Gevaren der verbriiiksbeperking FORD Bepaalde groepen worden de dupe Het inelkprijsrapport rekenenrekenenrekenen Hoe U ook rekent is de uitkomst! KLEINE GESCHENKEN onderhouden de vriendschap en speciaal met St. Nicolaas is een klein maar Missaais waardevol geschenk zeer welkom Hoe te handelen bij de ijding van vogelpest. De consumptie beperking is 't parool van de dag. Dit betekent niets anders dan een zeer zuinig beheer van onze inkomsten. Velen zullen van mening zijn, dat zy reeds leven aan de grens van hun bestaans mogelijkheid. Toch meent men in overheidskringen dat het bü het bestaande loon- en prijspeil nog mogelijk is do aankopen te beper ken, zodat er een marge blijft tussen inkomen en verbruik, een over schot moet worden belegd bij een spaarbank en via de aldus ge kweekte kapitalen kan er geld beschikbaar komen voor woningbouw en andere doeloinden. Men denkt er echter onvoldoende aan dat. de zo geprezen inkrimping van het verbruik op de huidige schaal belangrijke gevolgen moet hebben voorde gang van zaken in ons geheel economisch leven. Bij een bepaald consumptiepeil hoort een vaststaande productie en een zekere omvang van investering. Waar dat verbruik wordt doorbro ken, ondervinden die andere sectoren mede da gevolgen. Minder consumptie kan gepaard gaan met een evengrote productie mits het binnenlands overschot over de grenzen verwynt om onze buitenland se schuld te delgen of vreemde betaalmiddelen eek weken. Dat ver wacht- do overheid van ons en zo mogelijk moet die productie tot dit doel nog worden opgevoerd. De theorie geeft hier een serie pil len en poeders voor het economisch zieke Nederland, waarmee op het eerste gozicht do patient in minder dan geen tijd volkomen gezond zou moeten zijn. Helaas zullen in do prac- tijk velen de economische genezing met hun maatschappelijke positie moeten kopen. De eerste slachtoffers vallen onder de industrie. Een doel van de pro ductie wordt niet meer gekocht in het binnenland. De fabrieken worste len met onderbezetting of overproduc tie. Betreft het een product, waarmee wij in het buitenland kunnen concur reren dan zal men de afzetwegen wel weten te vinden; zo niet dan -staat een deel van het productie aparaat stil en er gaan arbeiders,, ook vak mensen de straat op. Hier gaat in de eerste plaats het kapitaal van het vergrote productie apparaat verloren en de abeiders ver liezen hun vakbekwaamheid, waar door ook hun kosten van opleiding geheel of gedeeltelijk zijn verspild. Minister van den Brink ziet hier langzame aanpassing omdat de ver dere investeringen zullen ophouden en de overproductie weer zal worden aangekocht door de toegenomen be volking. Dit verweer zou aan te nemen zijn iDdien het tempo van de verbruiks- beperking gelijkmatig zou verlopen met de toename der bevolking. De gevolgen van de steeds afgeroomde koopkracht door fiscale en prijsmaat regelen zijn echter de in op het bin nenland aangewezen industrie thans reeds zozeer merkbaar, dat die aan passing nergens anders voorkomt dan in het gedachtenschema van ;de mi nister. Afgezien van de verliezen die door de verbruik8beporking aan de indus trie worden toegebracht verwachten wy een tamelijk ernstig nadeel voor de werknemorx, die hun overtollig geworden krachten thans in de be waponingsindnstrle zullen kunnen aanwendon. Deze bewapening, die uiteraard tijdelijk moet zyn, zal veel op vredesarbeid gespecialiseerde ar beiders hun vakkennis ontnomen. Het zal dan ook zaak zijn voor de industrie om zeer gereserveerd te staan tegenover bowapeningsorders. De Nederlandse economie zal stabieler worden en op de duur meer vruchten plukken van een politiek, die gericht is op een voortgang van do vredes- productie, ook a! liggen de bewape ningsorders misschien voor het grijpen en is de aanbevolen weg moeilijker. Middenstand de dope Bij de engros- en détailhandol ver loopt de „aanpassingspolitiek" nog stroever. Een belangrijk deel van deze commerciële groepen is geheel op de binnenlandse verkoop aangewezen. De vereiste vak- en marktkennis om zich op export toe te leggen ontbreekt zowel bü grossier als winkelier on de laatste heeft nu eenmaal als arbeids veld een beperkt afzetgebied in de naaste omgeving. De inkrimping van het verbruik door de steeds afnemende koopkracht zal opnieuw een funeste uitwerking hebben op de winkeldrijvende midden stand. De koopkracht van de winkelier wordt evenzeer beperkt als die van de andere landgenoten. Bovendien ziet hij zijn inkomen verminderen door de dalende omzet. Elke vorbruiks- vermindering betekent een besnoeiing van de winkel verkoop. Waar er een planning ontbreekt voor het aantal winkels tegenover een bepaald aantal verbruikers moet de gehele winkelstand dit gaan voelen. Het gevolg van de consumptie beperking kan niet anders betekenen dan een nieuwe klap voor de detail handel zonder dat het expoit- en productieplan van do overheid het geringst soulaas bieden. Dit betekent opnieuw een overschot aan werkkrachten, die zich in een ander arbeidsklimaat maar matig thuis zullen voelen. Dau maar weg Onder deze volksgroep is dan ook zeer veel liefhebberij voor emigratie te vinden. Holaas zyn ook hier grote groepen onder, die zonder een goede voorbereiding in een nieuw vaderland enkele zeer moeilijke jaren tegemoet gaan. Er is voor emigratie naast onder nemingszin nu eenmaal ook enige talenkennis nodig plus grote bereid heid tot handenarbeid. Er zyn dus bepaalde groepen in ons volk, die van de gewenste eco nomische wijzigingen rechtstreeks de dupe wordon zonder dat er enige compensatie tegenover staat. Een gedeelte van het zakenleven wordt eenvoudig weggevaagd en in het puin daarvan hoopt men de bouw stenen te vinden, waarmee het gat in onze betalingsbalans kan worden gedicht. Als antwoord op deze bezwaren der verbruiksbeporking zou men kunnen zeggen, dat het belang der kleine min- minderheid aan dat der overgrote meerderheid moet worden opgeofferd. Dat zou inderdaad een steekhoudend argument zijn wanneer men de zeker heid had, dat het productie- en export plan zou slagen. Het geheel draagt echter een zeer experimenteel karak ter. De consumptiobeperking kan altijd geregeld worden, omdat men de rem men daarvoor in eigon handen heeft. De export echter, waarvoor die zeer grote productie bestemd is, wordt mede bepaald door de economische politiek in het buitenland. Als dat buitenland tegenwerkt en die ver onderstelling is zeer reëel zitten wy wel met do brokken maar zonder baten. Had men niet beter zioli vroeger en intensiever op de export kunnen werpen De bevolkingstoename die nu de geringere consumptie moet opvangen en inhalen, zou men ook bij gelijke consumptie voor de toegenomen export kunnen bestemmen. De nu gevolgde methode werkt sneller maar zy is pijnlijker en gevaarlijker. Cijfers van 224 weidebedrjjven en 95 gemengde zandbedrijven Nu de garantieprijs voor melk in het komende productiejaar is vast gesteld, heeft het Landbouw Econo misch Instituut (L.E 1.) ook de kostprijsrapporten voor melk ge publiceerd. In vergelijking met vorig jaar, zyn er verschillende kosten stijgingen te constateren. Men kon dit trouwens reeds ver wachten, nadat do minister de melkprijs met 27a cent verhoogd had. Het kostprijzonrapport bevat de cijfers die verzameld worden op 224 weidebedrijven in het Noorden on Weston des lands en op 95 g-mengde zandbedrijven in Friesland, Overijssel en Oostelijk Noord-Brabant. Deze cijfeis kan men dus ook aannemen vuor Noord Limburg. Brabant en Overijssel het duurst Uit de gepubliceerde cijfers blijkt dat voor wat de gemengde bedrijven betreft, de kostprijzen het hoogst zyn in Overijssel en op de kleinere be- dryven in Oostelijk Noord-Brabant. Dit laatste heeft men kunnen vast stellen, omdat men voor Nrd Brabant afzondei lijk de kostprijs berekend heeft voor bedrijven van 7 tot ioH.A. en van io tot 15 H.A. Het LEI. maakt ton aanzien van de gemengde bedrijven de opmerking dat de kostprijzen op deze bedrijven, steeds gezien moet worden binnen het kader van het gehele bedrijf. Er bestaat vooral op het gomengd bedrijf een sterke verbondenheid by de voort brenging van de verschillende agrari sche producten. Daarom levert de kostenverdeling dikwyls bizondere moeilijkheden op, en men moot de berekende kostprijzen zien als een zo goed mogelijke benadering. Huidige prijs voor Brabant gunstiger dan vorige We laten hier enige cijfers uit het rapport volgen, waarbij we ons in hoofdzaak beperken tot do gemengde bedrijven. kostprijs kostprys p. ïoo kg p. 37, kg melk melkvet Friese Wouden f2000 f I820 Overijssel f 20.— f 19.20 Oost-Brabant 7-10 H.A. f 19.50 f 19.— Oost-Brabant 10-15 H.A. f 19 f 18.20 De hoogste kostprys werd berekend voor de weidebedry ven in het zelf- kazend gebied van Zuid Holland. De kostprijs per 100 kg. meHBbedraagt daar namelijk f i960. De thans vastgestelde melkprijs is voor het Noord-Brabantse gemengde bedrijf gunstiger dan vorig jaar. Dit jaar zal er namelijk een overschot blyven van 50 cent per 100 kg melk op de bedrijven van 7 tot io ha en een overschot van 1 gulden per 100 kg melk op de bedrijven van 10—15 ha. L.E I.-cijfers laten geen speling Dit overschot is dan het loon van de boer plus zyn ondernemerswinst. Het is heus niet te groot. En wie zou menen dat dat er in de kostprijs rapporten van het L.E I. nog wel wat sppling zal zitten vergist zich. In dit verband is het wel interes sant om ook de naberekeningen van het L.E I. eens te laten spreken. Be doeld instituut berekent namelijk niet alleen vooraf de kostprijzen voor het komende jaar, maar het stelt ook nacalculaties samen. Ik was bij mijn zuster met de vacantie en deze vertelde me, dat ze iedere week een gulden van de cassabons terugkrijgt. Toen dacht ik bij mezelf, dat kan ik ooJfjen als ik meteen klant word, dan heb ik met Sinterklaas minstens 12 gulden ver diend. Ik heb nu al voor 90 gulden bons. 't Gaat zo vlug! Mijn man staat er helemaal van te kijken Iedere huisvrouw kan 't. U krijgt een cassabon ter waarde van het aankoopbedrag bij elk De Gruyter-artikel. Voor tien gulden aan bons wordt één gulden contant uitbetaald. U kunt nog vóór Sinterklaas Uw eerste guldens hebbent i f dp. Cl U hoeft er niets voor te plakken. U hoeft er niet naar te raden. U hoeft er niet op te wachten: De Gruyter's cassabons zijn ALTIJD geldig, ALTIJD inwisselbaar en U krijgt ALTIJD een gulden terug voor tien gulden aan bons. Iedereen moet in deze dure tijd rekenen en nog eens rekenen om zijn begroting sluitend te maken De aankoop en niet minder het houden van een auto vergen een nauwkeurig financieel beleid. Daarbij is de service van de Official Ford Dealer van onschatbare waarde. De Ford rijder, die met en op zijn hulp kan rekenen rijdt verreweg het voordeligst. Anglia f 4475.-, Prefect f 4950.-, Taunus f 5900.-, (met open dak f 6175.-), Consul f 6975. Zephyr Six f 7Ó75.-, Vedette V 8 f 8975.-, Amerikaanse Ford f 10.650.-. Bestelwagen 250 kg. f 4100.-, Bestelwagen 500 kg. f 5350.-. Trucks leverbaar van 2 t/m 5 ton, uitgerust zowel met V-8 benzine- als met Perkins of Hercules dieselmotor. (Ondernemersoriizen). Official Ford Dealer te Venray Autohandel L.J. van Haren Markt 2a, Grootestraat 2 tel. 221 N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM Luïebportn 'n onze zaak vindt U juist al die zakagenda's artikelen welke U dan wilt geven Vulpennen Jnuzpot,odenz. FIRMA VAN DEN MENCKHOF VENRAY Deze naberekeningen zyn gebaseerd op de boekhoudkundige gegevens die van dezelfde bedrijven afkomstig zyn. Voor het afgelopen melbjaar 1950— '51 berekende het LEI. do kostprys van de melk op de Oost Brabantse bedryven van 7—10 ha, achteraf op f 17 50 per 37, kg melkvet. Men zal zich herinneren, dat vorig jaar, toen de melkprijs op 177» cent werd vastgesteld, betoogd is, dat een aantal Oost Brabantse bedryven de melk tegen kostprys zou moeten pro duceren. Achterat is dit laatste juist gebleken. Niet alleen voor wat Noord-Brabant betreft, maar ook in allo andore ge bieden heeft de gevonden gemiddelde kostprys hoger golegen dan vooraf door het L E.I. was geraamd. «De uitbreiding van hot optreden van do pseudo vogelpest in ons land gedurende de laatste tijd maakt op nieuw maatregelen ter beteugeling van deze vogolziekte wenselijk. De ervaring leert, dat de besmet ting en verspreiding veelal kunnen worden teruggevoerd tot de handel in gebruikspluimvee en de behan- ling en verwerking van slachtafval- len. In een in de Nederl. Staatscourant afgekondigde beschikking van de Minister van Landbouw wordt het vervoeren van pluimvee anders dan met afgeknipte staart verboden ten zij dit vervoeren, - zulks tot een maximum van 30 dieren geschiedt van pluimveehouder tot pluimvee houder Het vervoer van ééndagskuikens valt buiten dit verbod. Overigens is slechts de handel in en het vervoeren van pluimvee, dat voor de slacht bestemd is (en dat als zodanig gekenmeikt wordt door het afknippen van de staart) toegestaan. De eenmaal tot slachtpluimvee bestemde hoenders mogen niet meer op de pluïmveebedryven terugkeren. Het Bedrijfschap voor Pluimvee er. Eieren heeft namelyk by verordening bepaald, dat alleen de handel zodanige dieren voorhanden mag hebben, zy het dan onder'bepaalde voorwaarden Een van deze voorwaarden is, dat het slachtpluimvee met uitzondering van slachtkuikens, binnen 3 maal 24 uur na ontvangst moot geslacht zijn. Vervoer mest en veren Voor de behandeling van mest en veren is een bijzondere regeling ge troffen. Het vervoeren van mest en afvalveren naar 'n mestbewaarplaats, niet op bet bedryt van de betrok kenen zelf of direct ty zyn slacht plaats aanwezig is, is slechts toege staan onder voorwaarde, dat dit vervoer geschiedt in gesloten wagens, die zodanig geconstrueerd zyn, dat tijdens het vervoer niets van de in houd verloren kan gaan. Mest en veren, dienen ter ontsmet ting te worden bespoten met een 2 pet natronloogoplossing. Ver(der moeten zy op oen rnest- bowaarp'aats worden verzameld en worden bedekt met een laag aarde van tenminste 10 centimeter. Tenslotte heeft het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren bepaald, dat by slachting van pluimvee op een bedry'f verkregen afvallen bewaard moeten wordon in gesloten vaten en by eerste gelegenheid meegegeven moeten worden met de ophaaldienst van een destructor, teneinde deze afvallen overeenkomstig de desbetref fende wettelijke voorschriften on schadelijk te doen maken voor de gezondheid van pluimvee. „PLEZIERRITJE" Een dode Een plezierritje in een gestolen auto had in de nacht van Zaterdag op Zondag droevige gevolgen toen de wagen in de omgeving van Neeae, op de rijksstraatweg Needo-Zutphen, in volle vaart tegen een boom reed. In de vrywel geheel vernielde auto zaten de 19 jarige L. N. uit Almelo en de 18-jarige bestuurder G. R van wie eerstgenoemde zo zwaar gewond werd, dat hy spoedig overleed. De jongens waren aan het plezierritje begonnen, nadat ze eerst flink ge dronken hadden. R., die er met lichte verwondingen afkwam, trachtte na het ongeval te vluchten, doch om standers grepen hem en -leverden hem aan de politie over. Uitkering oorlogsschade over een groot aantal jaren De toestand van 's lands fiaanciën is van dien aard, dat de lasten, welke aan de oorlogsschade uitkerin gen verbonden zyn, noodgedwongen over een groot aantal jaren moeten worden verdeeld. Anders zouden aan de financiële draagkracht te zware eisen worden gesteld. Desondanks blyven de be dragen, die voor dit doel op de begroting zyn uitgetrokken, op zich zelf nog zeer aanzienlijk. De Regering is er van overtuigd, zo blijkt uit de memorie van ant woord, op de algemene beschouwin gen der Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1952, dat het mogelijk moet zyn by een zorgvuldig gebruik van de beschikbare gelden in de meest dringende noden te voorzien. Ruilverkaveling in Bergen(L.) Een groots ruilverkavelingsplan is in Limburg in wording. Het omvat niet minder dan ruim twaalfduizend ha en bestrijkt de gehele uitgestrekte gemeente Bergen. Door de burgemeester is in de af gelopen week reeds het eerste contact gelegd met de verschillende landbouw organisaties. De burgemeester, die in zijn vorige gemeente Posterholt en ook in de gemeente Montfort de ruilverkaveling tot stand bracht, is van oordeel, dat bij aller medewerking, het plan in ongeveer 5 jaren werkelijkheid kon zijn.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 6