l UijU&i (Uf Voor de Politierechter Engelands zuivelzorgen 3 prijzen...die bewijzen waarom men gaat fl 5975 Goudvissen Vogelkooien. F. W. Hendriks Boomkwekerijartikelen TH. SLITS Kruisstraat 17 Advertentie in Peel en Maas heeft altijd succes! luxeues ingericht, keurige zalen, bar en dansvloer, prachtig zwembassin, kortom een kleine, maar fijne stad op zich. Tegen de avond voeren we al door het Kanaal en linksen rechts van ons was de Franse en Engelse kust, de laatste met de witte kryt- rotsen, wat een mooi gezicht is, Dinsdags arriveerden wy in de Spaanse haven Vigo, een stad met brede lanen en prachtige palmen, grote gebouwen en vele standbeelden Lissabon en Las Palmas werden ook aangedaan en hier viel me wel op de beleefdheid van de jeugd, die voor vreemdelingen zeer beleefd is. Nadat we Las Palmas verlaten hadden zagen we een week lang niets dan water en hierop is men betrek- keiyk gauw uitgekeken. Daar er nogal wat Spanjolen aan boord waren deed ik myn best wat Spaans te leren en zy wat Hollands, maar als ik zo weinig vorderingen gemaakt heb als zy, dan zou de toe komst duister zyn geweest. Na een week zagen wede St.Pauls Rocks, waarna we de evenaar passeer de. Hier in de buurt zag ik voor het eerst haaien en het zyn inderdaad nogal lugubere beesten, die trouw het schip volgen en alles opslokken wat over boord gesmeten wordt. Neptunus kwam niet aan boord door drukke werkzaamheden, maar een dronken stewaru zorgde voor wat afleiding, totdat hy in de bak werd. Na het passeren van de evenaar werd de zee veel onstuimiger met het gevolg, dat er veel passagiers in bed bleven. Dan was er Rio de Janeiro In de verte zagen we deze prach tige Zuid-Amerikaanse stad en haven al liggen met de grote berg „Het Suikerbrood" genaamd, waarop een kolossaal Christusbeeld staat, dat 's avonds is verlicht. By het lossen gebeurde hier een dodelyk ougeluk, doordat een katrol lossloeg en een arbeider dermate verwond werd, dat hij op slag dood was. Vandaar ging het naar Samo, een visserplaats, waar we door een vieze stinkende laag vis de haven binnenvoeren. Ook, hier werd gelost en ook hier weer een ongeluk met een katrol Drie arbeiders werden ernstig gewond waarvan een zyn been verbrijzeld werd. Na op 8 September nog in Monte Video, aan 's werelds breedste rivier de Rio de la Plata gelost te hebben, kwamen we op 9 September aan in Buenos Aires, waar ik om 9 uur 's avonds voet aan wal zette in Argentinië, dat, naar ik hoop, mijn tweede vaderland zal worden. Ik ben nog te kort in dit schone land, om er veel van te knnnen vertellen. Buenos Aires is een mach tige stad, met brede straten, grootse pleinen met monumentale gebouwen en standbeelden, een wereldstad, waaraan niets gespaard is. Het is ook de stad van Juan Peron en zijn vrouw Evita, de dictator van Argentinië, die bij het gewone volk in zeer hoog aanzien staat, omdat hy er in geslaagd »8chynt te zyn, zyn belofien van betere lonen, betere huisvesting, betere sociale voorwaar den enz. te houden, beloften, die ook vroeger schynen gegeven te zyn, maar nooit gehouden. Maar verder waag ik me niet op politiek terrein, daarvoor ken ik land en volk te kort en bovendien heb ik wel wat anders te doen dan de politiek te bestuderen. Ook ik heb moeten ondervinden: dat de goede raad, om toch vooral de taal te leren, de enige juiste is, want ondanks alle hulp staat men in de aanvang, wanneer het juist zo moeilijk is, zo dikwijls met de mond vol tanden en vooral tegenover die rappe Spanjolen, die met de mond, handen en voeten tegelijk praten. Wat me hier al is opgevallen misschien vreemd om over te schry ven nl. de afrastering van weiland, omdat ik weet, dat vele boeren in Venray hiermee sukkelen. Ik heb weiland gezien, met een afmeting van 9 by 21 kilometer (ja, inderdaad kilometers) afgemaakt met 9 draden en om de drie meter een keurig recht paaltje. Natuurlijk zijner meer van kleinere afmetingen^ maar de zorg, die men hier aan de weideafrastering besteed, is heel wat groter en beter als in Holland. Hier rydt men die afraster ing per paard na, om hier en daar een spijker bij te timmeren of een losgeraakte draad weer vast te maken. Wat ik tot nutoevaD de arbeiders gezien heb, is niet bijzonder. De meeste kunnen niet lezen of schrijven, maar uit alles blijkt wel, dat het nieuwe bewind hieraan in de kortste keren een einde aan wil maken en zelfs geeft men cursussen voor ouden van dagen. Verstomd staat men over de grote hoeveelheden vlees, welke de mensen hier verorberen, maar de vleespryzen zyn dan ook uiterst laag. Een prachtkoe, klasse AA, kost hier in Hollands geld omgerekend, f 200.— Een dorp als Overloon heeft hier twee slagers, die zeker 3 koeien per dag slachten. De beesten worden niet uitgebeend, maar gaat men naar de slager en vraagt men om biefstuk, dan noemt hy een koeienbil en houdt deze onder zo'n soort lintzaag wat hier een vast attribuut is in iedere slagerij en zaagt er een goed stuk af, want het gewicht komt zo nauw niet. Maar nou hou ik op, want anders komt er geen einde aan. Saludos Amigos, tot wederschry- vens 1 FR. VAN DEN MUNCKHOF, Fabr. C.E.P.A. Pontevedra Prov. Buenos Aires. Een grote waslijst van on gerechtig heden vroeg om het oordeel van de Politierechter, die daartoe met zijn gevolg van Officieren Griffier,Vrijdag j.l. weer zitting hadden genomen in Venrays Raadszaal. Van de 29 gevallen, waren er zeven tien die teveel aan Bachus geofferd hadden en toen de euvele moed had den om nog een flets, al of niet van een hulpmotor voorzien, te bestijgen, Dit kwaad schijnt vooral in Ver.lo en omgeving ryke buit op te leveren voor de daar dienst doende politie agenten. T. uit Venlo kreeg daarvoor f 23 of dagen. S. uit Blerick dito, J uit Venlo eveneens. B. uit Venlo kreeg echter f 30, omdat die het beste bier al eerder had misbruikt. P. uit Venlo, die 25 jaren ambtenaar was en bij de herdenking van dit heuglijke feit meer gedronken had dan goed voor hem was, kreeg f is boete. Ook al waarschijnlijk omdat hijhet bier gebruikt had als medicijn, Hy had die dag last gehad van diarhee. Dronken automobilisten kregen een zwaardere duw. T9gen L. uit Horst, had de Officier 2 maanden gevraagd, maar een reclas- 8eringsrapport zou worden afgewacht. Dit was er nu en hieruit bleek, dat de man, door oorlog etc.. feitelijk van het rechte pad was afgedwaald, maar beterschap had beloofd Hy kreeg dank zy de milde politierechter nu 2 mnd. voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaren Hy blijft dan ook onder re classeringstoezicht en raakt vnorw zyn rijbewijs kwijt voor de tijd van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaren. Tevens werd hem de goede raad ge geven voortaan uit cafe's te blijven, De Tegelse fabrikant K. kwam met een tweetal doktoren een advocaat, 2 verkeersagenten en 1 architect ge tuigen van zijn onschuld. K had in Venlo enkele biertjes gedronken en was vervolgens in een wagen gestapt, had by het uitryden der fille een andere wagen lichtelijk beschadigd en was daarvoor aangehouden door de verkeerspolitie, die sterke drank roken en daarom proces-verbaal opmaakten, Kortom, het werd een drukke ge schiedenis, waaruit bleek, dat ge noemde K, nogal opvliegend was enz. en, dat hy toch niet zo schuldig was, alR men hier vertelde. De Officier was daar echter niet zo overtuigd van en wil nog meer getuigen horen. Daarom wordt de zaak aangehouden,. Met P. uit Bergen die ongevraagd dronken een jeep had gepikt en daarmede als een dolle aan het rijden was gegaan tot hy over de kop sloeg, maakte men korte metten. 7 dagen brommen 6 maanden het rijbewijs kwijt. G. uit Broekhuizen was zo dronken, dat hij nog niet eens wist, dat hy" een auto bestuurd had. Hij kreeg 14 dagen om er over na te denken, terwijl hij zyn rijbewijs een jaar moet missen. B. uit Blittersyvyck had dronken een lantaarnpaal geramd (met zijn auto natuurlijk) en gaat 6 weken brommen en is voor een jaar zyn rij bewijs kwy't. Een hevig snikkende juffrouw D., kwam de rechter vertellen, dat ze er spijt van had, dat ze uit de door haar gehuurde gemeentewoning al het lood had gegapt, en waarschijnlijk redde haar dat van de cel. Zy kreeg f 23 boete of 10 dagen. W. uit Mook, die op zoek naar koper, buurmans tuin maar overhoop had gezet en de gewassen nogal had beschadigd, kwam er met een tientje vanaf. H. uit Deurne, had in Well op de pont een rennersfitts in de prak ge reden, en kreeg dientengevolge een flinke schrobbering van de Officier. Het kapotte rad kwam ter tafel en deze renfietsmoordenaar zal voor een nieuw rad moeten zorgen, alsmede f 15 boete moeten betalen. Een vertegenwoordiger, M. uit Roer mond, had in Velden stukken ge maakt. Maar deze handelsreiziger zou geen handelsman zyn, als hy daar geen gloeiende speech had afgestoken om te getuige van zijn onschuld. Het rechtscollege zal voor de eerst vol gende zitting de plek des onheils gaan bezichtigen en alsdan recht spreken. H. uit Horst had bier gedronken en er al drinkende aan gedacht,' dat hij nog een kwestie te vereffenen had met M. Daarom trok hy op naar M. en gaf die een goed pak slaag. Daar dit nu eenmaal niet straffeloos ge beuren kan, kreeg hy f 25 boete. B. uit Gennep had een Ambonnees een fietsstoeltje cadeau gedaan, maar hy had dat zelf gegapt. De Ambon nees werd het stoeltje weer kwijt en B. kreeg 14 dagen. N. uit Nederweert bracht de hele boerenbond mede als getuigen, maar kreeg geen kans. De nieuwe pachter, die op zyn bedrijf zou komen, kwam daar nu al de lakens uitdelen. N. werd dat moe er. sloeg er met de hooivork op. f 20 was het loon voor deze on gerechtigheid. K., uit het hoge Noorden hier in de DUW gezet, had een jonge weduwe het hof willen maken, maar had geen kans. Daardoor woest geworden, pakte hy een plavuis en gooide die by de weduwe door het raam. Aangezien dit de dertiende maal was, dat hy voor de politierechter verscheen, werd dit zijn ongeluksplavuis en zal hy nu 14 dagen moeten brommen. J. uit Arcen, die de drempel by zyn buurman had gesloopt en verkocht, kwam weer op het matje en de ge tuigenissen waren ditmaal zo, dat niets zyn veroordelirg in de weg stond, welke dan ook prompt volgde. Hy kreeg f 20 boete. De Gennepse Russin kwam niet opdagen, maar de beide getuigen kresen een forse uitbrander van de Officier voor het feit, dat ze de eerste keer niet opgkomen waren. Zy zullen strafrechterlijk vervolgd worden. Uit 68 <3 NIJMEGEN KORTE MOLENSTRAAT, HOEK ZIEKERSTRAAT SWAGGER (piramide model) van zware wol len fantasie stof en met „manchette postil lon" decente winter- tinten, alle maten. FL 4975. aangesloten 2 ri| model van wollerp winter velours, mefc fluweel gebiesde* uitstaande zakkeny in petrole, groeii e.a. kleuren. Prachtige Aquariums heden weer ontvangen. Alsmede voeder voor koud- en warm watervissen, Hykro, Wawill, Sluis 1 en 2, verder alle benodigdheden. Komt zien, niets verplicht U. Aanbevelend, F. W. HENDRIKS Langstraat 46 Prachtige verchroomde sierkooien, beukenhouten kooien, glazen badhuisjes, drinkfonteinen, voederbakjes glas en porcelein, zwaar vertinde vogelnestjes. Sepia, schelpenzand. Verder alle vogelzaden als krachtvoer en zangzaad, park^tcn- zaad, zaad voor trapézevoe universeel voer voor merels e hist; r.s Wilt U iets met vogels bereik Kom dan eerst by Hendriks kijken. Langstraat 46 Alls onder controle N.A.K. De bekende prima kwaliteit. hun getuigenis bleek, dat de Russin stenen door de ruiten gegooid had en minder nette Nederlandse woorden gebruikt had. Beide daden werden gehonoreerd met een tientje. Mej. H. uit Venlo, die in Venray een fiets geleend had en niet terug had gebracht, werd staande de rechts zitting gevangen genomen en zal 4 weken moeten brommen. Het is wel een zeer bittere ironie van het lot, dat Engeland, het hart van een wereldrijk met onafzienbare agrarische gebieden, thans het slechtst gevoede land van West-Europa wordt genoemd. Er is geen enkel democra tisch geregeerd land waar nog zoveel levensmiddelen op de bon zyn, terwijl de rantsoenen eerder kleiner worden dan groter. Nog maar zeer onlangs is het boterrantsoen verlaagd van 116 tot 87 gram en het kaasrantsoen van 87 tot 44 gram per week. En bovendien is het niet zeker of de melk in de komende winter wel vry kan biy ven. De vooruitzichten voor de melk voor ziening zyn zo donker en duister, dat de regering het pub'iek heeft opgewekt vry willig het verbruik van melk te verminderen, daar anders opnieuw tot distributie zou moeten worden overgegaan. Wanneer men tegelijkertijd ver neemt, dat in de laatste 12 maanden niet minder dan 110.000 stuks melk vee zyn geslacht en dat steeds meer vaarzen, die voor de melkproductie waren bestemd, naar de slachthuizen worden gestuurd, kan men zich niet onttrekken aan de indruk, dat er iets mis is ^et de Engelse landbouw- en voedingspolitiek. De toestand is ook wel buitenge woon ongerijmd. De Engelse melk veehouder ontvangt omstreeks 35 CC. voor een liter meik en vindt het by die prys toch nog voordeliger zyn melkvee te slachten, omdat slachtvee nog meer opbrengt. De daardoor ver oorzaakte schaarste aan melk heeft er reeds toe geleid, dat geen melk meer beschikbaar wordt gesteld voor de bereiding van zuivelproducten. Dit bedryf had in Engeland toch al geen omvang van betekenis, maar thans gaat de gehele melkproductie in consumptie. Niettemin ziet de Britse regering kans vrywel al zijn botex leveranciers af te schepen met verliesgevende pry'zen. Nederland en Denemarken zitten daardoor voortdurend in de zorg, hoe zy hun melk en hun zuivel producten kwijt zullen raken, terwijl hun buurland, Engeland, snakt naar melk en zuivel. De Engelse regering kan zeggen, dat zy zich zelf in de muizennesten heeft gewerkt. Doordat zij tot het uiterste op de prijzen pingelde, hebben de Australische en Canadese boeren er de brui aan gegeven te werken voor de Engelse markt. Zy hebben hun melkveebedrijf ingtkrompen en voor zover nodig gezocht naar andere takken van veeteelt, die voor het moment een beter rendement beloven. Dat is zonder twy'fel oppor tunistisch, maar als de Engelse kopers de pry'zen voor de importerende lan den niet beneden de rentabiliteits- grens hadden gedrukt, zou de nood zaak tot wijziging van de productie niet zo groot zyn geweest. Ook de Europese landen maken alleen nog gebruik van de Engelse markt als het niet anders kan. Nu de Denen hun contractuele verplich tingen tot levering van boter over 1951 zyn nagekomen, zijn zy vry om de rest van hun boterproductie elders te plaatsen en zy doen dat dan ook zo actief mogelijk, zoals naar Canada en elders. De Engelse regering heeft kans gezien om alle goodwill, die het als grootste afnemer van zuivelproducten had, in weinige jaren te doen omslaan in een uitgesproken tegenzin by de land, die deze invoer verzorgden. Daarmee valt het handelsconflict met Argentinië samen, waardoor de vleesvoorziening van Engeland in het honderd is gelopen (Australië was als leverancier van schapenvlees al uitgevallen, doordat men by de hoge wolpryzen zo min mogelijk schapen slacht), en het aldus veroorzaakte vleestekort heeft thans tot gevolg dat in Engeland zelf een deel van de melkveestapel wordt afgeslacht. Intussen is als vertraagde uitwer king van de devaluatie de Engelse handelsbalans passief geworden, waar door Engeland moeilijk kan besluiten meer zuivel en eventueel melk aan deze zijde van de Noordzee te kopen. En toch, welk een uitkomst zou het voor Engeland aan de ene zijde en voor ons land ter anderer zijde zyn, wanneer Engeland er toe besloot zyn behoefte aan de producten, die door onze melkveestapel zo overvloe dig worden opgeleverd, voor een groter deel en tegen redelijke pry'zen uit Nederland te betrekken. Melk, boter, kaas en eieren, om de tradi tionele vier producten te zamen te noemen, kunnen wij overvloedig en goedkoop leveren. Engeland heeft ze nodig, het Engelse volk zou er nieuwe kracht van op doen en er zyn kosten van levensonderhoud mee kunnen verlagen (thans eet men b.v, dure wilde konijnen, die bonvry zyn, omdat de regering geen goedkope eieren van ons wil betrekken) en Nederland zou weer meer Engelse producten kunnen kopen. De Engelse regering, die niet naar rede heeft willen luisteren en die de zo voor de hand liggende arbeidsverdeling tussen Engeland en Nederland zo kortzichtig heeft verstoord, deze regering, die het onderste uit de kan wilde hebben, krijgt thans het lid op de neus. Wanneer zal Engeland eens gaan denken en handelen als een lid van de Europese volkenfamilie?

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4