Ven ray's woningnood en.... Venrayse centen. Opvolger van Nico nog niet gearriveerd Subsidie toegekend voor ontginning Vredepeel. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De Landbouwwinterschool weer in het geding ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 No. 45 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firn ickhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Y«n Telefoon K4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 buiten Yenray f 1.30 uitsluitend bi] voor uitbetaling Tussen de talrijke berichten in, hebben wy deze afgelopen week kunnen lezen, dat in verschillende gemeenten, o.a. in Amsterdam, de door die gemeenten uitgeschreven obligatielening ten behoeve van de woningbouw ofwel geslaagd is ofwel in enkele gevallen zelfs ruim over- tekend. We zijn toen eens op informatie uitgegaan hoe het stond met do door de gem. Venray uitgeschreven lening ter grootte van f 200000-, die be doeld is om een veertigtal woningen in onze gemeente te bouwen. Laten we eerlyk zeggen, dat we wel verbaasd waren toen bleok, dat men slechts voor 15 pet. van dit be drag voorlopig had opgegeven, n.l. f 30000.— van de f 200.000,— die nodig zijn. En allen die dit cijfer hoorden, hebben wel verbaasd gestaan, niet in het minst Burgemeester en Wet houders, die met een kleine 200 aan vragen voor woningen voor zich, niets anders hadden verwacht dan dat de Venrayse mensen aan hun oproep in grote getale zouden gehoor gegeven hebben en zo mede gewerkt zouden hebben om de - ook in Venray - nog stoeds schrijnende woningnood een weinig te verlichten. Een maand na openstelling van de voorlopige intekening zyn er nog slechts f 30.000,- van de f200.000. - opgegeven. En dat, terwyl in andere soms zelfs veel kleinere plaatsen heel wat meer geld is bijeengebracht. Wat is hiervan nu de reden? Laten we bekennen, dat we het niet weten. Zeker is waar, dat in deze tijden het geld steeds meer ver dwijnt en zeldzamer wordt. Maar dat een gemeente met 18.000 inwo ners nog geen f200000,— bij elkaar kan brengen, is niet te geloven. Voorbeelden van andere gemeenten zyn er te over, die het wel kunnen. Onder dikwijls nog moeilijker om standigheden. Alleen reeds op de boerenleenbanken van Venray st aat 6 millioen aan spaar gelden. terwyl in Augustus, de vacan- tie en kermismaand, een halve ton aan spaargelden bij de Rijkspostspaarbank werd ingelegd. Kent men dan de woningnood en de ellende der samenwoning niet? Ook dat is ni6t te geloven, want in de officiële aankondiging dezer obligatielening door B. en W., worden practisch voor de eerste keer, duidelijke cijfers gegeven. 185 aanvragen voor een woning, waarvan er 105 betrekking hebben op een gezin met een of meer kinderen Dat zijn officiële cijfers, maar hoe- vele paartjes lopen al jaren te wachten en te wachten, al is het maar op twee kamers. Bijna in elke familie. En moeten we nog spreken over de ellende van de woningnood als practisch iedere Kanselredenaar er over spreekt, als iedere rechtszitting hier voorbeelden van geeft en iedere dokter dat alles nog eens kan onder strepen 1 Kent men dan de consequenties niet? We kunnen niet geloven, dat men de cijfers over de steeds toenemende werkloosheid in de bouwvakken en andere daaraan verwante ambachten niet kent. Een stijging van 133 pet werklozen in een jaar tijds, zegt dat dan niets? Men spreekt van industrievestiging. Maar waar moeten de mensen wonen, als er geen huizen zyn. Wat hebben we aan nieuwe industrie, als we de hier levende industrie-arbeiders en anderen, nu al geen woning en werk kan verschaffen? Zyn de voorwaarden dan te zwaar of de stukken te groot Ook dat kan niet, want een mini mumrente van 4 pet. is gegarandeerd, terwyl men al kan intekenen op stukken van f 500,— en f 100,—, terwyl de looptijd van 30jaren, wan neer men het geld plotseling voor zich moet hebben, toch ook geen be zwaar is, daar de mogblykheid open staat deze smukken over te geven Wat kan dan do reden zyn, dat in onze gemeente, dat in Venray oiet kan, wat elders wel wordt gedaan Nogmaals, we weten het niet. We kunnen slechts vermoedens uiten. We kankeren graag ons kleine ge doetje door en we weten er op te wyzen, dat elders dit of dat gebeurt, maar in Venray nooit iets. Wekyken de kat uit de boom, laten anderen voorop hollen en blijken ze te slagen, dan zyn we afgunstig, dat die ander ons voor was. En dit kan ook hier alleen de op lossing zijn. We laten woningnood, de woning nood en obligatielening de obligatie lening en houden onze centen vast. We hebben zoveel smoesjes in deze dure tyd, waarin we nog van alles moeten aanschaffen en laten het aan anderen over om de woningnood te lenigen, onze arbeiders werk te ver schaffen en de gemeente aan het nodige geld te helpen. We laten de verloofden rustig over de straat lopen, want we hebben daar niets mee te maken. Als die willen trouwen, moeten ze maar zien dat ze er komen, dat hebben wy ook moeten doen. Kortom, we hebben allerlei uit vluchten en bedenkingen. We hebben een hoop te kankeren en zitten zelf bekrompen, maar onze centen... nu, daar blijven ze af. De enigste oplossing van dit raadsel kan zyn, dat velen van ons te beroerd en te laf zijn, om ook een steentje bij te dragen aan dit plan en dat daarom in één maand tyds nog maar voor f 30 000 is ingetekend. We hebben reeds eerder gezegd, dat deze obligatielening niet alleen een zorg is voor de kapitalisten in onze gemeente, maar dat iedereen het zyne moet bijdragen. Omdat de leni ging van de woningnood een daad van de hele gemeenschap moet zijn. Nu echter blykt, dat het die ge meenschap koud laat, de enkele goede niet te nagesproken, of de ïsowoning- vragenden ooit eens een keer ge holpen kunnen worden, verliest deze haar recht van spreken en slaan wy tegenover andere gemeenten een pover en armzalig figuur. De intekening staat nog open. Het kan ook moeilijk anders, voor de gemeente is dit in deze tijd de enigste manier om aan geld voor wening- bouw te komen. De afgelopen maand is weinig hoop vol geweest en het is geen wonder, dat men er een zwaar hoofd over heeft. Venrayse mensen hebben dus nog een kans om Venrayse mensen te helpen. Als we nu eens niet de kat uit de boom kijken, als we nn eens niet allerlei bedenkingen maken en als we nu eens 10 minuten denken over het grote belang van het wel slagen dezer lening, dan zal deze lening, evenals elders, voltekend en zelfs overtekend worden. Het is aan ons te bewijzen dat-dit mogelijk is, dat Venray inderdaad helpen kan als het helpen moet. En dan in al zijn geledingen. Wij ontvingen een schrijven van Dr. Ir. W. J. Droesen naar aanleiding van ons bericht van vorige week over de opening van de Landbouw winterschool in Horst. De schrijver neemt hierin stelling tegen onze aantekening by dit bericht. Voor alle duidelijkheid laten wy de gewraakte zinsnede hier volgen „Dr. Droesen richtte hierby o.m. vele vriendelijke woorden aan Venray's adres, wat hy o.a. een sportief verliezer noemde. Mis schien had hy beter „bedrogene", dan verliezer kunnen zeggen". Dr. Droesen schrijft, dat, als wy van bedrogene spreken er ook be driegers of een bedrieger moet zyn en dat daarvoor dan het Bestuur van de Vereniging van Landbouwonder wijs op de eerste plaats in aanmer king komt, omdat dit bestuur de school liet bouwen. „In ieder geval", j^us Dr- Droesen, „de insinuatie dat het bedrog by het bestunr of een of meer van zijn leden gezocht moet worden, ligt er dik op". Als voorzitter van genoemde Vereniging accepteert Dr. Droesen dit woordje „bedrogene" niet en vraagt om herroeping. Wy willen hierbij het volgende opmerken Het zy verre van ons en wy ver klaren uitdrukkelijk, dat nergens geschreven staat, noch geinsinueerd wordt, dat het Bestuur van de Ver eniging van Landbouwonderwijs of leden hiervan, bedriegers zyn. Maar iedere inwoner van Venray weet en Dr. Droesen kan dit ook weten, dat de stichtingsgeschiedenis van deze school een heel bijzondere is geweest. Zelfs zodanig dat de Vereniging de beslissing voor de plaats van deze school aan een commissie heeft over gelaten. Als voorzitter van deze Vereniging weet Dr. Droesen dan ook, dat dit zijn aanleiding vond in de voorge schiedenis. En nu mag Dr. Droesen met deze historie dan niet zo op de hoogte zyn, iedere inwoner van Venray weet, dat bovenbedoelde zin snede slaat op de geschiedenis voor- dien. Het is verwonderlijk, dat Dr. Droesen reageert op dit kleine stukje van onze krant, maar dat hij in 1049, toen deze hele voorgeschiedenis meer dan eens in ons blad heeft gestaan, hier nooit op heeft gereageerd. En nu behoeft Dr. Droesen ons niet te geloven, wanneer we zeggen, dat door Horst hier in Venray en wel in Huize St. Servatius beloofd is, dat indien Venray haar steunde met de Tuinbouwschool, zy (dus Horst) Ven ray zou steunen met de Landbouw winterschool. Van deze vergadering in die tame lijk rommelige zaal en die in die tamelijk rommelige tijd van 1945 zyn waarschijnlijk geen notulen, maar het merendeel der Venrayse boeren wist zich in 1949, toen de stichting aan de orde kwam, deze belofte nog zeer goed te herinneren. Intussen waren de Kringen wel gesplitst, maar in Venray rekende men op deze school, en afgezien van andere redeneD, was deze Horster belofte wel een van de meest op de voorgrond tredende. Deze werd toen niet erkend en de gevolgen bleven niet uit. Was het dan een wonder, dat Deken Berden, toen de beslissing geva'len was in ons blad schreef„de slag, die Venray te incasseren kreeg is heel erg en uiterst pijnlijk". En daarmede ook uitdrukking gaf vao het gevoelen van de meeste Venrayse landbouwers, die deze verbroken be lofte ook nu nog steeds niet vergeten zyn. Wy geloven daarom niet dat de uitdrukk-ng, die wy bezigden, toen wij zeiden, dat de school ten koste van Venray is gebouwd, zo heel onjuist is. Horst is een gegeven be lofte niet nagekomen. En als men van het verbreken van een belofte het slachtoffer is, dan kan men moeilijk meer van verliezer spreken, doch is men eerder „bedrogene". Toen de beslissing moest vallen, wist Horst, in het bezit van de Tuin bouwschool door Venray's steun, zich plotseling niets meer te herinneren, daar waren andere bestuurderen ge komen en van de in 1945 gegeven belofte distanciërde men zich, had men zelfs niet gehoord. Hoe het mogelijk is dat Dr. Droesen uit onze woorden leest, dat wy de Vereniging als bedriegers uitmaken, is ons eerlyk een raadsel. Juist door deze voorgeschiedenis heeft de Ver eniging door een aparte en neutrale commissie zich laten adviseren en heeft dus in deze een zeer neutraal standpunt ingenomen. Wy willen dan nogmaals hier getuigen dat deze door ons geschreven woorden aller minst op het Bestuur der Vereniging of afzonderlijke bestuursleden slaan, maar dat deze woorden alleen slaan op de oorzaak van deze voor Venray zo teleurstellende geschiedenis. Een mening, die door het merendeel onzer trouwe lezers wordt onderstreept. Het was Zaterdag een drukte van belang aan de Keulse Barrière in Venlo, waar verschillende autoriteiten, vaklui, persmensen en fotograven stonden te wachten op de aankomst van de Oonstaud de Marche, de nieuwe Belgische hengst, welke door de Hengstenas8ociatie in Duitsland was aangekocht en die volgens ontvangen telegrammen aan de Duitse grens zou arriveren. Het was dan ook voor allen een grote teleurstelling toen later het bericht kwam, dat de hengst niet zou komen. De Voorzitter, die de hengst mede zou gaan afhalen, heeft verder de ge hele dag nog pogingen in het werk gesteld om Constaud de Marche, als nog naar Nederland te kunnen ver voeren, maar het mocht niet baten. Wat is de oorzaak van deze on verwachte verwikkelingen Vast staat op het ogenblik alleen, dat de Duitse boer in wiens bezit op het ogenblik deze Belgische hengst is, voorlopig weigert hem te leveren, ondanks het feit, dat hy daar officieel is gekocht en dat hy mede ae zo nodige verklaringen voor douane en deviezenformaliteiten heeft onder tekend. Reeds vroeger schynt deze boer, die in de omgeving van Ratingen (Düsseldorf) woont, zaken te hebben gedaan, waarby de deviezenregeling werd toegepast en daarmee slechte er varingen schynt opgedaan te hebbbn, zodat hy nu voor deze nieuwe trans actie ook weer bang is. Verder wil hy eerst voor de ver trekkende Constaud, een nieuwe Bel gische HeDgst hebben, die hy tot heden nog niet heeft kunnen kopen. Zo op het eerste gezicht zijn dit wel argumenten, die redelijk zyn, maar van de andere kant wist die boer dit toch ook, toen de hengst verkocht werd en het is wel eigen aardig, dat nu op het moment van levering, deze moeilijkheden eerst naar voren worden gebracht. Op goede gronden kan men dus aannemen, dat hier iets anders achter zit en over deze „achtergrond" nu heeft men verschillende meningen. Daar is allereerst de houding der Belgische kooplui. Zaterdagmorgen wist men al in Oostende, op de daar gehouden paar- denkeuring reeds te vertellen, dat dit Belgische vaderpaard, die dag zeker niet geleverd zou worden aan Nederland. Op datzelfde ogenblik gingen hier de verschillende belanghebbenden naar de grens, niets anders wetende, dan dat de berichten uit Duitsland, die vertelde dat Constaud die dag ge leverd zou worden, inderdaad op waarheid berusten. Hoe is dit nu mogelyk. Naar wy' vernemen, is door het Ryk de subsidie goedgekeurd en toegekend voor de ontginning van de Vredepeel. Deze subsidie wordt alleen gegeven voor de ontginning als zodanig en bedraagt 90 pet voor de lonen en 25 pet voor de bykomende kosten als materiaal e.d. Hierdoor is het dus mogelyk ge- warden, dat in de veel omstreden Vredepeel, nu eindelijk begonnen kan worden aan het reuzenwerk, om 634 ha bouwland klaar te gaan maken voor onze jonge boeren. De lonen zyn beraamd op f 2 275.000 en de bijkomende kosten op f 1.760.250 Op het eerste bedrag wordt nu een subsidie gegeven van 90 pet, zodat nog ruim 3 ton voor rekening komt van gemeente Venray De bykomende kosten vragen nog ruim 4 ton, zodat er voor Gemeente nog heel wat te betalen overblijft. In deze ontginning is inbegrepen de wegen- en waterlossing, maarniet de wegenverharding. En hiermede komen we aan punt 2 van dit pro gramma, wat de gemeente juist de meeste zorg baart. Met de ontginning van de grond, Wij mogen niet te laat komen Wanneer de chaos eens over ons zou losbarsten, wanneer het tot een gewapend conflict zou komen en wy zouden zien, hoe achter de rug van onze legers 5e colonne en parachutisten hun terreur uitoefe nen, dan zullen wy ons in machte loze woede verbijten en klagen „konden wy maar iets doen". Zo ging het in 1940, zo zal het ook straks weer gaan, tenzy' wy ons nu gereed maken de slag af te weren. Zy, die vry zyn van dienstplicht en lichamelijk in conditie zyn, hebben nu nog de kans zich te verenigen in de Nationale Reserve. Zy mogen niet wachten, zy mogen de kat niet uit de boora kijken. Als het morgen te laat zou zyn, is het hun schuld, indien zy niets heb ben gedaan. De tyd waarin wij leven is zo ernstig, de gevaren zyn zo dreigend, dat er niet langer mag worden gewacht. Komen wy te laat, dan zyn de rampzalige gevolgen voor hen, die iets hadden kunnen doen, maar die toen het nog tyd was uit gemakzucht of menselijk op zicht aan de kant bleven staan. Afzijdigheid betekent thans de vijand een handje helpen. Wie dit niet wil, zal wanneer op hem een beroep wordt gedaan, toetreden tot de Nationale Reserve. is men er nog niet, hoe goed men de 600 ha bouwgrond ook gebruiken kan, evenals de 239 ha bos, die met een worden aangelegd. Daar moeten boerderijen komen, electriciteit en water, de wegen moeten verhard worden en voor dit alles is nog geen subsidie toegekend. Men is dan van Gemeentewege dit gehele financieringsplan veertig boerderijen kosten reeds tonnen gelds nog terdege aan het bestuderen. We kunnen echter zeggen, dat de eerste moeilijkheden overwonnen zyn, met deze subsidietoekenning, die weliswaar nog grote lasten overlaat voor de Gemeente, maar waardoor toch de mogelijkheid reeds geschapen is, om met de ontginning als zodanig te beginnen. Het is echter te betwij felen, of met dit werk begonnen zal worden, voordat men voldoende zeker heid heeft over de boerderij bouw en verdere werkzaamheden. Het is te hopen, dat ook deze financiering in gunstige zin voor onze Gemeente kan worden opgelost waardoor eindelyk dan begonnen kan worden aan de ontginning van dit grote complex. De duif in dienst van het Roode Kruis Op Zondag 2 December a.s. zal te Venray in zaal Schellen, onder auspiciën van de plaatselijke duiven- vereniging „De Zwaluw", een grote nationale Duivententoonstelling wor den gehouden. De finantiële opbrengst van deze tentoonstelling zal worden afgedragen aan de plaatselijke afdeling van het Nederi. Roode Kruis te Venray. In totaal zullen ongeveer 700 duiven, waaronder ook de kam pioen van Nederland, vanuit hun hokken de bezoekers stimuleren het werk van het Roode Kruis te steunen. Diverse pryzen zyn voor de win naars beschikbaar gesteld o.a. diverse lauwertakken, medailles en 3 bekers geschonken door de Ned. Credietbank N.V. te Venray, het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis en één door de plaatselijke afdellüg van het Roode Kruis. Inderdaad is er van Belgische zyde nogal critiek geweest op de verkoop van deze hengst twee jaar geleden naar Duitsland, een critiek, die by het opgroeien van de door hem ver wekte veulens in België, steeds groter werd, omdat hier duidèlyk bleek, dat men met deze verkoop de Belgische fokkerij wel schade had berokkend. Nu dan ook bleek, dat Nederland de nu 9-jarige hengst gekocht had, is het wel zeker, dat in Belgische fok kerskringen men hierover lang niet te spreken is, zodat men hier ver moedt, dat men in deze kringen alles in het werk zal stellen, om deze ver koop ongedaan te maken. Wat er ook gebeurt, de Hengsten- associatie is natuurlijk niet van plan zich maar voetstoots by deze hele affaire in de hoek te laten drukken, om het zo uit te drukken. Vooral omdat hiermede een groot boeren- belang en de naam van de Associatie op het spel staat. Men is druk aan het vergaderen, om alsnog een en ander in orde te krijgen, om de opvolger van Nico zo spoedig mogelyk naar Castenray te kunnen vervoeren. Men is er echter wel van overtuigd, dat Constaud binnenkort naar Neder land zal worden getransporteerd. Vóór de opening op 2 Dec. zal een deskundige jury op Zaterdag 1 Dec. de diverse inzendingen reeds aan een keuring hebben onderworpen. Tevens heeft het pl. bestuur van het Rode Kruis een loterij verbonden. De loten zullen thans reeds te koop worden aangeboden. De hoofdprijs bestaat uit een heren-of damesry wiel naar keuze. Verder zyn er nog verschillende huishoudelijke en luxe voorwerpen aan pryzen ter beschikking. De trek king heeft plaats op 2 Dec. a.s. na het sluiten van de tentoonstelling. Er is een tyd geweest dat de Venrayse bevolking het Roode Kruis zeer hard nodig had. Nu vraagt het Roode Kruis de hulp van Venray. De oud-Indische soldaten van Venray verenigen zich Het was Dinsdagavond alles Indië wat de klok sloeg in „het Brouwers huis". Op initiatief van enkele oud- Oostgangers werd een vergadering gehouden, om tekomen tot oprichting van een vereniging, waarin alle jongemannen, die eenmaal 's Konings rok in Indië hebben gedragen, gaan samenwerken, om de band, welke hen bond in de uren van gevaar, niet te laten verslappen. Toen de wnd. voorzitter Arts deze bijeenkomst opende, zaten een 40tal oudgedienden rond de gezellige tafels en merkten wy o.m. op Burgemeester Janssen, Kapelaan van Leipzig en de heer Th. Min, oud-Indisch onderwijzer. De heer Arts gaf na een korte inleiding het woord aan de heer Min, die uiteenzette, wat alle oud Indisch- gasten bindt, ondanks alle verschillen en verschillende werkzaamheden in Indië verricht, nl. de liefde voor het prachtige land en het goede volk van Indonesië. Het doel van de vereniging is: allen samen te brengen in een Indische sfeer, gezelligheid brengen, doch hy zag het doel ook op de eerste plaats als ideëel, maatschappelijk en sociaal. Hy noemde voorbeelden, hoe de op te richten-, vereniging voor allen op verschillend terrein veel kan betekenen. Kapelaan van Leipzig wilde met genoegen het geestelijk adviseurschap aanvaarden. Hy spoorde de jongens aan, eerlyk in het leven te staan. U hebt allen geleerd het leven ruim te zien, alle kleinheid en bekrompen heid, welke hier het leven vaak beheersen, op zy te zetten. Blijft uw leven zo zien, als gy daarginds vaak onder moeilijke omstandigheden hebt leren zien: eerlyk, als kerels uit één stuk. Hy wees nog op de grote eer, het vaderland te hebben mogen dienen. De Burgemeester, die zes jaar by de rechterlijke macht in Indië heeft gewerkt, gaf toe, dat zelfs na 20 jaar dit land hem nog trok. Allen, die eenmaal in dat prachtige land ver bleven, laten een stukje van hun ziel daar achter. Hy zegde toe, dat van zyn kant alle steun verwacht kan worden, om de oud-Indische militairen te helpen in de maatschap pij, doch hy spoorde hen met klem aan, zich aan te passen, al valt dat vaak niet mee in het nauwe gareel, waarin wy hier moeten lopen. Met enkele Indische herinneringen besloot hy zyn sympathieke speech. Vervolgens werd een bestuur geko zen bestaande uit de heren Arts, voorzitter, Maas, secretaris, Halmans, penningmeester, Min en Gooren, com missarissen. Om de 14 dagen worden bijeen komsten belegd in het clublokaal, waarvan de beheerder als officier by de O.V.W. diende in Indië. Een toneel- en muziekclub werd opgericht, terwyl besloten werd op avonden met pingpongen, bridgen enz. gezelligheid te brengen. Diverse plannen werden nog ontworpen en besproken: Kerstfeest, jaarfeest, een spaarkas, culturele lezingen enz. ORGELIIOEKJE Leeft Venray ook mee met 't orgel fonds? En of! Wat zegt U b.v. van 't volgende briefje, dat de Hoogeerw. Heer Deken ontving? „Iedere week lees ik met belang stelling in Peel en Maas't „Orgel- hoekje". Ik veronderstel, dat er aan een orgel ook schroefjes moeten. Hierby nu f 2.50 voor een paar schroefjes in afwachting van het orgelbusje." Een gewone huismoeder Inderdaad, de gewone huismooder heeft gelijkaan een orgel komen schroefjes. En niet alleen schroefjes, maar ook SCHROEVEN. WIE VOLGT DIT VOORBEELD, door alvast te zorgen voor enige schroefjes of nog liever SCHROEVEN? Een orgel bestaat echter niet alleen uit schroefjes en schroeven. ORGEL PIJPEN vormen het hoofdbestanddeel en zyn natuurlijk kostbaarder. WIE GEEFT ER EEN ORGELPIJP Door omstandigheden konden de jongens van de kerkdorpen niet tijdig ingeschakeld worden, doch deze wor den allen verzocht en verwacht op de volgende avond, waarvoor zy op tyd een uitnodiging zullen kry'gen. De volgende carnavalsoptocht zal in ieder geval met een nieuwe Indische wagen verrijkt worden 1 Wy wensen de nieuwe vereniging met de Burgemeester: Selamatdjalan. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Yan Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 12 November: Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Oproepkaart meebrengen. Donderdag 13 November: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray brengt hierby. ingevolge het bepaalde in artikel 10 van de Weder- opbouwwet, ter openbare kennis a. dat met ingang van Maandag 12 November 1951 t/m Maandag 3 Dec. 1951 ter secretarie dier gemeente, afdeling I, kosteloos voor eenieder ter inzage liggen de navolgende stukken, betreffende de onfhigening ten name van de gemeente Venray, van enkele perceelsgedeelten ten behoeve van het bouwplan voor de nieuw aan te leggen weg, lopende van de Oude Oostrumseweg naar de Kolkweg en voor de aanleg van die weg 1. een uitgewerkte kaart waarop de te onteigenen perceelsgedeelten met vermelding van de kadastrale nummers zyn aangegeven; 2. een lyst, vermeldende de ka dastrale nummers van de percelen waaruit gedeelten worden onteigend, de grootte van die percelen en van de grootte van de te onteigenen ge deelten van die percelen, alsmede de namen van de eigenaren en mede eigenaren van die percelen volgens de registers van Let kadaster; 3. een kaart waarop het eveDbe- doelde bouwplan en de aan te leggen weg is aangegeven; 4. een uitvoerige omschrijving waaruit de noodzakelijkheid van de onteigening blykt. b. dat belanghebbenden gedurende bovengenoemde termy'n schriftelijk hunne bezwaien tegen de voorgeno men onteigening by het gemeentebe stuur kunnen indienen. Venra/, 7 November 1951. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN Rectorsfeest Het traditionele Rectorsfeest zal dit jaar op 11 November gevierd worden voor internen en hun familie, op 18 November voor de externenen hun familie. Gezinszorg Het eerste lustrum van de Gezins zorg is op eenvoudige wyze gevierd. Iu de parochiekerk werd door Deken Berden met assistentie van Pater Rufus en Pater Adjutor een plechtige H. Mis opgedragen. Op San Damiano werd verder een huiselijk feest ge vierd, waarby de gezinsverzorgsters vele felicitaties in ontvangst hadden to nemen. Ongelukken By het afbreken van de muziek- kiosk knelde de gemeentearbeider van G. een van zijn vingers geheel af tussen de trap en het kiosk. Mej. J. kwam met haar rijwiel zo ernstig te vallen dat zij haar been brak. Mevr. H. in Oostrum kwam onder haar werk zo ernstig te vallen dat zy haar arm brak.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1