TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Ontwikkeling en Ontspanning. 1651 - 1951 Venray's Gymnasium bestaat 300 jaar T.b.c.-vrije Veemarkt 1951 - 1952. BIETENCAMPAGNE Water cn Wonderland BEL BIJ BRAND 392 Uit „Peel en Maas" Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Boomkwekerijartikelen TH. SLlTS Kruisstraat 17 Te!?7'?on H. HENDRIKS Maasheseweg 19b TE VENRAY Maandag 15 October VRIJDAG 5 OCTOBER ^1951 No. 40 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Het a.s. seizoen mag voor „Ontwikkeling en Ontspanning" als een jubileumseizoen worden beschouwd. Immers het is gebleken, dat in 1927 door Kap. Geurts het zaadje is gelegd, waaruit O. en O. is voortgekomen. Wy hopen aan deze 25jarige historie in dit blad nog aandacht te mogen schenken. Wy hopen ook, dat het in de zomer van 1952 mogelijk zal zijn dit zilveren jubileum te vieren. O. en O. heeft echter nimmer een overschot van financiën gehad, waarmee op een dergelijke viering kan worden gerekend. Voor heden vragen wy in het bijzonder Uw aandacht voor het seizoen 1951-1952, waarvan U hieronder het programma vindt. Daarbij wijzen wy op de volgende punten iDe ontwikkelingsavonden en muziekavonden zullen steeds op Dinsdag worden gehouden. In de Vasten echter op Woensdag, zulks wegens de Lijdensmeditaties van de K.R.O. en de Dinsdagen van de H. Antonius. o. Tussen 11 December en 22 Januari is er, wat O. en O. betreft niets te doen. Dit om nadrukkelijk te bevorderen, dat andere instantie's, die een uitvoering willen geven, zo weinig mogelijk nadeel onder vinden van de activiteit, welke O. en O. ontplooit en ook om te voorkomen, dat Middelbare scholieren wegens proefwerk of uit- stedigheid, iets van het programma behoeven te missen. 3. De abonnementsprijs voor de ontwikkelingsavonden is dezelfde gebleven als het vorig jaar (f io.—Die van de muziekavonden moest een weinig worden verhoogd (f 0.50) wordt nu f 3.50. 4. Het zal zeer op prijs worden gesteld als men, vóórdat de propagan disten van O. en O. aan het werk gaan, zijn abonnement(en) bestelt by de Secretaris, Kard. van Rossumstraat 6 te Venray of VVV-kiosk. Oniwikkelingsavonden. Begin steeds 8 u. precies. Dinsdag 16 Oct. Aula Gym. Dinsdag 30 Oct. zaal Wilhelmina Dinsdag 13 Nov. zaal Wilhelmina Dinsdag 27 Nov. Aula Gym. Dinsdag 11 Dec. Aula Gym. Dinsdag 22 Jan. Aula Gym. Dinsdag 5 Febr. Aula Gym. Dinsdag 19 Febr. Aula Gym. Woensdag 5 Maart Zaal Wilhelmina Woensdag 19 Maart Aula Gym. „Tussen Indus en Ganges", documentaire film van Mr. A. Hustinx, die daarbij een voordracht houdt. Wetenschappelijke speurkunst, lezing met lichtb. door de politiedeskundige C. J. van Ledden Hulsebosch. Jeremia, van Stephan Zweig, voorgedragen door Jo Sternheim. De tegenwoordige situatie van de Kerk, lezing door Prof. Dr. vd. Meer, pr. CONCERT door het Maastrichts Stedelyk Orkest, o.l. van Andró Rieu. Othello, drama van William Shakespeare, ten tonele gebracht door de „Speelgroep Limburg", o.l.v. Joris Diels. Reinaert de Vos, vertoond door Henk Zoutendyk, met zijn poppentheater „In den Vroeden Zotskap". Het Cabaret De Bonte Lantaarn, o.l.v. Joris Diels, leidt de vastenavondstemming in. Boekenweekavond. Een schrijver vertelt, causerie door Ernest Claes. Passieavond. Meesterwerken der beeldende kunst over Het Lijden van Christus, samengebracht ineen film, die begeleid wordt door muziek uit de „Mathaeuspassion" van Joh. Seb. Bach. Muziekavonden. De muziekavonden van dit seizoen zyn weer van iets ruimere opzet. Nog meer dan 't vorig jaar is vooral gedacht aan degenen, die het niet zozeer te doen is om verdieping van muziekkennis, maar die op de eerste plaats komen om een avond muziek te genieten. De band, die de 5 avonden enigszins tot een geheel verenigen zal, is dan ook van die aard, dat iedereen, die van muziek ooit genoten heeft, er belangstelling voor hebben kan; in elk der avonden zal men iets horen en aanvoelen van het verband tussen Muziek en het Menselyk Geluk. Op 20 November komt de heer Jean Franssen uit Maastricht de avonden openen met een piano—recital. Venray zal deze Limburgse pianist, die zover buiten de grenzen van zyn gewest reeds geliefdheid verwierf, gaarne welkom heten. De Zuidelijke warmte van zyn spel zal gemakkelijk het geluksgevoel van de muziek aan zyn toehoorders overdragen. Een bijzonder illustratieve avond zal 4 December zijn: de declamator Jaap Engelberts en de pianist Simon Hali, uit Amsterdam, bieden een programma van gedichten, waarin verschillende aspecten van het levensgeluk worden uitgedrukt en, afwisselend met die gedichten, piano muziek, die de stemming der verzen telkens nog eens terugbrengt. Op 15 Januari de fluitiste Ellen Mac Gillavry uit 's Hage ditmaal begeleid door de pianiste Lida Claus. De fluit, waarvoor in de ïse eeuw de mooiste muziek geschreven is, roept de betovering weer op van een maatschappy, die het stralende levensgeluk schitterend tot uitdrukking tvist te brengen, terwyl de innige momenten niet zullen ontbreken. Een byzonder mooie avond belooft dan 29 Januari te worden. Carel van Leeuwen—Boomkamp begeleid door Gerard van Blerk speelt op het instrument van zyn uitverkiezing, de Gamba. Op het programma staan ïseeuwse meesters en de vermaarde gambaspeler en zyn begeleider zyn een waarborg voor een avond van gelukkig musiceren, in de geest van de levenssfeer der grote levenskrachtige oude meesters. Tenslotte, op 12 Februari, komt de zangeres Elisabeth Lugt de reeks sluiten; zy wordt begeleid door de pianisi, ook componist Sas Bunga. La Bonne Chanson van Fauré is een der hoogtepunten van het programma van die avond (waarop ook Schubert niet ontbreekt) en met de klanken van deze bonnes chancons zal de reeks avonden over Muziek en Geluk dan zyn besloten. Limburg verwacht levering van 80 millioen kg Onder vry grote belangstelling werd de vorige week in zaal Schellen, een vergadering gehouden van de kring Venray, der COVAS. De secretaris gaf een duidelijke uit eenzetting over het afgelopen boek jaar waaruit bleek, dat Limburg in het afgelopen jaar ruim 100 millioen kg aan de suikerfabriek Puttershoek leverde. Het batig saldo bedroeg voor Lim burg ruim f 24.000,-. Het suikergehalte in het afgelopen jaar bedroeg van het laagste gemid delde, n.l. I37j pet, waarvoor was uitbetaald f 32,00 per 100 kg, tot de hoogste 19.1 pet. (uitbetaald f 44,10). De te velde staande oogst was minder gunstig dan vorig jaar, of in cijfers per 4 Sept. uitgedrukt gemid deld wortel gewicht 600 gr. per biet, vorig jaar 750 gram. Het gemiddelde gehalte 14.5 pet, vorig jaar 15.2 pet. Het leeuwenaandeel ontvangt dit jaar weer Puttershoek maar ook de spiritusfabriek te Herkenbosch, ont vangt 3 millioen kg alsook een siroop- fabriek in Zuid-Limburg 1 mill. kg. De verwachtingen zyn, dat de op brengst. dit jaar in Limburg 80 mil lioen kg zal bedragen. De bietencampagne begint dit jaar later, want de eerste bieten werden op 4 October geleverd. Om van geregelde aanvoer ver zekerd te zyn is er voor dit jaar weer een verplichte levering voorgeschreven Hengelsportartikelen Op jacht naar vis. Dat is nog lang niet mis Als snoer en hengel maar van Hendriks is. Moeder de vrouw zegt dan beslist Hoor eens wat het in de pan sist. Grote vangst verzekerd, dus op naar Langstraat 46 F. W. HENDRIKS en wel de eerste week 3000 kg per aandeel, ofwel 4.5 millioen per week, voor de volgende 2 weken daalt dit tot 3 millioen kg. Alle bieten zullen geleverd worden via de zaakvoerders van de L.L.T.B. 16 schepen van 500 ton zyn gechar terd en waarborgen de geregelde afzet. Evenals vorig jaar zal er dit jaar weer per 1000 kg 25 gulden z.g. aan- betalingsgeld worden uitgekeerd. Bin nen 3 weken na levering ontvangen de boeren bericht van 't suikergehalte. Aangeraden wordt het koopbriefje binnen 5 dagen in te leveren by de zaakvoerder, om ongenoegen te voor komen. Eveneens werd aangeraden zelf bij de levering tegenwoordig te zyn. Over de mogelijke bietenprys konden nog geen definitieve cijfers worden genoemd, wel werd verwacht, dat de prijs zeker f 1,50 hoger zou liggen dan het afgelopen jaar. De vergadering die onder leiding stond van de voorzitter van de kring de heer A. van Dyck, had een aan genaam en vlot verloop. In deze woorden ligt de bewonde ring opgesloten voor Gods mooie schepping in de water-wereld. Het is zo jammer, dat over 't algemeen de mens hiervan zo weinig te zien krijgt.' We kunnen echter zo'n stukje na tuur in onze huiskamer halen door middel van het aquarium. De inhoud toch van een aquarium leent zich tot zoveel fantasie uitingen, zodat men werkelijk miniatuur landschappen tot onderwater panorama's kan omtoveren Men behoeft hiervoor slechts ver schillende warerplanten, en enkele natuurstenen, terwyl tussen dit alles door de fyn getinte vissen in onver gelijkbare lenigheid en sierlijkheid hun weg zoeken. De „Electriciteit" schenkt haar medewerking door dit levende natuur beeld te belichten en zo nodig te verwarmen. Tenslotte kunnen nog enkele kamerplanten deze schepping vervQlmaken en aldus van het geheel een allergezelligst kamerdécor maken, dat men nooit moede wordt te aan schouwen. Mocht een lezer(es) een aquarium willen aanschaffen en inrichten, dan dient hy of zy zich eerst af te vragen heb ik er werkelijk intresse voor, of is 't slechts 'n gril voor 'n ogenblik Leeft in mij werkelijk de drang iets meer van het wondere waterland te leren kennen? Wie inlichtingen wenst omtrent inrichting en onderhoud van een aquarium, alsmede mogelijke onkos ten, worden deze gaarne verstrekt door onze verenigingen „Danio Rerio". voor 50 jaren terng No. van 5 Oct. 1901 By de Zusters Ursulinen werd de brievenbus aan de hoofdpoort openge broken, de inhoud werd ontvreemd. Tot Koning van de Schutterij „Het Hof" werd uitgeroepen Marinus van Aarss&n. Hy volgde zyn broer Rudolf van Aarssen op. Op bijzonder plechtige wyze werd in de Paterskerk het feest van Sint Franciscus gevierd. Pater Thaddeus hield de feestpredikatie. De fanfare „Euterpe" bracht een serenade aan de heer Philip Esser, die Venray ging verlaten. Hy was een kwart eeuw lid geweest van de Fan fare De Staatscourant bevatte de sta tuten van de vereniging St. Brigida te O verbroek Venray. Oud Paatoor A. Notermans werd door Paus Leo XIII benoemd tot huisprelaat. Voor de Bijzondere Lagere School van de Zusters Ursulinen werd als rijkssubsidie voorgesteld door de re gering een bedrag van f. 1300. Vanwege de Schutterij van O.L. Vrouw te Oostrum had op 29 Sept, het prysvogelschieten plaats. De prij zen werden behaald door J. Tacken Antoon Vermeulen en Peter Camps. Pogingen tot inbraak werden ge daan in de oude en de nieuwe kapel van de Smakt, en in het kapelletje van de VII Weeën en in de kapel te Holthees. Veel fruit werd gestolen in Oirlo H. Laurensse maakt bekend, dat hy voortaan geregeld op Donderdag en Zaterdag de Vrachtkar naar Ven- lo zal ryden. Rector en Leraren II Het ontslag van Kistemakers heeft wel wat moeilijkbeden opgeleverd. Hy kreeg een waarnemende opvolger in Gerardus van Loon, die sinds Sint Michiel (30 September) 1694 als zoda nig voorkomt. Op 29 November 1695 pas kreeg hy de officiële aanstelling. Het schiint, dat hy een man van flink aanpakken is geweest. Het was ook hoog tijd, dat een krachtige hand ingreep om de school van een zekere ondergang te redden. Nog slechts klein was het aantal leerlingen, dat de school bezocht. Bovendien was de tucht, zoals wy reeds zeiden, verslapt, En zijn eerste zorg was wel een goede discipline te verzekeren. Mede en wel vooral door zijn toe doen stelden de bestuurders van het Gymnasium, de Pastoor van Venray en de Heer van Venray op 13 April 1698 een nieuw of liever een ver nieuwd reglement verplichtend. Zoals wij weten, werd daarin het gehele studentenleven nauwkeurig geregeld. En het belangrijk document geeft een goed beeld op het schoolleven, zoals het een kleine honderd jaar werd geleid. Van de Rectoren, die hem opvolg den, zyn een aantal namen ons be kend geworden. Wy hebben de namen ontmoet van Hermannus Heurckens, Johannes van Dommelen, Hermannus Oomen. Van 1722—1732 bekleedt de functie een zekere Nicolaus Martens. Tydens zyn bestuur werd een „con tract ingegaen tusschen de heere professores van delatynsche schooien ende schepenen deser heerlyckheydt Venray" aangegaan in 1724. Het contract betrof vooral de financiële aangelegenheden. Ook kwam vanwege de Koninklijke Commissie te Gelder op 7 Juli 1729 een ordonnantie af „by de post ver leent op de regte van de Regeerders der Heerlyckheydt Venray over de 750 Gis der latynsche Schooien". Na Martens werd Rector een zekere Vechgelt. Deze heeft bestuurd tot ongeveer 1750. Wy weten dat uit een document van 26 September 1750. Men heeft nl. voor hem moeilijk een opvolger kunnen vinden. Luisteren wy maar: De Regeerders van Venray zetten eerst uiteen, wat de school voor Venray betekend heeft. En vervolgen dan „Want nu de supplten tot dato toe de vermenigvuldinge van studenten meerder als vermindering voor oogen sien, soo soude deselve oock geerne hebben bequaeme en geleerde Recto- re8, die de Jonckheydt onderweesen, van welcke de supplten oock altydt 8yn voorsien geweest, echter onlanghs den principaelsten te weeten den Heere Rector van Vechgelt hebben moeten missen, in welckers plaetse de supplten schoen allen moogelycken vlyt aengewent geenen eenigen voor alsnoch en connen becomen en zulex uyt oorsaecke om dieswille dattet jaerlyx gehalt ad thien Ducatons, die de Reetores commen te genieten tot subsistence der selve al te gering valt, besonderlyck als deselve van hun eygen soo veel niet syn besit- tende, dat sy hun fatsoen behoorlyck konnen houden en degeene, die de Supplten als bequaem tot die fonctie versocht hebben en hun comen te preseteeren schynen oock daertoe niet genegen ten ware deselve van een meerder gehalt voor hunnen arbeit conde verseekert wesen." Om welke redenen men voorstelde, „dat den nieuwen aen te stellen Rector der Studenten in plaetse van thien, jaerlyx uytte Gemeentsmidde- len voor Gehalt mach profyteeren twintigh Ducatons!" Mogelyk is op deze voorwaarde de post toen aangenomen door Thomas van Eyndt, die in 1779 overleed. Wij ontmoeten echter ook in die jaren Mathias van Wylick, geboortig van Arcen en later Pastoor te Leuth en ook Gerardus van der Crabben, die in 1771 stierf. Uit de ontstane kwesties, die ten slotte hebben geleid tot overgave van de school aan de Paters Minderbroe ders in 1793, kennen wy nog wat leraren uit de tyd vóór dat jaar. Een document van 26 Juli 1790 zien wy ondertekend door P. Dries- sens, Principael, L. Cleophas, rector, P. A. Hoeba, proff. en W. van de Ven. Een stuk van 4 December 1790 is getekend door P. A. Hoeba, profr. Synt. en W. van de Ven profr. inf., 22 December noemt zich de Rector: P. Driessens, scholarum Principalis, wat hy ook doet op 4 Januari 1791. Toen besloten was de leiding van de school toe te vertrouwen aan de Minderbroeders, hebben een aantal mannen geprobeerd dat besluit onge daan te maken. Zy hebben zich ge wend tot de Koning en staken de loftrompet over de rectoren van weleer. Zy eindigen: „de werelsche geestelycke te Ven ray, welcke oock voor hunne naer komelingen besorgt syn, verhopeniet, dat sy, nog hunne opvolgers dus- daningen straffenden slag sullen ver dient hebben, om te minder, daer sy de studiën te Venray voorhin en van onverdencklycke jaeren in eenen bloeyende staet en uytstekenden naem en loff hebben gehouden en dus met reden oock verhopen mogen, dat de studiën door hunnen aen te wend enen iver in den voorigen bloejenden staet sullen herstelt wor den. Gebreck aen professore, Sire, ister geensins voorhanden, onder de onder- geteekende syn er meerdere, welcke hunnen iver tot voortsettinge en floreringe der latynsche schooien bereyt syn aen te wenden en daer en boven syn er nog bequame theo loganten in Venray voor handen, welcke noodigenvals tot behoudt der studiën soude konnen medewereken. De wereltsche geestelyckheyd te Venray bidt derhalve Uwe koninkl. majest. alleronderdanigst hoog deselve gratieuselyck te vervoegen, dat de latynsche studiën te Venray aen haer by behouden bleeven." Men had dus by de seculieren nog leraren genoeg. Het verzoek mocht echter niet meer baten. De overgang bleef gehandhaafd. Maar wy willen toch even de namen noemen van hen, die zich hier aanboden. Het waren C. Hoeben, pastoor, J. L. van Lendt, caplaen, L. Cleophas, caplaen, P. Driessens, P. A. Hoeba, G. M. Abrine, W. van de Ven, T. Verblackt, A. Tunnesen. Na de hervormingspogingen van Coninx had de Latynse school van Venray een bloeitydperkje gehad van 5 jaren: 1785-1790. Dereorganisatie riep die bloei in het leven en uit alle oorden van het land kwamen nieuwe studenten. Maar een straffe hand sehynt toen ontbroken te heb ben tot bestraffing of verwijdering van minder goede elementen. Wij weten echter al, dat de Principaal zo heette toen de Rector Petrus Driessens door Coninx wordt gepre zen. Maar de goede man schijnt niet opgewassen geweest te zyn tegen zyn medeleraren, die hem zyn macht betwistte. Zy wilde hem blijkbaar hoogstens als de primus inter pares beschouwd zien. In Gelder toonde men zich toen doortastend. Coninx eiste binnen veertien dagen van de Gemeente bestuurderen voorstellen tot verbete ring. Dat was in 1790. De Schepenen stelden toen voor, om nieuwe leraren te benoemen. Maar toen de oud-gedienden beter schap beloofden, namen zowel Coninx als de Schepenen daarmede genoegen. Men bleek te veel vertrouwen gehad te hebben. Ten slotte constateerde 28 Augus tus 1793 Coninx alweer achteruitgang en eiste opnieuw voorstellen tot verbetering. In Venray was men blijkbaar de toestand moede. De Schepenen stel den opnieuw voor nieuwe leraren te benoemen. En thans hielden zij taai vast, ondanks tegenvoorstellen, pro testen, reclames en rekwesten. Zy wilden Minderbroeders. Zoals het nu zou zyn, is het toen ook geweesthet zal de Minderbroe ders niet aangenaam geweest zyn om in zulke omstandigheden de school over te nemen. Zij konden echter practisch er niet van af: de reden hebben wy vroeger al vermeld. Ten slotte hebben zij dan op 27 September 1793 een contract gesloten met het Gerichte te Venray. Hierin werd „geoonditioneert en bevoorwaart, dat de Paters Minderbroeders de Leeringe zullen beginnen naer 't eyndigen van dese loopende vacantie met dry bequaeme Leermeesters in de schooien door de Gemeente daer toe verveerdigt alwaer tot heeden dezelve zyn gedaen en gehouden worden". Namens de Minderbroeders werd het contract getekend door Jacobus Crouwers, gardiaan en Matthias Houben, vicarius, deze namens de Provinciaal. Van gemeentewege waren de ondertekenarenP. Gyskens, Mathys Arts, P. Oomen, G. Swyen en L. Verblackt. Van 1793 tot 1810 hebben de Minderbroeders dan de leraren geleverd. Het rectoraat werd toen waarge nomen door Pater Petrus van Soest. Hii was in Venray geboren 8 Mei 1752 en woonde als Pater in zyn geboortedorp sinds 26 November 1781. Maar het is duidelijk, dat in die ty'den van verwarring het College onmogelijk kon bloeien. Toch hielden de Paters stand, ook toen zij ge dwongen waren het habijt af te leggen en zy weken niet uit Venray weg. Alleen de gewelddadige ophef fing dwong hen een dierbaar gewor den ambt op te geven. "Wij weten al, dat na de opheffing van de secundaire school er diverse pogingen zyn aangewend om het Gymnasium weder op te richten. Vooral het werk van de kranige kapelaan van de Kerkhof hebben wij al nader uiteengezet. Intussen was op een haast auto matische wyze de leiding van het College teruggekeerd tot de seculiere geestelijkheid. Dezo is het ook ge weest, door wier toedoen in 1837 een heroprichting mogelijk werd. Zy hebben het herstelde Gymnasium toen in de moeilijke beginjaren geleid: een eerbiedige hulde moet daarvoor aan haar gebracht worden. In 1844 ging het Gymnasium wederom over aan de Minderbroeders, die sindsdien rectoren en leraren leverden tot op de dag van heden. De enige leek, de Heer Arts bleef in 1844 aan het College verbonden. Thans worden de Paters by hun taak door verschillende leken-leraren by- C. S. Het testament van Jan Wismans Over Jan Wismans en zyn ega spraken wij al. Een levensbijzonderheid hebben wy nog niet vermeld. In 1779 werden zij overvallen dooreen „haestigeziekte". En toen maakten zij tevens haast met hun testament, dat 21 Juni 1779 werd gemaakt en de 24ste werd „geprotho- colleerd". Zij schonken daarbij o.a. aan de Moeder-kerck „duysentgulden Hollantse munte, doende jeder Holl. gulden twee guld. Kleefs". Maar aan die gift verbonden zy enige voorwaarden. De eerste was deze „naer verloop van een a twee jaeren van deze duysent guld: sullen gegeven worden dryhondert gulden gelycke munte: dew: (elke) sullen dienen tot betaelinge van het reeds aenbestelde nieuw gestoelte in onze Moeder-kercke alhier". De tweede voorwaarde was „Insgelijks zouden 100 gulden dienen voor een erf jaargetijde en aflezing op het zieleboek. Als de voorwaarde werd aangegeven: „Söo sullen de overige 600 guld: van de boven gespecifieerde 1000 guld: dienen tot vermeerderinge van onser Cappellanie geringe incompsten, voor welckers jaerlykschen intrest van deze 600 guld: onsen tydelycke Heer Capellaen nu en altydt gehouden sal wesen alle weken in onze moeder- kercke te lesen eene Heylige Misse tot onser intentie, en laffenisse onser beyde zielen off enser vrienden en voorouders". Men weet al, dat Wismans zelf het testament niet lang overleefde: hy stierf op 4 Juli 1779. Martinns Beckers Deze verdienstelijke man werd op 5 September 1786 te Well geboren. Als lid van de Raad, werd hy op 2 Augustus 1819 tot secretaris van de gemeente benoemd en was hy tevens gemeente-ontvanger. By een brand, die in 1831 Well teisterde, werd ook zyn woning een prooi van de vlammen. Men zag echter kans de registers van de Burgerlyke Stand en andere boeken te redden. Beckers inventariseerde het nieuwe archief in 1836 moet de bedoeling alles in goede orde aan zijn opvolger, de Bergense schoolmeester Peter Huygen af te kunnen geven. Want in dat jaar 1836 moest Beckers zyn secretarisambt neerleggen, omdat de Belgische wetgeving gecombineerde betrekkingen op meerdere plaatsen verbood. Martinu8 Beckers overleed te Well 29 October 1880 in de gezegende ouder dom van 94 jaren. Pelgrom van Deall Pelgrom of Peregrinus van Daell was in 1666 vicaris van het H. Kruisaltaar in de parochkerk. Hy liet het altaar geheel vernieuwen en schonk een nieuw schilderstuk. Dat schilderstuk stelde voor Christus aan het kruis tussen Maria en Joannes en was een copy van een schildery van van Dyck. Men zag er ook de schenker ge knield en met gevouwen handen neer zitten, terwyl hy gekleed was met superplie en rode stool. Voor deze milde gift ontving hy van de Bisschop Eugenius Albertus d' Allamont levens lang dispensatie in de verplichting van een van de H. Missen. P. Y. L. 1763 A« K. Wie kan dit raadsel oplossen, dat men op een lei van het dak van de kerk te Wanssum eertydskon lezen? De oplossing is niet zo moeilyk, als men weet, dat Pastoor Petrus van Loon en zyn kerkmeester Arnold Kessels in 1763 het leien dak van de kerk door hun ruime giften deden hernieuwen. Thijsken Jans Thyskens Jans, weduwe van Jans zaliger gaf in i666een gekleurd mid den ruit ja ten geschenke aan de ka pel te Merselo. Haar naam was er onder de voorstelling van O.L.V. Visitatie aangebracht. Alle onder controle N.A.K. De bekende prima kwaliteit. I £jiiiuiiiiiiiiituiiiiiiiiiitiiuiuiiiiiiiiiiJiiiiiniiiii]iiiiuiitïiiiuiiiiui:(iuiiiiiiiuii!iii>uiiiiuiniuiiiiiiiiiiiii:iiniiiai:iiiiiiiiii:-.iiiiniiii[(iiiiui!itiiuiua.-:iiiiiii Voor controle, inrichten en bijhouden der Boekhouding Accountancy IiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiuiniiiiiniiiiiiiiniiuiiiiiininuuiMiuiuuiMMutiiuiiiniuiniwinBitiiiininiuMiiuiMtiiMnmimiMaMuiaiswitaiaaMMWEë VENRAY Belastingzaken

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3