ALBERT HEIJN Spionnage... zo oud als do wereld Zet het *eru de kran 46 Jos. Mullens brengt Op Dinsdag 18 en Woensdag 19 September a.s. circus voorstellingen in Venray. maïzena „18= havermout 35 griesmeel «5 bessensap 39 capucijners 45 augurken 48 cl soep-asperges 99 sinaasappelsap 49 kersen op sap 65d bijenhoning 98 ontbijtspek 49 ct cacaopoeder 05 zoute bolletjes 7e speculaas 49 rumbonen 39 fond. borstplaat -c 25c MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! schrijft Mevrouw P. uit Hilversum Iets over 't „Heifeest" VIS 4let duuït te lam} BEL BIJ BRAND 392 Op Dinsdag is en Woensdag 10 Septemoer a.s. wacht Venray een unieke gebeurtenis, daar't bekroonde Nat. Nederlandse circus Jos. Mullens dan hier's avonds om 8 uur op het Sport terrein aan de Leunseweg voorstellingen komt geven. Het programma vermeld o.a. als „stuntnummer" de dodensprong van de 18 jarige dame Gadbin Rex uit de nok van de circus koepel. Vele maanden was deze levensgevaarlijke sprong de giote attractie van het New Yorkse circus Barnum and Baily (Ringling Brothers, U.S.A). Daarnaast zal een unieke gedres seerde zeeleeuwen-collectie gepresenteerd worden, terwijl ook olifanten op het programma staan. De beroemde Scandina vische dompteur Laysson presteert het o.a. om deze logge dieren hoogstandjes op de voorpoten te laten maken Na de brandramp in April van het jaar 1030, toen het circus geheel in as gelegd werd en de prachtigste paarden in het vuur de dood vonden, pleit het voor de doorzettingskracht van de hoer Jos. Mullens, dat hij in zijn herrezen circus thans 33 ras paarden kan presenteren Zijn drie kinderen, José, Willem en Henry brengen de paarden voor en laten o.a. fraaie staaltjes van eenheid8dressuur en acrobatiek te paard zien. José, de 20 jarige dochter, brengt haar gevaarlijk en spectacu lair parforce-nummer, dat sedert de befaamde Thercse Renz en Kiitchen Carré niet meer ons land werd ver toond. Ze presteert het om staande op de rug van het door de piste galopperende paard door hoepels en over linten te springen. Nu we toch over het paard'en- materiaal spreken, dienen de hoge school-prestaties van de Francaise Nadia Houche en Henri Hiske Muller van der Zijden ook genoemd te worden. Het is eon lust voor het oog ora het klassieke schouwspel van rumba- en zamba-dansende paarden te aanschouwen. Josewa et Carola zijn de jongste slangenmensen van dit continent en wat deze geboren circuskinderen op acrobatisch terrein presteren, is in menig opzicht verbluffend. Ook het draadnummer van de Rosselli's zy met ere vermeld, alsmede het optre den van de Spaanse zigeunertroep „De Daily's" uit de Pyreneën met gewaagde parterre-acrobatiek. André Belga, eea is jarig jongleur, laat verbluffende staaltjes op het terrein van evenwichts-techniek en balanceerkunst zien. Hij laat o.a. 2 ballen boven op elkaar op één vinger draaien en jongleert met fakkels in José Mullens, de dochter van de directeur, tijdens haar gevaarlijk en spectaculair par force-nummer een donker circus, wat een fantastisch effect geeft 1 Als slotnummer wordt een koste lijke clown-scóne gebracht, die een half uur duurt: de Vlaamse clowns „de Babrisio's" presenteren dan een serie alleraardigste parodische dansen, waarbij U zult gieren van het lachen. Vermelding verdient nog, dat Jos. Mullens het klassieke circus in ere wil houden, dat zijn charme ontleent aan kopermuziek, clownerie, zaagsel- geuren en dierendressuur. Dus geen filmshow- en variété romantiek. We twijfelen er niet aan, of het program ma, dat elders veel succes had, zal ook in Venray vele bezoekers trekken. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. De recente „verdwijningen" van atoomgeleerden en diplomaten, de hoogverraad-processen in verschillende landen, hebben op nieuw de aandacht op de machinaties van de machten achter de schermen, die, gehuld in het duister der geheimzinnigheid, strijden om het bezit van staats- en militaire geheimen. Reeds de oudste geschiedenis spreekt ons van spionnage. De daden van die spionnen zijn soms roemrijk en heldhaftig, soms walgelijk en verachtelijk. Niet alle spionnen kan men scheren over één kam. In een serie artikelen in dit blad willen wy enkele van de meest sensationele spionnage zaken uit het verleden belichten. Gelieimo Dienst I. In de Engelse film „The Informer", dio speelt tijdens de troebelen in Ierland, komt de aanbrenger by de commanderende Britse officier zijn verradersloon halen. De Engelsman telt de bankbiljetten uit, legt zo op tafel en schuift ze hem met zfjn rotting toe... een gebaar dat duidelijk tekent de verachting van de krijgs man voor de spion. Toch, zoals er spionnen zyn, die de levens van honderdduizenden op hun geweten hebben, zyn er anderen die de levens van tallozen hebben gered. De motieven, die leiden tot dit duistere beroep, verschillen evenzeer als de persoonlijkheid. Men vindt onder de spionnen obscure elementen: beroepsavonturiers, psychopaten, mis dadigers, prostituées, de kleine aan brengers als kellners, portiers en con ciërges, de ambtenaren en officieren die, hetzij terwille van vuil gewin, hetzy omdat ze door chantage werden gedwongen, hun vaderland verraden. Maar daartegenover staan velen, die handelen uit pure vaderlandsliefde, militairen en burgers, die de zwaarste beproevingen dapper doorstonden aan het geheime front. Mensen, die wisten dat geen gezant of consul te hunnen bate zou interveniëren, dat hun eigen regering hen zou moeten verloochenen, wanneer hun werkzaamheden werden ontdekt. De beste voorbeelden daarvan vorm den wel de illegaal strijdende Neder landers, die bijzonderheden over ver sterkingen en troepenverplaatsingen doorseinden naar Engeland. Maar de mensen, die zich om welke redenen dan ook, geven aan dit werk, zyn geen mensen van twaalf in het dozyn en de geschiedenis van som migen der meest-prominenten is dan cok wel waard aan de vergetelheid te worden ontrukt. Spionnage is by na zo oud als de wereld. In het allereerste geschiedboek van het Oude Testament hebben de broe ders van Jozef het al kwaad te ver antwoorden, wanneer ze worden beschuldigd van spionnage aan de grens. Mozes, die het volk Israël door de woestijn leidde naar Palestina, ge bruikte „verspieders" om dit „land van melk en honing vloeiende" te verkennen. Bekend is het verhaal van het tweetal, dat terugkeerde met een enorme druiventros, hangend aan een draagstok tussen hen beiden. Mozes opvolger, Jozua, zendt spionnen naar Jericho, die daar prompt worden herkend en gered door een prostituee, die hen, op belofte van lijfsbehoud, langs een touw over de stadsmuur laat ontvluchten. Heel de geschiedenis door stuit men op de daden van spionnen en geheime agenten. Vooral de autoritaire vorsten gebruikten zulke lieden niet alleen om te weten wat er in andere ryken gebeurde, maar ook om hun eigen ministers en generaals en zo mo gelijk de gehele bevolking te be- spionneren. Een érg voorzichtige zorgde dan ook nog voor een spionnenleger, dat toe zicht hield op de spionnen... Daarby hadden de meeste grootwaardigheids bekleders nog een privé-inlichtingen- dienst, zoals de gunstelinge van de Franse Koning, Madame de Pom padour. Napoleon voerde de efficiency van zyn geheime dienst zo hoog mogelijk op. Eerst stond ze onder leiding van Fouché, de voormalige priester, die tydens de Revolutie één der felste terroristen was. Maar Fouché viel in ongenade toen hy op 9igen houtje, met de befaamde speculant Ouvrard^ met Engeland ging onderhandelen en werd vervangen door Savary. Savary deed het zo mogelijk nog beter dan Fouché, maar tydens zyn bewind bleek, hoe zelfs de best- ingelichte geheime dienst kan falen. Een lichtelijk getikte generaal, die in 'n particuliere inrichting verbleef, wist er uit te komen, zag kans het bevel over Parijs over te nemen en zelfs de grote Savary achter de tralies te zetten. Enkele uren was deze ma niak heer en meester over Parijs. Napoleon, ver in Rusland, brieste toen hy gewaar werd hoe wankel in werkelijkheid zyn gezag was en zette Savary af. Ook Napoleon's potdichte spionnage-systeem vermocht zijn dic tatuur niet te redden... waren bij Alber versteld staan NeV Voo 'dc.en, „elke „d,recten sprekecd •ln Uw huishoudgeld tot uiting komen. ALBERT HE1JN UW KRUIDENIER Eerste kweliteit per pak Voor een *t®*'9 bord P-P 500gr. Ookvoortoesp.js 250 gram I 3 Zul.erenge.ond, grote lies JVc Nieuwe Oogst 500 gram *»3 ct N. Oogit Zoatxuur p. flac. Een delicatesse groot blik V Delmonte per blik tT Betuwsa MelVer»*n pot 1 Zuivere, lijne kwaliteit. Pot *7 O cl Heerlijk-Mager 100 gram Zeer voordelig 250 gram O 3 ct Onze spécialité per blik /3 e» Extra kwaliteit 250 gram t 7 ct AMANDELSPECULAAS eg Met eckio .mandelen 25° gram U J cl Eentractatie 100 gram 3Act Bijzonder lijn 100 gram A 3 cl GEKLEURDE BOONTJES onn riram Voor do kinderen 200 gram Nu geldt meer dan ooit voor Uw dure geld L Spaart de iraaie plaatjes voor Albert Hejjols Cinderella t Ik was pas 4 maanden klant, toen ik voor het eerst mijn cassabons natelde. Ik had er voor een bedragi van even méér dan 150 gulden! Ik kon mijn ogen niet geloven: zou ik nu heus 15 gulden terug krijgen? 't Was in een wip)gebeurd in de winkel. De juffrouw telde vlug mijn stapeltje na en gaf me die 15 gulden zomaar over de toonbank. Ik vind 't iets geweldigs Schrijf dat maar gerust in de krant!" Oat is het grote gemak van de cassabons: U wisselt ze in, wanneer het LJ schikt. Of wanneer U iets extra's nodig hebt. Voor elke tien gulden aan cassabons wordt U prompt één gulden con tant uitbetaald. JjfC U hoeft er niets voor te plakken. U hoeft er niet naar te raden. I U hoeft er niet op te wachten: 1 De Gruyter's cassabons zijn. ALTIJD geldig, i ALTIJD inwisselbaar en U krijgt ALTIJD een gulden terug voor tien gulden aan bons. LSI0915 De militaire attaché's, aan de buiten landse ambassades verbonden, hebben zich meestal ijverig met spionnage bezig gehouden. Tydens het beruchte Dreyfus-proces bleek, dat de Duitsche attaché Von Swarzkoppen in verbinding stond met de verrader Esterhazy. Vooral de Rus sische attaché's sloofden zich uit en deden dat dikwijls zo onhandig, dal ze in de gaten liepen. Meestal kregen ze dan een wenk, dat hun verblijf niet langer op prys werd gesteld en de oude Keizer Franz Josef negeerde eens tydens een receptie de Russische attaché zo duidelijk, dat deze heer direct de consequentie trok en naar huis ging om zyn koffers te pakken. Tydens Wereldoorlog I waren de neutrale landen: Zwitserland,Spanje, Nederland en de Scandinavische lan den waren broeinesten van spionnage. Ook in ons land werd dit duistere spel gespeeld en verscheidene avon tuurlijke en niet al te conciëntieuze Nederlanders probeerden er wat extra mee te verdienen. Soms kwam het tot geheimzinnige vuurgevechten aan de grens, waar de Duitsers een prikkeldraadversper ring onder stroom hadden opgericht en waar gewapende handlangers klaar stonden om de spion er veilig door heen te helpen en de Duitse grens wacht op een afstand te houden. Grote opschudding bracht in die tyd het proces-Edith Cavell tegen de Engelse verpleegster, die Belgische krijgsgevangenen had helpen ont vluchten. De Duitsers wilden „een voorbeeld stellen", maar ze hebben er hun eigen zaak veel kwaad mee ge daan en de Geallieerden prachtig propaganda-materiaal verschaft. In Wereldoorlog II werd de geheime oorlog met grote felheid gevoerd. Voor ons begon het al, toen mannen in Nederlandse uniformen probeerden de Duitsers te helpen by het forceren van de bruggen. In die tijd leidde de later vermoorde admiraal Canaris de Duitse geheime dienst, speelde Schreiderzyn „England- spiel" werden geheime agenten „ge dropt", kwamen door de radio geheim zinnige boodschappen, die wezen op grote activiteit. Naast de oorlog met de wapens is steeds de geheime oorlog gevoerd. Vele wapenfeiten van dit duistere leger zyn mettertijd bekend geworden. In de volgende artikelen willen we dan nader belichten de activiteit van de Russische geheime politie, de figuur van Mata Hari, het lage verraad van Alfred Redl en het patriottisme van „The Dark Invader" Kapitan-Leutnant Von Rintelen. Lk. Daartoe gevraagd, wil ik gaarne een beetje schrijven over ons Heifeest van Zondag en Maandag 17 September. Gij allen, lezers, zult wel weten waar de Venrayse Hei ligt, het is het westelijk deel van Venray en werd tot voor enkele tientallen jaren be grensd door de eenzame wydePeel. Evenals op andere gehuchten bleef hier gemakkelyk de oude Venrayse aard bewaard en sluit men zich steeds hechter aaneen, omdat men nu een maal in een overzichtelijk geheel het beste de levende gemeenschap kan behouden. Reeds lang zyn er bloeiende Boeren en Boerinnen-organisaties; een lagere school staat er al meer dan 25 jaren en destyds is door samenwerking van de eigen mensen een uitgebreid electriciteits-net tot stand gekomen. En waar men al zo lang op ge wacht had een eigen kerkje kwam er na de bevrijding en aan Maria Onbevlekt Ontvangen werd door de B oogeerwaarde Heer Deken de Heide in die dagen toegewijd. By de verdere uitbouw van het kerkdorp kwamen dan nog een mooie kleuterschool en jeugdverenigingen, terwijl een sportveld nog in aanleg is. Geachte lezers, U begrijpt, dat de kostèn voor dat alles niet ineens kunnen worden weggewerkt; vandaar een fancy-fair op ióen 17 September. Tevens is zij ook een spontane uiting van de levonskracht van onze jonge gemeenschap. Er is gewerkt, zéér hard gewerkt door onze jonge Boeren en Boerinnen. Het zal liet feest zjjn van de Heide. Maar het is ook een feest voor U lezers. Komt maar gerust eens kjjkeu, hoe alles mooi „in de hei" zit. En behalve de versiering vindt gij er de heerlijke patates-fritesvan de „Wilma" het rad van avontuur met werkelijk schone pryzen en in diverse tentjes kunt ge nog „van alles winnen". By dit alles komt nog de muziek van de Playing Boys met de gezelligt sfeer, zoals die er b.v. een jaar ge leden Was op het festival van het nog onlangs bekroonde Heidebloempje. Allen, welke reeds gaven en vaak in zo ruime mate voor dit Heifeest wil ik als rector ook namens het comité, zeer hartelijk bedanken. Het zal goed besteed worden en hopelyk kunnen wy het priesterstudie fonds en de Missie ook nog gedenken. Eu mocht ge naar de Heide komen welkom, en het zal ook voor IJ een feest zijn I H. WISMANS, pr. In voorraad prachtige soorten koud- water vis, aquaria, vangklokken, vulhevels, thermometers, gla2 voederringen, Tubefix glaasjes, marmerslag, enz. Beleefd aanbevelend, F. W. HENDRIKS Langstraat „Naar aanleiding van uw verzoek om toekenning van een aanvullende bydrage overeenkomstig de regeling Aanvullende Bijdrage Huisraadscha- de, neergelegd in artikel 10 van de Wet op Materiële Oorlogsschade deel ik U mede, dat in verband met deze regeling duizenden huia- raadschadedossiers opnieuw zullen moeten worden bezien, hetgeen uiteraard een zeer omvangrijke taak vormt. U gelieve dan ook te beseffan, dat, hoewel met de bewerking en afwikkeling der gevallen vanzelf sprekend de nodige voortvarendheid zal worden betracht, een en ander noodzakelijkerwijze nog wel enige tyd in beslag zal nemen. Zodra echter uw schadenummer aan de beurt van behandeling is, kunt u nadere inlichtingen tegemoet zien". Dit antwoord op een gedrukte briefkaart van de Schade Enquête Commissie Arnhem krygt het arme oorlogsslachtoffer, dat na zes jaar wachten tracht te weten te komen, waar hy aan toe is wat zyn schade regeling betreft, aldus de Volkskrant. Duizenden zyner lotgenoten, niet alleen in Arnhem, maar overal elders in Brabant en Limburg, waar het oorlogsgeweld onschuldige burgers van hun have en goed beroofde, verkeren in dezelfde omstandigheden. Zes jaren na de bevrijding bestaat er by de oorlogsslachtoffers nog maar steeds onzekerheid over de vraag wat er terecht zal komen van de toezegging hun in de radiorede van Koningin Wilhelmina, namens de Nederlandse Regering in Londen ge daan, dat de materiële oorlogsschade zou worden vergoed. Deze toezegging is nog slechts ten dele ingelost. De verstrekte voorschotten waren veelal nauwelijks toereikend om het meest dringende aan huisraad met wat kleding en dekking te kunnen aanschaffen. De eindafrekening kan nog wel jaren duren en zolang deze er niet is, houden ook de verzekeringmaat schappijen een slag om de arm wat de molestuitkeringen betreft. Het is goed rébht van de getroffenen te eisen, dat ze eindelijk eens krijgen, wat hun toekomt, althans dat alle onzekerheid die daaromtrent nog be staat, wordt weggenomen. Binnen afzienbare tyd mogen deze mensen toch wel eens eindelijk een afrekening zien, vermeldende de grootte van de aanvullende bydrage ?n het tijdstip of de tijdstippen waar op deze bydrage zal worden uitge keerd. Het ambtelijk apparaat, dat zo snelen punctueel weet te werken bij het berekenen en uitreiken van voorlopige en definitieve belasting aanslagen, mag onderhand ook wel eens op volle toeren gaan draaien voor de oorlogsslachtoffers, van wie op tyd de belastingpennin gen worden verwacht, maar die nu al zes jaar lang uitzien naar de honorering van de vordering, die zy op de Staat hebben.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4