Het gaat niet goed in de Vredepeel De politierechter vonnist Mgr Lemmens bad de Rozenkrans voor VEMAY's W01M00D WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Men doktert nog steeds aan plannen De getroffen regeling IVa de oorlog Wie zal dat betalen? Polyhymnia boekte succes VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 Ne. 40 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munekhof Drukkerij Kantoorboekhandel otastraat 28 Venray Telefoon K4780-512 Postrekening 15§652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden ep aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 bulten Venray I 1.30 uitsluitend bl] vooruitbetaling Het schijnt dat de Vredepeel nog steeds geen rust mag hebben. Weliswaar hebben wy een half jaar geleden U kunnen melden dat nu eindelijk en ten lange leste een einde gekomen is aan al het geharrewar en de ruzie, die al is begonnen, toen de heer Jan van Cuyck in 1308 grond begon te verdelen en om wiens verdeling door de eeuwen heen menig robbertje, tot by de hoogste instanties, is gevochten. Ook nu botert het weer niet. Waarom In liet jaar 130S De geschiedenis van de Vredepeel is belangrijk genoeg om er eens een paar regels aan te wijden. In 1308 gaf de heer Jan van Cuyck gronden naby Overloon, Vierlingsbeek en Sambeek aan de ingezetenen dezer gemeenten, die ze voortaan mochten houden en waar ze mee doen konden wat ze wilden. In 1407 gaf de heer van Kessel, hertog Reinoud van Gelre, gronden rond Venray aan de brave burgers van dit kerspel en toen was het gedonder in de glazon. Want beide stukken grond grensden ergens in de wyde Peel aan elkaar en hoe wel men toentertijd nog verdronk in de grond, is er van die tyd af geen rustig uur meer te beleven. Van beide zijden werd voortdurend over deze grens gevochten. Karei de V was dat in 1553 moe en riep de belanghebbenden op ter vergadering. Op deze vergadering werd de grens vastgesteld en met het keizerlijke zegel bevestigd, maar men was nu eenmaal aan het ruziën en men bleef aan het ruziën, alle goede bedoelingen van Karei V ten spijt. In 1717 kwam de koning van Prui sen, toen heer over Venray, met de Staten-Generaal der Ver. Nederlanden, waar Brabant onder hoorde, overeen een definitieve grens vast te stellen. In de overtuiging dat nu het geruzie uit zou zyn, werd toen aan de Peel, in de omgeving van die grens, de zinvolle naam Vredepeel gegeven.' Helaas, ook dat mocht niet baten. Ook niet een nieuwe regeling van de Pruisische koning met de Staten, enkele jaren later, het was vergeefs werk. De in de Vredepeel opgerichte Vredepaal werd omgeslagen en boeren en burgers vochten door. Het daarop volgende Franse gezag kon dat ook niet verhinderen evenmin als het Nederlandse. In 1925, toen allerwege het ont ginningswerk werd begonnen meende de Ned. Regering dat het tyd werd, dat aan dit alles nu definitie* een einde kwam en zy stelde de arbitrage commissie Frederiks in. In deze commissie hadden ook vertegenwoor digers zitting van de gemeenten Venray, Vierlingsbeek, Sambeek en Oploo. De commissie was in 1928 al zover, dat zy „voorlopig" wist wat aan ieder der gemeenten volgens recht en billijkheid toekwam. Maar toen men dat wou gaan verwezen lijken, begonnen de heren vertegen woordigers de zaak te saboteren en toen de oorlog kwam stierf de Com missie een zachte dood, zonder verder gekomen te zyn. Sambeek en Maashees hielden op te bestaan als zelfstandige gemeenten en de stryd, intussen heel wat be daarder als voorheen, ging nu tussen Venray, Vierlingsbeek en Oploo. uitgesproken dat hierdoor het Vrede- peelgebied tot groter bloei gebracht zou mogen worden en dat dit gebied voortaan steeds met ere zyn naam zou dragen. Het behoeft geen betoog, dat van Venrayse zyde direct met de meeste voortvarendheid gewerkt is aan plan nen om dit gebied zo spoedig moge lijk voor de jonge boeren te ontslui ten. In overleg met cultuurtechnische diensten e.a. was al spoedig een plan opgesteld, dat voorzag in de stichting van een veertigtal boerderijen. De grote vraag was echterwie zal dat betalen Men stampt heden ten dage geen veertig boerderyen uit de grond, en het was daarom logisch dat Venray met jaloerse blikken keek naar de Zuiderzeepolders, waar schit terende boerderyen door het Ryk worden gezet en waar de gehele outillage als wegenverkaveling etc. op zo buitengewone vrijgevige wyze wordt gefinancierd. Men heeft toen in die richting geëxperimenteerd, maar hoewel de wensen heel wat kleiner waren, en men voor dit gehele project van 40 boerderyen, wegen, ontginning etc., slechts een subsidie vroeg van 3 millioen gulden, blijkt nu reeds, dat hiervan geen kan zyn. Na de oorlog kregen we de nijpende landhonger en in 1947 meenden de Provinciale Staten van beide provin cies dat het geharrewar nu lang genoeg geduurd had en er een oplos sing moest gezocht worden. En zie, wat gedurende zes eeuwen niet kon, werd nu bewaarheid. Dank zy de steun van Provinciale zijden, dank zy het begrip der betrokken gemeenten werd na lange besprekingen een regeling opgesteld, die een ontsluiting van dit fel omstreden stuk Peelgrond mogelyk maakte. De getroffen regeling hield in dat de gemeente Vierlingsbeek en Oploo afstand deden van mogelijke eigen domsrechten, alsmede andere zakelijke en persoonlijke rechten ten behoeve van Venray. Zy krijgen daarvoor f ïo.ooo, die zy moeten gebruiken voor aanleg van wegen naar de Vredepeel. Verder zou een Vrede- peelcommis8ie worden ingesteld, waarin Venray met 5 leden, Vier lingsbeek en Oploo ieder met een lid en lid resp, aangewezen door de Provinciale Besturen van Brabant en Limburg. De gemeente Venray zal zorgen dat de Vredepeel ontgonnen wordt en dat hier een nieuw land- bouwdorp wordt gesticht. 50 H.A. worden bestemd voor de kerk, 50 ha voor Venray, als compensatie voor de door haar te nemen lasten. 182, 108 en 74 ha resp. te verpachten onder de inwoners van Venray, Vier lingsbeek en Oploo. Voor een juiste verpachting draagt de Vredepeel com missie zorg, op pachtvoorwaarden, die door Venray zyn vastgesteld en voor rekening van deze gemeente. Op i Februari j.l. werd dit besluit, wat de goedkeuring der betrokken gemeenteraden had, Koninklijk goed gekeurd en werd hierbij de wens Vrouwe Justitia heeft na een lange vacantie Venray weer eens opgezocht om in naam der Koningin weer recht te doen aan allen die verdrukt zyn en om de zondaars boetvaardig of niet naar behoren te straffen. By die zondaars zyn er velen, die het beste bier met vele glazen ver zwelgen en dan de euvele moed hebben een fiets, al of niet met hulp motor te bestijgen. Maar meestal is er een politieagent in de buurt, die naar de adem ruikt en een wagge lende gang constateert, met het ge volg, dat men enkele maanden daarna voor de politierechter mag verschijnen, Zo waren er van de 28 zaken, die j.l. Vrijdag werden behandeld, liefst 11 die dronkenlappery op de fiets tot onderwerp hadden, wat de politie rechter de opmerking ontlokte, dat dit euvel werkelijk angstige vormen aan gaat nemen en waar hy dien tengevolge ernstiger straffen tegen zal moeten requireren. S. uit Venlo, R. uit Venlo, A. uit Venray. E. uit Venlo, W. uit Venlo, N. uit Blerick, H. uit Venlo waren allemaal met een glaasje te veel op de fiets gestegen en stonden zodoende nu voor de politierechter, die hen prompt f 20 of ïo dagen toewees. Voor Uw verslaggever was boven staand lijstje wel een bewijs, dat er in Venlo knap gedronken wordt en dat we hier in Venray toch wel brave jongens hebben. Maar onze collega merkte op, dat de politie hier niet zo actief was op dit gebied, maar dat is natuurlijk een hatelijkheid van zyn kant. Dan was er verder een zekere V. uit Gennep, waar de politie op zolder nog enkele mortiergranaten gevonden had, ja, zelfs een hele mitrailleur. Deze heer werd niet bepaald zacht zinnig aan het verstand gebracht, dat de oorlog al lang uit is en dat mor tiergranaten noch mitrailleurs op zolder thuis horen. 14 dagen brommen is nu zijn deel, met in beslagneming van het gevaarlijke goedje. Dat oude heertjes voor wat steun hun inkomsten eerlyk aan moeten geven, kreeg K. uit Arcen te horen, die voor de ouderdomsrente opgegeven had, dat zyn zoon slechts f 10 ver diende, maar dat waren f 30. Het oude heertje gaf de stryd niet op, want hy kreeg als kostgeld slechts f ïo en kon dus moeilijk f 30 opgeven. Nu zullen verschillende ambtenaren dat zaakje eerst onderzoeken voordat uit- >raak wordt gedaan. Als men gehuurd woont en men gaat vertrekken, dan moet alles wat nagelvast zit, blyven zitten, ook al heeft men dit zelf betaald. Dat onder vond H. uit Arcen, die toen hy ging verhuizen, een halve kippenkooi, waar hij planken tegen had geslagen, wou afbreken. Hy moet dat weer herstel len en kreeg nog f 20 boete toe. Aan 's mans gezicht te zien, was hy er van overtuigd, dat het met de eerlyk- Ofwel de plannen zullen rigoureus besnoeid moeten worden, of er gebeurt niets. En dat zet kwaad bloed in deze streken. Men kan begrijpen dat in deze tijden drie millioen niet voor het oprapen liggen, maar ziet men daarnaast, dat zulks voor de Zuider zeepolders wel kan, ziet men verder wat de defensie per dag besteed aan één vliegveld, dan is het logisch dat vele, vooral jonge boeren uit deze streken grommen. Want niet alleen zyn hun eisen heel wat kleiner, maar buiten de Vredepeel, liggen in de Venraysepeel nog een kleine 1500 H.A. en ook daar aan wil men be ginnen. Op de na oorlogse ontginningen zit de jonge boer met zyn uitbreidend ge zin in een kippenhok, want boerde ryen kunnen niet werden gebouwd en elke kavel ontgonnen grond schept tevens een nieuw krepeergeval. Tientallen jongeren staan te sprin gen om te beginnen in de Vredepeel willen zy niet moeten emigreren, maar men kan daar geen kippen hokken gaan bouwen als noodwonin gen, want men vreest dat ze er over tien jaren nog staan. Al is de strijd om de Vredepeel dan beëindigd, de zorgen en moeilijk heden nog lang niet. Men doktert nog steeds aan de plannen, die al zo sober waren, om de kosten nog eens te drukken, maar de meesten zyn bang dat het gaat worden als met de com missie Frederiks, lang praten lang dokteren, maar ontginnen daar komt niets van. Misschien dat een bezoek aan de na oorlogse ontginningen elders, aan de jonge boer in zyn kippenhok, ver van de bewoonde wereld, en daar naast een bezoek aan de nieuwe Zuid- zeepolders de regering eens wat mil der kan stemmen, opdat binnen af zienbare tyd dit stuk grond, waardoor weer andere stukken Peel ontsloten wordfen, kan ontgonnen worden. Tot het geluk van vele jonge boeren van deze streken en m het belang van Nederlands voedselvoorziening. heid in Nederland voortaan ver ge komen is. Th. uit Bergen, had een motor go kocht maar hield het nummerbewys, dat de verkoper terugvorderde. Dat kost hem nu f 20 of 10 dagen. Verder was er een tamelijk onver kwikkelijke geschiedenis uit Bergen, waar twee buren elkaar danig had den uitgescholden, met het droeve gevolg, dat de een by de ander als getuige fungeerde en de ander by de een. De een kreeg f 25 boete, de ander werd vrijgesproken, zodat by deze uitspraak de kiem werd gelegd voor een volgend geding, want buiten in de gang ging het alweer van dik hout zaagt men planken. Bij van L. uit Venray, werd voor enkele maanden een rijwiel gestolen en dit bleek gebeurd te zyn door een ontvluchtte uit het Rijksopvoedings gesticht. Nu stond hy voorde rechter, begeleid door twee opzichters. Het was een droevig verhaal. Als enigste kind verloor hy zyn vader. Zyn moeder hertrouwde met een man waarmee hy niet kon opschieten. Hij liep van huis weg en daarmee was de kiem gelegd voor een mislukt leven. Op het rijksopvoedingsgesticht was hij er ook vandoor gegaan en hier in Venray, had hy ten einde raad maar een rijwiel gestolen, maar liep tegen de lamp. Bovendien waren nog enkele andere misdrijven gepleegd en zodoendemoest de rechter, ondanks het feit dat de verdachte nog deze maand 16 jaar zou worden en dus ontslagen zou worden uit het gesticht, 4 maanden eisen. Een dienstbode uit Venlo had by haar principaal enkele oorbellen ge stolen en kwam er dank zy het pleidooi van de moeder vanaf met f 20, maar de gevangenisdeur staat open. v. H. uit Venray, die zijn verhuur ster minder netjes had betiteld kreeg f 10 boete. B. uit Swolgen, die koper had ge stolen, zal 14 dagen moeten brommen. De oude heer H. uit Tegelen, had een politieagent beledigd en kreeg van de rechter te horen, dat hy schijn baar niets geleerd had. Voor 23 jaren had diezelfde heer n.l. ook een politie agent beledigd en toen kreeg hy f20 boete. Hetzelfde recept kreeg hy ook nu. Als laatste geval was er H. uit Venray, die tegen een jonge jacht opziener had gezegd, dat hy een snot neus was. Aangezien jachtopzieners niet straffeloos voor snotneus betiteld kunnen worden, kostte dat f 15 of 15 dagen. „We moeten Maria zacht geweld aandoen" Mgr. Dr. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft zich Maandagavond via de regionale omroep Zuid tot het Limburgse volk gericht om het op te wekken in de Octobermaand trouw iedere dag de Rozenkrans te bidden. Na zyn toespraak bad Mgr zelf het Rozenkransgebed voor. „Onze H. Vader heeft in zyn grote bezorgdheid voor het heil der zielen, die in onze tijdon werkelijk in nood verkeren, en voor hot welzijn van de mensheid, die door verschrikkelijke rampen bedreigd wordt, aan alle bis schoppen een oproep gericht, om toch te zorgen, dat de gelovigen vooral in de Octobermaand „zacht geweld zou den aandoen aan het Moederhart van Maria" om Haar moederlijke hulp en machtige bescherming in te roepen", zo zei de bisschop en hy vervolgde „U weet wel, dierbare gelovigen, dat deze wens van Zyne Heiligheid Ons uit het hart is gegrepen. Nooit hebben Wy opgehouden U te ver manen en zelfs te smeken om toch trouw de Rozenkrans te bidden. Het is immers altijd Onze diepste over tuiging geweest, dat wy zonder de hulp der Moeder niet veilig kunnen zijn". „Het is zo waar, wat Z.H. de Paus duidelijker wellicht dan ooit ons allen voorhoudt„Niet met kracht van wapenen noch door de macht der mensen, maar door Gods hulp, ver kregen door dit Rozenkransgebed, kan de Kerk onbevreesd de helse vijanden tegemoet treden". Mgr. Lemmen deed vervolgens een beroep op alle Limburgers om in brandende liefde hun harten en stem men met elkaar te verenigen. Nu de situatie ernstig wordt en de aanval len der bozen m aantal toenemen, des te meer moet de yver der goeden toenemen en steeds brandender wor den. Laten zy hun uiterste best doen, vooral door middel van de Rozenkrans, om van onze liefdevolle Moeder te verkrijgen, dat er spoedig betere tijden voor de Kerk en maatschappij mogen aanbreken. „Wy vertrouwen dan ook", aldus besloot mgr. Lemmens, „en Wy sme ken er U om, dat gy allen nog meer en beter dan tot nu toe, de Rozen krans zult bidden, gy zelf, gij samen in uw gezinnen, gij allen samen in onze kerken en kapellen Het dameskoor Polyhymnia heeft Zondag op het internationaal zangcon cours in Deventer een prachtig succes behaald. Zy werd namelijk eerste in de tweede afdeling. En natuurlijk werd dit heugelyk feit gevierd. By haar thuiskomst vonden de zangeressen de gecombineerde Harmo- niën van Oostrum en Venray alsmede Venrays Mannenkoor klaar staan, om hen in een grote optocht naar Zaal Wilhelmina te brengen. En in deze zaal had inderdaad een grote huldi ging plaats. Ook de heer Burgemees ter was daarbij aanwezig, die het Dameskoor hartelijk feliciteerde met het succes en vooral directeur Jans- 1, voor wie bet een zware taak weest moet zyn om een veertigtal dames zo te leiden dat zij dit succes mochten boeken. Namens de harmoniën sprak Dr Sala, die op de hembekende wijze zo wel de dames als de directeur een pluim op de.resp. hoeden stak. Namens de familie i. c. het Mannenkoor sprak de heer Gooren, die gedachtig aan het spreekwoord, goed voorbeeld doet goedvolgen even dieper inging op de muzikale kwaliteiten van Venray. De heer Fr. Janssen bood namens Venray Vooruit felicitaties aan en hy hoopte dat op dezelfde weg Venrays Dameskoor zou blyven doorgaan, op- ook op het gebied van zang Venrays naam vooruit zou gaan. De heer Burgemeester verleende een uur verlenging en het Mannen koor en de Harmoniën voerde nog enkele stukken uit. Kortom tot 12 uur was er een buitengewone stem ming en presidente Mej. Thielen was dan ook in haar dankwoord diep on der de indruk van alle sympathie die het Dameskoor had mogen ondervin den, een sympathie, die zeer hoog werd gewaardeerd en een goede stimulans was voor de toekomst. Maandag werd het feest nog eens dunnetjes overgedaan, met bestuur, leden en directeur. Stakt uw qeld in Burgemeester en Wethouders van Venray verzoeken ons het volgende te willen opnemen en wy van onze kant vragen de lezers van het hierin omschreven plan kennis te nemen en er naar te handelen. Mogfr ook in Venray slagen wat in andere plaatsen als in Bergen en Tegelen volkomen ge lukte en tot volle tevredenheid reeds werkt. Hierdoor zal 't mogelijk zyn de benodigde woningen te bouwen in onze ge meente, enuw geld brengt zyn rente dubbel en dik op Komende week wordt de kwartaalabonné's van PEEL EN MAAS de kwitantie aangeboden voor het vierde kwartaal 1951 (van 1 Oct. tm. 31 Dec.) Zij kunnen zich 'n regelmatige bezorging van ons blad verzekeren door betaling der kwitantie bij de eerste aanbieding. De administratie iiiwiiuiuiiiiiiitiiniiiitiiiiimiiiixiiiuiniuiiii'iiiir Reeds eerder werd in de bladen bekend gemaakt, dat voor die gebie den, waarvoor de Regering met het oog op de noodzakelijk industrialisa tie interesse heeft,'t binnenkort mo gelijk is op grotere schaal woningen te bouwen, zulks in verband met het onderbrengen van industriearbeiders, leidinggevend personeel enz. Nu ook onze gemeente behoort tot de zg ontwikkelingsgebieden zal het dus mogelyk worden om eerstdaags over te gaan tot het ter hand'nemen van een plan tot het bouwen van 'n behoorlijk aantal woningen. Bestaat in onz3 gemeente nog zulk een behoefte aan woningen? Hier wordt een vraag gesteld welke wel niemand in onze gemeente en daar buiten met „neen" zal durven of kunnen beantwoorden. Zoals in het merendeel der ge meenten van ons land, bestaat ook in Venray een nog zeer groot tekort aan woningen. Een ieder kent in zyn eigen omgeving gevallen van behuizing van gezinnen welke vaak niet alleen ongewenst zijn, doch als ontoelaatbaar moeten worden aange merkt 6n waarin een spoedige op lossing dringend nodig is. In totaal zyn nog 185 aanvragen lopende, waarvan er 165 betrek king hadden op reeds gehuwden. Van deze 165 gezinnen hebben er 105 één of meer kinderen, waarvan er 20, naar gecontroleerd is, een te kleine of zeer slechte woning hebben. Dit was de toestand per 15 Sept. 1951. Daarnaast moet er nog gerekend worden op een toename van het aantal gezinnen door huwelijk, welk aantal naar de cijfers van de laatste 3 jaren gesteld kan worden op pl.m. 70, waarvan het grootste gedeelte zich in de gemeente blijvend vestigt en dus om woonruimte komen vragen. Wie zal dat betalen? Wanneer in Venray dus woningen gebouwd zouden kunnen worden is het plicht deze gelegenheid met bei de handen aan te grijpen en zorg te dragen, dat in de kortst mogelijke tyd de plannen gereed komen en met het werk een aanvang kan worden gemaakt. Doch nu het bouwvolume geen direct bezwaar meer is, is er nog een tweede beletsel voor het bouwen en wel de practische onmogelijkheid om het benodigde geld te verkrijgen. Een ieder weet, dat in de laatste jaren door Ryk, Provincie en Gemeen ten enorme kapitalen zyn aangetrok ken voor de uitvoering van kapitaal- werken. Het herstel van de oorlogs schade heeft tot dusver reeds fabel achtige sommen geeist voor over- heidswerken. Het opnieuw op gang brengen van het industrieel apparaat heeft bovendien grote bedragen nood zakelijk gemaakt, en dat al terwijl ons land totaal verarmd, berooid en leeggestolen uit de oorlog kwam. Als gevolg daarvan is door de Re gering voor het aantrekken van de nodige gelden voor de Staatsuitgaven by herhaling een dringend beroep gedaan op de instellingen welke tot dusver ook optraden als geldschieters van de gemeenten wanneer het ging om het sluiten van lang lopende geld leningen. Wanneer de gemeente thans geld wil aantrekken stuit men vrywel steeds op de moeilijkheid, dat er geen middelen by verzekeringsmaatschap pijen en dergelijke zyn om aan het verzoek te voldoen. Het wordt dan ook een meermalen voorkomend verschijnsel, dat voor het verkrijgen van gelden op lange teimyn de gemeenten een beroep gaan doen op de ingezetenen zelve, door het uitschrijven van een Obligatie-lening Reeds eerder was ook hier in Ven- Ondergetekende ray dit plan naar voren gekomen met betrekking tot de financiering van' de bouw van de ambachtsschool. Toen het mogelijk bleek op korte ter mijn langs andere weg het geld aan te trekken, is van bedoeld plan afge zien. De woningbouw-mogelykheid heeft echter andermaal by het gemeente bestuur het beroep op de ingezetenen in ernstige overweging doen nemen en heeft er toe geleid, dat door de raad op 25 September jl. besloten werd om een obligatielening uit te schrijven ter grootte van f200.000,—. Obligaties Deze lening wordt uitgegeven in obligaties „aan toonder" in stukken ad f 1000,—, coupures van f 500,— elk, en coupures van f 100,— elk. Door de onderverdeling in stukken van f 500,— en f 100,— is het dus mogelijk dat een zo groot mogelijk aantal ingezetenen in deze lening kunnen deelnemen. Het is naar onze mening nl. een grote daad van gemeenschapszin wanneer de huisvesting van een deel onzer bevolking door het bouwen van nieuwe woningen mogelijk wordt, doordat allen gezamenlijk de daarvoor benodigde middelen opbrengen. Buitendien is bedoelde obligatie lening ook een zeer aantrekkelijke geldbelegging. Kan deze reeds thans worden uit gegeven tegen een rente van 4 pet. per jaar, doordat niet direct de gelden worden opgenomen, doch zulks eerst zal geschieden wanneer de plannen zijn goedgekeurd, is in het raads besluit er rekening mede gehouden, dat op dat tijdstip het door het Ryk toegestane rentepercentage van 4 pet. zou kunnen zyn verhoogd en is be paald, dat de gelden worden opge nomen tegen een rente van 4 pet. of zoveel hoger als het op het tydstip van opname der gelden van Rijks wege toegestane rente-percentage be draagt. De looptyd van de lening moest worden gesteld op 30 jaren, waarbij dan jaarlijks een ongeveer gelijkblij vend bedrag aan obligaties wordt uitgeloot. De nummers van de uitge lote obligaties worden bekend ge maakt o.a. m Peel en Maas. Teneinde een beeld te hebben van de belangstelling voor deze leniDg en aan de hand daarvan te kunnen overgaan tot het vaststellen van het aantal te bouwen woningen, vragen wy" hen, die een of meer stukken willen nemen of een of meer coupu res van f 500.- of 100.-, dit even te melden door inlevering van onder staande staande strook by de Gem.- ontvanger dhr. F.Vermaaten, alwaar alle gewenste inlichtingen zyn te verkrijgen. Men is ook na het inleveren van deze strook volkomen vry want na drukkelijk is vermeld, dat men „in beginsel" slechts genegen is om deel te nemen. Het is echter wel dringend gewenst, dat men de werkelijkheid zo kort mogelijk benadert, door voor niet meer in te schrijven dan men t. ~.t. zal kunnen storten. Daarby gelieve men rekening te houden, dat storting van het geld zal kunnen worden verwacht per 2 Januari of 1 Februari a.s. Van de opbrengst van deze lening, wanneer daarin wordt deelgenomen tot het volle bedrag van f 200.000.— zullen vermoedelijk 40 woningen ge bouwd kunnen worden. Ten slotte wordt onder de aandacht van eventuele gegadigden gebracht, dat deze voorlopige inschrijvingen volstrekt geheim zyn en de namen van de deelnemers volkomen geheim zullen blyven. Wy doen een zeer ernstig beroep op hen die gelden hiervoor beschik baar kunnen stellen, om ten deze aan de gemeente de helpende hand te bieden, waardoor het mogelijk zal worden een van de ernstigste proble- van deze tyd, de woningnood, tot op lossing te brengen. verklaart hierbij In beginsel genegen te zijn In de door de gemeente Venray uit te schrijven obligatielening ad f 200.000.-, rentende 4 °f zoveel hoger als het op het tijdstip van op name der gelden van Rijkswege toegestane rente-percentage bedraagt, te sluiten ten behoeve van de bouw van nieuwe wo ningen, deel te nemen met een bedrag van fen welstuks van f 1000.— stuks van f 500. stuks van f 100. Venray, October 1951. (Handtekening) (In te leveren ten kantore van de Gemeente-ontvanger de Heer F. Vermaaten Marktstraat)

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1