HEILIG JAAR-TRIDUÜM Overpeinzingen. T.b.c.vrijMiiarkt en andere problemen DEZE WEEK in Parochiekerk en Paterskerk Aog eens T.b.c.-vrije veemarkt WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bij een persconferentie van Donderdagavond 20 Sept. tot Zondag 23 September voor liet verdienen van de Jubilé-ailaat r BUITENLAND 0KGEIJI0EK.JE Boerenbond Dcnrne legen verhoging aansprakelijkheid ZATERDAG 15 SEPTEMBER .1951 Ho. 37 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uiigave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Venray Telefoon K 4780-512 ^Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Yenray I 1.10 buiten Venray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Het kan niet ontkend worden, dat de Overheid op vele plaa nogal eens afkerig is van veel publiciteit en daarom de kranten mensen liever van achteren dan van voren ziet. Zonder ons te willen verdiepen in deze onjuiste houding van de Overheid, hebben we gelukkig geconstateerd dat Venrays Gemeentebestuur, wat betreft de toekomstplannen en speciaal die voor een T.b.c.vrye-veemarkt een andore houding heeft aangenomen en zelfs zo ver is gegaan, dat zy de mensen van de pers officieel ten Stadhuize nodigde, om hun nogmaals op het grole belang te wyzen van deze markt en tevens op andere problemen, waarmede onze gemeente sukkelt. We zyn er van overtuigd, dat deze eerste officiële perscon ferentie in Venrays geschiedenis, zijn vruchten wel zal voort brengen en misschien zelfs naar meer zal smaken, wat slechts ten voordele kan strekken van onze gemeente. Dinsdag j.l. had n.l. het gemeente bestuur van Venray, verschillende persmensen uitgenodigd om naar Venray te komen, waar de Heer Bur gemeester hen nog eens wees op het grote belang van de nieuwe t.b.c.vrye markt, diea.s. Maandag voor de eerste maal in Venray wordt gehouden. De Burgemeester wees er daarbij op, dat Venray voor de oorlog als streekmarkt een zeer goede naam had en dat aanvoer van 250 tot 300 koeien geen zeldzaamheid was. Dit vond vooral zyn oorzaak in het feit, dat hier practisch geen bedrog of onoirbare practyken voorkwamen en omdat de handel direct plaats had tussen de veehouders onderling. De opkomst der centrale markten was de ondergang voor de streek- markten en dit was jammer, want vooral na de oorlog, toen hier prac tisch geen vee meer was, was men op deze markten aangewezen, waar door wel quantitatief een vrij spoedig herstel van de veestapel werd bereikt, maar kwalitatief zeer ernstige en zware offers moesten worden gebracht, omdat de gezondheidstoestand van dit „plaatsvervangend" vee, veel te wensen overliet, mede door de uiterst gebrekkige stalling. Dat alles heeft de boeren van deze streek veel geld gekost. Gelukkig is nu het bekende vyf jaren plan gekomen voor t.b.c. vry- maxing van de veestapel en moet het niet-t.b.c. vrije vee opgeruimd worden. Daarvoor moet echter nieuw t.b.c. vrij vee terugkomen en om de boeren de meest mogelijke zekerheid te geven, dat men ook inderdaad t.b c. vry vee koopt en daardoor mogelijke nieuwe financiële offers te voorkomen,is men in Venray overgegaan tot het op richten van een t.b.c. vrye markt, waar alleen t.b.c. vry vee verhandeld mag worden. Hoe lieeft men (lit bereikt We hebben hierover al menigmaal geschreven en volstaan dus nogmaals met een korte resumé van wat de Burgemeester aan de aanwezige pers mensen hierover vertelde. Op de markt wordt alleen toegelaten t.b.c. vry vee, waarbij naast de schets een geldige witte of wit-groene ver klaring aanwezig is, die niet eerder is afgegen dan Vrijdags voor de markt. Verder moet worden gezorgd voor een behoorlijk vervoer zonder stro en zonder dat andere dieren op de wagens aanwezig zijn. De vervoerders moeten een contract afsluiten met de gemeente, waaraan zij verklaren zich aan deze voorwaar den te zullen houden. De Burgemeester wees er op, dat door deze t.b.c. vrye markt naast de volksgezondheid vooral de boeren- belangen werden behartigd en spre kende over de boerenbelangen vroeg hy ook de aandacht der aanwezige pers voor d9 ontginningen en industrie vestiging Vooral sprak hy over de Vredepeel. Door een gelukkige samenwerking van Oploo, Vierlingsbeek en Venray, zyn de problemen omtrent eigendom etc. opgelost, maar nu is het wachten op de goedkeuring van de subsidie regeling, waardoor eer. zeshonderd ha. zullen vrijkomen voor de boerenzoons. Maar ontginning alleen kan niet vol doende werkgelegenheid verschaffen aan de jongeren, die nu vaak moeten emigreren. Hier raakt men de industrie vestiging, een probleem dat ook elders dwingt, maar in Venray vooral door het grote kindertal. Een recent onderzoek van liét Eco nomisch Technologisch Instituut in Limburg toont aan, dat in de streek rdhd Venray reeds thans in de land bouw een werkeloosheid heerst, welke by na 7 maal zo groot is als onder de niet-agrarische arbeidskrachten 4,2 pet. tegen 2.19 pet.) In 1970 moet voor 5391 personen plaats zyn in de industrie, waarvan byna 3000 uit landbouwerskringen. De Burgemeester wees in dit ver band op alles wat het gemeentebestuur doet ter aantrekking van industrie, zoals de aanleg van industrieterrein, de bouw der ambachtsschool en wegen aanleg. Hy wees op het goede onder wijs in alle richtingen en de vele andere voordelen, die Venray voor industrievestiging biedt. Verder deelde hy mede, dat dooi de Blitta, stalenramenfabriek te Blitterswijck, binnenkort een nieuw6 bal gebouwd zal worden op dit industrieterrein, waardoor een groot aantal metaalbewerkers weel een goede kans zouden krijgen, daar men het eerste jaar al hoopte, 60 man aan het werk te hebben. Ook met andere candidaten wordt nog overleg gepleegd. Spreker hoopte verder in eendrach tige samenwerking met de gemeenten die op Venray zyn georiënteerd op dit terrein ook nog veel te kunnen bereiken. De vele vrageo, na afloop van de Burgemeester zyn betoog, bewezen, dat de vertegen woordigers der verschillende kranten vooral veel belang stelden in de tbc. vrije markt er. op menig punt moes ten de heren G. Poels en Kroon, dir. der Zuivelfabriek, die eveneens met Weth. Wintels aanwezig waren, toe lichting geven. Uit deze toelichting bleek, dat voor deze t.b.c, vrye markt veel belangstelling bestond, zo heeft het gemeentebestuur van Someren, zyn instemming reed betuigd, terwijl zelfs uit de Betuwe om inlichtingen gevraagd is. Ook over de kwestie aanvoer werd van gedachten gewisseld en volgens deze heren zou dit met medewerking van de boeren uit deze streken wel lukken, daar hier al meer dan 50 pet. van de stallen t.b.c vry zijn en slechts 14 pet van 8000 stuks vee met t.b.c. besmet is. Na afloop van deze eerste pers conferentie was men van beide zijden zeer tevreden en is ongetwijfeld by de pers elders een beter begrip ont staan over het streven van ons Gemeentebestuur, een begrip, dat slechts voordeel kan brengen voor Venray. Hebt de Jubilé-aflaat nog niet verdiend Zo niet, doe het dan nog dit jaar, om zo deelachtig te worden aan de zegeningen van het Heilig Jaar 1950. Om het de Parochianen van Venray zo ge makkelijk mogelijk te maken om de Jubilé-aflaat zeker te kunnen verdienen, zullen de voorgeschreven oefeningen op Zondag 23 Sep tember gezamenlijk worden verricht in de Parochiekerk en in de Paterskerk. Er zal 'n soort TRIDUUM aan voorafgaan waarin door n uitstekende predikant tot 't verdienen van de aflaat zal worden aangespoord, en wel in de PAROCHIEKERK en in de PATERS- aJ=2£ .?D DONDERDAG en VRIJDAGAVOND a.s. telkens om acht uur. Zaterdag is het biechtdag en Zondag algemene H. communie. Hieronder vindt U vermeld wat er nodig is om de Jubilé- aflaat Zondag 23 September en verder de drie laatste maaüden van dit jaar nog zo dikwijls als U wilt te kunnen verdienen. De voorwaarden waarop de gelovi- de volgende: gen over geheel de wereld de Jubilé- I. Waardig biechten en communi- atlaat zullen kunnen verdienen, zyn ceren. II. De volgende gebeden verrichten in de aangewezen kerken. By elk kerkbezoek bidden Vyf maal het Onze Vader, Wees gegroet en Eer aan de Vader; en één Onze Vader, één Weesgegroet en één Eer aan de Vader tot intentie van Z.H. de Paus. b. Eenmaal het „Ik geloof in God, de Almachtige Vader." Drie Wees gegroeten met de aan roeping „Koningin van de Vrede, bid voor ons" aan het eind van ieder Wees gegroet. d. Eenmaal „Wees gegroet, Konin gin" (Salve Rdgina). e. Vervolgens, maar dit is niet ver plicht, wordt aangeraden om na elk kerkbezoek het gebed voor het Heilig Jaar te bidden, waar van de tekst hieronder volgt. Gebed van Z.H. Paus Pius XII voor het Heilig Jaar Almachtige en eeuwige God, uit geheel ons hart danken wy U voor die grote gave van het Heilig Jaar. O hemelse Vader, die alles ziet, die de harten van de mensen door grondt en regeert, doe hen gewillig volgen, in deze tijd van genade en heil, de stem van Uw Zoon. Moge het Heilig Jaar voor allen zijn een jaar van zuivering en heili ging, van innerlyk leven en eerherstel het jaar van de grote terugkeer en van de grote vergeving. Geef aan hen, die vervolging lijden omwille van het geloof, uw geest van sterkte, om hen onontbindbaar te verenigen met Christus en Zyn Kerk. Bescherm, 0 Heer, de Plaatsbekleder op aarde van uw Zoon, de Bisschop pen, de priesters, de kloosterlingen, de gelovigen. Maak allen, priesters en leken, jeugd, volwassenen en ouden van dagen, in innige eenheid van gedachten en gevoelens, als een krachtigs rots, waartegen de woede van uw vijanden stuk breekt. Uw genade ontsteke in alle mensen de liefde voor zovele ongelukkigen, die door armoede en gebrek worden gebracht tot een onmenswaardig bestaan. Verwek in de zielen van hen, die U Vader noemen, de honger en de dorst naar de sociale gerechtigheid en de. broederlijke liefde in werk en in waarheid. „Geef, 0 Heer, de vrede in onze dagen," vrede aan de zielen, vrede aan de families, vrede aan het vader land, vrede onder de volkeren. Moge de regenboog van vredestichting en verzoening weer zyn helder licht spreiden over de aarde, die geheiligd is door het lyden van uw Goddelijke Zoon. God van alle vertroosting! Diep is onze ellende, zwaar zyn onze schulden, onnoemelijk onze noden, maar groter is ons vertrouwen op U. Bewust van onze onwaardigheid, leggen wy kin derlijk ons lot in uw handen, terwijl wy onze zwakke gebeden verenigen met de voorspraak en de verdiensten van de glorierijkste Maagd Maria en van alle Heiligen. Geef aan de zieken de berusting en de gezondheid, aan- de jongens de kracht van het geloof, aan de meisjes zuiverheid, aan de vaders de voorspoed en de heiligheid van hun gezin, aan de moeders wel slagen in haar opvoedende taak, aan de wezen liefdevolle bescherming, aan de ballingen en gevangenen het vaderland, aan allen uw genade, voorbereiding en in onderpand van de eeuwige gelukzaligheid in de hemel. Amen. Wat betreft het kerkbezoek Om de Jubilé-aflaat te verdienen, moet men 4 x een aangewezen kerk bezoeken en telkens de voorgeschre ven gebeden verrichten. De bezoeken kunnen afgelegd worden ofwel op één en dezelfde dag, ofwel op ver schillende dagen. In de parochie van St. Petrus Banden moeten de gelovigen voor de Jubilé aflaat 2 x de parochiekerk 2 x de paterskerk bezoeken. Het is ook toegestaan om 1 x een bezoek te brengen aan de kerk van Oostrum. Als men dit wenst te doen moet men 2 x de parochiekerk en 1 x de paterskerk bezoeken. De volgende personen behoeven maar één kerk of kapel, waar het H. Sacrament bewaard wordt, vier maal te bezoeken a) alle vrouwelijke religieuzen, god vruchtige vrouwen en meisjes, die in internaten of opleidingsgestichten verblijven. b) alle zieken of zwakken en allen die zieken bijstaan en in 't algemeen allen, die om welke reden ook, ver hinderd zyn de aangewezen kerken te bezoeken. c) ouden van dagen, die de leeftyd van 70 jaar hebben bereikt. d) zieken en ouden van dagen, die helemaal geen kerk of kapel kunDen bezoeken, moeten zich wenden tot hun biechtvader, die inplaats van het kerkbezoek (en soms Ook inplaats van de voorgeschreven gebeden) iets anders kan opleggen. Hoeveel keer en voor wie te verdienen? Al de gelovigen, ook zy, die het vorig jaar de Jubilé-aflaat hebben verdiend, kunnen de Jubilé-aflaat verdienen, zowel voor zichzelf als voor de zielen in het vagevuur en ook zo dikwijls als men wil, zo dik wijls nl. als zij de voorgeschreven werken (ook telkens biecht en com munie) verrichten, maar men moet er aan denken, dat men niet kan AMERIKA Toen Zaterdag naast de Verenigde Staten en Japan ook 47 andere landen het vredesverdrag met Tokio ondertekenden en India liet weten, dat het de oorlogstoestand ofliciëel beëindigd échtte, bleek, dat het de Russen niet was gelukt ook maar één vriend der Amerikanen of een neutraal" land tot zich te trekken. De ontevredenheid van de Philip- pijnen, Indonesië, Nederland en Australië was verminderd, doordat Japan bereid bleek aparte verdragen te sluiten over schadeloosstelling aan particulieren. Men moet overigens maar afwachten wat daarvan terecht komt. Japan heeft 45 pet. van zyn vroe gere grondgebied verloren (Korea, Formosa, Rioekioe, Bonin en de Koerillen-eilanden, Zuid Sachalin en zyn invloedssfeer in Mantsjoerye) en al zyn buitenlandse activa en het heeft de amerikaanse milliarden gebruikt om zyn industrie weer te herstellen. Nu moet het exporteren om invoer van levensmiddelen en grondstoffen te kunnen betalen. Maar het zal voorlopig de amerikaanse hulp niet kunnen missen. Herstelbetalingen zouden dus betaald worden door Amerika. Dat Indonesië tekende, was een succes voor Washington, maar dit schijnt ook een lening in uitzicht te hebben gesteld. Echter, de afwezigen (India, Burma Joegoslavië) zijn geenszins vrienden van Moskou, eerder van Japan. Gromiko's optreden was een mis lukking, al moet worden erkend, dat zyn matheid zo groot was, dat hy ook geen pogingen deed veel reclame te maken of obstructie te voeren. Hy kwam met overbekende eisen (Peking horen, Formosa aan rood China, geen amerikaanse bases in Japan, Rioekioe- en Bonineilanden aan Tokio en niet onder amerikaanse voogdy, geen japanse herbewapening maar wel vrye handel enzzodat iedereen stomverbaasd was dat de rus- sische delegatie met 10 deskundigen naar San Francisco was gekomen. De uitwerking van het russische echec kan straks voelbaar worden. Zwakke landen zullen zich veilig achten binnen de kring waarin de atlantische landen zulk een grote solidariteit toonden, zelfs met opof fering van eigen belangen. Voor het behoud van de vrede is de uitslag zeker ernstig te noemen. Maar dat neemt niet weg, dat San Francisco geen problemen heeft op lost. Het heeft bestaande verhoudin gen slechts gewettigd. De amerikaanse troepen en vloten bly'ven in Japan. In Tokio was ook geen feeststem ming. Men heeft er vooral handel nodig met de onmetelijke markt van China, of dat nu communistisch heet of niet en wacht dus op een regeling met Peking, al zou die alleen de handel betreffen. Korea en China. De oplossing van het koreaanse (en daarmee Chinese) probleem blyft dus dringen. Dat de besprekingen over een wa penstilstand worden hervat, moet men geenszins uitgesloten achten, want komt deze niet, dan blyft feitelijk alleen de mogelijkheid, een uitslag te forceren, doordat de geal lieerden Chinese bases aanvallen. Men neemt algemeen aan, dat de Noordkoreanen de onderhandelingen hebben afgebroken, omdat de russen druk wilden uitoefenen op Washing ton inzake Japan. Nu zyn er zowel te Moskou als te Washington twee stromingen. In het Kremlin moet er een groep zyn, die uitbreiding van een oorlog in het Verre Oosten wel aandurft, omdat deze de Amerikanen zeer zou binden en verdere hulp aan West Europa zou verhinderen. Aan het overslaan op Europa ge looft deze groep niet, omdat de atlantische wereld nog te zwak is. Maar de andere party vreest een nog veel groter inspanning in de V.S. en in West Europa, waardoor Rusland een bewapeningswedloop moet voeren waarin het de mindere is door zyn veel geringere industriële capaciteit. In de Verenigde Staten zyn een deel der militaire leiders voor het uitvechten" van het conflict, omdat de verbindingen der Russen zo lang en zo zwak zyn, dat die zich wel zullen bedenken, formeel aan de oor log deel te nemen. Maar de gematigde groep vreest, dat West Europa dan wordt verzwakt en wil liever trachten ook in het belang van Japan nog tot enig accoord met Peking te komen. Voor Rusland en voor de V.S. zyn er dus zoveel nadelen verbonden aan een uitbreiding van de stryd in Korea, dat nader overleg heel goed mogelijk is. Maar kennelijk zyn er ook ver schillende opinies, die de uitslag van het huidige overwegen onzeker gaan maken. In het algemeen echter is de russische positie verzwakt. Het blykt bovendien, dat de grote boerenmassa's in de S.U. en in Azië ook al hebben zy voordelen van communistische regeringen genoten toch weinig zyn ingenomen met de bureaucratie uit de steden en met staatscollectivisatie en dat zy zich hoegenaamd niet interesseren voor theorieën der partij. Het heet, dat do veranderingen in de partijleiding in Tsjechoslowakye ook hebben geleid tot het verwijderen van te slaafse dienaren van Moskou. De economische toestand is daar zeer verslechterd, niet in het minst door de onwil der boeren. In Hongarije zyn de rantsoenen ook weer verlaagd. Niet alleen het Westen-heeft zyn moeilijkheden In Blackpool heeft de leiding van do vakbeweging allerlei aanspraken op loonsverhoging en goedkopere sociale verzekeringen met een meer derheid kunnen afwyzen. Loonsver hoging zonder dat er meer artikelen te koop zyn, leidt tot inflatie. En Engeland moet zoveel uitvoeren om zyn duurder geworden invoer te kunnen betalen en uitbreiding van zyn productieaparaat te bekos tigen, dat voorlopig de zuinigheid moet bly'ven. Doch het britse levenspeil is toch nog veel hoger dan het oosteuropese. En met ontevredenheid moeten ook de communisten rekening houden. DUITSLAND. Na San Francisco zyn de westelijke Grote Drie bijeengekomen te Was hington', om alle mogelijke problemen te behandelen, zowel die van Korea als die van Duitsland. Nu wordt het duitse probleem urgent De Amerikanen willen spoedig een regeling, waardoor de duitsers op voet van gelijkheid kunnen mede werken aan de defensie. Zy zouden I liefst een europese continentale fede (ratie forceren, waarin alle landen afstand doen van een deel hunner souvereiniteit. Voorlopig echter zal een niet ac coord worden gesloten met Bonn,om dit te kunnen „integreren" in Euro pa. beginnen met de oefeningen voor het verdienen van een volgende Jubilé- aflaat, voordat men al de oefeningen van de voorafgaande aflaat heeft verricht. Vrijdag j.l. waren de bestuurderen van de afdelingen der L.L.T.B. kring Venray in de Zwaan by een om op uitnodiging van de Marktcommissie de organisatie en de deelname aan de t.b.c.-vrye markt nog eens nader te bekijken en eventuele moeilijk heden op te lossen. Namens V.V.V. werden zy welkom geheten door de heer Fr. Janssen, waarby bleek, dat deze, door de organisatie van de laatste weken, al zeer deskundig geworden was op het gebied van de t.b.c. bestrijding onder het vee. Namens de propaganda commissie voerde G. Poels het woord die nog eens en ten overvloede de noodzaak van een t.b.c.vrye markt besprak en alle landbouwers uit Venray en omgeving aanspoorde om toch mede te werken deze markt te doen slagen. Duidelijk kwam uit zyn uiteenzetting naar voren het grote belang voor de volksgezondheid, voor de export van melkproducten en het grote voordeel voor de boer zelf. Dit laatste benadrukte ook de directeur van de Zuivelfabriek, die wees op de dwingende noodzaak om t.b.c.-vrye melk te exporteren. Uit de vele vragen die werden gesteld, bleek wel dat men vol interesse was voor deze zaak en besloten werd, dat waar mogelijk, alsnog een vergadering zou worden opgeroepen om alle boeren uit de kring nog eens precies te vertellen het hoe en waarom van deze markt. Er wordt een huis gebouwd In de omgeving van onze drukkerij wordt een nieuw huis gebouwd, is men tenminste doende met de voor bereidingen. De aannemer liet zich natuurlijk door de Gemeente voorlichten, waar precies de rooilyn was en toen begon het spelletje, dat we eerlijk gezegd, tamelijk vreemd vinden. Die rooilyn is al jaren terug vast gesteld geworden door het bureau dat de uiteindelijke wederopbouw van Venray in tekening heeft ge bracht, welke tekeningen resp. door de Raad zyn goedgekeurd. En in dat plan, dat natuurlijk zyn geld wel heeft gekost, heeft men toen de rooi lijn ook geprojecteerd. De waterlei ding heeft zich daarna gericht en een 60 cm van die rooilyn af de buizen gelegd. Toen dan de Gemeenteambtenaar volgens deze tekening de rooilyn uitzette, vond hy dat de nieuwe straat wel wat erg breed uitviel en eerlijk gezegd allesbehalve fraai was. Andere ambtenaren kwamen er by, Waarvoor een orgel Ter opluistering van de erediensten in Gods Huis! Wanneer het orgel? Door Uw steun kunt U dat be- invloeden In de parochiekerk en in de Paters kerk zullen offerbussen geplaatst worden voor 't Orgelfonds. Te zijner tijd zal het giro-nummer gepublibeerd worden, waarop een bij drage voor het nieuwe orgel kan worden gestort. kortom het werd een hele conferentie en het einde van het lied was, dat de rooilyn veranderd werd en wel in die mate, dat de daargelegde waterleiding ook weer verlegd moest worden. Intussen wacht de aannemer nog steeds om de eerste spade in de grond te kunnen steken. We willen allerminst op alle slak ken zout gaan leggen en nu de Gemeente weer eens befitten, maar een buitenstaander vindt dat alle maal toch wel erg vreemd. Hoeveel nutteloze arbeid, als plan nen maken, waterleiding leggen etc. is nu al gedaan en zal in de toekomst nog nodig zyn, voordat Venrays wederopbouw klaar zal zyn. We praten over bezuiniging, ratio nalisatie, maar dergelijke dingen zyn dwaas, evenals het dwaas is, dat pas gelegde trottoirs drie a vier keren weer worden opgebroken voor gas, electriciteit, waterleiding etc. En nu zal dat misschien allemaal wel finan cieel in orde zyn, maar dit alles is voor een buitenstaander een dwaze vertoning. Arbeidsbureau exit Volgens de Volkskrant wordt ver wacht, dat met ingang van 1 Jan. a.s. een reorganisatie plaats heeft by de arbeidsbureaux, waardoor een aantal arbeidsbureaux zal gaan verdwijnen en zal worden ingekrompen tot z.g. buitenposten. We vrezen met grote vreze, dat ook Venray een dergelijk lot zal treffen, dat hier misschien een of twee mensen bly'ven, als vertegenwoordigers van het dan zelfstandig wordende Venlo en, dat daarmede practisch een einde komt aan het werk van ons Arbeids bureau. Zekerheid omtrent een en ander is niet te krijgen, men is daarmede zeer geheimzinnig, maar 'n gewaarschuwd mens telt voor twee. Inderdaad, hier zyn weinig arbeiders in vergelijking met andere fabrieks- streken. We zitten nu eenmaal in een landbouwende streek, maar zoals al blykt uit de rapporten van E.T.l.L. e.d., zal juist in de toekomst deze streek voor ongekende moeilijkheden komen staan, moeilijkheden, die mede door een behoorlijk bureau in eigen stieek het beste kunnen worden op gelost. We zouden zelfs durven pleiten voor een zelfstandig arbeidsbureau in Venray, voor het hele gebied van Noord-Limburg, dat in de toekomst zeer hard nodig zal zyn. Nogmaals, zekerheid is niet te krijgen op dit moment, maar het zal zaak zyn, dat en gemeentebestuur en de standsorganisaties, vooral deK.A.B. in deze attent bly'ven en misschien nu reeds de Minister kunnen wyzen op het grote belang van een behoorlijk functionerend arbeidsbureau in onze plaats. Een kleine 400 boeren van Boeren bond Deurr.e waren Dinsdagavond in een rommelige vergadering byeen om op voorstel van het bestuur in verband met de noodzakelijke crediet- verlening, art. 12 der statuten dat de aansprakelijkheid der leden regelt te wijziging in die zin, dat deze aan sprakelijkheid van 25 gulden .wordt gebracht op f 500.- per lid. Deze 20-voudige verhoging der aan sprakelijkheid moet gezien worden als een formaliteit ten overstaan van de Boerenleenbank: deze moet aldus gewaarborgd zyn by credietverlenin- gen. Het geld behoeft niet te worden gestort, het ia alleen een borgstelling tegenover de leenbank, die in feite nimmer zal behoeven te worden ingelost. Hierna was het woord aan de vergadering, En dat was niet tot dovemansoren gezegd, want van diverse zyden werden vragen geroe pen en inlichtingen gevraagd, die door het grote lawaai voor de meesten verloren gingen. Men bleek in feite tegen het voor stel geen bezwaar te hebben maar wel werd geklaagd dat er loden aan de bestuurstafel zaten, die er niet thuis horen, nl. de heren uit de Walsberg, want daarmee wordt art. 2 der statuten overtreden, dat zegt, dat alleen boeren uit Dourne, Zeil- berg en St. Josephparochie lid kunnen zyn van do Boerenbond. Walsberg is reeds enige jaren een eigen parochie. De leden nu uit die parochie zyn statuair dus geen lid meer, omdat in artikel 1 geen wyziging is gebracht betreffende deze parochie. Voorzitter Aarts, zelf Walsberge- naar, antwoordde hierop, dat hy de verantwoordelijk best durfde dragen, achter de bestuurstafel te zitten, en

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1