TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Brief uit Korea. ii 011 DE EE0ME1I M DE IJL dl) PEEL EI MMS NAAR JAPAN Nationale Reserve TRAGISCHE OUVERTURE INCIDENT BIJ FIS.IIIIII ADYERTEREX raag geen gokje zijn! ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 No. 46 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Op de 28ste Juni 1914 schoot een Servische gymnasiast Aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk, de tioonopvolger, en zyn gemalin Sopliie van Hobenberg tijdens een bezoek aan Serajewo neer. Die beide revolverschoten vormden de ouverture van een vernietigende kannonade, welke vier jaren zou duren en millioenen mensenlevens zou eisen- Franz Josef, do beminde, hoogbe jaarde keiz.r, met bakkebaarden zo wit als zyn generaalsuniform, is het levend symbool van de Oostenrijks- Hongaarse dubbolmonarchio. Conser vatief, met een zwak voor tradities, wantrouwend tegenover alle nieuwig heden, voort hij struisvogelpolitiek ten aanzien van alle hem verontrus tende verschijnselen. Dat helpt niet altijd. Het helpt niet wanneer hij staat bij het lijk van zyn zoon Rudolf, de kroonprins, onder nimmer geheel cpgeholderdo omstan digheden aangetroffen op het slot Mayerling naast dat van do jonge Marie Vetsera, beiden gedood door revolverkogels. Het helpt niet wan neer hij slaat bjj het graf van zyn keizerin, de beeldschone, excentrieke en zwaarmoedige Elisabeth, de gevier de amazone, die in Geneve door een anarchist met een roestige dolk is vermoord. Het helpt ook niet wanneer zijn neef Franz Ferdinand, thans troon opvolger, dwars tegen de Habsbitrgse buiswet in, een morganatisch huwe lijk sluit mot de vrouw waarvan hij houdt, een onaanzienlijk Boheems gravinnetje, Sophie Chotek, en zo de Keizer en de hele wormstekige hof kliek braveert. De redder ran liet Keizerrijk De weinige mensen in Oostenrijk, die oog hebben voor het steeds verder voortschrijdende verval van de Monar chie, hebben hun hoop gevestigd op Franz Ferdinand. Hij is de man, die de minderbedenkwestie niet door politie en soldaten, maar door een federatief systeem wil oplossen. Hy probeert het leger te re organiseren, dat leger, dat van tradities aan elkaai hangt, waar de ene soldaat onder geen beding zyn knevel mag laten afscheren en de ander hem onder geen voorwaarde mag laten staan, maar dat niet klaar staat voor het voeren van een moderne oorlog. Maar allen, die alleen maar oog hebben voor het behoud van verwor ven voorrechten, die tuk zijn op het hooghouden van eigen standje, die alles bij bet oude willen houden, omdat het vroeger zoveel beter was dan nu, moeten niets van de Troon opvolger hebben. Hijzelf is een norse, in zichzelf gekeerde man, die alleen zich vriendelijk, zelfs liefhebbend toont tegenover enkele verknochte medewerkers, zijn vrouw, voor wie hjj zoveel heeft opgeofferd en zyn kinderen. „De Zwarte Hand" De kinderen moeten thuis blijven, maar Sophie, thans hertogin Von Hohenberg, gaat mee, wanneer Franz Ferdinand do manoeuvres bywoont in het door Oostenrijk geannexeerde Bosnië. De annexatie is door de buren, de Serven, met nauw verholen woede geduld. En de extreme Servische nationalisten, georganiseerd in de geheime officierenbond „De Zwarte Hand", die ook de moord op koning Alexander van Servië op zyn geweten heeft, haat Franz Ferdinandzyn federatief ideaal bedreigt hun eigen grootse plan Servië de baas op de Balkan. En zyn vooruitstrevende militaire opvattingen dreigen Oosten rijk tot een overmachtige nabuur te In 1882 heeft Engeland ingegrepen in Egypte, tegen de zin van de ministerpresident, Gladstone,dieniets voelt voor deze politiek. Maar de heldhaftige dood van Sir Charles Gordon Pasja, de verdediger van Khartoem, heeft, het Engelse imperialisme een krachtige stoot vooruit gegeven. En Engeland gaat verder De Engelse regering kan zich na tuurlyk beroepen op humane argu menten. In Centraal Afrika is het roversrbgime van de Mahdi aan de macht, de slavernij bloeit daar welig. En het komt goed uit dat deze over wegingen parallel lopen met die van de textiel mannen uit Lancashire, die grondstoffen nodig hebben en het oog slaan op de l&ngvezelige Egyptische katoen, die vooral in de Soedan wordt geoogst. Ook hier weer zijn de omstandig heden, die Engeland vorder voeren op het koloniale pad. Overlangs of dwars Doortastende Britten willen de Af rikaanse peer overlangs doorsnijden en via een spoorweg Kaapstad Caïro (droombeeld van Cecil Rhodes) hot vasteland van het zwarte werelddeel beheersen. Maar Frankrijk, dat zich aan de Westkust genesteld heeft, broedt andere plannen uit. Het wil 6veneens Afrika controleren, maar dan „overdwars" van West naar Oost. Italië heeft een greep gedaan naar ,?81,n.ïö' maar de negus Menelik heeft by Adoea de Italiaanse generaal Baratieri een verpletterende nederlaag toegebracht. Frankrijk port Menelik aan, dóór te tasten en zyn gezag te vestigen op de rechteroever van de Nyl. De Fransen willen dan van het Westen uit, door middet van een expeditie, op de linkeroever de trico- ore planten. Is het toevallig, dat Menelik in 't uitvoeren van deze plannen gehinderd wordt, dooi dat plotseling in de pro vincie Tigre een opstand uitbreekt Valt het te verwonderen, dat boosaardige lieden daarin de hand van Engeland zien dat, als het zo te pas komt, het toeval gaarne te hulp komt Hoe het zy, Frankrijk zet door en in 1898 gaat de Franse kapitein Marchand met een troep van 200 man het binnenland in. Op 10 Juli van dat jaar bereikt hij de Nijl bij Fasjoda en hyst daar de Franse driekleur. Kitchener avanceert. Engeland heeft inmiddels niet stil gezeten. Londen komt tot de conclusie, dat men de Mahdi daar in de Soedan niet langer zyn gang kan laten gaan. Lord Cromer, de feitelijke macht hebber in Egypte, en de Sirdar, Lord Kitchener, die later door zyn syste matische vernietigingskryg tegen de Boeren zich een droeve reputatie zal vestigen by vele Nederlanders, die met de Boeren sympathiseren, zyn het daar al lang over eens. Inplaats van Gladstone leidt thans Joe Chamberlain de regering. Wanneer hy de Egyptische regering, dat groepje marionetten, alle steun van Engeland toezegt, ontbreekt het maken. Met een gebrek aan tact, dat grenst aan minachting, besluit Frans Ferdi nand een bezoek te gaan brengen aan de Bosnische hoofdstad Serajewo en wel op de natio. ale rouwdag van de Seiven, de herdenking van de slag by Ko8sovo „het merelveld", waar meer dan vijfhonderd jaar geleden de Serven bloedig werden geslagen. De Zwarte Hand besluit om van deze gelegenheid gebruik te maken, de troonopvolger uit de weg te ruimen, en weet haar handlangers, jeugdige nationalisten, kinderen nog, over de grens te smokkelen. Twee schoten Troepen zyn er niet in Serajewo, daar heeft de Weense kliek voor zorgd. De troonopvolger moet niet teveel verbeelding krygen. Hier en daar boudt een politieman de dichte menigte op een afstand. Tydens de tocht naar bet gemeentebuis ontploft een bom vlak achter de auto van de troonopvolger; do volgende auto wordt beschadigd, een der officieren van het gevolg wordt gewond. Op de terugreis besluit de troonopvolger deze officier in het ziekenhuis op te zoeken. Daartoe wordt de route ge wyzigd en hierdoor ontstaat misver stand. De auto stopt, rydt achteruit. Uit de massa klinken twee revolver schoten. De troonopvolger, dodelijk getroffen in de nekslagader, blijft kaarsrecht zitten; zyn vrouw, in de maag geschoten, valt tegen zijn borst, Nog gelooft niemand, dat beiden dood zjjn; dat blijkt eerst wanneer men na een dolle rit weer bij het gemeente huis is gearriveerd. Heel de wereld, nog met vacantie, schrikt op. In Servië juicht men on verholen. In Schönbrunn, het keizer lijk paleis, is men minder luidruchtig, maar niet onvergenoegd. Nu is het uit met de nieuwlichterij, nu blijft alles gelukkig weer bij het oude. Keizer Franz Josef constateert, dal alles weer volgens de Habsburgse hniswet, welke zo zwaar werd ge schonden, op zijn pootjes terecht is gekomen. En zelfs op de doden wreekt men zich... de katafalk van de her togin staat lager dan die van haar gemaal en niet dan met grote moeite wordt bereikt, dat beiden in dezelfde grafkelder mogen worden bygezet Het drama begint Nu heeft de minister van buiten landse zaken, de lichtzinnige dandy Graaf Berchtoldt, de kans waarop hy zo lang heeft gewacht. Nu zal men Servië op do knieën dwingen. De oude keizer, misleid door zyn raadgevers, tekent de oorlogsverkla ring. Duitsland staat achter Oosten rijk. Maar Rusland mobiliseert. En Frankryk ook. En tenslotte geschiedt wat men tot elke prijs had willen voorkomenook Engeland neemt, na de Duitse inval in België, de wapens op. Wereldoorlog I is begonnen. Noch de keizer, noch de moorde naar van de aartshertog, Princip, hebben het einde gezien. Beiden over leden, de eon in een keizerlijk praal bed, de ander in do gevangenis, vóór op 11 November 1918 een Frans trompetter het signaal gaf, dat de slachting, welke vier jaren had ge duurd, had opgehouden in het Lagerhuis niet aan spottende opmerkingen. Maar Kitchener gaat op mars en zorgt er voor, dat do aanlog van de spoorweg, die hem met 't achterland verbindt, gelijke tred houdt met de vorderingen van zyn troepen. In enkele vernietigende slagen jaagt hy de Mahdisten op de vlucht verplettert bij Omdoorman de kern van het leger van de Mahdi, die tenslotte op laaghartige wijze door vergiftiging aan zyn eind komt. Gordon is gewroken Maar by Fasjoda stuit Kitchener op het kleine troepje Fransen, dat daar stand houdt rondom do tricolo ro. Fransen en Engelsen bejegenen elkander met de grootste beleefdheid waaronder een by na onverdraaglijke spanning schuil gaat. Groter is dan echter de spanning tussen Pary's en Londen. Heftige nota's worden gewisseld Maar tenslotte buigt Parijs het hoofd. Marchand krijgt orders zich terug te trekken. Terwy'l Britse soldaten, strak in de houding toezien, daalt de driekleur langs de vlaggemast omlaag. Frankrijks poging tot de beheer sing van Afrika, is mislukt, Engeland zegeviert. Engeland beheerst de Nijl. Groot is de verbittering in Frank rijk. Maar by Fasjoda is, hoe wonderlijk het ook lykt, de kiem gelegd voor de Engels Franse samenwerking, die nu niet meer gestuit wordt door botsing van belangen in Afrika. Koning Edward VII een man, die van een vrolijk leventje houdt en Parijs beschouwt als zyn tweede vaderstad,, zal door persoonlijk initia tief de grondslag leggen van die „Entente Cordiale", op grond waar van Fransen en Engelsen samen aan de Somme de Duitsers zullen tegen houden. Joe Chamberlain kan nu zyn plan nen uitvoeren. Op 19 Januari 1898 wordt afgekon digd, dat Egypte en Engeland samon in een gemeenschappelijke souverei- niteit, de Soedan zullen beheren. Engeland is meester over do bron nen van de Nyl In mijn vorige brief heb ik verteld, hoe de Amerikanen, met behulp van onze troep, de heuvels 900 en 905 genomen hebben. In do nacht van 13 op 14 October verlaten wy clan deze, onder be scberming van het nachtelijk duis ter. Voor het laatst kyk ik nog even naar de berg tegenover ons, waarop enkele kleine lichtjes pinkelen, daar liggen de Chinezen die nog maar steeds geen afstand kunnen doen van hun nachtelijke vuurtjes ondanks het feit, dat daar nu menig keer nachtelijke vliegtuigen van de U.N. op af gekomen zyn. W9 gaan de heuvels die de Amerikanen zo lypisch „the broken harts" noemen verlaten en het valt niet mee in het duister naar omlaag te scharrelen. We schieten dan ook bar langzaam op, omdat het Chinese artillerievuur behoorlijk goed op onze berg ligt en dan is het dekken geblazen. Geen grassprietje meer. We trekken naar heuvel 841, dio wy zullen moeten heroveren. Ongeveer om 4 uur staan we aan de voet van deze berg en dan gaat de Amerikaanse artillerie beginnen. Ze doen dat op de bekende „Over- loon manier", dat wil zeggen, dat ze in een minimum van tijd ettelijke honderden granaten den berg op jagen en met zes stukken geschut worden er in de kortste keren een kleino 2000 granaten op deze heuvel gesmeten. Daarby vuren onze eigen mortieren uit allo macht en men kan wel raden, dat daar een allesbehalve prettig geluid te horen is. Om half tien komen de eerste vliegtuigen, telkens vier gevechts- en een verkenningsvliegtuig, die de zogenaamde „na-was" doen, door van onder af aan, naar boven, de hele zaak bestoken met napalmbommen, raketten en mitrailleurvuur. En als dan tegen drie uur in de namiddag de good old infanterie naar boven gaat en man na man de kronkelpaadjes opklimt, dan is er natuurlijk weinig tegenstand meer. Om ze7on uur stonden we boven en we hadden geen enkele dode, maar op de hele heuvel is dan ook geen grassprietje meer te ontdekken. Die nacht wordt er voor de zo veelste maal weer niet geslapen en de meeste van onze mannen hangen ergens suf en moe op hun geweer om by het minste gerucht snel te kunnen reageren. Hoewol de morgen zyn intrede doet met een buitje regen, is hy toch welkom, want do nachten zyn afschuwelijk, deels door de ondoor dringbare duisternis, deels door de felle koude. Er worden gelukkig C.rantsoenen opgevoerd en we ontvangen voor 't eerst „warmers". Dit zyn busjes met watten, d;e in een bepaalde vloeistof zyn gedrenkt en ongeveer anderhalf uur branden. Men kan er zijn busjes eten op warm maken en men gebruikt ze elfs om een kleine bunker mee te verwarmen. Safe Conduct. De volgende morgen dan worden twee contact patrouilles gelopen en Volgt de zekere weg. Via Peel en Maas bereikt U een kopend publiek, dat „zyn" krant leest mot de intense b3langstolling waarmee de weekbladen gelezen worden. Kolom voor kolom, pagina voor pagina. Uw adverten tie geniet daarbij dezelfde groto belangstelling als het nieuws. En dat zeker in de St. Nicolaastyd als er koop jes gezocht worden. Boven dien komt Peel en Maas niet ééns maar altijd „huis- aan huis" en dat is vooral Uw voordeel. Gokt niet met Uw geld maar adverteert in Grootestraat 28 Telef. 512 de enigste vangst die wordt gedaan is een piepjong chinees soldaat. Deze wordt natuurlijk ondervraagd en hy brengt ons naar een Chinese bunker, waarin vier chinezen zyn opgehan gen. Volgens hem hadden deze een „safe conductpass" in hun zak. Dit zyn kleine papiertjes, die door de geallieerden worden uitgegooid per vliegtuig er. waarop in het Xoreaans de Chinezen en Koreanen worden aangespoord zich over te geven, ter wijl er tevens oen waarborg op vermeld staat, dat zij goed zullen worden behandeld. Ik kan me herinnoren in Venray ook eens dergelijke passen gezien te hebben, die toen voor de Moffen werden gebru kt. Volgens do verklaringen van onze krijgsgevangene hadden Chinese officieren ontdekt, dat hun mannen dezo papiertjes in hun zak hadden en zyn zo zonder meer door hen als voorbeeld opgehangen. Die dag zyn er, laat ik weinig zeggen, loch alt ijd een 30 oorlogs correspondenten en fotograven by ons op bezoek geweest on alles sjouwden naar dio bunker. Daar zat natuurlijk een machtig stukje propaganda in. Na twee dagen zyn de gehangenen begraven, daar ze reeds in staat van ontbinding verkeerden. Op 15 October komt het bevel om allo chineso bunkers op te blazen. Daar gaan onze goede huizen, som mige zelfs van beton, dio we al keuiig netjes hadden ingericht. Onnodig te zeggen, dat hierover een aardig potje gekankerd werd, maar dat hiolp niets. Hoog boven onze hoofden vlogen de stukken en brokken de lucht in en wy probeer den in de rotsachtige bodem een slaapputje te graven. De Chinezen hohben nu niets meer aan hun winterstellingen, maai wjj profiteren er ook niet meer van. En dan lopen we maar patrouille zo nu en dan komt er uit de bosjes een krijgsgevangene to voorschijn, maar voor do rest is het kalm, alleen kreeg een nachtpatrouille eigen gra- naatvuur en er waren al vyf gewon den voordat radiografisch de positie kon worden opgegeven. Op 17 October verlaten we de heuvel 841 en trekken we naar de „oude" heuvels 900 en 950, waar ze ons nodig hebben om de Chinezen van het lijf te houden, die telkens blijven opdringen en is het weer slaapputjes graven en patrouille lopen. Dan gaat de tweede divisie, waar wy onder horen, op rust, maar do Nederlanders moeten blijven en gaan over naar de negende divisie, die „de zaak" op de oude voet voortzet. En heerlijk wordt er door de ongeschoren en ongewassen knapen gekankerd en alleen het uitdelen van de post, die eindelijk en ten lange leste het front ook scliynt te vinden, brengt een betere stemming. En zo zit ik dan midden in.Korea, aan de 38ste breedtegraad Peel en Maas te lezen en weet precies wat er met Venray3e kermis zoal te zien zal wezen. "We hebben hier een andere kermis. Koreaanse kermis. Die gaat als volgt te werk. Op 23 October begint om 6 uur 's avonds een geweldige beschieting van de Amerikaanse artillerie. Met alle beschikbare stukken wordt gevuurd tot 3 uur 's moreens. Dan wordt er tot de Chinezen en Noord Koreanen gesproken door ge weldig sterke luidsprekers om hen aan te manen, zich zonder meer over te geven. Verdreven uit China gaai Hulst O.F.M. naar Japan Pater Arfemius In Juli publiceerden wy een verhaal van de wel bijzonder onge lukkige Pater Artemius Hulst. Hieruit bleek, dat hy on zyn con fraters uit China zyn verdreven, terwijl hen niets anders werd ge laten. dan de kleren en hun brevier. Zelfs de meest persoonlijke dingen als foto's e.d. moesten worden achtergelaten. Zo is dan ook de Chinese parochie achtergebleven in handen van de communisten, die via enkele afvallige christenen het vertrek der Paters hebben bewerkstelligd. Na enige weken gevangen gezet te zyn op de pastorie en na dagen lange verhoren werden ze voor de keus gezet of vrijwillig gaan of door de „christenen" verdreven te worden. Om de gewetens van de goede christenen niet te bezwaren zyn dan de paters „vrijwillig" vertrokken naar Hong Kong. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat Pater Artemius naar Java zou gaan, maar voor een maand viel het besluit dat hy naar Japan moest, wat hy nog wel zo graag deed, omdat dit letterlyk en figuurlijk het meest by China ligt, zoals hij schryft. Nu schryft hij uit Tokio: Tokyo, 3 November iqsi St. Joseph Friary. 29 Nikawadai Machi Minato ku Azabu Tokyo, Japan We hebben weer een zeereis achter de rug. De Marseillaise heeft ons via Manilla naar Japan gebracht. We zyn nu een week in het land van de ryzende zon. Maar van de zon hebben we nog niet veel gezien. Het is hier 3 dagen regen en één dag droog. Maar men zegt, dat het niet altijd zo is. We zitten in een huis, dat een jaar geleden door de Orde is aange kocht en is ingericht als taalschool. De omgeving is byna geheel door de Amerikanen weggebombardeerd. De Voorzienigheid heeft dit huis byna als enigste gespaard. We zitten in het centrum van de stad, die 6 millioen inwoners heeft. We hebben reeds twee dagen kennis gemaakt met het Japanees. Ik kan er nog niet veel van zeggen. We vormen met 4 man een klas en heb ben twee meesters en één meesteres. Deze laatste is eraan toegevoegd, omdat de vrouwen hier een eigen taaltje spreken, dat nogal afwijkt van dat der mannen. Bovendien schijnt er nog een aparte beleefdheids- taal te bestaan. We krygen dus drie talen te leren in plaats van één. Toch zegt men, dat Japanees ge makkelijker te leren is dan Chinees. De cursus duurt dan ook maar een jaar, terwijl die in Peking 2 jaar duurde. Het schijnt zelfs mogelyk te zyn om na een half jaar een eenvou dig preekje te houden. Of onze oude koppen dat zullen klaarspelen, moeten we nog afwachten. We zijn bestemd voor de missie van Hokkaido, het noordelijkste eiland van Japan, slechts door een smal strookje zee van de Russen gescheiden. Wie weet of we ze nog eens zullen ontmoeten. Het is daar koud, 6 maanden lang ligt de sneeuw daar een paar meter hoog. De Duitse Franciscanen van Fulda werken daar. Hier begint het ook te winteren. Het vriest hier niet hard, maar op een onverwarmde kamer is die kou slechter te verduren dan harde vorst op een verwarmde kamer. Kolen zyn erg duur en worden hier niet gebruikt. Een paar vertrekken worden ver warmd met gas. Maar we zullen er wel door komen.1 O L. Heer zorgt goed voor zyn dienaars. We hebben alle winterkleren in Peking moeten achterlaten, maar we hebb9n al heel wat terug, zonder dat we voel hebben hoeven uic te geven. Dat geeft ons goede hoop, dat we ook voldoende altaarbenodigdheden zullen hobben als we het volgende jaar aan de slag gaan. Want ook dat zyn we allemaal kwijt. Onze Christenen in Peking schijnen zich goed te houden, 's Zondags wordt De klanken, die voor ons onver staanbaar zyn, zyn mylen ver hoor- baai en galmen door bergen en dalen. De volgende morgen waren precies 103 ki ygsgevangonen gemaakt, een tegenvaller, daar do Amerikanen minstens eon bataljon verwacht hadden. Woensdagmorgen krygen de Ne derlanders plotseling per radio het bevel zich gereed te houden om op rust te gaan. Iedereen is dan direct vol goede moed en er wordt gezongen en ge lachen en als dan de volgende dag de tweede compagnie Amerikanen voor de aflossing naar boven komen, is er een scherp contrast. De Nederlanders bly, de Amerika nen somber, wy vol goede meed, zy down. En als we nu naar beneden gaan, dan gaat dat gesmeerd en als er een struikelt, wordt er niet meer gevloekt, maar gelachen, we gaan op rust. In de namiddag zitten we op de. zware Amerikaanse vrachtwagens en dan gaat het weg van dat vervloekte front. Weer rust. Het is al donker als we Watschon (dodenstad) bereiken, maar zelfs het in het donker opbouwen van de tenten gebeurt zonder kankeren of geduvel En dan na een lange en heerlijke nachtrust voor het eerst sinds weken weer op een behoorlijk luchtbed, wordt men weer mens. De kapper kemt er weer aan te pas en na twee dagen boenen en knippen en opknappen, staat daar weer een compagnie, die er zijn mag. We zitten 30 Km van Seoel en we hebben het prima. Hoe lang...? Dat weet alleen de grote baas in Tokio, maar voorlopig kunnen we er enkele dagen tegen. Tot wederschryvens. HENDRIK AARTS. er in onze kerk Mis gelezen door een schismatiek priester, maar de chris tenen gaan er niet heen, zo hebben we gehoord. We zitten wel in Tokyo, maar ons hart ligt nog helemaal in de Wei jan hut'ung in Peking. Zullen we het nog ooit terugzien Maar ook hierin is de Voorzienigheid wel te bespeuren. Japan is lange tyd stiefmoederlijk behandeld, zegt men hier, zowel wat personeel als wat finantiën betreft. Nu gaat de stroom, die anders naar China ging, voor een groot deel naar Japan. Er komen hier veel China- missionarissen aan. Het aantal Chris tenen is nog zeer gering, alles byeen 150 duizend en daarvan bestaat 2/3 nog uit vrouwen. Ook op charitatief gebied en schoolgebied is Japan een heel stuk by China ten achter. Toch is er goede hoop, dat by een betere bewerking het getal Christenen wel zal stijgen. De hiërarchie is reeds geheel Japanees, er is geen enkele buitenlandse bisschop meer. Groeten aan alle Venrayse kennissen. Blyven we voor elkander* bidden. fr. ARTEMIUS HULST O.F.M, In Luxor Theater had een verga dering plaats, uitgeschreven door de pl. afd. Venray. Majoor H. Schouten besprak de plannen die er bestaan om ook in deze streken de Nat. Reserve meer bekendheid te geven en de nodige mensen warm te maken. In dit verband werd zelfs gesproken van een aparte afdeling, die de naam zou dragen van Mgr. Dr. Poels. Majoor Schouten gaf verder nog een uitgebreid exposé over het ont staan en de bedoeling van de Nat. Reserve en staande deze vergadering werden plannen gesmeed om tot verdere uitbreiding en ontwikkeling te komen in onze gemeente. Naar aanleiding van deze verga dering göloven wy er goed aan te doen enige opmerkingen te maken. Toen de N R. in het leven werd geroepen als een afweermiddel tegen een mogelijke binnenlandse vijand en ondersteuning van de soldaat te velde, toen hebben ze er zich hier weinig druk over gemaakt en deed men net of de N.R. voor Venray geen doel of bestaansrecht had. Een paar enthousiastelingen gaven zich op, maar daar bleof het bij. Men had geen sympathie voor deze nieuwe instelling. Men komt met 't smoesje, dat die paar vrijwilligers toch niets kunnen doen, als de Rus komt. Dat zy zelf de oorzaak er van zyn, dat er zo weinig vrijwilligers zyn, omdat ook zy zich niet opgeven, daaraan denkon ze liever niet, maar ze beseffen ook niet, dat ze met der gelijke praat dit positief verweer totaal afbreken en kapot maken. Daardoor kan een eventuele vijfde colonne haar taak gemakkelijk ver vullen, daardoor hebben parachutisten enz. prachtige kansen, omdat er toch totaal geen verweer is. Maar dan is het te laat. Nu kan dit alles voorkomen wor den als er een hechte Nat. Reserve komt, waaraan ieder die kan, zyn medewerking verleent. De Regering stelt nu eenmaal een dergelyk appa raat r.iet in als het niot noodzakelijk is en de jongste geschiedenis hoeft wel bewezen, hoo noodzakelijk een goed georganiseerd binnenlands ver zet is. De verbintenis, die de vrijwilliger aangaat, heeft thans een duur van twee jaren en kan daarna tot onbe paalde tyd worden verlengd. Heeft hy zyn dienst in 2 jaar goed vervult, dan geeft de Regering als blijk van waardering f 100 een cadeautje, dat elke twee jaren wordt herhaald. Bovendien krijgt men voor de normale wekelijkse oefenavond oen vergoeding van f 1.-, terwijl voor oefeningen in groot verband, die korter dan 24 uur duren een vergoeding gegeven wordt van f 1 per uur tot een maximum van f 7 70. Inderdaad moet men deze vergoe ding zien als een tegenprestatie voor 't work van de vrijwilliger, maar van de andere kant moet 't principieele voorop staan. En dat is, zijn eigen huis en erf helpen vordedigon, zyn eigen gemeente en land. Wy Nederlanders zyn wars van militair vertoon, maar mocht ooit de werelds'ryd losbarsten, dan moeten wy in staat zyn ons te verdedigen. Laat iedere man zyn taak kennen en weten wat hem te doen staat. Meldt u nu aan bij de Nationale Reserve, het is uw plicht Wacht niet totdat het to laat is.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3