Overpeinzingen. Feest in Jerusalem Venray krijgt eerste Minderbroeders-Juvenaat Aan Jerusalem 0RGEL1I0EKJE Ouders, het lig! aan 1! Bijgeloof in de volksgeneeskunde De komende competitie BINNE lijkt het ons goed hier eens op te wyzen. inderdaad zijn genoemde barakken tot Augustus 19-17 in gebruik gebleven by het Ministerie van Justitie, maar hadden toen al enige tyd onbewoond gestaan en hebben toon ook al be- wakingsko8ten gevraagd. Het is mogelijk, dat sinds i Juli 1950 de kosten hiervoor ruim f 4000 bedroegen, maar rekent men die van het begin af, toon de kampen leeg kwamen te staan en er zelfs een tijdlang drie bewakers zyn geweest, dan komt men minstons aan twintig duizend gulden, wat een geheel ander bedrag is Nu kan de Minister van Wederop bouw inderdaad zeggen, dat hy als zodanig daar niets mee te maken heeft, maar dat dit voor rekening komt van Sociale Zaken, in verband mot de DUW en van Justitie in verband met de gevangenkampen, maar dit bedrag is toch betaald moeten worden En wat te zoggen van het feit, dat men deze kampen maar leeg liet staan, terwyl men hier in Venray het Kamp Vlakwater, wat door de Duitsers was verwoest, weer ging opbouwen. Over deze nogal rare en daar door dure opbouw zullen we weinig zeggen, maar het is toch wel eigenaardig, dat men in Ysselsteyn, waar de DUWwerken voor het over grote deel worden uitgevoerd, die kampen leeg laat staan en hier in Venray kostbare kampen gaat bouwen terwyl hierdoor het vervoer van de DUWarbeiders ieder jaar 'n belang rijke post gaat uitmaken, vervoers kosten, die in Ysselsteyn lang niet in die mate zouden oplopen. Verder is het niet waar, dat de gemeente Venray op haar verzoek •1 stenen barakken heeft gekregen en 1 houten. De gemeente heeft wel om houten barakken gevraagd, ook voor gebruik elders, maar stenen gekregen. Inderdaad zouden uit deze vier stenen barakken 16 noodwoningen te maken zyn, maar dan kosten deze volgens de opgemaakte begroting byna evenveel als nieuwe woningen, in verband met de hiervoor totaal ongeschikte indeling van ramen en deuren enz. Men heeft het met één barak eens geprobeerd, waar men drie in plaats van vier gezinnen in heoft onderge bracht, maar de kosten van een en andor hebben de gemeente doen af zien van verdere uitbreiding der woningruimten. Afgezien daarvan zyn er niet vier noodwoningen gemaakt, zoals de Minister zegt, maar vyf. Wat verder de algemene indruk is van dit kamp behoeven we slechts de mensen te vragen daar uit de buurt. Volgens de Minister zyn de onder delen nog goed, maar daar zal hy de stenen muren dan mee bedoelen, die inderdaad nog overeind staan, maar de rest verkeert wel in een dusda nige toestand, dat men haast kan spreken van rot. Daken lekken, ramen zyn kapot, deuren verdwenen. In 1950 hi9ld de politie nog dieven aan van zink etc. Kortom de verschillende kampen zyn erger dan haveloos, ze zyn overgeleverd aan weer en wind en rotten weg I Het is heus geen wonder, dat menig Venrayenaar die op dit gebied toch wel wat gewend is zich al jaren hevig ergert over deze barakkenkampen en het is ook heus geen wonder, dat hy dat doet over dit ministeriele antwoord, wat toch bepaald beneden de maat gebleven is, om het zo zacht mogelyk uit te drukken. Met deze barakken zyn helaas vele belastingguldens verprutst en weg gegooid en wy vrezen met grote vreze getuige dit antwoord dat deze gehele kwestie geen stap nader tot zyn oplossing is gebracht. Maar we vertrouwen, dat de vra gensteller, de heer Ruys de Beeren- brouck, ook niet tevreden zal zyr» met dit wel zeer onvolledig en onbe vredigend antwoord en stappen zal doen om inderdaad deze ergenis gevende gang van zaken spoedig te doen beëindigen. Aan het Gymnasium I.C. der Fran ciscaanse Minderbroeders te Yenray, wordt binnenkort oen Juvenaat voor broeders toegevoegd, het enige waar over deze orde dan in Nederland be schikt. Tussen de kapel en het machine huis van het Gymnasium is reeds een gebouwtje verrezen, dat plaats zal bieden aan zestien toekomstige broeders. Dit juvenaat zal zo wordt ge hoopt een belangrijke bijdrage leveren in de aanvulling van het tekort aan broeders, dat momenteel bestaat. Voorheen konden slechts jongens van 18 jaar als broeder intreden. In dien een jongen met een lagere leeftijd vroeger roeping gevoelde om broeder te worden, moest hem steeds worden gevraagd te wachten, totdat hy 18 jaar zou zyn geworden. In veel ge vallen, betekende dit een verlies om dat in menig geval een andere richting werd gekozen. Jongens van 14-I8 jaar kunnen thans, tegen een bescheiden vergoe ding, tot het Juvenaat (intern) toe gelaten worden. Op de ambachts- of landbouwschool, of by eon of andere vakman in Venray kunnen zy dan een vak leren. Eenmaal 18 jaar ge worden kunnen zy in het klooster treden. Alle kloosters en ook de Missie hebben behoefte aan broeders, die een of andor vak kennen. Een verblydend teken is, dat reeds voor de officiële in/ogening het juvenaat geheel bezet is. Te vorwachten is, dat het Juve naat zo nodig zal worden uitgebreid. In Megen hebben de Minderbroeders reeds eerder een Juvenaat gehad. Deze plaats bleek daarvoor echter niet ge- Vrolijk wapperden Donderdag rond Jerusalem de vlaggen by gelegenheid van de opening van het nieuwe klooster. Van alle kanten uit het land waren gasten gekomen om go tuige te zyn van dit grootse gebeuren, waarbij eindelijk na lange jaren het klooster en pensionaat weer verrezen Om half 8 las Mgr. Dr. G. Lemmens op eender zijaltaren een stilleH.Mis, waarna om q uur de plechtige Con secratie begon van de stijlvolle kapel. Vader Bisschop werd by deze zinvolle plechtigheid geassisteerd door rector Jobus, rector van 't Ursulineklooster in Eysden en prof. Sanders van 't Groot Seminarie. Het Fraterskoor der Minderbroeders verzorgde, onder leiding van Pater Lucinius Verbey, de Liturgische gezangen. Rond 11 uur droeg de Hoog Eerw. Heer Deken een plechtige H. Mis op met Pontificale assistentie van Mgr. Lemmens. Verder assisteerden de heren kapelaans Keysers en van Leipsig alsmede Pater Dr. Efraim Sloots en prof. Sanders. De Liturgi sche gezangen werden nu verzorgd door het Zusterskoor. Onder de vele gasten merkten we op, de Reverende Mère Provinciaal uit Boxtel, Z.Exc. Mr. Dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in Lim burg, Prot. Dr. L. Beel, oud-minister president, Mgr. Dr. van Gils, oud Bisschoppelijk Inspecteur voor het Onderwijs, de bekende radiospreker Pater P. Wesseling, Pater Schreurs, Deputé Peters uit Oirlo, Pater Mole naar, de parochiegeestelykheid, Pater Rector van het Gymnasium I.C., een vertegenwoordiger v. Pater Gardiaan, het Dagelijks Bestuur van onze Ge meente alsmede de heren Raadsleden en Secretaris, de Inspecteurs van Gymnasia, M.O. en L.O., Mevr. Wiel- dera, Architect Groenendaal, de heren aannemers en onderaannemers, en zeer vele oud-leerlingen en gasten. Na de plechtige H. Mis was er in een van de zalen de receptie en hier hadden de Zusters van Jeruzalem, ontelbare gelukwensen in ontvangst te nemen. Een schat van bloemen en cadeaux werden aangedragen en de Zusters Urselinen waren zichtbaar onder de indruk van de geweldige belangstel ling, die werd betoond. Alle leerkrachten waren hierbij aanwezig en voor het eerst sinds zeven jaren was hot gehele onderwys- corps weer by elkaar. Een twintigtal zusters heeft de terugkomst in Venray niet meer mogen mee maken, zy werden opge roepen naar betere gewesten. Ook tijdens de receptie meldden zich maar altijd door oud-leerlingen en juist hieruit bleek, welk een grote plaats Jerusalem nog inneemt by allen die het onderwijs hebben gevolgd. Aan het daaropvolgende diner, bracht de Commissaris der Koningin Dr. Mr. F. Houben, hulde aan Jeru salem en het onderwijzend personeel, dat zoveel heeft gedaan voor het onderwijs van de katholieke meisjes. Deken Berden noemde Jerusalem het tweede cultuurcentrum in Lim burg. Het eerste was Rolduc, het tweede Jerusalem, dat zoveel heeft "aan en ook hopenlyk in de toe komst doen mag voor de vorming der katholieke jeugd. Verder spraken Dr. Beel, Mgr. van Gils, de heer Keeven namens het Com- missaiiaat Oorlogsschade, de Inspec teur van het M.O., v.d. Weyst, als mede de Inspecteur van het L.O., de heer Hermans, Deputé Peters, de Paters Wesseling, Molenaar, Schreurs, de laatste in dichtvorm. De heer van Berkel, Wederopbouw. Pater Rector van het Gymnasium I.C. en de heer Burgemeester. Zy allen wezen op het grote belang van Jerusalem voor de opvoeding der katholieke vrouwelijke jeugd en feli- teerden de Zusters hartelijk met deze prachtige nieuwbouw, die in geheel Nederland zyn gelijke niet heeft. En zo eindigde deze hoogtijdag voor het nieuwe Jerusalem, waar de zusters eindelyk na zeven jaren weer hun oud tehuis hebben terug gevonden. Met volle kracht gaat. men nu aan het werk om de leerlingen, die na half September terug komen, zo goed mogelyk te ontvangen; Laat het mij vergund zyn een steentje bij te dragen tot de solem niteit van deze, voor zowel het oude als nieuwe Jerusalem, historische dag en laat my dit doen in de vorm van een dichterlijke ontboeze ming die, naar ik hoop, kort genoeg zal zyn om Uwe lankmoedig heid, die ik inroep, niet al te zeer op de proef te stellen en lang genoeg om niet in erkentelijkheid tekort te schieten jegens Jerusalem, dat ook toen het tot slechts een knech tenhuisje was ineen gekrompen altifd graag een deur openhield voor zyn oude oud-pensionair. Verwoeste stad, verwoeste veste, Die vuurgeblaakt, De armen door de rompen staakt Van uw onstelde resten En met verroeste stem Uw nood ten hemel schreeuwde Jerusalem Uw nood is toegedekt, Waarin de stilte sneeuwde En uit uw as en puin, Uw ach en wee Herrees in Neerlands Tuin Van lieverlee Door kunstenaarshand gewekt O Stad, uw nieuw gelaat. Een nieuw begin breekt aan Ik zie de dag ontluiken Dat, overal vandaan, Uw dochters weer met kruiken Ter onverschraalde bron Van Uwe wijsheid spoén; Ik zie Ursula's blazoen Ten schrik der helledraken Weer wapp'ren van Uw daken En speur een nieuw seizoen.... Maar laat die oude zon van Toen Zo vriendelijk als zy blinken kon Weer door Uw kamers blinken En ook de duiven drinken Weer uit Uw hand, Sinte Ursula, als Toen. JAC. SCHREURS, M.S.C. De Hoog Eerw. Heer Deken eindigde zyn „Ten geleide" van 't „Orgelhoekje" de vorige week met deze wensMoge ook nu onze parochianen gereed staan, om de Heer, onze God, met heel hun bezit te eren. Hiertoe zal de volgende week de gelegenheid worden geboden. Spontaan hebben Jonge boeren, Jonge midden stand en Jonge werkman, zich bereid verklaard de sluitzegels huis aan huis ten verkoop aan te bieden. Ieder die kan, brenge een offertje. Doch let welDie sluitzegels kopen alléén is niet voldoende. Ze dienen ook inderdaad geplakt te worden en niet in een hoekje van bureau of kast te worden opgeborgen. Juist dit plakken is van de grootste waarde voor de propaganda, die nodig is voor de verdere actie Immers daardoor wordt telkens weer de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van een orgel, onze Parochiekerk waardig. schikt, wegens het ontbreken van ambachts- en/of landbouwschool. Venray heeft beide. Ook de Minder broeders zullen het toejuichen wan neer de Venrayse (thans overbezette) ambachtsschool over een nieuw ge bouw zal kunnen beschikken. Aan Pater Provinciaal is gevraagd om de inzegening van het Juvenaat te Venray te doen geschieden op 4 October, de feestdag van Sint Fran- ciscus. Mater Amabilisscliool. Wy ontvingen een bericht, dat einde September in Tegelen wordt begonnen met een Mater Amabilis- school. De meesten zullen wel weten, dat deze school de meisjes vanaf 17 jaren practische bekwaamheid wil by bren gen als: koken, kinderverzorging, verpleegkunde, naaien, opvoedkunde, woninginrichting en natuurlijk ook godsdienst. Iedere week zullen ongeveer een 4tal uren les worden gegeven en de lessen, die tegen een abnormaal laag schoolgeld gegeven worden, duren ongeveer een half jaar. Zoals uit bovenstaande wel blykt, zyn deze scholen vooral bestemd voor meisjes, die hetzy thuis of elders niet die vorming krijgen. Meisjes, die op fabrieken werken e.d. en dus niet in het huishouden staan, maar elders hun kost verdienen, hebben natuur lyk belang by dergelijke cursussen. Zjjn wy goed ingelicht, dan heeft men indertijd volkomen terecht ook eens gepoogd in Venray een dergelijke, alleszins nuttige en nood zakelijke school te krygen. Wat de oorzaak is, dat deze school ook hier niet kwam, weten we niet, maar zeker is, dat hiervoor toch wel de nodige leerkrachten te vinden zyn en zeker nu ook schoolruimten. Bovendien kunnen we ons niet voorstellen, dat een meisje, dat niet in het huishouden werkt en dat zyn er in Venray meer dan men denkt dergelijk onderricht niet zou willen volgen. Er moeten dus andere oorzaken zyn, maar die kennen we niet. Misschien dat deze aankondiging van Tegelen voor de initiatiefnemers in Venray een aansporing te meer mag zyn de eventuele moeilijkheden alsnog eens proberen te overwinnen, opdat ook hier deze scholen hun zo vruchtbaar werk mogen beginnen. Oostrumse kermis. Morgen Zondag is het kermis in Oostrum en daarmede zyn we weer gekomen aan het einde van ons rijtje kermissen, dat trouw ieder jaar van voor naar' achter wordt afgewerkt. We moeten eerlijk bekennen, dat wy niet meer dat enthousiast gevoel op kunnen brengen voor 't kermis feest, zoals vroeger, toen we nog om een „soekerpin" moesten zaniken en toen een „perdesspeul" een van de schoonste dingen van ons leven was. En we geloven daarin niet alleen te staan. De ook op het gebied der kermis- spullen alles doordringende mechani satie heeft veel van de oude kermis- sfeer kapot gemaakt, De romantiek van een echte stoomcarrousel, van een perdjesspeul, waar een „echt" paard ook voor de tractie zorgde, de schone oude orgels met hun mooie honderden lichtjes en vlug bewegende poppen zyn verdwenen. De oude goktentjes met dobbel steentjes, draaiborden, de tentjes met allerlei merkwaardigheden en het echte ras van kermismensen zyn er niet meer 1 De tyd, dat een kermis de grote gebeurtenis was in het jaarlijkse dorpsleven is voorby, daar nu mins tens elke maand minstens een groot evenement in dat leven brengt. Dat is jammer, want daarmede worden we weer een stuk armer. Maar onze kleintjes zy weten niet beter en voor hen is een soekerpin en het perdjesspul al dagen van te voren het schoonste wat er is. En als familiefeest, waarop dikwijls van heinde en ver familie overkomt is het nog steeds onovertroffen en daar om zal dekermis gehandhaafd blijven, al is van romantiek weinig meer te bespeuren. Er wordt tegenwoordig veel ge klaagd over onze jeugd. De jeugd kent ijeen fatsoen en is onbeschoft, de .eugd wil niets weten van orde en tucht, de jeugd snoept te veel of is verslaafd aan het cigaretten roken, de jeugd zie je, zodra ze van de lagere school af zyn, maar heel zelden biech ten en weinig door de week in de H. Mis, de jeugd kent geen plichts besef en heeft geen wil, de ene week geven ze zich ergens voor op en misschien de andere week al komen ze niet meer omdat ze geen enkel pretje willen missen, de jeugd luistert slecht en is brutaal tegenover de ouders en tegenover de overheid; in één woord onze jeugd is verwilderd. En dan wordt er dikwyls gezegd de kerk doet ook heel weinig ora de jeugd op te vangen en nuttig bezig te houden. Maar al zou de Kerk ook van alles organiseren om de jeugd op te vangen, het zou allemaal geen zier helpen als de ouders hun taak niet goed begrijpen. Heel veel ouders schuiven zoveel mogelyk af op anderen. Hun voor naamste taak om hun kinderen gods dienstig op te voeden schuiven ze af op de school. De school moet maar zorgen, dat de kinderen goed leren bidden en ge regeld te biechten en te Communie gaan. Dat is ook de reden waarom jongens en meisjes boven de 14 jaar zich dikwyls zo oneerbiedig gedragen in de kerk en zo zelden te biechten gaan en maar weinig in de week naar de H. Mis komen. De school zorgt er dan niet meer voor en de ouders zorgen er ook niet voor. Van echte opvoeding komt in heel veel gezinnen ook al heel weinig terecht: de ouders schijnen maar weinig over hun kinderen te zeggen te hebben; als de kinderen iets niet graag doen, dan vinden de ouders het al gauw goed„ik ga er niet mee vechten". Zo praten de ouders dan hun slapheid goed. De jongens en meisjes vanaf 14 jaar hebben dikwyls geen ontzag meer voor hun ouders, maar hoe kunnen ze nu met eerbied tegen hun ouders opzien wanneer het gedrag en het voorbeeld van die ouders nu niet be paald verheffend zyn en nog heel wat te wensen over laten. Als de jeugd verwilderd is, dan ligt de schuld ook by U, en vooral by U, ouders Gy moet Uw taak beter begrypen. De Kerk doet wat ze kan voor de jeugdEr is hier b.v. een Jeugd-H. Familie voor de jongens, er is genoeg Jeugd beweging, straks komt er weer een soort patronaat en spoediger dan U denkt. Maar gy ouders moet Uw taak betei begrypen. Anders haalt het niets uit en verwildert de jeugd nog meer. P.D. Dr. H. H. Knippenberg schrijft in de Helm. Ct. Er schuilt nog veel bijgeloof onder het volk, ook onder goedmenende christenen, die star vasthouden aan overgeleverde gebruiken, zonder zich behoorlijk rekenschap te geven van de werkelijke waarde daarvan. De kwakzalverij heeft veel aan be tekenis verloren door betere medische voorlichting van het publiés, al blijft ook bier veel betreurenswaardig be drog nog standhouden door reclame en anderszins. In de volksgeneeskunde speelt de zogenaamde „sympathie-leer" met de „signatuur" een zeer belangryke rol. Men veronderstelt een bepaalde ge meenschap tussen ziektewezen en geneesmiddel. Men neemt aan, dat een roodge kleurde plant by bloedingen heil zaam is, een geelgekleurde by geel zucht, een knolvormig gewas by knobbelziekten. De kleur zou, meent men, zich gemakkelijk lenen om de eender- gekleurde ziekte in zich op te nemen. Om iets te verwijderen dat puist- vorm vertoont,bijvoorbeeld een wrat, legt men een knoop in een touwtje en begraaft dat in de grond. By het vergaan van dat touwtje zou dan ook de wrat vergaan zyn Het touw met knoop heeft de wratknoop in zich opgenomen, zo redeneert dat bijgeloof. Het kan zeker gebeuren, dat op die manier een wrat verdwijnt, maar dan is dit niet geschied door het begraven en rotten van 't touwtje, maar door suggestie, door een voor de patiént zelf oncontroleerbaar geestesproces. Een plant van een bepaalde kleur kan toevallig een geneeskrachtig element bevatten voor de ziekte, waarvoor zy in de signatuurleer wordt aangewend, doch datzelfde element volstaat om de genezing te bewerken, want ziekten zijn dikwyls gecompliceerd, zoals geneeskundig onderzoek uitwijst. Hetgeen aangewend wordt, kan dan anderzijds een verdoken kwaal verergeren, hetgeen bij kwakzalvers- practyken en bijgelovige middelen meermalen het geval blykt te zyn. Ook in ons katholieke Zuiden kent de volksgeneeskunde nog zonderlinge praktijken, die ook in Vlaanderen voorkomen. Om bevrijd te worden van steen puisten, die nagelkoppen of nagel gaten worden genoemd, pelgrimeert men in Oost Vlaanderen naar Beerst, waar de heiligen Eligius en Blasius vereerd worden. De pelgrims nemen uit een bakje enige spijkers en deponeren die in een ander bakje, waarmee zy beogen de ziekte te verplaatsen. Te Gilly by Charleroi stond vroeger een lindeboom de bast hiervan was meer dan twee meter hoog vol spij kers geslagen door lydera aan steen puisten, die zo hun kwaal meenden te verplaatsen en kwy t te raken. De aanwending van verroeste spy kers op sommige plaatsen als zgn. offergave gebezigd, kan verklaard worden, dat men op de geschonden spijker de ziekte van de geschonden huid meent over te brengen. Het betreurenswaardige is, dat met dergelijke bijgelovige praktijken het gebed dat men spreekt, om met Gods hulp van een kwaal bevrijd te wor den, als iets bijkomstigs pleegt beschouwd te worden, terwyl dit toch het enig belangryke erbij is. Zou het niet hoog tyd worden om pelgrimsoorden van dergelijk oud heidens bijgeloof te zuiveren Die offergave vervange men door het opstoken van een kaars mot godsdienstige bedoeling, door een Mis stipendium of een aalmoes voor de armen. Ik wil hierbij wijzen op hetgeen Guido Gezelle vijf en twintig jaren geloden meedeelde over de misleidende vervorming van een toverspreuk in christelijke zin, om schadelijk gedierte op akkers te weren. Men prevelde daarbij Onzen lieven Heere endo Sent Amand, Ze gingen te samen achter 't land, Zonder stok of roe in huider hand Heere, zeide hij, Sent Amand, Daar zyn wormen in dat land En ons Heere zei tegen Sent Amand Wel, steekt uit uw rechterhand, En 't zy zwart, wil, geelwe of rood, Binst drie dagen zyn ze al dood. Hierin zyn heidense godennamen vervangen door „Ons Heere en Sent Amand". Zo ontstond voor een bij gelovig gebruik een spreuk, waarby aan stichtelijke woorden, gebeden en handelingen een „zekere kracht en uitwerking wordt toegeschreven, die zij niet hebben, noch uit de natuur, noch van God, noch door de Kerk. Gezelle besluit „Daarom verdienen zulke belezin gen afkeuring, hoeveel het volksge loof er soms aan hecht om ze toe te sen, liefst met strikt omschreven voorschriften 's ochtends voor zonsopgang kruisgewijs over 't land gaan en aan elke hoek een kruis gebed doen, ofin een vuurpot drie rupsen verbranden, er wierook op doen, en het stuk land kruisgewijs bewierooken." Zoiets is geestelijke kwakzalverij. Naast de belachelijke offergaven, die ik besprak, bestaan ook bij ons nog christelijk geverniste bezwerin gen, door peètjes en hulpvaardige oude vrouwen aangewend met ge heimzinnige gebaren, by verwondin gen en spierpijn en onder 't gebruik van wat reuzel of groene zeep, waar mee de verwonding bestreken wordt. Dergelijke geheimzinnigheden mogen de geneeskrachtigen dan ook nog aan niemand meedelen, zoals het heet, terwijl ze in oude boeken talrijk worden aangetroffen als resten van droevig bijgeloof. Wij kunnen by ziekten toch zeker volstaan met de middelen, door de Kerk goedgekeurd en aanbevolen, met de liturgische zegeningen, zo zinrijk en machtig in hun uitwerking, omdat zy waardig Gods hulp af smeken en de voorspraak van Gods heiligen, voor ons geestelijk en stoffelijk heil. Fietstocht Yenray Vooruit By goed weer zal op Zondag 16 Sep tember a.s. een fietstocht gehouden worden langs Endepoel, Ballonzzuil, Vredepeel, Zwartwater enz. onder leiding van meester Wijnhoven. Vertrek vanaf het Henseniusplein om 10 uur precies. Duur van de tocht circa 2 uur. Ieder die belang stelt in het vele moois wat de natuur ons biedt, kan aan deze tocht deelnemen. Gunning Aan de fa. H. Oudenhoven Lzn. werd opgedragen de bouw van een wasserij voor rekening van de firma Zaayen te Venlo aan de Veldenseweg aldaar. Aan de fa. Jac. Haegens uit Horst werd opgedragen het bouwen van een tweetal winkelpanden in de Patersstraat voor rekening van de heer H. Kreykamp te Bergen. Eervol ontslag Wegens het bereiken van de 65- jarigen leeftyd, wordt met ingang van i October a.s., aan de heer H. Jacobs, eervol ontslag uit de gemeente-dienst verleend. VASTENAVOND Het loopt zo langzamerhand naar de elfde van de elfde en blijkens ach terstaande advertentie is de Raad van Elf al druk aan het vergaderen geweest en zyn al plannen opgesteld. Een van deze plannen is om een vastenaovendliedje te krijgen op een ni6uwe originele' melodie, of op een melodie, waarvan geen woorden be kend zijn. Hier probeert men dus af te stap pen van de methode, die vrooger werd gevolgd, en waarby de vastenaovend- iedjes werden gemaakt op bekende shlagers, wat gewoonlijk het gevolg had dat de een het vastenaovend liedje zong, terwyl de ander de shlager kweelde. En dat is niet de opzet. Of deze poging zal slagen, hangt af van onze Venrayse dichters en dichteres sen, die tot 15 October hierover kunnen doen. We zyn eens nieuwsgierig of dit initiatief van de Raod van Elf ook werkelijk verwezenlijkt kan worden. Tuinfeest in Dennen. Dat men de Leunen se Fanfare een goed hart toedraagt, bleek ook nu afgelopen weekend weer, by het Tuinfeest, wat de fanfare ter verster king van haar kas, had georganiseerd. Ondanks het niet bepaald zomerse weer, was het zowel Zaterdag als Zondag, druk en de verschillende stands hadden meer dan voldoende belangstelling. De ballon wedstrijd was een aardig nieuwtje en ongetwyfeld wachten vele kleintjes vol ongeduld ofzy hun kaartje terug zullen krygen. Een over vloed van prijzen was beschikbaar gesteld en gingen van de hand. Kortom, Leunens Fanfare behoeft niet klagen en de kas zal het resul taat van een en ander wel merken. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 10 September: Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Donderdag 13 September Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Dekenaal Soc. Char. Centrum. Spreekuren van de sociale werkster: 's Maandags van 11 12 uur 's Woensdags van 9—10 uur 's Vrydags van 5 6 uur Verder volgens afspraak. Geslaagd Te Utrecht slaagde voor het examen M.O. Frans, de heer J. Vollebergh Fzn. Benoeming Tot onderwijzer aan de Lagere School te Meyel, werd benoemd, de heer L. Janssen uit Leunen. GEVONDEN: parapluie-overtrek, Janssen, Lange weg 43; damesvest, Janssen, Castenray G 33a; bankbiljet, Verkoeien, Hoen derstraat 39; muntbiljet, Cremera, C 10, Lull; glacé handschoen, v. Gerven Meraeloseweg 12a; schepnetje, kazerne; sleutel, Seuren, Hofstraat nw 2; een portemonnaie m. inhoud, Wijnhoven, Veldstraat 5; bruine damesschoenen en autowieldop, Michels, Leunen K 18; zwarte vulpen. Hendriks, Vlakwa- terweg 2c; gabardine regenjas, H. Swaghoven, Maashese weg; wieldop Chevrolet, Janssen, Boshuizen C 57; boodschappentas, Cremers, Groene- woldsepad 2; zilveren rozenkrans, Mooi rees, Oostrum C 21; portemonnaie met inhoud, Janssen, Beekweg 6d; twee muntbiljetten, Peters, Gasstraat 18; schaar, Bergs, Burg. vd. Loostraat 2; damespolshorloge, Wmr. v Lierop, Hagel weg 10. Kerk rerlich ting Aan het Electrotechnisch Bureau Fonck werden opgedragen de Electri- sche Installaties van de R.K. Kerk te Oirlo en van de R.K. Kerk te Blitterswijk. Zondag begint het competitie-rad weer te draaien, zoals men dat zegt. En dat betekent voor onze gemeente, dat Ysselsteyn, Oirlo, Oostrum en Venray-kom, weer de grote stryd be ginnen om de beste plaatsen op de verschillende afdelingsranglysten. Na een betrekkelijk korte rust, gaat Koning-Voetbal weer regeren en aan honderden mensen een goede ont spanning bezorgen. Deleden door hun eigen spel, de supporters door het spel hunner favorieten. De kansen zullen weer gewikt en gewogen worden, prognoses zullen worden opgesteld. Kortom, de vraag of het lukken zal de bovenste plaats te halen, zal menigeen in het ko mende seizoen weer voor enkele maanden bezig houden, terwyl van de spelers de uiterste concentratie gevraagd wordt, terwille van de eer der club, terwille van de eer der plaats. De meeste tegenstanders in deze streken zyn oude bekenden. Men kent eikaars krachten zo'n beetje, weet, wat hy het vorige seizoen waard was. En zo zouden voorspellingen al geheel gemakkelijk te geven zyn, als niet tevens gebleken is, dat de voetbal rolt, waarheen niemand weet en dat men ieder jaar weer voor raadsels komt te staan. Wy kunnen dan ook niet andera doen dan onze jongens, in welke af deling zy ook spelen veel succes toe te wensen en daarbij tevens herinneren aan de woorden van de bondsadviseur Rector Booimans, dat men steeds moet trachten als mens te winnen, door eerlijk spel en in goede kameraad- hap met de tegenstander. En tenslotte nog een enkel woord tot de supporters, die er in de komende maanden dikwyls nog erger aan toe zyn dan de spelers. Vele van hun wensen en van hun toekomstdromen zullen door de harde realiteit en door het bruine monster in rook vervliegen en nooit vervuld worden. Laat dat dan nooit aanleiding zyn om het voor naamste doel te vergeten, dat met de voetbalsport beoogd wordt. Dat is niet op de eerste plaats, kost wat kost, de overwinning te behalen, maar op de eerste en voornaamste plaats, de beoefenaars van die sport betere mensen te maken, hen door dit fijne spel, naastenliefde en op offeringsgezindheid te leren, hun wils kracht te stalen en fair en eerlyk door het leven te doen gaan. En dat schone doel staat oneindig veel hoger als een kampioenschap, hoe gaarne men dit ook wenst. Eerlijkheid en fair spel komt op de eerste plaats en is een kampioenschap of een overwinning daarvan het resul taat, dan zal dit des temeer vol doening geven. De trouwe supporters en allen die het wel en wee, maar wel het meest die van hun vereniging ter harte gaan, zy troost en ste maanden die kc Kanker fliat dat Uw enthout nieuwe moed ei Blyft een g Koning Voetbal S.VA Zondag j.i. h m soort geno: competitie die ginnen met de tegen Horst. We moeten ee „izien de trair gevallen en hoede, die wei bezat. Het gelyk8pe promoveerde R dan ook behaalc- en gaf de S.\ duidelijk bewijs, competitie andt pakken, wil resultaat bert.ik< De achterhof- deden goed, m; de voorhoede zal worden. Het zal dus trainen zijn, en trainingen afge veldspel, waar verbeteren valt Ie moed en stryd van Zond.' het verleden - tegemoet. Er zalgestredc de eerste puntje oudsher een g'ec en zal ook n' stellen om deze het seizoen, te Daarom jonge: kunt, en blijft sj S.V.V. 2 dat een 4-4 gelijki Zondag decomp wedstrijd teger Voor hen geld het eerste elfta laatste minuut. Het derde is I Denk verder, van hedenavoncF waar de verschi competitie on< worden. Zorgt Denk er ook aai voor Zondag mc en dat de nie kaarten of donat naar het terrein worden i.v.m. tingen. Dit geld Hoi Zondag a.s. w< club „de Verded wedstrijden ge< Kon.Nederl. Pol op het terrein b Hagelweg. Het houden aan de Aan deze wed de Limburgse K Paar Op het Ruiterfi wat de plaatsek organiseerde, wii de volgende pry Dressuur ach Ons Genot" Le^ Bestgaand Lar Th. Peters, Leur Springconcouri Leunen; 10e pr. Patrouillesprir Genot" Leunen. Staten De voorzitter v bureau heeft t< Staten van Lii klaard de heer Amstenrade, te. vacature ontsta neming van h* (C.P.N.) te Vaals E. Gouln Te Deurne i» byna 85 jaar Eugène Goulmy, van de sigarenf; Baar te 's-Hertoj dam. Koningin op te Met de ofliciëli afdeling van ht bouwen sanatori en de onthullir steen heeft koni dagmorgen in B; op een wer^y zyn weerga nieT Ruim anderha Majesteit in h< door de arbeid duizenden arbeid standera en fabri hoek van Brabar Paardente in de Het grandioze jaarlijkse nation 1 toonstelling, die in de Bossche v gehouden, is door de Konin kreten der duiz de grote demon vele natie-vlagg bevonden, reed eretribune. In een ongeker zon hadden de e Nederlandse T zich warm gödra gratie, waam hoge afkomst ui stamboek demon De Koningin c. eigenaar van «J Dobbelaere uit zilveren meu£ kampioen01 steld.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2