bloem 500 gram j Zelfrijzend Bakmeel Groot pak Rozijnen 100 gram v.a. j Sucade 100 gram f Siam Rijst 500 gram Cacaopoeder gg 250 gram Smalsko Amandel Speculaas c 250 gram Oj Biscuits 200 gram Srote Taaipop<3<3 Per stuk «5 «5 Sl. Nicolaas Figuren Per stuk vanaf B^^ Choc. Letters Per stuk 75- Marsepain Per stuk 25 Goudse Kaas 1 00 gram 32 - Pilchards Per blik Calif. Makreel Groot blik Het allerfijnste op dit gebied en zeer laag in prijs Per stuk ff *3 In dezelfde superieure kwaliteit De cijfers wijzen het uit Agenda's Atlassen Ballpennen Boetseerklei Cahiers Fotoalbums Kerkboeken Kleurkrijt Kookboeken Leesboeken Missaals Schoolétuis Stifthouders Schriften Tekenblocs Schets- en Tekenart. Vulpennen Verfdozen Luxe post Luxe Visite kaartjes Sint Nicolaas weet 't heeft 'took voor U de structuur, waardoor de vocht-lucht verhouding onder en in de zode beter wordt; betere bemesting, gebaseerd op grondonderzoek waardoor zowel de pH-fesfaat en kalitoestand in orde komt. Verder door een doelmatige aan wending van srikstofmest en een deskundige toepassing van de nieuw ste methoden omtrent beweiding, hooien en kuilen. Al deze mogelijkheden zyn stuk voor stuk de moeite waard besproken te worden en daarom komen wy 6r nog wel eens op terug. Intussen is hot uw zaak eens grondig na te gaan welke van uw graslandpercelen in een toestand verkeren dat het alle aanbeveling verdient om deze maand nog de ploeg er in te zetten. De Stichting voor de Landbouw deelt mede Sedert de Bedrijfschappen voor Zuivel en voor Vee en Vlees op ver zoek van de overheid en de Stichting voor de Landbouw hun verordeningen hebben ingesteld, waai by 25 cent per 100 kg melk op f 4,— per rund werd geheven ten behoeve van de bestrij ding van de tuberculose onder het rundvee, zyn door de veehouders voor dit doel grote sommen bijeen gebracht. De bovengenoemde bedrijfschappen hebben over de periode van 20 Mei (datum van inwerkingtreding van de zo juist genoemde heffingen) tot en met 8 September 1951 aan het „Nat. Fonds Rundertuberculosebe8tryding" in totaal overgemaakt f 4.715 273,—. Dit bedrag vormt een onderdeel van de f 50 000 000, welke door de ge zamenlijke veehouders zullen worden opgebracht en waarbij de Overheid haar f 50000.000,- uit z.g. Local Currency Fonds zal voegen. Op s September 1951 had de Over heid nog geen storting verricht, doch inmiddels het Nationaal Fonds Run- dörtuberculosebestryding de toezeg ging ontvangen, dat éen dezer dagen f 6.000 000 zal worden overgemaakt. Behalve bovenomschreven heffingen, welke ten doel hebben de f 50 000 000 van de veehouders bijeen te brengen, zijn op 15 Juli 1951 ook de extra heffingen van 55 cent per 100 kg melk of f 7,50 per rund van kracht ge worden. In tegenstelling tot in eerstbedoel de heffing, waaraan iedere veehouder is onderworpen, wordt de extra hef fing (populair genoemd "de spaar- heffing" omdat deze, naar gehoopt wordt weer geheel aan de hierby be trokken veehouders uitgekeerd wordt) alleen toegepast op de veehouders met rundveebeslagen, die met tuberculose besmet zyn. Over de periode van 15 Juli 1951 tot en met 8 September 1951 is door de bedrijfschappen aan extra heffing geïnd f 1.842.263 en inmiddels over gemaakt aan het Nationaal Fonds Rundertuberculosebestryding. Vanaf het tydstip, dat de elf pro vinciale plannen in werking zyn ge treden hebben de veehouders niet stil gezeten^reeds duizenden runderen zyn sedertdien van een rood oormerk voorzien om te worden geslacht. Hoe wel het gemiddelde van het aantal per week te slachten reactiedieren om in 5 jaren uit de rundertuberculose te komen nog niet werd bereikt, neemt het aantal tot nu toe van week tot week toe. Wy geven hierby een overzicht van het aantal aangeboden reactiedieren vierweekse perioden aantal 20 Mei—16 Juni 2.180 17 Juni—15 Juli 3.389 16 Juli—11 Augustus 4.410 12 Augustus—8 September 5.752 9 September—6 October 8 402 Totaal 24.133 Behalve bovengenoemde 24 000 re actie dieren zyn nog een, waarschijn lijk zeer groot, aantal reactiedieren uit besmette rundveebeslagen ver wijderd, welke zyn verkocht aan z.g. afmelkers, vetweiders en vetmesters. Hieromtrent staan echter geen ge gevens ter beschikking. Onder de veehouders, die reactie dieren hebben verwijderd zyn er reeds verscheidene, die hun rundvleesbe slagen vry van tuberculose hebben kunnen maken. In de periode van 20 Mei tot en met 8 September 1951 heeft het Na tionaal Fonds Rundertuberculose bestryding aan slachtpremies aan veehouders met inmiddels vrijgemaak te rundveebeslagen, aan premies voor het opruimen van open lyders en aan vergoedingen voor z.g. tegenvallers uit vrye rundveebeslagen in totaal f 160 176 kunnen doen uitbetalen. Behalve dit bedrag, dat afkomstig is uit het z g. kwartjesfonds (25 cent per 100 kg melk) heeft het Nationaal Fonds in de genoemde periode uit het door de extra heffing gevormde spaarfonds f30102 aan de veehoiidèrs kunnen terug betalen. Felle boerderybrand Op honderdduizend gulden wordt de.schade geschat, die veroorzaakt werd door de geweldige brand, welke Dinsdagmorgen op Heierhoeven, ge meente Grubbenvorst, gewoed heeft. Alleen al aan veldvruchten ging voor een waarde van vijftigduizend gulden verloren. Verder een grote schiiur van vyftig by twintig meter, tien koeien vierentwintig varkens en diverse landbouwwerktuigen. Dodelijke aanrijding te Weert Dinsdagmorgen reed de 77. jarige J. K. van Nederweert per rijwiel in de richting van zijn woning over de Roermondseweg. Nabij »de Trumpert" stak hy de weg over naar links. Door een achteropkomende personenauto bestuurd door de heer B. uit Voor burg werd K. aangereden en vrij wel op slag gedood.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 6