grotestraat 1 sfjffffr venray vrijdag - 5 october ::m2 is: Spionnage zo oud als de wereld De beste schoenen voor de laagste prijzen in Venray en omgeving! Ziehier enkele voorbeelden uit onze veelzijdige collectie: Alfred Redl, verrader in Triplo Geheime Dienst lil Belgen kopen Franse boerderijen op Nederland kwam weer eens te laat Vogelkooien. F. W. Hendriks Nieuw sportmodel voor 1'- De sleutel waarmede het filiaal wordt geopend, wordt Vrijdag middag om kwart voor twee boven Venray uit een vliegtuig naar beneden geworpen. Als U die sleutel vindt en hem ons brengt ontvangt U ais beloning GEDURENDE DRIE JAAR EEN PAAR SCHOENEN PER JAAR GRATIS EN GEHEEL NAAR EIGEN KEUZE! Vrijdagmiddag dus opgelet! Verder ontvangt als speciale openingsreclame elke 50ste koper ot koopster het gehele bedrag van zijn ot haar inkopen in contanten terug, ongeacht de grootte van het bedrag VOOR ELK KIND een aardige luchtballon Alle producten welke wij U ver kopen zijn rnet VOLLEDIGE KWALITEITSGARANTIE! dess. 06 dess. Aardig, kinderpantoffeltje met extra "brede leest. Uit warm, rood stof en met een zachte sponsrubberzool. m. J9-22 2.75 m. 23-261/z 2.95 Stevige molière voor jongens en meisjes. Met rundlederen bovenwerk en sterke zool van kernleder of onverwoestbare bestolite. m. 27-29 9.95 m. 30-3311.50 m. 34-3813.50 met dubb. crêpezooi m. 27-2911.95 m.30-3312.95 m.34-3814.95 bovenwerk, lederen tussenzool en een aan het bovenwerk gevulcaniseerde rubber loopzooi. O Eli- en OERSTERK m.27-299.95, m.30-3310.95, m.34-3812.95 Onmisbaar in herfst en winter is onze rubber kaplaars- glanzend zwart gelakt, warm gevoerd, en O EG A KAN DE ER!) WATERDICHT m. 19-22 3.25, m. 23-26 4.25, m. 27-29 5.- m. 30-33 6.25. m. 34-387.50, m. 39-42 8.50 95 dess. 08 dess. 74 MONOLIT De populaire damesschoen voor alledag en voor elk werk - bovenwerk van bruin of zwart rund leder - lederen binnenzool en sterke rubber loopzooi. ALLEEN BIJ BAT A BIJZONDERE AANBIEDING IN MODEL EN PRIJS! Sportieve lichtbruine damesschoen - rundlederen bovenwerk - de zoolrand is overtrokken met hetzelfde materiaal - zool van crêperubber. Warme kameelharen pantoffel met zachte, lichtgekleurde rubberzooi. BETER, WARMER en GOEDKOPER! Damesmaten t.m. m. 40 3.50 Herenmaten 3.95 Vederlichte lederen California j damespantoffel-, geheel gevoerd - ver krijgbaar jn bruin, rood en blauw - met lederen zool dess. 91 MONOLIT Nederlands Voordeligste Herenschoen Rundlederen bovenwerk, lederen bin nenzool en OERSTERKE uit één stukge- perste rubber loopzooi. In bruin en zwart Zeer solide herenmolière in zwart of bruin. Rundlederen bovenwerk en oersterke kernlederen zool. Voor deze prijs alleen bij Bata! MONOLIT RUBBER WERKLAARS Nederlands Beste en Voordeligste Werkschoen - met oersterk vetlederen bovenwerk en een uit één stuk geperste rubberzooi waarop 6 MAANDEN SCHRIFTELIJKE GARANTIE I Met kernlederen zool 19.95 Onovertroffen in kwaliteit en het laagst In prijs Gegarandeerd waterdicht. Als 23 cm hoge kuitlaars 9.95 Als lieslaars 20.9O Onze specialiteit: BESTOLITE, 5 x zo sterk als lederen GOEDKOPER dan leder I Zolen met Bestolite kosten: kinderschoenen 1,95-2.50- 2.95; damesschoenen 2.75 - 295; herenschoenen 3.50. De Oostenrijkse Geheime Dienst, bekend als de Kundschafts- Stelle, was wellicht de best georganiseerde ter wereld. Ze was op poten gezet door Alfred Redl, een buitengewoon kundig staf officier. En bitter was voor hem de ironie van het lot: hü werd ont maskerd dank zy de perfectie van het door hem zelf geschapen systeem, maar niet dan nadat hy het verraad had gepleegd, dat de levens van honderdduizenden Oostenrijkse soldaten zou kosten. Kolonel Redl was een ryk man. Hy hield er (begin 1900) niet minder dan zes auto's op na, die hy van zyn officieren salaris natuurlyk niet be kostigen kon. Maar niemand dacht er aan, dat Redl wellicht op oneervolle wy ze aan dit geld zou komen. Hy was in Oos tenrijk de autoriteit op het gebied van spionnage en contra spionnage, de schrik van iedere geheime agent. Generaal Yon Giesl, zyn chef, was zo met hem ingenomen, dat toen Von Giesl benoemd werd tot commandant van de belangrijke vesting Praag, hy Redl als stafchef met zich meenam. Redis opvolger, Ronge, had ontzag lijk veel van zijn voorganger geleerd en probeerde zo mogelijk, de Kund* schafts-telle nog efficiënter te doen functionneren. Hy vermoedde zelfs in de verste verte niet, dat de hoogvereerde chef in werkelijkheid één der laagste ver raders was, die de geschiedenis heeft opgeleverd. Terwyl hy een hoge positie had in het Oostenrijkse leger, werd Redl door de Russen betaald, zéér ruim betaald voor spionnage-diensten ten behoeve van het Czarenryk. Redl was spion en verrader in triplo. Allereerst verkocht hij de defensie geheimen van zyn land aan de Russen. Voorts leverde hy in handen der Russen de agenten die ten bate van Oostenrijk spionneerden. En ten derde verried hy aan de Russen wie onder hun eigen mensen spionnendiensten verrichtte voor de Dubbel-Monarchie. Zo leverde hy aan de Russen uit het complete plan van de veldtocht tegen Servië en dat tegen Rusland, ingeval het tot een oorlog zou komen. Vooral het Servië-plan was het troetelkind van de Oostenrijkse Gene rale staf en van de legerchef, Conrad Von Hötzendorf, van wie gezegd werd, dat hy in enkele uren sterk was ver ouderd toen hy van Redis verraad vernam. o— Hoe ontdekte men dubbele rol van deze geachte en verdienstelijke staf officier Ronge, zyn opvolger, had een con troledienst ingesteld op de post voor al vanuit de grensstreken, naar het heette tegen valutasmokkel, maar in werkelijkheid om spionnen te ont dekken. Op een goede dag arriveerde twee po8te-restante brieven uit Eydtkuhnen een Oostpruisisch grensstadje en be rucht spionnen-nest. Er zaten grote geldbedragen in, waar verder was er niets by, geen briefje of aanduiding. De grootte van het bedrag wees er op, dat het hier om een belangrijke transactie ging en Ronge rook wild. Hy liet een belverbinding aan leggen tussen het postloket en een kroegje in de buurt, waar dag en nacht twee detectives wacht hielden. Een maand verliep, toen plotseling het belsignaal overging. De beide detectives waren na al dat wachten niet meer zo erg op hun qui vive en een ervan vertoefde juist op de plaats waar de keizer te voet gaat. Toen ze bij het loket kwamen, was de man die de brieven had afgehaald, gevlogen. Ze zagen hem in een taxi wegrijden... de enige taxi die er stond. Een vol kwartier stonden de beide politiemannen daar als konden ze geen tien tellen. Ze durfden een voudig niet naar hun chef terug. En dat was hun geluk, want toen kwam de taxi terug. Ze vroegen de chauf feur waarheen hij „hun vriend" had gebracht en die noemde de naam van een hotel. Ze reden er heen. Onder weg vonden ze in de taxi het étui van een zakmes. In het hotel bleek, dat kolonel Redl, zoëveD was aangekomen. Maar die was buiten verdenking. Dus vroegen de detectives de portier, elk van zyn gasten het mes-étui te laten zien en te vragen of meneer dit soms verloren had. De eerste die beneden kwam, was Redl en argeloos beantwoordde hij bevestigend de vraag van de portier. Op datzelfde moment ontdekte hy de detective, kwasi verdiept in een krant en besefte, dat hy zich had verraden. Hy ging het hotel uit gevolgd door de detectives.. Allerlei kunstgrepen nam hy te baat om zyn vervolgers van zich af te schudden. Zo verscheur de hy enkele parieren die hy in zyn zak had. Een der detectives raapte de snippers op. Toen ze later aan el kaar gepast werden, bleek zonneklaar dat Redl in verbinding stond met een buitenlandse mogendheid. De consternatie op het politiebureau werd nog overtroffen door die by de Generale Staf. Men begreep daar met een welkeen verpletterende slag aan Oostenrijk was toegebracht. Een com missie van vier officieren in vol uni form zocht Redl op in zyn hotel. Er behoefde geen woord te worden gewisseld. Hy vroeg een revolver te leen. Uren later werd een kelner met een boodschap naar Redis kamer ge stuurd. Deze vond het ontzielde lich aam van de kolonel. Hy had zich door het hoofd geschoten. Natuurlijk probeerde men de zaak in de doofpot te stoppen. Redis lyk werd in allo stilte begraven. Maar 'n wonderlijk toeval maakte de zaak bekend. De smid, die in Redis woning te Praag de sloten had moeten openen, was een bekend voetballer. Hy had die morgen niet kunnen spelen en daardoor verloor zijn elftal. De cap tain kwam hem een standje maken en die captain was toevalligjour nalist. Hy hoorde de reden van de afwezigheid van zyn midvoor: hoge officierenwoning van Redl.... alles opengebroken en daarna verzegeld Redl dood.... de officieren hadden hun ontzetting niet onder stoelen of ban ken gestoken. De journalist wist maar al te veel van de strenge censuur waaraan de pers in Oostenrijk bloot stond. Hy durfde het nieuws niet publiceren. Maar omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, schreef hy een klein berichtje waarin werd tegenge sproken dat de commissie van hoge officieren welke een bezoek had ge bracht aan de woning van Redl, na dat hij zelfmoord had gepleegd, daar stukken had gevonden die wezen op hoogverraad. Toen wisten de Oosten rijkers, die wel geleerd hadden hoe men in die dagen de krant moest lezen, meer dan genoeg.... De Oostenrijkse veldtochtplannen konden nog wel op onderdelen wor den gewijzigd, maar in hoofdzaak waren ze aan de Russen en Serven bekend. En toen met onbegrijpelijke lichtzinnigheid de oorlogspartij in Wenen, geleid door de dandy Graaf Berchthold, het waagde Servië de oor log te verklaren, wetend dat Rusland terstond zou mobiliseren, ondervon den de Oostenrijkers hoezeer de Ser vische generaal Putnik van Redis ver raad had geprofiteerd. Zeer zware verliezen werden gele den in een veldtocht die door de Oostenrijkse Generale Sraf -was voor gesteld als een militaire wandeling. Honderdduizenden Oostenrijkse sol daten betaalden met hun leven voor de zes auto's van kolonel Alfred Redl, de drievoudige verrader. Kort geleden heeft de Belgische regering besloten de uitvoerverboden voor kapitaal naar Frankrijk op te heffen en sedertdien wemelt het in Frankrijk van Belgische, vooral Vlaamse boeren, die op zoek zyn naar een geschikte boerderij. Er worden zoveel zaken afgesloten, dat de grondprijs in Frankrijk thans stijgende is. Goedkope grond Frankrijk heeft als boerenland steeds de belangstelling gehad van zyn Noorderburen. Onmiddellijk na de eerste wereldoorlog begon de trek naar het Zuiden, die tot nog toe gestadig voortduurt. Thans boeren er in Frankrijk tienmaal zoveel Bel gen als Nederlanders. Den Haag stuurt zijn zonen bij voorbaat naar Canada, Brazilië, Australië enz. Immers, wat ge ver haalt is lekker. Men heeft nog niet geleerd om Europees te denken. Maar niettemin zyn er duizenden Nederlanders, die sedert enige tyd hun zinnen op Frank rijk hebben gesteld, reeds studiereizen hebben gemaakt en druk doende zyn de taal te leren, om straks te kunnen toeslaan. Maar de Belgen zyn hen thans wederom voor. Ze komen met dikke portefeuilles Frankrijk in en kopen de mooiste lappen grond voor onze (Nederlandse) neuzen weg. Er worden uitstekende zaken gedaan. Velen zijn er in geslaagd om zich met een aan- vangskapitaal van een goede tien duizend Nederlandse guldens te instal leren en de kwaliteit van de grond, hun eigen vakmanschap en doorzet tingsvermogen garanderen succes. Een Vlaamse tuinder zag n.b. kans om een juweel van een bedrijfje over te nemen voor achtduizend gulden. Het bestond uit een behoorlijk woon huis, bestaande uit vier kamers en keukens, electriciteit, waterleiding, stallen voor kleinvee, twee ha prima tuindersgrond met bevloeiingsmoge- lykheid en kleine serre, twee ha grasland plus een halve ha bos. De Vlaamse vriend volstond met de helft in contanten. Weer anderen kochten bouwgrond voor beleggingsobjecten tegen pryzen vanaf 950 gulden per ha en eerste kwaliteit tegen f 1400 per ha. Ingrijpen noodzakelijk Al meermalen hebben we betoogd, dat de kansen in Frankrijk uitstekend zyn en onze regering moreel verplicht is onze landhongeronde boerenzoons een kans te geven dicht bij huis, in Europa, in Frankrijk. De „koopjes" worden momenteel gedaan door de Belgen. We zyn er al te laat voor en als Den Haag in de naaste toekomst geen deviezenfaciliteiten wil verle nen zullen we ook voor de hoger ge prijsde boerderijen te laten komen. Nog zyn er geschikte aanbiedingen in overvloed, maar deze Belgische invasie behoeft maar een jaar te du ren en de Nederlandse gegadigden zullen met een schijnwerper een paar hectaren grond moeten gaan zoeken. Waartoe dient deze gevaarlijke poli tiek Alle autoriteiten weten dat de deviezenbeperkingen nog slechts hoog uit een jaar stand kunnen houden. Prachtige verchroomde sier kooien, beukenhouten kooien, j glazen badhuisjes, drinkfonteinen, voederbakjes glas en porcelein, zwaar vertinde vogelnestjes, Sepia, schelpenzand. Verder alle vogelzaden als kanarie krachtvoer en zangzaad, parkieten zaad, zaad voor trapézevogels, universeel voer voor merels en lijsters Wilt U iets met vogels bereiken, Kom dan eerst by Hendriks kijken. Langstraat 46

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4