Overpeinzingen.. Ook in noodtoestanden is gezonde financiering een eis ïenray's Harmonie, Uw Harmonie! Een verzoek aan alle parochianen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Rente en aflossing Verhandelbaarheid BUITENLAND Ontwikkeling en Ontspanning Teelt voederaardappclen 0RGEL1I0ËKJË zaterdag 20 October 'i»5t No. 42 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma Yan den Munckhol Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 2B Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 Venray PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prij» 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray f 1.10 bulten Venray f 1.30 uitsluitend bij voor uitbetaling Nu het voor de meeste particulieren praktisch ondoenlijk is een woning te laten bouwen en.... zelf te betalen, is het een goede gedachte, dat men een andere dan de gebruikelijke wegen heeft gezocht om uit deze moeilijk heid te geraken. Een van deze wegen is, dat iedere gemeente zelf voor de benodigde geldmiddelen moet zorgen. Uit de prospectus van onze gemeente dd. 3 October 1051, gericht aan de inwoners van Venray, blijkt duidelijk dat zij thans alleen nog bij de inge zetenen van Venray kan aankloppen om de vereiste middelen voor de woningbouw te verkrijgen. Het initiatief, waarvan de prospectus blijk geeft, is daarom in alle opzichten toe te juichen. De belangen bij het uitschrijven van een obligatielening zijn twee zijdig. Enerzijds is het van het aller grootste belang dat de lening slaagt, maar van de andere kant is het nodig, dat aan de inschrijvers een voldoende zekerheid wordt gegeven. Tussen deze twee factoren bestaat een wisselwerking. Een lening zal des te eerder slagen, naarmate de zekerheid groter is. Over het algemeen zijn prospecti vaag en tracht men een zo groot mogelijk vertrouwen te wekken. Om dit te verkrijgen moeten echt6r be paalde punten vaststaan. In de uit gegeven prospectus ontbreken myn inziens enkele punten, die voor een ernstig geïnteresseerde als een gemis aangevoeld kunnen worden. De punten die een nadere toelich ting behoeven zijn 1. een eventuele garantie ten aan zien van aflossing en rente; 2. het aflossingsplan; 3. de verhandelbaarheid der stuk ken. In de prospectus wordt de obligatie lening „een zeer aantrekkelijke geld belegging" genoemd. Wil ze dit zijn, dan is het een eerste vereiste, dat de geldgever de zekerheid heeft, dat de rente betaald wordt en de aflos singen volgens een bepaald plan ter beschikking gesteld worden (ziepunt2) Het is voor iedereen een bekend en zeer zeker een betreurenswaardig feit dat onze gemeente zogenaamd „arm lastig" is. Het is daarom en mede uit algemeen oogpunt voor een belegger gerechtvaardigd te vragen of en welke garantie er geboden wordt. In dit verband kan men stellen, dat in eerste instantie de gelden voor aflossing en rente uit de exploitatie van de woningen zullen moeten komen. Iedere huizenexploitant kent echter de hoge onderhoudskosten en de betrekkelijk lage huren. Het is wellicht daarom wenselyk dat men een inzicht krijgt hoe men de exploi tatie gedacht heeft. Een ander punt is of de voor de terbeschikking gestelde gelden ge bouwde woningen nog bezwaard kunnen worden Tot slot van dit punt nog het volgende De obligatielening wordt weliswaar aangegaan door de Ge meente, maar kunnen de ter beschik king komende gelden ook voor andere doeleinden, dan de bedoelde woning bouw gebruikt- worden. Het is waar schijnlijk niet het geval, maar is niet duidelijk aangegeven. De prospectus geeft geen vast om lijnd aflossingsplan, maar zegt „dat jaarlijks een ongeveer gelijkblijvend bedrag aan obligaties uitgeloot wordt". Is derhalve de jaarlijks aflossing op 1 /30 van het totaal bedrag te stellen Of gaan de gedachten uit naar een annuïteitenstelsel, wat in verband met een vaststaande jaarhuur logisch zou zijn. De verhandelbaarheid is voor mij een zeer moeilijk pnnt. Aangezien het bedrag te gering is behoort notering ter beurze tot de onmogelijkheden. Toch is het van belang te weten waar men terecht kan indien men op korte termijn baargeld nodig heeft. Het lijkt mij heus niet ondenkbaar dat iemand op het ogenblik geld over heeft of op een spaarbank heett staan en over enkele jaren voor andere doeleinden kan of moet (belastingen) besteden. Zonder nadere regeling zou hy thans aan het toeval overgelaten zijn om iemand te vinden, die de stukken wel van hem wil kopen. Een tweede punt hierbij is tegen welke koers de stukken ver kocht moeten worden. Dat dit niet steeds 100 pet. behoeft te zyn zal niemand verwonderen, wanneer hy de huidige koersen beziet. Het is goed dat men by de inschrij ving zich hierover terdege bezint. Veel hangt er vanaf by wie de stuk ken terecht komen. De waarschijnlijk geringe locale spreiding der toekoms tige obligatiehouders kan hier wellicht uitkomst geven en wel in die zin, dat een centrale plaats wordt aange geven, waar vraag en aanbod elkaar kunnen ontmoeten. Het is mogelijk dat verschillende punten, die hierboven aangestipt zyn reeds besproken zyn, maar het is van groot belang voor het slagen van de lening dat hieraan algemene bekend heid wordt gegeven. Zowel de geld gevers als de Gemeente moeten hun risico's en belangen kunnen kennen. Een juiste beantwoording van de vraagpunten kan slechts het vertrou wen van de toekomstige obligatie houders ten goede komen en zal de kans van slagen bepalen. Drs. A. POELS. Ogenschijnlijk leidde onze Harmonie na de oorlogsjaren enige tijd een kwijnend bestaan en het mag onomwonden ge zegd zy had inderdaad met vele moeilijkheden te kampen. De grootste moeilijkheden zijn inmiddels overwonnen de oude instrumenten werden, waar nodig, hersteld en vernieuwd, vele nieuwe instrumenten aangeschaft, nieuwe leerlingen aangenomen en opgeleid. Uit de dit jaar gegeven concerten is duidelijk gebleken, dat de muzikale prestaties flink vooruit zyn gegaan. Ten einde het voortbestaan dezer onmisbare doch kostbare vereniging te verzekeren en het crescendo verder mogelijk te maken en op te voeren, moet echter over een gezonde finan ciële basis kunnen worden beschikt. De buurtverenigingen en oud-muzikanten hebben hun steun en medewerking toege zegd en door het Bestuur werden plannen ontworpen om de finantiële positie der Harmonie veilig te stellen. Na daartoe gehouden besprekingen werd een comité van vijf samengesteldt.w. 2 afgevaardigden der buurtverenigingen, 1 oud muzikant en 2 bestuursleden der Harmonie. Dit comité stelt zich ten doel het aantal donateurs der vereniging aan zienlijk uit te breiden door ieder huisgezin te bewegen een jaarlijkse bijdrage te geven. Met ingang van Maandag 22 October a.s. zal deze wervings actie beginnen en het Comité is ervan overtuigd, dat de afgevaardigden die Uw woonhuis zullen bezoeken, niet met lege handen zullen worden weggezonden, omdat iedereen, die nog enig belang stelt in het wel en wee van Yenray en deszelfs bewoners, de Harmonie een goed hart toedraagt en haar als meest onmisbare vereniging daadwerkelijk steun verleent. VENRAY's HARMONIE KAN ENKEL BESTAAN VOOR U, DOOR U EN MET U. DUS UW HARMONIE 1 MIDDEN-OOSTEN Hoewel reeds lang bekend was dat Egypte het verdag met Engeland wilde opzeggen, kwam toch de op zegging zelf zeer plotseling. Want men had nog wel verwacht, dat allerlei onderhandelingen zouden voor afgaan aan een wijziging van de verhouding, temeer daar eenzijdige opzegging de feiten zelf niet zou wijzigende Britse troepen blijven immers toch in de zone van het Suezkanaal; alleen volgens de Egypte- naren zullen zy er dan onwettig zyn. Dat kan allerlei moeilijkheden geven en zelfs tot een soort economische blokkade leiden (spoorwegpersoneel weigerde Zondag reeds een trein met Britse troepen te doen rijden) maar aan gevechten behoeft men niet te denken, tenzij een opgewonden menig te relletjes zou veroorzaken. Nadat de Perzen hebben getoond, dat men binnenlandse maatregelen ten koste van buitenlandse belangen kan doorzetten, zonder dat er sancties op volgen, hoeft Egypt 0 het gewaagd een verdrag op te zeggen, dat geen particuliere maatschappij betrof (al heeft de Engelse regering dan 56 pet. der aandelen van de Anglo-Iranian) aar twee staten raakt. Het Brits-Egyptische verdrag gold tot 1956, tenzij intussen beide partijen het eens zouden worden over een vergelijk ter wijziging. In 1946 zyn daarover besprekingen gevoerd, die in Januari 1947 doodliepen. Er was sprake van, dat de Britse troepen de kanaalzone zouden verlaten, mits er een defensief verdrag zou kunnen worden gesloten tussen Engeland en Egypte. De Britse troepen zouden dan in Jordanië blijven, en in geval van gevaar naar de kanaalzone kun nen worden gebracht, waarvan de installaties intact zouden moeten blijven. Maar de grootste moeilijkheid lag niet in de bescherming van het Suezkanaal: het ging voornamelijk om de Soedan. Deze behoorde voor heen tot Egypte, dat echter weer een deel van het Turkse rjjk was. In 1899 hebben de Britten de Soe dan, samen met Egyptische troepen, veroverd op een rebellerende vorst, en in 1899 is een Brits-Egyptisch verdrag gesloten (in 1936 hernieuwd) volgens hetwelk de Egyptische koning souverein zou zyn van de Soedan, maar een Britse gouverneur zou aan wijzen, die het bestuur voerde. In 1924 werd dit „condominium" tot een pure formaliteit, want na een aanslag op de Engelse gouverneur zyn alle Egyptenaren uit het bestuur gezet. Sindsdien hebben de Britten, die eerst afwijzend stonden tegenover de nationalistische Soedanese bewe ging (waarvan een deel pro Egyptisch is) dat Soedanese nationalisme ge steund, zelfbestuur ingevoerd en bereikt, dat een groot deel van deze nationalisten niets meer van Egypte willen weten. Zy eisen onafhankelijk heid, maar niet onder de Egyptische kroon. Londen wil die onafhankelijkheid wel bevorderen, evenals in Libye, in de hoop dat het vrije Soedanese volk dan een militair verdrag zal sluiten met Engeland, zoals Libye dat deed. Engeland stelt dus voor, een interna tionale commissie te benoemen, die de ontwikkeling tot zelfbestuur en de vrye zelfbeschikking van de Soe danezen controleert. Tevens echter wil het internationaal toezicht aan vaarden op het gebruik van het Nylwater. DE NIJL Hier nu raken wij het tere punt wie de Soedan bezit heeft het lot van Egypte in handen. Egypte is geheel afhankelijk voor zijn voedsel- en katoenproductie van het Nylwater. Dat stroomt voornamelijk eerst door de Soedan, en als daar het water wordt afgetapt, zit Egypte zonder levensbron. Vandaar de belangstelling van de 20 millioen Egyptenaren die grotendeels in erbarmelijke om standigheden verkeren voor de Soedan. Te Assoean in Egypte ligt een stuw dam, die straks een electische cen trale moet drijven, en de velden moet bevloeien, en met die electriciteit moet weer een kunstmestfabriek worden gaande gehouden. Men kan zich dus voorstellen van hoeveel betekenis het is, dat dit water niet in de Soedan wordt afgetapt. Nu schynt het, dat Amerika zich niet wil mengen'in deze kwestie, en dat het gezien het feit dat de Egyp tische koning souverein is over de Soedan een nieuwe regeling van deze zaak ten voordele van Egypte niet wil tegenwerken. Maar wel heeft ook Amerika alle belang by de ver dediging van het Suezkanaal, uat over het lot van Noord-Afrika beslist. En dus hebben de V.S., Engeland, Frankrijk en Turkije alle deelne mers aan het Atlantisch Pact aan Egypte voorgesteld, toe te treden tot een collectief verdedigingssysteem. De kanaalzone zal dan een interna tionale strydmacht herbergen. Maar nu eisen de Egyptenaren, dat Enge land eerst erkent, dat het oude verdrag geen kracht meer heeft en dat het ook zyn aanspraken op de Soedan prijsgeeft. Er is een onmiskenbare drang in het Nabije Oosten naar een neutrali teitspolitiek. Het is blijkbaar een illusie van de Amerikanen, te hopen dat zy de sympathie zullen winnen door zich gedeeltelijk van West-Europa te distanciëren. In Azië en Noord- Afrika speelt men wel Amerikanen uit tegen Britten, maar van veel liefde voor Amerika blykt ook niets. Een hecht westelijk front zou zekei minder ongelukken hebben veroor zaakt, en zeker niet meer dan nu al zijn ontstaan. Het Brits Egyptisch geschil zal nog, lang de aandacht bezig houden. PERZIË EN IRAK Het blijkt nu wel, dat de Perzen niet bereid zyn andere concessies te doen dan het betalen van een schade vergoeding, maar ook dat de Ameri kanen in Teheran de afgetreden Amerikaanse ambassadeur Grady liet daaraan geen twijfel bestaan het niet eens waren met de Britten. Wat de Perzen natuurlijk wisten. Al ver liest Perzië veel door de huidige stagnatie, het wint op de duur toch, dat er geen maatregelen genomen zullen worden, omdat de Amerikanen zeer bang zijn van de Russische invloed in Perzië. Nu heeft ook Irak zyn oude ver- Zondag a.s. wordt dan het derde Eeuwfeest gevierd van het bestaan van de Latijnse School. De Pontificale hoogmis om 8 uur is dus hoofdzakelijk voor het Gymnasium bestemd hoge gasten, leraren, studenten en genodigden. Wy vragen vriendelijk, het middenschip voor dat doel in deze H. Mis vrij te laten. Om kwart vóór 10 en om half 11 zijn er nog twee (stille) H. Missen voor de parochie. Natuurlijk kunnen in de zijbeuken, en mogelijk nog achter in het middenschip, ook parochianen plaats nemen. RECEPTIE Van half één tot half twee heeft een publieke receptie plaats, waarop alle belangstellenden pater Provinciaal en het Gymnasium-Bestuur kunnen complimenteren. DE VLAGGEN UIT. In verband met de komst van Zyn Excellentie Mgr, Goumans die voor het eerst in zyn herstelde Parochiekerk een Pontificale Hoogmis zal opdragen, en van de Hoogedelgestrenge Heer dr. Houben, Commissaris van de Koningin in Limburg, die het Gymnasium tegen 11 uur met zijn bezoek komt vereren, worden de bewoners van de Grote straat, Marktstraat en Patersstraat, verzocht te vlaggen. De Boxmeerse Harmonie. Zondag jl. is de Boxmeerse Har monie netjes nieuwe costuums aan geboden en met verschillende nieuwe instrumenten uitgerust. Al dat schone en nieuwe is niet zo maar uit de hemel komen vallen, integendeel, daar is zes hele maanden hard aan gewerkt en toen waren er bijna 8000 gulden bijeen, waarmee dit alles is betaald. Nemen we dan Venray, dan geeft dat toch wel een verschil, niet alleen ten opzichte van de Harmonie, maar ook ten opzichte van alle plannen, waar geld by nodig is. En toch zijn deze achtduizend gld. ook met dubbeltjes en centen bijeen gebracht en er worden in Boxmeer ook nog voor andere dingen geld gevraagd. Wij gaan onze doden herdenken by een monument, dat nog steeds niet is betaald en waarvoor Zondag weer eens Speldjesdag gehouden wordt. Hiervoor zyn lang geen achtduizend gulden nodig, slechts een achtste deel, maar hiervoor werkt men nu al by na drie jaren I Zou hier Zondag, naar 't voorbeeld van Boxmeer nu ook niet eens defi nitief een punt achter gezet kunnen worden Het ligt aan ons. Laten we er dan aan denken, als we Zondag een speldje kopen en zorgen, dat ten minste de schuld op dit herdenkings monument afgelost kan wórden- Laten we daar ook eens aan denken als Venray's Harmonie in de volgende weken Uw steun komt vragen Maastrichtse standbeelden Het laatste half jaar zyn er in Maastricht enkele nieuwe standbeel den onthult, o.a. is daar een Antho- niusfontein gekomen van niemand minder als Charles Eyck, verder een schitterend beeld van St. Amor van Charles Voss, terwyl verder nog een kleine fontein en verschillende muur- beelden zyn opgericht. Wij willen Venray allerminst met Maastricht vergelijken, maar we vra gen ons af, hoe het mogelijk is, dat daar een dergelijke overvloed verrijst, een overvloed, die men ook elders kan constateren, terwyl men hier in Venray Hensenius niet eens kan doen herrijzen. Men zal misschien zeggen, daar komen ze al weer aan zeuren over Hensenius, maar even goed als rozen in een trottoir, heeft ook een stand beeld een versierende taak, maakt 'n fontein even goed als een plantsoentje een plaats aantrekkelijker en schoner. En dat ontbreekt in'Venray jam mer genoeg nog teveel. En daarom blijven we zeuren over het beeld van Hensenius, waarvan het herstel ook een deel is van Venray's Wederopbouw Dinsdag opende O. en O. zyn eerste avond van het nieuwe seizoen met een kleurenfilm van Mr. Hustinx over India. In zyn openingswoord is de voorzitter Dr. Veraart nog eens op het doel wat O. en O. ogt, nl. ontwikkeling te geven in het goede, schone en ware en daarbij ook in deze zorgvolle tyd wat ont spanning te brengen. Met spijt moest hij constateren, dat, hoewel door deel name van Jerusalem het abonnemen tenaantal flink was gestegen er toch minder abonnementhouders waren als vorig jaar, terwyl de kosten toch zoveel groter zyn geworden. In zyn inleiding op de film vertelde mr. Hustinx een en ander over de grootte en aard van het land India met zijn talrijke, snel groeiende bevolking van 400 millioen. In dit geweldige gebied, dat na de verdeling in 1947 yoornamelyk uit Hindoes bestaat, zyn echter grote tegenstel lingen door het kastensysteem. Vooral de paria's, de kastelozen, vormen een sociaal probleem. Zy staan, ondanks hun aantal 60 millioen buiten de maatschappij; hun armoede en gebrek staan in scherp contrast met de rijkdom der vorsten en hoge kasten. Een tegenstelling die eerst langzaam door Christendom en demo oratie vervaagd kan worden. In twee delen bracht de film een overzicht van land en volk van India, met zyn prachtige paleizen en tem pels, met zyn warm klimaat, waar water 'n onontbeerlijke kostbaarheid is voor het leven van mens, plant en dier. De film gleed over het algemeen vrij traag langs talrijke steden en gebouwen maar vooral het laatste gedeelte, over een vorstenhuwelyk met een waarlijk Oosterse praal in een sprookjesachtige entourage, bood een goede en waardevolle documen tatie. Spreker beoogde onze kennis van dit gebied te vergroten, noodzakelijk als dit is voor de samenwerking tussen de naties. Als zodanig heeft O. en O. op deze avond met een zeer volle zaal succes gehad. Vermeldenswaard is nog, dat de abonné's nu plaatsen gereserveerd krijgen, die telkens wisselen, zodat ieder op beurt van slechtere en betere plaatsen profiteert. Nog beschikbaar VORAN klasse AB en B maat 28/35 mm. Pootgoedhandel van den Boom Leunen, tel. 243 drag met Engeland opgezegd en her ziening gevraagd, maar het kon wel zijn, dat deze kwestie neerkomt op een opzegging van de oude overeen komst, zonder dat Irak deel zal nemen aan de westelijke defensie. Deze neutraliteitspolitiek schynt nu in de Mohammedaanse wereld als het voordeligst te worden beschouwd. Het is begrijpelijk dat het Westen in deze omstandigheden de banden met Italië nauwer wil aanhalen, om de positie in de Middellandse Zee te versterken. Rusland heeft herziening van het Italiaanse vredesverdrag afgewezen op Westerse basis, maar die herziening zal er toch komen en Italië zal dan vry zyn zich te her bewapenen in Atlantisch verband. Nieuws uit Venray en Omgeving Wij komen nog eens terug op 't distribueren van de SPAARBUSJES voor 't orgelfonds. Dank zy de ge slaagde actie met de sluitzegels zyn wy in staat gesteld bovenbedoelde busjes aan te kopen. Binnenkort zal met de distributie ervan worden be gonnen. Ze zullen HUIS AAN HUIS worden aangeboden. Ieder is vry 't busje te weigeren. Nu 't ophalen der busjes. Voorop gezegd, dat de busjes noch naam, noch nummer of een ander kenteken dragen. Ze worden om de DRIE MAANDEN opgehaald en by de pen ningmeester gebracht, die ze met enige helpers zal ledigen. Tegelijk by 't ophalen ontvangt ieder weer een leeg busje, zodat aanstonds weer met sparen kan worden begonnen. Om 't ophalen der busjes te verge makkelijken bestaat by 't comité 't plan, IN ELKE WIJK of STRAAT een PERSOON te vinden, die zich BELANGELOOS met dat ophalen wil belasten. Mochten er vrijwilligers zijn, die ongevraagd dit willen doen, dan kunnen zy zich aanmelden bjj 't Comité van 't Orgelfonds. Steunt 't Orgelfonds Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 22 October Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Donderdag 25 October: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Boutv Ambachtsschool goedgekeurd Maandagmorgen heeft de gemeente de goedkeuring ontvangen voor bouw van de nieuwe Ambachts school. Zoals bekend wordt deze nieuwe school gebouwd in de oude boomgaard op de hoek van St. Jozef weg en de Overloonseweg. De aanbesteding heeft reeds plaatsgehad, maar eerst moesten de daarvoor nodige gelden worden aangetrokken via een lening. Nu dit, dank zy de hulp van de standsorganisaties, inderdaad gelukt is en de goedkeuring daarop ontvan gen is, staat niets een aanvang van de werkzaamheden meer in de weg. Men hoopt einde van de volgende week dan ook te beginnen en zyn we goed ingelicht dan zal de eerste spade met enige feestelijkheden inde grond worden gestoken. Dat is de leerlingen van de Ambachtsschool wel toe vertrouwd. Bekroond Op de Internationale Bakkersten toonstelling in Londen ontving Bak kerij H. van Meyel twee diploma's met Lof der jury voor zyn inzendingen ontbijtkoek en roggebrood. Pseudo-vogelpest By de landbouwer R. in Oirlo werd Maandag een nieuw geval ontdekt van pseudo-vogelpe8t. Dit is het derde geval In Oirlo en ook hier werd de kippenstapel afgemaakt, om verdere uitbreiding te voorkomen, Ook in Horst zyn een zestal ge vallen ontdekt. Dodelijk ongeluk Woensdag kwam het 5-jarig kind van de landbouwer V. op de Lorbaan, onder de aanhanger van een vracht wagen. De kleine was op slag dood. De bestuurder van de wagen trof ien schuld. Kozakkenfeest De L R.V. de Eendracht in Castenray zal op 8 en 9 December a.s. een groo Kozakkenfeest organiseren, ter vert sterking van hun kasmiddelen. Boerderijbrand Maandagavond ontdekte een pas serende motorrijder brand in de boerdery van W. in Castenray. Daar hy op zyn kloppen geen gehoor kreeg, sloeg hy een venster in en wist hierdoor de bewoners wakker te krijgen. Net op tyd, want de brand was intussen zover uitgebreid, dat nog met moeite wat huisraad gered kon worden, alsmede de levende have. De opgeslagen oogst en enkele machines van de werktuigenver eniging, werden echter een prooi der vlammen. De Venray se brandweer kon weinig meer uitrichten. De boerdery brandde tot de grond toe af. De schade wordt gedeeltelyk gedekt door verzekering. Brand Zaterdagmiddag brak door onbeken de oorzaak brand uit in een kippen hok van de Gebr. Backus aan de Wilhelminastraat. De brandweer kon ook hier weinig uitrichten, daar de kippenkooi vol lag met fruitkistjes, bonenpalee en stro. Gevonden 1 bankbiljet van f 2,50, Wed. de Mulder, Scheide. Ontploffing Maandagmiddag waren 3 arbeiders aan de Holtheeseweg in Overloon bezig met het verbranden van afval. Plotseling deed zich een hevige explosie voor, waarbij A. Arts uit Overloon ernstig aan het bovenbeen werd gewond, terwyl van Neerven enkele lichte verwondingen opliep. De .derde arbeider kwam met de schrik vry. Gelukkig was in de buurt een zuster van het Wit-Gele Kruis bezig met het verplegen van een zieke, zodat direct eerste hulp werd geboden. Later werden beide slachtoffers naar het Ziekenhuis in Venray overge bracht. Men vermoed, dat by het bijeengeharkt afval een granaat of iets dergelijks terecht is gekomen. De beide getroffenen maken het nu wel. Brand in Maashees Zondagavond ontdekte men in de Noodkerk boven garage Cup in Maas hees een begin van brand, doordat enkele kaarsenstompen aan het door- smeulen waren. Door vlug ingrijpen werd erger voorkomen. Het was de laatste Zondag, dat deze zolderkerk zou worden gebruikt, daar nu Zondag de nieuwe kerk in gebruik wordt genomen.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1