BEL BIJ BRAND 3 9 2 EERSTE II. MIS Pater Frans Gosscns BINNENLAND de, en toen de kleuters een onderdak moesten hebben, toen kwam er een fröbelschool, kortom, daar in dat hoekje van onze gemeente, daar zeiden ze niet veel, maar stroopten ze de mouwen op en deden het zelf. En al valt dat niet zo direct op, op de Heyde zy'n ze na de oorlog weel een heel stuk verder als anderen, die by de pakken blijven zitten. Toen dan de Rector voor enkele maanden geld nodig bleek te hebben voor zijn scholen, voor zijn kerk en voor zijn iengd, och, toen was alles zo in kannen en kruiken en werd zonder veel er over te praten besloten een Heijdefeest te geven, dat klonk als een klok. En het klonk ook als een klou, honderden loten waren verkocht, honderden kilo's aardappelen verwerkt tot patates frites, honderden prijzen voor het rad van avontuur en allerlei schone spullen voor andere kraampjes werden bijeengebracht en als hoofd prijs kwam er een fikse toom biggen. En Zondag en Maandag kwamen er de mensen. Waar ze vandaan kwamen is ons een raadsel, we trof fen er ver uit Brabant en op vak kundige manier werd hun portemon- naie gelicht voor het schone doel en er was plezier voor zes. Zondag kon er geen man meer in en Maandag ondanks regen en smerig weer was het dezelfde geschiedenis. En het rad van avontuur draaide dat het een lieve lust was en bij de andere attracties kwam men handen te kort. Wie op het gebied van een fancy- fair organiseren nog wat leren wil, kan op de Heijde terecht. Het resultaat van een en ander zal de Rector het beste weten en het zal goed worden besteed. Maar het is geen wonder dat men nu al praat over een zelfde naamfeest, maar dan in 1952. Dit feest smaakt inderdaad naar meer. Nieuws uit Venray en omgeving Zoudagsdieniit Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 25 September: Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Donderdag 28 September: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Dekenaal Soc. Char. Centrum. Maandag 24 en Woensdag 26 Sep tember geen spreekuur, van de sociale werkster. Jerusalem geopend Donderdag kwamen na zeven jaren de pensionnaires van Jerusalem terug naar Venray. Vrijdagmorgen begon het nieuwe schooljaar met een plechtige Hoogmis in de nieuwe kapel. Zo is Venray in een enkele dag weer 140 inwoners rfiker geworden. Volksconcert Zor.dagavbnd 7 uur geeft de fanfare St Oda van Merselo, haar verplicht concert op het Honseniusplein. Mgr Goumans viert gonden kloosterfeest Dinsdag j.l. herdacht Mgr. Jac. Goumans, oud-apostolisch-vicaris van Bandoeng in Indonesië de dag, dat hij voor 50 jaren intrad in de orde der Kruisheren. Mgr. vierde dit feest heel eenvoudg in bet Moederhuis der Kruisheren te Hees by Nijmegen, waar hy" sinds zy'n terugkeer uit Indonesië, verblijft. Zoals bekend is Mgr. Goumans na de bevrijding van Indonesië, waar hy in 1942 bisschop was gewyd, naar Nedorland terug gekeerd, lichamelijk en geestelijk gebroken door de inter neringskampen der Japanners. Zyn gezondheidstoestand is thans redelijk Zondag j.l. werd het feest in intieme familiekring gehouden. Circns Mullens Het Nederlandse Circus Mullens, dat voor de eerste maal Venray bezocht heeft allerwege een goede indruk achtergelaten. De directie zal ook wel tevreden zyn, want alle drie de opvoeringen die men gaf, waren uitverkocht. Op het gebied van paardendressuur, de grondslag van ieder circus, waren goede staaltjes te zien, ondanks het feit, dat deze dieren eerst kort aan de dressuur onderworpen zijn. De clowns waren goed evenals de verschillende acrobatische nummers, terwyl de jongleur iedereen versteld deed staan van vaardigheid. De panter- troep deed vervaarlijke dingen. Kortom, Circus Mullens heeft een best programma gebracht, dat zeer goed in de smaak is gevallen. Denk aan 15 October Het bestuur van de Vastelaoves- klup wil alle belanghebbenden er nog eens aan herinneren, dat op 15 Oct. a.8. het nieuwe vastelaovesliedje op originele melodiën moet zijn inge stuurd. Allen dus nog 'ns aan de slag en voor 15 October het nieuwe liedje ingeleverd bij het secretariaat Paters- straat 10. Brand Zaterdagmiddag brak brand uit aan de Akkerweg, waar een kleine houten loods in vlammen opging. De opge roepen Brandweer kon weinig anders doen dan wat nablussen. Zondag had Venray weer het grote geluk een van zyn zonen ter kerke te mogen leiden, voor het opdragen van zyn eerste plechtige H. Mis. Ditmaal was het de pater Redemp- tori8 Frans Gossens, die Woensdag 12 dezer door Mgr. Lemmens priester was gewyd, in het Redemptoristen klooster te Wittem. Om kwart voor tien werd de neo mist en zijn familie afgedaald van de feestelijk versierde ouderlyke woning door Venrays Harmonie, kerkkoor, misdienaars en de geestelijkheid der parochie. De buurt had behalve het huis ook de weg naar de kerk mooi versierd, en door een haag van bloe men, temidden van tientallen bruidjes werd de nieuwe priester naar de St. Petrus Banden gebracht, waar hy met assistentie der parochiegeestelykheid zyn eerste plechtige H. Mis opdroeg. Het kerkkoor o.l.v. van directeur Janssen zong een meerstemmige mis terwyl pater Peeters een confrater van de neomist 'n magistrale feest- predicatie hield. Na de kerkelijke plechtigheid had aan het ouderlijk huis de huldiging plaats van de parochie. Twee bruid jes zeiden een versje op en Venrays Harmonie bracht een serenade waar na Dr. Sala op de hem bekende wij ze de neomist de felicitaties aanbood van de gehele Venrayse gemeenschap. Dan zong het Mannenkoor de ionge priester toe en voerde dhr Gooren namens deze vereniging het woord. De neomist dankte de vele belang stellenden en wees hen op het grote voorrecht van Venray, dat zoveel priesterzonen telt. Hy hoopte dat die stroom priesters tot in lengte van dagen uit Venray zou mogen blijven komen, omdat dat wel een sprekend bewys is van de godsdienstzin van deze streken. Nadat de neomist allen zyn priesterlijke zegen had gegeven volgde een druk bezochte receptie. Terug nit Korea Met een uit Korea thuisvarend troepentranfeportschip wordt op i Oc tober a.8. in Nederland terug verwacht de Korea-vrij williger G. G. Spee, Wilhelminastraat 23. Botsing In de Hofstraat botste Dinsdag de vrachtwagen van K. tegen de wagens van Circus Mullens, die daar pas seerden. De materiële schade was zeer groot en natuurlijk ontstond er in een minimum van tyd een verkeers opstopping, die de Rijkspolitie handen vol werk gaf. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ongeluk De landbouwer D. te Leunen, kreeg tydens werkzaamheden op de boer derij 0en slag van zÜn Paard. D. moest zich onder dokters behandeling stellen. Dronkenschap De Rijkspolitie heeft Zondag enkele personen, die teveel van het goede hadden genoten, opgepikt en ze op de kazerne gratis logies verschaft. Toen de heren genoeg ontnuchterd waren werden ze met een proces verbaal naar huis gestuurd. Fietspad gereed In betrekkelijk korte tyd is de fiets pad van Venray naar Castenray klaar gekomen, zodat en fietsers en auto mobilisten in de toekomst vrijer baan hebben op de Horster weg. Bromfietsmisère De 14-jarige jongen P. uit Merselo, die aan het aardappelen rapen was, vroeg aan zyn baas v. T., of hy eens even op diens bromfiets mocht rijden. Dit werd hem toegestaan, maar toen de avond viel, was er van bromfiets noch jongen iets te bekennen. Later bleek, dat de knaap via Venlo de Duitse grens was gepasseerd en in Krefeld aangehouden was. Hy werd naar Venlo overgebracht van waaruit hij naar Venray terugkeerde. Voor hulpbehoevende moeders De Kath. Arbeidersbeweging kent vele mooie diensten en instellingen. Meerdere malen hebben wij in ons blad hiervan melding kunnen en mogen maken. De laatste loot die aan de grote stam der K A.B. is toe gevoegd is het Gezinszorgfonds van de Dr. Poelsstichting. Het doel van deze instelling kan in enkele woorden worden samen gevat. Hulp verlenen aan die moeders, leden der K.A.Bdie deze hulp en steun behoeven. Honderden moeders hebben al een prachtige vacantie achter de rug in een van de herstel lingsoorden, maar thans wordt er ook een geldelijke uitkering verstrekt wanneer wegens ziekte der moeder hulp in de huishouding van node is. Deze instelling verdient daarom al onze symphatie. Het wakkere bestuur van de plaatselijke afdeling der Dr. Poelsstichting heeft plannen geraamd om de plaatselijke kas te spekken teneinde nog meer voor deze moeders te kunnen doen. Hedenavond zal de opening plaats vinden van de te houden Fancy Fair in zaal Wilhelraina Niemand minder dan onze H.E. Heer Deken Berden zal in tegen woordigheid van kerkelijke en wereld lijke autoriteiten deze fancy—fair openen, waarna verwacht wordt dat vele die met het doel der Dr. Poels stichting sympathiseren zullen volgen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Dodenherdenking Overloon De jaarlijkse dodenherdenking ter gelegenheid van de herdenking van Overloon's be vrijding vindt dit jaar plaats op Zon dag 14 October as. Medewerking wordt o.a. verleend door de fanfare van Holthees en de Gemengde Zangvereniging uit Groe ningen. St. Anna Tierde feest De Gildebroeders en voor deze keer ook de Gildezusters van St. Anna kwamen in hun gildehuis aan de Overloonseweg by elkaar om eens echt goed te feesten. Het bestuur had gemeend dat de zwoegers van het grote gildefeest, wat mede door hun werk zo goed was geslaagd, toch wel eens wat extra's mochten hebben. Naast een goede hartversterking was daar Martien Berbers uit Venlo, die de gehele avond verzorgde op een wijze waar wy paf van stonden. Dit eenmans ensemble wist de stemming erin te houden, en dat niet alleen, Berbers was ook conferencier, voor drachtkunstenaar en goochelaar. De dank aan het einde van de avond uitgesproken was dan ook op zyn plaats en het is te hopen dat "de heer Berbers nog meerdere malen i-n Ven ray zal optreden. Zeker is, dat hy op 7 October wederom in Venray zal optreden en wy kunnen een bezoek reeds nu van harte aanbevelen. MUVERO uitstapje Ter gelegenheid van de (niet offi- cieele) opening dernieuwe ketelfabriek „MUVERO" werd door dhr. Mulders een tweedaagse Ryntocht aangeboden aan het personeel en hun echtgenoten. Op 6 en 7 Sept. j.l. werd de reis ondernomen. Met bussen werd de eerste dag ruim 400 K.M. afgelegd. Via korte rusten in Keulen, Limburg a/d Lahn, en Wiesbaden bereikte het gezelschap langs Autobanen en Tau- nus gebergte Bingen. In Bingen waar overnacht werd, heeft de Muverofamilie een onverge telijke „Laatzomernachtdroom" mee gemaakt. Het gehele decor voor dit blijspel bestond uit flessen „Kater- tröpchen" en werd meegespeeld door Amerikanen, Fransen en Duitsers. De vo'gende dag werd een bootreis gemaakt van Bingen naar Koblenz, die op allen een machtige indruk maakte Alle sprookjes uit de jonge jaren kwamen voor de geest by het zien van die prachtige roofridderburchten links en rechts van de Rijn. Vanuit Koblenz ging de tocht nog via Koningswinter en Keulen weer terug naar Venray. Dat dit uitstapje naar de zin is ge weest bewy'st wel de animo die be staat, om via een spaarkas jaarlijks een dergelyk uitstapje te maken. Kindslieidoptocht Zondag trok in Leunen onder grote belangstelling de kindsheidoptocht van e parochie. Hieraan werkte mede naast schooljeugd, de Jonge Garde, Jong Nederland en de Jonge Boeren, terwyl de fanfare voor de muzikale opluistering zorgde. Yaandelwijding Op 30 September a.s. zullen de Jonge Bóeren van het Veulen, een Vaandelwydingsfeest organiseren. In een plechtig Lof zal Rector Verbugt het nieuwe vaandel wijden. De fanfare van Leunen zal dit feest met muziek opluisteren. Boerinnenjeugdbond Dinsdag had in Leunen de Boerin nenjeugdbond op enigszins plechtige wyze het nieuwe winterseizoen ge opend. Nadat 's morgens een H. Mis was opgedragen in de St. Catharina- kerk, waaronder algemene H. Com munie, werd er 's avonds een druk bezochte openingsvergadering gehou den in het Patronaat. Hier voerde o.a. Mej. van Leeuwen het woord over de taak van de Boerinnenjeugd bond. Vele nieuwe leden gaven zich hiervoor op. Auto-ongelok Dinsdagavond omstreeks 8 uur, reed een auto met bruiloftsgasten in Over loon uit de bocht en sloeg om. De materiële schade was groot, persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Duivententoonstelling De postduivenvereniging de Zwaluw ,1 op 2 Dec. a s. een grote nationale duivententoonstelling organiseren in zaal Schellen. De opbrengst zal ge schonken worden aan het Nederl. Rode Kruis. Kampioen Zondag werd de langharige Sint Bernardshond Castor van de heer M. Cremers, Halfweg, voor de vierde maal in successie kampioen, op de hondententoonstelling te Breda. Reeds was hy uitgeroepen tot reserve kampioen in Tilburg, tot kam pioen in Den Haag en in Sittard. S.Y.Y.-nieuws. De wedstrijd, die Zondag het eerste tegen Boxmeer moest spelen, is wel een grote teleurstelling geworden voor supporters en spelers. Alhoewel be kend was, dat Boxmeer zeker zijn partij zou spelen, was er toch een goede kans de puntjes mee naar huis te nemen. Die kans is verkeken door de 2— nederlaag, die daar is geleden. Nu kan men de oorzaak zoeken in de nieuwe opstelling, of in de training maar feit is, dat het gehele spel van S.V.V. geheel zonder verband was. Het geheel was gewoon loszand en dit moet mede op de rekening komen van de spelers, die ondanks de train ingen schijnbaar nog steeds niet kun nen ontdekken dat plaatsen en goed samenspel een der grondslagen van het voetballen is. We kunnen ons gelukkig prijzen dat de keper Zondag een goede dag had, want Boxmeer stond voor 75 pet. van de wedstrijd op de Venray helft en dat geeft wel een beeld hoe Venray werd terug ge drongen. Morgen komt Gennep hier op bezoek, de pas gepromoveerde vierde klasser, die de afgelopen wedstrijden wel heeft bewezen ook in deze nieuwe afdeling by de voorste te willen horen. Het zal nu de taak van het eerste zyn Zondag te* bewijzen, dat het ook kan en dat twee verloren wedstrijden, hoe spijtig ook, geen reden is om het hoofd te laten hangen. De supporters rekenen daar zeker op. In Venray mochten we getuigen zijn van een werkelijk zeer fraaie wedstrijd van het tweede elftal, dat Wittenhorst met een drie nul neder laag naar Horst toe stuurde. In deze wedstrijd zagen we het felle flitsende spel, wat we by ons eerste zo node missen en het was werkelijk een ge noegen hier het plaatsen en samen spel te kunnen zien. Ga zo door jon gens en dan zal het best lukken. Het tweede elftal heeft Zondag vrij. Het derde speelt Zondag tegen Griendtsveen. Verleden Zondag speelde dit elftal een zeer slome wedstrijd, die gelukkig werd gewonnen, maar Zondag zal anders aangepakt moeten worden. Denk er aan, dat Zondag in ver band met de Jubileum-aflaat de wed stryd van het eerste, om 2 uur begint, R.K.V.V, Oostrum Oostrum i zette de competitie in met een uitwedstrijd naar Meerlo. Zoals gewoonlijk geen gemakkelijke karwei voor de rood witten. Met de wind in de rug wisten zy in de eer ste helft een verdiende 2—1 voor sprong te behalen. Na de rust was Meerlo wat sterker, maar door slecht schieten wisten zij hun overwicht niet in doelpunten om te zetten, het bleef 2—1 De uitwedstrijd van Oostrum 2 te gen Ysselsteyn 2 ging niet door. Het derde elftal trok naar Griends- veen en kregen met 12—1 de kous op de kop. Kom op jongens het kan beter. Zondag a.s. trekt het eerste naar Broekhuizenvorst. Met flink wersen en een knipoogje van Vrouwe Fortuna kan daar een behoorlijk resultaat be haald worden. Het tweede gaat Meerlo twee in eigen huis bevechten. Oostrum 3 ten slotte gaat met goede moed en veel beste wensen naar Wittenhorst 5. De A jeugd won haar eerste com petitiewedstrijd in Lottum met 3 1 B won in Venray met 3—1. De wed strijd van de C jeugd ging niet door. Tennis Zondag j.l. hadden de eind wed strijden plaats voor de competitie van de Venrayse tennisclub. Bij het dames-enkelspel verwierf Mevr. Stappers de kampioenstitel, by de heren enkelspel werd J. Gos sens kampioen, terwijl by het heren dubbelspel de heren J. Coenen en Ruyten het kampioenschap behaalde. Landelijke Ruitersport Morgen Zondag 23 Sept. zal de L R.V. „St. Isidorus" te Venray haar jaarlijkse Cross Country organiseren. Waaronder de vele schitterende prij zen o.a. 2 prachtige bekers verreden worden en tevens weer de Jaeger wisselbeker. Tevens wordt het ie lustrum van deze Cross-Country gevierd. Daarom Zondagmiddag allen naar het prach tige terrein tegenover het ziekenhuis. Hier kunt u zien hoe ruiters en paarden over een lengte van circa 2200 meter over berg en dal galloperen, en de zwaarste hindernissen weten te nemen. Zie verder de advertentie elders in dit blad. Kringsportdag Jonge Boeren Na een plechtig Lof, opgedragen in het aardige kerkje van Ysselsteyn, begon Zondagmiddag daar de Kring sportdag voor de Jonge Boeren van de kring Venray. De belangstelling had wat groter kunnen zyn maar desondanks mag men toch wel tevreden zyn, daar er veel deelnemers hadden ingeschreven. De uitslagen waren ie pry's voor Lichamelijke Oefe ningen: Leunen, dat hierdoor winnaar werd van een beker. P. v.d. Sterren, Heide, werd kam pioen hoogspringen, met 1.55 m. Rutten uit Wanssum, kreeg als eerste by de 3000 m. hardlopen een grote beker, terwyl W. Bus de eer van Ysselsteyn hoog hield by het zaklopen. Leunen werd verdiend eerste met estafette, maar moest in touwtrekken Merselo als zyn meerdere erkennen, dat hierbij ie werd. Ook by handbal werd Merselo leen moest Leunen tevreden zyn met de 2e Schietwedstrijden Zondag hebben de Venrayse schut terijen St Anna en het Zandakker hun jaarlijkse schietwedstrijden ge houden, die wel weinig belangstelling trokken. Er werd geschoten met de wind buks en op de wip. By het Zandakker was een der hofdames, mej. Daniëls, alle schutters de baas, door de eerste prys te behalen. De andere prijswinnaars waren2e prys G. Schwachöfer; 3e H. Pierlo;4e H. Daniëls; 5e P. Lenssen. Uitslag kleine wip: ie prijs Arn. de Riet; 2e A. Robben; 3e Linders; 4e H, Volleberg. De schutters van St. Anna hielden verder nog een vergadering, waarin besloten werd enige trommen aan te schaffen en de uniformen verder te verfraaien. Een zilvermyu. Nu had ze goed opgelet en de huismoeder te Barneveld, die met de vaat bezig was, zag nog juist een zilveren lepeltje door het gat van de gootsteen verdwijnen. Manlief werd ter hulp geroepen, die in het putje dook en daar inderdaad het lepeltje terugvond. Maar tot zyn verbazing vond hy niet dat eene lepeltje: hy bleek op een ware zilvermijn gestuit te zijn. Hy' haalde er liefst maar veertig op, plus drie vorken en een ontbytmes. En met deze vondst was meteen het raadsel opgelost van maar steeds verdwijnend etensgerei in dit huis houden, waarvan men reeds lang in de buurt zwervende raven beschuldigd had. „Een Yest van Nylons'' De stationsdouane te Roosendaal greep de 87-jarige SI. uit Brussel toen deze zeventig paar Nylons, als een vest rond zyn lichaam gewikkeld, frauduleus invoerde. De bejaarde smokkelaar heeft een hobby in het smokkelen van dames kousen. De douane te Vlissingen heeft hem deswege al tweemaal be keurd. Gebleken is ook dat Nylons doorverkocht werden aan een hotel houder in Zeeland. Corpulent uitziende „ouden van dagen" genieten nu meer dan gewone belangstelling van de zyde der douane wanneer de grens gepasseerd wordt, Ruim f 200 millioen kinderbijslag Aan kinderbijslag is in het jaar 1949 uitgekeerd 205.7 millioen gulden. Volgens wettelijke bepaling is deze enorme som geheel opgebracht door de werkgevers. Het aantal in dat jaar uitgereikte kinderbyslagboekjes bedroeg ruim 706 duizend, omvattende meer dan anderhalf millioen kinderen. Over het jaar 1950 zyn nog geen nauwkeurige cijfers bekend. Zy zullen echter stellig nog hoger zyn dan die over 1949. Winst P.T.T. ruim 20 millioen De bedrijfswinst der P.T.T. wordt voor 1950 geraamd op 20.6 millioen gulden. Hierin is 4 millioen gulden winst van de Postehequé- en Giro dienst begrepen. De winst van de Rijkspostspaarbank bedraagt 13.2 millioen gulden. Bij het vaststellen van deze cijfers is evenals by de begroting voor het lopende jaar met verhoogde en vervroegde afschryvin- 1 rekening gehouden. Wat het vérkeersbedryf betreft blijkt practisch alleen de telefoondienst een overschot te zullen opleveren. Het nadelig saldo van de postdienst wordt geraamd op 12.4 millioen gulden. Ruim tien millioen voor „uoodgebieden" De Nederlandse regering zal ruim tien millioen gulden beschikbaar stellen voor acht zogenaamde ontwik kelingsgebieden in Nederland, waar de werkloosheidscijfers zeer hoog zyn en waar de voorwaarden voor indus triëleontwikkeling vrywel ontbreken. Aangenomen wordt, dat de betref fende provincies en gemeenten boven het door de regering ter beschikking te stellen bedrag enkele millioenen ter bevordering van een industrieel klimaat zullen bijdragen. Een betref fend wetsontwerp zal binnenkort aan de kamerleden worden aangeboden. In tegenstelling tot de oorspron kelijk geuite verwachting zal de Marshall-organisatie geen gelden voor de uit te voeren werken beschikbaar stellen. De noodgebieden die thans voor regeringssteun in aanmerking komen zijn: 1. Oostelijk Friesland; 2. het Zuidelijk Westerkwartier van Gro ningen; 3. Z.O. Groningen; 4. N O. Overysel; 5. De Streek in Noord- Holland; 6. het gebied rondom Oudenboseh-Etten (N.-Brabant); 7. het gebied rondom Uden (N.-Brabant) en 8. Noord-Limburg waaronder Venray. De gelden zullen vooral worden benut voor de verbetering van wegen en waterwegen, voor de bouw van enkele bruggen, het bouwrijp maken van industrieterrein en voor zover nodig voor betere aansluitingen op het gas- en electriciteitsnet en op de waterleiding. Ondernemers doen voorstellen Het Centraal College van Onder nemers-organisaties op het gebied van het Bouwwezen „Cencobouw" heeft een adres gericht aan de ministerraad, Daarin wordt betoogd, dat de bouw kosten nog steeds veel te hoog zyn. Het adres stelt, dat de na de bevrij ding opgevoerdeeisen aan de woningen hoger liggen dan vóór 1940. De ondernemers menen, dat een aanzienlijke kostenverlaging zou wor den bereikt, indien voor heel het land één gemeentelijke bouwverordening zou gelden. Dit zou ook bevorderlijk zyn voor de standaardisatie. De neiging van architecten om be paalde individuele eisen te stellen verhoogt de prijzen eveneens b.v. door nodeloos ingewikkeld werk. Een betere mogelijkheid zou ook zyn de aannemers in de gelegenheid te stellen by hun inschrijving amen dementen op het bestek in te dienen. Verder wordt gewezen op verhoging van arbeidsproductiviteit. De uren, die in de wintermaanden minder worden gewerkt, zouden in de zomer kunnen worden ingehaald. Voor dit laatste voelen de werk nemers-organisaties blijkbaar niets. Slachtoffer van auto-ongeluk overleden. De heer H. Z. uit Eindhoven, die Dinsdag by een autobotsing inLiemp de ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis St. Johannes de Deo te '8 Hertogenbosch overleden. Twee gewonden en 10 personen dakloos bjj brand Slager C. en zyn zoon in Den Dungen (N.-Br), liepen Woensdag ernstige brandwonden op, toen zy trachtten een auto te redden uit de schuur en garage van de slagerij, welke schuur door een felle brand werd verwoest. In Erp by Veghel brandden Woens dag schuur en boerderij van het gezin Z. uit. Inboedel en landbouwinven- taris gingen verloren, het vee werd gered. Tien personen zyn door deze brand dakloos gewoiden. Dodelijk mijnongeluk Donderdag is de 41-jarige Peeters uit Brun8sum, op de 730 meter-ver dieping van Staatsmijn Hendrik, ten gevolge van een myngasuitbarsting onder neervallende kool bedolven en op slag gedood. Peeters was gehuwd en vader van 7 kinderen. Congo-pionier dO jaar priester Op 23 September a.s. zal pater Geurts van de Orde van Mill Hill, thans verblijvend te Uden, zyn 40 jarig priesterfeest vieren. De jubilaris behoort tot de pioniers onder de missionarissen van de Bel gische Congo. Nauwelijks gewyd, ver trok pater Geurts reeds derwaarts. In Bokakata stichtte hy een pa rochie, welke thans tot de bloeiendste van de Congo wordt gerekend. Toen hy in 1922 voor het eerst naar Nederland terugkwam, was hij tot veler verbazing vergezeld van een tweetal negers, die hy in Brabant het schoenmakersvak liet leren. Dank zy dit practisch vakonderwijs, beoefenen deze negers nog stoeds met succes dezelfde stiel en zyn zy op hun beurt weer de vakleerkrachten in het bloeiend missiegebied van de Congo. 80.000 Nederlanders in ijaar tyd geëmigreerd. In de laa'ste vier jaar zyn gemid deld 7000 Nederlanders naar Canada vertrokken. In het najaar van 1950 is het aantal aanmeldingen sterk gestegen, zodat alleen in de eerste helft van dit jaar reeds ruim «1000 personen naar dit land vertrokken In totaal wordt dit jaar op 140OO Nederlandse emigranlen gerekend. Een der oorzaken hiervan is, dat Canada zijn grenzen ruimer openstelt voor niet agrarische krachten. Het aantal landgenoten dat sinds 1947 jaarlijks naar de Verenigde Staten emigreerde blyft nog onder de 2900. Naar Brazilië vertrokken sinds 1946 nauwelijks 1000 personen, naar Ar gentinië tot dusver 560. Zuid Afrika nam sinds 1946 byna 8000 Nederlanders op. Ook hier is de toelating onder meer afhankelijk van een werkgeversverklaring. Naar Australië vertrokken sinds 1946 tot en met de eerste helft van dit jaar byna 20.000 Nederlanders, Hierby moeten nog. worden geteld ruim 400 gedemobiliseerden, die van Indonesië rechtstreeks naar dit land zyn gegaan. Actie tegen Loterjjwet. De exploitant van de voetbal prys vraag „Een Nul", de heer W. vd. Loos, tegen wie dezer dagen door de Rotterdamsche kantonrechter vonnis is gewezen, naar aanlèiding van een door hem begane overtreding van de Loterywet, is een actie begonnen, met het doel de publieke opinie zo danig te beïnvloeden, „dat het uit eindelijke resultaat daarvan zal zyn, dat hetzij Loterywet ingrijpend wordt gewijzigd, hetzy" zodanig ge ïnterpreteerd, dat het niet langer mogelyk zal zijn, bonafide opzetten alleen uit zg. doelmatigheidsoverwe gingen onmogelijk te maken." De heer W. vd. Loos zal namelijk nauwlettend acht geven op- alle prijsvragen en loterijen, die door wie dan ook en waar dan ook in ons land worden georganiseerd en telkenmale, wanneer naar zyn mening van over treding van do Loterywet sprake is, zal hy daarvan aangifte doen. Hy heeft zyn actie Woensdag al ingeluid, toen hy by de ambtenaar van het openbaar ministerie by het kantongerecht in Den Haag aangifte deed van een zyn inziens strafbaar feit, dat een uitgever van een Haagse courant zou hebben begaan door op 6 September jl. een prijsvraag uit te schrijven, onder de titel: „Kent gy uw stad uit de lucht De heer van de Loos betoogt in aangifte uitvoerig, da* alleen het lot zal dienen te beslissen, op welke wy'ze en in welke vorm dan ook, wie de prijswinnaars van deze prys- vraag zullen zyn. Hij grondt zich voor het indienen van zijn aangifte op artikel iel van het Wetboek van Strafvordering, hetwelk luidt: „Ieder die kennis draagt van een begaanbaar strafbaar feit, is bevoegd daarvan aangifte of klachte te doen." Tegemoetkoming in de werkloosheidspremie. De meerderheid van de Sociaal Economische Raad, het toporgaan van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, heeft zich uitgesproken voor het standpunt, dat werkgevers en werk-, nemers, een tegemoetkoming dienen te ontvangen in de premiebetaling voor de werkloosheidsverzekering. Een minderheid van die raad wenst deze tegemoetkoming te beperken tot die gevallen, waarin de doorbereke ning der premie tot prijsstijging zou leiden. De ministers van den Brink en Joekes hadden de S.E.R. gevraagd hoe voor betrokken party en en met het oog op de algemene economische toestand de financieele last van de premiebelasting opgevangen worden kan. In het algemeen zal, volgens de S.E.R. de premie voor de werkloos heidsverzekering ongeveer 2.25 pet. van het loon bedragen. Er zyn echter „moeilijke bedrijfs takken", waarvoor dit percentage te laag is gesteld. Zo zal in 't bouwbe drijf een premie van 3.15 pet. nodig zyn, terwyl in 't landbouwbedrijf met zyn sterk verloop van losse arbeids krachten de premie op niet minder dan 10 pet. gesteld zou moeten zyn. Deze premie is echter niet op te brengen, zodat de S.E.R. subsidie adviseert. De ministers veronderstellen in hun vraag aan de raad, dat deze werkloosheidswet per 1 April 1952 zou ingaan. De wet voorziet in een uitkering van 48 dagen wachtgeld en 78 dagen werkloosheidsgeld. Hogere tarweprijs voor oogst 1952 De nieuwe tarweprys voor oogst 1952 is vastgesteld op f 26 per 100 kilo, de oude prijs bedroeg f 24 23. De tarweverbouw zal een grotere omvang moeten krijgen, zulks ter voorkoming van dure import.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2