De avonden gaan weer lengen DIERENDAG1951 Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Vogelkooien. F. W. Hendriks ?/rs J£e e/i eY/t se/zoe/i. waY/Ye/Y aYty'c/. Schae(faï6 niet 't méés1 van Douwe Egberts ^^thee Het is verontrustend, dat na een eerste intense training van enige maanden de troepen vaak geen vol doende tydvullende bezigheid meer hebben. Ledigheid is een zeer slechte school voor een jongeman. Er is in het verleden hard gewerkt. In 1946 waren van de 43 Militaire Tehuizen er nog slechts 7 intact. Maar misschien zegt het onze lezers iets, dat men in 1938 voor 10.000 militairen 43 Tehuizen had en nu voor 80.000 militairen 44 Tehuizen. Er moet nog veel gedaan worden EEN KANS. Het Nationaal Katholiek Thuisfront begint de tweede fase van zijn bestaan in zeer moeilijke omstandigheden, maar het is verheugend dat door een begrijpende geste van de Katholieke Radio Omroep, het tweede lustrum in gezet kan worden met een originele en grootse campagne. Te beginnen Zater dag 29 September zullen zee populaire radiofiguren tien weken lang met el kander een wedstrijd in populariteit aangaan. De opzet is uiterst spannend. Wie het meeste geld voor de jongens weet binnen te krijgen is de populairste. De luisteraars kunnen daartoe hun stem uitbrengen op deze figuren. Elke gul den is een volle stem. Deze zes figuren zijn: „De Gewone Man", „Merie" (de vrouw van de Gewone Man, de lijst voor de Moeders), „Kobus Kuch" (de lijst van de oud-gedienden), „2 x 2 is 1" (de lyst van de trouwlustigen), „van Tutte" (uit Negen heit de klok), en „Lijst zonder Naam" (de mannen van Ger de Roos). De lijst met de meeste stemmen (dus guldens) zal aanspraak kunnen maken op de prijzen van f. 7000, f. 5000, -f. 4000, f, 3000 - f, 2000,—, en f,1000;—, terwijl een prijs van f 6000 wordt verloot onder allen, die hun stem hebben uitge bracht op de lijst, die de minste stemmen verwierf. De prijzen worden voor St. Nicolaas toegewezen. Iedere Zondag, om vijf minuten voor één zal de „Pottebaas" verslag uitbrengen van de wedstrijd, die tot titel draagt Baas boven Baas. Duizenden in den lande zullen aan die wedstrijd spanning en amusement beleven. Wie wil meedoen zendt 'nbydrage aan Nationaal Katholiek Thuisfront Den Haag, Postbus 4 per aangetekend schrijven, door een gulden extra aan postzegels op een briefkaart te plakken, door een postwissel, of op giro 520.000. Elke gulden is een volle stem en een volle kans. Vermeld steeds de lijst of lijsten van uw keuze. Wy wensen deze sympathieke en noodzakelijke actie, niet alleen om het prestige van de organiserende organisaties, maar vooral uit bezorgd heid voor onze militairen, overmatig succes toe. Het probleem der vrije tijdsbesteding is met het verkorten der arbeidstijd in de loop der jaren een vooraanstaande plaats gaan innemen onder de vele sociale vragen die zo dagelijks op ons afstormen. Dat probleem omvat ook de avonduren en speciaal de lange winteravonden, wanneer regen of sneeuw het beeld in de natuur beheersen en wij gedwongen zijn thuis te blijven. 's Zomers wordt de avond al goed besteed, wanneer wij alleen maar buiten zijn, althans voor degenen, die in de fabriek of andere lokaliteit hun arbeid verrichten. De frisse lucht geeft nieuwe energie en prikkelt onze werklust voor de volgende dag. Doch ook een groot deel van de buitenwerkers vindt in de zomer avonden een nuttige tijdsbesteding in een tuintje met bloemen of groente. Op die wyze heeft men dan zelfs nog inkomsten, omdat men uitgaven aan een bloemen- en groentehandelaar vermy'dt. De duisternis van herfst- en winter avond beperkt ons terrein van acti viteit tot de woonruimte, tenzij men er speciaal op uittrekt naar school, vergaderlokaal of andere verlichte ontspanningsruimte. Maar de on gunstige weersomstandigheden trek ken velen niet aan en zo blijft men in meerderheid thuis. Vanzelfsprekend gaan de jongeren er nog meer op uit dan de ouderen en hier ligt dan ook dikwijls een onderscheid in de wijze waarop men de lange donkere avonden van September tot April doorbrengt. Bij de ouderen is het een geliefde bezigheid om eerst na het avondeten de krant te lezen en dan langzaam weg te dutten totdat de radio of koffie hen even tot de werkelijkheid terugroept, waarna de sluimering wordt voortgezet. Het bed brengt de definitieve verlossing uit de onge makkelijke stoel. Anderen zoeken de verpozing in het kaartspel, in de kroeg of gaan op bezoek by vrienden of kennissen om daar de tijd met praten te doden. In deze lange praaturen ontstaan dan de roddelpraatjes over anderen, de oorzaken van vele kleine ruzietjes en andere misverstanden, die een rijke variatie van nieuwe onderwerpen ter tafel brengen, waarop men dan verder kan doorborduren, de hele lange winter door. Slechts een kleine categorie weet de winteravonden nuttig te be steden. Nuttig besteden wil zeggen, dat men die vele uren aanwendt tot verrijking van eigen leven of dat van anderen. Die levensver rijking, waardoor men zich meer mens voelt, een actief handelenden waardevol wezen in de gemeen schap, waarbinnen men leeft; men vindt ze op velorlei terrein. De kerk waar ge lid van zyt, de vereniging van welke aard ook. de nationale reserve, de politieke party, zy allen vragen uw tyd, uw belang stelling en uw steun tot opbouw ener hoogstaande cultuur en homogene maatschappij. Wy bedoelen nu niet die groepe ringen, waar louter ontspanning en plezier in het middelpunt staan. Zy hebben stellig een functie, maar leiden toch niet tot verheffing, wanneer men zich daar alleen aan geeft. Lichaam en geest Het gaat allereerst om verbetering van onze lichamelijke positie en het scherpen van onze geest, die een hulp kunnen vormen by het verrichten van onze dagtaak. Daartoe behoort boven al de vakstudie. Wy spreken niet over die onzinnige race om diploma's maar over het toetsen van de practyk van ons dagelijks werk aan de theorie in vakbladen en cursussen of in andere literatuur. De snelle ontwikkeling van techniek en wetenschap maakt het noodzakelijk dat wy die voortgang volgen. De meest eenvoudige werkzaamheden vragen vandaag kennis, een diploma. Wy kunnen die opdoen door het vak of beroep, waarin wy werken, by te houden. Practisch, maar ook theore tisch. Wy behoeven geen boeken in ons hoofd te stampen al is zelfs dat wel eens nodig om een up to date vakman in ons werk te zyn. Maar wij worden gerespecteerd om ons inzicht en goed advies, wanneer wy uit woord en daad laten zien, dat wy leven in ons werk en de ont wikkeling ervan van dag tot dag in het oog houden. Dat is geen zware studie, maar een vorm van actief zyn en persoonlijk heidsvorming in de sfeer, waarin men gesteld is. Daarmee komt een groot deel van de zo dikwyls verloren ge- gane arbeidsvreugde en vooral de productiviteit terug, die we zo brood nodig moeten verhogen. De wintermaanden zyn lang. Een ongelooflijk aantal uren wordt dik wyls in die tyd verbeuzeld; bewust door een gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel en onbewust door een gevoel van maatschappelijke ver moeidheid. Zoals de onde zongen... Voor de jeugd geldt het voren staande in versterkte mate. Het energie overschot na de dagtaak is by hen door leeftijdsverschil groter. Het aanpassingsvermogen aan mo derne theorieën en nieuwe productie methoden treedt in versterkte mate op. Het moet diep worden betreurd, dat een groot deel van onze jongeren de winteravonden op de straat of thuis in ledigheid doorbrengt. De grootste bijdrage aan hun culturele vorming wordt dikwijls geleverd door derde rangs romans en in negatieve vorm door straatslentery. Wanneer men spreekt van ont wikkeling denkt iedereen direct aan studeren. Maar de meest prac- tische ontwikkeling ligt in de nadere uitwerking van ons dagelijks werk, voor anderen in het vereni gingswerk, voor derden in het lezen van goede lectuur. Voor de verwe zenlijking van deze doeleinden by de jeugd is de hulp der ouderen on misbaar. Niet hun gebod tot activi teit zal de meeste uitwerking heb ben maar vooral hun voorbeeld,hun leiding en inspiratie. Veel uitvindingen en nieuwe ont dekkingen op allerlei gebied, zoals verbetering van productiemethoden, zyn in de avonduren geboren. Zy waren een product van ijverige zoe kers, van mensen met liefde voor hun werk en kennis van hun vak, groten deels opgedaan in vrye avonduren. Onze economische toestand is on gunstig. Onze overheid vraagt alle zeilen bij te zetten. Leveren wy ons aandeel door onszelf te inspireren tot activiteit op lange winteravonden tot heil van onze persoonlijkheid en ar beidsvreugde. Laten wy als redelijke wezens geen winterslaap houden. Zy bevordert slechts de lusteloosheid en verlamt de productiviteit. Hooc water te Wanssum in 1740 In 1740 bereikte het Maaswater zulk 'n hoge stand, dat 't zelfs de kerk in- spoelde. Door welke nalatigheid ook, had men geen aandacht gewyd aan de kist met alle bescheiden, gerichts- protocollen en meet-boek die er be waard werden. Met als gevolg, dat de inhoud deerlijk gehavend werd en grote schade van de vocht kreeg. De schepenen hebben toen een gelukkig inzicht gehad. De Secretaris van de Heerlijkheid Oswald Theodoor Liefkens kreeg zeker ook door eigen invloed de opdracht, de stukken zo veel mogelijk te redden en zo goed mogelijk te ordenen. Daar liet hy geen gras over groeien. Hy liet diverse stukken te Wanssum zelf drogen en bracht de kist met inhoud naar Venray, waar hy alles opnieuw inventariseerde Zyn arbeid duurde in Januari 1741 16 dagen en hy sorteerde toen o.a. de gerechtelijke dossiers 41 pakketten. Voor zyn „moyten en de verhanden van turf en hout" diende hy by de schatheffer Claes Hoogen 'n declaratie in van 12 Hollandse guldens. De Maricollen te Grubbenvorst Tot in 1859 was er te Grubbenvorst een zeer oud klooster, waarvan de zusters in geheel de omtrek bekend stonden onder de naam van Marollen of Maricollen. Haar Overste wendde zich in 1859 tot hetVenrayse Jerusa lem om hulp. Onder de goedkeuring van Monsig- neur Paredis, bisschop van Roermond, werden toen twee zusters van Venray naar Grubbenvorst gezonden. Enige jaren later ontvingen op Mei de Grubbenvorstense Marollekens het kleed van Sint Ursula. Het archief yan Wanssnm in 1580 vernietigd Dat het archief van "Wanssum in 1580 werd vernietigd, weten wy uit een geschrift van de handschrijver Hendrik van der Locht. Hy deelde mede „Dan onse Kerck in anno tachen- tich (also doen die Schantz tot Wel gemaeckt und twee vendele chrichs- volck een tytlanck gelosiert) tsamen geruineert, onse kloeken tsamel und onse uhrwerk gestolen, und onse Kerspels com mit alle schriften ge nomen, verbrant und verdestruirt und vortz van alles wat dier tydt in onse kereke voirs geweest, vernielt und dat noch nae dier tytt tot ver- sheyden reysen und meermaels ge schiet". Een oud beeldje te Oirlo Omstreeks 1890 herstelde de beeld houwer en schilder van Haeff te Oirlo, een fraai houten beeldje van de H. Maagd met het Kind Jezus. Dat beeldje was afkomstig van het Begynhof te Maastricht. Een religieuse van dat Begynhof had by de opheffing door de Fransen het in 1795 of 1796 mede mogen nemen. Zo kwam het later by een van haar nichten terecht in Beek, van wie de latere Oirlose Herder, die daar toen kapelaan was, het gekocht had. Joannes Sengers Joannes Sengers was een zoon van Jacobus Sengers en Johanna Jacobs en werd geboren 10 Januari 1793. Priester gewyd, was hy eerst drie jaren kapelaan te Afferden en dan van 1821 1824 te Vierlingsbeek. In 1824 werd hy Pastoor te Bergen, waar hy een nieuwe kerk bouwde. Maar hy deed nog meer. Want zyn grote kennis maakte hem geschikt om begaafde knapen in de studie, voor het H. Priesterschap nodig te bekwamen. De lessen gaf hy ten zynent o.a. aan Dr. Hoefnagels, die later Vicaris- Generaal werd van het Bisdom Roermond. Ook werd Pastoor Sengers inspecteur van het achtste school district in Limburg. Hy overleed 23 Augustus 1864 te Bergen. Octobermaandbijzondere devotie tot Maria Paus Pius XII heeft alle katho lieken ter wereld aangemaand de maand October byzonder te wy'den aan de verering van de Maagd Maria, opdat door Haar voorspraak de droeve omstandigheden van deze tyd mogen verbeteren. In een encycliek aan de bisschoppen, dringt Z H. de Paus er op aan, dat alle gelovigen meer dan gewoonlijk hun devotie voor de Moedermaagd in de maand October zullen opvoeren, in het byzonder door het bidden van de Rozenkrans. Prachtige verchroomde sierkooien, beukenhouten kooien, glazen badhuisjes, drinkfonteinen, voederbakjes glas en porcelein, zwaar vertinde vogelnestjes, Sepia, schelpenzand. Verder alle vogelzaden als kanarie krachtvoer en zangzaad, parkieten zaad, zaad voor trapézevogels, universeel voer voor merels en lijsters Wilt U iets met vogels bereiken, Kom dan eerst by Hendriks kyken. Langstraat 46 Mensen en dieren 4 October is het dierendag. Het is eigenlijk een heel vreemde uitdrukkingdierendag. En om dat het zo vreemd is, dat er een dag voor de dieren is, zullen er ook wel veel mensen om lachen. En waarom zou je er niet om lachen Daar is niet het minste bezwaar tegen, als die lach maar gemotiveerd is. Anders is het een dwaas grijnzen om iets waar men de draagwydte niet van begrijpt. 0— 4 October is het dierendag en wy moeten er opeens aan denken dat de mensen alles zo goed kunnen. Zy maken oorlog en vrede; zy bedrijven geraffineerde misdaden en berechten de misdadigers. Zy vinden van alles uit: geheime en niet geheime wapenen; zy door- k ruisen in trotse overmoed de luchten en dalen in vernuftige instrumenten in het diepste der zeeën af. NIJMEGEN KORTE MOLENSTRAAT. HOEK ZIEKERSTRAAT 't trefpunt voor de o d leuze Zij hebben de toekomst van ganse geslachten in hun handen, zy kun nen hele landstreken met een enkele atoombom wegvagen en zy kunnen de wetenschap aanwenden in de geneeskunde om mensenlevens te ontrukken aan de grijpgrage vingers van schier iedere ziekte. De mogelijkheden van het mense lijk kunnen schijnen onbegrensd. Vaak menen zy het raadsel van leven en dood opgelost te hebben.... Ja, wat kunnen de mensen veel en... wat zyn zij hopeloos onmachtig I Is het voor hen al onmogelijk om met elkaar in verdraagzame eensge zindheid te leven, zy kunnen zelfs niet een moreel-aanvaardbare houding plaatsen tegenover de hulpeloosheid van de aan hun zorgen toevertrouwde dieren. Mensen hebben vaak nog dit excuus voor een vijandelijke houding, dat de evenmnes driftig, koppig, haat dragend en gemeen is. Doch een dier staat in zyn onge compliceerdheid voor de mens zoals het istrouw, eerlijk en dapper. Eigenschappen, die de moderne „almachtige" mens zich nauwelijks herinnert. En daarom is er dierenbescherming. Het dier moet beschermd worden tegen.... de mensen 1 Er zijn misschien mensen, die lachen om dierenbescherming. Laten zy dan onmiddellijk zeggen waarom zy lachen, waar zij de treu rige moed vandaan halen om de noodzakelijke ïeactie op hun eigen sadisme belachelijk te vinden. Of stellen zy dierenbescherming op één lijn met de ziekelijke vertroete ling van dieren, met de overdreven en daarom misplaatste verwennerij van honden en katten en apen? Als dat zo is, dan staat Kinderbe scherming gelyk aan het opvoeden van kinderen tot werkelijke slappe lingen. Dierenbescherming doet een beroep op uw gewetenHoe lang gy het nog verantwoorden kunt in uw on middellijke omgeving dieren een afschuwelijk bestaan te laten leiden. Maak uzelf niet wijs dat dieren bescherming de mensen vergeet. Wie zijn naaste liefheeft is ook goed voor het dier en dus kunnen zij niet gescheiden wordenNaasten liefde en Dierenbescherming. 4 October is het dierendag. Tracht dan vanaf 4 October eens een MENS te zyn óók voor de dieren. Hengelsportartikelen Op jacht naar vis. Dat is nog lang niet mis Als snoer en hengel maar van Hendriks is. Moeder de vrouw zegt dan beslist Hoor eens wat het in de pan sist. Grote vangst verzekerd, dus op naar Langstraat 46 F. W. HENDRIKS Schildersbedrijf Patersstraat 14 levert U alle soorten Poetsartikelen Borstelwerken Raamgarnituren Grond- en Lak- Lijm- en Waterverven Behangselpapieren En wij durven U garanderen, dat hij het meest geniet van DOUWE EGBERTS geuriger thee. Poor jarenlange ervaring mogen wij ons met recht thee-kenners noemen. Er is echter nóg een thee-kenner, die Uw kopje thee beoordeeltUW MAN. Laat hem genieten van DOUWE EGBERTS geuriger THEE. Welgekozen soorten uit de beste theclanden. mei «org gemclcerd, geven Douwc Egberts thee die rijke schenk, die fijne geur» Het fijnste van de plantages

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4