WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Belegt Uw geld in Venray's woningnood. BUITENLAND KAB.-vergadering SPORT 0RGELI10ËKJE ZATERDAG 13 OCTOBER 1»51 No. 41 tweeden zeventigste;iaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel iet 28 Yenray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne veritrekt. Losse mm-pri]s 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Yenray I 1.10 bulten Yenray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling Zy'n we goed ingelicht elders in dit blad staan hierover wel nadere bijzondeiheden dan zal volgende ■week Donderdag de ïse October van 1944 weer worden herdacht. Dan zullen onze gedachten weer even teruggaan naar die verschrik kelijke tijd van Venray's bevrijding, waarbij de zegenvierende Engelse troepen bange mensen waren, die kropen over het puin. Waarbij het fiere rood-wit-blauw der vlaggen ver anderd was in een kapotte gordijn uit een kapot venster. Waai by het vrolijke klokkengelui onderging in het gedonder der kanonnen en waar de feestmuziek gevormd werd door de inslaande granaten. Dan zullen onze gedachten weer teruggaan naar de plunderingen der Duitsers, naar de verwoestingen, naar de materiële schade die werd aange richt. We zullen weer de bommen horen vallen en de hemel rood zien van het vuur. En we zullen weer voor ons zien de familie, de kenissen, die de zwaarste tol voor onze bevrij ding betaalden met hun leven. We denken aan de Duitsers, aan de Engelsen, we denken aan evacuatie, aan diefstal en plundering, we denken aan herstel en wederopbouw. En het is goed om eens even het hoofd weer om te wenden, om eens even terug te kijken uit de moeilijk heden van deze tijd, naar de ellende die we achter ons hebben gelaten. Het is goed ons eens even te bezin nen bij al die graven in en rond Venray en ons eens af te vragen, had dit alles enig nut? En het be schamend antwoord dat dan gegeven moet worden, is te vinden in Korea, in Perzië, ja, over de gehele wereld, ook in onze eigen kleine gemeenschap die Venray heet. Niets is echter zo snel vergeten als de ellende en de pijn van die dagen. We kunnen ons amper meer voor stellen, dat we geleefd hebben temid den van granaatvuur, van verwoes tingen, dat we bommen hebben horen vallen en dat we granaten fluitend in hoorden slaan. We kunnen ons nog maar moeilijk realiseren, dat we vier jaren lang machteloos af moesten wachten, wat een gehate bezetter ons voorschreef. En niet alleen zyn we de feiten vergeten, we vergeten ook de mensen, onze eigen mensen, die begraven liggen rond de St. Petrus Banden, het giote monument onzer ondergang en herrijzenis. En niet alleen onze eigen mensen maar ook de Engelsen op het Engelse kerkhof, waarvan we nog niet eens alle graven hebben geadopteerd. Ook niet de Duitsers, die daar ver weg liggen in de Peel en in wier kerkhof we alleen een schone business zien. We zijn al die jonge levens reeds vergeten en hebben het te druk, om ons zelfs nog maar te realiseren, do grote les van het verwoeste en uit eengejaagde Venray, de les van naastenliefde en rechtvaardigheid, die opbloeiden door de verschrikking van de oorlog, maar vergeten werd by het herstel. Daarom is het goed dat Donderdag die herdenking weer gehouden wordt, omdat we dan by de rondgang over het kerkhof weer eens even worden herinnerd aan die tijd, aan zijn ver schrikkingen en aanzijn goede dingen. Misschien dat wy ons dan ook reali seren, dat van alle onze plannen om vol goede wil en eensgezind de han den aan de ploeg te slaan, zo weinig is terecht gekomen. Want goed wil, eensgezindheid, verdraagzaamheid en behulpzaamheid, zyn ze op het ogen blik soms niet ver te zoeken? Zyn het geen onbekende grootheden ge worden in ons dagelijkse leven en kunnen deze alleen maar groeien iu kelders onder granaatvuur en bom men. Zo dikwijls zou men het zeggen, in deze harde tijden, dat we met het winnen van de vrede de vrede weer verloren hebben. En niet alleen de geestelijke zijde van deze herdenking telt, ook het materiële. We zyn als overwinnaars uit de stryd gekomen, weliswaar schamele overwinnaars, maar we hebben ons offer gebracht voor de bevrijding van ons land, voor de bevrijding van de wereld. Maar onze overwinning is van korte duur ge weest, want onze mensen wachten nog steeds op de terugbetaling van hun gestolen en vernielde goederen, onze mensen hebben nog steeds niet ^lles kunnen herstellen, nog steeds vreet het zeer der samenwoningen aan onze gemeenschap, nog steeds zyn alle schadegevallen nog niet uit betaald, nog dagelijks ondervinden wij, dat al zovele offers brachten, nog denaweönvan een oorlog, terwijl men elders dit niet meer telt. Ook hieraan zal worden gedacht op de 18e October en we zullen dan zien hoe zeven jaren na onze bevrijding de schamele mens de schamele weg gaat en dat het recht ons onthouden wordt. Zo zullen vele gedachten weer teruggaan en er zal bitterheid zyn in veler harten. Maar laten we dan de Wie de laatste weken de kranten zo eens doorsnuffelt, ziet, dat bijna in iedere gemeente obligatieleningen worden uitgeschreven om woningen te kunnen bouwen. Zo is dat ook in Venray gebeurd. We hebben de vorige week in Peel en Maas het dringende beroep kunnen lezen van Burgemeester en Wethouders, om toch in te tekenen op de obligatielening, die men hier voor dit doel zal uitschrijven, een beroep, dat nog eens in een apart schrijven werd herhaald. De verschillende bijzonderheden, die hierin worden verteld, geven duidelyk de ernst van de toestand weer en behoeven hier niet nogmaals her haald te worden. Men kan het betreuren, dat de gemeente als bouwheer op moet treden, men kan het betreuren, dat de gemeente tot een dergelijke maat regel moet overgaan, maar de feiten liggen er nu eenmaal en komen er geen guldens, dan komen er ook geen woningen en wordt de toestand met de dag erger. We praten dan nog niet eens over de werkloosheid in de bouwvakken, hoewel dit ook een factor is, die men niet uit het oog mag verliezen. Zo ligt het dus aan de Venrayse gemeenschap zelf of er woningen gebouwd zullen worden, ja of neen l We hebben het in de laatste jaren beleefd, dat men klaagde dat er geen woningen kwamen en dat er van hogerhand duidelyk werd gemaakt, dat dit zyn oorzaak vond in de halsstarrige weigering om ook maar wat bouwgrond te verkopen en het heeft lang geduurd, voordat men de billijkheid van deze redenatie volgen kon. Men kan slechts hopen, dat men nu begrypen zal, dat woningen niet gebouwd kunnen worden als er geen geld is. En daarom moet eenieder een steentje bijdragen. Ja, inderdaad moeten, want dit is een zaak, waar men niet achteloos aan voorbij mag gaan, maar waar men inderdaad ernstig aan zal móeten denken, ook zy, die geen kapitalen in hun kast hebben liggen. Aan de oplossing van dit probleem moet nu het niet anders kan als zo ook door iedereen meegeholpen worden Zowel de kleine spaarder als de „kapitalist"' kan by deze obligatie lening terecht, terwijl zyn geld ook voldoende rente opbrengt en veilig is belegd. Het is te hopen, dat men zal begrijpen, hoe dringend nodig dit geld is en dat deze lening zeker voltekend zal worden. Het kapitaal is er, het komt aan op de goede wil van ons allen om een deel daarvan beschikbaar te stellen voor de leniging van Venray's woningnood, zowel in de kom als op de gehuchten. Het kan reeds gebeuren in stukken van f ïoo.—. Doen wij dit niet, dan verliezen we ons recht van spreken en zyn we zelfs oorzaak, dat een der ernstigste kwalen van deze tyd, het kwaad der samenwoningen, blijft bestaan Wat elders kan, moet ook hier kunnen en we moeten een offer weten te brengen, een offer, dat toch nog alty'd minstens 4 percent rente oplevert, maar, dat ook meehelpt de woningnood te verminderen en daar naast onze eigen mensen weer aan bet werk zet I DUITSLAND Nadat de atlantische staten hun aanbod tot samenwerking met West- Duitsland hadden geformuleerd, heeft Bonn allerlei bezwaren gemaakthet bod was te laag. De Westduitsers eisen volkomen souvereiniteitgeen controle meer op het Ruhrgebied, een sterke vermindering van de be zettingskosten, hulp in dollars voor het eigen leger, een eigen generale staf, geen recht der geallieerden om in binnenlandse zaken in te grijpen (Westers voorbehoud tegen eventueel herlevend nazisme!) kortom alle bekende desiderata kwamen weer naar voren. Vooral de socialist Schu macher en de rechtse nationalisten maken het Adenauer onmogelijk, het aanbod te aanvaarden. Intussen gaan de Oostduitse leiders voort, aan te dringen op een interne Duitse oplossing door overleg tussen Oost- en Westduit8land. Beide groe peringen hebben vrije verkiezingen aanvaard voor een voorlopige een heidsregering te Berly'n. De commu nisten willen die onder toezicht der vier bezetters, de anderen onder contró'e van de V.N. Dat zal wel beduiden, dat men in Oostduitsland alleen toezicht van de Russen wil, waardoor er van vrye verkiezingen natuurlijk niets zou terecht komen. Men kan zich toch niet voorstellen, dat ooit de commu nisten hun posities prijsgeven in Oostduitsland, dat zich dan aanstonds naar het Westen zou keren en boven dien weer aanspraak zou maken op de aan Polen verloren gebieden. Maar de communistische aanbiedingen ma ken indruk op het volk, dat nog steeds niet erg geestdriftig is voor herbewapening, wel in meerderheid voelt voor een neutraal en ontwapend hereend land en de oostelyke propa ganda gedeeltelijk ernstig neemt. De Britse Economist heeft kortge leden voorgesteld, als de Duitsers te veel eisen, hen te behandelen als de bevolking van een bezet gebied die men niet kan vertrouwen, en de hoofd defensie aan de Rijn te leggen. Reeds is Frankrijk de voorraadbasis van de continentale verdediging. Het is inderdaad een moeilijk dilemma. Zonder de Duitsers moet men de hoop prijsgeven, de Elbe te verdedi gen. Mét hen loopt men het risico, dat zy zo gaan overwegen, dat hun generaals een revanche oorlog voor bereiden om de in het Oosten ver loren gebieden terug te winnen, wat de Fransen wel zeer kopschuw zal maken. Het is duidelyk, dat alleen een viermogendhedenconferentie op hoog woorden eens overwegen, die een Venray's priester schreef by een vroegere herdenkingLaten wy, althans hier in Yenray, nu de donder steeds dreigender in de verte rommelt, nu de scheuren tussen Oost en West steeds dieper worden, nu weer krijgs rumoer en wapengekletter te horen is, nu onrechtvaardigheid en liefde loosheid weer allerwege heerst, ons bezinnen op de beste en rijkste krachten van ons hart: ons geloof en ons vertrouwen op God. Dan zal ongetwijfeld deze herden king iets bijdragen tot een beter en schoner Venray. niveau de oorzaken zou kunnen op heffen van de spanning in Europa, en daai mee ook het Duitse vraagstuk. Ontspanning zou inderdaad Duitse herbewapening kunnen voorkomen. Maar deze zomer is de voorbereiding tot een bijeenkomst der Grote Vier mislukt, en de Impasse duurt dus voort. KOREA De Europese kwesties hangen on middellijk samen met die van het Verre Oosten. In Korea bestaat er nu een kans op hervatting van de besprekingen. De rode generaals heb ben een andere plaats van samen komst voorgesteld en in beginsel heeft Ridgway dit aanbod aanvaard. Op 6 November komt de Veilig heidsraad bijeen te Parijs en indien dan geen accoord in uitzicht is, zou de Raad zich weer met Korea bezig moeten houden. De Ver. Staten zouden dan strafmaatregelen tegen rood China kunnen voorstellen, het bombarderen van Chinese luchtbases of een economische blokkade. Maar in West-Europa, waarvan de economische toestand verre van roos kleurig is, en dat toch al minder Amerikaanse steun krijgt dan het hoopte, vreest men een Amerikaans- Chinese oorlog, waardoor de Ameri kanen nog minder aandacht aan West-Europa zouden kunnen schen-: ken. Het is ook zeer de vraag of men in Washington voor zulk een avon tuur iets zou voelen. Maar ook hier geldt, dat een werkelijke oplossing der problemen een gesprek „op hoog niveau" zou eisen. Daartoe is de tyd kennelijk nog niet ryp, zodat men alleen kan hopen, dat g'een overijlde besluiten worden genomen en dat de toenemende kracht van het Westen een vergelijk op basis van een machts evenwicht mogelijk zal maken. De V. S. hebben bekend gemaakt, dat zij over geheel nieuwe atoom wapenen beschikken, die geschikt zyn voor gebruik tegen troepen te velde, ook al om de tegenpartij te intimideren, al zal de mededeling wel op waarheid berusten. Stalin heeft daartegenover doen weten, dat de Sowjet-Unie over atoombommen be schikt, maar dat ze niet voor agressie zullen worden gebruikt. Het is echter de vraag, of er in de komende jaren niet geheel nieuwe wapenen (bestuur- baie projectielen op lange afstand, bacteriologische wapenen enz) zullen zijn gevonden, die overigons een oor log nog afschrikwekkender zullen maken. De Mohammedanen Deze week is premier Mossadec, ziek als gewoonlijk, maar strijdbaar, per vliegtuig naar New York ver trokken, om in de Veiligheidsraad zijn land te vertegenwoordigen. Pre sident Truman zal hem als gast beschouwen, wat niet vriendelijk klinkt voor de Britten, die door de V. S. worden geremd bij maatregelen tegen Perzië, uit vrees dat dit zich naar Moskou zal wenden. Inderdaad blijkt Teheran sterk te staan, omdat het aan Rusland grenst en de V.S. niet kunnen riskeren, dat zy dit land als bondgenoot verliezen. Voor de V.S. is de Perzische olie niet zo belangrijk, maar voor Enge land wel. Uit Britse bladen blijkt, dat Londen de raffinaderij te Abadan al heeft afgeschreven. Het won met deze olie dollars, en moet nu dollars uitgeven om elders olie te kopen. Eden meende, dat het grote dollar tekort vooral was te wyten aan het verlies van de Perzische olie, al kan dit overdreven zynalle grondstoffen en levensmiddelen die Engeland moet invoeren zijn sinds Korea zeer duur geworden en deze tegenslag kost de Britten evenveel als de herbewape ning. Maar zeker is het, dat de Ver. Staten zullen trachten Britten en Perzen te verzoenen op deze basis, dat de Perzen hun zin krijgen doch aan Engeland schadevergoeding be talen in de vorm van olie. Intussen is het grote gevaar van deze (moeilyk te vermijden) neder laag van Engeland, dat de moham medaanse wereld nog driester gaat optreden. De Arabische landen zuilen in de Verenigde Naties het Franse protectoraat over Marokko ter sprake brengen en over Tunis. Deze landen willen het protectoraat vervangen door een bondgenootschap, want in naam zyn zy nog souvereine staten. Algiers, dat een deel is van Frankrijk, zal daardoor ook nog meer moeilijkheden opleveren. Nu is de Tunesische nationalist Bourguiba op reis, hy is in Londen door Labour- leiders ontvangen en zou in de Ver. Staten ook met Acheson spreken, waarover Parys zeer verstoord is. Het is waar, dat zowel de Britten in Perzië als de Fransen in Noord- Afrika te weinig de bakens hebben verzet met het getij, maar hun tegen slagen verzwakken heel Europa. Woensdagavond hield de K.A.B. in zaal Schellen een tamelijk druk be zochte vergadering, waarop de heer Doormans sprak over een nieuwe actie der Limburgse K.A.B., nl. steun by gezinszorg. Als men om de 14 dagen aan de contactpersoon Peeters 25 ct. betaald, krijgt men by ziekte van de vrouw, wanneer gezinshulp nodig is, hier voor maximaal f 2.50 per dag en wel gedurende maximaal 2 x 30 dagen. Ook bij kraamverzorging wordt een vergoeding gegeven. Men krijgt dus geld om een gezinshulp te betalen. Voor de gezinshulp moet men echter zelf zorgen. Aangezien er nog niet genoeg l6den zijn, kan de zaak nog niet beginnen, maar spreker deed een dringend beroep om zich by deze actie aan te sluiten. Verder werd in principe door de vergadering besloten dit jaar weer een St. Nicolaasfeest te vieren voor de arbeidersjeugd. Plannen dienaan gaande zou men nader uitwerken en een begroting hiervoor opstellen. Op 27, 28 en 29 October zal de Toneelclub het mooie stuk van de bekende schrijver Kees Spierings op voeren „Als de kinderen maar eens groot zyn", dat speciaal voor de K.A.B. geschreven is. Zaterdags en 's Maandags is de entree 60 ct. Zon dags f i. Leden ofoud leden boven de 65 jaren hebben hiertoe vrije toegang. In een kort woordje dankte ver volgens de heer kapelaan de arbeiders voor hun steun die zy gegeven heb ben bij de tot standkoming van het Sociaal Charitatief Centrum, dat zulk prachtig werk verricht. Hy vertrouw de er op, dat de arbeiders die steun zouden blijven geven in de toekomst. Dan vroeg hy hun bijzondere aan dacht voor de beschutte werkplaats voor mïnder-valide arbeidskrachten, die hier in Venray zeker moet komen. Daar dit ook een arbeidersbelang is, moet de K.A.B. hiervoor blijven vechten. In korte trekken schilderde hy vervolgens de ellendige levensomstan digheden van de vluchtelingen uit het Oosten, die in het verwoeste West-Duitsland nauwelijks een plaats vinden om hun hoofd neer te leggen. Spreker hoopte dat de K.A.B.-ers by een toekomstige actie voor deze men sen hier in Venray weer vooraan zouden staan. Een beroep op de arbeiders, vooral op de mannen van 25—40 jaar om zich op te geven voor de Sociale School, die we gelukkig hier in Venray krijgen, was volgens spreker feitelijk dwaasheid, want dit is toch wel een der dringenste belangen, een behoorlijke algemene ontwikkeling. Toch is de aanmelding nu niet be paald denderend en daarom deed de heer kapelaan nog eens en ten over vloede een dringend beroep om deze prachtige kans toch niet te laten schieten. Na een korte aansporing om de parochie-retraite mee te maken sloot hy zyn speech je. In principe besloot de vergadering verder nog toe te stemmen dat door de K.A.B. afd. Venray in samenwer king met de vakorganisaties, telken jare een deel zou afbetalen in de schuldenlast voor de nieuwe ambachts school, gezien het grote belang van dit onderwijs voor deze streken. Na nog enkele moeilijkheden opge lost te hebben, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. S.V.V.-nieuws. De afgelopen Zondag bracht dan voor S.V.V. I de eerste overwinning van dit seizoen en al was het dan in een wedstrijd tegen de hekken sluiter Tiglia, we hebben toch ook weer voetballen gezien, we hebben weer vechten gezien. En dat is al een hele winst, die menig supporter een zucht van verlichting deed slaken. Met een 6—nederlaag is Tiglia, dat toch geen slechte wedstrijd speelde, maar vele kansen miste, naar huis gestuurd en we hopen maar, dat ons eerste nu de smaak te pakken heeft. De competitie is weliswaar al enkele wedstiyden aan de gang, maar een voetbal kan raar rollen en gezien de capaciteiten van dit elftal zal men hoger op de ranglijst komen. Nu kan er tenminste met meer zelfvertrouwen worden gespeeld en dat zal ook hard nodig zyn, want Zondag moeten wy uit tegen Seve- num, een ploeg, die op eigen terrein nog alty'd zeer gevaarlijk is. S.V.V. zal er zijn handen aan vol hebben, maar nu men wat meer zelfvertrouwen gaat krijgen, menen wy, dat op een overwinning kan gerekend worden. Het ligt echter aan de spelers, om dat bewaarheid te doen worden. Dat het kan bewees de afgelopen Zondag. We wensen hen veel succes I Voetbaluitslagen Wittenhorst 3—Oostrum 2—2 Ysselsteyn—Sevenum 5—2 D.I.S.—Hegelsum t D.I.S. 2—Oostrum 2 2—2 S.V.V. Jeugd Meerlo Ai—Venray Ai o—li Venray A2—Resia Ai 2—1 Venray Bi—Resia Bi 6—0 Parochie- en Meisjes-retraite Zy, die mee willen doen aan de Parochie retraite voor mannen te Venlo van 31 October tot 3 November, kunnen zich ook opgeven aan de prefecten van de H. Familie, die by de leden daarvoor propaganda komen maken. De meisjes, die van 6 tot 9 Nov. in Roermond een retraite willen mee maken, kunnen zich opgeven bij de propagandisten van de Kath. Actie. Nieuws uit Venray en omgeving Waarin bestaat nu onze tweede actie voor een orgel Dat kunt U lezen in dit orgel hoekje. Schrik niet lezer(es) We gaan SPAAR-BUSJES distri bueren in elk gezin van onze pa rochie I Ik hoor U al zeggen: „Spaarbusjes En dat in deze tyd Maak U geen zorgen en zeker geen onnodige zorgen. Alles gebeurt heel VRIJWILLIG. Niemand verplicht zich tot iets. Men vraagt misschien: „En hoeveel moeten wy in dat busje stoppen Dat is aan U zelf over gelaten, Weet U niet, hoe U er mee aan moet Welnu, OFFER ELKE WEEK EEN CENT PER FAMILIELID als U wil. Doe er zo mogelijk op verjaar- en feestdagen IETS EXTRA'S by. Hebt U een kaartpartytje en schiet er wat over, gedenk dan 't busje. Nog eens gezegd: U bent vry om te geven wat U wil 1 En 't verzamelen van de inhoud der busjes zal geschieden op een wijze, dat niemand weet, wat U gegeven hebt. Daarover een volgende keer! Alleen zy nog opgemerkt, dat het ledigen der busjes één keer in de drie maanden plaats vindt. Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 18 October: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Onderscheidingen* Door de Burgemeester alhier werd Zaterdag jl. op het Gemeentehuis aan de navolgende personen het Ere teken voor Vryheid en Vrede uitge reikt: L. Arts, Ysselsteyn; J. van Cuyck, Brienshoek; M. Moorrees, Oostrum; J. Philipsen, Klein O.rlo; H Reintjes, Leunen; A. Reynders, Smakt; L. Ron gen, Beekweg; P. Rongen, Hoender- straat; M, Strybosch, Castenray en L. Verstegen, Oostrum. Naar do Missie. Zuster Aniceta Jenniskens van het Brukske zal begin volgend jaar naar de Missie in de Congo vertrekken. Overplaatsingen. Met ingang van deze week is overgeplaatst naar Heythuizen de Wachtmeester ie klasse N. Vroon, waar hy postcommandant geworden is. Wachtmeester G. van Helden is overgeplaatst naar Gennep. Wachtmeester Prins uit Gennep en Temme uit Roermond komen opengevallen plaatsen innemen. OPENING BATA. Wie vorige week Vrijdagmiddag een bezoek aan Venray had gebracht, zou verbaasd geweest zyn over de enorme drukte, die er heerste in de Grotestraat. Honderden schoolkinderen en veel andere belangstellenden stonden te wachten op het vliegtuig, dat de sleutel zou afgooien waarmede de Bata haar filiaal in Venray zou openen. Toen dan eindelijk het vliegtuig verscheen, was het een geren van je welste, totdat J. Thomassen de sleutel te pakken kreeg en daarmee de zaak opende, voor welke prestatie hy beloond werd met drie paar gratis schoenen. De drukte gedurende het weekend in de nieuwe zaak die keurig is ingericht zal zelfs de Bata niet hebben verwacht. In ieder geval was de opening grootscheeps en aanleiding tot heel wat straf voorde schoolgaande jeugd die van louter spanning de schoolbel totaal vergeten was. Mazikale Avond. De poging van Venray's Harmonie, Mannenkoor en Dameskoor, om via een gezamelyke uitvoering het Ven rayse publiek wat nader kennis te laten maken met hun prestaties, is maar matig gelukt, daar er voor dit initiatief veel te weinig publiek was opgekomen. En dit is des te meer te betreuren omdat het gebodene op een behoor- lyk peil stond. Vooral onze Harmonie toonde een goede vooruitgang, toen zy opende met een vlotte mars, waarna de Ouverture Leichte Kava- lerie, op uitstekende wijze haar eerste optreden voor de pauze besloot. Venray's Mannenkoor bracht dan een zestal nummers, waarbij enige concoursstukken en ook hier bewees Directeur Janssen meester te zyn in het dirigeren en leiden. Het programma was niet te zwaar, in die zin, dat alleen zwaar te volgen stukken gezongen werden, integendeel ook het lichtere genre kreeg ruim schoots zyn deel. Zo zong het Dameskoor het Guter Mond en Santé Lucia, terwijl de Harmonie met een wals van Paul Lincke en een mars van Teike het programma besloot. De entréepryzen waren laag en zo gezien moet men zeggen, dat zangen muziek te weinig aandacht krijgen van het publiek, wat wel een veeg teken is. Intussen heeft de muziekliefhebber een kostelijke avond gehad, die naar meer ^smaakt, maar die door deze geringe belangstelling daarin wordt teleurgesteld. Kunstmatige Inseminatie De Commissie voor Veeverbetering van de Coöp. Zuivelfabriek heeft be sloten, in verband met de grote deel name aan de KI. op verschillende plaatsen de stieren, die hier nog worden gebruikt voor natuurlyke dek king, uit te schakelen, in verband met de grote kosten per stier. Als dit niet kan wordt overwogen, dat zy, die van deze stier gebruik maken, ook de totale kosten hiervoor te laten betalen. In verband met een en ander zullen in de komende week op de verschil lende kerkdorpen nogmaals bespre kingen plaats hebben met niet-leden van de KI, om hen te overtuigen, dat de bezwaren, die zy hebben tegen de K.I. niet zo groot zyn, als zy wel menen. Zy, die zich nog deze maand opgeven, worden per 1 November a.s. ingeschakeld. Herdenkingsplechtigheden Op Donderdag 18 October zal in Venray kom de herdenking plaats hebben van de bevrijding. '8 Morgens om half zeven zal in de St. Petrus Banden een plechtige H. Mis worden opgedragen voor alle oorlogs slachtoffers. Men heeft deze H. Mis zo vroeg gesteld, dat iedereen in de ge legenheid is haar by te wonen, voor de aanvang van het werk. '8 Avonds om 7 uur is er een plech tig lof, daarna by het verlichte oorlogsmonument gelegenheid is om hier bloemen te leggen. Vogelpest. Deze week zyn in Oirlo op een tweetal boerderijen de kippen afge maakt, daar op beide bedrijven de gevreesde pseudo vogelpest gecon stateerd was. Vierhonderd kippen zyn in het geheel afgemaakt en verbrand. In Oirlo en Oostrum zyn ophok- geboden afgekondigd. Ook honden en katten moeten binnen blijven. Deze strop schijnt ontstaan te zyn door het vervoer in besmette kisten. L.L.T.B, Merselo. De plaatselijke afdeling van de LL.T.B. hield haar jaarvergadering in Merselo. Uit de verschillendo stukken bleek, dat over 't afgelopen jaar 2.157400 kg. werd omgezet voor een totaal bedrag van f 641.000. Er was een bescheiden winst gemaakt. Besloten werd het bestaande pak huis wat te verbeteren, waardoor ook de opslagplaatsen voor kunstmest veranderd worden. Onderscheiding Op 20 October a.s.zal aan Adjudant Delissen, oud-opperwachtmeester te Venray, de gouden medaille worden uitgereikt voor 36 jaar trouwe dienst. Deze plechtigheid zal gebeuren voor het front der troep te Venlo.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1