25 jaren Bioscoop in Venray. KOIIGSDRAMA's UI De Eleetrieiteitwoorzieniiig. Schaefö m tweede blad van peel en maas (I) De nacht van „De Zwarte Hand" Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Uit „Peel en Maas' OM DE BROIEN W DE IJL GORDON, DE KRUISRIDDER hebt dagelijks Aangifte van stieren ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 No. 45 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Voor een goede dertig jaren kon men in „Peel en Maas" lezen, dat er op een Zondagavond een voorstelling was met bewegende beelden in „de Muziekzaal" aan de Schoolstraat, waar het vergaan van de „Titame in kleuren zou worden vertoond, terw\jl door een bekend explicateur tekst en uitleg werd gegeven. 't Zal wel by na vijftig jaren zyn geleden, dat voor de eerste keer een bioscoop op de Venrayse kermis verscheen, die van Antoon Wegkamp, wiens dochter later de zaak overnam onder de naam Veth-Wegkamp. Weer later verscheen geregeld op de kermis de Italiaan Riozzi, welke vooral bekend was om zyn goede films en duidelijke explicatie, daar de geluidsfilm nog niet bekend was. Intussen smaakten al deze voorstel lingen naar meer, vooral by de jeugd en wilde men ook op andere tijden als op een kermis, wel eens een bioscoopje pikken. Dat werd mogelyk, toen Jacob van Dyck in de huidige zaal Schellen een bioscoop opende, die voor het grootste deel cowboyfilms te zien gaf. De geestelijke en wereldlijke over heid was echter niet bepaald voor stander van deze nieuwe uitvinding waarvan de draagwijdte in die tijd ook nog moeilijk te schatten viel en zodoende bestond van die zijde tamelyk veel tegenwerking. Toen dan ook de Familie Kleuskens uit Blerick, die in Venlo toondertijd het bekende City-Theater exploiteerde, eens naar Yenray op inspectie kwam en wel wat zag in de stichting van een bioscoop hier ter plaatse, toen werd niet die medewerking verkre gen, die men verwacht had. Maar desniettemin zette deze familie door en in 1926 werd begonnen met de bouw van het huidige Luxor- Theater. Met de kermis van dat jaar werd de zaak officieel geopend, niet met een filmvoorstelling, maar als dans zaal. Daar Venray toen nog geen electriciteit kende, moest men deze zelf opwekken en de daarvoor be nodigde machine's waren nog niet allen opgesteld. In November begon het Luxor- Theater echter zyn loopbaan als bioscoop met de voorstelling van „de Ontbladerde Roos", een film over de H. Theresia van Lissieux, een film, die een ongekende belangstelling genoot. Voor- en tegenspoed. We zeiden hierboven al dat de bioscoop in het begin zeker niet werd aangemoedigd en zo ontstond al een eerste conflict met de invoering van de nieuwe Bioscoopwet in 1934. Deze nieuwe wet stelde een alge mene keuring in, met voor 't Zuiden des lands een afzonderlijke nakeuring. Deze kwam dan in de plaats van de vroegere ook voor Venray geldende keuring „Voor Eer en Deugd". Toen het Luxor Theater, op grond van de nieuwe keuring, een film draaide, moest de zaal op bevel van hogerhand ontruimd worden. De Burgemeester van Venray hield vast aan de oude keuring en wilde van de nieuwe niets weten. De Bioscoopbond mengde zich in het confict en de deuren van Luxor gingen dicht. Twee en half jaar werd geen film meer gedraaid, zeer tot ongerief van Venrays jeugd, die toen in Venlo of elders een bioscoopje ging „pikken". Toen de heer Burgemeester met de bekende Saarkwestie naar Duitsland reisde, is de Venrayse gemeenteraad by elkaar gekomen en het resultaat daarvan was, dat In Januari 1939 de zaak weer werd heropend. En sindsdien heeft Venrays bios coop de ene film na de andere gedraaid. De tyden werden slechter en ook het bioscoopbezoek liep terug, maar wel groeide langzaam m ar zekvr de erkenning en waardering van de film en zo werd de verhouding tussen eigenaar en overheid ook prettiger. De oorlog kwam en daarmede de overheersing van de Duitse films. Hoewel de Duitsers aandrongen op twee programma's in de week, kon dit voorkomen worden en werd eerst na de bevrijding het tweede program ma ingeluid, terwyl ook einde kwam aan de vacantie, die vroeger was van Pinksteren tot de kermis. In deze afgelopen kwarteeuw is veel van de oude romantiek der bioscopen met zyn explicateurs, zang en pianobegeleiding, met zyn flits- spuiten, waaruit veel water en weinig Eau de Cologne kwam, verloren ge gaan. In deze tyd krygen we de prach tigste kleurenprogramma's opgediend, terwyl het bombastische en 't gooien en smyten uit de vroegere tyden reeds lang van het filmdoek verdwe nen is. Meer dan 2000 films zijn in Luxor Theater gedraaid en hier hebben we langzaam maar zeker de omwenteling op filmgebied kunnen volgen. Vele mooie films zyn er gedraaid, terwyl er ook rommel tussen zat, maar ook hier is een kentering ten goede gekomen en het tegenwoordige pro gramma van het Luxor Theater mag er gerust zyn. We zyn nu eenmaal geen wereld stad en voor première's en dergelijke zyn we nog te klein, maar uit alles blykt, dat de directie van dit theater steeds poogt een behoorlijk program samen te stellen naar ieders smaak en wensen. En zo is het geen wonder, dat na de bevrijding meer dan een kwait millioen mensen de voorstellingen in het Luxor Theater is gaan bezich tigen en daar enkele prettige uren van ontspanning heeft doorgebracht. Dat ook de goede film in Venray wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het groot aantal bezoekers (3000) die bijv. „het Lied van Bernadette" is gaan zien. We mogen hopen, dat dit zilveren feest van Venrays Bioscoop een nieuwe aansporing voor de huidige eigenaar mag zyn, om geleerd door de ervaring, door de lessen van het verleden, ook in de toekomst steeds die programma's te brengen, die het culturele leven van onze gemeente en omgeving op een hoger plan brengen. Alexander I Obrenovitsj, koning van Servië, regeerde als dictator en verbitterde staatslieden en officieren tegen zich. In de nacht van 10 op 11 Juni 1903 kwam de opgekropte haat tot een uitbars ting en werd Alexander met zyn gemalin Draga in het Koninklijk paleis te Belgrado door de saamgezworen officieren van het genoot schap „De Zwarte Hand" vermoord. Alexander Obrenovitsj, koning van Servië, is een man met een harde kop. Zo letter'ijk als figuurlijk, want later blykt, dat zijn schedel tweemaal zo dik is als normaal. Hy heeft bij zyn kroning de grondwet van Servië bezworen, maar die al spoedig aan de kant gezet, zyn ministerraad ontslagen en geheel naar eigen goed dunken geregeerd. De kwade genius, die hem daartoe vooral heeft aangezet, is zijn vrouw, Draga Milanowitsj, een hofdame van zyn moeder, op wie hy als jongen reeds verliefd was en met wie hij, eenmaal koning geworden, getrouwd is. Draga is een eerzuchtige intrigante en ontziet niets of niemand om haar doel te bereiken. Haar eigen zwager, kolonel Masin, een hooggeplaatst stafofficier, heeft ze uit het leger gewerkt. Haar broeders maakten een fabelachtige promotie en lopen beide in generaalsuniform rond, één en al opgeblazen aanmatiging. Dit zet vooral by de officieren kwaad bloed. Tegen Oostenrijk! Daarby komt, dat het er naar uit ziet. dat uit het huwelijk geen troon opvolger zal voortkomen. Draga blijft kinderloos. Wel heeft ze bekend ge maakt, dat ze zich in gezegende omstandigheden bevindt, heeft ze zelfs een kinderkamer doen inrichten, speelgoed gekocht maar ook ddt is één van haar intrigues. Naarmate de tyd verstrijkt, blijkt, dat het bericht een fabeltje is en de Serven voelen zich beetgenomen. Maar vooral de buitenlandse politiek van de koning zet kwaad blood. In Servië werkt krachtig de Rus- sische propaganda in de vorm van het Pan-Slavismealle Slavische volkeren op de Balkan samen met Rusland voor het behoud van het Christendom en tegen de Islam. Dit ideaal is niet geheel vry van poli tieke berekening, want Rusland heeft sinds eeuwen het oog op de Darda nellen en één der Czaren heeft eens gezegd, dat in Constantinopel de huissleutel van Rusland ligt. Ruslands voornaamste opponent is Oostenrijk, dat ook op de Balkan versteviging van zyn positie zoekt en dat doel vooral ten koste van Servië denkt te bereiken. Terwyl de officieren byna zonder uitzondering pro-Russisch zijn, verwacht de koning alle heil van toenadering tot Oosten rijk. En iedere speldeprik, iedere belediging, iedere grondwetschendende daad van Alexander en Draga doet de koortsthermometer oplopen. De fatale naclit In de avond van de 10 Juni zyn de officieren, die zich verenigd hebben in de geheime organisatie „De Zwarte Hand" in het Casino bijeen. Ze drin ken zich moed in. Ze weten wat te gebeuren staat. In hun midden bevindt zich een luitenant van de genie, die behoedzaam tast naar de dynamiet- patronen onder zijn mantel. En wan neer het middernachtelijk uur heeft geslagen, geeft de leider, kolonel Dimitryevitsj, het signaal. Door de stille straten gaan de halfdronken officieren als schimmen in de richting van het paleis, dat daar stil en duister ligt midden in het park. In de verte klinkt de dreunende stap van soldaten het zijn de regimenten, aangevoerd door officieren die mee in het complot zyn en die straks de orde in de stad zullen moeten handhaven. Het hek van de paleistuin staat, volgens afspraak, open. In het paleis raken de-samenzweerders in de war, schieten één van hun eigen mensen neer. Er wordt teruggeschoten, Dimitryevitsj tuimelt ernstig gewond van de trap, gordijnen vatten vlam, een begin van brand breekt uit. De samenzweerders verliezen alle zelfbeheersing, vrezen dat hun plan is verraden, stormen door gangen en zalen, schietend en schreeuwend Waar is de koning? De slachtoffers Alexander en Draga zyn wakker geworden door het lawaai en weten ogenblikkelijk dat het om hun leven gaat. In nachtgewaad verbergen ze zich in een kabinet. Ze horen de schoten, het geschreeuw van de samenzweerders. Dan wordt het stil. De stem van een adjudant klinkt en verzoekt hun naar buiten te komen. De koning stelt lijfsbehoud als voor waarde. Het wordt hem toegezegd. Dan opent hy aarzelend de deur. De officieren zien hem staan in zyn lange witte nachthemd, h9t kaarslicht flikkert op zijn kale schedel, de koningin heeft zich tegen hem aangeklemd. Dan knalt een schot en Draga zinkt ineen. Nu is er geen houden meer aan. Als krankzinnigen werpen de samenzweerders zich op het koningspaar, schieten, slaan en steken. Overdekt met wonden worden de lyken tenslotte uit het venster gesmeten, waar ze tot de volgende morgen op het gras blijven liggen, ten aan8chouwe van de verbijsterde burgery. De zolang opgekropte haat heeft zich op verschrikkelijke wijze baan gebroken Leve de.Koning Inmiddels zijn enkele der samen zweerders in alleryl naar het nabij de stad gelegen legerkamp gereden, hebben de koningsgetrouwe officieren neergeschoten of gevangen genomen en nemen de troepen de eed van trouw af op de nieuwe koning, Peter Karageorgevitsj. Enkele dagen later doet de nieuwe vorst, wiens geslacht sinds eeuwen in bloedveete leeft met dat van de Obrenovitsjen, op een wit paard zyn intrede in Belgrado. Van de handen der officieren, die de slippen van zyn hermelijnen mantel dragen, is het bloed gewassen en zij schamen zich niet voor hun gewelddaad. De moord op Alexander en Draga vormt het voorspel van het drama dat elf jaren later zal uitbarsten. Want nu Alexander uit de weg is geruimd en Peter regeert, weet Oostenrijk in het kleine, verbeten Servië zijn tegenstander. En in 1914 gaat Wenen met die tegenstander afrekenen 1 L K. Een probleem, dat vooral deze winter de aandacht vraagt, is dat van de electriciteitsvoorziening. Het electriciteit8verbruik is in Nederland sinds 1938 verdubbeld en als geen maatregelen zouden worden genomen ter beperking van het verbruik, dan zou over 5 jaren het verbruik ten opzichte van dit jaar nogmaals verdubbelen. De uitbreiding van de industriële bedrijvigheid en de groei van onze bevolking zyn daarvan de voornaam ste oorzaken. Maar ook zijn de verbruikers min der zuinig zuinig met electriciteit dan voor de oorlog, wat kan worden verklaard uit het feit, dat de gemid delde electriciteitstarieven van nu, vergeleken met die van 70or de oorlog, ongeveer dezelfde gebleven zyn. Weliswaar zyn enkele malen na de oorlog deze tarieven verhoogd, maar daar tegenover staat een grotere toepassing van het zg. vastrechttarief. Vandaar, dat de gemiddelde tarieven weinig veranderden. Door de vergroting van het elec- triciteitsverbruik is een uitbreiding van de electrische centrales noodza kelijk geworden. Dat vraagt enorme investeringen en bovendien tijd. In verband hiermede en met wat hiervoor werd gezegd over de tarieven ligt het in het voornemen de electri citeitstarieven met 25 pet. te ver- Van deze verhoging zal een hoe veelheid van 240 Kwh per jaar per gezin worden vrijgesteld, terwyl voorts maatregelen zullen worden genomen om de gevolgen van deze tariefsverhoging voor bepaalde cate- goriën van kleinere verbruikers zoals bijvoorbeeld bakkers te verlichten. Deze tariefsverhoging zal i Januari a.s. vermoedelijk van kracht worden. De winter, die nu voor de deur staat, zal, wat de electriciteitsvoor ziening betreft, de mooilykste zyn. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat om overbelasting van de centrales te voorkomen, bepaalde stadswijken zullen moeten worden afgeschakeld. Evenals verleden jaar zyn dan ook weer maatregelen genomen ter be perking van de piekbelasting. Deze maatregelen gelden voor de periode van 12 November tot en met 2 Febr. Lichtreclames zullen verboden zijn, etalage en winkelverlichting zal toe de helft moeten worden teruggebracht tijdens de piekuren, de verlichting en verwarming in trams en treinen eveneens, de radiozenders zullen zwijgen tijdens de piekuren en de werktijden van het overheidsperso neel worden aangepast. Bovendien is de vrijwillige mede werking gevraagd van de industrie. Maar al deze maatregelen zullen nutteloos zyn, als niet de particuliere verbruikers het verbruik tijdens de piekuren tot het uiterste beperken. Het gebruik van apparaten, die veel stroom vragen, zoals straal- kachels, stofzuigers, strijkijzers en kookplaten enz. dient in deze uren te worden vermeden. Alleen dan zal het mogelijk zyn zonder ernstige storingen de winter door te komen Martinus Hubertns yan Opbergen Hy werd geboren te Venray, 19 October 1850, als zoon van Peter van Opbergen en Aldegonda Evers. Hy werd 6 April 1878 te Roermond priester gewijd. Hij was kape laan te Heijen en Afferden en werd 22 Juni 1897 pastoor te Wellerlooi. Yenray in 1286 Jan I, Heer van Cuyk, sloot op 31 October 1286 voor zyn Heer Jan I, hertog van Lotharingen en Brabant en diens helpers, én voor zich en zyn helpers met Reinard I, graaf van Gelder een verdrag tot wederzijdse staking van de vijandelijkheden in het land van Kessel en deszelfs aan- hangheden in dat „eigenheit van Rode (is Venray), dat des greven van Gelren, ende dat daar to behoort", en in het land van Cuyk, uitgenomen de stad Grave. Johannes Nelis De Venrayer Johannes Nelis of Johannes Comelii was sedert 4 No vember 1666 kapelaan te Bergen, werd 10 Januari 1682 vicaris te Heukelom en overleed in 1686. Geijsteren De heerlijkheid Geysteren, werd aanvankelijk door twee familiën be zeten, n.l. de familie van Eyll en familie Schellart. Jacob van Eyll was gehuwd met Elisabeth Groesbeek, die 5 Februari 1534 overleed en te Geysteren be graven werd. Dan huwde hij met Helena Turcy. Jacob overleed kinder loos te 's Gravenhage. De ouders van Jacob van Eyll waren Jan van Eyl, heer van Geijsteren en Maria van Domburch en St. Aagten- kerk. Pastoors van Swolgen Ongeveer 1712 was pastoor Adolphus Buyssen, in 1755 P.R. Teyrega, van 1765 1798 Arnoldu8 Aerts. Als vice-pastoor komt in 1754 voor Joannes Kuypers. Antonins Joannes Yerhoeven Deze rustend pastoor was doctor in de wijsbegeerte en godgeleerdheid. Hij was geboren te Uden, 29 Juli ïsi5, priester gewijd te Rome 7 Mei 1838 en overleed te Venray 18 Juni iS9i Engelkens Als leden van de Venrayse familie Engelkens, die in de Hoenderstraat woonde, zyn bekend Johannes Engel kens, die zich ook schrijft Eyngelkens of in het Latijn Angelius. Hy was pastoor te Blitterswyck vanaf 1636 en overleed er 6 April 1672 „ter halver elff ure naer den noen". Hy werd begraven te Blitters wyck in het graf van zyn moeder, weduwe Elisabeth Engelkens—Frans- 8en, die 7 November 1650 was over leden. Dan is bekend een andere Johannes Engelkens, die 14 October 1059 als pastoor van Geysteren stierf. Hy had een broer, Herman, zyn zuster Metgen was de tweede echt genote van Jan Henskens, die een broer was van de beroemde Godfried Hensenius. Een derde Johan Engelkens in sup prior geweest van de Kruisheren te Düsseldorf, als hoedanig hy nog in 1641 voorkomt. Ook hy had een zuster Metgen, die gehuwd was met een Johan Verblackt. Aanvankelijk was hy professor aan de Latijnse scholen te Venlo. Hij schreef een CARMEN GRATÜ LATORIUM in een boek van deVen- lose Prior van Litt, welk boek als titel hadLUCERNA SPLENDENS super candelabrum sanctum. voor 50 jaren terug No. van 16 Nov. 1901 9 November hield de gemeente raad een openbare vergadering. Tot hoofd van de school te Mer- selo, werd benoemd J.H. Jaspars uit Cadier en Keer, met ingang van 1 December 1901. Zyn salaris werd be paald op f 700,—. De Nyl is van ouds welvaartsbron en levensader van Egypte en de Soedan. In dit gebied heeft Engeland byna een eeuw de scepter gezwaaid. Hier openbaart zich thans een streven naar zelfstandig heid en bedreigt Engelands machtsposities. Op de 17e November 1869 vaart het keizerlijke jacht „l'Aigle" met keizerin Eugénie van Frankrijk aan boord, als eerste van een lange reeks vaartuigen, het pas voltooide Suez-kanaal binnen. Een Franse ingenieur, Ferdinand de Lessep3, is de ontwerper; met Franse steun en tegen de Engelse tegenwerking in is het gebouwd. Nu Engeland staat voor het voldongen feit, haast het zich om zoveel mogelyk vingers in de pap te hebben Egypte is opeens een belangrijk gebied geworden: de zeeweg naar India loopt binnen zyn grenzen. En het spreekt welhaast vanzelf dat Engeland, dat de totstandkoming vaji het kanaal met alle macht heeft pogen te verhinderen, thans zyn best doet zoveel mogelyk invloed te krygen. De handige staatsman Disraeli zorgt voor Engels overwicht in de Suez- kanaalmaatschappy door een gewaag de, maar meesterlijke coup, waarby hij van de verkwistende Khedive, die in geldnood zit, een groot pak aandelen overneemt. Met Egypte's financiën loopt het mis. De Grote Mogendheden, zyn schuldeisers, besluiten in het land orde op zaken te gaan stellen. Een „Comité pour la Caisse de la Dette Publique", van internatioale samen stelling, begint met deze sanerings- arbeid, welke rigoureuse bezuinigin gen met zich brengt. Oproer in Alexandrië De bevolking, die de buitenlandse inmenging toch reeds met lede ogen heeft gezien, neemt deze bezuinigings maatregelen niet. De officieren leiden het verzet tegen de indringers. Hun voorman, Arabi Pasja, wordt na een dreigende demonstratie minister van oorlog, Op 20 Mei 1882 komt het tot relletjes. Er vallen doden, de Engelse consul wordt gèwond. Engeland en Frankrijk zenden oorlogsschepen naar Alexandrië. Frankryk aarzelt, heeft geen lust tot een Egyptisch avontuur. Daarom is het de Engelse admiraal Seymour, die op 3 Juli 1882 zyn kanonnen laat bulderen voor de rede van Alexandrië en de stad bombardeert. Het oproer breekt nu in volle hevigheid los, de Egyptenaren onder leiding van Arahi komen in opstand. Engelse soldaten worden by Port Said ontscheept, „herstellen de orde", nemen Arabi gevangen en slaan zyn troepen uiteen. Een krachtig man, Lord Cromer, krijgt practisch de touwtjes in han den en zal byna 25 jaar over Egypte regeren al is de Khedive de officiële machtsdrager. Al ziet een grote groep in Engeland dit met genoegen, de premier Glad stone wil deze politiek niet. Hy is deze weg opgedreven, maar wil niet verder gaan. Helaas, hy heeft één voet op de glybaan gezet en moet die nu tot het eind toe afglijden. De omstandigheden nopen hem daartoe. De held van Khartoem. In I881 is in het hart van de Soe dan een opstandige beweging begon nen onder leiding van de Mahdi, de opvolger van de Profeet, die de „christenhonden" het land zal uit jagen. Gladstone wil het Engels avontuur niet verder doorzetten en laat de Egyptische troepen de Soedan ont ruimen. Sir Charles Gordon Pasja, gouver neur generaal van de Soedan, moet deze terugtrekkende beweging leiden. Gordon is het type van de kruis ridder; hy is acht eeuwen te laat geboren. Een dapper krijgsman, een hoogst bekwaam aanvoerder, vereerd door zyn soldaten, gevreesd maar toch gerespecteerd door zyn tegenstanders, een oprecht christen met een diep mystieke inslag. Voor hom vertegenwoordigt de Mahdi de macht der duisternis. Hy weet alle ellende van de Mahdiheer schappij, roof en plundering, moord en slavenhandel. Hy besluit op eigen gezag de stad Khartoem tegen de troepen van de Mahdi te houden en weldra is de Besloten werd tot oprichting van een tekenschool onder leiding van de heer Bal te Venlo. Op 10 November hield P. Linus Zuidgeest O.F.M., Vicarius van het klooster, een liefdadigheidspredicatie in do parochiekerk. De Vincentianen haalden f 110,— op. De fanfare „Euterpe" koos tot Commissaris Jos. Ariaens ter ver vanging van Philip Esser, die Venray ging verlaten. Medegedeeld wordt, dat de Wed. Marcellis, geb. Johanna van Berkel, 90 jaar ging worden. Zy las nog zonder bril en maakte een week terug zonder enige hulp een geheel varken voor de consumptie gereed. Door de leerlingen van de cursus voor Tuin- en Landbouw werd een bezoek gebracht aan de nieuw aan gelegde boomgaard van wed. P.J. van Meyel, aan de Heide. De heren Hubert Janssen en Antoon Roelofs werden belast namens gemeentewege tot de aankoop van een paar eerste kwaliteit spring- stieren. De hazen te Merselo waren zo talrijk, dat zy zelfs doordrongen tot in de woningen aldaar. Stropers schijnen daar niet meer geweest te zyn. vesting van alle kanten ingesloten. Lord Kitchener wordt gezonden om de koppige generaal te ontzetten, doch hy vordert langzaam. Twee dagen voor de Britse troepen Khar toem bereiken, bestormen de Mahdis ten de stad. Weldra prijkt het hoofd van Gordon op een staak voor de cent van de Mahdi. Wanneer de bijzonderheden van het beleg en van Gordons heroïsche, sterk tot de verbeelding sprekende houding Engeland bereikt, laait de verontwaardiging tegen 't ministerie Gladstone hoog op. Koningin Victoria is hoogst ver ontwaardigd. Voor Gordon wordt een standbeeld opgericht. Het imperialisme wint. Dit is de gelegenheid, waarop vele Engelsen hebben gewacht. Zy' willen Afrika beheersen en „de Afrikaanse peer overlangs doorsnij den". In het Zuiden leidt dit tot een streven, de onafhankelijke Boeren republieken in te sluiten. De geniale, maar weinig scrupuleuze Cecil Rhodes droomt van een spoor lijn Kaapstad—Caïro, dwars door Engels koloniaal gebied. Gladstone mag proberen in een andere richting te sturen, het lukt hem niet. Engeland gaat verder op de weg naar de beheersing van het zwarte werelddeel. Het is baas in Egypte, nu is de Soedan aan de beurt 1 Uw horloge meet U dat precies kunnen vertellen zonder stoornis, op elk ogenblik van de dag. Zorgt voor „DE JUISTE TIJD" met een horloge van Grotestraat 34 Uitsluitend eerste klas merken onder volle garantie. Ook het beste adres voor Uw GOUD en ZILVER. Onze collectie GERO ZILVER is bekend. De Burgemeester van Venray, her innert belanghebbenden aan hun ver plichting om van het houden van een stier van 6 maanden of ouder tussen 15 en 25 November aangifte te doen by de Burgemeester der gemeente, waar de stier gehouden wordt. Deze aangifte moet schriftelijk ge schieden op een voorgeschreven for mulier, hetwelk ter gemeente-secre tarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leeftijd, kleur en bijzondere kentekenen van de stier, benevens mededeling of de stier al dan niet reeds goedgekeurd of afge keurd of van rechtswege tot dekking toegelaten is. Van de aangifte ontvangt de stier- houder een bewys; dit bewys moet in zyn bezit zyn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden vertoond aan de politie. Van het houden van een afgekeurde stier moet steeds onmiddellijk aan gifte worden gedaan by de Burge meester. Niet naleving van de verplichting tot aangifte als bovenbedoeld en het niet op eerste vordering vertonen van het bewys van aangifte wordt ge straft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Venray, 8 November 1931.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3