Goed voorgaan doet goed volgen goedkoper! O. en O. Klaposdag in Venray. T.b.c.-vrije Veemarkt Vergadering metaalbewerkersbond BEL BIJ BRAND Allerzielendag 1951 Iets wat U bijzonder welkom is! Positieve bijdrage voor vernieuwing van werkgelegenheid. Voorlichtings-avond in Venray. F. W. HENDRIKS 19 48 Boter Banket Staven fl.- maakt LI 5iet leven Het is weer HERFST. A.E. CAMPS, Oostrum Tel. 239 TE VENRAY Maandag 12 November Boomkwekerijartikelen TH. SLITS Kruisstraat 17 Tel6,oon Runder-T.B.C. in Limburg dalende Goudvissen Het fijnste van de plantages Op 3 November j.l. hield de metaal bewerkersbond een ledenvergadering, met een agenda van liefst 20 punten De 2 pet. vacantietoeslag werd be sproken en het bleek, dat verschillende werkgevers over 1951 nog steeds niets hadden betaald. Hierop zou men nader terugkomen. Als afgevaardigden naar de Bonds vergadering in Utrecht werden ge kozen H. Gerrats en J. Peters. Men zou hier trachten Venray in de 4e loonklasse ingedeeld te krijgen. Een aansporing om de Sociale Cursus te volgen leverde staande de vergadering 6 leden op. Van Meyel bleek het beste ontwerp te hebben voor het nieuwe vaandel, maar men stelt nog gelegenheid open voor 't indienen van ontwerpen tot. de jaarvergadering, omdat 't nieuwe vaan del door de financiën nog even geduld moet hebbon Voor St Nicolaas zy'n aardige werk paketten te krijgen. Op 2 Dec zal het feest vanSt.Eloy worden ingezet met een plechtige H. Mis, waarna er 's avonds een feest avond zal zijn. Na deze besprekingen gaf districts bestuurder "W. Peters, een duidelijke uiteenzetting over de ontslagkwestie en het hartelijk applaus bewees, dat door deze deskundige voorlichting, velen, heel wat wijzer zijn geworden De rondvraag leverde een record aantal vragen, die door het Bestuur op afdoende wijze werden beantwoord 3 Q 2 (Ingezonden) Op deze dag van grote verbonden heid tussen de leden van de Strijdende en Lijdende Kerk, bracht ik met mijn kinderen een bezoek aan het Ven ray8e kerkhof. Het is jammer maar waar, dit kerkhof verdiend nu eenmaal niet de naam „HOF" te dragen, gezien de onverzorgde indruk welke deze plaats steeds maakt. Op deze dag echter hadden de nog levende leden van de Kerk ervan ge maakt wat er van te maken was. Zij hadden de graven van hun dierbare overledenen versierd met bloemen, terwijl er tevens veel gebeden werd voor de zielerust van de afgestorvenen. Even was ik verdiept in de con structie van de op dit „kerkhof" ge plaatste klokkentoren toen ik tot mijn grootste schrik bemerkte, dat mijn beide kinderen naast mij stonden met de handjes vol beenderen, welk6 by een nadere beschouwing zeer rijkelijk rondom genoemde klokken toren waren rondgestrooid. Nu is het wel duidelijk, dat waar op een kerkhof wordt gegraven der gelijke beenderen naar boven komen. Maar waarom niet voor Allerzielen deze beenderen verzameld en begraven daar men toch wist, dat dan honder den mensen het kerkhof zouden be zoeken Een gebrek aan hygiënisch inzicht maar vooral aan eerbied Mijn weg ging verder en spoedig stond ik voor de grafkelder van onze Venrayse priesters. Ik daalde de trappen af en bemerkte, dat men van deze begraafplaats een opslagruimte had gemaakt van oude prullen van gipsen beelden, die schijnbaar toch nog te mooi waren om geheel ver nietigd te worden. "Wat ik verder waarnam was niets dan stof en een verdwaald herfstblad. Geen bloemetje hoe klein ook, sierde deze 8graven. Het graf van de m de oorlog om gekomen kapelaan Olieslagers was niet te vinden, daar geen hardsteen met naam de plek aanwees van deze kapelaan van de St Petrusbanden kerk. Gebrek aan eerbied en dankbaar heid 1 Uit piëteit voor onze afgestorvenen lijkt het mij wel wenselijk, dat het anders zo voortvarend kerkbestuur hierin spoedig veranderingzal brengen Of ligt bij verwaarlozing, althans van de hygiënische voorschriften, hier geen taak voor de Overheid? Juist deze weken vóór Sin terklaas moet U ervoor zorgen, dat U het Snoepje van de Week krijgt. U kunt immers best wat extra snoepgoed gebruiken om de schoentjes te vullen voor weinig geld! En dan nog wat. er zijn bij het Snoepje verpakt aller aardigste kaarten met ver rassend geïllustreerde Sin terklaasliedjes. Zo kunt U 4 kaarten met acht liedjes in Uw bezit krijgen. De Gruyter's Snoepje van de Week kosi ook n u nog slechts 10 cent U krijgt het elke keer als U 4 gul den aan De Gruyter-arli- kelen besteedt. Dat gaat vlug genoeg: bedenk maar eens wat U per week alleen al aan margarine uitgeeft! Vorige week publiceerde „Peel en Maas" de werkeloosheid statistieken van de gemeente Venray en omgeving. Daaruit bleek, dat in vergelijking met het vorige jaar de werkeloosheid gestegen was met 133 procent, zodat momenteel 267 mannon in Venray zonder werk zijn. Deze cijfers zjjn verontrustend hoog en zeer terecht doet de redactie van het blad dan ook een beroep op de overheid, om hiervoor een spoedige oplossing te vinden. Temeer dringt dit probleem, omdat in de naaste toekomst geen enkel lichtpunt te bespeuren valt; eerder nog zullen er factoren aan te wijzen zijn, die het tegengestelde veronder stellen. Voorlopig behoeven we er nog niet op te rekenen, dat Duitsland zyn grenzen voor onze arbeiders gaat open zetten. Zelf zitten zy met een hoog percentage werklozen. Ook de bouwstop zal voorlopig wel gehandhaafd blijven. Verder geeft het grote gebrek aan geld (getuige de obligatielening van de gemeente) geen optimistisch beeld wat betreft een opleiding in de bouwnijverheid. Het is daarom goed, dat Peel en Maas deze cijfers publiceert. Den Haag zit echter al zo volgepropt met statistieken en problemen, dat wij van deze kant geen directe hulp behoeven te verwachten. Daarom wil ik dringend wijzen op een directe oplossing voor vele werk loze mannen. Op nauwelijks 100 Km van ons Peeldorp is een industrie, die op U zit te wachten en die U allen een zeer goed bestaan kan waarborgen. Onze veelbesproken mijnindustrie heeft nog altijd een tekort aan flinke potige mannen van 18 tot 30 jaar. De vereiste capaciteiten liggen zo, dat practisch iedereon hiervoor in aanmerking kan komen. Jonge kerels met een gezond ver stand verantwoordelijkheidsgevoel en lichamelijk goed in orde zyn geschikt en kunnen direct aan de slag. De geldelyke verdiensten zijn aan merkelijk hoger dan overal elders. De sociale voorzieningen behoren tot de besten in ons land. Over deze twee laatste zeer voorname materiële elementen zullen wij ter informatie een korte uitweiding geven. Lonen. Voor de aanloopperiode (circa 3 tot 6 maanden) bedraagt het maand loon voor een ongehuwde 21 jarige arbeider ongeveer f 240.— Hier wordt vanaf getrokken voor belastingen, pensioenbijdrage en het kostgeld circa f 120.- Zodat deze arbeider voor eigen gebruik circa f 120.— kan overhouden. Gedurende deze aanloopperiode ontvangt hjj diverse vergoedingen (tegemoetkoming in de onkosten voor het aanvaarden van de nieuwe werkkring) tot een bedrag van f 207.- Na deze aanlooptijd stijgt het brutoloon tot f 315.per maand. Na 2 jaren ondergrondse diensttijd wordt dit by gebleken geschikt heid f 350.— per maand. Voor een houwer dat is de ie vakman, wat men na 4 jaren onder grondse arbeid kan worden beloopt dit ongeveer f 400.— Dit zyn de tijdlonen. Voor de accoordwerkers liggen deze cijfers hoger. De gehuwden ontvangen daarbij nog een gezinstoeslag van f 11.58 per maand. De kindertoeslag is voor het eerste kind f 11.96 en vanaf het vierde kind f 14,60 per maand. Sociale voorziening. De arbeiders zijn voor uitkering by ziekte, geneeskundige hulp (dokter, apotheker, ziekenhuis, specialistische hulp, ook voor echtgenote en kin deren) en ouderdomspensioen, ver- zekeid by het Algemeen Mijnwerkers fonds. De pensioenregeling is onlangs belangrijk verbeterd. Zo is op het ogenblik voor een gepensionneerde houwer op 55 jaar, met een 30jarige diensttijd het jaar lyks pensioen f 2400.— Er zyn natuurlijk nog veel meer punten, die nadere toelichting behoe ven om een volledig beeld te krijgen van de werkomstandigheden. Een dergelijk uitgebreide informatie te geven is echter niet de bedoeling van dit artikel. Dit artikel' wil alleen wijzen op de buitengewone goede mogelijkheden, die in ons eigen Limburg voor onze eigen mensen nog voor 't grijpen liggen Omdat wij beseffen, dat de inlich tingen in dit artikel gegeven, niet voldoende zyn om als basis te dienen waarop iemand kan besluiten naar dit sooit werk over te gaan, zal er binnenkort in Venray een voorlich tingsavond gegeven worden voor iedereen, die zich hiervoor interes seert. Op deze avond zal dan tevens de gelegenheid open staan om zich aan te melden Wy hopen, dat wy met dit positief voorstel de redactie van „Peel en Maas" de steun gegeven hebben, waarom zy vorige week vroeg. Moge dit dat ook in de arbeidende stand de weerklank ondervinden. Uw toekomst ligt in Uw eigen har.d l THEO WINTELS Jr. November, de maand van de ster vende natuur, de maand van onze dodenherdenking. Allerzielen, Remenbrace Dax en Klaproosdag, het zyn allemaal aan leidingen in deze donkere, melancho lieke dagen om de gestorvenen te herdonken en ons te bezinnen op het offer, dat de gesneuvelden uit twee wereldoorlogen gebracht hebben. Juist in deze tyd van onrust en nieuwe oorlogsdreiging is het goed en nuttig by dit laatste een ogenblik stil te staan. Wy hebben daartoe gelegenheid op Zondag 11 November, als wy met onze gedachten vertoeven bij de Ge allieerde militairen, die voor onze vrijheid vielen en die in onze bodem hun laatste rustplaats gevonden hebben. Terwijl wij leven en profiteren van de vrijheid, die zy voor ons bevoch ten hebben, liggen deze doden thans eenzaam en ver van hun dierbaren op de vele militaire- en burgerkerk hoven van ons land. Er is maar weinig wat wy kunnen terugdoen voor het grote offer, dat zy voor ons brachten. Wy kunnen de graven van de gesneuvelden adopteren, er bij voor komende gelegenheden bloemen op leggen en brieven met woorden van troost en dankbaarheid schrijven aan de nabestaanden in verre landen. Maar troostrijker voor deze ouders, vrouwen en verloofden is het een persoonlijk bezoek te kunnen brengen aan het graf van hun dierbare over ledene, met eigen ogen de goed verzorgde rustplaats te zien en de overtuiging mee te nemen, dat hun zoon, man of verloofde niet vergeten wordt in het vreemde land, waar hy zyn graf vond. Wat is er meer voor de hand liggend, dan dat deze nagelaten be trekkingen in de gelegenheid worden gesteld, althans éénmaal dat troos tend bezoek aan ons land en aan een dezer begraafplaatsen te kunnen brengen. Het Nederlands Oorlogsgraven-Co mité werd tot dat doel opgericht. Met H. M. Koningin Juliana als Beschermvrouwe en H.K.H. Prinses Wilhelmina als Buitengewoon Erelid stelt het Comité nu reeds zes jaren lang alles in het werk om het de nabestaanden mogelijk te maken de graven van gesneuvelde Geallieerde militairen in Nederland te bezoeken en om deze graven te doen adop teren. Zowel door het geven van inlich tingen als door het mogelyk maken van een meerdaags bezoek aan ons land, wordt veel troost en berusting gebracht. By het vervullen van deze ere- plicht trad het Nederlands Oorloga- gravencomité immer op als vertegen woordiger van ons gehele volk en de dankbaarheid van de bezoekers richt zich dan ook steeds tot alle Neder landers, die door hun liefdadigheid deze overeenkomst mogelijk hebben gemaakt. Want op 11 November wordt het Venrayse volk in de gelegen heid gesteld door het kopen van een klaproos bij te dragen tot het prachtige, menslievende werk dat uniek in de wereld is. Steeds weer komen nieuwe aanvragen binnen om 'n bepaald graf te bezoeken: alleen reeds sedert het begin van 1951 is aan bijna 1100 van dergelijke verzoe ken voldaan. En alleen Uw mild dadigheid op Klaproosdag zal het mogelyk maken om ook volgen de verzoeken in behandeling te nemen. Laat iedere Nederlander, door het kopen van een Klaproos op 10 en 11 November, bewyzen zijn verplichting te kennen tegenover de dertigduizend Geallieerde militairen, die in onze bodem hun graf vonden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat de raad dier ge meente in zyn vergadering van 30 October 1951 besloten heeft aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Venray medewer king te verlenen voor de aanschaffiing van diverse leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de R.K. School voor uitgebreid lager onderwijs, Min. Ch. Ruysstraat, Venray i Venray, 31 October 1951. Burgemeester en Weth. voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris H.H. Duivenvrienden, Duiven drinkbakken, broodschotels, weduwschapbakjes, voederbakjes, duivenbaden. trillers, kunsteieren, zoutsteen, radivit, tekgrit, Drie Duifjes grit, bodemwit, vloer wit, kiezelwit, wantwit, Ducalwit, witkalk, roodsteen, alle soorten pillen, duiventhee, Santolien, levertraan, enz. Langstraat 46 Margarine m* Per pak *rö Natuur Azijn «j- Literfles Siam Rijst *r% 500 gram Sinaasappelsap m f* Per blik Bijenhoning qj- i De echte, per pot w Capucijners mq 500 gram Tr <r Bruine bonen^Q Nwe Oogst 500 gr.<30 Augurkjes jq j Per pot vanaf l'lö Kaneelkussentjes 150 gram Borstplaat af 100 gram l^-Mm U Droptoffee's 100 gram Choc. Letters Taai-Taai Groot model 6 stuks Mm+J Het allerfijnste op dit gebied: Albert Heljn's Met 10OO/o Roomboter en echte Amandelen bereid Per stuk Voor de Gaarne maken wij U attent op onze uitgebreide sortering leuke St.-Nlcolaasflguren In Chocolade- Schoen en Suikerwerk, prijzen reeds vanaf 10 ct per stuk De cijfers ivjjsen het uit... en binnen enkele weken kunnen weer FRUITBOMEN, BESSEN en andere boomkwekerij-artikelen worden geplant. Wy hebben ook voor dit seizoen weer flinke voorraad in de bekende prima kwaliteit onder N.A.K.B. garantie. Zo U dit wenst helpen wy U niet alleen met aanleggen, doch ook met verder onderhoud als snoeien, afbinden enz. volgens bepaald systeem. Wy nodigen U. tot een bezoek aan onze kwekeryen gaarne uit. Alle onder controle N.A.K. De bekende prima kwaliteit. lefoc 377 1 NIEUW SERUM TEGEN MONO- EN KLAUWZEER Nu in sommige streken een Mond en Klauwzeer epidemie van ongekende soort heerst, is het Mond- en Klauw- zeer-Instituut te Amsterdam onder leiding van dr. Frenkel, op zoek gegaan naar een nieuw serum. Men heeft het oude serum vermengd met een speciaal preparaat en hiermede by proeven gunstige resultaten be haald. Zo hoopt men de plaag met succes te lyf te kunnen gaan. Deze mededelingen deed dr. Hamers Dinsdag tijdens de vergadering van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Limburg. Mogelyk zal de ziekte ook na de toepassing van het serum zich open baren, doch zy is dan aanzienlijk minder kwaadaardig. De aanwezige leden van de Gezond heidsdienst drongen aan de verplichte enting van alle rundvee tegen Mond en klauwzeer, op te leggen door de zuivelfabrieken. De voorzitter van de Gezondheids dienst voor Dieren de heer G. Derks uit Heythuizen, gaf een overzicht van hetgeen het afgelopen jaar is bereikt om het ideaal, een T.BC. vrije rundveestapel, te bereiken. Het landelyk plan tot bestryding der T.B C. onder het rundvee is in April j.l. tot uitvoering gekomen. Sindsdien worden de besmette dieren regelmatig afgeslacht. In nauwelijks eon half jaar tyds werden in Limburg op deze wyze bijna vier duizend dieren geslacht. Verder zyn in het afgelopen jaar 121.362 dieren onderzocht, het reactie-percentage daalde van 20.2 in 1950 tot 17.4 in 1951. Het aantal T.B C.-vrye-bedryven steeg van 7852 tot 8573. De heer Derks deed met klem een beroep op alle veehouders om mee te werken aan het doel van de Gezondheids dienst het T.B C.-vry maken van het rundvee. Deze Gezondheidsdienst is geen overheidsinstelling, doch een stichting van de veehouders zelf. De eerstvolgende ontwikkelings avond zal piaats hebben op Dinsdag 13 November des avonds om 8 uur in Zaal Wilhelmina. Dan komt de bekende acteur Jo Sternheim het door hem vertaalde en bewerkte stuk van Stephan Zweig „Jeremia" voordragen. Jeremia is de ons uit de Bijbelse Geschiedenis bekende profeet Jere- mias, die in Gods opdracht het zedelyk ontaarde Joodse volk ver maande en dreigde met de ondergang van het ryk Judo (door Zweig ten onrechte ook wel Israël genoemd), de stad Jeruzalem en de tempel van Salomon. Jeremia?, die zyn land en zyn volk hartstochtelijk liefhad, die het offer der miskenning zyn leven lang moedig heeft gedragen, die de ge vreesde ondergang en de wegvoering van zyn volk in Babylonische gevan genschap heeft zien gebeuren en die bleef op"'de puinhopen van Jeruzalem om de achtergebleven Joden te troos ten en te sterken; deze Jeremias, schrijver van bijbelse profetiën en klaagzangen, is de hoofpersoon uit de voordracht. In deze voordracht behandelt Zweig het optreden van Jeremia tot de Babylonische gevangenschap. En als het zover is gekomen, ziet hy het Joodse volk wegtrekken onder aan voering van de profeet. Maar in deze droevenis klinkt toch tot slot diens juichende zang op de terugkeer der Joden naar Palestina. Het was Nabnchodonosor, de koning van Babylonië (door Zweig ook Assur en Chaldea genoemd), die Juda eerst kuechtte en later Jerusalem verwoest te, toen zyn Joodse vazal Sedekias (Zadkia) trouweloos en ontactisch heulde met Nego, de Pharao van Egypte, om het Babylonische juk af te schudden. Om de voordracht ten volle te kunnen genieten, is kennis van deze gegevens minstens nodig. Aan het eind van de avond zal blykexi, dat „Jeremia" ook voor deze tijd iets te zeggen heeft. Prachtige Aquariums heden weer ontvangen. Alsmede voeder voor koud- en warm watervissen, Hykro, Wawill, Sluis 1 en 2, verder alle benodigdheden. Komt zien, niets verplicht U. Aanbevelend, F. W. HENDRIKS Langstraat 46

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4