St. Nicolaas Het Warenhuis Joh. K.V.P. en middenstand Laat Thomassen ook Uw schoorsteen roken Bakkerij Th. Wintels 4 Lederwaren Hebtl gej Wala-Show Bij deze grote actie en uiterst lage prijzen is er weer een nieuwe reclame bijgekomen Bij aankoop van f 5.- kunt U de naam raden van een etalage-pop. Voor St. Nicolaas brengen wij een mooie collectie Popeline heren- en damesjassen vanaf 34.50 Wollen gabardine dames- en herenjassen vanaf 67.50 fa. M. J. Vollebergh Zn. n Puma en Sint op komst In rookartikelen <SlqaUnmaqazi{n $ac. Alpino's en Shawls Maison Ambrosius TH. POUWELS ZN. Hofstraat 10 Reuze sortering Lage prijzen Zie Etalages De %utevende butaan M. J. VOLLEBERGH ZN. gabtn tweetir dame; njc Voor S|j gein I Speeit Ledw Luxe'1 Sen Party Geroil Byoti St. Hicctaas met zi[n knecht Gooi Uw oude gewatteerde Dekens niet weg, P. Billekens Dames, Speciaalzaak voor Wala-Corsets en Mr. Bachg, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en vertegen woordiger van de Middenstand zou komen spreken voor de Venrayse Middenstanders, over de ten hare be hoeve gevoerde politiek. Een onderwerp, dat toch alle mid densfanders wel na aan het hart moet liggen. Maar toen om kwart over 8 de vergadering begon (half acht stond op de agenda) waren er zegge en schrijve een Bestuurslid en 24 mid denstanders. De jeugd afdeling was vertegen woordigd met 14 leden, terwijl later op de avond, toen het voornaamste was verteld, nog enkele heren binnen kwamen. Het moet ons toch van het hart, dat men, terwijl men van de ene kant klaagt, dat er nooit iets gebeurt voor de middenstanders, men van de andere kant, als er eens een vergadering is, slechts een handjevol menssn ziet verschijnen. Tot schade en schande van de middenstander zelf. Mr. Bachg was echter ook niet verschenen, maar had in zijn plaats gestuurd W. Perquin, die alH pers chef voor de Middenstandsafdel'ng in de K V P. een interessant betoog hield over wat de K.V.P. nu wel doet en heeft gedaan voor de middenstand. Geen belangstelling Het is een betreurenswaardig feit, aldus de heer Perquin, dat de Midden stander als zodanig zeer weinig be langstelling heeft voor de politiek. E.i dit is dwaas, want in het econo mische en financiële leven van van daag kan practisch niets gebeuren, zonder dat men de politiek of poli tieke maatregelen raakt Men probeert deze geringe belang stelling goed te praten door het fabeltje in de wereld te brengen, dat de K V P. er alleen is voor de ar beiders, een fabeltje, dat men bewijst door het samengaan van de K.V.P. met de Partij v-d- Arbeid Spreker wees er echter op, dat de K V P een volkspartij is, die dus geen groepsbelangen dient, maar de be langen van he' katholieke voldsdeel, waar naast arbeiders en boeren ook de middenstand haar plaats heeft. Daarnaast is het een principiële zaak van de K.V.P. om de gulden middenweg tussen liberalisme en socialisme te bewandelen Het libera lisme, dat de kapitalist alleenheerser smaakt, het socialisme, dat de staat tot dictator verheft Daarom is het een sprookje, dat de K.V.P. hand in hand gaat met de P. vd. A. Met name heeft men dat kun nen zien in het beleid van de Minis ters Huysmans en v.d. Brink, waarbij het economische beleid, door P.vd.A, godrongen naar de geleide economie, weer werd vrijgemaakt van de Staats bemoeiingen. Zo is er in plaats van prysbeheer- sing de vrije concurrentie gekomen. Er is vrije prijsvorming gekomen en zien we bij de nieuwe P B O. een onderlinge gebondenheid, in plaats van staatsoverheerting. Dit zyn allemaal geschilpunten ge weest met de P. vd. A., maar juist door het principiële doel van de K.V.P., is men lijnrecht tegen het streven van de P. v.d.A. ingegaan. Wat deed de K.V.P. voor de middenstand De K.V.P. is er van uitgegaan, dat de Overheid zich dan alleen met het bedrijfsleven moet bemoeien, wanneer het bedrijfsleven zelf haar taak niet meer aan kan. Dus ook weer een principieel verschil met de P. vd. A die staatsbemoeienis op alle gebied voorstaat. Nu is het in de politiek zo, dat'men er probeert van te maken, wat gezien de politieke verhoudingen ook mo gelijk is. Gedreven nu door deze principes heeft men allereerst bindende voor schriften gegeven voor de vakoplei ding. Want uit de cijfers van de vak organisaties is gebleken, dat meer als 38 pet. der middenstanders een in komen heeft uit hun bedrijf, beneden de 2500 gulden. 34 pet. haalt slechts f 5.000,— en deze bedroevend slechte cijfers vinden mede hun oorzaak in het slechte bedrijfsbeheer en de on voldoende vakkennis. Waar hier het bndryfsleven zelf in gebreke is gebleven regels te stellen, heeft de Overheid bindende regels voor de vakopleiding vastgesteld, ter wijl zij daarnaast de vestigingswet geving in het leven heeft, geroepen, die de Middenstander dwingt, zichzelf te ontwikkelen. Dit alles zal in de toekomst het bedrijfsleven zelf moeten regelen. Mede in deP.B.O. moet het bedryfs leven zelf wetten en egels opmaken voor al deze onderwerpen De Staat trekt zich terug, het vrije bedrijfs leven zelf moet regelend gaan op treden. De fiscale politiek is vele middenstanders een doorn in het oog, maar men vergeet maar al te graag, dat Nederland een doodarm land is en, dat de defensie tonnen gelds opslokt. De lasten, die daaruit voortvloeien moeten gelijkelijk wor den verdeeld en nu is er geen enkele stand of zij klaagt steen en been en meent, dat zij alles alleen te dragen heeft. Al geeft spreker toe, dat de belas tingt^chniek uiterst gecompliceerd is en dat de wyze van invordering psychologisch zo dwaas mogelijk is ingepikt, men moet niet vergeten, dat mede door het werk der K.V.P. de ondernemingsbelasting is ver dwenen. De inkomstenbelasting is aangepast asn de inkomens en gezinsgrootte, terwijl binnenkort de omzetbelasting is aangepast aan de inkomens en de gezinsgrootte, terwijl binnenkort de omzetbelasting aan de bron geheven zal worden. Feiten, die in deze som bere tijden toch wel iets zeggen. De sociale politiek wil de onderdaan vrijwaren voor bestaansonmogelijkheid en hoewel middenstand als zodanig hier niet zulk een bemoeienis mee heeft als de arbeidersstand, is toch ook voor hem gekomen, de noodvoorziening kleine zelfstandigen. Nu spreekt men van een fooi, maar men vergeet dan, dat 60 pet. van de kinderen der ondernemers onder deze noodvoorziening vallen en dat in deze beroerde tijden hier voor toch vijftien millioen subsidie wordt gegeven door de Regering. Men profiteert, gezien de aanvragen hier lang niet genoeg van. Wanneer over enkele jaren het bedrijfsleven zelf voor deze kleine zelfstandigen op moet komen, dan behoeft zij nu maar 35 millioen op te brengen, in plaats van 60, zonder de steun van de Regering. Ouderdomsvoorziening zal er moeten komen, evenals een ziekteverzekering en plannen dienaangaande zyn reeds in een vergevoiderd stadium. De Finnncieringspolitiek heeft een werktuigencrediet in het leven geroegen, waarvan men op zekere hoogte kan profiteren by de aanschaffing van nieuw materiaal. Er is een bijzonder crediet voor hen, die dit menen nodig te hebben. Er zijn borgstellingsfondsen, die de middenstander gelegenheid geven geld te krijgen, kortom er is gezorgd dat een middenstander steun krijgen kan, als hy die nodig heeft. Bovendien is by de invordering van de belasli'igen de mogelijkheid open gesteld om deze wat soepeler te laten verlopen, zodat een mogelijke debacle ka-' voorkomen worden. Dit alles is positieve middenstands- politiek geweest, een politiek, die een Volksparty kan voeren, omdat zy alle groepen en standen omvat Een rechtse en linkse vleugel, zoals prof. Duynstee dat op zeker moment voorstelde, brengt dat alles in gevaar. De linkse groeperingen zullen aan leunen tegen de P.vd.A. en de rechtse zal weer een andere politiek vólgen, maar de middenstand, die nu haar zorgen voor zoveel mogelijk verlicht krijgt door de K.V.Pzal het kind van de rekening worden. In de toekomst zal het moeilijk zyn, vooral voor de middenstand, maar zy dient te weten, dat door de K.V.P. al het politiek mogelijke gedaan wordt om met haar wensen en verlangens tegemoet te komen. Men zal echter in het oog moeten houden, dat het bedrijfsleven zelf, via de P.B.O., zelf zal moeten voor gaan om het bedrijf zo goed mogelijk te beheren, om het vak te ontwik kelen en die medewerking te geven, die gevraagd wordt. In het verleden was het dikwijls zo, dat cijfermateriaal, wat men nodig had om een of andere beschikking ongedaan.te maken, niet of onvolledig verstrekt werd. Hiermede bieektmen af wat anderen opbouwen. De middenstander moet bedenken, dat hy niet alleen leeft, maar in een gemeenschap van mensen, en dat hy naast rechten ook plichten heeft. Plichten tegenover de staat, plichten ook jegens zijn collega's, met wie hy zal moeten samenwerken, eensgezind en vastberaden en dat elkaar afbreken het afbreken is van de gehele mid denstand als zodanig. Er zijn fouten gemaakt en vele wensen zijn nog onvervuld, maar het sprookje, dat de K.V.P. voor onze middenstand niets doet, hoopt 6pr. eens en voor altijd uit de wereld geholpen te hebben. Uit het dan volgende vragenkwar- tiertje bleek, met welk 'n aandacht men deze rede gevolgd had en al werd er natuurlijk weer gekankerd, de heer Perquin had met zijn uiteen zetting veel misverstand weggeno men. De Show, die de Fa. Pyls by ge legenheid van de opening van haar nieuwe zaak in zaal Wilhelmiua heeft gehouden heeft wel de belang stelling getrokken van de dames. Hier werden door de bekende Wala fabrieken de nieuwste modellen corsetten op smaakvolle wyze ge toond en werd tevens het talrijke damespubliek er op gewezen van welk een groot belang voor de figuur een gotde „foundation" is. Hier werd op overtuigende wijze getoond en bewezen dat het huidige corset, in tegenstelling met haar voorgangers eeuwen her, de normale lichaams ontwikkeling Diet belemmert, integen deel steunt en slechts daar waar nodig het figuur corrigeert. Verder werd getoond hoe een corset met slechte pasvorm een kledingstuk, van welk een voortreffelijke coupe ook, totaal kan bederven en hoe dom het is als men niet een corRet koopt dat ge eigend is voor de figuur die men nu eenmaal heeft. Verschillende modellen ook voor de zwaardere figuren, werden getoond en gedragen en de dames hebben hieruit niet alleen wyze lessen kun nen leren voor de toekomst, wat betreft de aankoop en keuze van dit kledingstuk, maar hebben tevens ook gelegenheid gehad zich een voorstel ling te maken van de geweldige evolutie die ook deze „foudation" in de loop der tijden heeft doorgemaakt, niet bepaald altyd tot gemak en hulpe van de slachtoffers. De nieuwe zaak van de Fa. Pyls, die het kopende publiek van Venray en omstreken juist voor deze „foun dation" een nieuwe service gaat bieden in een aparte afdeling, heeft vele dames door deze Rhow geleerd en getoond het grote belang van een goed gekozen en goed passend model. Reeds honderden profiteerden van deze reclame-actie, die U bij aankoop van onze textiel en St. Nicolaas- geschenken, gratis kolen verschaft. Raadt U hem, dan brengt St. Nicolaas gratis een tweedjas. Bij meerdere goede oplossingen beslist 't lot. Enorme cotlectie geschenken, alszakdoekjes, sjaals, vesten, tafelkleden, tafellakens, servetten, voetzakken, vloerkleedjes. Prachtige Naaiboxen, Ligstoelen, Ligstoelkussens, Radiotafeltjes voor St. Nicolaas brengt U Reuze sortering HET WARENHUIS fa. Th.Pouwels en Zn. Hofstraat Tel. 509 SINT NICOLOOS-VEDDfiSSlNG No.1 Geeft HAAR een BOLDOOT geschenk Ruime keuze in luxe flacons Eau de Cologne en Parfums. J. Coenen-Houtackers Speculaas fijn van smaak vanaf 1 gld. per pond Koek Dinant 75 ct. met suiker 80 ct. p.pd Candij- en ronde koek garnering naar believen Banketletters per pond 1.60 Borstplaat per ons 20 ct. Chocoladefiguren, Marsepain Borstplaatharten, Boterletters Gev. en Amandelspeculaas. Beleefd aanbevelend, Telefoon 472 Wy hebben ze voor U in een uitgebreide keuze o.m. PARKER 51 SWAN LUXOR Een pen voor elke hand in diverse prijzen. Eigen reparatie afdeling H. CAMPS steeds ruime keuze uit de beste merken. Sigaren en Sigaretten infeestverpakking Pijpen in diverse modellen. rpakking Jj Langstraat 13o Prettige en vakkundige bediening helpt U by Uw keuze van een passend en nuttig St. Nicolaasgeschenk Naast onze ryke keuze in Dames- Meisjes-en Kinderhoeden aan laag gestelde Novemberpryzen, hebben wij een pracht- sortering in Wie wordt niet verrast met 'n fles heerlijke Patersstr. 25 Eau de Cologne 4711 Alles wordt thuisbezorgd. Koopt niet de laatste dagen, dan is meestal de mooie en voordelige keuze eruit. Met St. Nicolaas brengen wij voor de kinderen iets nieuws Zie Etalage Meubelhandel Uw i0 ■M droog belegd Rook- en S^jr az Coopma Langstraat i De motc t4 s Morgens j •71 9ll Uitgebreide n komen persoonlijk in onze zaak op Woensdag 28 November 2 uur en Zaterdag 1 December om 2 uur Dit jaar zeer mooie geschenken voor iedereen 1 Speciaal voor onze kleinste klanten een extra verrassing. Grotestraat 1a Venray maar laat deze overtrekken. Enorme besparing op Uw uitgaven. Alle inlichtingen by Wij kunnen U tot ons genoegen meded E. A. PETERS, corset-instructrice der V van Maandag 26 November t.m. Zaterdi in, onze zaak aanwezig zal zijn. Zij zal de dames inlichten welke eisen en bustehouder gesteld moeten worden figuur en vooral een goede gezondheid Mej. E. A. Peters zal de dames, die met haar corset hebben, gaarne van adi Noteert U even het nieuw telefoon nr. g«TO voor deze zaak w

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4