Uit welke hoek waait de wind? RECLAME-drnkwerk Firma v. d. Munckhol WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Papierprijs stijgt tot ongekende hoogte Gebruik van Brandstollen BUITENLAND Rode Kruis Rampen-depot St. Nicolaas op komst ORGELHOEKJE ZATERDAG 24 NOVEMBER^! No. 47 TWEE'EN^ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhol Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prljs 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 buiten Venray f 1.30 uitsluitend bi] voor-uitbetaling Het 12-vondige van voorde oorlog De directie der papierfabrieken N.V. Van Gelder Zonen, de enige fabri kanten van krantenpapier in ons land, heeft medegedeeld, dat de enorme stijging van de houtprijs (ongeveer 100 pet vergeleken met de prijs van een jaar geleden) een grote verhoging van de papierprijs noodzakelijk maakt. Het krantenpapier gaat per Jan. ruim f 0,84 per kilo kosten, hetgeen bij een huidige prijs van f 0,63 een prijsverhoging betekent van 33 pet. Deze prijsverhoging is het gevolg van een nieuw contract van Finland met de Nederlandse papierindustrie. De pry's van hout, de grondstof voor het papier, wordt daarin ver hoogd van pl.m. f 49,— tot f 95,— per kubieke meter. De prijs van het krantenpapier is, wanneer op Januari deze pry's van ruim 84 cent per kilo een feit wordt, in één jaar tyds precies verdubbeld. Voor de oorlog kostte krantenpapier 7 cent per kg. Van slechts enkele andere grond stof is het ons bekend, dat de pry's op heden de twaalfvoudige is van die van vóór de oorlog. Dat de nieuwe prijsverhoging de krantenuitgeverijen voor grote problemen stelt, behoeft geen betoog. Ook in het buitenland worstelt men met deze moeilijkheden. In Denemarken b.v. heeft men reeds 27 dagbladen moeten stopzetten. Vrijdag j 1. zy'n de verschillende persorganisaties in spoedvergadering bijeen geweest om de toestand onder ogen te zien. Daarbij kwam naar voren, dat de krantenbedryven alléén, deze nieuwe verhoging niet kunnen dragen te meer daar binnenkort nog andere verzwaringen van het bedrijfs leven zyn te wachten. Een verhoging van de abonnements- en advertentie prijzen werd dan ook onvermijdelijk geacht. Zodra wy van onze organisatie nadere mededeling ontvangen, zullen wy onze lezers-adverteerders op de hoogte stellen van de besluiten die te dien opzichte genomen zijn. De commissie inzake besparing bij het verbruik van Brandstoffen heeft thans een rapport uitgebracht waar m zy o. m noodzakelijk acht, dat met alle klem onder de ogen van de verbruikers wordt gebracht welke directe besparingen kunnen worden verkregen door weinig kostbare ver beteringen van installaties in de ke telhuizen en in het bedryf by de dis tributie en het verbruik van warmte. Hnisbrand Met betrekking tot de huisbrand kan slechts iets worden bereikt door voortdurende propaganda met name wat betreft de noodzaak van een be hoorlijk onderhoud van de kachels, haarden en ketels en van de schoor stenen. Het probleem van de veel te grote vraag naar sommige schaarse brand stofsoorten kan alleen worden aan gepakt door propaganda voor 't sto ken van andere brandstoffen of brand 8tofmeng8els in haarden en door propaganda, welke het publiek by het aanschaffen van apparaten met de hui8brandmarkt doet rekenen. In de huisbrandsector is een ver mindering van het totaal verbruik van ïo pet. mogelijk bij een zorgvul dige fabrikage en een behoorlijk on derhoud van de verwarmingsinstalla ties. Industrie Naar schatting van de commissie zal de industrie, hieronder de electri sche centrales, de gasfabrieken en de cokesovens niet begrepen, een totale bespariDg mogelijk zy'n van 400.000 a 500000 ton. Water en wind-energie Het rapport bespreekt voorts de mogelijkheid van exploitatie van wa ter- en wind energie. Het is be kend, dat geruime tijd geleden door een der industrieën hier te lande een project voor een waterkracht centrale in de Maas by Linne is uitgewerkt. Afhankelijk van de grote van de bouw en dus van het watergebruik kan hiermede 20 a 32 millioen kwh. per jaar worden opgewekt. Stelt men het kolen verbruik op 0.5 kg per kwh, dan betekend uitvoering van dit project een kolenbesparing van 10.000 tot 16.000 ton per jaar. Het project is in een zover gevor derd stadium, dat spoedig na het verkrijgen van de nodige vergun ningen van rijkswege met de bouw kan worden begonnen, De directie van het bedryf heeft in principe be sloten het gehele werk, waarmede ongeveer twee jaar zullen zyn ge moeid, te doen uitvoeren. De commissie beveelt de snelle tot standkoming van deze waterkrachtcen trale krachtig aan. Voorts acht zy het van belang, dat onderzoekirgen naar de eventueel mogelijke verdere benut ting van het Maasverval worden be vorderd. Wederom is ons land een harde werker en grote kracht ontvallen. Het is minister Maarseveen, die na een kortstondige hartaanval op zeven en vyftigjarige leeftijd van ons heen ging- Hy was een bekende figuur in het nederlandse politieke leven. Reeds van 1937 af nam hy' hieraan actief deel als afgevaardigde voor de rooms katholieke staatsparty' in de Tweede Kamer. Op 3 Juni 1946 nam hy de porte feuille van Justitie aan in het kabinet van dr. Beel. Op buitengewone wy'ze heeft hy zich gekweten van de moeilyke taak als de berechting der politieke delinquenten. Natuurlijk zullen er voor- en ook tegenstanders van zyn politiek in deze zyn geweest, doch uiteindelijk heeft van Maarseveen deze zeer moeilijke en onverkwikkelijke affaire tot een bevredigend einde gebracht. In 1948 kreeg hij in het kabinet Drees—van Schaik het departement van Binnenlandse Zaken onder zich, waarby hy gelegenheid kreeg zijn aangeboren politiek gevoel te demon streren. Op 14 Februari 1949 legde minister Sassen zyn portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen neer en werd de heer van Maarseveen met de waarneming daarvan belast. Vijftien Juni van dat jaar verwisselde hy definitief van departement. Wy weten allen, welk een zware taak minister van Maafseveen op de schouders werd gelegd en hoe hij met volledige overgave en met gebruik van al zy'n gaven op politiek en juridisch terrein zich aan deze taak gegeven heeft. Dat hy' volgens velen het indo- nesische probleem niet juist heeft behandeld, kunnen wy beter aan het oordeel van de geschiedenis overlaten. Het is in ieder geval een feit, dat hy zy'n grootste bekendheid heeft verworven als voorzitter der neder landse delegatie ter ronde tafel conferentie. Als zodanig zal hy waar schijnlijk ook in de geschiedenis te boek komen te staan. Met hem is een handig politicus en scherp jurist van ons heengegaan, een man van het soort, waarvan wy er zo weinig hebben en die wy node kunnen missen. De feiten liggen echter niet anders en zijn plaats zal door een ander moeten worden ingeno men. Minister Teulings zal tot de ver kiezingen in 1952 voorlopig Binnen landse Zaken beheren. Nieuw Guinee. Indonesië tracht zich met alle macht los te maken uit het Unie verband. De Unie waaraan wijlen minister van Maarseveen zoveel zorg en moeite heeft besteed. De Unie van welke wy zulke goede resultaten verwachtten. Het politieke spel van de Indone sische regering is er een van kat en muis. Met schone beloften werd de Unie gesloten en op zeer jeugdige leeftijd moest deze overeenkomst reeds sneuvelen door de vergaande eisen van Soekamo c.s. Duidelijk blijkt uit alle handelingen der leidende Indonesiërs, dat zy de Nederlanders uit de gehele archipel willen verdringen en indien mog6lyk er één groot indonesisch rijk van willen maken. Dit is iets, dat onmogelijk goed kan gaan. Het wordt een kind met een waterhoofd. De volkeren, die zich onder dat indonesisch gezag moeten buigen, gaan er werkelijk niet op vooruit, aangezien de indonesische regering met geen mogelijkheid kans ziet de levens en eigendommen van haar onderdanen afdoende te beveiligen tegen de grote golf van moord en terreur, die over de eilanden gaat, na het terugtrekken der nederlandse troepen. Australië wenst op Nieuw Guinee kennelijk Indonesië niet als buurman. Uit berichten van deze week uit The New York Times blijkt, dat Australië bereid is Nederland alle hulp te bieden om zyn positie op westelijk Nieuw—Guinee te handha ven en te versterken. De Indonesische afgevaardigde by de beheerschapsraad der UNO heeft bezwaar gemaakt tegen de uitoefe ning van het nederlands gezag over westelijk Nieuw—Guinee. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het probleem nog behandeld zal worden door de UNO, wanneer de betrokken partijen het er niet over eens kunnen worden. Bij eventuele nieuwe besprekingen ter herziening van de overeenkomsten gesloten ter rondetafelconferentie zullen de nederlandse afgevaardigden het been stijf moeten houden, willen zy de belangen van de bevolking van Nieuw—Guinee werkelijk die nen. Indonesië moet niet denken, dat het met ons kan sollen en dat wjj zullen capituleren voor elke wille keurige eis. Achteraf bly'kt nu, dat wy veel te toegeeflijk geweest zyn Er zal een nieuwe wind moeten gaan waaien, wil alles goed terecht komen I WEST-EUKOPA Telkens wanneer een van de Russen of van de gedelegeerden der Sowjet- landen in de vergaderingen der Ver. Naties te Parijs het woord neemt, wordt hy met geweldig applaus be groet door de bezoekers der openbare tribune. Zij kunnen zich in een bevriend milieu wanen. Natuurlijk zy'n deze geestdriftigen gereoruteerd uit de 25 pet. der bevolking, die pro- Russisch is, maar een vierde is heel veel. Onlangs lazen wy' van een kenner der Italiaanse situatie, dat oorlog thans in Italië burgeroorlog zou be tekenen. Wat zou er geschieden in Frankrijk? Vast staat dat zelfs onder tegenstanders van het communisme allerlei „neutralisten" schuilen, die niet pro Amerikaans zyn en wel anti- Duits, en die volgens een oude traditie in de Slavische volken een tegenwicht zien tegen germaanse overheersing. Zelfs in een toonaangevend blad als „Monde", al heeft het dan zyn redac tie veranderd, is ook nu het „neutra lisme" nog aanwezig. De economische moeilijkheden van het land spreken een woordje mee. Door de herbewapening kan Frank rijk niet voldoende beleggen in zyn industrie, en de critici vrezen, dat West-Duitsland nu nog méér de Fransen zal overvleugelen. Het moet overigens zijn import van tabak, benzine, papier, steenkool enz. dras tisch beperken. De keuze iszuinig heid of uittreden uit het Atlantisch Pact. Daar de regering van Pleven nau welijks kon rekenen op een meerder heid, heeft zy noodkreten geslaakt ten overstaan van Acheson en Harri- man, die in Parijs vertoeven (de laatste houdt toezicht op de verdeling van de militaire steun) om meer dollars te krijgen. In beginsel zyn die toegezegd. Maar ook Churchill gaat straks naar Washington om geld te lenen of te krijgen, en in het Amerikaanse verkiezingsjaar is geen bewind populair, dat de lasten der belastingbetalers nog meer verzwaart. In Amerikaanse kranten ziin bittere commentaren geleverd op Churchill's bedoelingen. Een van de ernstigste candidaten der republikeinen voor het president schap, Taft, die alleen door Eisen- houwer ter zy'de kan worden gezet (als die een candidatuur aanvaardt) heeft betoogd, dat men met het verschaffen van geld aan Frankrijk, Benelux en West-Duitsland maar moest ophouden, zich moest concern treren op de landen rond de Middel landse Zee en op het Verre Oosten. Worden die naties van het West- Europese vaste land aangevallen, dan moet Amerika aan Rusland de oorlog verklaren. Maar hy' acht het nutteloos, er veel geld aan te besteden, want hy' wantrouwt ze. Ook meent hy', dat steun aan deze staten door dé Russen opgevat zou kunnen worden als een „provocatie". Zowel Truman als Eisenhower keuren zulke theoriën af, maar deze hebben invloed in de Ver. Staten. Natuurlijk versterken zy" in Europa het neutralisme, de neiging om het met Russen en Amerikanen beide op een accoordje te werpen, en ver minderen de lust tot weerstand. De meerderheid der Fransen wensen de Atlantische koers niet pry's te geven, maar de Gaullisten zijn in oppositie en steunen geen regeling van het midden. Deze zou anders op een flinke meerderheid kunnen rekenen. Verlaat Frankrijk de atlantische wereld, dan kan het noch economisch noch politiek leven: al zyn grote belangen liggen over zee, in Afrika, Indo-China, West lndië, en zijn nauw verweven met de belangen der geal lieerden. Maar het weinig populaire karakter van deze noodzakelijke koers geeft toch te denkenelke franse regering redt ternauwernood het vege leven, wanneer het er om gaat, offers te vragen voor de gemeen schappelijke defensie. Vredesvoorstellen en Korea De vredesplannen welke te Parijs worden ingediend in zittingen van Ver. Naties hebben niet veel kans op succes. Wat de Russen willen, weigeren de Amerikanen en omge keerd. Het gaat nog hard tegen hard, zonder dat een der partijen denkt aan oorlog. Maar de Fransen en Britten vrezen, dat het over enige jaren kan gaan spannen en zouden reeds nu stoom willen doen afblazen. Zy' willen bemiddelen, de Grote Vier bijeenroepen, de toon vreedzamer maken. Maar hun ongeluk is, dat zy tweede rangs mogendheden zy'n ge worden. Een zeer invloedrijk blad als de Economist klaagt er over, dat de Amerikanen hun gang gaan, alsof ze niet met het Gemenebest hadden te rekenenin Korea, inzake de atoom bom, bij de verdeling der grondstoffen enz. Nu is dat maar ten dele waar, Binnen een jaar ook 10 Jl 15000 Nederlanders De Amerikaanse regering zal de volgende week op de conferentie over emigratie te Brussel een plan indienen om binnen een jaar 115 000 a 120.000 Europeanen van wie 10.000 a 15.000 Nederlanders, te doen emigreren naar Canada, de V.S., Australië, Nieuw- Zeeland, Venezuela, Brazilië en andere landen buiten het reeds vastgestelde emigratietal. Aldus maakt het Ame rïkaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend. De V.S. zullen tien millioen dollar bedragen aan dit emigratieplan, waarvan de kosten op dertig millioen dollar worden geschat. Het plan is ds officieus besproken met de betrokken regeringen. Van bevoegde zijde in Nederland werd dit plan „niet onwaarschynlyk en niet onverwacht" genoemd. VOORTZETTING INTERN. VLUCHTELINGEN ORGANISATIE Het Amerikaanse plan heeft ten doel de werkzaamheden van de inter nationale vluchtelingenorganisatie, die aan het einde van dit jaar wordt opgeheven, voort te zetten. George Warren, een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, belast met aan gelegenheden betreffende verplaatste personen, heeft verklaard dat de V.S. met dit voorstel niet bedoelen vraagstuk der overbevolking, waarmede bepaalde Europese landen te kampen hebben, op te lossen, doch dat zij ermede willen aantonen dat internationale samenwerking een op lossing kan vinden voor het vraag stuk der uitgewekenen. Het Amerikaanse plan voorziet in het instellen van een internationale commissie, die het programma zal moeten uitvoeren. Slechts die personen kunnen volgens het plan worden geholpen die in het bezit zyn van een visum van het land, waarheen zy zich willen begeven. De overtochtskosten der emigranten zouden moeten worden betaald door het land, waarzy zich willen vestigen. Zy" zouden deze dan, wanneer zy weik hebben gevonden, terugmoeten betalen. Warren zeide verder nog te menen, dat het mogelijk zou zy'n in 1952 55.000 emigranten uit Duitsland, 35.000 uit Italië. 15000 uit Oostenrijk en tussen de tien en vijftienduizend uit Nederland te doen vertrekken. Tenslotte verklaarde by nog na drukkelijk, dat dit emigrantenplan op generlei wijze reeds gesloten twee ziidige overeenkomsten voor het doen emigreren van vluchtelingen zal beïn vloeden of vervangen. „Ten einde by ernstige rampen materiële hulp te kunnen verlenen aan gewonden, zieken en andere hulpbehoevenden worden op verschil lende plaatsen bedden, verbandmidde len, instrumenten, enz, enz. opgelegd". Aldus bepaalde het Nederlandse Rode Kruis. En daarna is in Venray een depót van groot formaat gevormd. Het lykt ietwat op een uitdaging wanneer men in Venray, de plaats welke in 1944 pas een ramp zonder weerga beleefde, nu alweer maat regelen treft voor een eventueel volgende ramp. En men heeft ook al eens korzelig de vraag gesteld of men altyd moet praten over, denken aan of zorgen voor rampen Een vraag die eigenlijk voortvloeit uit een ge zond verlangen naar een rustig leven. Het leven is trouwens zonder rampen al onrustig genoeg. Maar toch, wanneer men werkelijk rustig leven wil, moet men zich ty'dig verzekeren tegen de ongemak ken welke de mens treffen kunnen. Zo verzekert men zich tegen ziekte, invaliditeit, werkloosheid, ouderdom, e.d. En men betaalt er ook nog premie voor. Het Rode Kruis verzekert de in woners van Venray tegen de gevolgen van een ramp. Het schenkt Venray een premie-vry'e verzekering. Dit bedenke iedere inwoner wanneer straks weer eens een beroep op steun en medewerking zal worden gedaan. Het Bestuur v.d. Afd. Venray van het Ned. Rode Kruis. want hoewel MacArthur indertijd oprukte in Noord Korea zonder mede weten der Britten, heeft Truman hem later afgezet. En nu streven de Amerikanen wel degelijk ernstig naar een wapenstilstand in Korea. Een van de juristen van het achtste leger heeft getracht, de onderhande lingen te doorkruisen door (onder late invloed van MacArthur?) zeer hoge cyfers te publiceren over Ameri kaanse en geallieerde gevangenen, die door de communisten zouden zyn gedood. Noch Van Fleet, noch Ridgway, noch Acheson wisten daar iets van. Natuurlyk zyn er gevangenen gedood, alsof zy' gijzelaars warenals Duitse en Japanse officieren zulke wreed heden begingen, dan zullen Koreanen en Chinezen niet zijn achtergebleven. Maar regel is dat kennelijk evenmin geweest als in Duitsland of Japan, en publicatie van ongecontroleerde cijfers op het ogenblik, dat een accoord naby scheen, moest wel een tendentieuze bedoeling hebben. Dat heeft de Ame rikanen niet verhinderd, aan de com munisten aan te bieden, nog voor Kerstmis een bestand te sluiten op een voor beide partijen aanvaardbare lijn, als over uitwisseling van gevan genen en over controle een accoord kan worden bereikt. Een winter- campagne zouden allen graag ver mijden. De Europese achterdocht, dat de Amerikanen te „hard" zijn, is dus niet bevestigd. Die achterdocht leeft evenwel ook in India en Mohamme daanse landen, die vrezen in een oorlog te worden betrokken. Tot nu toe kan men zeggen, dat de propa ganda te Pary's wel niet veel practi- sche resultaten in uitzicht heeft gesteld, maar dat desondanks de hoop op eDig accoord nog steeds gegrond is. Intussen moet men rekening houden met nieuwe machten. By" beperking der bewapening kan men China niet buiten beschouwing laten, want het heeft misschien het grootste land leger ter wereld. Perzië blijft nog steeds een aparte plaats innemen, door het uitblijven van een accoord met Engeland. En van Egypte met zyn zo belangryk Suezkanaal kan men hetzelfde zeggen. In feite loopt het Brits Egyptische geschil over de Soedan, en nu heeft Cairo een volksstemming voorgesteld en Londen gaat er misschien op in. Een zekere „adempauze" is in dit conflict in elk geval merkbaar. Nieuws uit Venray en Omgeving De krant staat weer vol Sinter klazen en de etalages puilen uit van een overvloed van geschenken. Waar men gaat of staat, overal grijnzen de zwarte gezichten van Pieterman en overal staart het dikwijls allesbehalve heilige gezicht van de goede Sint. Dat is de beste wegwy'zer naar 6 December, het beste teken, dat we op pakjes avond aangaan. Men kan zich in deze tamelyk be roerde tyd van versobering en spaar zaamheid vragen of het nog zin heeft het feest van deze Spaanse Heilige te vieren. Maar wie een keer heeft staan kijken naar het glunderende jongens snoetje, dat in heilige overgave een autoped of een kleine auto aan het bestuderen en bekijken is, wie een keer een stil meisjesgezichtje nauw lettende en nauwkeurig de ryenpop pen heeft zien monsteren, die vraagt niet meer naar versobering en spaar zaamheid, maar wil het wonder doen herleven van deze Heilige Man, die eens in Spanje anderen gelukkig wist te maken. En het is goed, dat men dit kinder feest op de allereerste plaats in deze moderne tyd toch niet verloren laat gaan, dat toch ook dit jaar weer de schoentjes onder de schouw gezet kunnen worden en grote wensbrieven kunnen worden geschreven. Het moge dan tegen alle regels van paedagogie zyn, maar de uitwer king van het lelijke gezicht van Pieterman, die zo drommels goed alle fouten schijnt te kennen en dreigend zyn zak en roe toont, is ieder jaar opnieuw weer een enerverende ge beurtenis voor de jeugd, die nog droomt van de schimmel, die over de daken rydt en die al zyn best doet om tegen Sinterklaas het braafste kind ter wereld te worden. Maar ook voor de ouderen is dit telkenjare een gebeurtenis, die men moeilijk zou willen missen. De eenvoudige surprise met het ietwat hatelyke gedichtje, het kleine geschenk uit vriendenhand, men wil dat moeilyk loslaten. Het feest van de verwachting, dat we met de mond niet meer willen kennen, is er, ergens diep in ons hart en op Sinterklaasavond wachten we op de inlossing van de belofte, wach ten we op het kleine geschenk. Zeven jaren na de bevrijding bieden de winkels weer een vooroorlogse keuze van geschenken op ieder gebied of terrein, al of niet door Sinterklaas in eigen persoon aangeboden, Welis waar liggen de prijzen hoger dan ooit, maar een verstandige huisvrouw weet uit deze overvloed voor ieder wat te vinden. Het is goed dat dit feest van naastenliefde ook dit jaar weer ge vierd zal worden. Menigeen zal wel zuchten, maar ontkomt niet aan de bekoring van Sint Nicolaas en dat is maar goed. Niet alleen omdat de winkeliers dat prettig vinden, maar ook omdat de onderlinge band weer eens wat wordt aangehaald en men elkaar eens wat gunt. De dagen vol verwachting zyn weer aangebroken St. Nicolaas heeft zijn schimmel bestegen. Laten wy dit sprookje van goedgeefsheid werkelijkheid worden. Goed voorgaan, doet goed volgen Dit blijkt ook thans weer, want na de toezegging van de Venrayse bridge club om een bridge drive te houden ton bate van 't Orgelfonds, ontving het Orgel-comité een bedrag van f 8.50 van een kaartclub. Wie volgt dit voorbeeld Door toevallige omstandigheden zyn de 8paarbusjes voor 't Orgelfonds nog niet gearriveerd. 't Is te hopen, dat ze er voor de aanstaande feestdagen zijn. Dit zyn immers mooie gelegenheden om een offertje te brengen Intussen is er toch gelegenheid om Uw bijdrage te leveren. De offerblokken met de orgelpijpjes wachten U en zoals U weet aan de beide uitgangen der Parochiekerk. En dan, U kunt ook gelden opzenden aan 't Orgelcomité. Binnenkort zal het gironummer worden gepubliceerd. Bouwt mee aan Uw orgel Zondagsdienst Doktoren* Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed geTallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 26 November: Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Oproepingskaart meebrengen. Donderdag 29 November Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Inenting tegen Diphterie. Op Maandag 26 November a.s. zal de gelegenheid worden gegeven tot het voor DE TWEEDE MAAL laten inenten tegen diphterie van de kin deren uit de gemeente Venray, die slechts de eerste inenting hebben gehad. Deze inenting is opengesteld voor alle kinderen boven de zes maanden dus ook voor hen, die de school bezoeken of op d6 bewaarschool zitten. De inenting zal plaats hebben om 2 uur namiddag in het Groene Kruis gebouw aan de Merseloseweg. Men wordt verzocht stipt op tyd aanwezig te zyn en het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangetekend, mede te brengen. Aangeraden wordt in het belang van de gezondheid en veiligheid voor de jeugd, ook van deze tweede inenting gebruik te maken. Venray, 21 November 1951 Externendag Voor de eerste maal werd op een Zondag de externenavond gegeven op het Gymnasium by gelegenheid van het Rectorsfeest. De aula was overvol toen de feestelijke opening begon. Pater Rector had natuurlyk de nodige felicitaties in ontvangst te nemen terwijl het muzikale gedeelte werd verzorgd door het Venray's Stedelijk Orkest, dat met de grama- foon de nodige hulp en bystand kreeg. Het hoogtepunt van de avond was een opvoering van het Franse blijspel „De Burger Edelman", dat by het talryke publiek zeer in de smaak viel. Oatwikkeling en ontspanning. Het onderwerp van de eerstvolgende ontwikkelingsavoud mist elke aan trekkelijkheid, welke men nader als pikant of amusant mag duiden. En toch moet: „De situatie van de Kerk in deze tyd", bijzondere belang stelling hebben van ieder, die gegrepen is door. de problematiek van het heden of zich bewust werd van zy'n plicht tot bezinning. Prof. E. v.d. Meer, die dit onder werp zal bespreken, is niet alleen een geleerde priester, maar hy heeft tevens getoond, op indringende en sierlijke wy'ze een stof te kunnen behandelen. Zyn „Catechismus" en zyn originele studies, o.a. over Au- gu8tinus en Rome bewijzen dat. Wy hopen, dat ook zyn gesproken woord rijkdom zal brengen en dat het Venrayse publiek de kans zal grijpen om daarvan te genieten. Broeder Thomas Marcellis f In het Minderbroederskloos te Megen overleed zeer godvruchtig de Eerw. Broeder Thomas Marcellis, Lodewyk Marcellis werd op 3 Jan. 1878 te Venray—O verbroek geboren. Hy trad in 1906 in de Orde van de Minderbroeders. Engels kerkhof Op hot Engelse kerkhof worden op dit moment de ijzeren kluizen ver vangen door een eenvoudige grafsteen, die de naam van de overleden soldaat draagt. Men hoopt spoedig met dit werk gereed te zyn, waarna diverse nieuwe beplantingen zullen worden aangebracht, zodat komende zomer het Engelse kerkhof een nog waardi ger rustplaats zal zjjn voor de ge sneuvelden.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1